Рецензенти: С. Мельникова, методист хоіппо > С. Саврій, завідувачка районним методичним кабінетом

Вид материалаДокументы

Содержание


Утворіть присвійні прикметники, поясніть наявність чи відсутність м'якого знака.
Диктант – переклад
Конструктивний диктант
Пояснювальний диктант
Творча студія
Автонім) 2)Як називається опис власного життя?(Автобіографія
Мозковий штурм»
Ознайомлення із зразками автобіографій.
VII. Оцінювання діяльності учнів на занятті.
Практичні завдання.
V. Ознайомлення із зразком резюме.
VI. Самостійна робота.
Міні –роздум
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   17
Тема. Автобіографія – розповідь. Орфографія. Пунктуація. Вживання м'якого знака. Тире між підметом і присудком. Розділові знаки при однорідних членах речення, при уточнювальних і вставних словах.

Мета:
  • навчити учнів складати автобіографію – розповідь;
  • повторити правила вживання м'якого знака, розділових знаків при однорідних членах речення, уточнювальних та вставних словах;
  • виробляти практичні вміння та навики, знаходити орфограми і пунктограми в тексті, пояснювати їх за допомогою певних правил;
  • розвивати вміння аналізувати, робити висновки, творчі здібності, розширювати світогляд учнів ;
  • виховувати бажання самовдосконалюватись, творити себе як особистість, постійно дбати про духовний розвиток.

Обладнання: зразки автобіографій, опорна схема «Автобіографія».

Живіть так, щоб вам не було соромно

розповісти свою біографію.

В. Стус

Хід заняття
  1. Організаційний момент
  2. Повідомлення, теми, мети, мотивація.
  3. Актуалізація опорних знань.
  • «Навчаючись – учусь».

Усні лінгвістичні повідомлення на теми:
  1. Вживання м'якого знака.
  2. Тире між підметом і присудком.
  3. Розділові знаки при однорідних членах речення.
  4. Розділові знаки при уточнювальних та вставних словах.
  1. Формування практичних вмінь та навичок.
  • Відтворюючий диктант. Дайте усно відповіді , за яким правилом написані слова у кожному рядку.
  • Батько, станьте, вузько, кілька, письмо.
  • Черешенька, учителька, голівонька.

- Змагань, знань, питань, засідань.

- Колись, медаль, красень, тінь, мідь.

- Неньці, на стільці, доньці.

- Сільський, київський, товариський.
  • Утворіть присвійні прикметники, поясніть наявність чи відсутність м'якого знака.

Мати, приятелька, Рудько, Даринка, Іванка, вихователька.


  • Диктант – переклад. Обґрунтуйте правила вживання м̕якого знака в російській та українській мовах.

Сельськая местность, приспосабливаться к обстоятельствам, с огромной радостью, бороться с болезнью, напишеш рассказ, отмечается храбростью, пятьсот ударов, железный якорь, оновленная Сибирь, отшлифованный янтарь.
  • Конструктивний диктант. На прикладі даного речення поясніть різні способи оформлення речення з однорідними членами.

У нього промайнуло у голові і дитинство, і дитячі роки на шаланді, нічні влови, і запах материнської одежі, і неосяжний простір моря.

( Ю. Яновський)
  • Пояснювальний диктант. Обґрунтуйте правила пунктуації.

Життя прожити – не поле перейти .( Народна творчість)

Творчість – то найвище ремесло . ( Л. Дмитерко)

Любить свій край – це значить все любити , у чім його святе ім'я живе .( В.Сосюра)

Безперечно, вам слід змінити не тільки манеру, але й сам стиль письма. (О.Гончар)

Тут, на наш погляд, починається найтонша шліфовка особистих переконань.

В.Сухомлинський

В людині, затям, лежить нерозгадана сила.( Олег Ольжич)

Орфографію, або правопис, повинен знати кожен.

Нехай мене, Кармелюка, в світі споминають!( Марко Вовчок)

Шевченко як поет відомий усьому світові.
  1. Творча студія. Складання автобіографій з елементами опису і характеристики.
  • Диктант зворотної дії.

1)Як називається справжнє ім'я автора на противагу псевдоніму?( Автонім)

2)Як називається опис власного життя?(Автобіографія)

3)Як називається самоврядування,незалежність в управлінні?(Автономія)

4)Як називається портрет художника,виконаний ним самим?(Автопортрет)

5)Як називається складач біографії?(Біограф)

6)Як називається список книг,статей на яку-небудь тему?(Бібліографія)

7)Як називається людина,що любить,цінує і розумно збирає книги?(Бібліофіл)

8)Як називається життєпис людини?(Біографія)
  • « Мозковий штурм» на актуалізацію опорних знань.

А)Форми автобіографій

Б)Реквізити документа

В)Вимоги до написання автобіографій.

  • Робота з схемою. За опорною схемою поясніть відмінність автобіографії –документа від художньої автобіографії.



Автобіографія

(гр.autos-сам, bios-життя, grapho-пишу)


літературний жанр жанр офіційно-ділового стилю


це опис власного життєвого шляху



1)наближений до мемуарів(спогадів) 1)офіційний документ

2)може мати художній вимисел ділових паперів


1)тип мовлення:розповідь від першої особи

2)відомості подаються в хронологічному порядку


може бути надрукована пишеться від руки


  • Вибіркове читання (учні зачитують уривки з біографії Нечуя – Левицького, що містять елементи опису).
  • Читання та аналіз автобіографій, написаних в офіційно – діловому стилі та художньому(домашнє завдання).
  • Ознайомлення із зразками автобіографій.
  • Хвилинка роздумів. Міні – роздум за висловом В.Стуса: «Живіть так, щоб вам не було соромно розповісти свою біографію».
  • Самостійна робота. Написання автобіографій.
  • Обговорення виконаної роботи та оцінювання.
  1. Підсумок .
  • Тестові завдання.

1.У якій формі функціонують жанри офіційно-ділового стилю?

а) усній і письмовій в)письмовій

б) усній г) переважно письмовій

2.Які реквізити обов'язкові для всіх документів ділових паперів?

а)заголовок б)печатка в)підпис і дата

3.В автобіографії-офіційному документі доречні літературні тропи(метафори,епітети),а також розмовна лексика

а) так б)ні

4.Який тип мовлення притаманний автобіографії?

а) розповідь б) опис в) роздум

5.У якій послідовності записуються події із життя?

а) довільній б) хронологічній

6.Відомості про яких членів сім'ї напишете ви в автобіографії?

а) батька і матері

б) чоловіка і дружини

в) братів та сестер

7.Що характерне для автобіографії як документа?

а) об'єктивність

б) суб'єктивність

8. Що характерне для автобіографії як літературного твору?

а) лаконічність б) конкретність в) образність

9.Хто автор біографії письменника?

а) сам письменник б) біограф

10. Як називається опис власного життя?

а) біографія б) автобіографія

11.Автобіографія-літературний жанр

а) друкується б)пишеться від руки в)може бути надрукована

12.В якому стилі пишуться автобіографії-літературні жанри?

а)розмовний б)науковий

в)художній г)публіцистичний

VII. Оцінювання діяльності учнів на занятті.


Заняття №11

Тема. Резюме.

Мета:
  • ознайомити учнів з резюме як документом щодо особового складу, навчити складати резюме, правильно добирати словесне оформлення;
  • розвивати швидкість у виконанні вправ, культуру ділового мовлення, самостійність, вміння аналізувати, перевіряти себе та сприймати на слух, здібності до самопрезентації;
  • виховувати спостережливість, уважність, ділові якості.

Обладнання: зразки резюме.

Навіть маленька практика

варта великої теорії.

Чжуан Циз


Хід заняття

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності.
  3. Сприйняття та засвоєння нової інформації.

Розповідь за планом:
  1. Резюме, його актуальність.
  2. Реквізити документа.
  3. Основні вимоги до оформлення резюме.

Дорогі десятикласники! Перенесіться уявно в майбутнє, десь так років на 6 -8 вперед. У руках – диплом спеціаліста. А що далі? Пошуки роботи… Щоб зацікавити потенційних роботодавців своїми здібностями та вміннями, люди, які шукають роботу, повинні вміти укладати резюме.

Сьогодні цей документ набуває все більшої популярності. Адже слугуватися ним – зручно і швидко. Саме такий вид інформації обирають ділові люди, котрі поважають свій і чужий час. Тому завдання для вас навчитись складати резюме.

Резюме — документ, у якому коротко викладено особисті, освітні та професійні відомості про особу.

Резюме має такі реквізити:
  1. Назва виду документа.
  2. Текст, у якому зазначаються домашня адреса, телефон, прізвище, ім'я, по батькові.
  3. Мета, з якою написано доку­мент.
  4. Особисті дані (дата народження, сімейний стан, на­ціональність).
  5. Відомості про освіту (повне найменування всіх освітніх закладів, ступінь володіння іноземними мова­ми).
  6. Відомості про професійний досвід (яку посаду обіймає за­раз, попередні посади, стаж роботи).
  7. Відомості про публікації.
  8. Інша інформація (на вимогу роботодавця).
  9. Дата, підпис.

Резюме складається довільно, але вирізняється чіткістю, конкретністю і достовірністю. Кожне нове повідомлення пишеться з абзацу. За формою виокремлюють індивідуальне резюме (пишеться на стандартному аркуші) або стандартне (бланк-форма, яка видається в установі під час співбесіди і заповнюється від руки).

  • Ознайомлення з пам'яткою. « Поради до грамотного написання резюме».

Поради до грамотного написання резюме:
  1. Давайте розпочнемо його складання з простого — Ваших координат. Обов'язково (!) вказуйте контактні телефони. Так, звичайно, бажано вказати адресу, поштову скриньку, е-mail, ІСQ і т. д., але практика показує, що найефективнішим засобом зв'язку є телефон.

Крім цього, якщо на вакансію претендують кілька десятків кандидатів, а засоби зв'язку з Вами вимагають додаткових за­трат часу або коштів, то Вас можуть просто не включити до спис­ку претендентів.

Контактним телефоном може бути як домашній, робочий, так і друзів, сусідів, знайомих, але обов'язково вкажіть, що це до­машній, робочий чи ім'я друга (сусіда). Причому Ви повинні бути впевнені, що останні передадуть Вам інформацію і, голов­не, оперативно.

2. Другий крок: мета працевлаштування — на яку посаду (посади) Ви претендуєте (наприклад, на посаду маркетолога, офіс-менеджера і т. ін.). Далі, якщо Вас цікавлять умови праці — район розташування, графік роботи і т. ін., — вкажіть це. Вкажіть мінімальний заробіток, який можна Вам запропонувати, менед­жеру буде простіше зорієнтуватися, чи зацікавить Вас наявна вакансія. Але, я думаю, Ви розумієте, що рівень заробітку по­винен відповідати тому, що менеджер побачить у вашому ре­зюме нижче.
  1. Наступний крок: Ваша освіта. Вказуйте в такому порядку: роки навчання/спеціальність (повна назва) / назва навчально­го закладу. Якщо у Вас не одна освіта (крім школи, звичайно), то варто розпочати з вищої освіти або з такої, що, на Вашу думку, є важливішою.
  2. Досвід роботи. Основне, на чому слід зробити акцент, — це чітко виражена, зрозуміла і водночас стисла форма написан­ня.

Важливим є те, щоб менеджер, який читає Ваше резюме, міг чітко зрозуміти Ваш рівень кваліфікації, сферу діяльності. Тому пропонуємо оформити цей розділ блоками, вказавши в кожно­му з них: з якого по який рік/місяць Ви працювали, на якій посаді, назву організації, її сферу діяльності, функціональні обо­в'язки.

Кожне попереднє місце роботи оформляйте в тій же по­слідовності — і Ваше резюме легко читатиметься і виразно спо­стерігатиметься Ваша кар'єра.

У кожному з описів наголошуйте на виграшних, на Вашу дум­ку, моментах (якщо посада, яку Ви займали, нічого не говорить про те, чим Ви насправді займалися, то підкресліть це в функ­ціональних обов'язках і т. ін.), а також досягненнях і користі, яку Ви принесли фірмі.

Ще один важливий момент: вказуючи назву фірми, обов'яз­ково вкажіть всі (!) напрямки діяльності, в яких Ви працювали (наприклад, якщо один з напрямків діяльності фірми — торгів­ля молочними продуктами, то організація, яка займається ана­логічною діяльністю, бачить Вас як кандидата на співбесіду.

Якщо Ви випускник і в Вас немає ще значного досвіду — вкажіть практику, яку проходили і що вона Вам дала як май­бутньому спеціалісту.

5. Останній крок: Ваші навички і дані. Насамперед роботодавця цікавить знання іноземних мов, ПК, офісної техніки й ін. Якщо Ви спеціаліст саме у зазначених сферах, то важливим є вказати всі мови чи програми, які Ви знаєте. Наявність влас­ного посвідчення водія / авто /, ПК також може відіграти важливу роль. Додатково вказані закінчені курси чи вміння та­кож не зашкодять. І на кінець — укажіть свій вік.

Щодо форми самого резюме. Варто його оформити на од­ному (!) аркуші. Тому намагайтеся скомпонувати його так, щоб текст був читабельним і вміщувався на одній сторінці А4. Щодо фото — резюме з фото є презентабельнішим і запам'ятовується краще. Тому висновки робіть самі.

Не варто перенасичувати резюме великою кількістю інфор­мації, дайте зрозуміти, ЩО Ви за спеціаліст і З ЧИМ Ви мали справу, а решту Вас спитають на співбесіді.
  1. Практичні завдання.
  • Запишіть, що необхідно зазначити у тексті резюме:

а) мету складання документа;

б) розмір заробітної плати;

в) моральні якості особи;

г) досвід роботи;

д) освіту;

е) перебування за кордоном;
є) знання мов;


ж) наявність водійських прав.
  • Назвіть реквізити, відсутні в документі. Визначте тип документа за найменуванням, призначенням, походженням, формою,складністю, місцем виконання.

Мета: заміщення вакантної посади вчителя українсь­кої мови та літератури.

Освіта: Херсонський державний університет, спеціаль­ність «Українська мова та література», вільно володію польською та англійською мовами.
  • Відредагуйте формуляр-зразок резюме, правильно розташувавши його елементи.

Назва виду документа

Дата

Публікації: якщо потрібно.

Професійний досвід: яку посаду обіймає зараз, попе­редні посади із зазначенням стажу роботи.

Освіта: повне найменування всіх навчальних закладів; ступінь володіння іноземними мовами.

Особисті дані: прізвище, ім'я, по батькові, дата наро­дження, сімейний стан, національність, домашня адреса, телефон.

Інша інформація на вимогу роботодавця. Мета, з якою написано документ. Підпис.
  • Сформулюйте мету та додаткові відомості резюме, за якими ви маєте намір отримати престижну роботу. Дайте загальну харак­теристику цьому документові.
  • Враховуючи, що у фірмах застосовується комп'ютерне вивчення резюме, слід дотримуватися таких правил (запишіть необхідне):

а) намагатися вживати якомога більше дієслів, прислівників, прикметників;

б) намагатися не вживати особових займенників;

в) обов'язково надіслати фотокартку;

г) для кожного окремого конкурсу складати окреме резюме;

д) надавати перевагу іменникам, що є назвами посад, професійним термінам.


V. Ознайомлення із зразком резюме.

Зразок:

РЕЗЮМЕ

Неллі Грошева

Домашня адреса: м. Івано-Франківськ,

вул. Грушевського, 12/2
Телефон: 23-34-33


Електронна пошта: nеllі@karpаtу.net

Дата і місце народження: Львівська обл., 20 квітня 1973 р.
Сімейний стан: одружена, 3-річний син



ПОСАДА. НА ЯКУ ПРЕТЕНДУЮ:

Начальник юридичного відділу.

ОСВІТА:

1982—1988, Ташкентський державний університет, юридичний, вечірнє відділення.

НАПРЯМКИ ЗАЦІКАВЛЕННЯ:

Право, юриспруденція.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ:

1990-1995 — працювала у київському ТОВ «СПЕКТР». 1995-1998 — співробітник адвокатської контори «Право», м. Київ.

1998-2002 — юридичний консультант Івано-Франківського відділення комерційного банку «Аркада».

ПРОФЕСІЙНІ МОЖЛИВОСТІ:

За час роботи брала участь "у вирішенні спорів в усіх інстан­ціях господарського суду, у т: ч. зі стягнення дебіторської та кредиторської заборгованості та штрафних санкцій, зі спорів нематеріального характеру (переддоговірних, визнання недійс­ними актів державних контролюючих органів, у т. ч. рішень дер­жавної податкової служби про накладання фінансових санкцій), з оскарження дій судовиконавців, зі справ щодо банкрутства, забезпечувала представництво в комітетах кредиторів та лікві­даційних комісіях, брала участь у захисті прав підприємства в судах загальної юрисдикції в трудових спорах та спорах з від­шкодування завданої шкоди (матеріальної та моральної), оскар­ження незаконних дій посадових осіб державних органів, зай­малась договірною роботою, питаннями зовнішньоекономічної діяльності та іноземного інвестування, нотаріального опротестування векселів та стягнення вексельного боргу за простроче­ними векселями, розробляла внутрішні накази та розпоряджен­ня, інструкції, положення та інші локальні акти підприємства, оформляла матеріали для правоохоронних органів та органів прокуратури за фактами розкрадання та знищення майна підприємства, займалась оформленням документів, пов'язаних із створенням нових підприємств та вирішувала інші питання в різноманітних галузях права.

ІНШІ МОЖЛИВОСТІ:

Неодноразово проходила курси підвищення кваліфікації, одер­жала ліцензію спеціаліста з банкрутства — арбітражного керу­ючого. Вільно володію українською та російською мовами, пра­цюю з комп'ютером на рівні користувача, вмію працювати в команді.

24.10.2002


Зразок


Резюме

Хрещатик-53, к. 615/2,

м. Черкаси,

18031

тел. 47-90-93

Панасенко Ірина Василівна

Мета: заміщення вакантної посади документознавця з умовою професійного вдосконалення і зростання.

Особисті дані: українка; 1990 року народження; не­одружена.

Освіта: 1997—2007 рр. — школа-гімназія І—III ступе­нів м. Світловодськ; 2007 р. вступила до ЧНУ імені Б. Хмельницького на факультет української філології та журналістики за спеціальністю «Українська мова, літера­тура та документознавство» (незакінчена вища — 2-В курс).

Особисті якості: характер спокійний, урівноважений, свої погляди відстоюю активно та аргументовано, добро­зичлива, комунікабельна, вмію аналізувати і логічно ми­слити, дисциплінована. Шкідливих звичок не маю.

Додаткові відомості: володію трьома іноземними мова­ми — англійською, німецькою та російською. Рідна мова — українська.

Знаю комп'ютер, маю практичний досвід роботи.

VI. Самостійна робота.

Складіть резюме на отримання роботи за уявною спеціальністю.

VII.Підсумок заняття.
  1. «Вільний мікрофон».

Я ділова людина…
  1. Міні –роздум « Навіть маленька практика варта великої теорії».

VIII. Оцінювання діяльності учнів на занятті.


Урок №12