Відомості про

Вид материалаДокументы
Хід заняття
Народна пісня
Стилістично нейтральна (міжстильова) лексика
Розподільний диктант.
Вибіркова робота.
1.У якому рядку всі слова загальновживані?
2.У якому рядку слова, які вживаються у науковому стилі?
3.В якому рядку всі слова розмовно-побутового стилю?
4.В якому рядку вжито слова в переносному значенні с позитивною оцінкою людини?
5.В якому рядку слова вжито в переносному значенні з негативною оцінкою людини?
6.В якому реченні вжито пестливі слова?
1.На які групи за вживанням поділяються усі слова української мови
2.Установіть відповідність.
Матеріал для вчителя.
Розмовні слова
Попереджувальний диктант.
Вибірковий диктант.
V.Підсумок заняття.
Хід заняття
1. У якому рядку медичні терміни
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   20
Тема. Лексика міжстильова і співвідносна з певними стилями

Мета. Ознайомити учнів із лексикою за сферою вживання: лексикою міжстильовою (стилістично нейтральною, загальновживаною і співвідносною з певними стилями; формувати загальнопізнавальні вміння, аналізувати лексику за сферою вживання; удосконалювати вміння і навички визначати роль стилістично забарвлених слів у тексті; доречно використовувати в монологічному і діалогічному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу, спонукати учнів до вивчення рідної мови

Обладнання.Тестові завдання, мультимедійна дошка

Хід заняття

І.Організаційний момент.

ІІ.Актуалізація опорних знань.
  • Робота на спостереження.Прочитати уривки, чим

вони відрізняються.

Рученьки терпнуть

Злипаються віченьки

Боже,чи довго тягти?

П.Грабовський

Дівчина підійшла,

Рученьку подала…

Народна пісня
  • Подай руку: ми квити!
  • Ну і ручище в тебе, дядьку!

О. Гончар

ІІІ. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу

Лексика (сукупність слів) сучасної української літературної мови з погляду стилістичної диференціації поділяється на дві великі групи.

Стилістично нейтральна (міжстильова) лексика вживається в усіх стилях мови, стилістично забарвлена лексика співвідноситься з одним чи кількома, (але не з усіма) функціональними стилями.

Стилістично нейтральна лексика охоплює:
  • назви явищ природи: блискавка, вітер, грім, дощ,

повінь, посуха;
  • назви рослин і тварин: верба, дуб, тополя, явір,

яблуня, курка, одуд, ведмідь, корова;
  • назви органів людського тіла: голова, нога, око,

рука;
  • назви будівель та їх частин: будинок, вікно, двері,

дах, церква, стеля;
  • назви дій і станів, місця часу, простору: ходити,

робити, носити, жити, спати, шукати;
  • там, тут, сьогодні, вчора, далеко.

Стилістично забарвлені слова часто виступають як паралелі до нейтральних загальновживаних: розуміти (нейтральне), усвідомлювали(книжне), кумекати(розмовне).

ІV.Вправи на закріплення вивченого.
  • Пошукова робота.Прочитати тексти. Визначити до

якого стилю, мовлення належить кожен із них, свою думку обґрунтуйте. Знайти загальновживану й емоційно-забарвлену лексику.

Текст 1

Збільшення навчального часу дало змогу дещо розвантажити курс, більше уваги приділяти мовленнєвому розвиткові учнів, збалансувати засвоєння мовної теорії та формування практичних умінь і навичок у різних видах мовленнєвої діяльності. (з підручника)

Текст 2

Доручення

Я, Іванов, Петро Павлович, доручаю Петрову Сергію Григоровичу одержати у касира управління належну мені зарплату за травень 2008 р..

Доручення дійсне до 10 червня 2008 року.

(підпис) В.В. Висоти Засвідчую

Начальник управління БМУ (підпис) О.К Тесленко
  • Післятекстові запитання.
  • Чи може вживатись емоційно-забарвлена лексика у

науковому стилі?
  • Чи може вживатись емоційно-забарвлена лексика у

діловому мовленні?
  • У яких стилях найбільш вживана емоційно-забарвлена

лексика?
  • Лексико-стилістична робота.Зі словами одного

синонімічного роду (за вибором) складіть речення:
  • дитина, дитя, дитинча, дітище;
  • колиска, люлька;
  • вірний, незмінний, відданий;
  • вершник, кіннотник;
  • говорити, повідомляти, заявляти;
  • базікати, лементіти, з’ясовувати.
  • Вибірковий диктант. Виписати стилістично

нейтральні (міжстильові) іменники.

Встаньте, бійці і командири! Обнажіть голови! Поговоримо сьогодні про те, як боровся зі смертю прекрасний російський юнак, капітан повітряних морів Віктор Гусаров у величні дні Вітчизняної війни на підбитому літаку під хмарами, під вогнем противника…

Довго літав у небесах винищувач Гусаров. Літав над монгольськими горбами, над Халхин-Голом бився і там противник зрозумів його і почав поважати. А на Вітчизняну велику народну війну Гусаров ринув з перших днів.

Сто раз він вилітав з рідних аеродромів у бій. Сто бойових вильотів! Сто ураганів у груди!

Сто вулканів ненависті!

З яким хвилюванням вживались в небеса на Захід його бойові друзі! Але завжди з усіх бур, з дощів, осколків і куль приводив він, Гусаров свою шестірку з перемогою і посміхався потім, як велике дитя…

О. Довженко
  • Розподільний диктант. Розподіліть слова за

тематичними групами: назви рослин, тварин і птахів, явищ природи, дій, кількості, якості.

Вітер, дощ, теплий, писати, два, ходити, галка, чорний, воювати, ворона, горіх, сніг, ткати, спати, вісім, зелений, пшениця, п’ять, орел, співати, грім, ніч, сто, синій, літати, гроза, вузький, молотити, читати, сорок, прямий, жити, дешевий, тонкий, сосна, трава, дерево, береза, дев’яносто, кішка, шість, терен, глибокий, вовк, коза, вівця, буря, чотири, роса, липа, заєць, миша, сокіл, молодий.
  • Вибіркова робота.Прочитати подані слова. Знайти

серед них загальновживані, виписати їх. З’ясувати значення виділених слів:

Стежка, плай, зелені, капуста, бакси, прикид, Інтернет, комп’ютер, батон, квітка, бабусенька, чай, дорога, рокада, казан, невірний (діал.), кльово, антракт, берег, постоли, собор, воєвода, речник, прем’єр, учень, дитина, дитя, місія, град, блискавка.

V.Систематизація і узагальнення знань, умінь і навичок
  • Подумати і дати відповідь на питання
  • Які слова називаються загальновживаними?
  • Які слова називаються стилістично забарвленими?
  • В яких стилях найчастіше вживаються

загальновживані і стилістично забарвлені слова?
  • Тестові завдання

1.У якому рядку всі слова загальновживані?

А береза, дім, хата, асфальт, декан.

Б щука, ворона, кішка, дупло, мати.

В ненька, матуся, матір, дерево, дуб.

2.У якому рядку слова, які вживаються у науковому стилі?

А колба, циліндр, косинус, підмет, синтагма.

Б зозуля, дереза, сонце, спідниця, кожух.

В острів, море, захід, вітер, ставок.

3.В якому рядку всі слова розмовно-побутового стилю?

А ведмідь, корова, собака, жито, рука.

Б бджола, голуб, ластівка, соловейко.

В кумекати, довготелесий, учитися, вештатися.

4.В якому рядку вжито слова в переносному значенні с позитивною оцінкою людини?

А бджілка, голуб, ластівка, соловейко, сокіл.

Б квітка, корова, поле, нива, сосна.

В береза, коза, трава, земля, осока.

5.В якому рядку слова вжито в переносному значенні з негативною оцінкою людини?

А дощ, повінь, посуха, кущ, дим.

Б яблуня, ведмідь, лисиця, вовк, життя.

В гадюка, свиня, коза, собака, корова.

6.В якому реченні вжито пестливі слова?

А Сини мої, соколи. (В. Сосюра).

Б Не козак ти, не лицар! Ти гадюка, злодій ти! (С.Васильченко).

В Ненечко, ластівочко! Я у вас - люба дитина. (М.Кропивницький).

В.Г.Тимошенко

Заняття24

Тема. Розмовна і книжна лексика. Суспільно - політична лексика

Мета. Ознайомити учнів із особливостями розмовної і книжної лексики; поглибити знання щодо суспільно-політичної лексики; формувати загальнопізнавальні вміння правильно вживати слова розмовної і книжної лексики ; знаходити і пояснювати лексичні помилки ; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу, спонукати учнів до вивчення рідної мови, систематично поглиблювати знання з лексикології.

Обладнання. Словник, тести

Хід заняття

І.Повторення вивченого на попередньому занятті.
  • Вибірковий диктант.Вибрати і записати

стилістично забарвлені слова:

Вулиця, хліб, небо, людина, матінка, мітинг, пісня, здоровань, весна, житло, спікер, нахаба, сонечко, ручище.
  • Подумай!

1.На які групи за вживанням поділяються усі слова української мови:

А. Розмовні

Б. Загальновживані

В. Стилістично забарвлені

Г. Наукові

Д. Професійні

2.Установіть відповідність.

Стилістично забарвлені корівка, земелька

Загальновживані дорога, ніч

Професійні скальпель, термометр

ІІ.Повідомлення теми, мети і завдань заняття.

ІІІ.Сприйняття нового матеріалу.
  • Матеріал для вчителя.

Насамперед треба відзначити, що ці два лексичні розряди не мають чітко окресленого розмежування. Але різниця між ними все-таки є. До складу розмовної лексики входять слова, що, перебуваючи в рамках літературної мови, надають висловлюванню розмовного характеру. Використовуючись для широкого самовираження мовця, розмовна лексика має заряд емоційності, оцінності та експресивності. У розмовній формі літературної мови, слова цих категорій уживаються на одному рівні з нейтральними компонентами, не знижуючи стилю.

Частиною розмовної лексики є розмовно-побутова лексика, куди входять слова, що обслуговують побут-назви їжі, одягу, будівель, та їхніх частин, хатнього начиння: одвірок, горщик, підлога, ганчірка, штора. Це категорія лексики дуже змінна, бо, міняється побут – міняються пов’язані з ним реалії.

На межі літературного вжитку перебуває просторічна лексика. До цієї категорії належать слова, перекручені с погляду лексичних норм секлитар, транвай, ахтобус, слова з різко зниженим експресивним забарвленням: свиняка, коровище, видра одним з компонентів є вульгаризми, що включають лайки, прокльони, прізвиська. Просторічна лексика поряд з розмовною використовується для сатиричних та гумористичних ефектів.

Мова є чутливою до суспільно-політичного життя її носіїв. Зміни відбуваються і в лексичному складі української мови. Учені стверджують що словниковий склад протягом десятиріччя змінюється приблизно на 25%.

З набуттям Україною незалежності виросла суспільно-політична активність громадян. Значно частіше у вжитку нашого народу суспільно-політична лексика: парламент, спікер, Верховна Рада, губернатор, мер.

ІV.Вправи на закріплення матеріалу.
  • Розподільний диктант. Запишіть слова у три

колонки.


Розмовні слова

Просторічні слова

Суспільно- політичні слова



Табу, баняк, фіранка, трибун, організатор, вітальня, бити, лупцювати, зазіхати, демократія, президент, дерево, пеньок, телепень, гулянка, мастак, репетувати, свиняка, компрометація.
  • Попереджувальний диктант.Переписати,

підкреслити елементи розмовної лексики.

Дві сестри, тоненькі і сухенькі,

Ловлять осінь в пелени над ставом.

З господарства лине тихий чистий дзенькіт,

У воді поплюскує небавом.


Дві сестри старенькі на пташарні

Лускають насіння гарбузове,

І дрижать їх руки незугарні,

Чорні закоцюрблені, дубові.
  • За допомогою яких слів досягається сатиричний

ефект?
  • Ти злодійка! Ти покрала в нас яйця! – кричала

Кайдашиха й кинулась до Мотрі з мішком у руках.
  • Брешеш, не докажеш! Ти сама злодюга, бо

обкрадала мене, мою працю цілий рік. Я на тебе робила, як на пана панщину, - кричала, Мотря.
  • А чом же ти мене не кидала, коли тобі було у

мене погано? – пищала Кайдашиха – Чом тебе чорти не понесли на Бессарабію або за границю?
  • Овва, через таке паскудство ж оце тікала б за

границю!

І. Нечуй-Левицький
  • Вибірковий диктант.Виписати терміни суспільно-

політичної лексики.

Меценат, картина, покупець, баян, урядник, міністр, статут, громадянин, право, держава, запрошення, челядь, кожух, шаровари, княгиня, юриспруденція, адвокат, суд, комора, вівтар, постоли, квочка, магістраль, телефон, комедія.
  • Гра « Хто більше»(у групах). Назвати

якнайбільше словосполучення зі словом «політичний»
  • Брейн – ринг « Суспільно –політична лексика».
  1. Глава держави ( президент ).
  2. Особа, що очолює уряд (прем’єр-міністр).
  3. Вид образотворчого мистецтва, що служить

завданням політичної агітації (плакати).
  1. Особа поза законом (персона нон грата ).
  2. Любов до батьківщини (патріотизм).
  3. Документ, що засвідчує особу громадянина

(паспорт).
  1. Найвищий законодавчий орган країни (парламент).
  2. Глава римсько-католицької церкви (Папа

Римський).
  1. Невтручання в чужі суперечки (нейтралітет).

10.Належність до певної нації (національність).

11.Спадкоємний глава держави в монархії (монарх).

12.Приміщення в парламенті поза залом засідання для відпочинку (кулуари).

13.Великий масив суходолу оточений водою (материк).

14.Особа, що суперничає в будь-якій сфері діяльності з іншою (конкурент).

15.Союз, об:єднання на добровільних засадах для досягнення спільної мети (коаліція).

16.Керівник політичної партії (лідер).

17.Масові збори з питань обговорення політичних питань (мітинг)

18.Член уряду (міністр).

19.Службова особа, що займається дипломатією (дипломат).

20.Знак держави, міста чи роду (герб).

V.Підсумок заняття.


В.Г.Тимошенко

Заняття25


Тема. Наукова лексика. Терміни. Виробничо-професійна лексика

Мета. Поглибити знання учнів про лексику української мови, поглибити знання учнів про наукову лексику, терміни, виробничо-професійну лексику, навчати свідомо і вільно оперувати своїм мовленням залежно від мовленнєвої ситуації; виховати культуру мовлення

Обладнання. Тестові завдання, словник термінів, кросворд

Хід заняття

І.Повідомлення теми, мети і завдань заняття.

ІІ.Сприйняття нового матеріалу.

Науково-термінологічна лексика межує з виробничо професійною, охоплюючи слова і словосполучення, які є термінами.

Терміном називається спеціальне слово, що вживається з якоїсь галузі знання.

Термін – однозначне слово, у галузі науки техніки.

У словниковому складі української мови є значна частина професійної лексики, яка пов’язана з назвами різних знарядь, матеріалів, процесів виробництва. У кожній галузі виробництва, професійній діяльності створюється своя лексика. Наприклад, слова іменник, підмет, словосполучення вживаються в мовознавстві; урок, педрада, дидактика в педагогіці; метан, азот, пропан - у хімії; плуг, леміш, чепіга, зяб - в сільському господарстві. Ця лексика міститься в тлумачних термінологічних словниках.

Останнім часом стався термінологічний вибух в Україні, викликаний державним статусом української мови, економічними та суспільно-політичними потребами.

Виробничо-професійна лексика охоплює слова, що вживається на позначення знарядь і матеріалів праці, процесів виробництва: високовольтна дуга, домна.
  • Робота з тестами.

1. У якому рядку медичні терміни

А. Терапія, гіпотеза, дефіцит, сигма

Б. Антропологія, конверсія, аврал, автобіографія

В. Комплекс, інверсія, автограф, діамант

Г. Температура, скальпель, пігулки, ординатор

2. Виберіть рядок, в якому є синонім до терміна горизонт

А. Географія, сонце, небо, далеч

Б. Видноколо,.обрій, виднокруг, крайнебо

В. Горизонталь, горизонтальний, протяжність, протяг

Г. Протягом, круг, дивитися, милуватися

3. Як називаються слова, якими користуються люди певних професій?

А. Діалектні

Б. Загальновживані

В. Неологічні

Г. Професійні

4. У якому рядку подано синоніми до слів – термінів: негоціант, афіша, нюанс, аплодисменти, бард

А. Продавець, запрошення, можливість, турбота, митець

Б. Меценат, картина, нота, аплодувати, баян

В. Купувати, оголосити, відтінити, плескати, поетизувати

Г. Купець, оголошення, відтінок, оплески, поет

5. В якому рядку всі слова - терміни

А. Дифтонг, ділення, гіпотенуза, фонетика.

Б. Прагнення, абстракції, знаменник, депо, місто.

В. Гуманізм, романтизм, чисельник, готель, кіло.

Г. Детектив, какаду, множення, контакт, посол.

6.У якому рядку вжито професійну лексику

А. В шкіряних мішках стояли стоси старої щирозлотої монети. (І. Франко).

Б. Наші вуличани, окрім хліборобства, ще мають і ремесло в руках: столярство, шевство, стельмахівство, бондарство і мірошництво. (М. Стельмах).

В. У пам’яті іде за мною слідом моє село, де плакав і радів.

(М. Сингаївський).

Г. Летять білі чайки, летять білі чайки блакитного дня. (А.Білаш).

ІІІ. Осмислення матеріалу. Завдання на закріплення.
  • Вправа 1.Прочитайте речення, знайдіть в них

професійні слова, розкрийте їхнє значення і вкажіть, до якої професії вони стосуються.
  1. Запарувала рілля, тьмяно заблищали на сонці

одвернуті лемешами скиби землі. (Г. Тютюнник).
  1. Тимко, налягаючи руками на чепіги, часто задирав

голову проводжав даленіючі косинці журавлів, і тихий смуток облягав його серце. (Г. Тютюнник).
  1. Лікарка мовчки вийняла з-під пахви хворої

термометр, мружачись проти світла, довго придивляючись до блискучою шкали. (Ю. Збанацький)
  1. Прогрівати насіння найзручніше в звичайних

термостатах. (журнал).
  1. Для того, щоб передати велетенські напруження від

однієї частини машини до другої треба, щоб палець поршня і втулка шатуна були абсолютно точно підігнані одне до одного. (В. Собко).
  1. Грубі корми здрібнюють здебільшого на

соломорізках і здрібнювачах. (журнал).
  1. Землетруси іноді спричиняють до утворення скидів і

зсувів у земній корі. (підручник).
  1. В сучасній артилерії при відбої відкочується тільки

ствол гармати, а лафет лишається на місці. (підручник).
  1. Там росли тонка матіола з міцним ароматом,

пахучий гострий тютюн, терпкий любисток. (Г. Тютюнник)

10.В ставу було чималенько лящів, і ніхто їх не ловив.

(Л. Глібов).

11.Час від часу мандоліна вмовкала, і в двері спочатку просовувалась коротка рука з слюдяним медіатором між пальцями, затим розкучмана голова. (Мушкетик).

12.Існує багато типів ладу, але найпоширеніший з них – мажор і мінор. (підручник).

13.Є у фізіології таке поняття – ударний об’єм серця. Під цім терміном розуміють кількість крові, яку викидає серце в аорті за одне скорочення. (журнал).

14.Навколо сторожки лежали дошки, високо піднімали обгороджені гіллям стоси данської і звичайної клепки та осикової гонти. (М. Стельмах).

15.Ярина підбивала колосся, поперек швидко клала перевесло, коліном придавлювала гузир. (М. Коцюбинський).

16.Деякі гості були у свитах з драпу. (П. Куліш).

17.Пильна увага до ритміки, строфіки, евфонії вірша була властива П. Г. Тичині. (журнал).
  • Угорський кросворд « Мовознавчі терміни».

Прочитай зашифровані терміни в цьому кросворді.


П

Т

С

Н

Е

З

О

?

Я

І

І

Е

И

О

Т

Н

А

Ч

А

Ф

Д

М

Н

Ф

И

К

И

Е

Р

Г

М

З

Т

С

К

Н

Н

Н

Ф

О

И

І

А

И

А

Е

М

Н

Р

О

К

Г

К

С

Н

К

І

Я

О

М

А

О

Л

О

Е

О

Т

І

Н

О

Л

Ь

К

П

Д

О

А

М

А

Н

В

О

А

Р

У

К

Д

М

І

Т

О

Л

С

И

С

Д

О

И

Н

О



  • Робота в групах.
  • Група «Медики» - скласти опис процесу праці

«Прийом хворих».
  • Група «Журналісти» - «Як взяти інтерв’ю».
  • Група «Студенти» - «Готуємось до сесії».
  • Група «Укладачі словника термінів».

ІV.Оцінювання і самооцінювання
  • Закінчити речення «На сьогоднішньому занятті

я дізнався…».
  • Укласти словничок термінів школяра,

користуючись термінологічним словником української мови.

V.Підсумки заняття.


Н.П.Задорожня

Заняття № 26