Рецензенти: С. Мельникова, методист хоіппо > С. Саврій, завідувачка районним методичним кабінетом

Вид материалаДокументы

Содержание


5. Дата укладання (ліворуч).
7. Заголовок «про...».
Практичні завдання.
Творча робота.
Заняття №13
Подобный материал:
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   17
Тема. Наказ.

Мета:
  • ознайомити учнів з таким розпорядчим документом, як наказ, зокрема звернути увагу на накази щодо особового складу(кадрові);
  • сприяти осмисленому засвоєнню державної мови відповідно до норм офіційного спілкування, забезпечити дотримання вимог культури ділового мовлення;
  • розвивати вміння робити висновки, конструювати речення відповідно до комунікативного завдання;
  • виховувати толерантність, відповідальність.

Обладнання: зразки наказів.

Якщо хочете чогось навчитися – робіть це!

Роберт С. Шанк


Хід заняття
  1. Організаційний момент.
  2. Повторення відомостей з мови:

Вживання апострофа, розділові знаки при однорідних членах речення.
  • Робота в групах

Завдання для 1 групи
  1. Розкрити правила вживання апострофа.
  2. Розділіть слова на групи за правилами написання. Поясніть наявність чи відсутність апострофа у словах.

Кам'яніти, обів'є, Соловйов, розп'ясти, в'язовий, рятівний, ім'я, медвяний, полум'яний, надвечір'я, різьбяр, В'ячеслав, черв'як, під'їжджати, безслав'я, нав'язливий, рутвяний, нав'ючений, різнотрав'я, дзвякнути, підребер'я, торф'яний, в'ється, дит'ясла, цвях, пів'ями, зобов'язання, між'ярусний, з'єднати, зім'ятий, з'юрмитися, любов'ю, невід'ємний, цвяшок, бур'ян, порядок, святкування, різьбярство, ряска, пір'я, хуторянин.
  1. «Згоден? - Не згоден?- Обґрунтуй!»

Слова торф'яний, медв'яний, рум'яний, моркв'яний, пишуться з апострофом.

Завдання для 2 групи
  1. Розкрити правила вживання розділових знаків при однорідних членах речення.
  2. До кожного правила вживання розділових знаків при однорідних членах речення підберіть приклад.
  3. «Згоден? - Не згоден? – Обґрунтуй!»

У реченні : Рястом, жовтоцвітом, ромашкою – все заквітчала весна». – правильно розставте розділові знаки.

  • Взаємооцінювання роботи груп.
  1. Повідомлення теми, мети, мотивація.
  • Робота з епіграфом. Підтримайте або спростуйте думку Роберта С. Шанка: «Якщо хочете чогось навчитися – робіть це!».
  1. Сприйняття та засвоєння нової інформації.

Розповідь вчителя.
  1. Наказ, його види.
  2. Вимоги до викладу тексту наказу.
  3. Реквізити документа.

НАКАЗ - розпорядчий документ, який видається керів­ником установи і стосується організаційних та кадрових питань. Накази охоплюють широке коло питань із виробничої і навчаль­ної діяльності: організація праці (навчання); добір і розстанов­ка кадрів; трудова (навчальна) дисципліна; заохочення до праці (навчання) тощо.

За призначенням усі накази поділяються на накази щодо осо­бового складу (кадрові) та накази із загальних питань (органі­заційні, з питань основної діяльності).

У наказах щодо особового складу оформляють призначення, переміщення, звільнення, відрядження, відпустки, нагороди та стягнення працівників. Ці накази укладаються на підставі до­повідних записок керівників структурних підрозділів, заяв гро­мадян, протоколів колегіальних органів тощо.

Серед організаційних наказів розрізняють:
  1. Ініціативні, які видаються для оперативного впливу на процеси, що виникають усередині організації (керівні);
  2. На виконання розпоряджень керівних (вищих) органів (ви­конавчі).

До викладу тексту наказу існують певні вимоги:
  1. У наказах про зарахування на роботу обов'язково зазнача­ють: а) посаду; б) структурний підрозділ; в) дату оформлення на роботу; г) тип прийняття на роботу (на постійну, тимчасову, за сумісництвом); д) особливості роботи (з прийняттям матеріаль­ної відповідальності, зі скороченим робочим днем).
  2. У наказах про переведення на іншу посаду зазначають вид і мотивацію переведення.

3. У наказах про надання відпустки вказують: а) вид відпус­тки (основна, додаткова, навчальна, за тривалий стаж роботи на одному підприємстві, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, за сімейними обставинами, без збереження заробітної платні);

б) загальна кількість робочих днів, в) дата виходу у відпустку і дата повернення; г) період, за який надано відпустку.

4. У наказах про звільнення працівників вказують: а) дату звільнення; б) причину звільнення.

До основних реквізитів документа належать:
  1. Назва міністерства, якому підпорядковується організація.
  2. Повна назва організації, установи.
  3. Назва документа.

4. Індекс (до номера через дефіс додають літери ВК — відділ кадрів), номер наказу (посередині).

5. Дата укладання (ліворуч).

6. Назва населеного пункту, де розташоване підприємство,
установа (праворуч).


7. Заголовок «про...».

8.Основний текст, що містить такі складові:

а) констатувальна частина;

б) розпорядча частина.

Перша включає вступ (причина видання наказу); доведення (основні факти); висновок(мета видання наказу). Якщо підставою для видання наказу є розпорядчий документ вищого органу (установи), то в констатувальній частині вказується назва, номер, дата й заголовок до тексту розпорядчого документа, а також передається зміст певного розділу статті документа вищого органу (установи). Розпорядча частина починається словом «Наказую» і складається з пунктів, що поділяються на такі складові: дія, термін виконання та відповідальність за виконання. Кожний пункт наказу нумерується арабськими цифрами. Текст викладу розпорядчої частини повинен мати наказову форму. Зокрема, кожний пункт починається з дієслова в інфінітивній формі («Призначити», «Здійснити», «Звільнити та ін.).

Як виконавець указується назва організації, підрозділу, служ­бова особа із зазначенням у давальному відмінку посади, прізви­ща та ініціалів.

Якщо в одному пункті перелічуються декілька осіб, то їхні прізвища вказуються за абеткою.

В останньому пункті розпорядчої частини зазначають служ­бових осіб, на яких покладено контроль за виконанням наказу (відповідно до службової ієрархії).

9. Наприкінці кожного пункту зазначається підстава для його укладання (службова записка, рапорт, заява тощо).
  1. Посада першого керівника установи (ліворуч), його підпис, ініціали та прізвище (праворуч).
  2. Візи (якщо є) «Проект наказу внесено...», «Проект нака­зу погоджено...».
  1. Ознайомлення із зразком документа.

НАКАЗ №443

16.11.2000 м. Біла Церква

Про зміни у складі осіб,

що відповідають за газове господарство заводу

Для виконання вимог «Правил безпеки

у газовому господарстві заводу»

НАКАЗУЮ:
  1. Відповідальним за безпечну експлуатацію і технічно непошкоджений стан газового обладнання котельної заводу призначити старшого майстра котельної Вакулика Г. І., на час його відсутності — майстра котельної Семенова В. Г.
  2. Відповідальним за випробування рятувальних засобів у га­зовому господарстві призначити начальника енергоцеху Петриченка К. І.
  3. Раніше видані накази № 390 від 23.10.99 р. пункт 2 і № 371 від 9.09.99 р. пункт 14 скасувати.
  4. Контроль за виконанням цього наказу доручити головному інженерові заводу Шеремету В. О.

Директор заводу О. І. Зайченко


  1. Практичні завдання.
  • «Моделювання».

Змоделюйте і запишіть формуляр – зразок наказу щодо особового складу. Визначте, який це документ за призначенням, походженням та стадіями створення. Поясніть, який порядок розташування логічних елементів характерний для текстів наказів щодо особового складу.
  • «Редагування».

Відредагуйте документ. Запишіть відредагований текст. Назвіть помилки, допущені автором наказу.

НАКАЗ ПО ОСОБОВОМУ СКЛАДУ
Київська середня школа М 345 5 вересня 2001року


Я, директор Київської середньої школи № 345, наказую:

Призначити Іваненко Л.М. на посаду вчителя матема­тики з 6 вересня 2001 року з посадовим окладом 200 гри­вень.

Підстава: згода Іваненко Л.М.

Дмитренко Р.О.- директор зош № 345 підпис
  • Творча робота.

Напишіть наказ про організацію і проведення спортивних змагань.
  1. Підсумок.
  2. Оцінювання діяльності учнів на занятті.



Заняття №13