Урок № Тема: «Вступ. Що вивчає історія стародавнього світу»

Вид материалаУрок

Содержание


Форми роботи та методи досягнення
Самоосвіти, саморозвитку
Мовленнєва, комунікативна
Хід уроку.
Урок №2 Тема: « Виникнення людини. Залюднення Європи»
Форми та засоби досягнення
Самоосвітня, саморозвитку
Засвоїти дати
Засвоїти поняття
Мовленнєва, комунікативна
Хід уроку
Формулювання проблеми уроку
2. Інформація вчителя
Словесний опис
Проблемне питання
У. Підсумковий етап уроку
Тема: « освоєння давньою людиною теренів європи»
Форми та засоби реалізації
Самоосвіти, саморозвитку
Мовленнєва, комунікативна
...
Полное содержание
Подобный материал:
  1   2   3

Уроки з курсу історії стародавнього світу


Урок № 1.

Тема: «Вступ. Що вивчає історія стародавнього світу»

Мета: Сформувати уявлення учнів про періодизацію історії та відлік часу. З'ясувати особливості епохи стародавнього світу як першого періоду в історії людства та джерела його вивчення . Сформувати початкове уявлення про поняття цивілізації та її ознаки.

Розвивати навички узагальнювати знання, отримані з попереднього курсу, виробити навички орієнтування у часі, пояснювати поняття, наводити аргументи

Сприяти розширенню історичного кругозору.


Компетенції

Очікувані результати

Форми роботи та методи досягнення

Інформаційна

Робота з підручником, історичним словником, інформацією, отриманою з попереднього курсу

Аналіз операційного апарату підручника, знайомство з історичним словником, пригадування матеріалу минулого курсу

Самоосвіти, саморозвитку

Сформувати поняття цивілізації, пояснення ознак, визначати століття, тисячоліття нашої ери та до нашої ери,

називати джерела вивчення історії стародавнього світу

Аналіз поняття разом з вчителем, пояснення ознак в парі один одному, взаємоперевірка засвоєння поняття, бесіда про джерела вивчення історії, аналіз рубрик підручника

Мовленнєва, комунікативна

Вживати історичну термінологію, правильно записувати століття, тисячоліття до н. е., формулювати визначення, давати пояснення, вислуховувати відповідь товариша

Бесіда, взаємоперевірка, ведення записів у зошиті, словнику, виступи про джерела вивчення історії

Полікультурна

Мати уявлення про внесок різних народів у розвиток людського суспільства

Через розуміння поняття цивілізації та пояснення ознак перших людських цивілізацій

Соціальна

Готовність до співпраці, толерантне ставлення один до одного

Робота в парах, взаємоперевірка


Хід уроку.


Етап уроку

Зміст уроку

Форми та засоби

І.

Організаційний


Повідомлення про початок уроку, налаштування на роботу, приготування зошитів(робочих і для словників), атласів

Учні готують все необхідне до уроку. вчитель керує підготовкою, вказує, які потрібні зошити і т. п.

ІІ.

Проблемно - мотиваційний етап

Поняття про новий курс історії, що вивчає курс, яке значення має цей період


Формулювання проблеми і часткове її вирішення: «Навіщо вивчати те, про що навіть згадок не залишилося»

Інформація про останні знахідки археологів, які відносяться до періоду стародавньої історії.

Бесіда про явища, які виникли у стародавні часи, але і на сьогоднішній день ми ними користуємося :

а) мозковий штурм;

б) розв’язання історичних загадок, ребусів;

в) демонстрація фотографії, на якій зображена кам’яна баба і виклад думки спеціалістів про те, що не можна людині фотографуватися поряд з такими об’єктами. Запропонувати учням відповісти, чому. Після спроб знайти вірну відповідь, повідомити, що кам’яні баби – це своєрідні знаки на могильниках, тому фотографування біля них, це те ж саме, що фотографуватися на могилі. Отже, незнання

Виступи учнів. Метод ПРЕС

ІІІ.

Проектування
  1. Що вивчає історія стародавнього світу?



  1. Поняття цивілізації.


Знайомство з історичним словником


  1. Періодизація історії людства.



  1. Відлік часу.



  1. Історичні джерела




Бесіда з учнями, про те, що вивчає історія (спираючись на знання з минулого курсу)

Уточнення вчителя про походження слова «історія».

Запропонувати учням дати визначення, що вивчає історія стародавнього світу (за аналогією попередніх визначень), націливши учні на період, який ми вивчатимемо.

Для запису учнів: «Історія стародавнього світу – це відділ всесвітньої історії, який вивчає найдавніший період у минулому людства – від появи життя та перших людей на Землі до падіння Західної Римської Імперії.

Інформація вчителя. Історія стародавнього світу вивчає перші людські цивілізації. Для запису учнів до словників:

« Цивілізація – це рівень розвитку суспільства, його матеріальної та духовної культури». Відрізняють періоди цивілізацій від періодів дикунства та варварства. Вживання поняття у контексті ( Східна цивілізація, антична цивілізація, сучасна цивілізація)

Робота над засвоєнням понять, організація взаємоперевірки.

Для запису учням: До періоду стародавньої історії входять такі розділи:
  1. Історія первісного суспільства;
  2. Історія Стародавнього Сходу;
  3. Історія Стародавньої Греції;
  4. Історія Стародавнього Риму

Коротка характеристика кожного періоду, бесіда з учнями, що їм відомо про це.

Бесіда: навіщо стародавні люди відміряли час? Як вони могли це робити? Чи застосовуємо ми зараз такі способи відліку часу?

Пояснення вчителем способу ведення літочислення « від народження Ісуса Христа» (з ХУ ст.). Знайомство з стрічкою часу. Зображення в зошитах лінії часу. Пояснення, як ведеться літочислення до н.е. Пояснення, як треба позначати століття, тисячоліття.

Бесіда з учнями про відомі їм історичні джерела. Які, на їхню думку, історичні джерела можуть застосовуватися при вивченні історії стародавнього світу насамперед, яких джерел більше, чому, звідки вони беруться.

ІУ.

Підсумковий етап

Повторення учнями завдань уроку.

Домашнє завдання: підготувати повідомлення про історію календаря



Самооцінка, взаємооцінка



Підготувала :вчитель Годлевська Т.Д.


Урок №2

Тема: « Виникнення людини. Залюднення Європи»

Мета: Сформувати уявлення учнів про основні теорії походження людини, про пралюдину, її зовнішній вигляд та спосіб існування. Розвивати навички узагальнення інформації, уміння давати словесний портрет пралюдини, описувати основні заняття пралюдини, мотивувати розселення перших людей по території Європи, зокрема на території України.

Сприяти розширенню історичного кругозору.

Компетенції

Очікувані результати

Форми та засоби досягнення

Інформаційна

Використання підручника (Всесвітня історія, 6 клас, - С.О.Голованов, В.. Дрібниця, - К.2000,Стародавня історія України, - А.Г.Акопян),таблиць з історії із зображенням первісної людини, книга для читання з історії стародавнього світу

Використання тексту, ілюстрацій, супроводження розповіді читанням оповідань про життя первісної людини

Самоосвітня, саморозвитку

Сформувати навички аналізу історичних явищ, таких, як поява і розселення перших людей по території Європи, включаючи територію України .

Засвоїти дати: 4,5 тис років тому – виникнення австралопітека, 1 млн. років тому – початок палеоліту, 10 тис. років тому – закінчення палеоліту, 1-1,5 млн. років тому – існування пітекантропа, 1 млн. років тому – поява первісної людини на території України, 300-150 тисяч років тому – людина навчилася добувати вогонь.

Засвоїти поняття: дріопітек, австралопітек, презинжантроп, пітекантроп, синантроп, палеоліт, первісне людське стадо.

Уміти давати словесний портрет первісної людини, пояснювати її заняття, спосіб життя, описувати перші кам'яні знаряддя праці за малюнком, пояснювати техніку їх виготовлення та призначення.

Бесіда, опис, запис дат, пояснення, яке явище було раніше, взаємна перевірка засвоєння дат, запис основних понять до словника, взаємна перевірка засвоєння та розуміння понять.

Мовленнєва, комунікативна

Робити описи, пояснення, вживання у історичному контексті терміни та поняття, пояснювати їх походження, правильно записувати поняття до словника, дати.

Словникова робота, ведення записів, участь у бесідах, обговореннях.

Творчо-перетворююча

Образне уявлення та моделювання життя первісної людини

Усна розповідь «Один день первісного хлопчика (дівчинки)», продовження розповіді з початком: «Ой, яким же

Цікавим було життя первісної людини» та альтернативи: «Ох, яким же важким і небезпечним було життя первісної людини!»

Соціальна

Робити висновки про важливість спілкування в існуванні людини

Участь у бесідах, обговореннях, підведенні підсумків в кінці уроку



Хід уроку


Етап уроку

Зміст

(основні питання та проблеми)

Форми та засоби роботи на уроці

І.

Організаційний


Налаштування на роботу, підготовка необхідного обладнання.

Учні готують зошити, словники та інше.

ІІ.

Актуалізація опорних знань



Перевірка засвоєння минулої теми



Бесіда:
  1. Що вивчає історія стародавнього світу?;
  2. Які джерела допомагають вивчити історію стародавнього світу?;
  3. Що таке цивілізація?

Завдання:
  1. На дошці накреслити лінію часу;
  2. Позначити І тисячоліття до н.е., ІІ тис. н.е., 776 рік до н.е., знайти на лінії часу дату свого народження
  3. Розповісти про історію виникнення календаря.

Підведення підсумків перевірки засвоєння минулої теми. Оцінювання діяльності учнів.


ІІІ.

Проблемно-мотиваційний етап

Повідомлення теми уроку, завдань.

Мотивація: заохочення до вивчення основних питань уроку.

Формулювання проблеми уроку:

Яка з теорій походження людини має найбільше історичне підтвердження? Чи протиречить теологічне походження людини уявленням істориків? Як їх узгодити?

Інформація вчителя: уявіть собі найдавніші знаряддя праці. А чи змогли б ви, люди ХХІ ст. ними робити те, що робили первісні люди? Таке завдання поставив вчений, спеціаліст в галузі історичної реконструкції, Нікітін, створивши спеціальну лабораторію у Москві. Він прийшов до висновку, що кам’яна сокира, одне із знарядь первісної людини, була досить продуктивним знаряддям. А завдяки роботі палеонтологів вдалося за останками первісних людей відтворити їхній зовнішній вигляд. Завдяки дослідженням цих та інших спеціалістів ми можемо скласти уявлення про життя первісних людей.


ІУ.

Етап проектування
  1. Основні теорії походження людини.



  1. Поява пралюдей, їх розселення на території Європи, зокрема на території України. Дріопітек, австралопітек, презинджантроп.



  1. Життя та заняття предків людини. Первісне людське стадо.



  1. Вдосконалення первісної людини (пітекантроп)



5. Поява первісної людини на території України

1. Бесіда про теорії походження життя на землі. (теологічна, еволюційна, космічна, теорія походження життя з океану ).

Узагальнення. Припущення про наявність раціонального, правдоподібного у багатьох теоріях Інформація вчителя про припущення деяких вчених про те, що «снігова людина» - це залишки витісненого іншим видом прал юдей. Інші вважають, що людина сучасного виду з’явилася в результаті асиміляції прал юдей, які жили на Землі, прибульцями з космосу. Підтвердження можна знайти у легендах про напівбогів, у яких один із батьків (найчастіше, мати, була земного походження (смертна), а інший – Бог (безсмертний), наприклад, Геракл, Прометей.

2. Інформація вчителя: виникнення людини відбулося

шляхом поступового відокремлення її із тваринного світу (еволюційна теорія).

Найдавніша людиноподібна мавпа – дріопітек. Далі – пропліопітеки, пліопітеки. Але ці істоти ще були тваринами.

Завдання: подумати, чому, що відокремлює тварину від людини? ( свідомість замість інстинктів)

4,5 млн. років тому з’явилася істота, яка отримала назву австралопітек. Запис до словника поняття, дати в зошит.

Демонстрація зображення австралопітека . Словесний опис побаченого роблять учні ( вони відзначають те, що він стає на задні кінцівки, приймаючи вертикальне положення, мав кремезну статуру, обличчя мало грубі риси, великі челюсті, над очима – надлобні валики.

Бесіда: 1) Що змушувало австралопітека ставати на задні кінцівки? 2)Які переваги це йому давало? 3)як прямоходіння сприяло розвитку та вдосконалення первісної людини? (обдивлялися навколо себе, помічаючи здобич, звільнялися передні кінцівки, використання палки, уламку каміння для захисту або полювання. Запис поняття: homo errektus – людина прямо ходяча

Інформація вчителя про заняття австралопітеків. Демонстрація кам’яних знарядь праці. Розповідь про техніку їхнього виготовлення, застосування. Запис поняття homo habilis – людина вміла – презинджантроп.

Висновок, яка суттєва ознака виділяє людину із тваринного світу? (жодна тварина не може виготовляти знаряддя праці) (розповідь про експерименти з мавпами, які намагалися дістати фрукти з допомогою палиці. Але це були готові знаряддя праці) Завдання: подумати, з якого матеріалу виготовлялися ці знаряддя?

Проблемне питання: як така діяльність впливала на розвиток розуму, мозку?


3. Інформація вчителя про привласнюючий спосіб ведення господарства, збиральництво, рибна ловля, полювання на дрібних тварин, мисливство.

Завдання: подумати, чи могла первісна людина вижити, якби була сам на сам з природою? Як вона могла вижити?

Запис поняття: первісне людське стадо. Робота з поняттям – невеликі групи первісних людей, які не мали стійкого характеру. Воно налічувало 25-30 осіб.

Завдання: скласти невеличку усну розповідь про один день первісного хлопчика.

Інформація вчителя: перша істота, яку вчені вважають людиною – пітекантроп, залишки якого знайшли в Європі та синантроп – у Азії. Такий тип існував близько 1-1,5 млн. років тому.

Поступово змінювалася форма черепа, зростав об’єм мозку, зменшувалася довжина рук і ніг . вони ставали більш придатними для прямоходіння. Завдяки цьому первісні люди привчалися до розумової та трудової діяльності, ставали більш стійкими у боротьбі за життя.


Інформація вчителя: найдавніші люди на території України зявилися близько 1 млн. років тому

Робота з атласом. Показати на карті залишки первісної людини на території України. На сучасній території України виявлено небагато місцезнаходжень, які пов'язують із часом 150 тис. років тому. Так, у Донбасі, неподалік Амвросіївни, знайдено невелике кремнієве рубило. На березі Дністра, біля с. Лука – Вруб ловецька, неподалік від Кам’янця – Подільського, виявлено архаїчні кремені, серед яких кремнієве рубило. На стоянці в басейні р. Свинолужки на Житомирщині знайдено велику кількість розщеплених кремніїв.

Мала кількість виявлених стоянок стародавньої людини свідчить про малу заселеність території в той час.


У.

Підсумковий етап уроку

Підведення підсумків виконання завдань уроку, вирішення проблеми уроку

Узагальнення: моделювання ситуацій (продовжити розповідь, яка починається так: « Ой, яким же цікавим та безтурботним було життя первісної людини!». Запропонувати висловити протилежну думку, і також продовжити речення («Ох, яким важким та небезпечним було життя первісної людини»)

Виступи учнів із узагальненням;

Взаємоперевірка основних дат, понять. Гра «Снігова куля» (з використанням вивчених понять та дат)


Додатки
  1. Слово «пітекантроп» утворене від грецького пітекос – мавпа і антропос – людина, тобто, людино-мавпа
  2. Австралопітек – австралійська мавпа
  3. Синантроп – китайська мавпа



УРОК №3

ТЕМА: « ОСВОЄННЯ ДАВНЬОЮ ЛЮДИНОЮ ТЕРЕНІВ ЄВРОПИ»

МЕТА: Сформувати уявлення про життя людей в кам’яний вік та найвідоміші стоянки на території Європи , зокрема на України. Сформувати уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, описувати зовнішність та основні заняття первісної людини.

Розширення історичного кругозору.


Компетенції

Очікувані результати

Форми та засоби реалізації

Інформаційна

Користування текстом підручника, ілюстраціями з таблиць про первісну людину, історичною картиною, ілюстрації в книгах «Чернігів», «Новгород-Сіверський» (Мезинська стоянка, Пушкарівська стоянка) , книга для читання по історії , історичний атлас

Індивідуальна і фронтальна робота, опис,

Самоосвіти, саморозвитку

Засвоїти дати появи неандертальця, тривалість палеоліту; поняття: неандерталець, льодовиковий період, релігійні уявлення, пояснювати зв'язок між зміною природних умов і зміною стародавньої людини, пояснювати причини появи ідеологічних уявлень.

Словникова робота, бесіда, робота з джерелами, визначення на карті стоянок неандертальця в Європі, робити порівняльний аналіз пітекантропа і неандертальця

Мовленнєва, комунікативна

Вживання історичної термінології, взаємоперевірка понять, аргументація думки

Бесіда, робота в парах

Творча

Формувати образне уявлення про життя неандертальця

Усна розповідь, моделювання одного дня неандертальця


ХІД УРОКУ


Етап уроку

Зміст

Форми та засоби

І. організаційний

Налаштування на роботу

Підготовка підручників, зошитів, атласів

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання
  • Історичне лото. Завдання: знайти відповідність дати і факту, терміну і його значення;
  • Усна розповідь: один день із життя первісного хлопчика;
  • «Дуель» - «Ой, яким же легким і цікавим було життя первісної людини»…
  • Підбиття підсумків, зробити висновок про взаємозв’язок між природними умовами та заняттями первісної людини.




ІІІ.

Проблемно-мотиваційний

Повідомити тему, завдання уроку

Мотивація: вчені – антропологи встановили, що виготовлення знарядь праці, обробка каменю, змінювала не лише руку людини, а й її мозок. Не випадково, сучасні педагоги радять для розвитку мозку людини, розвивати руку (писати палички, гачки і тому подібне)

Формулювання проблеми: які зміни у суспільному житті відбулися 100 тис. років тому?

Запис учнями теми, термінів, дат , основних питань уроку.

Завдання для учнів: чи можна навести приклади, коли робота (професія) людини впливає на форму руки?

Участь у формулюванні проблемних питань (які питання потрібно з'ясувати для того, щоб наблизитися до вирішення проблеми? ( які зміни сталися в природі, кліматі, як змінилися стосунки первісних людей, що впливало на ці зміни?)

ІУ. Основний етап (проектування)
  1. Зміни природного середовища;



  1. Неандерталець. Поява та розселення.



  1. Повсякденне життя та заняття.



  1. Поява неандертальців на території України




Робота учнів з текстом підручника: визначити, які саме зміни сталися в кліматі.

Подумати, як ці зміни мали вплинути на людину, чи полегшило це її життя? До чого нові кліматичні та природні умови змусили людину?

Запис дати: 2 млн. – 6 тис. років тому – тривалість кам’яного віку. Повторення поняття.

Запис поняття: льодовиковий період.

Закріплення: встановлення причинно-наслідкових зв’язків: встановити логічний ланцюжок із початком: «льодовиковий період» = «…» =>…


Інформація вчителя про появу в Євразії та Африці нового типу людини - неандертальця близько 100тис. років тому. Запис учнями поняття: неандертальська людина – викопна людина, що жила приблизно 100(200) -35 тис. років тому, названа так від назви долини Неандерталь в Німеччині, де вперше знайдено рештки цієї людини.

Робота учнів з джерелами: читання опису неандертальця за підручником, підтвердження цієї інформації і доповнення її після демонстрації зображення.

Висновки, закріплення: порівняльний аналіз двох типів людини – пітекантропа і неандертальця.


Робота учнів з текстом підручника. Узагальнення інформації у вигляді таблиці ( колонки таблиці – план, за яким учні описують повсякденне життя неандертальця:



Питання для опису

Опис

1.

Яким було житло?




2.

Роль вогню.




3.

Основні заняття, перший суспільний поділ праці




4.

Як змінилися знаряддя?




5.

Які зміни відбулися у суспільному житті?




6.

Релігійні вірування та мистецтво




Підбиття підсумків про зміни, які сталися в житті людини та людських відносин.

Інформація вчителя: 100-120 тис. років тому людина розселилася майже по всій території України. Поселення людей цього періоду дослідженні у

Донбасі, Криму, Подніпров'ї і на Десні, у Подніпров’ї і західних областях. Відомо більше 80 стоянок. Наприклад, в Криму – грот Киїк-Коба, скельне сховище с. Старосілля поблизу Бахчисарая. У Донбасі в басейні річок Вовчої та Сухих Ялів знайдено скупчення розщеплених кременів, готові знаряддя. Поблизу с. Антонівка Мар'їнського району Донецької області дослідженні залишки перебування людини, яке свідчить про досить довге перебування там людей.

У 1924 році в Криму був відкритий грот Киїк-Коба. Грот двічі був заселений. Тут крім залишків знарядь було виявлено залишки самих людей. На житловому майданчику грота знайдені залишки вогнищ. Відзначають майстерність обробки кременю, завдяки чому знаряддя мають потрібну форму. З кісток почали виготовляти шила. Житло мало якийсь заслін від холоду. Дослідження гроту дають можливість припустити, що його мешканці володіли різними способами полювання на велику і дрібну дичину. Користуючись дротиком,, а можливо, й вогнем, вони заганяли тварин на скелясті урвища. За кістками, знайденими в гроті, визначено 26 видів тварин, близько 50 видів птахів ( мамонт, зубр, сайга, гігантський олень, благородний олень. Шерстистий носоріг, дикий кінь, осел, кабан, ведмідь, вовк, лисиця. Печерна гієна. Поряд з гротами, існували й інші типи жител, округлої форми житла, типу яранг. Так, під час розкопок поселень Молодове ( Чернівецька обл..) , на глибині 10 м знайдено залишки довгочасного житла округлої форми діаметром 5-8 м.



У.

Підсумковий етап

Підбиття підсумків уроку


Домашнє завдання: вивчити матеріал підручника §2, підготувати розповідь про знахідки залишків неандертальців у Європі.

Виступи учнів, чи виконані завдання уроку, чи вирішена в ході уроку проблема.

Взаємоперевірка понять, дат, взаємооцінка



УРОК № 4

ТЕМА: «ПОЯВА ЛЮДИНИ СУЧАСНОГО ТИПУ»

МЕТА: Сформувати уявлення про появу кроманьйонців, їхній зовнішній вигляд, заняття, передумови виникнення ідеологічних уявлень. Розвивати уміння аналізувати факти, пов’язані із змінами форми людини, порівнювати дві форми первісної людини: неандертальця і кроманьйонця, оцінювати значення вдосконалення знарядь

Сприяти розширенню історичного кругозору

Компетенції

Очікувані результати

Форми та засоби досягнення

Інформаційна

Робота з ілюстраціями (зображення кроманьйонця), додатковою літературою (атласи, альбоми з історії стародавнього світу), історичний атлас (позначки розселення кроманьйонців), науково-популярні статті про «снігову людину»

Посилання, цитування, описування

Самоосвітня, саморозвитку

Сформувати навички порівняльного аналізу;

Уміння визначати якісні зміни у розвитку людини;

Давати оцінку історичним фактам (поява лука і стріл, зникнення великих тварин);

Засвоєння понять: кроманьйонець, людина розумна (homo sapiens), еволюція. Засвоєння дат: поява людини сучасного типу – 40 тис. років тому . Пояснювати сутність привласнюю чого типу господарської діяльності

Порівняти неандертальця і кроманьйонця;

Показати зміни у зовнішньому вигляді, розумовому розвитку, трудових навичках; висловлення припущень. (Бесіда, діалог, полеміка), виступи із повідомленнями за додатковою літературою

Словникова робота, запис дати, взаємоперевірка


Творча

Формування власної версії до інформації про «снігову людину»

Міні-дискусія

Мовленнєва, комунікативна

Вживання історичних термінів у контексті, участь у обговореннях, уміння висловлювати та аргументувати думку, вислуховувати і поважати думку іншого, вести полеміку, обговорювати проблемні питання. Розвиток усного і письмового мовлення homo sapiens

Бесіди, виступи, взаємодія в парах, ведення записів

Соціальна

Готовність до співпраці під час взаємоперевірки, толерантне ставлення один до одного; оцінка соціально значимих явищ у житті людини – появи лука і стріл, ідеологічних уявлень (появи тотемізму)

Виступи, узагальнення, бесіда


ТИП УРОКУ: Комбінований урок


Етап уроку

Зміст уроку

Форми роботи

І.

Підготовчий

(3 хв.)

Організація робочого місця, доведення до відому учнів основних форм роботи на уроці

Інформація вчителя, підготовка учнями усього необхідного до уроку, визначення способів власної діяльності на уроці.

ІІ.

Основний етап

2.1. Перевірка вивченого на минулому уроці.


    1. Вивчення нового матеріалу.

- Оголошення нової теми, завдань уроку. очікуваних результатів.

    1. Мотивація навчальної діяльності.



    1. Формулювання проблеми.



    1. Сприйняття та осмислення нового матеріалу учнями:


План вивчення матеріалу:

  1. Еволюція неандертальців;



  1. Homo sapiens;



  1. Зовнішній вигляд і розселення людини розумної;



  1. Життя та заняття кроманьйонців:
    • Зміна кліматичних умов (завершення льодовикового періоду) та його наслідки;
    • Зміни в діяльності людини; вдосконалення знарядь; трудових навичок;



  1. Розселення людини розумної на території України.



Закріплення.

Перевірка знання дат, понять, взаємоперевірка (вибірково);
  • Виступи учнів з повідомленнями про вивчення стоянок неандертальців на території сучасної України;
  • Узагальнення: значення змін, які відбулися з людиною у льодовиковий період;
  • Оцінювання знань, мотивація.


Запис учнями теми.


Інформація вчителя про те, що вчені вважають, що поряд із неандертальцем протягом 5 тис. років існувала людина іншої форми. І лише через великий проміжок часу вдалося витіснити неандертальця зовсім, він не витримав конкуренції нової людини. Про таку форму людини піде мова на даному уроці.

Тому потрібно вирішити проблему: Що дозволило людині нового типу «перемогти» неандертальця. Розглянути наукову гіпотезу (припущення) про те, що «снігова людина» - це і є неандерталець, який якимось дивом зберігся, ховаючись від цивілізації


Бесіда: які фактори впливали на зміну людини? Як саме вони змінювали людину? Доведіть, що погіршення кліматичних умов сприяло вдосконаленню людини.
  1. Робота з поняттям «еволюція». Бесіда про еволюцію неандертальців, їх пристосування до нових умов.
  2. Робота з поняттям « людини розумна», пояснення учнями свого розуміння назви, порівняння з поняттями: людина прямо ходяча і людина уміла. Дата виникнення людини розумної. Поняття: пізній палеоліт. Пояснення назви кроманьйонець. Робота з історичним атласом. Завдання: з’ясування місць розселення кроманьйонця. Зробити наголос на те, що з Європи, Азії і Африки люди перейшли до Америки, Австралії. Завдання: пояснити, як таке могло бути?
  3. Робота з ілюстраціями . Завдання: описати зовнішність кроманьйонця. Звертати увагу на форму черепа, зникнення надлобних валиків, зменшення щелеп, змін у формі руки. Акцентувати увагу на наявність одягу у вигляді шкіряних накидок, пов’язок. Завдання: мотивувати зміни.
  4. Інформація вчителя. Аналіз учнями причинно-наслідкових зв’язків (як зміни клімату позначилися на тваринному світі і, у свою чергу, на житті людини).

Зміни в полюванні. Значення винайдення лука і стріл. Визначення соціальних наслідків( вивільнення робочої сили для іншої діяльності, менше зусиль докладали до полювання, можливість обійтися меншою кількістю людей для того, щоб вижити)

Інформація вчителя:

Не дивлячись на суворі умови життя в період палеоліту ( 40 тис. років тому ), Європа дуже інтенсивно заселяється. На території сучасної України відомо близько 500 поселень цього періоду. Поселення кроманьйонців були порівняно невеликими, розташовувалися поблизу річок і складалися з 5-8 жител типу яранг. Деякі з них мали огорожу з гілок і кісток мамонта. Житла були двох типів: зимові і літні. Основа зимових складалася з черепів, лопаток і щелеп мамонта, завершували каркас сплетіння рогів північних оленів. Бивні мамонта виконували опорні функції. Каркас вкривали шкурами тварин. У купольній частині лишали отвір для виходу диму. Світло і тепло давали жирники – вмістилище з видовбаної кістки або каменю, заповнені жиром.. Вхід або лаз закривався шкурою. Приклади таких поселень: Мезинська стоянка на Чернігівщині, в межиріччі Росі і Расави на Канівщині.

Завдання. Назвати дату появи людини розумної. Пояснити поняття. Описати людину розумну. Що нового з’явилося у діяльності людини. Чи дійсно погіршення природних умов удосконалило людину? Що саме і як?

ІІІ.

Заключний етап

Підбиття підсумків


Домашнє завдання

Виступи учнів з оцінкою роботи, рішення проблеми, активності на уроці.

Інструктаж по домашньому завданню: Підготувати розповідь про життя та побут кроманьйонців на території України, на прикладі одного з поселень.



УРОК № 5