Відомості про
Вид материала | Документы |
Хід заняття Ліни Костенко IV. Закріплення Серед неологізмів Уявіть себе V. Підсумок |
- Інформаційно-довідкові ресурси, 20.13kb.
- Муровомокуриловецький р-н, Вінницька обл, 2723.63kb.
- Відомості Верховної Ради України. 1999. №29 (23. 07. 99). Ст. 238. Про банки І банківську, 9.02kb.
- І. Загальні відомості про хвору дитину (praefatio), 518.46kb.
- Закон України "Про інформацію", 24.49kb.
- План загальні історичні відомості про розвиток малярства на склі, зокрема на Гуцульщині., 207.25kb.
- Відомості Верховної Ради України (ввр), 2007, n 31, ст. 402 ) Верховна Рада України, 48.02kb.
- Про суспільно-політичну ситуацію у лютому 2012 року, 119.31kb.
- Рішенням Конституційного Суду України від 30 листопада 2010 р. N 22-рп/2010 закон, 311.87kb.
- Зміст навчальної програми з вищої математики для студентів 1 курсу фармацевтичного, 32.69kb.
Мета.Поглибити знання учнів про загальномовні й художньо-індивідуальні неологізми, з’ясувати їх стилістичні функції, формувати вміння застосовувати набуті знання на практиці, удосконалювати навички самостійної роботи, збагачувати словниковий запас
Обладнання. Словники
Хід заняття
I.Оголошення теми, мети уроку.
II.Повторення вивченого матеріалу.
- Бесіда „Мозковий штурм”
- Які слова називають неологізмами?
- Чому вони виникають?
- Які існують різновиди неологізмів?
- Чи завжди вони стають загальновживаними?
- З якою метою вони вживаються?
III.Опрацювання навчального матеріалу.
- Учитель. Мова–явище суспільне. Воно виникає,
розвивається, живе і функціонує в суспільстві. Між мовою і суспільством існує взаємний зв’язок: не тільки загибель суспільства приводить до загибелі мови, але й загибель мови веде до зникнення суспільства, що не вберегло своєї мови.
Мова – не лише витвір історії суспільства, вона й активний чинник цієї історії, не лише об’єкт, а й суб’єкт історії. Саме мова є генетичним кодом нації, який поєднує минуле з сучасним, програмує майбутнє і забезпечує життя нації у вічності. Тому з розвитком держави словниковий запас української мови поступово збагачується, виникають нові терміни та поняття. У нашій милозвучній мові стаються деякі зміни, зокрема з’являються нові слова: СНД, біржа праці, євровалюта, нові українці, менталітет, ментальність, інавгурація, рейтинг, імідж.
Ці неологізми характеризують нову епоху в історії України.
Значний вклад у розвиток української мови внесли письменники та поети. Група учнів-літературознавців опрацьовувала творчість окремих поетів і виписала створені ними фразеологізми.
- Літературознавці.
Індивідуальні авторські неологізми називають ще оказіональними (від латинського occasionalis –випадковий). Вони характеризують індивідуальний стиль деяких поетів і письменників і часто не виходять за рамки самого твору. Надзвичайно багата неологізмами творчість П.Тичини. Наприклад:
Тільки сів він у стремено–хмара з заходу , як тінь. Лопотить над ним знамено–аж до сонця блискотінь.
П.Тичина вживає такі неологізми, як аеропланити, багряноводний, бистрозір, брунькоцвіт, вічнодумний, голубосизяно та ін.
У поезіях Ліни Костенко народилися вислови –велемовний світ, левино-жовті береги, золотаве звечоріння, дзвенить ручаїв стрімголова малеча, одкам’янійте, пензлі боговгодні; в А.Мойсієнка – вершник світложданний, хмара золотопромінна, міжтрав’я, натхнення те неперетинне; в Є.Гуцала – вогнеликий соняшник, бронзово-вишневий листок, вогонь-хурделиця, потовщення-суглоби; у М.Стельмаха – хата-білянка, зацвітань та одцвітань.
Авторські неологізми – необхідний виражальний засіб передачі думок.
IV. Закріплення вивченого.
- Випишіть авторські неологізми. Визначте спосіб
їх творення.
- І стане лан–як стан злотопоясний, і нові руна
випестить рілля. (Максим Рильський)
- Ні, не стомлюся на дальній межі з вікон світити в
його стоокості. (Андрій Малишко)
- Ворога–судити владно!
Діло брать, щоб аж сміялось...
Щоб життя в нас виноградно
і пшенично наповнялось.
- Неологізми творяться за наявними в мові
моделями. Дослідіть, як утворилися слова: вірусологія, дельфінологія, гідробіоніка. Значення цих слів знайдіть у словнику.
- Спишіть, вставляючи неологізми, подані у довідці.
З’ясуйте значення цих слів.
- Нещодавно у продажу з’явився .... відомої співачки
Руслани.
- Сьогодні відбувається масова .... майна.
- .... виключення запрацював у потрібний момент.
- Хрусткі .... виготовляють із картоплі.
- Сьогодні більшість виконавців співають під .... .
Довідка: компакт-диск, фонограма, приватизація, чіпси, таймер.
- Гра «Хто більше?» Запишіть неологізми пов’язані із:
I група – комп’ютерною технікою
II група – продуктами харчування
- Серед неологізмів багато слів іншомовного
походження. Якщо іншомовне слово можна замінити відповідним українським, то вживання іншомовного слова не завжди доречне. До слів іншомовного походження доберіть з довідки українські відповідники. Які з цих слів можна вважати неологізмами?
Симптом, репродукувати, інавгурація, фіксувати, анонс, патент, екстраординарний, апелювати, дебати, дефект, домінувати, конвенція, пріоритет, ліміт.
Довідка: коронування, ознака, записувати, особливий, звертатися, обговорення, переважати, недолік, першість, угода, відтворювати, обмеження, оголошення, посвідчення.
- Уявіть себе диктором на телебаченні. Розкажіть
про свою телепередачу, вживаючи неологізми. До якого стилю мовлення належить ваше висловлювання?
V. Підсумок заняття.
- Бесіда
- Яку роль у мові відіграють неологізми?
- У яких стилях вони використовуються?
- Чи всі неологізми стають загальновживаними?
- Які стилістичні функції виконують авторські
неологізми?
- Чи завжди доцільне вживання іншомовних слів-
неологізмів?
В.Г.Тимошенко
Заняття №23