Урок започатковує вивчення блоку "Перебудова в СРСР та Україна" (4-й урок теми 4 Всесвітньої історії(1939-2001)

Вид материалаУрок

Содержание


Тема: україна в умовах десталінізації 1956-1964рр.
2. Виклад нового матеріалуПлан
Завдання учням: скласти план розповіді вчителя.
На аналізі пропонованих статистичних даних вчитель просить учнів відповісти на ряд запитань
Запитання до учнів
Тема: україна в умовах десталінізації 1956-1964 рр.
1. Перевірка матеріалу вивченого матеріалу.
2. Виклад нового матеріалу.
2. Плани семирічки і можливості її виконання.
Також можна запропонувати виконати таке дидактичне завдання
Вчитель пропонує ознайомитись з текстом підручника і виконати такі дидактичні завдання
На закріплення вивченого
Тема: життєвий рівень населення україни
1. Актуалізація знань
2. Вивчення нового матеріалу:План уроку
Робота з документами 1,2 (підр. ст. 110-111), які характеризують рівень життя жителів України.
3. Закріплення нового матеріалу
Конституційна рівноправність громадян України і рівень життя різних груп населення
Рядові громадяни
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8
ТЕМА: УКРАЇНА В УМОВАХ ДЕСТАЛІНІЗАЦІЇ 1956-1964РР.
МАСШТАБИ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО ЖИТТЯ В УКРАЇНІ.


Мета:
  • ознайомити учнів з процесами реформування тоталітарної радянської системи на Україні в роки "відлиги" і їх особливостями;
  • розвивати вміння самостійної аналітичної роботи з різними джерелами інформації при підготовці до уроку;
  • вміння аргументовано відстоювати власні погляди і толерантно ставитися до протилежних думок;
  • давати змістовні і конкретні відповіді на поставлені запитання;
  • виховувати повагу до пам'яті, меморіальних пам'ятників та місць масових поховань жертв тоталітарного режиму.

Тип:
комбінований.

Поняття:
  • десталінізація,
  • відлига,
  • політичні реабілітації,
  • лібералізація суспільно-політичного життя.

Навчально - методичне забезпечення:
  1. Історія України під ред. Смолія В.А. - К.,1997, ст. 341-346.
  2. Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації 19-20 ст. -К., 1996.
  3. Історія України. Курс лекцій. - К.,1992, т.2, ст.355-380.
  4. Шаповал Ю. Людина і система. - К.,1994, ст.195-257.
  5. Волкогонов Д. Семь вождей. - М.,1996, т.1, ст. 335-455.

Хід уроку

1. Актуалізація знань.
Вчитель проводить у формі аналітичної бесіди, ставлячи такі запитання та завдання:
  1. Як Ви розумієте поняття "десталінізація"?
  2. В чому полягав зміст десталінізації?
  3. Встановить основні етапи десталінізації.

Варіант відповіді можливий такий:
  1. Смерть Сталіна (1953).
  2. Перші укази Президії ВР СРСР (за часів Берії) про амністію ув'язнених, звільнення засуджених за останніми справами, надання права Верховному Суду права перегляду вироків тощо.
  3. 20 з'їзд. Засудження культу Сталіна. Прихід до влади М. Хрущова.

2. Виклад нового матеріалу
План

  1. Особливості десталінізації в Україні.Лібералізація державного життя в Україні.
  2. Політичні реабілітації та нові політичні репресії.
  3. Ставлення населення до реформістських заходів Хрущова.

1. Особливості десталінізації на Україні. Лібералізація державного життя в Україні.
Вчитель подає навчальний матеріал за таким планом у ході - розповіді - характеристиці.

  • "Питання Західних областей Укр. РСР" (26.05.1953).
  • Україна в планах Берії
  • О. Кириченко на посаді секретар ЦК КПУ (можливо - доповідь учня)
  • М. Підгорний - Перший секретар ЦК КПУ
  • Позиція партійної верхівки щодо десталінізації
  • Реформи в адміністративно-політичних сферах (створення 11 економічних адміністративних районів рішенням сесії ВР УРСР 1957р., створення нових міністерств, створення раднархозів)

Завдання учням: скласти план розповіді вчителя.
Україна в новій програмі КПРС.

Вчитель пропонує попрацювати з документами, вміщеними до тексту параграфа у підручнику і відповісти на такі запитання:
  • наскільки реальним було запровадження в життя планів партії?
  • догнати й перегнати США - популістський лозунг чи обґрунтовані ідеї?
  • чим Ви можете пояснити небувале зростання ентузіазму населення?

Політичні реабілітації та нові політичні репресії.
Вчитель подає навчальний матеріал у ході бесіди, ставлячи перед учнями такі запитання
:
  • згадайте, за якими звинуваченнями люди потрапляли до таборів
  • наведіть відомі Вам статистичні дані (скільки людей на 1953 рік знаходилось в таборах, в яких умовах вони перебували, яка смертність серед полонених тощо)
  • згадайте основні етапи реабілітації та порядок проведення цієї акції кого звільняли з таборів?

На аналізі пропонованих статистичних даних вчитель просить учнів відповісти на ряд запитань:
Статистичні, дані по Україні: протягом 1954-59рр притягнуто до суду і піддано ін. формам переслідування за антирадянську діяльність ~3,5тис.чол.
Дещо торкнутися питання про дисиденство (Українська робітничо-селянська спілка, Український національний фронт, організації в Херсоні, Донецьку тощо) - які політичні вимоги висувалися, чи була можливість для їх реалізації?
Запитання до учнів:
  • Чим можна пояснити вибірковість реабілітації?
  • Чому поза процесом реабілітації залишились ті, що були звинувачені у націоналізмі?

Ставлення населення до реформістських заходів Хрущова.
Учням пропонується прочитати витяги з статей в газеті "Радянська Україна" та порівняти з вже відомими фактами протестів населення (події в Новочеркаську 1962р.). Вчитель у ході розповіді - характеристиці знайомить з робітничими виступами в Україні.
Та ставить перед учнями таке проблемне запитання: чому замовчувалися факти численних виступів?


Закріплення та повторення вивченого матеріалу:
  • Які основні особливості десталінізації на Україні?
  • Яка позиція партійної верхівки щодо лібералізації суспільно-політичного життя?
  • Як відносилось населення до реформістських заходів Хрущова?

Домашнє завдання:
Опрацювати матеріали підручника:
  1. Тема: "Суспільно-політичне життя і політична боротьба в Україні" Підр.,ст.56-65.
  2. Тема: "Україна на міжнародній арені"

ТЕМА: УКРАЇНА В УМОВАХ ДЕСТАЛІНІЗАЦІЇ 1956-1964 РР.
СТАН ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ НАПРИКІНЦІ 50Х - У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 60Х РОКІВ.


Мета:
  • ознайомити учнів з особливостями впровадження в життя економічних експериментів радянського керівництва, очолюваного М.Хрущовим в Україні;
  • розвивати вміння самостійної аналітичної роботи з різними джерелами інформації;
    вміння порівнювати, аналізувати і критично оцінювати історичні факти;
  • аргументовано відстоювати власні погляди і толерантно ставитися до протилежних думок;
  • подавати змістовні і конкретні відповіді на поставлені запитання;
  • виховувати особистостей, які б реально могли оцінювати позиції економічної доцільності та результативності.

Тип:
комбінований.

Основні поняття та уявлення:
  • відлига,
  • децентралізація управління,
  • економіка споживання,
  • індустріальна гігантоманія,
  • девальвація грошової маси,
  • укрупнення колгоспів.


Навчально-методичне забезпечення:
  1. Історія України під ред. Смолія В.А. - К.,1997, ст. 341-346.
  2. Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації 19-20ст. -К, 1996,ст.
  3. Історія України. Курс лекцій. - К.,1992, т.2, ст.355-380.
  4. Шаповал Ю. Людина і система. - К.,1994, ст.195-257.
  5. Волкогонов Д. Семь вождей. - М.,1996, т.1, ст. 335-455.

Хід уроку

1. Перевірка матеріалу вивченого матеріалу.
Вчитель пропонує учням відповісти на поставлені запитання:
  1. Як позиція керівних діячів України вплинула на хід процесу десталінізації
  2. Які завдання висувались в новій програмі КПРС та наскільки реальними вони були?
  3. Які адміністративно-політичні реформи були проведені в Україні та яке значення вони мали для України?
  4. Чому реабілітація була проведена вибірково?
  5. Чому широкі верстви населення були невдоволені політикою реформ? Як проявлялося їх невдоволення?
  6. Спробуйте порівняти ставлення Хрущова та Сталіна до влади.

2. Виклад нового матеріалу.
Актуалізація знань. Вчитель проводить у формі вступної бесіди:
  • в якому стані знаходилась економіка СРСР в 50рр.?
  • які галузі мали пріоритет розвитку ?
  • чому радянську економіку вважають затратною ?
  • Яке співвідношення у промислової існувало між галузями групи А та групи Б?

План.
  1. Децентралізація керівництва економікою.
  2. Плани семирічки і можливості її виконання.
  3. Розвиток промисловості.
  4. Нововведення в сільському господарстві.
  5. Рівень життя населення.

1. Децентралізація керівництва економікою.
Вчитель викладає новий матеріал через аналітичну бесіду

  • в чому полягає сутність децентралізації?
  • як Ви вважаєте, наскільки позитивною була раптова децентралізація управління економікою?
  • чи була готова партійно-господарська бюрократія до економічної самостійності?
  • Чи можна говорити про ефективність децентралізації управління, якщо Україна не могла самостійно оперувати економічними здобутками?

2. Плани семирічки і можливості її виконання.
Вчитель:
- пропонує ознайомитись з документом: Доповіддю першого секретаря ЦК Підгорного
- пропонує виконати таке дидактичне завдання - відповісти на такі запитання:

  1. Яке місце відводилось Україні в планах розвитку нар. гос-ва, чи реально було їх виконання?
  2. Наскільки доцільним було впровадження суцільного планування і до чого на практиці це приводило ?

3. Розвиток промисловості.
Вчитель пропонує опрацювати текст підручника і за таким планом скласти тезовий конспект:

  1. НТР і командно-адміністративні методи господарювання
  2. Машинобудівний комплекс
  3. Металургія
  4. Енергетика
  5. Проблеми екології
  6. Легка промисловість


Пропонує відповісти на такі проблемні запитання:
  1. вважають, що для відновлення природного балансу на затоплених масивах необхідні сотні років. Чи можна так необдумано ставити на карту здоров'я, екологію задля розвитку енергетики?
  2. які наслідки мав прискорений розвиток промислової групи А та низькі капіталовкладення у легку і харчову промисловості?
  3. чи можна розглядати економіку СРСР як економіку споживання?
  4. які нові галузі поч. розвиватися і яке це мало значення?

4. Нововведення в сільському господарстві.
Виклад матеріалу подає за таким планом і пропонує учням скласти тези:

  • Рішення Пленуму ЦК КПРС про збільшення капіталовкладень в с/г
  • Збільшення закупівельної ціни на с/г продукцію
  • Рішення про освоєння цілини
  • Поїздка Хрущова до США Кукурудзяна кампанія
  • Молочна та м'ясна кампанії
  • Укрупнення колгоспів
  • Реорганізація МТС


В кінці розповіді ставить запитання до класу:
  1. Як Ви вважаєте, чому з 1958 р. темпи розвитку с/г падають?
  2. Доведіть, що початок закупівлі хліба за кордоном - вияв повного банкротства радянського сільського господарства?


Також можна запропонувати виконати таке дидактичне завдання: проаналізуйте дані статистичні показники:

Заготівля і витрати зерна

Роки

Заготівля

Витрати

Держрезерв

1940

36,4 млн.т

35,1 млн.т

4,1 млн.т

1945

20,0

22,0

8,2

1950

32,3

30,5

16,0

1953

31,1

37,3

17,8

1954

34,6

42,5

13,1

1955

36.9

40,3

6.3

1956

54,1

48,7

3,8

1957

34,5

42.9

9,5

1958

56,6

49,1

3,7

1959

46,6

49.6

11,8

1960

46,7

50.0

10.2

1961

52,1

54,2

7,5

1962

56.6

56,6

6,3

1963

44,8

51,2

6,3

1964

68,3

58,2

7,0




Рівень життя населення.
Вчитель пропонує ознайомитись з текстом підручника і виконати такі дидактичні завдання:
  • Проаналізуйте рівень забезпечення колгоспника та робітника, простого службовця та партійної верхівки.
  • Спробуйте дати оцінку державній соціальній політиці радянського керівництва.
  • До яких заходів вдавався уряд в питаннях забезпечення населення?

На закріплення вивченого
Вчитель пропонує учням перерахувати основні нововведення в сільському господарстві, промисловості, фінансовій сфері та визначити, чи позитивне, чи негативне значення має дане нововведення.

  • Децентралізація управління
  • Пріоритет розвитку ВПК, пром. групи Б
  • Розвиток енергетики
  • Створення штучних морів
  • Освоєння цілини
  • Укрупнення колгоспів
  • Реорганізація МТС
  • Кукурудзяна кампанія Створення комплексів у тваринництві.
  • Реформа 1961 року.

Домашнє завдання:
Вчитель пропонує опрацювати матеріал параграфу і виконати наступне завдання:
Спробуйте визначити спільне та відмінне в розвитку економіки України в 1960 рр та економіки СРСР.

ТЕМА: ЖИТТЄВИЙ РІВЕНЬ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
НА ФОНІ ЗАГОСТРЕННЯ СУСПІЛЬНОЇ КРИЗИ В СРСР (1965-1985 РР.)


Мета:
  • Навчальна - ознайомити учнів із станом оплати праці, житлового будівництва, медичного обслуговування населення, привілеями номенклатурної верхівки і станом забезпечення товарами громадян.
  • Розвиваюча - розвити в учнів уміння оцінювати найважливіші події і явища української історії в контексті історії світу, порівнюючи історичні події, процеси; орієнтуватися в науковій періодизації історії, відстоювати власні погляди на основі аргументації.
  • Виховна - виховати в учнів почуття соціальної справедливості, непримиренне ставлення до ледарів та лицемірів, прагнення змінити життя кожного члена суспільства, країни в цілому на краще.

Тип уроку:
комбінований

Хід уроку:

1. Актуалізація знань
Проводиться опитування учнів за питаннями з попередньо вивченої теми:
  1. Чому, незважаючи на обмеженість економічної реформи 1965 р., темпи розвитку промисловості в 1966-1970 рр. були досить високими?
  2. Які чинники забезпечили позитивні зміни у розвитку сільського господарства в др. пол. 60-х рр.?
  3. Які причини застою у промисловості в 70-80-ті рр.?
  4. Охарактеризуйте завдання продовольчої програми. Чому вона не була виконана?
  5. Наведіть факти неефективності колгоспно-радгоспної системи в Україні в 70-80-ті рр.?
  6. Дайте характеристику деструктивним процесам в українському селі. Як можна було їх уникнути?


Перед запитаннями - учням роздати тести.

2. Вивчення нового матеріалу:
План уроку:

  1. Стан забезпеченості товарами і послугами українського населення в 70-80-ті рр.
  2. Житлове будівництво та стан медичного обслуговування.
  3. Привілейоване становище партійно-державної номенклатури та її вплив на стан забезпеченості українського населення.

Основні поняття:
  • Депопуляція - перевищення рівнем смертності рівня народжуваності.
  • Інфляція - переповнення грошового обігу масою надлишкових паперових грошей, що викликає їх знецінення.

Давайте згадаємо з “Основ правознавства”, що таке життєвий рівень населення?
Згадаємо з Всесвітньої історії, який був стан забезпеченості товарами і послугами в країнах Європи?
А тепер розглянемо становище в Україні.
Україна на поч. 80-х рр. перебувала серед держав, що посідали 50-60 місця в світі за рівнем життя. В 70-80-х рр. основні економічні показники, що мали гарантувати підвищення життєвого рівня, не виконувалися. З 1971 по 1985 рр. виробництво товарів народного споживання збільшилося в два рази, а грошова маса обігу - в 3,1 рази. Падіння купівельної спроможності карбованця було характерною ознакою цього періоду.

Учням пропонується діаграма оплати праці населення.

Все більше товарів повсякденного вжитку попадало в розряд дефіцитних.
  • Що, на вашу думку, означає слово дефіцит?
  • Довгі черги за товарами стають складовою частиною життя громадян СРСР у 70-80-ті рр.
  • Запитайте дома у своїх батьків, що вони пам'ятають про цей період.


Партійно-державне керівництво країни, намагаючись зупинити зниження життєвого рівня громадян, йшло на широкі закупки за кордоном товарів широкого попиту. Але це не сприяло вирішенню проблеми.
В республіці з'являлися нові міста.
Складною залишалася житлова проблема, багато людей стояло в чергах за квартирою.
  • Які новозбудовані міста України ви знаєте?
  • Які нові мікрорайони Києва ви знаєте?


Однак черга на житло в Україні не зникла.
Населення українських сіл перебувало у гіршому становищі, ніж мешканці міст. Воно не одержувало задовільного побутового обслуговування, не було забезпечене будівельними матеріалами, транспортом, газопостачанням.
  • Згадайте, що сказано в Конституції УРСР про медичне обслуговування?


Система медичного обслуговування переживала кризу. Лікарям не вистачало обладнання, медикаментів. Кваліфікація персоналу була незадовільна. Третина сіл не мала жодних медичних закладів.
В республіці посилювались міграційні процеси.
  • Які причини ви можете назвати?


Робота з документами 1,2 (підр. ст. 110-111), які характеризують рівень життя жителів України.

Завдання:
проаналізувати прочитане, спів ставити дані документи з вище наведеними фактами.
Реформації в соціальній сфері посилювалися несправедливим характером розподілу. В обстановці всевладдя і безконтрольності номенклатурні верхи утворили власну, закриту систему постачання продовольства і промислових товарів, що не знала дефіцитів і спекулятивних цін.
В цілому, неефективна екстенсивна економіка, адміністративно-командна система управління, що базувалася на хибних теоретичних постулатах і примусових методах, загострили суперечності між потребами суспільства і рівнем політичного керівництва, його здатністю розв'язати назрілі проблеми народу.

Учнi працюють з документами 2 та 3.

Запитання:
  1. Чому, на ваш погляд, у середовищі номенклатурних працівників, об'єднаних спільністю ідеології, політичних цілей, існувала глибока соціально-матеріальна диференціація?
  2. Чим це було зумовлено?
  3. Чи виправданим було таке зростання чисельності управлінців? Прокоментуйте.

За допомогою схеми “Номенклатура” зобразити ієрархічну структуру управлінської ланки (на дошці і в зошитах).

3. Закріплення нового матеріалу

4. Домашнє завдання:
  1. Чи був реалізований принцип “рівноправності громадян УРСР у всіх галузях економічного, політичного, соціального і культурного життя?
  2. Заповнити таблицю “Конституційна рівноправність громадян України і рівень життя різних груп населення”. (Додаток)

Додатки:
  1. Газета верховної ради СРСР “Известия” про рівень життя жителів України
    В семье единой
    Рассказываем об Украине.
    На знамени нашей партии, которая существует для народа и служит народу, начертано: «Все для блага человека, все во имя человека». Наши достижения служат людям. И каждый из нас ощущает это на себе, в жизни своей семьи.
    Новоселье - всегда радость, всегда праздник. Каждый день входит этот праздник почти в тысячу семей Украины. Они дарованы узаконенным новой Конституцией правом на жилье, правом, которое невозможно переоценить…
    Здоровье людей… Бюджет здравоохранения республики превысил два миллиарда рублей. Более 171 тысячи врачей и почти полмиллиона среднего медицинского персонала обслуживает население. Курорты Южного берега Крыма, многочисленные санатории, дома отдыха, пансионаты Закарпатья и Одессы, Трускавца и Бердянска, Жданова и Миргорода каждый год принимают на отдых и лечение миллионы людей.
    … Повысилась заработная плата рабочих и служащих, возросла оплата труда колхозников, значительно расширились общественные фонды потребления. Словом, лучше живется людям…
    Так скажет и колхозница, мастер машинного доения из устиновского колхоза «40 лет Октября» Ольга Ивановна Джура.
    Как живем? - повторила она вопрос и улыбнулась широко: хорошо живем, даже очень. Мы с мужем, Григорием Тимофеевичем, работаем, он - механизатор, а дети учатся. Зарабатываем вполне прилично. В прошлом году вышло более 400 рублей в месяц, а в этом году будет не меньше пятисот…
  2. З книги В.К. Барана “Україна після Сталіна…”
    Союзні міністерства і відомства, їх апаратники, зміцнюючи свої позиції ігнорували потреби та інтереси республіки, нехтували питаннями соціального розвитку, охорони навколишнього середовища. У ст. 73 Конституції СРСР (1977) наводиться докладний перелік повноважень Союзу РСР. У ст. 76 читаємо, що поза цими межами союзна республіка самостійно здійснює державну владу на своїй території. Проте навіть з формальної точки зору ст. 76 знецінювалась тим, що п. 12 ст. 73 відносив до відання Союзу РСР, крім перелічених, ще й “інші питання загальносоюзного значення…” Апарат управління зростав у країні щорічно на 300-500 тис. чол., досягнувши в кінці 80-х рр. близько 18 млн. службовців. (На Україні цей апарат становив чисельність близько шостої частини). Лише за 1975-1985 рр. кількість союзно-республіканських і союзних міністерств, відомств і державних комітетів в УРСР збільшилась приблизно на 20 %. Усе це призводило до непомірного розбухання управлінського апарату, вузькопрофільності міністерств. При цьому зростала кількість інструкцій, регламентів тощо, яуі були недостатньо впорядкованими і малоефективними…
  3. Зі спогадів екс-президента України Л. Кравчука
    - Керівництво - це еліта. Вершина республіки. Члени політбюро і секретарі.. Між собою вони жили дружно, спілкувалися щодня… Щодня влаштовувалися так звані обіди політбюро… Ось де тема для художників, для епохальної картини! - це вважайте обіди догів. Щодня на обід - у приміщенні ЦК для цього виділяли спеціальну залу, де збиралися члени політбюро, і ті, що тут працювали, і ті, що в Раді Міністрів чи й у Верховній Раді, - якщо, звичайно, хто з них не перебував у відрядженні. На чолі столу - перший. Страви подавалися вишукані. Членам політбюро видавалися якісь додаткові гроші, крім зарплати, за ті гроші, зберігаючи зарплату вони й харчувалися, а ще й додому замовляли харчі. Скільки саме видавали грошей, я не пам'ятаю, але достатньо…
    Розкішні обіди були неспішними, тривали довго, інколи по півтори-дві години. Тут, за столом, можна було й справи різні вирішувати - партійні, державні, бо ж найвище керівництво партії і держави збиралося.
    …Дехто думав: раз завідуючий відділом ЦК, то це - О-О! А завідуючи обідали разом з інструкторами. Згодом їх розділили: окремо обідали зав. відділами, перші заступники, помічники, у них був окремий зал, кожен мав своє місце. А інструктори, консультанти і інші “нижчі чини” обідали в іншій залі. Щодо лікування, то перший і члени політбюро ходили на те лікування аж… через дорогу… Це амбулаторно, а коли що серйозно, то - кремлівська лікарня. Апарат же - всі, хто нижче секретарів, лікувалися на Пушкінській, в четвертому управлінні. Або в Феофанії…”
  4. З Конституції УРСР 1978 р.
    • Глава 5: Громадянство української РСР. Рівноправність громадян.
      • Стаття 32.
        Громадяни Української РСР є рівними перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної незалежності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання та ін. обставин.
        Рівноправність громадян Української РСР забезпечується у всіх галузях економічного, політичного, соціального і культурного життя.


    • Глава 6: Основні права, свободи і обов'язки громадян української РСР.
      • Стаття 37.
        Громадяни Української РСР мають всю повноту соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод, проголошених і гарантованих Конституцією СРСР, Конституцією УРСР та радянськими законами…
      • Стаття 38.
        Громадяни Української РСР мають право на працю, - тобто, на одержання гарантованої роботи з оплатою праці відповідно до її кількості та якості і нижче встановленого державою мінімального розміру, - включаючи право на вибір професії, роду занять і роботи відповідно до покликання, здібностей, професійної підготовки, освіти та з урахуванням суспільних потреб.
      • Стаття 39:
        Громадяни УРСР мають право на відпочинок…
      • Стаття 40:
        Громадяни УРСР мають право на охорону здоров'я…
      • Стаття 41:
        Громадяни УРСР мають право на матеріальне забезпечення в старості, в разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, а також втрати годувальника…
      • Стаття 42:
        Громадяни УРСР мають право на житло…
      • Стаття 43:
        Громадяни УРСР мають право на освіту…

Тестові питання:
  1. Гострою соціальною проблемою залишилась:
    • проблема якості товарів;
    • житлова проблема.


  1. УРСР на початок 80-х рр. за рівнем добробуту населення належала:
    • до високорозвинутих країн;
    • до розвинутих країн;
    • до країн, що розвиваються.


  1. В. Щербицького було обрано першим секретарем ЦК КПУ (вкажіть дату):
    • 1970 р.;
    • 1972 р.;
    • 1974 р.


  1. Автором книги “Україна наша радянська” був:
    • В. Щербицький;
    • І. Драч;
    • П. Шелест.


  1. Активним провідником політики русифікації в республіці був:
    • П. Шелест;
    • В. Маланчук.


  1. Конституцію розвинутого соціалізму в УРСР було прийнято:
    • 1976 р.;
    • 1977 р.;
    • 1978 р.;
    • 1979 р.


  1. Правильно вкажіть роки перебування на політичному Олімпі в СРСР Л. Брежнєва, Ю. Андропова, К. Черненка:
    • лютий 1984 - березень 1985 рр.;
    • жовтень 1964 - листопад 1982 рр.;
    • листопад 1982 - лютий 1984 рр.

Кількісні показники життєвого рівня населення:

 

СРСР

УРСР

Середня зарплата

 

 

Квартирне будівництво

 

 

Медичне обслуговування

 

 

Рівень смертності
і народжуваності

 

 




Конституційна рівноправність громадян України і рівень життя різних груп населення

№№ статей

Короткий зміст статей

Оцінка рівня життя (від “0” до “5”)

Рядові громадяни

Номенклатурні працівники

 

 

 

 




Неосталінська модель суспільства - це…
Радянський народ - це…
“Андроповський указ” - це…
“Брежнєвський циркуляр” - це…
“Авторитарний режим” - це…

За допомогою підручника дати визначення цим поняттям.
  • Номенклатура
  • Секретаріат ЦК КПРС
  • Секретаріат ЦК КПУ
  • Номенклатура Цк Кпрс
  • Обком
  • Міськом
  • Райком
  • Низова номенклатура

Оплата праці:

Номінальна зарплата

1965 р.

96 крб.

1970 р.

122 крб.

1975 р.

145 крб.

1980 р.

168 крб.

1985 р.

197 крб.