Ucraina terra Cosaccorum: Україна земля козацька
Вид материала | Навчально-методичний посібник |
- Шаповалова Людмила Иннокентьевна Оригинальное (авторское) сочинение, 85.68kb.
- Використання ігрових елементів на уроках історії України у процесі вивчення теми «Козацька, 221.72kb.
- Україна управління освіти славутської міської ради, 17.85kb.
- Україна управління освіти славутської міської ради, 26.72kb.
- Україна управління освіти славутської міської ради, 12.99kb.
- Козацька демократична конституція, 466.79kb.
- Ministry of Education and Science, Youth and Sport of Ukraine, 382.75kb.
- Держава І право україни у період козацько-гетьманської доби (середина 17 – кінець, 771.2kb.
- Земля І люди в повісті О. Кобилянської "Земля", 25.79kb.
- Cлово до читача Вступ Розділ І. Історико-теоретичні, методологічні основи українознавства, 8835.25kb.
9 клас
Созанська О.
Правобережжя та західноукраїнські землі.
Національно-визвольна боротьба
Цілі уроку: ознайомити учнів з особливостями розвитку України в другій половині XVIII століття. Вчити встановлювати причиннонаслідкові зв'язки; формувати навички самостійної роботи, дивергентне мислення учнів шляхом аналізу та зіставлення, виробляти вміння систематизувати та узагальнювати набуті знання, розвивати уяву та вміння орієнтуватися в історичних умовах; виховувати інтерес до історичного минулого своєї батьківщини, повагу до свого народу.
Тип уроку — урок засвоєння нових знань.
Форма уроку — ток-шоу.
Обладнання: таблиці, карти, портрети М. Залізняка, І. Гонти, С. Довбуша, документи.
Література
1. Полонська-Василенко Н. Історія України. - К.,1995.
2. Довідник з історії України. / За ред. І. Підкови, Р. Шуста. - К., 2001.
3. Реєнт О., Малій О. Історія України. Навч. посіб. для 9 кл.
4. Баханов К. Лабораторно-практичні роботи з історії України. - К., 1998.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Розпочинаємо історичне ток-шоу. Сьогодні до нас завітали Максим Залізняк та Іван Гонта. У залі присутні представники від українців (І варіант) і від поляків (II варіант), які нам допоможуть об'єктивно оцінити події національно-визвольної боротьби українського народу на Правобережжі у XVIII ст.
Обираються прес-секретарі для ведення обліку виступів з наступним оцінюванням.
II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
На дошці написані тема уроку, план і завдання для всього класу. Можна роздати завдання кожному учневі окремо на парту.
План
1. Причини посилення національно-визвольної боротьби.
2. Коліївщина.
3. Опришківський рух.
4. Поділи Речі Посполитої.
5. Українські землі.
1. Причини посилення національно-визвольної боротьби
Завдання
Заповніть таблицю на основі інтерв'ю з історичними героями та коментарів залу:
Причини національно-визвольної боротьби на Правобережній Україні у XVIII ст.
-
Погляд українців
Погляд поляків
Учитель. Відрекомендуйтеся, будь ласка, шановні гості.
Іван Гонта. Я — один із керівників Коліївщини. Народився на Чигиринщині. 313 років перебував на Запорозькій Січі. Навесні 1768 р. зібрав гайдамацький загін, який розпочав боротьбу проти польської шляхти. У липні 1768 р. був захоплений в полон і відправлений царською владою до Сибіру.
Максим Залізняк. Я народився на Уманщині. Служив сотником надвірного війська графа Потоцького в Умані. Перейшов на бік гайдамаків. Рада повсталих проголосила мене полковником і князем смілянським. Був захоплений у полон і засуджений до страти польською владою.
Учитель. У нас є кілька запитань до шановних гостей.
Як ви вважаєте, у чому полягали причини посилення національно-визвольної боротьби в Україні у другій половині XVIII ст.?
Іван Гонта. Протягом II пол. XVIII ст. становище українців Правобережжя значно погіршилось. Магнати і шляхта розширювали свої володіння за рахунок селянських земель, збільшували повинності селян. Дуже важким було становище міщан. У цей час правобережні міста уже втратили Магдебурзьке право. Посилились утиски православних. Становище українського населення погіршу валося і через феодальну анархію: країна потерпала від свавілля магнатів, які вважали себе незалежними і вищими від короля.
Учитель. Хто такі гайдамаки?
М. Залізняк. Гайдамаками (від тюркського «гнати», «турбувати») називали українських месників на Правобережній Україні у XVIII ст. Перші згадки про гайдамаків належать до 1712 р. Гайдамацькі загони складалися із селян, міщан, козаків, збіднілої шляхти. Загони були невеликими і вели боротьбу партизанськими методами. Поява гайдамаків наводила жах на панів. Захоплених у полон месників жорстоко мордували. Наймогутнішим був гайдамацький рух 1750 р. Його очолили М. Суховій, П. Таран, О. Письменний, Лях, М. Тесля. Повстання було придушене. Протягом 50—60-х років XVIII ст. гайдамацький рух охопив всю Україну, що перебувала під владою Польщі.
Учитель. Що думає зал з приводу визначених причин? Слово надається за бажанням:
а) представникам українців, які погоджуються з думкою гостей;
б) представникам поляків, які не погоджуються і висувають свої пояснення національно-визвольної боротьби, які виправдовують поляків.
Завдання Заповніть таблицю:
Ватажки гайдамаків | Методи боротьби |
| |
Запитання учням
Як ви оцінюєте діяльність гайдамаків?
2. Коліївщина
Завдання
На основі прослуханого матеріалу дайте визначення Коліївщини та заповніть таблицю:
-
Причини
Перебіг
Наслідки
Учитель (звертається до М. Залізняка та І. Гонти). Що таке Коліївщина?
М. Залізняк. У травні 1768 р. на Правобережжі спалахнуло грандіозне повстання — Коліївщина (від слова «колоти»).
Очолив повстання запорожець Максим Залізняк. Багато шляхтичів сподівалися знайти захист у добре укріпленій Умані. Проте надвірні козаки, які охороняли місто, на чолі з І.Гонтою перейшли на бік повсталих. Налякана польська шляхта звернулася по допомогу до Росії. У червні 1768 р. спільними зусиллями Польщі й Росії повстання було придушене, над ватажками вчинено суд.
Учитель. Які були причини Коліївщини?
Іван Гонта. У 1768 р. польський король Станіслав Понятовський під тиском царського уряду підписав трактат про зрівняння православних у політичних правах із католиками. У відповідь на це польська шляхта утворила Барську конфедерацію для розправи над православними. Це спровокувало українське населення Правобережжя на збройний виступ проти поляків.
Коментарі залу: українців і поляків.
3. Опришківський рух
Завдання
На основі розповідей дайте визначення руху опришків.
Учитель. Сьогодні до нас завітав іще один гість. Зустрічайте Олексу Довбуша. Відрекомендуйтесь.
Олекса Довбуш. Я — керівник руху карпатських опришків у 1730—1740 рр. Народився у Печиніжині. Мої загони діяли у Прикарпатті, Закарпатті, на Буковині. Захоплене у багатіїв майно я роздавав бідним. Усі спроби шляхти знищити мій загін не мали успіху. Загинув від рук С. Дзвінчука.
Учитель. Шановний Довбушу, поясніть нам, хто такі опришки.
Олекса Довбуш. Опришками називали борців проти феодального й національного гніту в Галичині, на Закарпатті та Буковині. Пригноблені стани населення формували збройні загони і розправлялися зі шляхтою, орендарями, католицькими священиками. Опришки використовували партизанські методи боротьби.
Запитання учням
Що спільного у діяльності опришків і гайдамак?
Прес-секретарі подають списки учнів, які відповідали вчителю.
Прощання з героями.
4. Поділи Речі Посполитої та Українські землі. Зміни у політичному становищі Правобережжя і західноукраїнських земель
Учитель. На поч. XVIII ст. Польща втратила свою колишню могутність. Політична анархія привела до втручання у внутрішні справи Польщі іноземних держав. Ініціатором поділу Польщі став прусський імператор Фридріх II. У 1772 р. Росія, Австрія і Пруссія здійснили перший поділ Польщі. У 1783 р. було проведено другий поділ Польщі. Це спричинило повстання, яке очолив Тадеуш Костюшко. 1795 р. відбувся третій поділ Польщі.
Завдання
Визначте за допомогою карти, які землі отримали держави — учасниці поділів Польщі у 1772 р., 1793 р., 1795 р.
Заповніть таблицю:
Поділ | Рік | Держави, які взяли участь у поділі | Які землі кому відійшли |
| | | |
Завдання:
Визначте наслідки трьох поділів:
а) для Польщі;
б) для України.
Заповніть таблицю:
Наслідки трьох поділів Польщі
-
Для України
Для Польщі
III. ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Созанська О.
Лівобережна та Слобідська Україна.
Ліквідація Гетьманщини
Цілі уроку: Поглиблювати і розширювати знання учнів з теми, виробляти вміння давати власну оцінку подій і фактів, розвивати творчість учнів, уміння користуватися джерелами і аналізувати інформацію, виховувати в учнів розуміння важливості вивчення історії власного народу.
Тип уроку — проблемний урок з вивчення нової теми з попередньою груповою підготовкою учнів із застосуванням інтерактивних методик та комп'ютерних технологій.
Форма уроку — КВК.
Обладнання: тексти, документи, портрети гетьманів.
Література: див. урок 1.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вчитель оголошує КВК. Обрання капітанів команд.
Конкурс капітанів
Капітани отримують завдання:
а) назвати команду;
б) пояснити, як ця назва пов'язана з темою уроку;
в) пояснити, як назва допоможе команді перемогти.
II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Конкурс письменників і поетів
Командам дається додому питання з теми, а вони повинні на його основі написати повість, поезію, можлива інсценізація (10 хв.).
І команда опрацьовує питання «Остаточна ліквідація гетьманства. Діяльність Г. Румянцева у Лівобережній Україні».
Текст, який надається для переробки І команді
У 1762 р. до влади в Росії прийшла імператриця Катерина II. Вона зробила рішучі кроки для остаточної ліквідації державності України. 10 листопада 1764 р. вийшов царський указ про ліквідацію посади гетьмана в Україні. Останнім гетьманом України був Кирило Розумовський (1728—1803). Управління Лівобережною Україною було доручено другій Малоросійській колегії. До її складу входили 4 російських чиновники і 4 представники козацької генеральної старшини. Малоросійську колегію очолив граф Петро Румянцев.
ІІ команда розглядає питання «Скасування козацького устрою на Слобожанщині. Ліквідація решток автономного устрою Гетьманщини».
Текст, який надається для переробки ІІ команді
Ліквідація гетьманської влади на Лівобережжі дала поштовх подальшій централізації. Передусім це торкнулося Слобожанщини. У 1763-1764 рр. слобідські козацькі полки були реорганізовані у драгунські. У 1765-1769 рр. П.Румянцев провів перепис населення для запровадження нової системи оподаткування, вводився грошовий податок. У 1783 р. вийшов імператорський указ, який остаточно закріпачив селян. Указом від 28 червня 1783 р. лівобережні козацькі полки реорганізовувалися у кінні карабінерні полки регулярної армії. І, як заключний акорд, у 1785 р. Катерина II видала «Жалувану грамоту» про надання дворянських прав українській старшині.
Завдання учням
Скласти таблицю дат, термінів, персоналій для участі в наступних конкурсах на основі інформації з виступів команд.
Конкурс «Дати»
На дошці записані дати. Вчитель показує дату, команди по черзі називають пов'язану з нею подію: 1762 р., 1764 р., 1763 - 1764 рр., 1728 - 1803 рр., 1765 -1769 рр., 1783 р., 1785 р.
Конкурс «Історичні персоналії» (із застосуванням комп'ютерних технологій в програмі Power Point)
На екрані висвітлюються портрети гетьманів. Представники команд називають історичну особу і коротко розповідають про її діяльність. Після цього здійснюється перевірка правильності відповіді на основі тексту, що з'являється на екрані.
Конкурс «Історичний бій»
Перевірка знання термінів з теми. Учитель називає термін і учня, який його повинен розтлумачити.
Терміни: Гетьманщина, Малоросія, Слобожанщина, Лівобережжя, «Жалувана грамота», друга Малоросійська колегія.
Конкурс картографів.
Естафета. Кожна команда отримує указку — естафетну паличку. Представники команд по черзі підходять до карти і показують на карті названі вчителем об'єкти:
• землі Чорноморського козацького війська;
• поселення запорожців у австрійських турецьких володіннях;
• місце розташування Задунайської Січі;
• місце розташування Нової Січі.
Конкурс «Архів»
Дослідження документів. Командам надаються документи і запитання до них. Перемагає та команда, яка глибше дослідила документ.
Документ 1
Із «Секретних споминів про Росію» Шарля-Франсуа Масона 1880р.
«Войовнича нація козаків зменшується з дня на день. Вона скоро зникне з поверхні землі, так як зникли інші, на яких затяжив російський скіпетр, хіба що якась щаслива революція прийде в швидкому часі, щоб визволити її з-під ярма, яке її нищить і давить...
Козаки не мають нічого спільного з росіянами... їхні звичаї, навпаки, спосіб життя, їжі, війни — цілком відмінні, коли не брати під увагу загальних схожостей, які завжди існують між межуючими народами, наближеними до себе вузлами релігійними й політичними. Козаки є далеко гарніші, вищі, активніші, зручніші, вигадливіші й особливо далеко чесніші за росіян, менше звиклі до рабства. Вони щирі, відважні й говорять сміливіше, їх зверхність менш одноманітна і тавро, що його накладає рабство, їх ще не цілком споганило та не дало скарлуватіти...
Козацька нація тратить незалежність, яку мала перед своїм об'єднанням з Росією. її перестають щадити з хвилиною, коли впевняють, що це увійде їм безкарно. Повстання великого гетьмана Мазепи, викликане лихим трактуванням, дало початок до гноблення їх [козаків-українців] ще за царювання Петра І. Цей імператор відібрав їх право вибирати свого вождя. Він переводив примусові затяги в їх країні і обмежив козацькі контингенти, що відтепер могли бути тільки періодичні і тимчасові. Розгніваний їх відданістю Карлові XII, він згнобив козацькі племена й розкинув їх войовників по різних областях своєї безмежної держави. Одначе його наступники, що поважали останні козацькі військові і громадські інституції, бо боялись, щоб остаточно утискуючи їх безмежно, не кинули в підданство туркам, або Польщі, або кримським татарам. Та з хвилиною, коли ці три вороги перестали бути страшні для Росії, козаки опинились у рабстві царату. Тепер їхня прадавня республіканська конституція не існує, рівність поміж ними зникла. їм дано шляхту і нині дуже тяжко простому козакові дійти до якого-небудь ступеня...
Унія козаків з Росією була добровільна й умовна — "їхні землі з бідою достатні для їхніх мандрівних черед та людності, колись чисельної, були спільною власністю цілої нації. Жоден чужинець, навіть росіянин, не міг там осісти без дозволу загалу, і Республіка з великою відвагою боронила своїх кордонів проти замахів сусідів.
Ось який був колись стан козаків, стан щасливий, коли порівняти їх колишню цілковиту незалежність з теперішнім цілковитим поневоленням росіянами, нинішніми їхніми панами або товаришами рабства. Від часів Мазепи вони не мали більше великого гетьмана, обраного з-поміж себе. Ця гідність була скасована, і титул служив лише для декорації кількох фаворитів російських імператриць, як, наприклад, Розумовського та Потьомкіна...
Російський уряд, завжди затривожений і завжди підозрілий, через те, що він завжди гнобить, не обмежився одним забезпеченням себе супроти нації, яка має так багато кігтів. Не вистачає йому того, що відбирає він їй її військову силу, розчленовує її територію й втілює в давні російські провінції. Оце недавно він розпочав розчленування самої нації (йдеться про переселення 50 тисяч українців на Кубань і кримське узбережжя. — К.Б.).
Козацька нація є нині в стані кризи, вона хвилюється і б'ється під ногою колоса, що її розчавлює...»
Запитання до документа 1
• Висловіть свою думку щодо того, яку роль відіграв козацький устрій в історії України.
• Як з часом змінювалося становище козацької держави у складі Російської імперії?
Документ 2
М. Грушевський про К. Розумовського
«Сам новий гетьман був чоловік зовсім чужий Україні й її життю. Він виріс у Петербурзі, був зв'язаний з петербурзьким панством. Його довіреним радником був Г. Теплов, бувший його учитель, чоловік хитрий і недобрий, українським порядкам неприхильний. Його пізніша записка «Про непорядки в Малоросії» дала цариці Катерині II матеріал проти українського гетьманського і старшинського правління, для його скасування, і на Україні. Теплова вважали головним провинником скасування гетьманства».
Запитання до документа 2
• Дайте характеристику К. Розумовському як державному діячеві.
• Чи ви погоджуєтеся з висновками автора про причини скасування гетьманства?
Конкурс міжнародників
Тема — «Історичне значення української козацької держави». У відповіді використовувати історіографію та висловлювати власні думки.
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Підбиття підсумків КВК. Визначення переможця. Оцінювання.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Созанська О.
Південна Україна
Цілі уроку: поглибити знання учнів з теми шляхом самостійного опрацювання матеріалу; ознайомити з методами ефективного засвоєння знань; навчити застосовувати набуті знання на практиці; виробляти в учнів уміння бачити проблему, висувати гіпотези, доводити їх, звіряти свої висновки з науковими, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;
• розвивати основні складові мислення: сприйняття, пам'ять, уяву як базу для творчого підходу до засвоєння знань; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; виробляти вміння грамотно оформлювати свої думки;
• виховувати вміння вчитися на уроках минулого, щоб у майбутньому не повторювати помилок своїх попередників; орієнтувати учнів на вироблення у себе рис, що належать до скарбниці загальнолюдських цінностей.
Тип уроку — урок засвоєння нових знань.
Прийом проведення уроку — метод проектів.
Форма уроку — «круглий стіл».
Обладнання: документи, дидактичний матеріал.
Література: див. урок 1.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Попередньо проводиться урок-консультація як підготовка до проблемного уроку, на якому клас об'єднується у групи: експертів (добирають інформацію, визначають головні дати й події) та аналітиків (оцінюють інформацію, визначають основні тенденції, підводять аудиторію до певних висновків). Аналітики, в свою чергу, об'єднуються за галузями: політики, економісти та соціологи. Групи отримують попередні завдання.
Завдання для експертів
1. Адміністративно-територіальний поділ та освоєння запорозьких земель Нової (Підпільненської) Січі.
2. Ліквідація козацької республіки — Запорозької Січі. Доля запорожців після ліквідації Січі.
3. Участь українських козаків у російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття. Історичне значення Запорозької Січі.
4. Кримське ханство у XVIII столітті.
Завдання для аналітиків
I група — порівнюють політичний лад Запорозької Січі, Російської імперії й Кримського ханства.
II група — характеризують тип ведення господарства на Запорожжі, в Росії та у Кримському ханстві.
III група — аналізують склад населення та їхні права на Січі, в російській державі та Кримському ханстві.
II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ Постановка проблеми
Вчитель. На основі інформації, отриманої з виступів експертів, аналітиків та із джерел, сформулюйте проблеми, що постали перед вами.
1. Які причини ліквідації Запорозької Січі?
2. Що було безпосереднім приводом для ліквідації Запорозької Січі?
3. Історичне значення Запорозької Січі.
Повідомлення експертів
Експерт 1
Після зруйнування Запорозької Січі 1709 р. Петро І заборонив січовикам селитися в обжитих місцях. Запорозьке козацтво розділилося на 3 частини: одна переселилася на Лівобережжя, друга пішла за І.Мазепою до Туреччини, а третя з дозволу кримського хана заснувала на його території Олешківську Січ. Козаки неодноразово зверталися до російського уряду з проханням дозволити їм повернутися на рідні землі. У 1734 р. вони отримали такий дозвіл. Нову Січ козаки побудували біля р. Підпільної. У Новій Січі мешкало 15—20 тис. козаків, які перебували на службі у царського уряду. Землі навколо Нової Січі вважалися «вольностями» Запорозького Коша. Адміністративно вони поділялися на паланки, яких було 5, пізніше — 8. У центрі кожної паланки розміщувалося невелике укріплення. Очолювали паланку паланковий полковник і старшина. Населення паланок складалося із козаків, які володіли зимівниками. Зимівник був формою землеволодіння на Запорожжі.
Експерт 2
У Петербурзі Запорозьку Січ сприймали як загрозу цілісності імперії й виношували плани її знищення. Така нагода випала після перемоги над Туреччиною і підписання Кючук-Кайнаджійського миру 1774 р., згідно з яким російські кордони пересувалися далеко на південь. Це визначило долю Запорожжя: червня 1775 р. за наказом Катерини II 100-тисячне військо генерала П. Текелі, що поверталося з російсько-турецької війни, оточило і знищило Нову Січ. Петро Калнишевський — останній кошовий отаман запорожців — був засланий до Соловецького монастиря, де просидів у підвалі 25 років і помер у віці 113 років.
Експерт З
Після зруйнування Нової Січі 5 тис. козаків втекли в пониззя Дунаю. Тут, у володіннях Туреччини вони заснували Задунайську Січ. У 1787 р. під час російсько-турецької війни із задунайців було сформовано військо вірних козаків (12 тис.), пізніше відоме під назвою Чорноморського козацького війська.
У 1792 р. було вирішено переселити козаків на Кубань, щоб відірвати від історичної батьківщини. Цим було започатковано Кубанське козацьке військо.
Запорозька Січ — українська держава з республіканським устроєм. Вона кілька століть була захистом українців від кримчаків та османців. З козацтва вийшли видатні державні діячі, керівники повстань. До сьогодні в українському народі живуть традиції Запорозької Січі.
Експерт 4
У XVIII ст. до складу Кримського ханства входили Крим, Східний Ногай, Едісон, частина Бессарабії, Кубань. Більшість мешканців Криму жили сільськими громадами. Управляв державою хан із роду Гіреїв. Кримський півострів був заселений переважно татарами. їхнім постійним заняттям були військові походи. В мирні часи татари займалися скотарством, землеробством, виноградарством. Сповідували іслам. Духовним владикою татар був османський султан.
Отримання Росією за Кючук-Кайнаджійським миром 1774 р. Керчі та Єнікале стало першим кроком на шляху введення Кримського півострова до складу Росії. 8 квітня 1783 р. території Кримського ханства за наказом Катерини II увійшли до складу Російської імперії, а згідно з наказом від 28 червня 1783 р., всі мешканці Криму були прийняті у російське підданство. На час заснування Таврійської області (10 червня 1784 р.) Криму було надано власне управління.
На основі повідомлень експертів учні складають таблицю:
Дата | Подія |
| |
Повідомлення аналітиків.
Робота із джерелами.
З указу Катерини II про ліквідацію Запорозької Січі (З серпня 1775 р.)
«Ми побажали цим оголосити по всій нашій імперії, до загального відома всіх наших вірнопідданих, що Січ Запорозька до решти вже зруйнована, із знищенням на майбутнє й самої назви запорозьких козаків, не менше як за образу нашої імператорської величності через учинки й зухвальство, проявлені цими козаками в непокорі нашим височайшим повелінням...
Не рахуючи скарг і нарікань, що нерідко доходили до нашого престолу від сусідніх держав про нахабства й про грабунки, які безперестану в їхніх кордонах запорожцями кояться, нагадаємо ми, по-перше, початок і походження, відколи існують ці козаки, а потім у нижчеподаному покажемо їхній зухвалий непослух монаршій владі й тяжкі їхні, запорожців, насильства проти власних співгромадян своїх, а підданців наших.
Від письменників, що повідають про старожитні діяння вітчизни, може дізнатися кожен цікавий тих відомостей, що запорозькі козаки були не що інше, як частина малоросійських козаків, які врешті у звичаях і в способі керування виокремились; бо ті, перебуваючи в природному співжитті, були дотепер і будуть завжди корисними громадянами, а запорозькі, навпаки, здичавівши у своїх ущелинах і порогах, де сперш через особливості місць саму тільки військову сторожу завезено було для відбиття татарських наскоків, утворили із себе потроху цілком осібне, дивне і намірам самого Творця, в розмноженні роду людського від нього благословенному, протиборне політичне сонмище...
Не міг і не може, звісно, бути корисним вітчизні з такими якостями політично різнорідний і юродивий склад членів, що сливе в цілковитій від світу й природного співжиття розлуці, живуть найбільше з грабунку серед околишніх народів, незважаючи на священні з ними зобов'язання миру й доброї приязні...
Заводячи власне хліборобство, розвивали вони цим підставу залежності їхньої від престолу нашого й замислювали, звісно, утворити із себе посеред вітчизни край зовсім незалежний під своїм власним нестямним керуванням, сподіваючись, що схильність до розпусного життя й до грабунку буде при внутрішньому достатку безперестану поновлювати і примножувати їхнє число...
Нема для чого й того приховувати, що при самому початку останньої з Портою Оттоманською війни багато хто із запорожців замірявся, забувши страх Божий і належну вітчизні вірність, перекинутись на ворожий бік, як і насправді жодної звістки нашим військам не подали вони про наближення до кордонів тодішнього кримського хана, аніж йому в поході скількимога не перешкоджали, маючи для того достатні сили.
Правда, ми із задоволенням складаємо гідну похвалу в тому пункті, що чимала частина запорозького Війська в минулу нині, настільки славну, з Портою війну, виявила при арміях наших чудові зразки мужності й хоробрості...
...вважаємо ми себе нині зобов'язаними перед імперією нашою і перед самим взагалі людством зруйнувати Січ Запорозьку й знищити ім'я козаків від неї узяте...
...Можемо ми водночас їм оголосити, що нема тепер більше Січі Запорозької в політичній її потворності, а значить, і козаків цього імені, місце проживання і угіддя тамтешні залишаємо ми для постійних і вітчизні нарівні з іншими корисних жителів, зараховуючи їх до Новоросійської губернії.
...І на визначення майбутньої долі всіх чесних колишніх запорозьких козаків всемилостивіше велимо тих, що неохочі лишитися на постійне проживання у своїх місцях, розпустити на їхню батьківщину, а охочим тут оселитися — дати землю для вічного їх проживання...»
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ФАКТІВ
Обговорення поставлених проблемних запитань
Учні висловлюють власні думки, формулюють висновки, заповнюють таблиці (див. внизу).
Причини ліквідації Запорізької Січі | Привід до ліквідації Запорізької Січі | ||
Економічні | Політичні | Соціальні | |
| | | |
ІСТОРИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ
Економічне | Політичне | Соціальне | Національне | Міжнародне |
| | | | |
«Круглий стіл»
Клас об'єднується в 4 групи:
I група — «представники України»;
II група — «представники Росії»;
III група — «представники світової громадськості»;
IV група — «представники Кримського ханства»;
V група — «журналісти».
Представники різних груп оцінюють ліквідацію Запорозької Січі.
Порівняння власних висновків з науковими
Учні обирають засоби:
• підручник;
• додаткова література;
• Інтернет.
Робота проходить у групах.
Практичне застосування
Які уроки можна взяти з цієї події:
— для людства;
— для України;
— для себе?
Запитання учням
1. Чи зуміло людство скористатися із цих уроків? Відповідь обґрунтуйте.
2. Який досвід можна запозичити з тих часів для сучасного етапу державотворення? Що слід відкинути?
3. Повторення яких помилок слід уникати?
IV. ПІДСУМОК УРОКУ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Немцєва К.М.
Культурна розбудова України в період Гетьманщини
(1750—1764 рр.)
Мета: ознайомити учнів із станом української культури II пол. XIX ст.; умовами її розвитку; показати, яких висот досяг український народ у розвитку духовної та матеріальної культури, наголошуючи, що справжнім її творцем був народ; формувати навички роботи з різними видами інформації, аналізу й узагальнення історичних подій і явищ, складання текстових таблиць.
Поняття: Гетьманщина, культура, Просвітництво, бароко, вертеп, інтермедія, балаган.
Структура уроку
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
III. Вивчення нового матеріалу.
- Особливості розвитку української культури.
- Освіта і книгодрукування.
- Література та усна народна творчість.
- Наука.
- Театр, музика.
- Архітектура. Живопис.
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
- Підсумки уроку.
- Домашнє завдання.
ХІД І ЗМІСТ УРОКУ
- Організаційна частина
- Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Бесіда
Учитель ставить запитання, які б допомогли учням зорієнтуватися в обставинах життя на Україні у XVII - ХVІІІ ст.:
• Що таке Гетьманщина?
(Учні повинні дати визначення цього поняття.)
Гетьманщина — назва української держави, відновленої внаслідок Національно-визвольної війни українським народом під проводом Б. Хмельницького, що існувала 1649-1764 рр. Офіційна назва — Військо Запорізьке.
Які події відбулися в історії України в цей період? Як ви гадаєте, яким чином ці події позначилися на розвитку культури України?
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель називає тему, мету уроку і план її вивчення.
1. Особливості розвитку української культури
Учитель пропонує учням прочитати § 26 посібника Власова і коротко сформулювати, в чому полягали особливості розвитку культури у XVIII ст.
При самостійному опрацюванні цього матеріалу учні повинні виділити такі особливості:
• Розвиток української культури за часів Гетьманщини відбувався за складних умов.
- Національно-визвольна війна й відродження Української держави сприяли піднесенню творчого духу українського народу.
- Культурницька політика українських гетьманів була спрямована на підтримку Української православної церкви, національної освіти, книгодрукування, мистецтва.
- Держави, до складу яких входили українські землі, здійснювали політику асиміляції. Відбувалося формування національної культури.
Учитель. Формування в Україні національної культури значною мірою відбувалося під впливом бароко. Бароко вирізняли посилений інтерес до людських почуттів і громадянських вчинків, різних символів (умовних позначень чогось) і алегорій, багата фантазія у використанні деталей, гнутих ліній, різних прикрас, тяжіння до театральності і парадності.
На українську культуру вплинули також ідеї Просвітництва, які зводилися до обстоювання свободи особистості й засудження кріпосництва.
Учитель разом з учнями з'ясовує і записує на дошці особливості розвитку української культури, використовуючи наочність «Особливості українського бароко» (див. схему).
Особливості культури бароко | |||
Вигадливе поєднання деталей, ліній, прикрас | Інтерес до людських почуттів та громадянських вчинків | Увага до символів і алегорій | Театральність, парадність |
Учитель. А як же ставився царизм до української культури?
Протягом XVIII ст. царський уряд послідовно здійснював політику русифікації України. Створювалися перешкоди для розвитку української національної культури.
Протягом XVIII ст. царський уряд послідовно здійснював політику зросійщення українського народу.
В адміністративних установах повсюдно запроваджувалася російська мова. Вона стала насаджуватися у книгодрукуванні, а з часом — і в освіті. З 1721 р. Синод — імперський орган, що управляв Церквою, — встановив контроль над українськими друкарнями, яким дозволялося друкувати лише церковні книги, причому тільки російської мовою. У 1724 р. царські цензори закрили Чернігівську друкарню. Вона змогла відновити свою роботу лише через 20 років.
У 1763 р. гетьман К. Розумовський звернувся до царського уряду із проханням перетворити Києво-Могилянську академію на університет, відкрити університет у Батурині, а також заснувати при університетах друкарні. Однак Катерина II відкинула ці проекти. Вона не бажала підвищення рівня освіченості 1 українського суспільства, що призвело б до посилення автономних позицій Гетьманщини. Невдовзі у Києво-Могилянській академії викладання російською мовою стало обов'язковим.
Царський уряд намагався скористатися інтелектуальними силами, на які була багата українська культура. Високоосвічені вихідці з України ставали активними провідниками реформ Петра І у Росії. Наприклад, ректор Києво-Могилянської академії Феофан Прокопович був близьким соратником царя і фактично очолював Російську православну церкву. Професор цієї ж академії Стефан Яворський не лише обіймав високі церковні пости, а й був президентом Слов'яно-греко-латинської академії в Москві. У цьому місті він також заснував театр.
Провідниками імперської політики ставали здібні українські адміністратори. Один з них — Олександр Безбородько виконував обов'язки особистого секретаря Катерини II.
Тривалий час Києво-Могилянська академія була важливим джерелом поповнення освіченими кадрами Російської імперії. Вихованцями цього навчального закладу були майже всі ректори, а також більшість професорів Московської академії.
Російська імперія нарощувала свою могутність, експлуатуючи найбільш талановитих і освічених вихідців з України.
2. Вивчення питань 2—6
Питання 2-6 вивчаються учнями самостійно у групах. Робота в групах створює навчальну атмосферу, активізує пізнавальну діяльність учнів. Кожен має можливість як відповідати, запитувати, так і висловлюватись. Робота в малих групах сприяє розвиткові навичок мовлення, колективного обговорення, прийняття рішень, уміння працювати в команді.
Ідеї, які продукуються групою, допомагають учням бути корисними одне одному. Висловлення думок допомагає їм відчути власні можливості та зміцнити їх.
Починаючи роботу, об'єднуємо учнів в малі групи і розподіляємо завдання між групами. Учні повинні за короткий час (15 хв.) виконати завдання і представити результати роботи своєї групи.
Учні розподіляють ролі, які вони можуть виконувати:
- спікер (керівник групи);
- секретар;
- посередник;
- доповідач.
Вчитель організовує роботу груп. Учні отримують наступні завдання:
Група А. Освіта і книгодрукування. Києво-Могилянська академія
- Скільки початкових шкіл було в Гетьманщині?
- У яких містах діяли колегіуми? Хто в них навчався?
- Чому Києво-Могилянську академію називали осередком науки й мистецтва? Яку роль вона відіграла в історії освіти України?
- Які друкарні працювали в Україні? В яких містах?
Група Б. Література
- Який поет-ченець почав першим використовувати книжну українську мову? Він же уславився і як перший фольклорист.
- Якими творами уславився вихованець Києво-Могилянської академії Іван Величковський?
- Хто з українських діячів писав твори на церковні теми? Назвіть імена діячів цього жанру та їхні твори.
- Якому творові судилась слава першого підручника з історії? Хто його автор?
- Які відомі козацькі літописи були створені у цей час? Назвіть їх.
Група В. Наука
- Із чим був пов'язаний розвиток природничих наук, що спостерігався в Україні протягом II пол. XVII - І пол. XVIII ст.?
- Хто був автором першого підручника зі змішаної математики?
- Як розвивалась медицина? Коли було відкрито вищий навчальний заклад — Єлисаветградську госпітальну медико-хірургічну школу?
- З ім'ям якого діяча пов'язують розквіт філософської думки в Україні? Які ідеї він обстоював?
Група Г. Театр, музика
- Який навчальний заклад вважався провідним осередком музичної культури України?
- За часів якого українського гетьмана Глухів став музичною столицею України?
- Як розвивався у цей період театр? Які різновиди театру існували на Україні?
- Поясніть поняття «шкільна драма», «інтермедія», «вертеп», «балаган».
- Назвіть визначних композиторів цього часу. Хто з них написав посібник з партерної музики та співу?
Група Д. Архітектура. Живопис
- Що означає слово «бароко»?
- Козацьке бароко. Які споруди були збудовані у цьому стилі? Назвіть їх.
- Чим відрізняється козацький бароковий храм від храму давньоруського?
- Хто з українських гетьманів вкладав свої кошти у будівництво та реставрацію церков?
- Назвіть основні жанри живопису в Україні? Назвіть майстрів цих жанрів і їхні роботи.
Опрацювавши матеріал підручника, учні повинні представити результатти своєї роботи через доповідача або спікера, а також секретар переносить результати роботи групи у таблицю, яка вже підготовлена вчителем на дошці. Учні повинні перенести записи із дошки до своїх зошитів. При підготовці відповідей учитель повинен належним чином продумати і правильно сформулювати завдання для груп, щоб забезпечити максимальну взаємодію учнів. Також необхідно підготувати відповідний, належним чином підібраний заохочувальний матеріал, у тому числі пам'ятки матеріальної культури, наочність, дисьмові документи. Поки учні працюють, учитель спостерігає за роботою кожної групи | і за необхідності надає конкретній | групі допомогу.
Вчитель готує матеріали, які отримує кожна група для роботи, а потім цими матеріалами буде ілюструвати свої відповіді.
Роздавальні матеріали
Портрети: Стефана Яворського, К. Розумовського, Івана Мазепи, Лазаря Барановича, Григорія Сковороди, Феофана Прокоповича, Дмитрія Туптала.
Архітектурні пам'ятки: народна картина «Козак Мамай»; зображення Києво-Братського монастиря із будівлями Києво-Могилянської академії; будівля Чернігівського колегіуму; Софійський собор у Києві; Успенський собор Києво-Печерської лаври; Михайлівський Золотоверхий собор у Києві; церква Катерини у Чернігові; Георгіївський собор Видубицького монастиря; будинок полкової канцелярії в Чернігові.
Гравюри: зразки рукописної збірки «Млеко» і титульний аркуш збірки Ґалятовського «Ключ розуміння» тощо.
Учні використовують ці матеріали і під час представлення результатів своєї роботи.
Учні представляють результати роботи груп. Учитель коригує їхню роботу, якщо потрібно, робить доповнення. При розгляді філософських пошуків Г. С. Сковороди учень доповнює відповіді групи відомостями про його життя, роблячи повідомлення на 3-4 хвилини.
Після представлення результатів роботи груп треба звернути увагу на краєзнавчий матеріал. Багато подій цього періоду безпосередньо пов'язані з нашою місцевістю. Тому необхідно звернути увагу учнів на українських діячів, чиї імена пов'язані з нашою землею.
Лазар Баранович (1620-1693) — професор і ректор Києво-Могилянської колегії. 3 1657 р.— чернігівський архієпископ. У 1674 р. організував Новгород-Сіверську друкарню, яку з 1679 р. було переведено до Чернігова. Був добрим музикантом, створював канти і духовні пісні. Заснував хорову капелу. Писав вірші. Помер у Чернігові. Похований у Борисоглібському соборі.
З діяльністю Л. Барановича пов'язана творчість диригента і композитора Семеона Пекалицького, який жив у Новгороді-Сіверському. У другій половині XVII ст. у Новгороді-Сіверському діяла Слов'яно-латинська школа, скрипторій, в якому виготовлялися високохудожні рукописні книги, працювали іконописці.
1785 р. заснована Новгород-Сіверська семінарія. На цей час припадає проект влаштування в Новгороді-Сіверському університету.
У 60-х роках XVIII ст. при п'яти місцевих церквах діяли початкові школи і шпиталі.
Лобисевич Опанас Кирилович (1732— 1805 рр.)— український письменник XVIII ст., один із зачинателів українського відродження.
З 1761 р. був перекладачем у гетьмана К. Розумовського. 1765—1774 рр. — секретар гетьмана К. Розумовського.
3. Висновок
Учні повинні відзначити, що духовне життя України у часи Гетьманщини залишалося дуже змістовним.
Учитель. Вплив Національно-визвольної війни був настільки відчутним, що й упродовж наступного століття Україна була здатна протистояти нищівному наступові імперії. Найкращі здобутки українських митців II пол. XVII - І пол. XVIII ст. (архітектура козацького бароко, зображення козака Мамая та ікони народних майстрів, сповнені любові до рідної землі та її минулого, козацькі літописи) становлять нині нашу національну гордість. Вони не лише не втратили своєї мистецької цінності, а й увійшли до золотої скарбниці світової культури, навіки уславивши своїх творців і народ, що їх виплекав. Утиски й заборони, до яких вдавалися колонізатори, звісна річ, завдавали шкоди нашій культурі (скільки талантів було занапащено, а скільком довелося зректися коріння, щоби творити!), одначе спинити духовний розвой нашого народу не змогли. Свідченням цього є мистецькі досягнення наступних поколінь, що спиралися на досвід своїх попередників.
Після висновку доцільно опрацювати документ.
Д. Дорошенко «Нарис історії України» (Т. 1-2.- К., 1992. (репр.)).
«Хоча й обмежена та раз у раз обкроювана, автономія Гетьманщини все ж таки давала певний захист для розвитку української культури. І ця культура в кінці XVII і на початку XVIII століть досягла того рівня, що дає право поставити Гетьманщину часів Мазепи, Скоропадського, Апостола й Розумовського на один щабель із найбільш освіченими державами тогочасної Європи. Вона стала культурним осередком, впливи якого поширювалися на цілий схід Європи та на Балкани. Навіть московський терор і політика виснаження духовних, фізичних та економічних сил українського народу, проваджені російським урядом після Мазепи, довго не могли знищити цієї культури».
Учитель зачитує документ і ставить питання перед учнями: Чи згодні ви з такою позицією автора?
Використовуємо метод «Займи позицію». Учні поділяються на три групи «Згоден», «Не згоден», «Утримуюсь».
Вони доводять свою позицію з цього питання.
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів
Закріплення доцільно провести у формі бесіди.
- Якою була політика російського царизму щодо української культури?
- Назвіть найбільш відомих діячів культури цього періоду. Назвіть їх твори.
- Доведіть, що Києво-Могилянська академія в І пол. XVII — І пол. XVIII ст. була одним із найвпливовіших центрів освіти, науки. Назвіть відомих вам вихованців Києво-Могилянської академії.
- Назвіть відомих вам діячів культури нашого краю.
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
Опрацювати § 26 (підручник Власов В. Історія України.- К.: Генеза, 2002), підготувати повідомлення про роботу Новгород-Сіверської друкарні.
Єфімова В.О., Пономарьова Н.І.
Звільнення полонян запорізькими козаками
Військово-стратегічна гра
Мета:
• розширення знань учнів про історію козацтва й діяльність сучасних козацьких організації;
• розвиток навичок орієнтації на місцевості за допомогою схематичного плану;
• сприяння згуртуванню класного колективу, вихованню таких особистісних якостей, як ініціативність, кмітливість, готовність до взаємодопомоги;
• здоровлення дітей у час перебування на свіжому повітрі.
Місце проведення: сільська місцевість, де є природні перешкоди, або зона відпочинку в місті — парк, лісовий масив.
Обладнання: план місцевості, картки з питаннями, символічні відзнаки (міні-перначі), костюми й клейноди, які були виготовлені для попереднього заняття.
Опорні поняття: козацькі й військові звання (перелік дивіться нижче).
ТЕОРЕТИЧНАЧАСТИНА
Відповідність козацьких звань до військових
Козацьке звання | Військове звання |
джура | солдат |
заставний | старший солдат |
ройовий | молодший сержант |
козак | сержант |
значковий | старший сержант |
вістун | прапорщик |
чотар | старший прапорщик |
підхорунжий | молодший лейтенант |
хорунжий | лейтенант |
сотник | старший лейтенант |
підосавул | капітан |
осавул | майор |
військовий старшина | підполковник |
полковник | полковник |
генерал-осавул | генерал-майор |
генерал-хорунжий | генерал-лейтенант |
генерал-полковник | генерал-полковник |
генерал козацтва | генерал армії |
ПРАКТИЧНАЧАСТИНА
І. Підготовчий етап.
Для проведення заняття учителю необхідно:
• ознайомитися із методичною розробкою заходу;
• запросити представників таких організацій, як «Українське козацтво», «Спілки козацьких організацій України» чи «Війська Запорізького України», які зможуть зіграти роль «гетьмана» та розповісти про сучасних українських козаків;
• вибрати територію, на якій буде проходити гра, скласти план місцевості, намітити маршрут проходження, обстежити його з точки зору безпеки для учнів, у разі необхідності погодити проведення гри з місцевою адміністрацією;
• разом з учнями виготовити символічні відзнаки (міні-перначі), підрахунок балів за котрими в кінці гри надасть можливість інсценізувати присудження козацьких звань активним учасникам гри;
• виготовити картки з питаннями для учнів;
• заздалегідь підготувати учнів, поділити клас на «полонян» і «козаків».
• провести репетицію театралізованих фрагментів заходу.
II. Проведення гри.
1. Організація роботи.
Учитель допомагає розміститися в таємному місці «полонянам», розставляє по намічених на плані пунктах «битв» учнів, які проводитимуть конкурси, організує пересування решти учнів до місця проведення гри.
2. Вступна бесіда.
Учитель представляє гостей, надає слово одному з них. Той коротко розповідає про сучасних українських козаків, їхні заслуги, про звання, що вони отримали. Надалі пояснюються правила гри. Доцільно перевірити, чи всі учні їх зрозуміли й запам'ятали, попросивши декількох «козаків» повторити сказане.
3. Проведення гри на місцевості. Проводиться за наступними правилами.
Якщо клас великий, «козаків» можна за бажанням чи жеребкуванням розділити на кілька куренів, і в кожному перед початком гри інсценізувати обрання курінного отамана (за зразком дійства у попередньому занятті). Тоді у грі змагатимуться між собою кілька команд, з яких переможе перша, що, подолавши всі перешкоди, знайде полонян. Якщо гратиме одна команда, тоді слід попередити, що вони мають пройти маршрут за певний час.
Група «полонян» знаходиться в таємному місці, очікуючи звільнення, готує польовий куліш.
В ході просування за маршрутом, позначеним на плані, «козаки» повинні зустріти пункти «битв». У цих пунктах вони мають пройти конкурси — дати відповіді на питання з історії козацтва або, якщо не можуть правильно відповісти на якесь із запитань, виконати фізичні вправи. Таким чином вони заробляють відзнаки (міні-пірначі), котрі в кінці гри дадуть їм право отримати козацьке звання і визначити переможців — найкмітливіших й найвправніших козаків, які й отримають найвищі звання.
Питання для конкурсів
1) В якому історичному документі було вперше вжито на письмі термін «козак»? (В «Таємній історії монголів» під 1240 роком.)
2) Яку подію описував у 1489 р. польський хроніст Мартин Бєльський, згадуючи козаків?
(Він описував похід поляків у Східне Поділля, і свідчив, що польське військо могло успішно просуватись у південних степах лише завдяки козакам, які добре знали місцевість.)
3) Хто з іноземців залишив цікаві описи козацького життя? (Французький інженер Гійом Левассер де Боплан, італієць Гамберіні, курляндський посланець герцог Міллер, австрійський посланець Еріх Лясота, численні польські мемуаристи.)
4) Які звичаї єднають козацтво із західно-європейським середньовічним лицарством?
(Звичай побратимства, морально-етичний кодекс поведінки — високий соціальний статус свободи, мужності, відданості товариству і низький статус спокійного способу життя.)
5) Наведіть приклади українських прізвищ, які пішли від козацьких прізвиськ.
(Перебийніс, Загубиколесо, Обійдихата, Товчигречка, Панібудьласка тощо.)
6) Які страви складали основу козацької кухні? (Борщ і вареники.)
7) Які українські історики заперечували правильність ототожнення князя Дмитра Вишневецького з козаком Байдою? (В. Антонович, М. Драгоманов, В. Голобуцький.)
8) Праці скількох людей і скільки часу було достатньо, щоб збудувати козацький корабель — чайку?
(Чайку могли збудувати 60 козаків за два тижні.)
9) Після якого випробування джура міг стати справжнім козаком?
(Після участі у морському поході проти Оттоманської Порти.)
10) Якими були результати морського походу козаків на Кафу 1616 р.?
(Козаки знищили 14 тисяч турецьких воїнів, потопили турецькі кораблі, визволили багато полонених.)
По закінченню гри визначаються переможці (якщо змагалися команди), інсценізується присудження козацьких звань активним учасникам — тим, хто набрав найбільше балів за результатами конкурсів.
III. Підсумкова бесіда.
Після оголошення й нагородження переможців доцільно зробити висновки про те, наскільки цікавою й корисною виявилася для учнів гра. Учитель задає такі питання:
• Чи сподобалась вам гра?
• Яку нову інформацію ви отримали?
• Які знання, отримані на попередніх заняттях, ви мали можливість застосувати?
• Чи з'явилося у вас бажання приєднатися до лав сучасного козацтва? Чому?