Жаркенов Бауржан Капарович, учитель физики высшей категории Цель и задачи урок
Вид материала | Урок |
- Хуснутдинова Накия Гараевна, учитель географии и биологии высшей квалификационной категории, 231.92kb.
- Васина Юлия Владимировна, учитель русского языка и литературы высшей категории Цель, 31.68kb.
- Осипова Елена Александровна, учитель физики высшей категории Берновской средней школы, 59.3kb.
- Зайцева Евдокия Ивановна учитель физики высшей квалификационной категории элективный, 847.73kb.
- Селлина Вера Георгиевна, учитель географии Высшей категории г. Новочебоксарск, 2006, 55.09kb.
- Автор программы: Мухаметов М. М учитель физики, высшей квалификации, высшей категории, 224.84kb.
- Н. А. Островского «гроза» в 10 классе. Учитель высшей категории русского языка и литературы, 84.87kb.
- Урок литературного чтения 3 класс (традиционная система обучения), 85.81kb.
- Планирование по физике 9 класс, 1397.33kb.
- Ракин Александр Викторович, директор высшей категории, учитель географии высшей категории,, 1083.3kb.
Revision of syntax of the simple sentence
The 8 th form
Стамкулова Ақмарал Шаймерденқызы,
Кырканова Гульжамал Ахатқызы,
екінші санатты
ағылшын тілі мұғалімдері
Aim of the lesson:
1. To analyze the ways of forming simple sentences, find out their features, to form work on various levels.
2. To give pupils patriotic and humanity upbringing.
3. To form pupils point of view on life.
Type of the lesson: revision lesson
Type of work: individual, pair, group, research
Methods: analyzing, searching, projecting
Visual aids: cards, schemes, slides, illustrations
I. Organization moment: brainstorming
II.Revision and training exercises
Types of simple sentences.
1.Statements.
2.Questions.
3.Imperatives.
III. Review: All the sentences can be simple and complex, finite and non-finite.
Grouping
According According
to the meaning to the forming
of the sentence of the sentence
IV. Tasks on levels:
Find elements of the sentence (subject, predicative, adverbials, object).
1. Astana is a main city of independent Kazakhstan.
2. In 2008 Astana will celebrate its 10th anniversary.
3. I am proud of my native motherland, Kazakhstan.
V. Group work:
Make up sentences using these words.
Group I.
1. Astana, centre, is, in, Euroasia, situated, city, the, of.
2.100, in, live, Astana, over, representatives, nationalities, of.
3.200, area, is, total, city, kilometers, the, of, square, now.
Group II.
1.UNESCO, is awarded, ‘City of Peace’, Astana, in 1999, a medal, with, of, a decision.
2.has changed, since, greatly, capital status, of city, the view, it took.
3.city, is developing, from year to year, the.
Group III.
1.’Baiterek’, Astana, symbol, became, of, a.
2.This year, Astana, will, its, celebrate, 10th anniversary.
3.very soon, Astana, capitals of the world, in the number of, the most beautiful, will be.
VI.Complete the following sentences:
1.Astana – a city _________________________.
2.Astana – a centre _______________________.
3.Astana – future _________________________.
VII.Group work: Make up a short story on the given theme.
Group I. Astana is an economical and politial centre.
Group II. Astana is a historic city.
Group III. Astana is a city of future.
VIII. Presentation of projects.
IX. Results of the lesson.
X.Home task: to write a composition’ “Astana is a city of peace”.
Let’s go shopping
4 класс
Джанбаева Гульмира Куанышбаевна,
учитель английского языка
второй категории
Задачи:
- Обучающая: 1.научить учащихся использовать структуры: I’m going to buy … Are you going to...? Where can I buy…?; учить составлять предложения в будущем времени (Future); активизировать навыки учащихся по грамматике (степени сравнения прилагательных).
- Воспитательная: продолжить прививать любовь учащихся к английскому языку.
- Развивающая: способствовать развитию самостоятельного мышления и умения применять его при говорении, развивать диалогическую речь и творческий поиск у учащихся.
Тип урока: обобщающий
Оборудование:
- Магнитофон, иллюстрации, маркеры, таблицы по грамматике
Ход урока
- Организационный момент: приветствие учащихся.
- Речевая зарядка:
What do you weigh? Who is heavier?
How tall are you? Who is taller?
Who is shorter? How old are you?
Who is older? Who is younger?
Show me your hands Which hand is bigger?
Which hand is smaller?
- Закрепление лексических единиц по теме «Shopping»: работа над проектом
- На доске наглядное пособие по теме. Учащиеся называют магазины и пишут их названия.
- Отвечают на вопросы учителя: Where is the toy shop? Where is the flower shop?
- Вопросы по рисункам: Where can I buy shoes? ( At the shoes shop)
Where can I buy some flower? (At the flower shop)
Учащиеся отвечают и крепят рисунки на наглядности.
- Прослушивание: Play tape. Учащиеся прослушивают запись и отвечают на вопросы:
What is Jill going to buy? What is Jill’s mother going to buy?
- Работа с таблицами по грамматике. Учащиеся читают предложения и записывают пропущенные слова.
- Игра: Shopping memory game.
- Письмо: Закрепление структуры.
What are you going to do after school?
Учащиеся пишут и зачитывают свои примеры
- Подведение итогов урока, комментирование домашнего задания.
Animals in danger
4класс
Ербатырова Умсум Курмановна,
учитель английского языка
второй категории
Цель урока: Показать взаимосвязь живой природы с человеком и бережного отношения к ней
Задачи:
- Образовательные: автоматизация лексических единиц и модульных структур по теме «Animals are in danger», развитие фонематического слуха.
- Воспитательные: Воспитание любви к своей стране, бережного отношения к окружающей среде, к животным, как части живой природы
- Развивающие: развивать умения учащихся применять полученную информацию в монологической и диалогической речи
Тип урока: комбинированный
Формы обучения: индивидуальная, коллективная
Методы и приемы: словесные, наглядные, частично-поисковые, исследовательские
Оснащение урока: иллюстрации с изображением животных, плакат, ТСО, таблица.
Ход урока
I. Организационный момент
Good morning quests and children! I am very glad to see you! The main goal of our lessen is «Why do people protect the environment?»
II. Brainstorming
Make up the words from these letters.
Protect (parrot, rabbit, owl, tortoise, elephant, cat, and tiger).
Complete my sentence.
We can protect…(animals, birds, environment)
In Kazakhstan we sustain «The environment programme UNDP». It is established by 21 countries. It is main ecological project. Also we have the ecological association «Tabigat» and ecological programme «Zhasyl El», because we have a lot of problems.
Name these problems, please!
-Water, air, land pollution, problems with traffic .
What can you say about water pollution?
- People, animals, birds and other living beings are not able to live without water. There is little clean and drinkable water in many rivers and lakes. Many of them are polluted. For example, the Aral Sea and Caspian Sea.
And now several international organizations are helping the
Government of Kazakhstan to solve the problem of the dying Aral Sea.
III. Listening
Sam and Emma found a story about animals on the internet.
Look, listen and read. Ex.2. p.49.
I give you time to look at the questions and try to answer them.
Children write out the answers to the questions. Ex.3, p.49.
- It was very hot. 2. The elephant saw lightning. 3. The giraffe was hungry because there were only a few leaves on the trees. 4. The lion heard thunder. 5, The hippo was thirsty because there was only a little water ( it was dirty and drown). 6. The animals were happy because there was a rainbow (it rained).
We can say water is necessary for all living beings.
What can you say about land and air pollution?
- People cut down trees, set on fire forests and fields, throw away old newspapers and empty bottles. People from Semey suffer radioactivity.
IV Look at the blackboard.
1 What animals do you have in your country?
2 Have you got pets?
3 Do you have homeless dogs or cats in your town?
Look at these pictures.
Do you know any of them?
What do you think of animals?
(Animals are killed for their fur, meat, oil, and skin.
Animals are uses for medical reasons, for experiment).
- Your home task was to prepare information about animals.
Children, tell about animals.
Why do we protect our living world?
-Living world is our smaller brother, we must keep them and etc.
VI Children watch video.
Look! These animals are very happy. The nature is very beautiful. It is wonderful. What do you think of protecting the environment? Should or should not we protect our environment?
- People should not use cars a lot , throw litter, cut trees, plants. We should grow flowers, trees.
We like to relax, swimming in the rivers, lakes, seas, get sun burnt and etc.
VII Заключительный этап урока
Подведение итогов урока.
The Earth is in danger. Time has come to try for a help. People must care about their environment, their future.
Pollution is the result of industrialization and it threatens every living plant, animal, people. People demand to stop bomb testing and arms race .
They want to protect their future.
Абай «Ескендір» поэмасы
11 сынып
Әсемова Рауан Саметқызы,
қазақ тілі мұғалімі
бірінші санатты
Сабақтың мақсатттары:
- Білімділік: а) Абай шығармаларының тереңіне бойлай отырып, ақын даналығын таныту. «Ескендір» поэмасының Шығыс поэзиясымен өзектестігін, айырмашылығын ашу; ә) Поэманың тарихи-әдеби мәнін оқушылардың ізденістері арқылы ашқызу. Поэманың тереңіне бойлата отырып, ақынның образ жасау шеберлігін ұғындыру; б) Поэманың көркемдік ерекшелігін, композициялық құрылысын талдай білуге үйрету.
- Тәрбиелік: Ақын шығармасындағы оқиғалар негізінде оқушылардың дүниетанымын, адамгершілік қасиеттерінің көзін аша отырып рухани тәрбие беру. Қанағатшылдыққа, имандылыққа баулу.
- Дамытушылық: Оқушылардың өздігінен іздене білу, еркін ойлай алу, еркін сөйлей алу ой түйіндей алу қабілеттерін дамыту.
Сабақтың типі: танымдық-зерттеушілік сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: зерттеушілік әдіс, дидактикалық әдіс, талдау-жинақтау әдісі, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: кітап көрмесі, техникалық құрал-компьютер, плакаттар, сызбалар.
Пәнаралық байланыс: тарих, география.
Сабақтың кезеңдері:
- Ұйымдастыру кезеңі
- Мұғалімнің кіріспе сөзі
- Абайдың поэмаларына тоқталу
- «Ескендір» поэмасы – рухани тартыстар поэмасы
сызба бойынша оқушылардың зерттеу жұмыстарына талдау жасауы.
а) А.Македонский – тарихи бейне
ә) Науаи, Фирдауси, Низами жырларының үлгісін алуы. «Назира», «Назирагөйлік» туралы түсінік.
б) Абайдың өзіндік табысы, шешімі.
Ескендір және А.Македонский (тарихи шындық, көркем шешім).
- Топпен жұмыс ( мәтінмен жұмыс).
- Ескендір – жаратушы ие – Аристотель- ақын байланысын талдайды.
- Сабақты қорыту кезеңі. Рухани биіктік – ең жоғарғы биіктік.
- Рефлексия.
- Бағалау кезеңі.
- Үйге тапсырма
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.
Сабақ бастауға жағдай туғызу.
2. Мұғалімнің кіріспе сөзі. Жүрегімнің түбіне терең бойла,
Мен бір жұмбақ адаммын, оны да ойла
Соқтықпалы, соқпақсыз жерде өстім,
Мыңмен жалғыз алыстым, кінә қойма, -
деп ақын өзі жырлағандай, қасіреті мен қайғысы мол өлкеде ел мұңын ағыта, шабытты жыр төккен Абай атамыз жұмбақ құбылыс болып қалары сөзсіз. «Абайды таныту арқылы біз әлемге қазақ елін танытамыз. Абай – біздің ұлттық ұранымыз,» - деп Елбасы Н.Ә. Назарбаев айтқандай бүгінгі біздің сабағымыз «Абайтануға» барар жолдағы кішкентай қадамдарымыздың бірі болмақ деп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын.
3. Абайдың поэмалары туралы не білеміз? Оқушылар Абайдың поэмаларына қысқаша тоқталады.
-
Абайдың поэмалары
«Ескендір» | «Масғұт» | «Әзім әңгімесі» |
- Бүгінгі сабағымыз оқушылардың алдын ала зерттеп келген материялдарын жинақтау мақсатында мына сызба бойынша өтеді. (сызба жинақтау экраннан кодоскоп арқылы көрсетіледі.)
| |
|
«Ескендір» поэмасы – рухани тартыстар поэмасы | |
|
| |
|
Оқушылар жоспар бойынша жұмыс жасайды.
а) А. Македонский туралы тарихи деректерге тоқталып, Македонскийдің жаулап алған жерлері, суреті экраннан көрсетіледі.
ә) Фирдоусидің «Шахнамасында» өзбек халқының ұлы ақыны Науаи, Әзірбайжанның атақты классигі Низами де Ескендірді жырлаған. Низами шығармасында Ескендір патша Әбулхаят суын (мәнгі тіршілік беретін су) іздеп шығады. Ескендірдің жасағындағы Хызыр жалғыз өзі осы суды тауып алып ішеді, жуынады, астындағы атын да суарып, шомылдырып алады. Ескендірге хабарламақшы болған кезде су ғайып болып кетеді. Мәңгілік тіршілікке тек Хызыр ғана ие болады. Түн түнегінде Ескендірге бір жас жігіт жолығып, оған бір тас береді. «Ойласаң, осы тастан көп сыр ұғасың, ой табасың» дейді. Ескендір таразыға салып тастың қасиетін білмекші болады. Қаншама алтын, күміс кішкентай тасты баса алмайды. Тек топырақ шашылған кезде тас салмақсызданып шыға келеді. Осыдан кейін Ескендірдің өзі «Топырақтан жаратылған, топырақтан жойылады» деген үлкен бойлау түйін жасайды.
- Бір тақырыптың әр ақында қайталануы, алдынғының өлеңін алмай, оқиғалар негізін пайдаланып, өз еркімен тыңнан жырлап шығару. Бір тақырыптың бірнеше ақында қайталануы – «Назира», «Назирагөйлік» деп аталады.
- Низамидің Ескендірі: 1. Әбулхаят суын іздейді.
2. Байлыққа құмар емес.
3. Ойшыл, ақылды.
б) Абай шығыс әдебиетіндегі ұлы классиктер мол баяндаған күйге түгел тоқталып, бағынып қалмайды. Ол аңызды өзінше, көп жағынан өмір шындығына жақындатып, реалистік стильге барады. Ең алдымен аңызды Европа тарихы мен мәдениетінен өзі білген Александр Македонский жайына қарай бейімдейді. Ескендірдің әкесі Абайда Филипп болып аталады. Тарихтағыдай оның астанасы – Македония шаһары болады. Тарихтық дәл деректер бойынша ертегілі Хызырдың орнына Ескендірдің тәрбиешісі болған философ Аристотель кіреді. Сөйтіп, адамдар мен олардың арасындағы мінез қатынастарға Абай шындықты негізгі арқау етеді.
Ескендір Абай поэмасында дәріптелмей, сыналады. Поэма әділдік пен жауыздықтың тартысына құрылады. Жауыздыққа жетелейтін қызғаншақтық пен тойымсыздық екенін көрсете келіп, ақыл, әділдік, даналықты соған қарсы қояды.
Поэмада жарқын суреттер мен қажетті баяндаулар, диалог пен лирикалық шегініс орынды пайдаланылады.
Бұл – Абайдың шағын поэма жасаудағы шеберлігін танытады.
5. Топпен жұмыс
1 топ - поэмадан Ескендірдің мінезін, ісін, қылығын бейнелейтін жолдарды теріп жазып, Ескендірдің бейнесін жасайды. Алынған жолдарды әліпби тәртібімен әріптермен белгілеп отырады.
А. Филипп патша баласы ер көңілді,
Мақтан сүйгіш, қызғаншақ адам екен.
Ә. Өз жұрты аз көрініп көршілерге
Көз алартып қарады оңды-солды.
Б. Сұмдықпен әскер жиып қаруланды,
Жақын жерге жау болып тұра аттанды
Көп елді күтпеген қырды-жойды
Ханды өлтіріп қаласын тартып алды.
В. Ескендір елде алмаған хан қоймайды
Алған сайын көңілі бір тоймайды.
Араны барған сайын қатты ашылып,
Жердің жүзін алуға ой ойлады.
Г. Алдынан шыға алмады ешкім мұның,
Бәрін де алды, қорқытты жолдағының...
Ғ. Қызметкердің бәрін де өлтірмекші,
Болыпты шөлдегенге шыдай алмай.
Д. Ескендір тоқтау көрмей өскен жан ғой,
Келмей ме тоқтаусыздың бәрі даңғой?
Е. Білмесең, мен Ескендір патша деген,
Жер жүзінің соғыста бәрін жеңген.
Ж. Мықтымын деп мақтанба, ақыл білсең,
Мықты болсаң, өзіңнің нәпсінді жең.
Іші тар, көре алмастың біреуі сен,
Ондай кісі бұл жерде келмейді тең.
21 жаста | | мақтаншақ | | даңғой | | қанағатсыз |
| | | | | | |
Филипп патшаның баласы | | | | | | мақтан сүйгіш |
| | | ЕСКЕНДІР | | | |
қатыгез | | | | | | қанішер |
| | | | | | |
Ашуланшақ | | | нәпсіқұмар | | | тойымсыз |
2 топ – Аристотельдің тарихи бейнесі мен мәтіндегі бейнесін салыстырады.
Аристотель (б.з.б. 384-322) – ежелгі грек философы. Көптеген ғылымдардың, соның ішіндегі логика ғылымының негізін қалаушы. Ол кейбір деректерде төрт жүзге, екінші деректерде мыңға тарта ғылыми еңбек жазған. Аристотельдің философиялық көзқарастары «Метафизика», «жан туралы», «Категориялар» және «Аналитика» деген еңбекткрінде тұжырымдалған.
Ол барлық ғылымнан философияны ең жоғарғы орынға қойды. Абай Аристотельдің философиялық тұжырымдарымен жақсы таныс болған.
Жолдасы - Аристотель ақылы мол,
Лақтырған сүйекті алады сол,
Ханға айтты: «Қасиет бар бұл сүйекте,»
Көзіңе көрсетейік хабардар бол.
ақылды
ұстаз Аристотель данышпан
дана
6. Ескендір – жаратушы ие – Аристотель – ақын
Байланысын талдайды.
Адалдық иесі
Мифологиялық тұлға
(жаратушы ие)
Жақсылықты уағыздаушы
Абай:
“ Бақпен асқан патшадан мимен асқан қара артық ”-деген ойын тағы бір еске түсіреді. Абайдың сыншылдық көзқарасы байқалады, жаңаша саралап беретін ұстаз – ақын екендігін танытады.
Поэманың ең салмақты, идеялық жүк көтеріп тұрған соңғы қос шұмағына оқушылардың назарын аударту.
Бұл – адам көз сүйегі, - деді ханға,-
Тоя ма адам көзі мың мен санға?
Жемтіккөз жер жүзіне тоймаса да,
Өлсе тояр, көзге құм құйылғанда.
Көпір көздің дүниеге араны үлкен,
Алған сайын дүниеге тоя ма екен?
Қанша тірі жүрсе де, өлген күні
Өзге көзбен бірдей-ақ болады екен,- деді ханға.
7. Сабақты қорыту кезеңі.
Рухани биіктік – ең жоғарғы биіктік
- Сөйтіп, Абай өз поэмасында үлкен фелософиялық ой айтады. Көз сүйектің жұмбақ сырын патша алдында шешіп беріп, Ескендірдің сұмдық істерін әшкерелейді. Бұдан соң Ескендірдің әділдік алдында тізе бүкпеске шарасы қалмайды. Абай бұл тұста үлкен шеберлік танытып, Ескендір образы арқылы билеушілердің типтік бейнесін жасап, олардың ісіне жиреніш сезімін тудырады.
Оқушылардың ой-пікірлерін тыңдау.
- Рухани байлықты қалай түсінесің?
- Материялдық байлыққа көзқарасың қандай?
- Қазіргі заманның Ескендірлері түралы не айтасыңдар? т.б. сұрақтар қою арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан қандай ой түйгендерін байқау.
Бүгінгі сабақтан не білдік? Не үйрендік? Деген сұрақ қою арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін саралау.
8. Рефлексия.
9. Бағалау кезеңі. Кімдерге өте жақсы деген баға қояр едің? - деп сұрау арқылы, оқушылардың пікірлерімен санаса отырып, оқушыларды бағалау.
10. Үйге тапсырма беру кезеңі:
“ Қанағатшылдық көңіл тойғызар ”, “ Бақпен асқан патшадан мимен асқан қара артық ” тақырыптарының біріне шағын шығарма жазып келу тапсырылады.
Мұғалімнің сөзі:
Абайды тануға барар жолдағы сапарларыңызға сәттілік тілеймін. Сабаққа қатысқандарыңызға рахмет! Сау болыңыздар!
Әбілхан Қастеев
9 сынып
Хасенова Роза Хасенқызы,
қазақ тілі мұғалім
жоғары санатты
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: ұлы суретшінің шығармашылығын таныстырып, оқушыларға оның еңбегін таныта түсу.
- Тәрбиелік: суретшінің адамгершілік, отансүйгіштік қасиеті арқылы, оқушының бойына осы қасиеттерді қалыптастыру, эстетикалық сезімдерін ояту.
- Дамытушылық: жаңа сөздер арқылы оқушылардың сөздік қорын молайту, логикалық ойлау қабілетін ауызша жүйелеп жеткізуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі: практикалық сабақ
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс: тарих, сурет сабақтары.
Сабақтың өту әдіс-тәсілі: эвристикалық (іздендіру) сұрақ-жауап, салыстыру, талдау, жинақтау.
Сабақтың көрнектілігі: Әбілхан Қастеевтің портреті, суреттері, кітаптар көрмесі, бейнетаспа.
Сабақтың жүру барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеріп, сабақтың мақсатымен таныстырамын)
Оқушыларға Әбілхан Қастеевтің суретін көрсетіп тұрып:
- Балалар, мынау кім?
- Оның кім екенін білесіңдер ме?
Оқушылар жауап бергеннен соң:
- Балалар, ендеше біздің бүгінгі сабағымыз осы Әбілхан Қастеев жайында болмақ. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Әбілхан Қастеев. Біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Әбілхан Қастеевтің шығармашылығымен танысу, оның суреттерімен танысу.
Сабақтың эпиграфын оқу.
II.Үй жұмысын тексеру.
А) Әбілхан Қастеев кім? (Әр топ кластер құрастырады, жұппен, топпен жұмыс, презентация).
III. Жаңа сабақ: Мұғалімнің сөзі: Әбілхан Қастеев туралы мағлұмат беру.
IV. Жаңа сөздермен жұмыс.
айыру – разделить айырылу – лишиться
табиғат аясында – на лоне природы аңқу – пахнуть
топырақ – почва жусан – полынь
жуа – дикий лук жұпар – аромат
саралау – выбирать
Оқушылар өздері оқиды, аударады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.
VI. Мәтінмен жұмыс.
Балалар мені тыңдаңдар қазір мен мәтінді оқимын. Мәтінді оқыған кезде сендер мына сұрақтардың жауабын қарап отырыңдар.
VII. Ситуация тудыру.
1. Ойға ой қосатын, сананы сәулелендіретін не?
2. Суретшінің Н.Г.Хлудовқа айтқан ойына қосыласыңдар ма? Дәлелдеңдер.
VIII. Бейнетаспамен жұмыс: «Қазақстан табиғаты»
IX. Келесі сөздердің ұғымын ашу: пейзаж, портрет.
Сұрақтар:
- Ұлы суретшілердің туындыларын қай жерден көруге болдады?
- Әбілхан Қастеев пейзаж, портреттер салған ба?
- Әбілхан Қастеевтің салған суреттерін көрсету.
X. Топтық жұмыс.
Суретпен жұмыс. Тапсырма: берілген сұрақтарға сын есімдерді пайдаланып жауап беру.
1-топ. «Шежін өзені. Күзгі көрініс».
2-топ. «Бие сауу».
3-топ. «Амангелді сарбаздары».
«Суретші ата Қастеев» өлеңін тыңдау, сұрақтарға жауап беру.
XII. Қорытындылау.
- нені білдік?
- нені үйрендік?
Ұранға назар аудару
- Ізденген жетер мұратқа.
XIII. Бағалау.
XIV. Үйге тапсырма: жаңа сөздерді жаттап келу, жаттығуды орындап келу.
Роль деепричастий в рассказах А.П.Чехова
Ахметова Жанат Рыспековна,
учитель русского языка и литературы
первой категории
Цель урока: формирование у учащихся навыков правильного употребления деепричастий как необходимое условие овладения культурой речью
Задачи урока:
- Образовательные: совершенствование навыков постановки знаков препинания при одиночных деепричастиях и деепричастных оборотах.
- Воспитательные: воспитание любви к русскому языку и литературе.
- Развивающие: развитие навыков правильного употребления деепричастий в устной и письменной речи.
Тип урока: комбинированный.
Оборудование:
Портрет А.П. Чехова, сборники произведений писателя, контрольные карточки для индивидуальной работы, карточки с фрагментами из текстов, опорная схема «Пиши и говори правильно».
«В человеке должно быть все прекрасно: и лицо, и одежда, и душа, и мысли...»
А.П.Чехов
Ход урока
I. Организационный момент. Слово учителя:
- Ребята , прошу вашего внимания. Прочитайте предложение. Человек
встал с кресла, подошел к вешалке, оделся и вышел из дома.
- А теперь прочитайте второе предложение. Человек нехотя встал с
кресла, не спеша подошел к вешалке, оделся и, не оглядываясь, вышел
из дома. Сопоставьте их.
- Что общего в этих предложениях? (И первое и второе предложение
простые, оба имеют однородные члены, объединяет их и общность
темы - человек одевается и выходит из дома.)
-Чем отличаются эти предложения друг от друга? (Первое предложение содержит информацию о действиях человека, а второе представляет собой развернутое повествование, содержащее не только информацию, но и создающее образ человека, образ его действий).
- Что помогло ярко описать действие человека?(Деепричастия: нехотя,
не спеша, не оглядываясь)
Деепричастия позволили описать действия человека точно и метко.
И сегодня мы, продолжая знакомство с деепричастием, поговорим о том, какую роль играют деепричастия в речи, будем учиться правильному употреблению их в устной и письменной речи. Эпиграфом к нашему уроку послужат слова А.П. Чехова. Запись даты, темы, эпиграфа.
II. Актуализация приобретенных знаний.
1.Игра «Третье лишнее»
а) мелькающий, завернутый, вздыхая
б) приподнимая, заслоняя, услыхав
в) послушав, сбивая, взвизгнув
г) уловив, развалившись, вспомнив
д) невзирая, не замечая, не понимая
е) шипя, шутя, плача
ж) лежа, сидя, лежа на матрасике
з) виляя хвостом, сломя голову, пригнув шею.
2. Проверка домашнего задания.
Три ученика у доски выполняют индивидуальную работу по карточкам.
III. Результаты предварительного домашнего задания. Каждая группа дает отчет об исследовательской работе. Им нужно было выяснить, где встречаются деепричастия и деепричастные обороты.
Первая группа :«Деепричастия в фразеологизмах»
Вторая группа :«Деепричастия в пословицах и поговорках»
Третья группа :«Деепричастия в рассказах А.П.Чехова»
Четвертая группа: «Использование деепричастных оборотов при
составлении анкет».
IV. Усвоение новых знаний.
1 Работа с текстом.
- Перед вами фрагмент из текста рассказа «Каштанка».
Задание: расставьте знаки препинания, объясните правописание частицы «Не с разными частями речи».
- Подчеркните деепричастия и деепричастные обороты, обозначьте суффиксы.
Выпишите в два столбика деепричастия совершенного и несовершенного видов (текст прилагается).
- Помогают ли деепричастия А.П.Чехову в описании действий героев рассказа?
Вывод: Чеховский текст представляет собой блестящую иллюстрацию использования в художественной речи деепричастий. Употребление деепричастий придает речи не только точность и меткость, но и особую выразительность. Деепричастие более выпукло, более емко дорисовывает картину, созданную глаголом. Но нужно заметить, что в употреблении деепричастных оборотов
часто допускаются ошибки. Например, в предложении из рассказа А.П.
Чехова «Жалобная книга»: Подъезжая к станции и глядя из окна, у
меня слетела шляпа. Здесь ярко выраженная речевая ошибка.
Писатель допускает неправильное употребление деепричастного
оборота для создания комического эффекта . Как же правильно нужно
сказать?
Для начала нужно ошибку «осознать» т.е. почему нельзя так сказать. Объясняю это следующим образом. Разберем еще один пример (по схеме).
Подлежащее должно называть производителя двух действий - и основного и добавочного. Если это требование не соблюдается, то получается ошибочное выражение.
- Давайте разберем несколько примеров из упражнения № 214 .
- Сразу, возможно, безошибочного употребления деепричастий и не
получится. Даже у наших классиков, писателей XIX века, встречаются
отступления от нормы в употреблении деепричастий.
«Проходя через залу, ей встретился лакей» М.Лермонтов «Накурившись, между солдатами завязался разговор» Л.Толстой Причина ошибочного употребления деепричастия кроется во влиянии на русский язык французского языка. Подробнее об этом расскажет ваш учитель французского языка.
3. Выполнение упражнений № 216
А теперь попытайтесь в предложениях найти ошибки, связанные с употреблением деепричастных оборотов.
Вывод: И добавочное действие, выраженное деепричастием и основное действие, выраженное глаголом, должно совершать одно лицо.
V. Подведение итогов.
- Что нового сегодня вы узнали о деепричастии? Пригодятся ли вам
знания, полученные сегодня?
- Давайте снова прочтем эпиграф к уроку. Как вы думаете, ребята, что
еще можно добавить к словам Чехова?
- Да, прекрасной, грамотной, правильной должна быть и наша речь.
VII. Домашнее задание. Напишите небольшое сочинение-миниатюру на
темы: «Как я собираюсь утром в школу», «Я иду отвечать невыученный
урок», «Падает снег».
Образование Казахского ханства
7 класс
Олькина Хафиза Олькеновна,
учитель истории
высшей категории
Тип урока: комбинированный
Цель: ознакомить учащихся с образованием Казахского ханства через составление группового кластера
Задачи:
- Образовательная: активизировать знания по пройденному материалу подготовить учащихся к индивидуальному устному изложению темы; обучить умению анализировать факты истории;
- Развивающая: развивать навыки самостоятельной работы;
- Воспитывающая: воспитывать казахстанский патриотизм у учащихся на
примере образования Казахского ханства
Оборудование: Оборудование: карты Казахстана 14 – 15 в. в. , современного Казахстана, портреты Жаныбека и Керея , фломастеры , бумага.
Ожидаемые результаты: самостоятельное составление кластера «Образование Казахского ханства », раскрытие цели урока.
Стадия вызова: учитель раздаёт учащимся листы с ключевыми словами , вокруг которых учащиеся должны расположить известные слова , словосочетания по этой теме.
II. Стадия осмысления: учащиеся читают материал §35 и по ходу чтения выписывают из текста в кластер то , что раскрывает смысл основного понятия.
Например:
III. Стадия рефлексии: учащиеся выносят свой материал и в целом должны раскрыть тему урока «Образование Казахстанского ханства»
Тест по пройденной теме
- Казахское ханство было образовано в…
А) XIV Б) XVI В) XV
2. В борьбе с ойратами Абулхаир?
А) одержал победу Б) потерпел поражение
3. Жаныбек и Керей откочевали в…
А) Могулистан Б) Ногайскую орду В) Белую Орду
- Хан Могулистана
А) Орус хан Б) Абулхаир В) Есен-Буга
- Мухмамад Хайдар Дулати называет время создания Казахского ханства
А) 1465-1466 Б) 1455-1465 В) 1428-1468
- Сколько веков прошло со времени создания Казахского ханства?
А) 6 веков Б) 7 веков В) 8 веков
- Причины откочевки Жаныбека и Керея
А) недовольство политики Абулхаира; Б) ухудшение положения народа;
В) желание освободиться от тирании Абулхаира; Г) всё выше перечисленное
Домашнее задание: составить кластер по §35.
Алфавит
1 сынып
Камерова Динара Төлеубайқызы,
бірінші санатты
бастауыш сыныптар мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: алфавит ұғымын түсіндіру. Алфавиттегі әріптерді ретімен оқуға, әріптердің баспа және жазба турін айыра білуге үйрету.
- Тәрбиелік: шешендік өнер арқылы, ата- анасын сыйлауға, Отанын, табиғатын сүюге тәрбиелеу.
- Дамытушылық: мақалды оқып, мазмұнын ашу, алфавит ұғымына байланысты ойындар ойнату арқылы ой-өрістерін, есте сақтау,тапқырлық, іздемпаздылық қасиеттерін дамыту.Сауатты, көркем жазуға баулу.
Байланыс: дүниетану,математика, музыка.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың өту технологиясы: дамытылған сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ұжымдық.
Сабақтың көрнекілігі: экран, проектор, компьютер, кеспе әріптер, алфавит, суреттер, магнитті тақта, маркер, жұлдызша.
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру.
1.Өткенді қайталау. 2.Шаршы ойыны.
II.Жаңа сабақ.
1.Сөзжұмбақ. 2.Алфавит. 3.Оқулықпен жұмыс.
4.Тірек сызбамен жұмыс.
III. Сергіту сәті.
IV. Жаттығу жұмыстары.
V. Қорытынды.
1.Адасқан әріпті тап.
2.Қай әріп жоғалды?
3.Сөйлемді алфавит ретімен оқысаң, мақал шығады.
4.Суреттерді алфавит ретімен ата.
5.Оқушылардың алфавит ретімен орналасуы...
6. Өз-өзін бағалау.
7.Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
Балалар қонақтармен амандасайық.(орындарынан тұрады)
-Қазір қандай сабақ болады?
Әліппе.
1.Өткенді қайталау:
-Балалар өткен сабақта не үйрендік?
Жұп дауысты дыбыстар,жұп дауыссыз дыбыстар.
2.«Шаршы» ойыны арқылы дыбыстарды атау.
Қызыл шаршыға жуан дауысты дыбыстар жазылады.Жұбын кезекпен айтып, салыстыру.
А-Ә
О-Ө
Ы-І
Ұ-Ү
Енді, жұп дауысты дыбыстарға байланысты сөздерді кезекпен оқиық.(110 бет)
Көк шаршыға дауыссыз дыбыстар жазылады.Жұбын кезекпен айтып,салыстыру
П-Б
К-Г
Ұ-Ү
Енді, жұп дауыссыз дыбыстарға байланысты сөздерді оқиық.(111 бет)
3.Сұрақ-жауап
Венн диаграммасы.
Дыбыстар
II. Жаңа сабақ:
Кел, балалар, ойнайық,
Ойнайық та , ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық.
1.Сөзжұмбақ шешу.
Көлденеңнен:1.Қардың түсі. 2.Ешкінің төлі. 3.Циркте сиқыршы не көрсетеді? 4.Әрі қызыл, әрі тәтті. 5.Поездға не тіркеледі? 6.4+5 қосындысы.
-Балалар тігінен қандай сөз шықты?(хормен)
Буынға бөліп айтайық.
- Ал-фа-вит.
- Алфавит дегеніміз не, кім біледі?
- Олай болса, бүгінгі жаңа тақырыбымыз: Алфавит.
Экранға назар аударыңдар.
2. Алфавит ( слайдта көрсету).
Жазылуы Аа Әә Бб Вв Гг Ғғ Дд Ее Ёё Жж Зз Ии Йй Кк Ққ
Оқылуы а ә бе ве ге ға де е йо же зе и қысқа й ка қа
Жазылуы Лл Мм Нн Ңң Оо Өө Пп Рр Сс Тт Уу Ұұ Үү Фф Хх
Оқылуы эл эм эн эң о ө пе эр эс те у ұ ү эф ха
Жазылуы һҺ Цц Чч Шш Щщ ъ Ыы Іі ь
Оқылуы һа це че ша ща айыру белгісі ы і жіңішкелік белгісі
Жазылуы Ээ Юю Яя
Оқылуы э ю я
Дауыссыз дыбыс әріптері а,е,э арқылы оқылады.
- Хормен оқу.
3.Оқулықпен жұмыс
-Алфавитте әріптердің қандай түрі жазылған?
Баспа.
-Неше әріп бар?
42 әріп.
-Әріптер қандай түспен жазылған?
Көк және қызыл.
Көк түспен қандай дыбыстар белгіленген?
Дауыссыз дыбыстар.
Қызыл түспен қандай дыбыстар белгіленген?
Дауысты дыбыстар.
Енді, оларды атап шығайық.
Дауыссыз:б в г ғ д ж з к қ л м н п р с т (у) ф х һ ц чш щ
Дауысты:а ә ы і ө ұ ү я ю е е (у)
Қай әріптерді оқуға болмайды?
ъ(айыру белгісі)
ь(жіңішкелік белгісі)
Олар қандай түспен жазылған?
Қара түспен.
4.Тірек сызбаға назар аударайық
III. Сергіту сәті:
Балалар демалайық.
Ән: «Әліппе»
АНА БАЛА ОТАН (сөздерін алфавит ретімен көрсетеді)
IV. Жаттығу жұмыстары:
Балалар, № 3 Жазу дәптерге алфавиттегі әріптердің жазба түрінің бас әрпін және кіші әрпін жазайық..
-Аа әрпінен Йй әрпіне дейін жазу.
V. Қорытынды:
Ойындар. Енді,экранға көңіл бөлейік.
1.Адасқан әріпті тап.
А Б Ә В Е З Д Ж
2.Қай әріп жоғалды?
А...Б...Г... Д...Е...Й...Қ...
3.Сөйлемді алфавит ретімен оқысаң, мақал шығады:
- Әке –асқар тау
- Ана –бауырындағы бұлақ
- Бала-жағасындағы құрақ
-Мақал кімдер жайлы?
-Суретке назар аударыңдар
- Әке-тау
- Ана-бұлақ
- Бала-құрақ (гүл)
4.Суреттерді алфавит ретімен ата.
-Балалар бүгін біз не үйрендік, не білдік?
Алфавит.
-Кім жатқа біледі?
Сонда, әріптердің ретімен орналасуын алфавит дейміз.
5.Оқушылардың алфавит ретімен орналасуы.
Балалар, аттарыңды атап, алфавит ретімен сап түзейік.
6.Өзін-өзі бағалау:
-Балалар сабаққа жақсы қатыстыңдар.Сендер бүгін өз- өздеріңді бағалайсыңдар.Алдарыңда жұлдызшалар бар. Соны Бәйтеректің үстіне желімдейсіңдер.
-Бәйтеректің ең шыңына қалай жетесіңдер?
-Бүгін сендер Бәйтерекке өз білімдеріңмен жетесіңдер.
-Ал, алфавитті өте жақсы білетін балалар, жұлдызшаны Бәйтеректің ең шыңына апарып желімдейді.
-Ал,алфавитті жақсы білетін балалар, жұлдызшаны Бәйтеректің ортасына апарып желімдейді.
-Ал, енді алфавитті орташа білетін балалар
Жұлдызшаны Бәйтеректің төменгі жағына желімдейді.
1-ші қыздар шығып желімдесін, 2-ші ұлдар шығып желімдейді
7. Үйге тапсырма:
Алфавитті жаттау, жазбаша қалған әріпті жазу.
Математик – банкир
3 класс
Бузауова Айгуль Аманжоловна,
учитель начальных классов
второй категории
Предмет математики
настолько серьёзен, что полезно
Не упускать, случаев делать
Его немного занимательным.
Б. Паскаль
Цель урока: формирование у младших школьников экономических знаний в нестандартных условиях
- Образовательные: закрепить знание таблицы умножения и деления, решение примеров на порядок выполнения действий, отработка умения решать задачи с недостающим данными и задач на развития логики, учить переносить знания в новые условия, продолжить работу по формированию вычислительных навыков.
- Развивающие: развивать внимание, логическое мышление, творческое воображение, умение преодолевать трудности, воли, навык общение.
- Воспитательные: продолжение работы по воспитанию взаимопомощи, культуры общения, способствующей созданию благоприятного психологического климата, воспитание внимания, аккуратности, интереса к предмету.
Оборудование: воздушные шары с заданиями, раздаточный материал, фишки.
Правила игры:
1.В игре участвуют четыре команды, каждая из которых представляет правление банка.
Игроки каждой команды выбирают себе президента банка (т.е. капитана команды).
2.Президент имеет право принимать окончательные решения по данному заданию.
3.Командам предлагается задание различной стоимости (от 50 до 200 тенге) в зависимости от сложности.
4.Стартовый капитал каждой команды 500 тенге.
5.Если команда даёт правильный ответ, то её капитал увеличивается на стоимость задания. Если ответ неправильный, то:
а) капитал уменьшается на 100% стоимости задания, если другая команда даёт правильный ответ;
б) капитал уменьшается на 50% стоимости задания, если другие команды не смогут ответить правильно.
6.На обдумывания задания даётся от1до5 мин. взависимости от сложности.
7.Игра считается оконченной, если одна из команд обанкротилась или закончились все задания.
8.Победителем объявляется, тот в чьем банке будет больше «денег» по окончанию игры.
Ход урока
1.Организационный момент.
Вступительное слово: сегодня на уроке мы с вами будем взрослыми, самостоятельными людьми, которые живут во время рыночных отношений. На один урок мы превратимся все в банкиров, в деловых людей. Будем учиться совершать выгодные финансовые сделки и бартер, т.е. обмен товарами (ты мне, я тебе) Этому сейчас необходима учиться, так как рынок – это прежде всего деньги, а деньги - это всегда счет, а счет – это, конечно же, математика; наука, которые любить когда .... что? (Думают, мыслять) Вот и мы сегодня будем думать , решать искать, повторять, закреплять, помогать друг другу разбогатеть, но без обмана, честно. Если у нас в стране люди будут совершать выгодные операций по купле – продаже и обмена, честно платить налоги, то Казахстан ближайшем станет одной из богатых стран. И вот настает конец 2007 года. Нужно подвести итоги. Сегодня на урок пришли представители 4-х банков. И вам нужно выиграть тендер на 2008 год для участия в строительстве новой школы. Что такое тендер? Приступаем к работе, на счету каждого банка по 500 тенге. Для участие конкурсе вы должны понизить процентные ставки кредитования, для этого нужно пройти разминку.
2.Разминка.
Задания на 50тенге:
1)На руках 10 пальцев. Сколько пальцев на 10 руках?(50 пальцев)
2) Тройка лошадей проскакала 12 км. Сколько километров проскакала каждая лошадь?(12 км)
3)Сколько секунд в 3-х минутах?(180сек)
4)Чему равно число, если 1/8 его равна 3?(24)
5)Найдите частное чисел 46 и 2. (23)
6)Какой месяц прошёл, если через месяц наступит Новый год? (ноябрь)
7)Сторож заступил на дежурство в 22 часа , а закончил в 7 утра Сколько времени продолжалось дежурство ? (9 часов )
8.Найдите сумму чисел 45-38 (83)
9.Сколько секунд в 4 минутах? (240 сек)
10) Во сколько раз 100 метров меньше, чем 1км? (в 10 раз)
11) К двум зайчатам, в час обеда,
Прискакали три соседа.
В огороде зайцы сели
И по семь морковок съели.
Кто считать, ребята ловок,
Сколько съедено морковок?(35)
12) Найдите произведение чисел 12 и 4 .(48)
13) Сколько часов в 300 минутах?(5 часов)
14) По траве бежал котенок,
А за ним утка и щенок.
Кто ребята сосчитает,
Сколько там бежало ног? (10ног)
15) Число яблок в корзине – двузначное. Яблоки можно разделить поровну между 2,3 или 5детьми. Сколько яблок в корзине? (30 яблок)
Хорошо, успешно прошли разминку. А теперь у вас проблемы, ваши охранники не получили лицензий на следующий год, чтобы помочь им вам нужно решить примеры на порядок действий.
Задания на 100 тенге:
192 511 400 125
(375 -183) +(213+298) 703 (295+105)-(300-175) 275
83 44 95 42
39+22*2-18 65 53+84:2+5 100
680 227 241 400
(586+94)-(312-85) 453 (400-159)+(128+272) 641
8 48 32 29
56-12*4+19 27 3+58:2-17 15
И с этим заданием вы справились удачно, но что случилось, у вас зависли компьютеры вам нужно решить уравнения.
Задания на 200 тенге:
9*х=36 х*8=32
х=4 х=4
29 64
25+х=83-54 х-26=46+18
х=4 х=90
28:х=7 х:6=4
х=4 х=24
80 4
4*х=28+52 12:х=20-16
х=20 х=4
Вам повезло компьютеры пришли в действие.
Физминутка:
Мы дружно трудились, немного устали. Быстро все стали.
Руки поднимаем.
Потом разведем, и глубоко
Всей грудью вздохнем.
Левую ногу поднимем вперед.
И дальше пойдем
Продолжим дела.
Сейчас в Астане «заморожена» работа некоторых строительных компаний, чтобы помочь им в получении кредита, вам нужно решить задачи.
Задания на 500 тенге:
1.На заводе монолитных плит в один день за 4часа заливают по 8 плит, а во второй день за 3 часа залили по 10 плит. Сколько плит залил завод за 2 дня?
2.Строительная фирма «Шапағат» за месяц для своих рабочих из расходавала 30 кг лука для столовой, а «Базис А» в 4 раза больше чем «Шапағат», а «Стройинвест» столько, сколько обе фирмы вместе. Сколько всего килограммов лука потрачено тремя фирмами за месяц?
От налогового комитета за неуплато налогов в ваши банки поступили факсы о задолжности и вам нужно их аннулировать.
Решите следующее задание. Поставьте математические знаки и скобки (по 1 баллу за каждое правильное решение)
Задания на 500 тенге:
-
1команда
(5+5+5):5=3
(5-5)*5+5=5
(5*5)+5:5=6
5*5+5:5=26
(5+5:5)*5=30
2 команда
(6*6):(6*6)=1
(6+6+6):6=3
(6*6+6):6=7
6+6-6:6=11
6:6*6+6=12
3 команда
(7+7+7):7=3
(7*7-7):7=6
(7*7+7):7=8
(7+7)-7:7=13
7:7*7+7=1
4 команда
4:4+4-4=1
(4*4+4):4=5
4+4-4:4=7
(4+4)+4:4=17
4*4+4*4=32
Что же происходит? В ваших банках остановились часы. И они не смогут показывать точное время пока вы не выполните следующее задание.
Самостоятельная работа.
Реши примеры и отгадай слово, загаданное на часах. (запись в тетради)
1команда 2команда 3команда 4команда
60:10= 66:11= 72:12= 120:20=
48:4= 36:3= 96:8= 72:6=
100-90= 190-180= 200-190= 170-160=
81:9= 54:6= 72:8= 45:5=
90:30= 60:20= 120:40= 33:11=
326-318= 288-280= 160-152= 500-492=
77:11= 70:10= 140:20= 84:12=
Вы успешно прошли и этот этап. На ваши счета поступили депозиты в виде новогодних подарков. Менеджеры компаний, пройдите, пожалуйста, за подарками, «задание с шарами».
Рефлексия: «Аукцион». Давайте выявим, какое настроение у каждого банка к концу рабочего дня
Спасибо. На этом аукцион завершён. А теперь прошу президентов компаний сосчитать свой капиталы. Тендер выиграл...
Сенімділікпен кездесу
әлеуметтік-психологиялық тренинг