Відомості про

Вид материалаДокументы
Хід заняття
Мовне спостереження.
Виступи учнів
IV. Закріплення
Чи стають
Подобный материал:
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   20
Тема. Неологізми, способи їх творення. Загальномовні й художньо-індивідуальні неологізми, їх використання в різних стилях

Мета. Поглибити знання учнів про неологізми, дати поняття про неологізми загальновживані й художньо-індивідуальні, пояснити їх стилістичні функції, збагачувати словниковий запас школярів, розвивати культуру мовлення, виховувати повагу до історичного минулого рідного краю

Обладнання. Словники, кросворд

Хід заняття

I.Актуалізація опорних знань.
  • Мовне спостереження. Прочитайте уривок з

поезії М.Вінграновського. зверніть увагу на виділені слова. З якою метою автор вводить їх у текст? Що це за слова? Чи чули ви їх раніше?

... І з-під хмар-снігурів

Сніговіється даль-хитавиця,

Та ще приспана сила снігів,

Та над серцем зоря-вечірниця.

М.Вінграновський

II.Оголошення теми, мети заняття.
  • Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо акцентувати

увагу на нових словахнеологізмах. Чому і як зявляються неологізми, зясують наші мовознавці, які отримали випереджаючі завдання.

III.Вивчення нового матеріалу.
  • Виступи учнівмовознавців.

Учень 1.

У процесі розвитку суспільства виникають нові поняття, які потрібно називати. Крім того, людина пізнає навколишній світ, відкриває нові явища, котрі потребують називання. Отже, неологізми (від грецького neosновий, logosслово) нові слова, словосполучення та фразеологізми, що зявляються в мові.

Порівняно недавно огляду на багатовікове життя мови) зявилися такі слова, як метрополітен, телевізор, телебачення, космодром, місяцехід, алгол, біоніка, генотип, гідропоніка, екранізатор, ергономіка, океанавт.

Учень 2.

Крім слів для називання нових понять, лексичні новотвори зявляються у результаті переусвідомлення застарілих назв, необхідності заміни їх точнішими, зрозумілішимитакими, що більше відповідають фонетичним, лексичним, словотвірним та іншим нормам мови. Свого часу в українській мові існувало словосамольот, але воно порівняно швидко вийшло з ужитку, бо суперечило фонетичним нормам,його замінило словолітак. З тих самих причин вийшло з ужитку поширене колись словопосьолок(Шум акацій... Посьолок і гони... Ми на гору йдемо через гать...”–В.Сосюра). Сьогодні для позначення населеного пункту такого типу використовується словоселище.

Учень 3.

Поряд з лексичними неологізмами зявляється багато неологізмів семантичних, багато слів, що вже існують у мові, але набувають нових значень.

Ще одна причина появи неологізмівбажання дати предмету, явищу іншу, образнішу назву, таку, що більше відповідає світосприйняттю того чи іншого автора: хата-білянка, місяць-білогривець, підсмуток очей, ложкохвати, нездужжя, пора одцвітань та зацвітань (Олеся Гончара).
  • Учитель. Таким чином, неологізми можна

розділити на загальномовні та індивідуальні (авторські). Загальномовні називають нове поняття, а індивідуальні покликані до життя прагненням дати іншу, емоційно-експресивну назву поняттю, яке вже має словесне позначення в мові. Такі неологізми творяться окремими авторами з певною стилістичною метою і вживаються як художній засіб.

IV. Закріплення вивченого.
  • Прочитайте речення, вкажіть які з неологізмі

загальномовні, а які індивідуальні.
  1. Для кіномейкера немає нічого кращого, ніж

створити хороший фільм (О.Літній)
  1. Спонсором фестивалюТаврійські ігрибула відома

львівська фірмаСвіточ.(З газети)
  1. Заходить ніч на витишений сад...

Глибокий вересень шумить крилом качиним,

і за вікном, у листолет відчиненім,

червоних зір червоний зорепад. (М.Вінграновський)
  • Прочитайте текст. Випишіть неологізми. Поясніть,

яким словником ви користуєтесь: а)при вимові; б)при написанні; в)при поясненні лексичного значення; г)при визначенні походження неологізмів.

Мова стін

Графітісучасний настінний живопис, певна художня композиція, виконана кольоровими фарбами на стіні будинку. Виник він у вуличних джунглях Америки та на похмурих стінах нью-йоркського метрополітену .

Звичайно, подібне мистецтво викликало незадоволення муніципальної влади, але жодні заборони не зупинили навалу настінних фантазій.

У 80-ті роки в США розвиваються різні школи цього мистецтва. Сьогодні Захід вгамовано терпить бойовий розпис власних вулиць, періодично нагадуючи через місцеву пресу, на яких будинках малювати можна, а на яких ні.

До України графіті прийшло нещодавно. Але, незважаючи на короткий термін існування цього стилю в Україні, у Києві вже існує Графіті-клуб, при якому створено школу для художників-початківців.

Графітіце щось більше, ніж звичайні малюнки на стінах. Разом з особливою музикою, брейк-дансом, та певним світоглядом воно є складовою частиною молодіжної хіп-хоп культури.

Українське графіті вже зараз має свою особливість, притаманну нашій ментальності взагалі. Вона виражається у плавності, округлості форм, відсутності вульгарності, реклами та ідеологічної пропаганди журналу).
  • Дослідженняспостереження.Прочитайте уривки

поезій. Знайдіть неологізми. Що вони означають? Яку стилістичну функцію виконують?

І стежив я, і я веснів:

Акордились планети.

Навік я взнав, що ти не Гнів,

Лиш Сонячні Кларнети.

П.Тичина

Ах, нікого я так не люблю,

Як вітра вітровіння,

його шляхи, його боління

і землю, землю свою.

П.Тичина

Чи стають авторські неологізми загальновживаними?
  • Запишіть неологізми у такому порядку
  1. музичні;
  2. професійні;
  3. продукти харчування;
  4. компютерні.

Фонограма, брокер, монітор, гамбургер, картоплю-фрі, дискета, спонсор, хіт-парад, діджей, капучіно, чіп, приватизація, таймер, йогурт, репер, дискотека, ківі, дисплей.
  • Розвяжіть кроссворд






























2




Л






















3




О










































5







О
























  1. Особа, або організація, яка фінансує певний

захід (спонсор).
  1. Початок нового тисячоліття (міленіум).
  2. Посередник при укладанні угоди між покупцем і

продавцем (брокер).
  1. Визначення цінності, вартості іноземної валюти в

національній грошові одиниці (вальвація).
  1. Людина, яка створює кінофільми (кіномейкер).
  • Напишіть твір-мініатюруДоброізло

телебачення, використовуючи неологізми: імідж, ноу-хау, хіт-парад, діджей, відеоролик, Інтернет.

V.Підсумки заняття.
  • Бесіда
  • Чому лексика мови перебуває у стані безперервних

змін?
  • Чим визначається належність слова до активної чи

пасивної лексики?
  • Чим викликана поява неологізмів?
  • За яких умов неологізми стають

загальновживаними словами?


І.І.Чекмак

Заняття 22