Автономної Республіки Крим, управління освіти І науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій Інститути післядиплом

Вид материалаДиплом

Содержание


Тема уроку 2: Формула здорового способу життя.
Хід уроку
Зіграти хочеться мені
А чи зашкодила б мені
V. Узагальнення та систематизація знань.
Зберігати + розвивати + відновлювати = здоровий спосіб життя
VІ. Підсумки уроку.
Знати, до кого і як звертатися по допомогу
Працювати над розвитком своїх здібностей
Щоб досягти успіху в житті, щоб бути щасливим, треба
VІІ. Домашнє завдання.
Розділ І. Життя і здоров’я людини
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38

Тема уроку 2: Формула здорового способу життя.


Мета: ознайомити учнів з поняттям “здоровий спосіб життя”, продовжувати формувати в учнів активну мотивацію щодо дбайливого ставлення до власного здоров’я. Виховувати прагнення берегти своє здоров’я, зважаючи на його цінність і значимість.

Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І.А. Репік, таблиці з висловами, кольоровий папір, плакат із східцями, плакат із зображенням дерева, листочки за кількістю учнів (червоні, зелені, жовті), клей, ножиці, фішки для оцінювання.

Оцінювання за допомогою картонних кружечків-жетонів: 1-3 червоних – блискуча відповідь (10-12 балів); 1-3 сині – правильна відповідь (7-9 балів); 1-3 зелені – неточна відповідь (4-6 балів). Визначити найдружнішу групу.

Хід уроку



І. Організаційний момент.


Відгадаємо загадку:

Що корисно? Що шкідливо?


Як здоров’я нам зміцнити?

Відчувати повінь сили

І ніколи не хворіти.

Треба вам мене вивчати,

Якщо хочете це знати.

Чи впізнали ви, хто я?

(Курс "Основи здоров’я")


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Зіграємо в гру "Так чи ні".

Зіграти хочеться мені


З тобою, друже, в "Так чи ні".

Тобі питання задаю,

Готуй же відповідь свою.

Відповідай, коли мастак,

Єдиним словом "Ні" чи "Так".

Якщо кмітливий, друже, ти,

То може й рима помогти.

Але вона хитрюща в нас,

Аби не збила з толку враз!

Тягнути час навіщо нам?

Зіграй – і ти побачиш сам.

Скажи, катаєшся на лижах навесні?

Не гайся з відповіддю... (ні)

Чи любиш плавать, як гусак?

Ну, що на це ти скажеш?... (так)

А чи зашкодила б мені


Зарядка рано-вранці?... (ні)

Чи можна вранці просто так (натщесерце)

Тобі жувати гумку?... (ні)

Чи правда, друже мій, що в парк

Кладуть рогатку у рюкзак?... (ні)


Якщо не їстимеш три дні,

То танцювати зможеш?... (ні)

А до бруднуль і розбишак,

Чи є в людей повага?... (ні)

Чи босим бігти по росі

Ти любиш рано-вранці?... (так)

Ану скажіть мерщій мені,

Чи треба зуби чистить? ... (так)

Відповідай, коли мастак,

Ти руки з милом миєш? ...(так)

Чи можна, ти скажи мені,

Читати в ліжку книгу?... (ні)

А чи водичка друг тобі?

Чекаю відповіді!... (так)

Скажи, морози крижані

Страшні спортсменам взимку?... (ні)

Чи можна їсти всім у смак

Немитих груш і яблук?... (ні)

Насамкінець скажи мені:

"Основи здоров’я" цікаві тобі?... (так)

Молодці, бачу й чую, що ви добре знаєте правила здоров’я і дружите з ними.

А які прислів’я про здоров’я та поради щодо його збереження і зміцнення ви приготували? Зачитаймо їх.


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Перш ніж повідомити тему уроку і його завдання, мені б хотілося, щоб ви послухали розмову між вашими ровесниками і здогадалися самі, про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці.

Діалог двох учнів.

Сергій: Марино, ти не знаєш, чому сьогодні так багато говорять про здоров’я?

Марина: Напевно тому, що сьогодні люди в нашій країні дуже часто хворіють. До того ж, хворіють не тільки дорослі, але й діти.

Сергій: Так, я теж помітив. От і в нашій школі є багато дітей, які на щось хворі. А що говорити про ті численні застуди, що дошкуляють нам у холодну пору року!

Марина: Знаєш, Сергійко, я, коли слухаю по телевізору виступи різних лікарів, дивуюся тому, що зберегти здоров’я не так вже й важко. Правильно харчуйся, роби ранкову гімнастику, загартовуйся, посміхайся – і будеш здоровим. Невже цього так важко дотримуватись?

Сергій: Марино, а ти щодня робиш ранкову зарядку або загартовуєшся?

Марина: Ні, іноді роблю, а частіше – лінуюся…


Так само й інші люди. Лінуються зберігати своє здоров’я.

Діти, а ви згодні з висловлюваннями Маринки і Сергія?

Дійсно, сучасна людина про власне здоров’я згадує тоді, коли занедужає. Решту часу людина про здоров’я не думає, забуваючи про те, що воно – не нескінченне і його необхідно зміцнювати.

Так про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці?

Ознайомтеся з деякими висловлюваннями (написані на плакаті):

"Бережи і шануй честь змолоду, а здоров’я – до старості".

"Бережи одяг, доки новий, а здоров’я – доки молодий".

"Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив".

"Весела думка – половина здоров’я".

"Природа, час і терпеливість – це кращі лікарі".

"Їж – не переїдай, пий – не перепивай, а говори – не переговорюй, то будеш здоровий".

Як ви розумієте зміст кожного вислову? Спробуйте своїми словами пояснити, що таке здоров’я.

Ви своїми словами сказали, що таке здоров’я. А тепер ви повинні зрозуміти, що здоров’я – поняття дуже складне і залежить в основному від способу життя.

Сьогодні на уроці ми спробуємо з вами побудувати формулу здорового способу життя.


ІV. Вивчення нового матеріалу.

Ми живемо в складному і мінливому світі, де чи не щодня виникають якісь проблеми. Щоб успішно долати їх удома, в школі чи під час спілкування з друзями, вам необхідно набути особливих навичок. Їх ще називають життєвими навичками, сприятливими для здоров’я. Це уміння, які допомагають людям краще спілкуватись та розуміти одне одного й уникати зайвого ризику. "Життєвими" їх називають тому, що вони необхідні кожному, незалежно від того, чим він займається, яку професію обере.

Більшість людей набувають цих навичок методом "проб і помилок". Але той, кого навчили цьому, має набагато більше шансів досягти визначеної мети, успіху в житті, стати шанованою всіма людиною і бути задоволеним собою.

А тепер давайте уявимо себе квітникарями. Ви висадили квіти. Що потрібно, аби вони добре росли?

Записуються на дошці пропозиції дітей. Додається або підкреслюється наступне:
  1. оберігати їх, прополювати від бур’янів;
  2. поливати, підживлювати, щоб вони добре розвивалися;
  3. лікувати, якщо на них нападуть комахи-шкідники.

Так і наше здоров’я потребує, щоб його берегли (що ми для цього робимо?); розвивали, зміцнювали його (як ми зміцнюємо своє здоров’я?); а у разі необхідності відновлювали, тобто правильно лікували (що це означає?).

Записується на дошці формула здорового способу життя.

Зберігати, розвивати, відновлювати”

В підручнику на стор. 9 ви можете ознайомитися з деякими життєвими навичками, сприятливими для здоров’я.


V. Узагальнення та систематизація знань.

Зверніть увагу на дошку. У нас є дерево. А чого не вистачає на цьому дереві? Правильно, листочків. Зараз ви їх отримаєте, але перед тим, як прикрасити наше дерево листочками, ми попрацюємо в групах. Поділимося за кольором листочків (зелені, червоні, жовті).

Запишіть на листочках зеленого кольору приклади поведінки, які, на вашу думку, зберігають здоров’я; на листочках червоного кольору – які розвивають здоров’я; на листочках жовтого кольору – які відновлюють здоров’я. Потім свої листочки ви повинні приклеїти на ватман, на якому зображене дерево без листочків.

Кожна група презентуватиме свої записи.

А як ви вважаєте, які листочки найважливіші? (всі однаково важливі)

Вчитель прикріплює свої три квітки, на яких написано: на жовтій – відновлювати; на червоній – розвивати; на зеленій – зберігати.

Чи можна вважати ці три слова ключовими до здорового способу життя?

Отже, ми з вами створили формулу здорового способу життя:

Зберігати + розвивати + відновлювати = здоровий спосіб життя


А як ви вважаєте, що таке здоровий спосіб життя? (відсутність шкідливих звичок, правильне харчування, рухова активність, загартування, режим навчання та відпочинку)

Отже, здоровий спосіб життя – це вміння людини зберігати (поводитися так, щоб не шкодити своєму здоров’ю), розвивати (працювати над своїм розвитком), відновлювати (правильно поводитись, коли захворів, отримав травми) своє здоров’я.


VІ. Підсумки уроку.

Чи сподобався вам урок? Чим?

А тепер проведемо з вами ще одну вправу, яка допоможе нам підбити підсумки.

Вправа “Щаблі сходів, що ведуть до здоров’я”.














Знати, до кого і як звертатися по допомогу










Правильно поводитися тоді, коли ти захворів







Працювати над розвитком своїх здібностей




Зберігати свій зір з дитинства

Щоб досягти успіху в житті, щоб бути щасливим, треба


Кожен щабель коментується.

Таким чином виводиться формула здорового способу життя.

А зараз підрахуємо кількість зароблених жетонів, і я поставлю вам оцінки.


VІІ. Домашнє завдання.

§ 1 підручника.

Розв’язати блок-схему на стор. 10.

З батьками виконати вправу “Потренуйся” на стор. 12.

Скласти агітку (заклик, пам’ятку) на тему “Обери здоровий спосіб життя”.


Розділ І. Життя і здоров’я людини

Тема: Основні складові здоров’я.