Урок № Тема: «Вступ. Що вивчає історія стародавнього світу»

Вид материалаУрок

Содержание


Тема: «яким було життя первісних людей»
Урок –гра: Мандрування у часі.
Завершення подорожі
Тематичне оцінювання
Господарське і повсякденне життя єгиптян»
Засоби досягнення
Саморозвитку, самоосвіти
Подобный материал:
1   2   3
ТЕМА: «ЯКИМ БУЛО ЖИТТЯ ПЕРВІСНИХ ЛЮДЕЙ»

МЕТА: Узагальнити та повторити основні питання та проблеми теми, перевірити засвоєння учнями основних понять, періодизації історії первісного суспільства, бачення учнями непереривності розвитку суспільства від нижчих форм до вищих, розуміння взаємозв’язку між різними етапами людини, людського суспільства та різними суспільними явищами

Розвивати навички узагальнення та систематизації матеріалу, уміння формулювати власну думку, встановлювати причину та наслідок, користуватися історичним атласом, описувати господарську діяльність людини.

Виховувати повагу до минулого людства та досягнень у розвитку матеріальної та духовної культури

Урок –гра: Мандрування у часі.

Підготовка до подорожі:

Наша Машина часу має властивість потрапити у різні епохи, на різні континенти. Перед початком подорожі, уточнимо час: зараз 2006 рік , вересень, місце: ми в Україні, у центрі Європи.

Завдання: пересвідчитись у тому, яким саме було життя первісної людини, і які зміни з нею відбувалися від 1 млн. років до 3 тис. до н.е. Чому нас цікавитиме саме такий проміжок часу? (від появи першої людини до мідного віку)

З’ясування маршруту ( тобто, до яких історичних проміжків часу ми хочемо потрапити)

1.Від 1 мл. Років тому до 100 тис років тому. Пролетіти слід над Європою, Африкою, Азією ; ознайомимося із неандертальцем.

2. Від 100 тис років тому до 40 тис років тому. Нас цікавитиме перш за все територія Європи, зокрема, Франції, а на зворотному шляху пролетимо над Кримом, заглянемо до печери Киїк-Коба. Привітаємося із кроманьйонцем. Затримаємося у цьому часовому поясі, бо завітаємо до перших землеробів, скотарів та ремісників

3. 3.5 тисячоліття до н. е. У гості до трипільців.

Початок подорожі

  1. З вікна нашої машини ми побачили невелику групу людей . Для того, щоб зійти з борту нашої машини, треба отримати пропуск, відповівши на кілька запитань. Запитання: Скільки людей ми могли побачити ? Як називається первісний колектив людей? Чим вони займаються? Чи мають мову? Писемність?

Сходимо на землю. Хтось із учнів розповідає, що ми побачили. Чим займаються люди. Яких ми бачимо? Інший уточнює. Оскільки первісні пралюди могли виявитися хижаками і не зрозуміти наших дружніх намірів, потрібно відповісти іще на кілька запитань: Як називалися найдавніші людиноподібні мавпи? Коли з'явився австралопітек, чи можемо ми його зараз побачити? (4.5 млн. років тому). Яку істоту вчені вважають вже не твариною, а людиною? (пітекантропа) чи можемо ми його зараз побачити? (Так, 1 – 1.5 млн. років тому). Якщо ми опинимося в Китаї, то як назвемо людину, яку там побачимо?

Мандруємо далі. Долина ріки Неандерталь. Кого ми можемо там побачити. Описати житло та зовнішність людей, яких ми побачили. Розповісти, що вони роблять, зібравшись біля вогню у своїй печері. Завдання перекласти на людську мову і переказати «підслухану розмову» (з допомогою жестів) двох чоловіків про учорашнє полювання. Запитання експертам: як вчені назвали цих людей? (неандерталець), звідки походить ця назва? Чи уміли неандертальці добувати вогонь? Які знаряддя праці були в той час? ( проколки, ножі, скребла, сокири) Із якого матеріалу вони були зроблені?

Відповівши на ці запитання учні можуть розраховувати на відносну дружелюбність первісних людей і на прощання можуть щось їм подарувати, мотивуючи необхідність цього предмету для первісної людини в цьому історичному проміжку часу. На жаль, машина не заводиться. Енергію вона може отримати лише тоді, коли скоромовкою хтось перерахує усі назви первісних прал юдей та первісних людей. Конкурс «скоромовок»

  1. Підслухана розмова. Чоловік розповідав іншим про дивну зустріч. Описував істоту, яка набагато більша від будь кого з них, тіло майже все вкрите шерстю, вона має великі щелепи, а замість мови – ревіння. Завдання: пояснити кроманьйонцям, із ким вони зустрілися? Чи могла відбутися така зустріч взагалі?

Завдання: моделювання. Що розповість неандерталець про своє життя (варіант – взяти у неандертальця інтерв’ю) запропонувати на прощання із кроманьйонцем щось подарувати дуже необхідне йому у той час, але так, щоб це не змінило історичного ходу.
  1. До поселення трипільців ми потрапляємо голодними, одяг трохи потріпало при перетині останнього часового поясу. Чим зможуть допомогти нам трипільці?
    1. чим вони нас почастують? (каша, молоко, м'ясо)
    2. із чого ми їстимемо? Опишіть цей посуд.
    3. чи запропонують якийсь одяг (запропонують вовняні накидки, навіть покажуть прядильний станок)

Трипільці виявилися настільки гостинними, що після відпочинку запропонували нам оглянути їхнє місто, виділивши навіть юного екскурсовода, веселого підлітка. Завдання: уявити себе у ролі цього екскурсовода і провести екскурсію трипільським містом

На цей раз не ви залишите подарунки, а навпаки, вам запропонують щось взяти на згадку. Що ви візьмете, мотивуйте свій вибір. Увага! У вас унікальна можливість запитати щось у трипільців (робота в парах: один запитує, інший відповідає)

Завершення подорожі . Ми повернулися. Чи не здається вам, що ми не все встигли роздивитися? Що саме?

Яка із подорожей справила на вас найбільше враження?

Хто був під час подорожі найактивнішим, кому ми завдячуємо життям? (хто вірно відповів на запитання у критичні моменти) найоригінальніший подарунок і найоригінальніше запитання.

Виставлення оцінок найбільш активним учням Завдання: підготуватися до тематичного оцінювання

УРОК №9

ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ

МЕТА: Узагальнити та перевірити ступінь та якість засвоєння учнями основних понять та явищ, пов’язаних із життям первісної людини.

Перевірити засвоєння понять періодизації первісного етапу розвитку людини та людського суспільства, часу появи первісної людини, неандертальця та кроманьйонця, розуміння учнями причин розвитку людини, змін, які відбувалися у суспільстві, господарстві

Перевірити уміння логічно мислити, пов’язувати причину та наслідок, пояснювати явища суспільного та господарського життя


  1. І рівень
  2. 1. Першою людиною був пітекантроп, так, чи ні?
  3. 2. Хто з’явився раніше – кроманьйонець чи неандерталець?
  4. 3. Коли з’явилася людина сучасного типу?
  5. 4. Найперші знаряддя праці виготовлялися із ….
  6. 5. Першим металом, який люди навчилися виплавляти була …
  7. 6. Перший людський колектив називався
  8. 7. Суспільний лад, при якому рід ведеться за материнською лінією називається …
  9. 8. Найпершими хліборобськими племенами на території України були ….
  10. ІІ рівень
  11. Які перші заняття первісної людини?
  12. Як називається тип господарства, коли людина почала займатися рільництвом та скотарством?
  13. Обожнення сил природи це – магія чи язичництво?
  14. Назвіть знаряддя праці людини кам’яного віку.

  15. ІІІ рівень
  16. Порівняйте неандертальця і кроманьйонця
  17. Порівняйте привласнюючий і відтворюючий тип господарювання людини
  18. Яке значення мало для людини винайдення лука і стріл?
  19. Яке значення для людини мало освоєння вогню?
  20. ІV рівень
  21. Опишіть господарське життя трипільців
  22. Опишіть побут трипільців
  23. Уявіть, що ви на симпозіумі, присвяченому оцінці найпершого етапу розвитку людства. Напишіть коротку промову про значення цього періоду історії для розвитку людського суспільства.



І рівень

1. Першою людиною був пітекантроп, так, чи ні?

2. Хто з’явився раніше – кроманьйонець чи неандерталець?

3. Коли з’явилася людина сучасного типу?

4. Найперші знаряддя праці виготовлялися із ….

5. Першим металом, який люди навчилися виплавляти була …

6. Перший людський колектив називався

7. Суспільний лад, при якому рід ведеться за материнською лінією називається …

8. Найпершими хліборобськими племенами на території України були ….

ІІ рівень

1. Які перші заняття первісної людини?

2. Як називається тип господарства, коли людина почала займатися рільництвом та скотарством?

3. Обожнення сил природи це – магія чи язичництво?

4. Назвіть знаряддя праці людини кам’яного віку.


ІІІ рівень

1. Порівняйте неандертальця і кроманьйонця

2. Порівняйте привласнюючий і відтворюючий тип господарювання людини

3. Яке значення мало для людини винайдення лука і стріл?

4. Яке значення для людини мало освоєння вогню?

ІV рівень

1. Опишіть господарське життя трипільців

2. Опишіть побут трипільців

3. Уявіть, що ви на симпозіумі, присвяченому оцінці найпершого етапу розвитку людства. Напишіть коротку промову про значення цього періоду історії для розвитку людського суспільства.


І рівень

1. Першою людиною був пітекантроп, так, чи ні?

2. Хто з’явився раніше – кроманьйонець чи неандерталець?

3. Коли з’явилася людина сучасного типу?

4. Найперші знаряддя праці виготовлялися із ….

5. Першим металом, який люди навчилися виплавляти була …

6. Перший людський колектив називався

7. Суспільний лад, при якому рід ведеться за материнською лінією називається …

8. Найпершими хліборобськими племенами на території України були ….

ІІ рівень

1. Які перші заняття первісної людини?

2. Як називається тип господарства, коли людина почала займатися рільництвом та скотарством?

3. Обожнення сил природи це – магія чи язичництво?

4. Назвіть знаряддя праці людини кам’яного віку.


ІІІ рівень

1. Порівняйте неандертальця і кроманьйонця

2. Порівняйте привласнюючий і відтворюючий тип господарювання людини

3. Яке значення мало для людини винайдення лука і стріл?

4. Яке значення для людини мало освоєння вогню?

ІV рівень

1. Опишіть господарське життя трипільців

2. Опишіть побут трипільців

3. Уявіть, що ви на симпозіумі, присвяченому оцінці найпершого етапу розвитку людства. Напишіть коротку промову про значення цього періоду історії для розвитку людського суспільства.


Урок № 10-11

Тема: «Стародавній Єгипет. Утворення Єгипетської держави.

Господарське і повсякденне життя єгиптян»

Мета: Сформувати уявлення про географічні і часові межі Стародавнього Єгипту,

природні умови та їх вплив на господарське та суспільне життя стародавніх єгиптян.

Розвивати навички аналізу причинно-наслідкових зв’язків, навички роботи з історичною картою,

локалізувати події та явища у просторі і часі, розрізняти явища господарського і суспільного життя.

Компетенції

Очікувані результати

Засоби досягнення

Інформаційна

Використання тексту підручника, історичного атласу, Атласу з історії Стародавнього світу, альбоми з історії стародавнього Єгипту,

Коментоване читання, пояснення географічного розміщення Єгипту

Саморозвитку, самоосвіти

Встановити географічні та часові межі Стародавнього Єгипту, показувати на карті територію Стародавнього Єгипту, пояснювати, чим зумовлені природні умови і як вони в свою чергу впливають на господарську діяльність стародавніх єгиптян. Засвоїти поняття: пороги, зрошувальне землеробство, піраміди, сфінкс, влада, держава, адміністративний апарат

Словникова робота, робота з історичним атласом, коментоване читання, пояснення термінів, описування ходу будівництва пірамід, пояснення схеми управління у Стародавньому Єгипті

Творча

Моделювати розмову єгиптян, що займаються зрошенням, зайняті на будівництві пірамід, щойно повернулися із воєнного походу

Робота в групах, або парах

Мовленнєва

Засвоєння понять, вживання їх у контексті

Словникова робота, взаємоперевірка

Соціальна

Розуміння причин утворення та соціальної цінності держави

Бесіди

Тип уроку – урок вивчення нового матеріалу


Етап уроку

Зміст уроку

Організація роботи на уроці

І. Початковий етап

Організаційний етап

Підготовка до роботи, приготування зошитів, підручників, атласів.

ІІ. Основний етап

Актуалізація опорних знань


Мотивація вивчення нового матеріалу


Проблема


Вивчення нового матеріалу:
    1. Географічні і часові межі Стародавнього Єгипту
    2. Населення Стародавнього Єгипту



    1. Зрошувальне землеробство



    1. Влада і культ фараона.



    1. Будівництво пірамід



    1. Утворення держави у стародавніх Єгиптян




Бесіда:
    • Які зміни відбувалися у суспільстві?
    • Як змінювалися колективи людей?
    • Що впливало на цю зміну?

Узагальнюючи, наголосити на тому, що природні умови впливали на зміни у господарчому житті людини, а це у свою чергу впливало на людське суспільство.

На даному уроці ми розглянемо, як ці зміни відбувалися на прикладі Стародавнього Єгипту.

Повідомити тему, вказати кількість годин, відведених на вивчення Стародавнього Єгипту. Яке місце у темі займає даний урок.

З'ясувати головні чинники виникнення держави у єгиптян


Робота з лінією часу.

Робота з історичним атласом, визначення особливостей географічного розміщення стародавнього Єгипту .

Бесіда: яке значення мав Ніл, якими були природні умови, особливості клімату, яким заняттям вони сприяли, які труднощі виникали при цьому?

Робота з ілюстраціями, описати, як стародавні єгиптяни обробляли землю. Словникова робота: зрошувальне землеробство.


Коментоване читання, пояснення. Запис понять «Фараон»


Розповідь про уявлення про потойбічне життя. Призначення пірамід, їхня побудова, сфінкс


Коментоване читання, пояснення процесу виникнення держави. З’ясування функцій держави, внутрішніх і зовнішніх. Раби.

Узагальнення і закріплення: «Підслухана розмова»- робота в групах. Завдання – моделювання розмови між двома єгиптянами: землеробами, будівниками пірамід, воїнами, що повернулися із походу.

ІІІ. Підсумковий

Підведення підсумків уроку.

Домашнє завдання: вивчити § …,

Підібрати додатковий матеріал про Єгипетську державу, будівництво пірамід.

Які питання, раніше вивчені, конкретизували на даному уроці. Що найбільше вразило, яке питання найбільш зацікавило, що залишилося не з’ясованим?