Інформація та інформаційні процеси Інформаційна система

Вид материалаУрок

Содержание


1.Інформація та інформаційні процеси 1.1.Урок 1
Тільки грамотна експлуатація і дисциплінована поведінка дають повну гарантію безпеки при роботі на комп’ютерах
Приклад 1. Людина після ДТП в лікарні.
Приклад 2. Робота авіадиспетчера.
Маршрут подорожі до країни „Інформаційні процеси”
Основні інформаційні процеси
Вчитель продовжує урок у вигляді бесіди.
Станція „Уважність”
Задачі з неповною умовою
Задачі інтриги
Підсумок змагань
Тема. Кодування інформації. Властивості інформації. Структура інформаційного процесу. Сучасні засоби зберігання та опрацювання і
Тип уроку: Бесіда з елементами гри.
II. Засвоєння нового матеріалу
III. Узагальнення та систематизація знань
IV. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання
V. Домашнє завдання
Хід роботи
Eniac (сша) мэсм (срср)
Pentium iv
...
Полное содержание
Подобный материал:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


Ніщук Н. І.

Інформація та інформаційні процеси Інформаційна система


10 нестандартних уроків,

(Windows’XP, Office’XP)

Фрагменти до посібника

Адаптовано до вимог
діючих програм з інформатики та
12-бальної системи оцінювання


Шепетівка

2004

Від автора

Посібник відповідає вимогам діючої програми з інформатики загальноосвітніх навчальних закладів (укладачі: Жалдак М.І., Морзе Н.В., Науменко Г.Г.), які володіють комп’ютерами, що працюють під керу­ванням операційної системи Windows’ХР.

Виходячи з інтерактивних методів навчання мої уроки мають девіз „Навчаючи – учусь”, так як така діяльність дітей на уроці дає можливість взяти активну участь у навчанні та передачі своїх знань однокласникам. Не варто уроки інформатики перекладати „на плечі” комп’ютера або слухати цілий урок тільки вчителя.

Діти повинні вчитися говорити, тобто висловлювати свою думку вголос „А я вважаю...”, мислити, дискутувати, робити висновки. Розробляючи ці уроки я поставила собі за мету зацікавити дітей з першого ж уроку, адже важко зосередити дитячу увагу, знаходячись в комп’ютерній залі і не працюючи на комп’ютерах. Тому по мірі можливостей я його старалась застосувати (голос з комп’ютера).

Зміст

1. Інформація та інформаційні процеси 4

1.1. Урок 1 4

1.2. Урок 2 12

1.3. Урок 3 22

1.4. Урок 4 27

2. Інформаційна система 30

2.1. Урок 1 30

2.2. Урок 2 34

2.3. Урок 3 38

2.4. Урок 4 40

2.5. Урок 5 43

2.6. Урок 6 46

3. Тиждень інформатики 53

3.1. Історична довідка 54

3.2. Радіопередача: “З історії розвитку обчислювальної техніки” 58

3.3. Зоряний час 59

3.4. Клуб веселих і кмітливих 63

3.5. 11 клас (відкритий урок) 68



1.Інформація та інформаційні процеси

1.1.Урок 1


Тема. Техніка безпеки, правила поведінки в комп’ютерному залі. Надання першої допомоги. Санітарні норми роботи на комп’ютері. Підготовка комп’ютера до роботи. Інформація. Процес отримання інформації.

Мета: На основі життєвого досвіду учнів сформувати поняття інформації.

Тип уроку: комбінований (бесіда з самостійним завданням)

Хід уроку

І. Організаційний момент (14 хв.).

Привітання. Знайомство з учнями. Правила техніки безпеки. Мотивація вивчення предмета. Розповідь про побудову предмета та вимоги до нього.

Вчитель: Доброго дня, учні! Я рада що ви завітали до нашого кабінету інформатики, де перш за все ви повинні ознайомитися з технікою безпеки. Адже ви напевно знаєте, що комп’ютер живиться напругою 220 В.



Тільки грамотна експлуатація і дисциплінована поведінка дають повну гарантію безпеки при роботі на комп’ютерах

Правила поведінки в комп’ютерному залі (голос з комп’ютера)
  • Практичні заняття на комп’ютерах проводяться тільки в присутності і під керівництвом вчителя.
  • Заходити в комп’ютерну залу слід спокійно, не штовхаючись, не бігти, не займати „кращі” комп’ютери.
  • Сідати тільки за закріплені робочі місця.
  • За комп’ютер брати лише зошити, конспект, підручник, дискету і ручку.
  • Портфелі і сумки залишати у спеціально відведеному місці.
  • Вмикати і вимикати комп’ютер тільки з дозволу вчителя.
  • Категорично забороняється учням робити будь-який, навіть дрібний, ремонт електрообладнання.
  • Виконуючи завдання, не слід залишати поза увагою технічний стан комп’ютера, за яким працюєте.
  • Про недоліки в роботі комп’ютерів та аварійні ситуації необхідно повідомляти вчителя.
  • При аварії чи пожежі вимкнути комп’ютер, швидко, без паніки залишити комп’ютерну залу.

Вчитель: Ті хто проводить багато годин за комп’ютером, знають, як це стомлює. Оператори комп’ютера скаржаться на втому і сльозоточивість очей і навіть на кон’юнктивіт. У декого спостерігається почервоніння шкіри, головний біль, біль у плечах. Але багатьох неприємних моментів можна уникнути, якщо правильно організувати свою роботу.

Погіршення зору найчастіше пов’язане з недостатньою чіткістю і миганням зображення.

Прикрості з шкірою спричиняє потік заряджених частинок з екрана монітора.
  • Стіл, на якому стоїть комп’ютер, і робоче крісло підбирайте за зростом.
  • Покриття підлоги не повинно електризуватись.
  • Спинка крісла повинна підтримувати хребет у ділянці попереку.
  • Не сидіть спиною до вікна.
  • Сидіть прямо. Під час друку намагайтесь, щоб пальці, зап’ястя і передпліччя були на одні лінії.
  • Не бийте що сили по клавіатурі, а легко торкайтесь клавішів.
  • Не стискуйте миші надмірно.
  • Важливу роль відіграє освітлення. Джерело світла повинне бути розташоване так, щоб воно не відбивалось на екрані.

Якщо вам припадає працювати за комп’ютером багато годин, робіть перерви. Приблизно через годину заплющуйте на хвилину очі, даючи їм відпочинок, або навіть виконайте декілька вправ для очей (запропоновані автором посібника Є.А. Шестопалова, стр.9).

Кожну другу хвилину розслабляйте хребет, опустіть руки і робіть вправи для рук, поперемінно розкриваючи і стискаючи у кулак.

Говорячи про техніку безпеки ми з вами поневолі почали вивчати таку науку як інформатика. Ми починаємо вивчати з вами нову науку, яка має назву інформатика. Що є коренем цього слова і від якого слова походить?

– Що ми робили з вами?... Так, так отримували інформацію про правила техніки безпеки. А інформатика – це наука про інформацію та інформаційні процеси в природі та суспільстві, методи та засоби одержання, зберігання, обробки, передачі, опрацювання, використання, захисту інформації та управління інформаційними процесами. Мабуть саме інформація і є об'єктом вивчення цієї науки.

Отож темою сьогоднішнього уроку є – Інформація. Процес отримання інформації.

ІІ. Засвоєння нових знань (20 хв.).

Що ж таке інформація? Яка вона буває? Що з нею роблять?

На ці три запитання ми повинні відповісти на нашому першому занятті. Давайте спробуємо пояснити поняття інформації спираючись на власний досвід.
  1. Що таке інформація?
  2. Звідки вона береться?
  3. Для чого вона потрібна?

Ці питання можна вияснити за допомогою мозкового штурму або бесіди. В результаті штурму, на дошці (великому аркуші паперу) крім інших слів, які стосуються цих трьох питань, можливо з'являться слова потрібні для складання наступної схеми. Якщо вони не з’являться завдання вчителя узагальнити отриманий матеріал таким чином щоб вийти на потрібні поняття.

Треба сказати що термін „інформація”, це первісне поняття і не визначається, а пояснюється. Давайте проаналізуємо на прикладах, як ми отримуємо інформацію.

Приклад 1. Людина після ДТП в лікарні.

За допомогою учнів вчитель розкладає цю ситуацію на складові.

- Хто є об'єктом дослідження і хто або що, джерелом інформації?

Хворий-пацієнт. Маємо його показники а) температура; б) тиск; в) пульс тощо, які повідомляє хірургу медична сестра. Хірург отримує повідомлення і має інформацію на основі якої можна робити висновки про стан хворого та можливі дії медперсоналу.

В даному випадку джерело інформації співпадає з об'єктом, який нас цікавить.

Розглянемо інший випадок.

Приклад 2. Робота авіадиспетчера.

Об'єкт, який нас цікавить-конкретний літак. Маємо характе­ристики : його координати в повітряному просторі, висоту, відстань до літовища, кількість пального, швидкість літака тощо.

В результаті отриманих повідомлень (з борту літака, з радарних та метеослужб тощо), маємо інформацію про рух літака. Задача авіадиспетчера – аналізуючи ці дані скерувати посадку цього літака.

Вчитель узагальнює отримані результати і демонструє схему: процесу отримання інформації.

Давайте спробуємо пояснити кожен з елементів наведеної схеми.

Джерело – це фізичний об`єкт (явище), який надає інформацію.

Результати подані у формалізованому вигляді (набором чисел, графічних зображень, слів, знаків) називаються даними.

Дані отримані від джерела інформації, є повідомленням, тобто це якісна характеристика об`єкта .

Інформацію можна визначити, як повідомлення, яке знімає невизначеність про об`єкт, що існувала до народження цього повідомлення.

Якщо повідомлення не усувають невизначеності, вони можуть бути віднесенні до інформаційних шумів.

Шум, це своєрідна перешкода. Але не існує чистого шуму. (Бажано щоб учні навели приклади шумів). Бувають випадки, коли шум перетворюється на інформацію.

Приклад 3. Відомий режисерський прийом в фільмах детек­тивного жанру, коли людина телефонує в поліцію і хоче розповісти щось важливе, наприклад, повідомити місце свого знаходження, але сторонні шуми перешкоджають поліцейським почути співрозмовника. Проаналізувавши той шум вони приходять до висновку, що це якесь конкретне місце (літовище, залізничний вокзал, станція метрополітену тощо).

Взагалі поняття "інформація" проходить від латинського – informacio і означає – відомості, роз`яснення, виклад. Інформація це первісне поняття, як і всі ті елементи схеми, які ми розглянули.

Про інформацію можна казати, що це відображення реального (матеріального, предметного) світу, що виражається у вигляді сигналів і знаків.

І сурова, й солов’їна

Інформативна країна.

Праця тут іде завзята,

Ледарів у нас немає,

Хто руки не піднімає?

Вирушаймо всі у путь –

Нас цікаві речі ждуть.

Маршрут подорожі до країни „Інформаційні процеси”




Станція „Творчість”

Питання про інформаційні процеси розглядаються в групах. Учні об’єднуються в 3-4 групи. Кожній групі видається великий аркуш паперу (можливе використання другої сторони старої непотрібної таблиці), маркери та запитання для опрацювання. Одна група грає роль бізнесової структури (фірми), друга – виборчого штабу кандидата в народні депутати, третя – правоохоронної структури тощо. Кожна група повинна за 10-15 хвилин визначити і зафіксувати на папері відповіді на запитання:

Яка інформація (дані) потрібна їй (групі) для плідної роботи? Після визначення з’ясувати якими властивостями має характе­ризу­ватися ця інформація.

  1. Визначити джерела повідомлень.
  2. Навіщо ця інформація потрібна, тобто що з нею робити?
  3. Визначити до якого виду належать ці повідомлення.
  4. Чи потрібна вона буде надалі, тобто, якщо це так, чи в змозі ми все запам’ятати?

Вчитель контролює процес і якщо виникають складності допомагає. Коли час вичерпано на дошці вивішують роботи груп – аналізується і узагальнюються всіма учнями. Таким чином сьогодні ми даємо відповідь на останнє запитання нашого першого уроку (Що з нею роблять?).

СтанціяКмітливість

П
ОСНОВНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ

Зберігання

Накопичення

Опрацювання

Передавання

Пошук

Захист
ісля роботи в групах ми дійшли висновку, що до основних інформаційних процесів відносяться (складаємо таку схему).

Вчитель продовжує урок у вигляді бесіди. Говорячи про інформаційні процеси, зокрема про зберігання інформації, постає питання: де ж вона може зберігатися? Повернемося до нашого запитання і визначимо на чому може зберігатися інформація. І знов таки якщо інформацію треба передавати, завдяки чому відбувається передача інформації?

Станція „Уважність”

Учні висловлюють свої думки, вчитель допомагає, узагальнює та систематизує відповіді. (Про всі види носіїв з прикладами).

Взагалі носіями інформації вважаються знаки, символи, сигнали тощо. Вони інформують нас про щось. Але те на чому вони (знаки, символи) знаходяться, ніби є носіями інформації те, на чому зафіксована інформація в певний момент часу.

Є довготривалі та не довготривалі носії інформації демонструється та пояснюється схема. Пояснюючи схему треба наголосити ще раз, що поділ цей дуже умовний.

Носії призначені для зберігання інформації одночасно можуть служити для передавання цієї інформації.

Продовжуючи бесіду про передачу інформації, вчитель підводить учнів до таких понять, як мережа, глобальна комп’ютерна мережа, сучасні засоби передавання інформації

III. Самостійна пошукова діяльність учнів (робота в групах)

Варіант 1

  1. Як відомо, з одного і того самого набору букв можна скласти слова з різними значеннями. Знайдіть слово, яке читається зліва направо у значенні “листяне дерево” (...), а справа наліво у значенні “геометрична фігура” (...).
  2. Чи завжди правильне твердження, що чим довше повідом­лення, тим більше корисної інформації воно містить?
  3. Розкодуйте відоме українське прислів’я, зображене у вигляді малюнка .

Варіант 2

  1. Як відомо, з одного й того самого набору букв можуть складатися слова різні за значенням. Знайдіть слово, яке читається зліва направо у значенні “гул голосів” (...), а справа наліво у значенні “чарівник” (...).
  2. Наведіть приклад кодування інформації у фольклорі.
  3. Розкодуйте українське відоме прислів’я, зображеного у вигляді малюнка.

Варіант 3

  1. Як відомо, з одного і того самого набору букв можна скласти слова зовсім різного значення. Знайдіть слово, яке читається зліва направо у значенні “площа для сільськогосподарських робіт” (...), а справа наліво у значенні “домашня тварина” (...).
  2. Як опрацьовувалась народом інформація, що йшла з давніх-давен і називалась усною народною творчістю?
  3. Розкодуйте відоме українське прислів’я, відображене у вигляді малюнка.

В


аріант 4


  1. Як відомо, з одного і того самого набору букв можна скласти слова різні за значенням. Знайдіть слово, яке читається зліва направо у значенні “розряд речей за якістю” (....), а справа наліво у значенні “канат” (....).
  2. Розгадайте загадку: “Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає, хоч мороз усе прибив – його не займає” (........).

    Поясніть окремих частин загадки. Чи співпадає він зі Змістом загадки?
  3. Розкодуйте відоме українське прислів’я, зображене у вигляді малюнка

Варіант 5

  1. Як відомо, з одного і того самого набору букв можна скласти слова різні за значенням. Знайдіть слово, яке читається зліва направо у значенні “злак” (...), а справа наліво у значенні “молочний продукт” (...).
  2. Поясніть Зміст народного прислів’я: “Прийде літо – все розмаїто, прийде зима – нічого нема”.
  3. Розкодуйте відоме українське прислів’я, зображене у вигляді малюнка.

Варіант 6

  1. Як відомо, деякі слова читаються однаково як зліва направо, так і справа наліво. Знайдіть слово, яке читається однаково і зліва направо і справа наліво у значенні “синонім прислівника тепер” (.....).
  2. Розгадайте загадку: Лід на річках, сніг на полях, віхола гуляє, – коли це буває? (......).

    Чи відрізняється зміст окремих частин загадки від змісту всієї загадки? Поясніть.
  3. Розкодуйте відоме українське прислів’я, зображене у вигляді малюнка. Поясніть.

I

V. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання.


Сьогодні ми розпочали вивчення нової для вас науки інформатики. Почали ми з вивчення основного об`єкту цієї науки – інформації. На наступному уроці ми розглянемо тему „Носії інформації. Види інформації. Властивості інформації”, тому домашнє завдання буде таким:

Самостійно опрацювати дану тему, підготуватися до інформаційного бою.

Опрацювати матеріал сьогоднішньої теми по підручнику.


>