Інформація та інформаційні процеси Інформаційна система

Вид материалаУрок

Содержание


V. Підсумок уроку (15 хв.).
IV-ий етап „Мій товар”
VI Домашнє завдання
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

2.5.Урок 5


Тема. Принципи роботи комп’ютера.

Мета: сформувати поняття про те, як працює сучасний ПК.

Тип уроку: дискусія.

Хід уроку

І. Організаційний момент(4 хв.).

Перевірка відсутніх в класі і об’єднання учнів в групи для діяльності в малих групах (акваріум).

ІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв.).

Перевіряється результат виконання домашнього завдання.

Запитання для повторення ставляться однакові для всіх груп, але одна з них знаходиться в центрі класу і отримує завдання для проведення групової дискусії, сформульоване приблизно так:
  • прочитати в голос завдання;
  • обговорити його в групах;
  • за 3-5 хв. дійти спільного рішення або підсумувати дискусію.
  • Що означає загальновживане слово „модуль”?
  • Що означає загальновживане слово „магістраль”?
  • В чому полягає концепція Фон Неймана?
  • Яка будова внутрішньої пам’яті?
  • Як побудовано процесор ПК?

По закінченню відведеного часу для дискусії група повертається на свої місця, а вчитель ставить запитання:
  • чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
  • Чи була ця думка достатньо аргументованою, доведеною?
  • Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?

Всі ці відповіді допоможуть вам сьогодні.

Як ми і домовлялися минулого разу, сьогодні ми розглянемо...

ІIІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу (15 хв.).

Принцип роботи комп’ютера

А тому зараз ми завітаємо до фірми Віт, яка займається реалізацією ПК.

І розпочнемо свою подорож з стола „Рекламбюро”, де нас ознайомлять з такими основними питаннями:

Магістрально-модульний принцип побудови П.

Принципи Фон Неймана.

Технічні характеристики сучасних ПК

Як же конструктивно побудований сучасний ПК? Пояснюється схема. На прикладі реальної матеріальної плати, адаптерів, підключення до них зовнішніх пристроїв демонструється магістрально-модульний принцип побудови ПК.

Формулюються означення

Модулі – це логічно і конструктивно завершені пристрої, які виконують певні функції в обчислювальному процесі.

Шини – це сукупність паралельних ліній, по яких передається інформація від одного модуля до іншого за допомогою електричних сигналів. Для передачі адрес, даних, та керуючих сигналів викорис­товуються відповідні шини, які утворюють системну магістраль.

Магістрально-модульний принцип будови комп’ютерів полягає в тому, що їх окремими апаратними складовими є модулі, обмін інформації між якими здійснюється через системну магістраль.

Структура (логічна) організація та робота комп’ютера базується на принципах Дж. Фон Неймана.(див. таблицю).

Отже, розглянувши принципи роботи ПК, спробуємо уявити собі, як же він все таки працює? Для цього пояснимо декілька термінів.

Знову в роботу запрошуються групи (обговорюються поняття):

Команда; Операнд

(групи висловлюють свою думку по черзі готовності)

А тепер нас запрошують в зал техніки – комп’ютерний світ.

Які ж технічні характеристики мають сучасні ПК?

Пояснюються наступні характеристики:

  1. Тип (модель) мікропроцесора (розрядність).
  2. Швидкодія (як правило визначається за тактовою частотою).
  3. Об’єм оперативної пам’яті.
  4. Об’єм жорсткого диску.
  5. Тип системної шини та її пропускна спроможність.
  6. Тип монітору та об’єм відеопам’яті.

Такі відомості знаходяться в прейс-листах фірм, які реалізують персональні комп’ютери.

V. Підсумок уроку (15 хв.).

Гра „Іду в бізнес”

На столах назви фірм і їх прейс – листи (кількість фірм залежить від кількості їх в нашому місті).

На окремому столі лежать акції (білі і червоні конверти).

І-ий етап. Пояснити значення слів

(Капітани команд, та учні класу беруть по черзі білі конверти, щоб заробити гроші. Капітани за них можуть запросити на роботу в свою фірму, але кожен учень уже матиме свій оклад набравши певну суму, тому команди будуть мати різну кількість учасників).
  • 100 у.е. – оренда, санкція, банк;
  • 80 у.е. – товар, кредит, банкрутство;
  • 80 у.е. – біржа, дивіденди, ростовщик;
  • 80 у.е. – акція, валюта, рекет;
  • 80 у.е. – афера, бізнес, кредитор;
  • 80 у.е. – банкноти, чек, пошлина;
  • 120 у.е. – номінал, дефіцит, товаровід;
  • 150 у.е. – інфляція, депонування, авантюра;
  • 50 у.е. – корпорація;
  • 20 у.е. – купюра;
  • 20 у.е. – купон;
  • 80 у.е. – економія;
  • 100 у.е. – кризи;
  • 100 у.е. – ва-банк.

ІІ-ий етап. Фірма „Я – бізнесмен”

(пропонує, щоб кожна команда витягувала червоний конверт).
  • 150 у.е. В чому полягає магістрально-модульний принцип побудови ПК.
  • 150 у.е. Назвіть принципи Дж. фон Неймана.
  • 150 у.е. Як працює комп’ютер (поясніть за схемою)?
  • 150 у.е. Назвіть основні характеристики сучасних комп’ютерів.

ІІІ-ий етап. „Я і моя справа”

Пояснити запис у прейс-листі (50 у.е. за кожну правильну відповідь).

IV-ий етап „Мій товар”

Розглядаються їх особисті рахунки і пропонують вибрати товар для свого офісу. (Настав момент оцінити учнів та оголосити їх бали).

VI Домашнє завдання

Повторити весь матеріал, підготуватися до заліку.