Відомості про

Вид материалаДокументы
Хід заняття
II. Повідомлення теми, мети уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Учнівські презентації
Виявляється, вони бувають різними
Учень 5. Слід зазначити, що пароніми розподіляються за частинами мови нерівномірно.
Учень 6. Піднесенню мовної культури людини сприяють значною мірою словники. У 1968 році вийшов „Словник паронімів української мо
Учень 7. У публіцистиці пароніми широко вживаються у ролі заголовків: „Школа і школа
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах. I група
Ваша сім’я тимчасово виїздить за кордон за
Робота в групах
VI. Підсумки заняття.
Епіграф Процвітай, українська мова, Заохочуй красою нас: Що багатший твій слів – запас, – Легше вибрати влучне слово. Д. Білоус
Пояснення вчителя.
Є кілька груп синонімів
Понятійні, або ідеографічні синоніми
Синоніми виникають
Підібрати до слів іншомовного походження
Отже, синоніми об’єднуються в синонімічний ряд
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20
Тема. Пароніми. Словник паронімів

Мета. Дати поняття про пароніми, розглянути їх семантичні зв’язки і стилістичні можливості, формувати вміння знаходити їх в реченнях, доречно вживати у власному мовленні; виховувати увагу й повагу до влучного слова; розвивати пам’ять, логічне й образне мислення, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів

Обладнання. Мультимедійна дошка, картки, словник паронімів

Хід заняття

I.Актуалізація опорних знань. Спостереження над мовою.
  • Прочитайте. Висловіть припущення, чому ці

слова часто плутають і вживають у невластивому їм значення. Що це за слова?

Адрес – адреса; адресат – адресант; копалина – копальня; дружний – дружній;

II. Повідомлення теми, мети уроку.

III. Аутотренінг (на мультимедійній дошці).

Я – школяр.

Я – особистість творча.

Я можу творити.

Я хочу і можу зробити свій проект і презентувати його.

Я міркую, замислююся.

Я хочу знати і поділитися тим, що знаю.

IV. Вивчення нового матеріалу.
  • Вступне слово вчителя

Словниковий склад мови надзвичайно багатий і різноманітний, він налічує сотні тисяч слів. Сучасна українська мова найпоширеніше на сьогодні зібрання лексичних скарбів нашого народу – фіксує їх близько 135 тисяч. Та навіть у такому океані слід мовці порівняно швидко і легко знаходять саме те, що потрібно їм у даний момент.

Поясненням цього можуть бути системні зв’язки лексики, які значно полегшують пошук, бо доводиться відшукувати слова не у всьому словниковому складі, а в рамках невеликої його частини – синонімічного ряду чи лексико-семантичної групи, на яку орієнтується ситуація.

В українській мові, як і в інших, є різні групи слів за значенням. Найбільші з них за обсягом – антоніми, синоніми, омоніми та пароніми.

Кожній людини, яка прагне просто, чітко і дохідливо сформулювати думку, слід постійно вчитися вживати їх в усному і писемному мовленні.

Правильне слововживання – надійний помічник в оволодінні скарбами рідної мови і рівня культури.

Ви отримали завдання підготувати презентації про пароніми сучасної української мови. зараз прослухаємо і переглянемо їх.
  • Учнівські презентації (на мультимедійній

дошці, демонстрація слайдів коментується розповіддю).

Учень 1.

Значну частину української лексики становлять пароніми.

Пароніми (від гр. рara – біля, поряд та опуmа – ім’я) – слова близькі за звуковим складом і вимовою, але різні за значенням: кампанія – компанія; афект – ефект; негода – незгода.

Треба мати на увазі, що не всі слова, схожі за звучанням, можна вважати паронімами. До паронімів належать лиш ті слова, що мають невелику відмінність у вимові. У них є спільна морфема: мова – мовлення; віра – вірність; ціна – цінність.

Звукова близькість паронімів призводить до того, що їх помилково вживають один замість одного: замість пригода – нагода, замість факт кажуть фактор і навпаки.

Учень 2.

Я досліджував семантичні зв’язки паронімів.

Виявляється, вони бувають різними:

а) синонімічними – повінь – повідь; тяжкий – важкий;

б) антонімічними – кепський – лепський; еміграція – імміграція; експорт – імпорт.

в) можуть належати до однієї семантичної групи – калина – малина; суниці – полуниці; кіш – ківш.

Учень 3.

Паронімія може створюватися відсутністю одного чи кількох звуків у одного з членів патронімічної групи: талан-талант, роман, романс, вовна-бавовна.

Вони можуть бути як однокореневими (дільниця-ділянка, виникати-уникати), так і різнокореневими (талан-талант, ступінь-степінь).

Учень 4.

Пароніми в сучасній мові є значним прошарком лексики. Однак паронімія як мовне явище досліджена ще не повністю. Думки вчених щодо розуміння самої сутності паронімії розходяться.

Н.П. Колєсніков відносить до лексичних паронімів будь-які співзвучні слова як однокореневі, так і різнокореневі (легальний-лояльний, струхнути-стряхнути).

Учений О.Ю.Бєльчиков вважає лексичними паронімами тільки спільнокореневі слова, які належать до однієї частини мови, але розрізняються значенням (освоїти-засвоїти, димний-димовий).

О.В.Вишнякова говорить про одноманітність наголосу в обох компонентах патронімічного ряду. В результаті чого чимало паронімів взагалі випадає з поля зору науковців.

Отже, через розходження в думках учених, ми можемо прочитати у різних лексикографічних джерелах суперечливу інформацію про пароніми.

Учень 5.

Слід зазначити, що пароніми розподіляються за частинами мови нерівномірно. Деякі вчені стверджують, що на першому місці за кількістю паронімів стоять іменники, на другому місці-прикметники, на третьому-дієслова.

Учень 6.

Піднесенню мовної культури людини сприяють значною мірою словники. У 1968 році вийшов „Словник паронімів української мови”, укладений Д.Г.Гринчишиним і А.О.Сербенською. Це перша спроба опису паронімів в українській лексикографії. В ньому описано понад 1000 паронімів, які найчастіше трапляються в шкільних підручниках, навчальних посібниках, науково-популярних книжках,художній літературі, публіцистиці, побутовому мовленні. Такий словник є і в нашій бібліотеці.

Учень 7.

У публіцистиці пароніми широко вживаються у ролі заголовків: „Школа і школа талантів“, „Манери чи маневри“, „Кола“ чи школа“, „Баталії для талії“.

Пароніми використовують при створенні каламбурів: „Ти йому про Тараса, а він тобі півтораста“.

Поети люблять зближувати самі невідповідні слова, дивуючи нас фантазією:

На глею вицвів глечик

Тай взявся мандрувати

Із печі аж до тину

Із пісні-між лататтям.

І.Камінець

V. Закріплення вивченого матеріалу.
  • Прочитайте, знайдіть пароніми. Поясніть їх

значення, користуючись словником паронімів. (Завдання на картках)
  1. Десь узялися пироги в сметані, бублики на яйцях,

маковики, пундик. (І.Нечуй-Левицький)
  1. Потім було подано якийсь особливий пудинг.
  2. І полуниці, і суниці надзвичайно корисні не тільки для

хворих, а й для здорових людей.
  1. З марени колись добували червону фарбу-алізарин.
  2. Живе мурена переважно в Середземному морі та

Індійському океані.
  1. Он двір стоїть багатиря гладкого, наче городок.

(Л.Глібов)
  1. З часом образ Кармалюка набирає поетичних рис

легендарного богатиря.
  1. Чимало коштовних прикрас виготовив цей ювелір.
  2. На закінчення відбувся концерт, де виконувалися твори

ювіляра. (Н.Ковалик)
  • Перпишіть, вставляючи в реченнях на місці

пропусків один із наведених у дужках паронімів. (Завдання на картках)
  1. З піснями і музикою зупинилася .... весела на

галявині. Виборча .... пройшла організовано (кампанія, компанія).
  1. Мій .... , мабуть, помилився і відправив лист на

стару адресу. Рекомендовані листи .... повинен одержувати особисто (адресат, адресант).
  1. Через ліс проходив найнебезпечніший для ворога

.... шляху. Молоді ялини були вкриті зеленою з голубим .... хвоєю (відтінок, відтинок).
  1. Гнійний .... – дуже небезпечна хвороба. Хворому

вчора вирізали .... (апендикс, апендицит).
  • Робота в групах. I група виписує пароніми,

які вступають у синонімічні зв’язки, II група – у антонімічні. (Завдання записано на дошці)

Слимак, слизняк; експорт, імпорт; революція, еволюція; барабанити, тарабанити; притаїтися, причаїтися; кепський, лепський; еміграція, імміграція; тяжкий, важкий.
  • Ваша сім’я тимчасово виїздить за кордон за

місцем роботи батька. Вас запросили до посольства на співбесіду. Які з поданих слів ви використаєте і чому?

Еміграція, імміграція. Адрес, адреса. Апартаменти, департаменти. Відпуск, відпустка. Посланець, посланник, посол.
  • Відредагуйте речення. Назвіть пароніми.
  1. Фільми іноземних кіностудій не дубльовані,

демонструються оригінальною мовою.
  1. Найяскравіше виявився їх талант у сольних

епізодах пісенно-мелодичного характеру.
  • Робота в групах.

I група. Складіть діалог. Двоє учнів дискутують з приводу того, яку роль виконують у мові пароніми.

II група. Складіть декілька каламбурів із паронімами.

Радіти, ридати; школа, шкала; капля, крапля.

VI. Підсумки заняття.
  • Бесіда
  • Чому важливо дбати про культуру власного

мовлення?
  • Які слова називають паронімами?
  • Хто досліджував явища паронімії?
  • Які сфери застосування паронімів?
  • Які художні тропи створені на основі явища

паронімії?
  • Для чого використовують словник паронімів?
  • Рефлексійна анкета (учні обирають ті

твердження, які хотіли б продовжити).
  • Під час заняття я ....
  • Дізнався/дізналася ....
  • Повторив/повторила ....
  • Навчився/навчилася ....
  • Зробив/зробила успіхи ....
  • Труднощі відчував/відчувала у ....
  • Мене захопило ....
  • Бажаю продовжити ....

Словесне оцінювання вчителем роботи учнів


В.П.Коваленко

Заняття9

Тема.Синоніми. Синонімічний ряд. Джерела синонімії. Словник синонімів

Мета. Повторити вивчені відомості про синоніми, допомогти учням глибше засвоїти набуті знання й вміння, вдосконалювати навички вживання синонімів для найбільш точного, виразного, образного оформлення усного й писемного мовлення, розвивати творче й логічне мислення, навички роботи із словником;прищеплювати дітям навички культурного мовлення, любові до рідної мови, її краси та синонімічного багатства

Обладнання. Таблиця «Лексика», плакати, картки, ілюстрації, словник синонімів (за редакцією Г. М. Гнатюк)

Епіграф Процвітай, українська мова, Заохочуй красою нас: Що багатший твій слів – запас, – Легше вибрати влучне слово. Д. Білоус

Хід заняття

І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

Учні зачитують вірш О. Підсухи «Мова»

Мова

Ой, яка чудова українська мова!

Де береться все це, звідкіля і як?

Є в ній ліс-лісок-лісочок,

пуща, гай, діброва,

бір, перелісок, чорноліс…

Є іще й байрак.

І така ж розкішна і гнучка, як мрія.

Можна звідкіля і звідки,

Можна і звідкіль,

Є у ній хурделиця, віхола, завія,

Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль…

Виділити синоніми у поезії.

ІІ. Мотивація навчального матеріалу.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
  • Пояснення вчителя.

Синоніми – це слова, що звучать по-різному, але мають спільне лексичне значення.

Наприклад: горизонт, обрій, видноколо, небосхил, небозвід, крайнебо, круговид, кругозір; зрозуміти, збагнути, втямити, дібрати, уторопати.

Синоніми, як правило, називають той самий предмет, але різними словами.

Слово «синонім» утворено на основі прикметника грецької мови synonymos, що значить «однойменний».

Є кілька груп синонімів:
  1. Абсолютні синоніми, тобто синоніми, значення

яких зовсім однакове:

гасло – лозунг, чорногуз – лелека, кіннота – кавалерія.
  1. Стилістичні синоніми, тобто синоніми,

використання яких неоднакові в різних стилях мови:

говорити – цвенькати, плакати – ревти, ходити – швендяти.
  1. Синоніми, що розрізняються рівнем

сучасності: літак – аероплан, уста – губи.
  1. Понятійні, або ідеографічні синоніми. Ці

синоніми хоч і вказують на близькі чи подібні предмети, ознаки або явища, проте різняться між собою смисловими відтінками: шлях – дорога, сміливий – безстрашний, бігти – мчати.

Синоніми виникають:
  • за рахунок творення нових слів: перемогти,

подолати, здолати, побороти, подужати; відрада, розрада, утіха, задоволення, приємність, насолода; нишком, нишком-... тишком, крадькома, потай, потайки, потайці, потаємно, приховано;
  • внаслідок запозичень: невдача — фіаско;

рідкісний —унікальний, раритетний; підробка — фальшивка, імітація; підмурівок, підвалина — фундамент; перевертень — ренегат, манкурт, яничар;
  • за рахунок розмовно-просторічних слів та

діалектизмів: садиба — обійстя, селитьба, ґражда; капці — патинки, човганці, виступці; віз — хура, фіра, підвода, теліга, каруца, мйжа;
  • внаслідок розвитку багатозначності слів:

зручний, відповідний, слушний, сприятливий (про час); попелястий, мишастий, олов'яний, сріблястий, сталевий (про колір);байдужий, холодний, офіційний, сухий (про стосунки між людьми).

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
  • Завдання на картці. Списати, пояснити значення

дієслова горіти в наведених реченнях. Якими синонімами можна замінити це слово в кожному реченні? Ще які значення його вам відомі.

1. Дерева горіли, мов свічки, високо в повітря викидаючи огнисте, горюче листя. (І. Франка.) 2. Далеко на Дніпрі горів сигнальний ліхтар. (Ю. Яновський.) 3. На небі ясно горіли зорі. (М. Трублаїні.) 4. На клумбах горіли маки. (М.Коцюбинський.) 5. Мов золото-поколото, горить-тремтить ріка, як музика. (П.Тичина.) 6. На землі блажен навіки той, хто не тліє, а го­рить. (В. Сосюра.) 7. І радості нестерпна сила в очах у кожного горіла. (М. Рильський.) 8. Нам не горить. Встигнемо. (Григорій Тютюнник.) 9. Взуття на хлопцях так і горить. (П.Автомонов.)
  • Списати уривок, вставляючи пропущені

букви. Знайти і підкреслити синоніми до слова метелиця.

Ну й зима – хуртеча та вітрюга.

Ні проїхати, ані пр…йти;

Третій тиждень небо в завірюсі

Падає на землю ст…пову.

Налітає раз у десять років

Отака скажена крутія.

Ніч на базі, ну і ніч, нівроку.

Степова бе…сонна манія.

Курява, завія, хуртовина,

Зам…тіль, і хвища, і юга…

Л. Первомайський
  • «Коректор». На дошці написано текст. Знайти в

тексті недоліки, виправити їх.

Настали холодні зимові дні. З півночі подув холодний вітер, і холодна земля стала як камінь. Снігу не було. Люди в цю холодну пору сиділи в хатах.

Довідка. Крижаний, мерзла, морозну.

Висновок. Синоніми вживають в мові, щоб уникнути повторень.
  • Творче коментоване письмо. До поданих слів

підібрати синоніми. Визначити, якою частиною мови вони виражені. Зробити висновки.
  • Праця - … (робота, труд, діло) – іменник.
  • Чарівний - … (прекрасний, красивий, чудовий,

привабливий, пишний) – прикметник.
  • Говорити - … (бесідувати, розповідати,

висловлюватись, балакати) – дієслово.
  • Важко - … (тяжко, нестерпно, скрутно) –

прислівник.

Висновок. Синоніми – слова різні за написанням, але близькі за значенням і належать до однієї частини мови.
  • Підібрати до слів іншомовного походження

відповідні синоніми. Зробити висновки. Пояснити написання и або і в словах іншомовного походження.

Дисципліна - (порядок)

Адаптація - (пристосування)

Дистанція – ( відстань)

Істина - (правда)

Інформація – (повідомлення)

Фініш – (кінець)

Договір – (угода)

Висновок. Синоніми допомагають уникнути надмірного вживання слів іншомовного походження, користуватися власною лексикою.
  • Учитель. Прослухайте уривок вірша Д. Білоуса

«Чудесні барви».

Які чудесні барви у нашій рідній мові,

Які відтінки різні від Сейму і до Сян!

У Києві говорять інакше, ніж у Львові,

І чорногуз, і бусол, лелека і боцян.

Так наче називаєш різновиди лелек ти,

А це лиш різні назви, синонімічний ряд!

Отже, синоніми об’єднуються в синонімічний ряд, у якому виділяється стрижневе слово – домінанта. Воно є носієм основного значення, спільного для всього синонімічного ряду, стилістично нейтральне, найуживаніше й у словниках синонімів ставиться першим. Наприклад, кричати, горлати, лементувати, галасувати, репетувати, верещати, волати.

Багатозначне слово залежно від його конкретних значень може бути стрижневим різних синонімічних рядів:

Добрий (про людину) – чуйний, співчутливий, доброзичливий, щирий, людяний, уважний, приязний, прихильний;

добрий (про врожай) – багатий, високий, щедрий, рясний, великий.

Синонімічні ряди не замкнені, вони можуть постійно поповнюватися новими словами, втрачати застарілі слова.
  • Завдання на дошці. Замініть слово великий у всіх

словосполученнях синонімами відповідно до його конкретного значення. Запишіть утворені словосполучення.

Великий вітер (сильний), велика гора (висока), велика прірва (глибока), велике подвір’я (просторе), великий врожай (багатий), великий натовп (численний), велика сім’я (багатодітна), великі діти (дорослі), велика людина (видатна), велика ніч (довга).
  • Творча робота. Записати вірш, добираючи з

дужок такі синоніми, які б забезпечили перехресне римування рядків.

Мрія

Як виросту — збудую (дім, будинок, хату).

На хаті колесо (приладнаю, приб'ю, прикріплю).

А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)

Лелечу клекітну (родину, сім'ю, пару).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),

Нехай мені щоночі (здається, сниться, вважається),

Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах).
  • Індивідуальна робота з картками біля дошки.

Картка № 1

Розташувати синоніми в порядку наростання, знайти стрижневе слово.

Дорога, шосе, автострада, стежка, траса.

Здоровенний, велетенський, великий, гігантський,грандіозний.

Гнівний, лютий, сердитий, незадоволений.

Рюмсати, плакати, ридати, тужити.

Картка № 2

Скласти з поданих слів синонімічні ряди.

Смуток, насуплений, ледачий, лагідний, згода, похмурий, люб’язний, сум, злагода, бездіяльний, печаль, пасивний, ласкавий, спокій, понурий, тактовний, мир, хмурий, лінивий, журба.

Картка № 3

Визначити слово, що випадає із синонімічного ряду.

Відрада, відраза, розрада, утіха.

Гладкий, огрядний, норовливий, товстий.

Крик, вереск, лемент, галас, бійка.

Гніватися, сердитися, второпати, дратуватися.

Картка № 4

Прочитати вірш. Знайти і виписати усі синоніми до слова базіка

Будував базіка дім –

Сім дверей і вікон сім.

Торохтій допомагав:

Язиком дошки тесав.

Метушився пустомеля:

Скоро будуть стіни й стеля!

Говорун клав на словах

З бляхи цинкової дах...

В дім без вікон і дверей

Талалай скликав гостей.

На гостину гості йшли,

Але... дому не знайшли,

Ані даху, ні стіни.

Ось такі балакуни!

(О. Сенатович.)
  • Лінгвістична гра «Іде – шкандибає». Як ви

гадаєте, скільки слів може об'єднувати синоніміч­ний ряд? У ряду з - домінан­тою іти нараховують понад 20 синонімів























































І






















Т

С

И

Н

О

Н

І

М

И



















































































































































У вертикальні ряди клітин запишіть сім синонімів до слова іти так, щоб у виділе­ному горизонтальному ряду можна було прочитати назву цього явища.

Відповіді.

1. Простувати. 2. Марширувати. 3. Шкандибати.

4. Крокувати. 5. Плентатися. 6. Дріботіти. 7. Прямувати.
  • Учитель. До складу синонімічних рядів можуть

входити і фразеологізми: рано, на світанні, ні світ ні зоря, ще й на зорю не займалося, ще й на світ не благословлялося, ще треті півні не співали;здивуватися, зчудуватися, зробити великі очі, витріщити очі, скам’яніти від дива.
  • Робота в парах. Визначити, який фразеологізм

продовжує синонімічний ряд:

1. Виснажений, змарнілий

А. Скупаний у молоці.

Б. Скупаний в окропі.

В. Зліплений із воску.

Г. Риб’ячим пухом підбитий.

Д. Хоч з лиця воду пий.

2. Небоязкий, хоробрий

А. Бита голова.

Б. Підбитий бігом.

В. Не з заячого пуху.

Г. Як в’юн на сковорідці.

Д. Сушити зуби.

3. Гордовитий, пихатий

А. Душа не з лопуцька.

Б. Упустити рака з рота.

В. Хоч у вухо бгай.

Г. Мухи в носі грають.

Д. У сорочці народився.
  • Учитель.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад.

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

М. Рильський

Сьогодні ми з вами розглянемо структуру словника синонімів. Словники повинні бути настільною книгою кожного школяра. А які ви знаєте словники?

(Відповіді учнів)
  • Ознайомлення зі структурою словника

синонімів української мови
  1. Прослухати передмову словника і стисло її переказати

(учитель читає передмову вголос).
  1. Ознайомлення з побудовою словника і словникової

статті.
  1. Пояснення умовних скорочень.
  2. Повторення алфавіту за словником.
  • Робота зі словником. Знайти у словнику синоніми

до слів легенда, красуватися, завмерти, немеркнучий, дивовижний. Скласти з ними текст «Краса природи навесні».

V. Підсумок заняття.

Тести

1.Слова, близькі за значенням, але різні за написанням і звучанням -

А. Омоніми

Б. Синоніми

В. Антоніми

Г. Пароніми.

2. Доберіть 3 синоніми до слова мирно.

3. Укажіть групу слів – синонімів

А. Дивний, неймовірний, великий

Б. М’який, лагідний, пухкий

В. Розумний, недурний, мудрий

Г. Тихий, беззвучний, сонячний

4. Доберіть 5 синонімів до слова стомлений.

5. Синонімами до слова земляк є слова

А. Землянин, однопланетянин

Б. Однодумець, одновірець, спільник

В. Друг, товариш, приятель

Г. Одноземець, співвітчизник, краянин

6. Вилучіть зайве слово із ряду слів, підберіть до нього синонім.

Сміливий, відважний, пильний, безстрашний, хоробрий.

7. Синоніми належать до

А. Іменника і дієслова.

Б. Дієслова і прислівника.

В. Іменника і прикметника.

Г. Однієї частини мови.

8. Провжіть синонімічний ряд до слова ходити.

Ходити, йти, рушати …

9. Визначте синонім до слова агресор

А. Капітулянт.

Б. Абітурієнт.

В. Загарбник.

Г. Реформатор.

10. Визначте, у якому рядку не всі слова – синоніми

А. Бути, існувати, фігурувати.

Б. Легковажність, легкодумність, несерйозність.

В. Неволя, бездіяльність, рабство

Г. Лелека, чорногуз, бусел. .

11. Синонім до фразеологізму несолоно сьорбавши наведено в рядку:

А. Солодко їсти.

Б. Пити солоний піт.

В. Гірка чаша.

Г. Ні з чим.

12. Укажіть, у якому рядку знаходиться слово, що не є синонімом до слова говорити

А. Ректи, видавлювати, спалахувати.

Б. Казати, подейкувати, цідити.

В. Промовляти, рубати, цвенькати.

Г. Мовити, лопотати, шипіти.


В.П.Коваленко

Заняття10