Інформація та інформаційні процеси Інформаційна система

Вид материалаУрок

Содержание


3.5.11 клас (відкритий урок)
I. Вступне слово вчителя
Девіз: “Перевірити можливості людини та пізнати Всесвіт”
II. Учні – головні помічники вчителів
1-ий відбірковий тур
2-ий відбірковий тур
Готфрід Вільгельм Лейбніц
С.А. Лебедев
Морісом Уілксом
З ним справу має архітектор
Спочатку так назвали місто у Великобританії, потім рушницю, а тепер так називають важливу частину комп’ютера. (Вінчестер.)
За яким принципом розташовані букви на клавіатурі?
Скажіть, будь ласка, хто нам вікна ставить? (Windows – англ.- вікна.).
Як називається область даних на диску, що має ім’я?
Подобный материал:
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

3.5.11 клас (відкритий урок)


Тема. Тематична атестація.

Мета: Оцінити знання та вміння учнів по темі „Текстовий та графічний редактор”.

Тип уроку: гра.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Сценарій гри

Вчитель: Шановні 11-класники, настав час, коли я можу запропо­нувати вам відкрити власний Інтернет клуб. Тому до Вас у мене прохання допомогти мені це зробити якнайкраще. Зараз ви будете працювати в окремих офісах, об’єднуйтесь по парах (два комп’ютери у офісі).

Висока оцінка буде тому офісу, який зуміє використати в повній мірі знання та вміння як графічного так і текстового редактора.

1-ий офіс: Реклама. Ваше завдання придумати рекламу та оформити візитки (діти отримують назву файлу з малюнками, що підходять для такої компанії).

2-ий офіс: Приймальня. Ваше завдання оформити шаблон документу для нашої фірми, та написати зразок заяви для роботи і Інтернеті (як і попередня група отримують назву файлу з відповідними малюнками).

3-ий офіс: Постачальники. Ваше завдання вибрати комп’ютери для нас з прайслистів, які прислали в нашу школу магазини комп’ютерної техніки нашого міста.

4-ий офіс: Дизайнери. Ваше завдання подумати про оформлення клубу: побудувати його план та місце знаходження комп’ютерів (з розрахунку нам виділили під фірму нашу класну кімнату), зважаючи на санітарні вимоги щодо комп’ютерного залу (діти отримують матеріали про вимоги, що знаходяться в паспорті класу).

5-ий офіс: Банкіри. Вашим завданням буде оформлення бланку за яким відвідувачі зможуть розрахуватися в Приватбанку (дітям даються деякі дані по даному банку).

Кожен офіс отримує картку з завданнями.

  1. Придумати рекламу, оформити візитку.
  2. Створити шаблон документ, зразок заяви для роботи в Інтернеті, вказавши час занять.
  3. Користуючись прейс листами оформити документ у вигляді таблиці для придбання комп’ютерної техніки.
  4. Побудувати макет класу(план) та розмістити комп’ютери (просто їх номера), по можливості і меблі.
  5. Оформити бланк квитанції для розрахунку за години користування Інтернетом.

Увага! В кожного з вас є своя думка, якщо ви не погоджуєтесь з колегою офісу прошу показати свій варіант роботи і виступити на його захист.

На вашу роботу я можу виділити тільки 30 хвилин, так як 10 -15 хв. ми будемо слухати виступ представника офісу в свій захист. Ця гра буде мати своє продовження, коли ми закінчимо вивчати електронні таблиці і всіх вас будуть чекати розрахунки. То ж міркуйте масштабно!

ІV. Підведення підсумку уроку та оголошення оцінок з коментуванням та обговоренням з класним колективом

Інтелектуальна гра

Учень – ведучий. Шановні друзі! Розпочинаємо інтелектуальну гру “Найрозумніший” інформатики для учнів 9-11 класів.

I. Вступне слово вчителя: “Мудрим ніхто не вродився, а навчився”. “Навчити можна лише того, хто хоче вчитися”. Ви вже неодноразово чули ці слова, адже головне завдання школи – виховати учня так, щоб він умів учитися, вчитися все життя. Учень повинен осягнути основи знань, та їх засвоїти. Він повинен уміти знаходити знання, яких не вистачає; знати, де їх можна знайти і як ними скористатися.

Девіз: “Перевірити можливості людини та пізнати Всесвіт”

Ми впевнені, що серед вас є майбутні лауреати найпрестижніших світових наукових відзнак.

(Привітання маленьких інформатиків).

II. Учні – головні помічники вчителів

Перший учень.

Увага! Увага! Дайте простір фантазії!

Розпочинаємо нашу чудову, серйозну гру!

Корисних в квадраті! Цікавих у кубі!

Щоби розкрити наук таємниці,

Потрібні розум, кмітливість, ерудиція.

Другий учень

Давайте зробимо ще крок

До знань, науки та культури!

Сьогодні буде ще нагода

Всім вручити нагороди!

Ой, як добре! Як прекрасно!

Нагороди! Як це вчасно!

Всім присвоїти не жаль

Шоколадну цю медаль!

Вчитель

Основне нам, друзі, розумом дерзати!

На всі запитання відповідь давати!

Сміливість і дотепність нехай бринить щораз.

Бути переможцем хоче кожен з вас!

1-ий відбірковий тур

Розмістити по порядку появи прилади лічби:

а) калькулятор;

б) арифмометр;

в) пальці;

г) абак;

д) комп’ютер.

2-ий відбірковий тур

Назвати дати згідно відкриттям.

Блез Паскаль винайшов пристрій, який виконував механічне додавання чисел –

Готфрід Вільгельм Лейбніц сконструював арифмометр, який механізував чотири арифметичні дії -

Чарльз Бебідж англійський математик спробував побудувати універсальний обчислювальний пристрій – аналітичну машину, яка повинна була виконувати обчислення без участі людини -

С.А. Лебедев, академік в Інституті електроніки АН УРСР починає роботи по створенню МЕСМ – малої електронної обчислювальної машини-

Джон фон Нейман сформулював загальні принципи функціонування комп’ютерів -

Морісом Уілксом англійцем був побудований перший комп’ютер, в якому були реалізовані принципи Неймана -

(варіанти відповідей: в 1945 році, в 1642 році, в 1823 році, в 1947-1948 рр., в 1673 році , в 1949 році).

3–ий відбірковий тур

В процесі розвитку комп’ютерів в залежності від електронної елементної бази виділяють п’ять поколінь машин.

Прокласифікувати комп’ютери за елементною базою.

комп’ютер першого покоління

комп’ютер другого покоління

комп’ютер третього покоління

комп’ютер четвертого покоління –

комп’ютер п’ятого покоління –

(варіанти відповідей: лампові, на інтегральних схемах з малим ступенем інтеграції, надвеликі інтегральні мікросхеми на мікропро­цесорних комплектах, напівпровідникові, на інтегральних схемах з середнім на великим ступенем інтеграції).

4-ий відбірковий тур

Доповнити значення слів:

  1. Електронна…
  2. Реальність…
  3. Материнська…
  4. Компакт -…
  5. Системний…
  6. WEB -…
  7. Робочий…
  8. Всесвітнє павутиння… .

(варіанти відповідей: Інтернет, блок, плата, пошта, віртуальна, диск, сторінка, стіл)

За чотири відбіркові тури вибираю 6 учнів і одного пропоную як джокера (так щоб всіх учасників було 7). В кожному з трьох раундів учасники отримують по черзі по три запитанні в 1 бал. Якщо хтось з учасників не дає правильної відповіді, ці запитання повторюються в кінці раунда і суперники отримують по 2 бали.

1 раунд

  1. Назвіть і покажіть найдавніший, обчислювальний прилад. (Пальці.)
  2. Такими обчислювальними приладами користувалися років 30 тому, а назва нам нагадує про один з розділів математики. Назвіть цей прилад. (Арифмометр).
  3. Відгадайте загадку: “Худе, всі ребра видно, а рахувати може”. (Рахівниця.)
  4. Чому на всіх дротиках рахівниці по 10 кісточок, а на одній – тільки 4? (Так відокремлюють, наприклад, гривні від копійок.)
  5. За даними японської статистики саме через нього японські школярі прогулюють уроки математики. (Мікрокалькулятор.).
  6. В інформатиці множення інколи позначають х, але частіше використовують знак “*”. Чому так роблять? (Щоб не переплутати з літерою “х”.)
  7. З ним справу має архітектор,

З ним справу має будівельник.

Хто за комп’ютером працює,

До нього теж давно вже я звик.

Скажіть, про що іде тут мова –

Назвіть одне англійське слово. (Windows.)
  1. В 1кг – 1000г,

В 1км – 1000м.

А скільки байтів у 1 кілобайті? (210 = 1024.)
  1. Арабський учений Абу Абдулах Мухаммед інб-Муса аль-Хорезмі близько 1200 років тому розробив правила чотирьох арифметичних дій. Від його імені походить термін, яким зараз користуються в математиці, інформатиці та інших науках. Що це за термін? (Алгоритм.).
  2. Спочатку так назвали місто у Великобританії, потім рушницю, а тепер так називають важливу частину комп’ютера. (Вінчестер.)
  3. У їдальні, в ресторані

Зразу це побачиш ти.

І в комп’ютері також це

Легко можемо знайти.

Про що йде мова? (Меню.)
  1. Як називається міні-комп’ютер, який використовується для обчислень? (Мікрокалькулятор.)
  2. Цей англійський математик ще у 1847 році розробив алгебру логіки – закони, за якими працює комп’ютер. Назвіть його ім’я. (Джордж Буль.)
  3. Програміст Пожитков придумав цю розвагу на радість дітям і дорослим. Про що йде мова? (Тетрис.)
  4. Яке найбільше число можна записати трьома двійками? (222.)
  5. 101 – 102 = 1. Ця рівність не правильна, але, перемістивши одну цифру, можна перетворити у правильну рівність. Зробіть це. (101 – 102 = 1.)
  6. Як називаються послідовна сукупність з восьми 0 та 1? (байт).
  7. Як називається гнучка пластина покрита магнітним шаром, що використовується для зберігання інформації? (диск).
  8. Де вперше був розроблений накопичувач на жорстких магнітних дисках? ().
  9. Назвіть пристрої для введення графічної інформації? (сканер, плотер).
  10. Пристрої для передачі інформації від людини до комп’ютера ?
  11. (клавіатура.).

2 раунд. Запитання зашифровані в таблиці.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Учасники вибирають номер запитання.

  1. Як називається диск, з якого можна завантажити ОС комп’ютера? (системний).
  2. Призначення клавіша ESС? (для відміни попередньої дії або команди).
  3. Які існують типи пам’яті? (Оперативна, зовнішня, постійна).
  4. Що означає скорочення CD-ROM? (пристрій для читання компакт дисків, вінчестер).
  5. Які основні складові частини операційної системи? (апаратна і програмне забезпечення).
  6. Які основні характеристики монітора? ()
  7. Пристрої, що перетворює сигнали комп’ютера в таку форму, яка може передатися телефонною мережею (модем).
  8. Як називається процес зчитування файлу з магнітного носія в ОЗП? (завантаження).
  9. Як називається маленька позначка на екрані, що вказує місце введення інформації? (курсор).
  10. Назвіть іншу назву жорстокого диску? (вінчестер).
  11. Назвіть іншу назву гнучкого диску ? (хлоп-диск).
  12. Назвіть прізвище академіка, який пропагував загальну комп’ютерну грамотність, автора перших шкільних підручників з інформатики.(А.П.Єршов.)
  13. Назвіть клавішу активізації додаткової цифрової клавіатури? (NumLock).
  14. Найменша одиниця вимірювання. (Біт.)
  15. З усіх систем запису числової інформації для сучасної обчислювальної техніки найбільш вдалою є така, у якій використовується 2 символи. Що це за символи і що вони позначають? (1, 0 – ввімкнути , вимкнути.).

3 раунд

  1. В якому році була створена перша ЕОМ в континентальній Європі?
  2. В яких одиницях вимірюється швидкість передачі інформації?
  3. Як виконується “ гаряче” перезавантаження комп’ютера?
  4. Як називався окремий крок послідовності, яку виконує комп’ютер? (Команда, програма).
  5. Обчислювальна система складається з двох частин: м’яка і твер­да. Як це розуміти? Поясніть. (Апаратна і програмна частина.)
  6. Де була створена перша друкарська машинка? (В Англії.)
  7. Поява цього пристрою визвала сенсацію. На початку 70-х років намітилася тенденція до швидкого зниження вартості ЕОМ, які раніше коштували по декілька млн. доларів. Спочатку з’явилася машина вартістю 100 тис., потім 50 тис. Досі не відома фірма повідомила про випуск ЕОМ ціною 20 доларів. Коли розібралися, то було виявлено, що 20 доларів коштує не ЕОМ, а центральна її частина. Про що йде мова? (Процесор.)
  8. За яким принципом розташовані букви на клавіатурі?
  9. Інформація зберігається на зовнішніх носіях. Усі вони працюють порівняно дуже повільно, але при цьому залишаються популярними серед користувачів. Чому? (Зберігають великий об’єм інформації.).

Додаткові запитання

  1. Основна складова елементної бази комп'ютерів з третього покоління (Модем)
  2. Графічне оформлення програми в ОC WINDOWS...(Вікно)
  3. В комп’ютера, як і в людини
    В роботі органи єдині
    Скажіть тоді, що серцем
    В комп’ютерних відсіках зветься ?
    (Хард – диск, анг. heard – серце.).

  4. Чи бажаєте ви знати,
    Скільки ніг у кошеняти?
    Хто підрахувати зміг,
    Зразу скаже: сотня ніг.
    У кошеняти 100 ніг, 10 вух і 1 хвіст.
    В дивовижних таких фактах
    Є математичний зміст. А який саме?
    (Усі числа записані в двійковій системі числення.).

  5. Коли наука заявляє про себе, добровольці одразу шукають засновників – першовідкривачів і геніальних попередників. Хто висунув ідею і створив проект універсальної програмованої машини? (У 1823 р. англійський математик Чарльз Беббідж.)
  6. Скажіть, будь ласка, хто нам вікна ставить? (Windows – англ.- вікна.).
  7. У глибокій давнині лежать витоки робототехніки. Спочатку людина створила іграшки, які могли рухати лапами, крилами, головою. У мріях людей виник образ механічного людиноподібного помічника. А хто придумав слово “РОБОТ”? (Чеський письменник Карел Чапек в 1920 р. в п’єсі “Річ”).
  8. Як називається область даних на диску, що має ім’я?
  9. Теорію алгоритмів вважають матір’ю алгоритмів і програмування, а їх батьком є по праву –логіка. Бо саме логіка є теоретичною основою сучасних комп’ютерів. Пропонуємо невеличку логічну задачу.

Один мандрівник випадково опинився в невеличкому містечку і вирішив підстригтися . Там було лише два майстра( у кожного своя перукарня). Заглянувши у вікно до одного майстра , він побачив , що в салоні не прибрано, сам майстер недбало одягнений і так-сяк підстрижений. У салоні іншого майстра було ідеально чисто, його власник був бездоганно одягнутий і акуратно підстрижений. Подумавши , мандрівник відправився стригтися до першого майстра”.

Поясніть причину такого дивного, на перший погляд, рішення мандрівника?(Оскільки в місті лише 2 перукарні, то кожен майстер повинен стригтися у іншого. Мандрівник вибрав того майстра , хто краще підстригає свого конкурента).

Першим у світі програмістом вважають англійську Аду Лавлейс. Коли йде мова про неї, часто згадують видатного англійського поета Джорджа Гордона Байрона. Чому? (Ада Лавлейс – дочка Байрона.)