Управління освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Методичний кабінет Розробки занять для елективного курсу

Вид материалаДокументы

Содержание


Тип уроку.
Синіє річка за селом; г) Водяне ревище прорвало
Тема уроку. Правопис числівників
Перебіг уроку
2)Усне виконання вправи. Прочитайте речення, визначте числівники, вкажіть відмінки числівників.
Запишіть числівники з поданого тексту, розподіливши за розрядами за будовою(прості, складні, складені).
Пишемо разом
2)Прочитайте і запишіть словосполучення з числівниками словами.
Тестові завдання для перевірки вивченого на уроці
2.Позначте рядок, у якому всі числівники слід писати окремо.
3.У якому рядку всі числівники пишуть разом?
Г (двадцятишести)мільйонний,(чотири)тисячний, (сто)тридцятий, (двох)сотий; Д
4.У якому рядку в усіх числівниках пишуть ь?
5.У якому рядку правильно поєднано всі іменники з числівниками?
6. Встановіть відповідність.
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9
Тема. Складні випадки правопису дієслова.


Мета: систематизувати й узагальнити знання про дієслово, повторити

складні орфограми в закінченнях дієслів; формувати й удоскона –

лювати вміння й навички знаходити орфограми у правописі форм

дієслова, пояснювати їх за допомогою правил, правильно писати

слова з цими орфограмами; перевірити якість засвоєння вивчених

тем; виробляти навички взаємоконтролю; розвивати уважність,

спостережливість; виховувати пошану до рідного слова.


Тип уроку. Урок повторення і узагальнення вивченого.


Обладнання. Картки із завданнями, орфографічний словник, тест .


Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Складання плану уроку. Колективна робота.

План уроку
  1. Правопис особових форм дієслова.
  2. Використання активних дієприкметників.
  3. Побудова речень з дієприслівниковим зворотом.
  4. Написання НЕ з дієсловами.


ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

Отже, сьогодні на уроці йтиметься про написання дієслова, які викликають труднощі.

Ви розширите і поглибите свої знання про правила написання дієслів,

навчитесь обґрунтовувати вибір даної орфограми, закріплюватимете навички роботи з орфографічним словником.


ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого.
  1. Вставте пропущені букви. Колективна робота.

Сп…ш, їс…ш, нес…ш, електрифіку…ш, кле…ш, вигра…ш, грим…ш. зустрін…ш, уми…шся, до…ш, єдна…ш, шуга…ш, сид…ш, крут…ш,

диш…ш, вража…ш, кос…ш, маст…ш, організу…ш, лов…ш, єхидству…ш,

напиш…ш, ірж…ш, доповіс…ш, сто…ш, ганя…ш, мовч…ш.


У дієсловах із вставними Е, Є підкресліть першу літеру і прочитаєте

Закінчення українського прислів`я «В один чобіт…»

  1. Групова робота.

І група

Поєднайте закінчення дієслів теперішнього часу з їх граматичними ознаками


-ать ІІ особа, однина, І дієвідміна;

-еш ІІІ особа, множина, ІІ дієвідміна;

-емо І особа, множина, ІІ дієвідміна;

-Їмо І особа, множина, І дієвідміна.


ІІ група

Поставте дієслова в наказовому способі, а саме: у ІІ особі однини та множини, а також у І особі множини. Запишіть утворені форми.


Закреслити, сісти, скакати, дунути, пустити.

ІІІ група

Поставте подані дієслова у форму І особи однини. З`ясуйте, які чергування

приголосних відбуваються при зміні.


Лазити, хотіти, купити, радити, мастити, пекти.

  1. «Редактор». Виправити помилки у використанні дієприкметників.

Допомігший, посинівший, бувший, пожовтівший, завідуючий, командуючий,; навчаючий сина батько, поважаюча себе людина,

говорячий промову депутат, виконуючий пісню співак. Нудьгуючими від пересичення очима дивився він на село. Не бійся гостя, сидячого за столом, а бійся стоячого біля дверей.

  1. Творче конструювання. Групова робота.

І група

Замініть прості речення складними і запишіть.

1. Наштовхнувшись на незнайому людину, хлопці тро­хи зніяковіли.

ль2.Увійшовши в воду, діти почали бризкати один на одного.

Чи можна подані складні речення замінити простими з дієпри­слівниковим

зворотом? Чому?

1. Коли хмара наблизилась, почувся глухий грім. 2. Після того як брат поставив перед собою мету вчитися краще, його не впізнавали у класі.

ІІ група

Прочитайте. Спробуйте замінити складні речення простими
з дієприслівниковими зворотами. Запишіть їх.

1. Андрійко змазував лижі, він готував їх до змагань. 2. Хлопець підходить до багаття, він кидає у вогонь обе­ремок хмизу. 3. Коли ми сиділи біля вогнища, до нас підійшли незнайомі хлоп'ята. 4. Мишко хворів цілий тиж­день, і тепер йому доводиться надолужувати прогаяне. 5. Коли ми вийшли з кіно, почався сильний дощ.

Чому одні речення вдається перебудувати на прості, а інші — ні? Спишіть, виправляючи помилки.

1. Спускаючись з гори, у нього зламалась лижа. 2. Чи­таючи книгу, у нього завмирало серце. 3. Проходячи повз будинок, з вікна почувся крик. 4.Протягнувши руку по ягоду, з куща почулося шипіння.

Поясніть, у чому полягають помилки.

ІІІ група

Чи можна подані речення замінити реченнями з дієприслів­
никами? Доведіть.

1.Метелик спить із складеними крилами. 2. Під час спостережень за рослинами будьте обережними. Серед них є дуже отруйні. 3. Коли пінгвіни повертаються з моря, вони розганяються у воді і легко вискакують на берег або лід.

5.Орфографічний практикум. Групова робота.

І група

З`єднайте лінією, де потрібно, НЕ з дієприкметником.

Не зловлений птах; не підтверджений факт; факти були не підтверджені; не внормований документ; не бачена ніким фортеця; не бачена краса; не скінчена розмова; не полита розсада; ще не замкнені двері; город залишився не политий; не осилене завдання; довго не стихаючий вітер; не стихаюча буря; не сказане, а написане привітання; не темніючий виріб; не захищений від вітру куточок; не аналізований випадок; отава знову не скошена; не скошена трава; не дозрілі яблука.

У дієприкметниках, які пишуться разом із не, підкресліть четверту від початку

букву і прочитаєте ім'я та прізвище автора рядків: Співає кожен, хто якої

може. І так співає, як йому дано.


ІІ група

Визначте дієслова, від яких можна утворити форми на –но, -то.


Радіти,віддалятися, прибити, крокувати, пережити, розпашіти, тонути,

спорядити, завмерти, обледеніти, переконати, прогнати, змагатися, маринувати, височіти, шипіти, загнати, грати, досягати, надивитись.


У визначених дієсловах підкресліть четверту від початку букву і дізнаєтесь, як називають богиню сімейного затишку в Україні.


ІІІ група

З`єднайте, де потрібно, НЕ з дієприслівниками.


Не волячи, не зчувшись, не задкуючи, не навидячи, не наважуючись, не стямившись, не здужаючи (хворіючи), не дзенькаючи, не продумавши, не славлячи (ганьблячи), не хтуючи, не зупиняючись, не дооцінюючи, не пробачаючи, не копаючи, не добачаючи.


У дієприслівниках, які пишуться з НЕ окремо, підкресліть четверту від початку букву і прочитаєте справжнє прізвище Олександра Олеся.

  1. Творче завдання. Складіть висловлювання в публіцистичному стилі, вживаючи подані словосполучення. Використайте наказовий спосіб дієслів, визначте вид, час, особу, число їх. Поясніть наявні в дієсловах орфограми. При потребі використайте орфографічний словник.


Ставитись до людей; любити і шанувати працю; вважати себе щасливим; збагачуватися духовно; дорожити надбанням людства.


Прочитайте складені тексти. Визначте найкращі. Виправте допущені в решті робіт мовленнєві помилки.


ІV. Контрольно-оцінювальний етап.

Взаємооцінювання. Робота в парах.

Виконати тестове завдання.


І варіант

1. Позначте рядок, у якому всі дієслова мають одну і ту ж особову форму:

а) належить, співає, пише, малює;

б) ходиш, кажеш, робиш, опишу;

в) світять, летить, можуть, скажуть;

г) зшию, прочитаю, пересиплю, віщує;

д) б`ється, в`є, сміється, подивлюсь.

2. Позначте рядок, у якому всі дієслова з часткою НЕ пишуться окремо:

а) (не)можу, (не)знаєш, (не)скажу, (не)дізнаюсь;

б) (не) малюю, (не)бачиш, (не)кричить, (не)навиджу;

в) (не)варити, (не)співаєш, (не)волити, (не)знати;

г) (не)хтувати, (не)щастить, (не)чути, (не)ставити;

д) (не)хворіти, (не)зчутися, (не)належати, (не)сварити.

3. Позначте рядок, у якому в закінченнях усіх дієслів треба писати літеру Е:

а) скаж…те, жив..ш, крич…ш, гн…ш;

б) хоч…ш, змож…мо, пиш…те, ріж…ш;

в) їд…ш, бач…те, вийд…ш, в`ян…те;

г) говор…те, в`яж…мо, буд…мо, пиш…мо;

д) змаж…те, розчеш…ш, свідч…мо, тч…ш.

4. Позначте рядок, у якому в закінченнях усіх дієслів треба писати літеру И:

а) говор…те, пиш…ш, лаз…ш, мус…ш;

б) муч…те, сид…ш, каж…ш. нос…мо;

в) грим…ш, повіс…ш, біж…мо, ріж…мо;

г) сп…мо, чист…ш, хоч…ш, мож…ш;

д) крич…те, сид…мо, бач…ш, крут…ш.

5. Позначте речення, у якому виділене дієслово є безособовим:

а) Люблю, коли духмяно пахне акація;

б) У небі зоріє Чумацький Шлях;

в) У хаті щось загриміло;

г) Загримів грім, і блискавка розрізала небо навпіл;

д) У повітрі вже пахне весною.

6. Позначте рядок, у якому в усі слова потрібно вставити НН:

а) незліче…ий, сказа…ий, здорове…ий;

б) причепле…ий, нездола…ий, смире…ий;

в) письме…ий, невблага…ий, виріза…ий;

г) нерівня…ий, со…ий, несказа…ий;

д) невпізна…ий. зробле…ий. страше…ий .

7. Позначте рядок, у якому всі дієслова належать до однієї дієвідміни:

а) летіти, співати, сміятися;

б) стелити, вішати, сидіти;

в) поливати, садити, мазати;

г) знімати, водити, танцювати;

д) ходити, голосити, повідомити.

8. Позначте рядок, у якому всі дієслова стоять у майбутньому часі:

а) зроблю, одягну, підемо, сидіти;

б) підніму, знімемо, співала, будуть;

в) спробують, склеять, будуть іти, ходили;

г) скажу, заспіваємо, намалюєш, писатимемо;

д) читатиму, виросте, летять, линуть.

9. Позначте рядок, у якому всі дієслова доконаного виду:

а) переїжджати, списати, ловити, оженити;

б) сказати, вирости, стукнути, скочити;

в) забити, замітати, залізти, заробити;

г) піймати, сісти, заспівати, бродити;

д) гордувати, замилуватися, виробити, вписати.

10. Позначте рядок, у якому всі дієслова одного способу дії:

а) покриши, кажуть, цвісти;

б) принеси, запитай, бережіть;

в) іди, читає, їхати;

г) говори ж , скажи-но, співав би;

д) грай же, впав би, хай кричить.

11. Позначте рядок, у якому всі слова є дієприслівниками:

а) потерпівши, курячий, злітаючи;

б) замовляючи, гнучи, підсумовуючи;

в) вживаючи, зберігши, звітуючи;

г) проводячи, потерпілі, побілівши;

д) заквітчані, лежачи, випікши.

12. Позначте рядок, у якому всі слова є дієприкметниками:

а) позолочений, співочий, пожовклий, сказаний;

б) просвітлений, прочитаний, активний, зеленіючий;

в) посивілий, духмяний, працюючий, зблідлий;

г) літаючий, посаджений, написаний, вивчений;

д) закоханий, вистражданий, опалий, полохливий.


ІІ варіант.
  1. Позначте рядок, у якому всі дієслова мають одну і ту ж особову форму:

а) кричать, гудуть, розкажуть, важу;

б) співаєш, кохаєш, пишу, копаєш;

в) дивлюсь, бачу, розкажу, читала;

г) танцюємо, кричимо, шануємо, чистимо;

д) миє, чистить, малює, садять.

2. Позначте рядок, у якому всі дієслова з часткою НЕ пишуться окремо:

а) (не)бачити, (не)волити, (не)пити, (не)плакати;

б ) (не)пишу, (не)хочу, (не)знати, (не)кидати;

в) (не)лити, (не)вити, (не)питати, (не)хтувати;

г) (не)навидіти, (не)любити, (не)бажати, (не)кричати;

д) (не)йти, (не)сидіти, (не)зчутися, (не)знати.

3. Позначте рядок, у якому в усіх дієсловах потрібно вставити літеру Е:

а) від`їд…те, важ…ш, цвіт…ш;

б) в`яж…те, пиш…мо, сид…мо;

в) бер…мо, блідн…ш, гусн…те;

г) крич…те, нес…ш, кисн…те;

д) печ…мо, згіркн…те, сад…те.

4. Позначте рядок, у якому в усіх дієсловах потрібно вставити літеру И:

а) твор…ш, товч…ш, в`яж…мо;

б) ріж…те, сид..мо, пиш…мо;

в) говор…ш, суш…ш, вар…мо;

г) каж…ш, гратим…ш, занос…те;

д) побіл…те, пол….мо, лов…мо.

5. Позначте речення, у якому виділене дієслово є безособовим:

а) Хлопчик захоплено дивиться на крижини, що пливуть річкою;

б) Лисеня війнуло хвостом і зникло за деревами;

в) Синіє річка за селом;

г) Водяне ревище прорвало греблю і вирвалось на луки;

д) Зранку всі калюжі підморозило.

6. Позначте рядок, у якому в усі слова потрібно вставити Н:

а) побаче..ий, здорове…ий, збереже…ий;

б) заверше…ий. заклопота…ий, бездо…ий;

в) побіле…ий, засія…ий. витраче…ий;

г) зора…ий, нездола…ий, скопа…ий;

д) страше…ий. вида…ий. підписа…ий.

7. Позначте рядок, у якому всі дієслова належать до однієї дієвідміни:

а) свистіти, говорити, спати;

б) малювати, кричати, спати;

в) свідчити, шити, писати;

г) відміняти, копати, сидіти;

д) клеїти, морочити, горнути.

8. Позначте рядок, у якому всі дієслова минулого часу:

а) сміялись, співав, казав, спить;

б) знали, мріяв, світало, сяяли;

в) рахували, гаптувала,мережить, кувала;

г) читаємо, писали, передавало, зайти;

д) розчиняли, вирізали, ростили, хотять.

9. Позначте рядок, у якому всі слова недоконаного виду:

а) квасити, добути, оглядати, писати;

б) учителювати, рости, стукати, чистити;

в) бліднути, співати, набрати, набирати;

г) холонути, копати, каркати, присвоїти;

д) задуматися, нявкати, прощатися, сміятися.

10. Позначте рядок, у якому всі дієслова мають форму одного способу дії:

а) сидить, говоріть, читає;

б) напиши, співайте, робить;

в) говорить, співаємо, сміються;

г) намалюй, прочитав би, сміймося;

д) говорімо, скажи ж, вивчив би.

11. Позначте рядок, у якому всі слова є дієприслівниками:

а) кажучи, зробивши, міліючи;

б) готуючи, намальовані, принісши;

в) захищаючи, зробивши, співаючі;

г) розчищений, сидячи, сумуючи;

д) оголосивши, танцюючі, несучи.

12. Позначте рядок, у якому всі слова є дієприкметниками:

а) освітлений, принесений, свіжий, посинілий;

б) пожовклий, світлий, побілений, побачений;

в) переможений, підбитий, танцюючий, вирощений;

г) посвіжілий, піднятий, повеселілий, тихий;

д) стишений, сказаний, працьовитий, відпочивши.


Тема уроку. Правопис числівників

Мета: узагальнити знання учнів про числівник, як частину мови; навчити учнів правильно вживати ь при написанні числівників, писати складні та складені числівники разом і окремо;
  • виробляти вміння і навички правопису числівників разом і окремо, з ь чи без ь,правильного вживання відмінкових форм числівників;
  • виховувати культуру мовлення учнів.


Перебіг уроку

І.Актуалізація опорних знань.

1)Евристична бесіда:

- Дати визначення числівника.

- На які розряди поділяються числівники за значенням?

- Які особливості відмінювання числівників кількісних?

- порядкових?

- Наведіть приклади збірних і дробових числівників. Складіть з ними елементарні речення. Яка роль числівників у реченні?

2)Усне виконання вправи. Прочитайте речення, визначте числівники, вкажіть відмінки числівників.

Під одним ковпаком сімсот козаків.(Мак.) Шістдесят синів підперезано, а мати ні.(Копа снопів.) Шість ніг, дві голови, один хвіст,чотири ока, два носи.(Вершник на коні.)

Двадцять сім років – з тисяча дев ятсот тридцятого до тисяча дев ятсот п ятдесят сьомого року – вірші Олександра Олеся не були надруковані в нашій країні.(М.Жулинський.)

Запишіть числівники з поданого тексту, розподіливши за розрядами за будовою(прості, складні, складені).

Проведіть спостереження, як ми пишемо складні числівники, а як складені?

ІІ. Вивчення нової теми. Пояснення вчителя. Робота з теоретичним матеріалом.


Пишемо разом

Пишемо окремо

ІІ.В а) Складні кількісні числівники: одинадцять,

шістдесят, триста.

а)Складені кількісні й порядкові числівники: тисяча сімсот тридцять вісім, тридцять восьмий, одна друга, одна ціла три десятих.

б)Складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий,

- тисячний, - мільйонний:

Д ев ятисотий, п ятнадцятий, пятсоттридцятитисячний,багатотисячний,

кількамільйонний.

б)Порядкові числівники, до складу яких уходять слова з половиною й подібні:

три з половиною тисячі.


ІІІ.Закріплення вивченого.Робота над вправами.

Запишіть числівники, розкриваючи дужки.

(Тридцяти)тисячний, (сто)двадцяти(п яти)тисячний, (трьох)тонний, (шести)значний,(трьох)сотий, (семи)мільйонний, (сорока)(п яти)градусний, (шести)поверховий.


Прочитайте, запишіть цифри словами.

Сума чисел дорівнює 224; до 27 додати; від 397 відняти 123; від 3592768 відняти 127; до 125792 додати 63.

І\/.Пояснення вчителя. Вживання ь у числівниках.


Ь пишемо

Ь не пишемо

а)На кінці числівників п ять, шість, від

дев яти до двадцяти та числівника

тридцять.

а)Перед закінченням у числівнику чотири в орудному відмінку:

чотирма.


б)У непрямих відмінках після букв

на позначення м яких приголосних, перед о та закінченням -ма, а також після с у

числівнику восьми: трьох, чотирьох,

сімдесятьом, вісімдесятьма.

б)У числівниках від п ятдесяти до вісімдесяти і від двохсот до

дев ятисот, за винятком

деяких непрямих відмінків, де

м який знак пишеться в середині слова:

дев ятьмастами, сімдесят, шістдесят.


\/.Тренувальні вправи на вживання ь у числівниках.

1)Коментований диктант.

Шіст.., шіст..ох, дев ят..ма, двадцят..ох, вісімнадцят..ма, тридцят.., п ят..десяти,

дев ят..мастами, дев ят..сот, вісімдесят..ом, чотир..ма, п ят..ма, вос..меро,

тр..ома, п ятдесят..ом.


2)Прочитайте і запишіть словосполучення з числівниками словами.

Обід із 3 страв, будинок на 5 кімнат, шхуна з 2 щоглами, стіл на 3 ніжках, близько 40 років, 3 пучок, на 15 столах, у 4 тарілці, на 100 сторінці, 4 мовами, 70 випускникам.


Тестові завдання для перевірки вивченого на уроці

1.За будовою числівники поділяються на:

А прості, складні,складені;

Б якісні, відносні, присвійні;

В тверді, м які, мішані;

Г кількісні, збірні, дробові.

2.Позначте рядок, у якому всі числівники слід писати окремо.

А трьох/сотень, тридцять/три, двадцять/один, шіст/десят;

Б дві/п ятих, дев яносто/два, сто/три, двісті/ дванадцять;

В чотириста/ тридцять, шіст/надцятеро, тисяча/двісті, сорок/ два;

Г двадцяти/п яти/тисячний, двадцять/п ятий, сто/третій, триста/восьмий;

Д триста/тисяч, сорок/вісім, мільйон/ вісім/тисяч, дев ят/сот.


3.У якому рядку всі числівники пишуть разом?

А (сто)тисячний, (три)мільйонний, (двісті)сьомий, (шести)мільярдний;

Б (триста)перший, (чотирьох)тисячний, (шести)сотий, (десяти)мільйонний;

В (півтора)тисячний, (семи)сотий, (п ятдесятитрьох)мільйонний, (шести)мільярдний;

Г (двадцятишести)мільйонний,(чотири)тисячний, (сто)тридцятий, (двох)сотий;

Д (сорока)мільйонний, (шістсот)двадцятий, (півтора)мільйонний, (трьох)сотий.


4.У якому рядку в усіх числівниках пишуть ь?

А Дванадцят..ма, чотир..ох, дев ят..сот, п ят..ом;

Б Дев ятнадцят.., п ятдесят.., п ятнадцят..ма, тр..ох;

В Чотир..мастами, дев ят..ох, десят..ма, п ят..ома;

Г Тринадцят..ом, шістнадцят.., п ят..ма, чотир..ох;

Д Дев ят..ма, п ят...сот, с..омастами, шіст..ох.


5.У якому рядку правильно поєднано всі іменники з числівниками?

А Чотири трактори, три стола, двоє курчат, два журнали;

Б Дві гривні, три центнери, півтора десятків років, три брати;

В Одна друга кілограма, два керівники, п ятеро кошенят, три фахівця;

Г Чотири поверхи, три грами, півтора кілограма, два літри;

Д Півтори тонни, троє телят, дві третіх урожаю, одна літра.


6. Встановіть відповідність.

А Двохсотий, тридцятитисячний, шістдесят, двісті.

Б Сто сороковий, тридцять п ять, семитисячний, сто.

В Восьмий, четверо нуль, сороковий.

ГСто п ятдесят шість, нуль цілих і три сотих, сорок перший, дві третіх.

1. Прості.

2. Складні.

3.Складені.