Управління освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Методичний кабінет Розробки занять для елективного курсу

Вид материалаДокументы

Содержание


Перебіг уроку
Ситуативне завдання
Зразок: Н. він Р. його Д. йому З. його О. н
2) А тепер зробіть це ж саме з іншими займенниками
Пояснювальний диктант
Утворені займенники : абищо, абихто,чийсь, деякий, декотрий – пишемо разом.
1.Складні займенники, до складу яких входять прийменники: до нього, будь з ким, ні з ким, ні в чому, казна в чому.
2.Неозначені займенники з частками аби-, де, -сь
1.Виділіть рядок, у якому всі неозначені займенники слід писати через дефіс.
В де/чим, казна/чийого, бозна/скількох, будь/скільки; Г
2.У якому рядку всі займенники написано правильно?
3.Уякому рядку ні із заперечними займенниками пишемо окремо?
4.У якому рядку ні із заперечними займенниками пишемо разом?
5.Уякому рядку всі займенники пишемо через дефіс?
6.У якому рядку всі займенники пишемо разом?
Д аби/котрий, в аби/якому, з будь/ким,ні/чиїм.Мовна лінія
Мовленнєва лінія
Тип уроку
Перебіг уроку
3. Творче завдання
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9
Тема уроку. Правопис займенників

Мета: узагальнити вивчене про займенник як частину мови, пригадати поділ займенників на розряди, виробити вміння та навички правильно писати займенники з приставним н, заперечні та неозначені займенники;

-навчати учнів користуватися займенниками при складанні речень, використовувати їх як засіб зв язку речень у тексті;

-покращувати культуру мовлення учнів.:


Перебіг уроку

І.Організація класу. Актуалізація опорних знань.

Гра «Інтерв ю». Двоє ведучих (за вибором учителя) задають питання учням відносно вивченого про займенник.

-Яку частину мови ми називаємо займенником?

-Які ознаки займенника співвідносні з іменником, прикметником, числівником?

-Яку синтаксичну роль виконують займенники?

-Назвіть розряди займенників.


Ситуативне завдання.Складіть декілька речень, щоб займенник він виступав у різних синтаксичних ролях.

Розподільний диктант. Згрупуйте займенники за розрядами.

Скільки, ніхто, цей, себе, вона, хто, котрий,такий, кожний, твій, самий, інший, ніякий, воно, я, хтозна-скільки, інший, жоден, чий, що?,наш.

ІІ. Повідомлення теми уроку та основних завдань, що потрібно виконати протягом заняття.

Пояснення вчителя

До основних випадків складного написання займенників слід віднести такі:

1.Поява приставного н при відмінюванні особових займенників.

2.Написання разом і через дефіс неозначених займенників.

3.Правопис заперечних займенників.

Розглянути ці випадки нам допоможе дослідницько-пошуковий метод роботи на уроці.

Дослідження 1

Провідміняйте за відмінками займенники він, вона, вони. Виділіть приставний н.

Зразок: Н. він

Р. його

Д. йому

З. його

О. ним

М. на ньому

Ви побачили, що приставний н з являється при відмінюванні у орудному та місцевому відмінках. Взагалі, найчастіше це відбувається після давніх слов -янських прийменників, а вони вживаються у місцевому відмінку. Тому запам -ятайте цю позицію і правильно вживайте займенникові форми.


Дослідження 2

1)До поданих займенників приєднайте частки ні-, ані-.

Хто, що, який, чий, скільки, котрий.

Як ми напишемо утворені займенники?

Зверніть увагу, що цю операцію ми проробили з питальними, відносними займенниками і утворили заперечні, які пишуться разом.

2) А тепер зробіть це ж саме з іншими займенниками:

Ти, вона, вони, цей, той, мій ,його.

Ви помітили, що утворені сполучення ми пишемо окремо, а саме – особові, вказівні, присвійні займенники - пишемо окремо з часткою ні: ні ти, ні вони…

3) Якщо до заперечного займенника додати прийменник, то всі три слова слід писати окремо: ні з ким, ні в якому, ні до чого.


ПОЯСНЮВАЛЬНИЙ ДИКТАНТ

Ні(хто), ні(куди), ні(звідки), ні(з)ким, ні(для)чого, ні(до)якого, ні(скільки).


Дослідження 3

1) До займенників хто, що, котрий приєднайте частки казна- ,хтозна-, бозна-,

-будь, -небудь: казна-хто, хтозна-хто, бозна-хто, будь-хто, хто-небудь.

Зверніть увагу , що утворені займенники пишемо через дефіс. А називається цей розряд – неозначені займенники.

2) До займенників що, хто, котрий, чий додайте частки аби-, де-, -сь.

Утворені займенники : абищо, абихто,чийсь, деякий, декотрий – пишемо разом.


ІІІ. Закріплення вивченого.

Обговорення особливостей правопису займенників за таблицею:

Разом

Окремо

Через дефіс

1.Заперечні займенники з частками ні-, ані- :

ніякий , анікотрий, нічий.


1.Складні займенники, до складу яких входять прийменники: до нього, будь з ким, ні з ким, ні в чому, казна в чому.


1.Складні займенники з частками казна-, хтозна-, бозна-, будь-, -небудь: казна-чий, хтозна-яка, що-небудь.

2.Неозначені займенники з частками аби-, де, -сь:

абихто, абиякий, дещо, котрийсь.







І\/. Виконання вправ на закріплення вивченого.

Поставте потрібний знак чи з єднайте, де необхідно, подані займенники.

Будь/хто, аби/який, чого/сь, казна/з/ким, якого/небудь, хтозна/кого, бозна/з/ким, який/ небудь, будь/котрий, аби/скільки, казна/чийого, бозна/з/котрим, де/на/чому, де/чим, будь/з/якою, казна/скількох.


Запишіть речення із займенниками. Поясніть їх написання.

1.Вона летіла швидко, мов стокрила, за нею вслід співучії пташки!(Леся Українка). 2. Метеликові дуже хотілося спитати в нього, звідки він родом.(А.Шиян). 3.Спи,козаче,луша щира! Хто-небудь згадає. 4. Якби розказати про якого-небудь магната історію-правду, то перелякать саме б пекло можна.(Т.Шевченко). 5.Марко самостійно ставив паруси й вів шхуну в бажаному напрямі при будь-якому вітрі.(М.Трублаїні).


Тести для перевірки набутих знань, умінь та навичок

1.Виділіть рядок, у якому всі неозначені займенники слід писати через дефіс.

А хтозна/кого, казна/з/ким, якого/небудь, будь/котрий;

Б хто/небудь, аби/який,бозна/якому,казна/що;

В де/чим, казна/чийого, бозна/скількох, будь/скільки;

Г бозна/які, будь/котрими, хтозна/яких, що/небудь;

Д де/котрі, будь/що, скільки/небудь, бозна/хто.


2.У якому рядку всі займенники написано правильно?

А будь-чий, дечиїх, ні до кого, казна-хто;

Б де-яких, будь з ким, який-небудь, дехто;

В нічий, будь-кого, аби-що, що-небудь;

Габи-кого, ніщо, де з ким, ніякими;

Д будь-хто, дечиїх, ніскільки,казна-чим.


3.Уякому рядку ні із заперечними займенниками пишемо окремо?

А ні/з/ким, ні/за/що, ні/хто, ні/в/кого;

Б ні/у/скількох,ні/котрий, ні/до/якого,ні/в/чому;

В ні/до/чого, ні/яким, ні/в/чому, ні/з/котрим;

Г ні/за/що, ні/в/кого, ні/скільки, ні/до/якого;

Д ні/з/яким, ні/до/кого,ні/в/котрому,ні/з/чим.


4.У якому рядку ні із заперечними займенниками пишемо разом?

А ні/що, ні/з/чим, ні/чого, ні/якого;

Б ні/ким, ні/чому, ні/для/кого, ні/скількох;

В ні/чого, ні/який, ні/хто, ні/на/що;

Г ні/чиїм, ні/котрого, ні/якими, ні/скільки;

Д ні/до/кого, ні/чийого,ні/хто, у ні/чому.


5.Уякому рядку всі займенники пишемо через дефіс?

А будь/з/якою, будь/хто, казна/чий, чим/небудь;

Б казна/чого, чим/небудь, хтозна/чиї, будь/що;

В ні/з/ким, хтозна/якою, казна/ що, будь/ким;

Г будь/чим, хтозна/до/кого, казна/чий, скільки/небудь;

Д казна/чиє, чим/небудь, де/з/кого, будь/кого.


6.У якому рядку всі займенники пишемо разом?

А аби/хто, з ні/якого, де/котрим, ні/у/скількох;

Б у ні/чиїх, ні/з/якого, де/чим, аби/кого;

В ні/хто, у кого/небудь, з ні/котрим,у де/чому;

Г ні/кого, аби/якими, з де/ким, ні/скількома;

Д аби/котрий, в аби/якому, з будь/ким,ні/чиїм.


Мовна лінія. Правопис прислівників. Н і нн у прислівниках. Не і ні з прислівниками. И

та і в кінці прислівників.

Мовленнєва лінія. Культура мовлення. Складання діалогів.

Соціокультурна лінія. «Слово до слова – зложиться мова».

Мета: пояснити правила написання прислівників з н та нн, не і ні, и та і в кінці прислівників; формувати вміння визначати в словах відповідні орфограми та обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом; виховувати повагу до образного поетичного слова та його творців – письменників; розвивати увагу, пам»ять, логічне мислення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


Методи, прийоми і форми роботи: завдання – дослідження, фольклорна хвилинка, «Сюрприз», «Лінгвістичний тренінг», міні – театр, робота в групах, аналітичне завдання, конструктивна вправа, творчий проект.

Обладнання: інтерактивна дошка, таблиці та роз даткові матеріали.

Епіграф: Та як зірка, що в небі сія,

Добре слово сіяє у мові.

Раїса Котик


Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку. Визначення очікуваних результатів.

Запитання
  • Чого ви очікуєте від цього уроку?
  • Які знання ви сподіваєтеся здобути?
  • Які вміння й навички хотіли б удосконалити?

ІІІ. Повідомлення мети й завдань уроку. Мотивація діяльності

Завдання – дослідження

Прочитайте і спробуйте пояснити в словах орфограми «Н і нн у прислівниках», «Не і ні з прислівниками», «И та і в кінці прислівників». При потребі скористайтеся пам»яткою «Правила виконання розумових дій».

1. Червоний – червоно, старанний – старанно.

2.а) – невесело – сумно;

- незрівнянний – незрівнянно;

- недостатньо;

б) – ніколи, нітрохи;

- ні в сих ні в тих.

Але: Без солі – не смачно.

3. а) – догори – вгорі, заради – ввечері;

б) навкруги, настільки, нітрохи;

в) по – українськи, по – грузинськи.


ІУ. Опрацювання навчального матеріалу.
  1. Конструктивна вправа

Утворіть від прикметників прислівники. Поясніть написання н і нн у прикметниках і прислівниках.

Червоний, ясний, старанний, широченний, позитивний, сонний, синій, законний,багряний,нездоганний.

  1. Гра «Хто швидше ?» Робота в парах

Утворіть прислівники поєднанням іменника з прийменником в. Поясніть правопис.

В (ніч), в (осінь), в (три), в (купа), у ( два), в ( гора), в ( середина), в ( глибина).

3. Творче завдання

До запропонованих слів доберіть прислівники, складіть із ними речення.

Радіти, схвилювати, загадати, виховувати, піднести, похвалити, віддати, ясніти, натомитися, кричати.

4. Гра «Сюрприз»

Запам»ятайте!

З двома н пишуться прислівники

Спросоння, попідтинню, зрання, навмання, попідвіконню.


5. Фольклорна хвилинка

До кожної загадки доберіть із довідки потрібну відгадку. Поясність, чому для відгадок ви дібрали саме ті, а не інші слова. Знайдіть прислівники і поясність їх правопис.

Двічі родиться, а раз умирає. Що за верхівець: сам сидить верхи, а ноги за вухами? Землю риє, говорить не вміє, з провожатим ходить, мовчки робить. Кругленьке, маленьке, впаде згори – не дзенькне, а тільки підскочить.

Довідка : м’яч, окуляри, плуг, птах.


6. Культура мови. Розвиток мовлення

Складіть невелике усне оповідання про один із випадків, що трапився у вашому житті. Використайте прислівники з вивченими орфограмами.


7. Психологічна релаксація

Звучить тиха й спокійна музика. Учні сідають рівненько, руки кладуть на коліна, заплющують очі і відпочивають…


8. «Лінгвістичний тренінг»

Перепишіть, знімаючи риску. Підкресліть прислівники, виділяючи орфограму «Не і ні з прислівниками».

Самій не/довго збитися з путі, та трудно з неї збитися у гурті. Не/ забаром музеї можуть стати музейною рідкістю.

Без хліба – не/ситно. Вечоріє, але зір ще не/видно. Ні/коли не/пізно до праці. Не виходить ні/так ні/сяк.


9. Вибірково-розподільний диктант. Взаємоперевірка

Запишіть слова в дві колонки:

1)з буквою і в кінці; 2) з буквою и в кінці.


Навкру.., нітрох.., повол.., врешт.., позаочі.., настільк.., вноч.., восен.., по-вовч.., верх..


10. Пошукова робота

Випишіть із художньої літератури 6 речень із прислівниками, в яких уживаються частки не і ні. Позначте і поясніть орфограми.


11. Весела перерва. Міні – театр

Визначте, яка мелодія може супроводжувати читання народної усмішки. Розіграйте сценку в супроводі музики. Усміхніться й знайдіть прислівник.
  • Хто скаже, від чого роса? – питає вчитель.
  • Я знаю! – підіймається Іванко. – Земля крутиться так швидко, що аж упріла.

12. Аналітичне завдання ( Слова розташовані на інтерактивній дошці)

Перепишіть , на місці крапок уставляючи, де потрібно, літери. Позначте в словах орфограму «Н і нн у прислівниках».

Натхне.. о, спросо.. я, духмя.. о, со.. о, безмеж.. о, вишука .. о, зра .. я, поваж .. о, невпи .. о, плід .. о, зоря .. о.


13. Робота в групах

Прочитайте крилаті вислови спочатку про себе, потім виразно уголос згідно з правилами української літературної вимови. Спробуйте довести їх істинність.


І –а група


І якщо глупота, навіть досягнувши того,чого вона жадала, все ж ніколи не вважає, що придбала достатньо, то мудрість завжди задоволена тим, що є, і ніколи не досадує на себе (Цицерон).


ІІ – група


Щоденно слід прослухати хоч одну пісеньку, подивитися на хорошу картину і, якщо можливо, прочитати хоч який – небудь мудрий вислів ( Й.Гете).


ІІІ – група


Гордість – це слизька похилість, внизу якої нас очікує пиха і марнослів»я (П.Декурсель).


Визначте прислівники і поясніть їх правопис.


У. Підбиття підсумків уроку. Оголошення результатів навчальних досягнень учнів.


УІ. Домашнє завдання.
  1. Запишіть 5 народних висловів, у яких уживаються прислівники; поясніть орфограми.
  2. Підготуйте 12 запитань для мовного диктанту за темою.
  3. Випишіть із творів письменників –земляків висловлювання про слово, укладіть збірочку «Барви рідного слова». Обґрунтуйте вивчені орфограми.



Мовна лінія. Написання прислівників через дефіс та разом. Написання прислівникових сполучень.

Мовленнєва лінія: Культура мовлення. Складання діалогів.

Соціокультурна лінія. « Так і слово до слова – солов»їная мова».

Мета: пояснити написання прислівників через дефіс та разом, прислівникових сполучень; формувати вміння обґрунтовувати вибір написання відповідними правилами; виховувати повагу до образного слова;розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички колективної й самостійної роботи.

Тип уроку: комбінований ( вивчення нового матеріалу; перевірка й облік здобутих знань, умінь і навичок).

Методи, прийоми і форми роботи: робота у групах, у парах, «Експеримент», «Лінгвістичний тренінг», кодоване письмо, творче конструювання, брейн- ринг, поетична хвилинка, тести «Шанс» , творчий проект, «Мікрофон».

Обладнання : комп»ютер, інтерактивна дошка, картки для роботи в групах, виставка книжок про слово.

Епіграф: Проймає душу неповторний щем –

Душа настояна на ріднім слові!

Несем його в грядущі дні, несем –

В ім »я добра, вселюдської любові.

Микола Федунець


Перебіг уроку

І. Активізація уваги учнів, мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Спостереження над мовним матеріалом.


Розгляньте схеми і розкажіть про написання прислівників через дефіс, разом, прислівникових сполучень. Схеми розміщені на інтерактивній дошці.



Дефіс




після по у прислівниках з – е , - и, - ому, - ему: по – друге, по- армійськи, по –вашому.­

Після будь-, казна-, хтозна - : будь – як, казна – де, хтозна – де.

Перед – небудь, - таки, - то, - от; де – таки, як – от, десь – то.

При складанні слів,однакових чи близьких за змістом: де – не – де, пліч – о – пліч, мало-помалу.





Разом







Прислівники, утворені за допомогою префіксів прийменникового походження: набік, зараз униз, повік




Прислівники з префіксами прийменникового походження, якщо в слові є – о, - е(є); - и, - ки; - у (-ю), - а (-я): напевно, втретє




Прислівники, утворені за допомогою злиття основ слів: мимохіть, ліворуч, голіруч.





Прислівникові сполучення





в яких іменник зберігає своє лексичне значення і граматичну ф-му: через силу, до речі.




що складаються з двох іменників і мають значення прислівників: день у день, з дня на день.




Що складаються з прийменника та прикметника чи збірного числівника: по двоє, в цілому.



  1. Гра «Експеримент»

До поданих прислівників додайте префікси і суфікси, що в довідці. Утворені прислівники запишіть із префіксами і суфіксами так само, як пишуться неозначені займенники з такими ж префіксами і суфіксами ( за аналогією).


Небудь, як, куди, де , десь, якось, коли, що, чому, навіщо.


Довідка : таки, хтозна, казна, будь, небудь, то, от.


3. Гра «Визбирувач»

Доберіть синоніми до поданих прислівників і запишіть їх поряд. Правопис прислівників поясніть.


Нарешті, часом, байдуже, зовсім, погано, наодинці.


Синоніми: як- небудь, зрідка, цілком, коли – не – коли, кінець кінцем, однаково, зрештою, іноді, вряди – годи, все одно, абияк, геть – чисто, час від часу, сам на сам, недобре, сяк – так, інколи, врешті – решт, віч – на - віч.


4. Культура мови. Розвиток мовлення

Складіть діалог із сусідом по парті, розкривши зміст епіграфа до уроку. Висловіть власні міркування щодо порушеної проблеми. Вживайте прислівники та прислівникові сполучення.


5. Кодоване письмо


Виберіть і запишіть тільки цифри потрібних речень: у першу колонку – з прислівниками, що пишуться через дефіс, у другу – разом.
  1. Прожити б так, по/людськи і піти, прибравши для онуків поле миле (Б.Олійник).
  2. Я все ж незгорблений пройду, на / півдорозі не впаду (Л.Дмитерко).
  3. Вранці/ рано на світанку я співав тобі веснянку (М.Вороний).
  4. Тепер усе по/іншому бринить (А.Малишко).
  5. Світить сонце ясно/ясно, непогасно на весь край (П.Усенко).
  6. Він знав життя і в/брід, і в/плав.


Перевірку роботи здійснюють за зразком

Через дефіс

Разом

1; 3; 4; 5

2;6



  1. Фізкультхвилинка

Ми до сонечка тягнемось,

Один одному всміхнемось,

Як лозинка, ми прогнемось

І на місце повернемось.

Пальці тільки розімнемо

Й знову враз писать почнемо.

  1. «Лінгвістичний тренінг»


На /гора, віч/на/віч, часто/ густо, по/геройськи, будь/ коли, де/таки, на/ бік, в/третє, горі/лиць, без/краю, на /чолі, рік / у/ рік.


8. Гра «Відчуй себе учителем»

Учень розповідає про правопис прислівників. Інші учні ставлять йому оцінку за відповідь.


9. Творче конструювання

До фразеологізмів доберіть із довідки й запишіть прислівники – синоніми, знімаючи скісну риску. З»ясуйте будову цих прислівників, поясніть їх правопис.

Правду кажучи;скільки є сили; жодною мірою; ого скільки; жодним способом; де припало ; на живу нитку; на всі заставки; з бігом часу.

Довідка : ані/ як, що / правда, що/ духу, аби/як,ані/трохи, що/ сили, де/далі, чи/мало, аби/де.


10. Комунікативне завдання (Робота в групах)

Прочитайте прислів»я, поясніть значення кожного з них .Виберіть те, яке найбільше вам сподобалось. Запишіть його як заголовок невеличкого твору – роздуму. Складіть і запишіть сам твір.

З / верху гарно та тихо, а в/середині ворушиться лихо. Всяк розумний по / своєму: один с/першу, а другий по/тім. Вовк по/вовчому і думає.


11. Брейн – ринг

* Які прислівники пишуться через дефіс? Наведіть приклади.

* Назвіть істотні ознаки прислівників, що пишуться разом.

* Наведіть приклади прислівників, які за звучанням збігаються зі сполученням іменників, прикметників або числівників із прийменниками . Чи однакове написання таких співзвучних слів?

* Як відрізнити прислівники від прислівникових сполучень? Доведіть це на прикладах.


12. Гра – естафета

Запишіть прислівники в три колонки залежно від їхнього написання:


разом через дефіс двома і більше словами


Слова розташовані на інтерактивній дошці.

У / бік, по/ друге, оче/видно, віч / на / віч, спід / лоба, що / сили, у / голос, хтозна / коли, на / зразок, з дня / на /день.

13. Поетична хвилинка

Складіть одну строфу вірша на тему «Душа настояна на ріднім слові!», вживаючи прислівники.


14. Тести «Шанс». Робота за комп»ютером.

Учні виконують тестові завдання за комп»ютерами й одразу отримують оцінки.
  1. У якому рядку всі прислівники пишуться з –н-?

а ) Сон..о, сумлін .. о, старан .. о, щоден .. о;

б) доречн .. о, радісн .. о, активн .. о,розкішн .. о;

в) відмін.. о, ден .. о, безупин .. о, сумлін.. о;

г) позмін .. о, туман .. о, дитин .. о, сезон .. о.

2. У якому рядку всі прислівники пишуться з –нн-?

а) Відмін .. о, старан .. о, сумлін .. о, туман .. о;

б) зелен .. о, блискавичн .. о, голодн .. о, очевидн .. о;

в) невідступн .. о, передчасн .. о, нестямн .. о, недоречн ..о;

г) нарізн .. о, вишукан .. о, виправдан .. о, кількісн .. о.

3. У якому рядку всі прислівники – з кінцевою – и?

а) Врешт .. , повол .. , укуп .., ввечер ..,

б) вгор .., іззовн .., навесн.. , удвіч ..;

в) нітрох .., докуп .., навік .., навкруг ..;

г) нахильц .., врешт .., ополудн .., трич …

4. У якому рядку всі прислівники – з кінцевою – і- ?

а) По – французьк .., навскок .., завдовжки .., звідс ..;

б) навтік .., навкруг .., верх .., докуп ..;

в) повсюд .., навпрот .., навік .., звідс ,,;

г) врешт .., ввечер .., вгор .., удвіч .. .

5. Знайдіть рядок, у якому не з прислівниками пишеться окремо.

а) (Не) весело, а сумно; (не) тихо, а голосно; (не) далеко, а близько; ( не) дорого, а дешево;

б) не/ нароком, не/ довго, не/вимовно, не/високо;

в) не/весело, не/далеко, не/ цікаво, не/ рідко.

6. Знайдіть рядок, у якому ні з прислівниками пишеться окремо.

а) Ні/защо, ні/трохи, ні/звідки, ні/як;

б) ні/так ні/сяк, ні/туди ні сюди, ні/сіло ні/впало, ні/ в сих ні/ в тих;

в) ні/коли, ні/нащо, ні/куди, ні/де;

г) ні/ звідки, ні/де, ні/скільки, ні/защо.

7. У якому рядку всі прислівники пишуться через дефіс?

а) Ні/куди, ось/ось, з/дня/ на/день, до/побачення;

б) по/твоєму, як/от, хоч/не/хоч, на/гора;

в) в/друге, без/вісти, за/довго, поза/вчора;

г) по/ братському, по/двоє, в/міру, без/угаву.

8. Знайдіть рядок, у якому всі прислівники пишуться через дефіс.

а) На/бік, за/раз, якось/то, де/таки;

б) с/права, в/горі, у/низ, о/тут;

в) часто/густо, віч/на/віч, сила/силенна, ледве/ледве;

г) на/певно, за/між, по/перше, як/ небудь.

9.У якому рядку всі прислівники пишуться разом?

а) По/божому, тяжко/важко, рідно/рідно, по/людськи;

б) ледь/ледь, коли/не/коли, вряди/годи, по/новому;

в) по/українськи, якось/то, де/не/де, часто/густо;

г) мимо/хідь, горі/лиць, на/ бік, на/певно.

10.Знайдіть рядок, у якому всі прислівники пишуться разом.

а) Долі/лиць, з/ненацька, в/зимку, по/шепки;

б) по/кролячи, в/горі, по/китайськи, по/волі;

в) мимо/хідь, у/гору, віч/на/віч, де/не/де;

г) якось/то, хтозна/де, зроду/віку, на/певно.

11. У якому рядку всі прислівникові сполучення пишуться окремо?

а) Босо/ніж, у/гору, на/жаль, в/міру;

б) в/нагору, у/четверо, на/справді, на/радість;

в) в/основному, аби/куди, як/раз, на/весні;

г) в/міру, по/правді, з/дня/на/день, до/речі.

12. Знайдіть рядок, у якому всі прислівникові сполучення пишуться окремо.

а) На/жаль, на/завжди, в/міру, де/коли;

б) що/далі, по/братськи, на/зад, од/разу;

в) день/у/день, світ/за/очі, без/краю, на/чолі;

г) на/стільки, що/ранку, в/міру, без/краю.


ІУ. Рефлексійно - оцінювальний етап.

«Мікрофон»
  • Що ви з»ясували на сьогоднішньому уроці?
  • Чи вдалося досягнути мети? Яким чином?
  • Виконання яких завдань викликало труднощі?
  • Що для вас виявилось найважливішим?
  • Над чим варто ще попрацювати?
  • Чи справдилися очікування від уроку?

У. Домашнє завдання

1. Гра «Сто слів»

Складіть «100 слів» до кожного правила окремо за темою «Правопис прислівників».
  1. Напишіть коментар із використанням прислівників до вислову Миколи Федунця «Душа настояна на ріднім слові!».

Виконайте дослідницьку роботу «Особливості правопису прислівників