Інформація та інформаційні процеси Інформаційна система

Вид материалаУрок

Содержание


Задачі з неповною умовою
Задачі інтриги
Підсумок змагань
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

1.2.Урок 2


Тема. Носії інформації. Форми і способи подання інформації. Види та властивості інформації.

Мета: на основі життєвого досвіду учнів сформувати поняття про властивості інформації та її види, поняття про інформаційні процеси та носії інформації; формувати логічне та аналогічне мислення.

Тип уроку: гра.

Хід уроку

Вчитель:

Розпочинаємо наш інформаційний бій, де ви зможете показати свої знання з теми „Носії інформації. Форми і способи подання інформації. Види та властивості інформації”, яку ви опрацювали самостійно.


Ведучий:

В класі сьогодні,

І це у перший раз –

Комп’ютерні змагання

Відбудуться у нас.

Зібрались з одного класу

Команди дві одразу,

І ми обом командам

Бажаємо удачі.

Ось капітани наші –

Команди голова.

А поруч з капітанами

В комп’ютерному крузі

Помічники чудові,

Їх надійні друзі.

Хоч інформатику вони

Не так давно вивчають,

Але про інформацію,

Все, що потрібно, знають.

Сьогодні ми побачимо –

Хто швидший і спритніший,

А також всі дізнаємось,

Хто тут найрозумніший.

Нехай обом командам

Удача посміхається,

Сідайте всі зручненько,

Змагання починається

Конкурс 1

(Перед командами коробка, з якої виглядають “хвостики комп’ютерних мишок”. Капітани команди по черзі витягують мишку. Кожна мишка має номер запитання та кількість балів за правильну відповідь. На обдумування – по 30 с.)

Ведучий:

Ось вам конкурс перший

Він «розминка» зветься. Для кожної команди 7 запитань дається

1 (1 б.)Які види інформації обробляє комп’ютер?

2. (3 б.) Якими властивостями повинна володіти інформація, яка буде сприяти прийняттю правильних рішень?

3 (2 б.) В які формі подається інформація в комп’ютері (дискретній, аналоговій чи в тій і іншій разом)?

4. (2 б.) Яке з тверджень правильне?

1) Комп’ютер –це засіб фіксування інформації;

2) Комп’ютер – це засіб обчислення;

3) Комп’ютер – це засіб копіювання інформації;

4) Комп’ютер – це засіб зв’язку.

5. (2б.) Яке явище сприяло виникненню комп’ютера, інформатики?

1) інформаційний голод;

2) інформаційний вибух;

3) розвиток кібернетики;

4) друга світова війна.

6. Інформація зберігається на зовнішніх носіях. Усі вони працюють порівняно дуже повільно, але при цьому залишаються популярними серед користувачів. Чому? (Зберігають великий об’єм інформації.) (4 б.)



7. (2 б.) Наука інформатика з’явилася в ...

1) 40-х роках;

2) 50-60-х роках;

3) ХІХ столітті;

4) 70-х роках.

8. (3 б.) Коли інформація втрачає цінність?

1) коли вона стає застарілою;

2) коли вона недосяжна;

3) коли вона не потрібна користувачу;

4) коли вона є у всіх.

9 (1 б.)Відправлення телеграми – це процес ...

1) використання інформації;

2) передача інформації;

3) збереження інформації;

4) обробка інформації.

10 (1 б.) Розв’язування задач – це процес ...

1) використання інформації;

2) передача інформації;

3) збереження інформації;

4) обробка інформації.

11. (1 б.) Намалюйте схему передачі інформації.

12. (2 б.)В рамках якої науки сформувалася наука інформатика?

1) в рамках кібернетики;

2) в рамках математики;

3) в рамках електроніки;

4) в рамках журналістики.

13 (1 б.)Інформаційний процес – це

1) передача, обробка, збереження, збір, пошук, захист, використання;

2) збір, накопичення, обробка;

3) обробка, переробка, передача, отримання;

4) збереження, використання, кодування.

14. (1 б.) Як передавалася інформація в давні часи?

1) по телефону;

2) усно переказувалась;

3) письмово;

4) газетами і журналами.

15. (1 б.) Які ви знаєте мови передачі інформації?

1) числову;

2) текстову і числову?

3) текстову, числову, звукову, графічну;

4) числову, текстову, графічну.

16. (1 б.)Яке з наведених нище висловлень являється помилковим?

1) Інформація – це характеристика взаємодії повідомлення з користувачем;

2) Інформація – це повідомлення;

3) Інформацію передають безпосередньо повідомленням.

4) Інформація – це відображення предметного світу.


17. (2 б.) Назвати носії інформації при передачі і збереженні інформації.

18. (2б.) Від чого залежить кількість отриманої інформації?

19. (2б). Яка буває інформація за способом сприйняття?

20. (2б). Яка буває інформація за способом подання?

Вчитель:

Термін “інформація” (від латинського information) означає роз’яснення, обізнаність, виклад. Термін можна розкрити як деяку сукупність сигналів, впливів або відомостей, що можуть бути представлені різними способами залежно від систем, які їх видають та сприймають.

Звернімося до українського прислів’я: “ Літо весь рік годує”, в якому міститься інформація, що літо – пора врожаю, якщо господар гарно працює, збере цей врожай, то забезпечить собі сите зимування. Це – найпростіший приклад з використанням народознавчого матеріалу.

Конкурс 2.

(Кожний учень готує по одному запитанню для суперника. Запитання стосуються лише вивченого матеріалу (приклад, що містить інформацію). Задаються по-черзі.)

Ведучий:

Вам на різні запитання

Довелось відповідати.

А чи маєте бажання

Запитання задавати?

То ж спробуйте учителя

Виконувати роль

Та іншої команди

Знань провести контроль.

Гравці час не витрачали,

І за шість днів

Конкурс цей підготували:

“Я – тобі, а ти – мені”.

Девіз:

Лінивому не розгадати ніколи,

Кмітливому на відповідь — хвилина

Загадки:

1. Коли мати входить в хату,

Всіх вона вкладає спати.

А як батько заходить,

Всіх на ноги підводить.

Хто зуміє відгадати,

Що за батько, що за мати?

2. Який журавель не літає?

Конкурс 3.

(Домашня заготовка. Кожна команда показує інсценовану дію чи операцію, сценка-пантоміма (передача інформації). Завдання команди суперника – відгадати, що мається на увазі.)


Ведучий:

Хто має до комп’ютерів

І здібності, і хист,

Зуміє показати

Себе і як артист.

Ведучий:

Пауза музична –

Ось така об’ява,

Пауза музична –

Це чудова справа!

( Учні слухають пісню на мотив “А я играю на гармошке…”)

1. Книжку я відкладаю

І до пульту сідаю.

Непомітно час цей промине.

Чарівник електронний,

Помічник наш невтомний,

Запросив до екрана мене.

Приспів:

Енергійний і надійний

Електронний помічник,

І навчає,

Й розважає,

Я до нього звик.

2. Будь-який байт сигналу,

Що біжить з терміналу,

Відкриває для нас світ новий.

Букви тексти складають,

І для нас розкривають

Таємниці чудові подій.

3. Маю я допомогу –

Це режим діалогу:

Мені слово – у відповідь два.

І центральний процесор,

Дивовижний професор,

Редагує і текст, і слова.

4. Якщо я на екрані

Виправлятиму дані,

То курсор допоможе мені.

Влучно він поціляє,

Помилки виправляє –

І в порядку завдання моє.

5. Розкладе по дискетах

Він навчальні предмети,

Файли послуг, розваг і наук.

Нам до послуг готовий,

Робітник він чудовий,

І учитель, і відданий друг.

Конкурс 4

Ведучий:

Ще запитання маємо –

Зараз для вас їх прочитаємо.

Хоч трохи й незвичайні –

Вони для нас повчальні.

Інтелектуальний тренінг

Смачні вони й солодкі,

Хоч, правда, і малі.

(Вчитель виставляє та оголошує оцінки за урок, з коментуваннями)

Вчитель:

Ми сьогодні багато цікавого дізналися, але не згадували про те, що будь-яку інформацію можна зашифрувати, тому зробіть це вдома

Задачі з неповною умовою

  1. Людина вийшла з кімнати, стукнула дверима. Коли вона повернулася, то Кліментина вже померла. Чому померла Клементина? (Від протягу відкрилося вікно на якому знаходився акваріум з рибкою акваріуму Кліментиною)
  2. Скаче ковбой. Під’їжджає до салуну, вбігає і вигукує: „Терміново стакан води!” Бармен вихоплює із-за пояса кольт і стріляє в стелю. Ковбой дякує, повертається і йде. Чому?”(Його мучила гикавка)

Задачі інтриги

  1. Кожен день, коли карлик іде на роботу, він спускається на перший поверх на ліфті. Коли він повертається з роботи, заходить в ліфт, піднімається до сьомого поверху, а далі йде на свій 16 поверх пішки. Чому? (не дістає до кнопки)
  2. Цариця водойму піймала дерев’яну стрілу, після чого її життя різко змінилося. Що сталося? (Царівна жаба)
  3. Дівчинка гралася з подружками і несподівано зникла. Що сталося? (Снігурочка).
  4. Два товариша направлялися в гості до третього, в результаті господар залишився без дому. Чому? (Вінніпух, П’ятачок, Кролик)
  5. Він дуже роботящий. Працює від світанку до світанку. Він дуже сильний міг би бути рекордсменом по підняттю тягарців. Але він не бере участь у змаганнях. Він кожен день виконує тяжку фізичну роботу і не отримує за це зарплати. Чому? (він комаха)
  6. Людина поспішає. Він підскакує і йде по калюжах. Він йде туди, де його ждуть, але де його зразу жде розлука. Кожен день в цей час він затискує в руці щось тепле, м’яке, дуже дороге йому. Що тримає в руці ця людина? (Мамину руку. Він іде в дитячий садочок.)

(Відповідають по черзі. На обдумування 30 с.)

Конкурс 5

Ведучий:

Конкурс-ерудитів

Запитання для команди 1

  1. Дайте відповідь на запитання: "Якою косою не косять?" (дівочою). Поясніть, чи може набувати різних тлумачень словосполучення залежно від того, на які частини буде поділене повідомлення.
  2. Що означає кущ калини над могилою козака? Яку інформацію він передає? Дайте відповідь, спираючись на національні повір'я.
  3. Назвіть подані слова одним терміном. Відповідь поясніть.
  4. Сорочка – вишиванка, спідниця, жилетка, корсетка, фартух, свитка, кожух, хустка, очіпок, сукня, коралі, намисто
  5. (Жіноче вбрання).

Запитання для команди 2

  1. Дайте відповідь на запитання: "Які поля не орють?"(у зошитах, на тканині, футбольні). Поясніть, чи може набувати різних тлумачень словосполучення, залежно від того на які частини буде поділено повідомлення.
  2. Яка інформація містилася у повідомленні Лисички з казки "Лисиця та журавель" коли вона пригощала Журавля кашею розмазаною по тарілці: "Я для тебе – як для себе!"?
  3. Назвіть подані слова одним терміном. Традиції якого народу змальовані у словнику? Відповідь поясніть
  4. Миска, полумисок, макітра, горщик, глечик, казан , тарілка, кухоль, каструля, відро, сковорідка, ложка, виделка, качалка.

    (Посуд).

Конкурс 6

Ведучий:

Це конкурс художників.

(Кожний член команди отримує аркуш паперу, на якому написані слова. За одну хвилину скласти ребуси. Перемогу отримує та команда, яка склала більше ребусів.)

Конкурс 7

Ведучий:

Проблемна ситуація: уявіть собі, що ми з вами знаходимось на засіданні суду.

Розглядається справа одного рецидивіста. Наша задача оцінити (охарактеризувати ) інформацію, яка висвітлюється на цьому

  1. Виступ або відповіді самого злочинця . Достовірна (вірогідна) інформація, чи ні.
  2. Виступ адвоката, який отримав за захист злочинця гроші. Об’єктивна інформація чи ні.
  3. Акт експертизи в якому дуже багато спеціальних термінів. Зрозуміла інформація чи ні.
  4. Виступ прокурора, який згадав якісь давні гріхи підсудного. Актуальна інформація чи ні.
  5. Виступ свідка, який не все бачив. Повна інформація чи ні.
  6. Виступ свідка, який взагалі сплутав злочинця з іншою людиною. Корисна інформація чи ні.

В бесіду Узагальнюють відповіді учнів. Кожна команда отримує таблиці, в яких загубились записи.


Властивість

Пояснення




Має практичну цінність

Вірогідна

Важлива в даний момент часу




Не потребує додаткових повідомлень (запитань)

Актуальна

Достатня для правильних висновків та рішень




Відповідає істинному стану речей

Зрозуміла

Не залежить від суджень будь кого
Заповніть її і віддайте на перевірку суперникам.


Властивість

Пояснення

Об’єктивна

Має практичну цінність




Важлива в даний момент часу

Повна

Не потребує додаткових повідомлень (запитань)




Достатня для правильних висновків та рішень

Корисна

Відповідає істинному стану речей




Не залежить від суджень будь кого
Конкурс 8

Кожна команда повинна придумати 3 слова, пов’язані з інформатикою, і сказати їх команді-суперниць. Та половина показати ці слова мімікою команді, яка, у свою чергу, відгадує кожне це слово. Кожна з команд у цьому випадку може одержати по 5 балів за показ слова команді-суперниць і за відгадування показаного слова.

ПІДСУМОК ЗМАГАНЬ

Ведучий:

Хоч усім було цікаво,

Та ось надходить час,

Щоб підсумки проводити:

Хто переміг у нас?

(Оголошуються бали кожної команди.)

І переможцем конкурсів

У змаганнях наших стала.

Команді переможцю,

Розумному народу, –

Даємо в нагороду.

Команда “...” (“...”) сьогодні

Багато теж старалась,

Але для місця другого

Медалей не дісталось.

На пам’ять про змагання

Одержуйте нулі –