Урок-конференція, усний журнал, урок узагальнення

Вид материалаУрок

Содержание


Г. к. дмитренко.
Хід уроку
Розумний панич
Ніхто, ніщо
Андрійко замріявся
Г. к. дмитренко.
Подобный материал:
1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   22


5. Біжать коні булані,

На них вузди порвані,

Не п'ють, не їдять —

І гладкі стоять (Хмари).


6. Летіло золото, а стало болото (Дощ).


7. Прийшов хтось, вкрав щось,


Бігти за ним — не знати, за ким (Вітер).


XI. Скоромовка язика ламає, а вимови

навчає.


Конкурс на кращого виконавця скоромовок — по 1

учневі.


1. Напекли млинців, назвали кравців,


А кравець за млинець та й побіг у танець.


2. Мусій, муку сій,

Печи паляниці,

Клади на полиці.


3. Ой був собі коточок,

Украв собі клубочок,

Та й сховався у куточок.


4. Пилип посіяв просо, просо поспіло.

Пташки прилетіли, просо поїли,

Пилип плаче.


XII. Конкурс на кращого знавця на-

родної пісні.


Учні співають по одному куплетові пісні по черзі

перемагає той, хто більше знає пісень, останнім співа-

тиме.


178


XIII. Підсумки.


Журі підводить підсумки конкурсів:


а) на кращого оповідача народної казки;


б) за виконання пісень;


в) на кращого знавця прислів'їв;


г) на кращого виконавця скоромовки;


д) на кращого знавця народної пісні.


Учитель підсумовує урок, виставляє «п'ятірки» всім

активним учасникам уроку, вручає пам'ятні сувеніри —

календарики, значки, книги.


Г. К. ДМИТРЕНКО.


«ЯК НАМИСТИНИ,


ДИВО КАЛИНОВЕ—


ЧАСТИНИ МОВИ!»


Урок цікавої граматики

8 клас


Мета: Повторити відомості про частини мови, їх

класифікацію; узагальнити основні граматичні ка-

тегорії частин мови; повторити морфологічний роз-

бір кожної частини мови.


Розвивати логічне мислення учнів, сприяти творчій

активності школярів.


Виховувати інтерес учнів до уроків рідної україн-

ської мови.


Обладнання: Роздатковий матеріал — таблиці-

схеми «Морфологічний розбір слова», на плакаті

слова В. Сосюри про мову, книга «Співомовки»

С. Руданського.


ХІД УРОКУ


І. Вступне слово учителя.

. — Рідне слово! -Скільки в ньому чарівних звуків.


12*


179


материнської лагідності і доброти, мудрості земної, за-

кладеної ще нашими славними предками!


Кожне слово рідної мови має своє обличчя, як у квіт-

ки, у нього свій неповторний аромат, свій колір. Як

сказав поет,


О місячне сяйво і спів солов'я,

Півонії, мальви, жоржини!

Моря бриліантів, це — мова моя,

Це — мова моєї Вкраїни!


Володимир Сосюра.


Справа кожної людини — відшліфовувати, вдоскона-

лювати своє мовлення, збагачувати словниковий запас,

плекати рідну мову, дбати про її красу і чистоту. Це

можемо зробити, уважно читаючи твори художньої літе-

ратури, газети та журнали, запозичуючи мудре слово

із місцевих говірок, вивчаючи цей предмет на уроках.

Звичайно, навчання у школі аж ніяк не схоже до ситуа-

ції із співомовки Степана Руданського «Розумний па-

нич», класика української літератури, творчість якого

будемо вивчати незабаром.


РОЗУМНИЙ ПАНИЧ


Привіз дідич раз на свято

Ізі школи сина

І не може натішитись,

Що вчена дитина.


Раз здибає гуменного

І тому хвалиться:

«Ото,— каже,— мій синочок

Як у школі вчиться!..


Та і розум, що за розум!

Як тобі, Іване?»

«Та мені то щось не так-то

Здається, мій пане!


Бо якби ваш панич мали

Розуму доволі,

То нічого їм би було

Вчитися у школі!»


Ви, сподіваюсь, будете розумнішати на уроках рік

«ої словесності.


II. Оголошення теми та мети уроку.


— Сьогоднішній урок української мови — це місток

між вивченим вами у 6, 7 класах і тим, із чим ви бу-


в 80


дете знайомитися у 8 класі,— урок цікавої граматики

«Як намистини, диво калинове — частини мови».


Отже, що повторимо сьогодні? (Частини мови).


Урок проходитиме в ігровій формі. Кожен учень —

активний учасник різних видів робі І, маь; змогу пока-

зати свої знання. Кожен — сам собі суддя: записує у

свій арсенал очки, які заробить. У кінці уроку підведе-

мо підсумки — на кращого знавця мови. Окрім оцінок*

найактивніші учасники уроку отримають на згадку пам'-

ятні сувеніри.


(Учні записують у зошити тему уроку).


III. Складання схеми до таблиці


«Частини мови».


— Чи можете ви відповісти на питання: скільки слів

у сучасній українській мові? Чому? (Бо, крім наявних,

повсякчас народжуються нові і нові слова).


В одинадцятитомному словнику української мови

нараховується близько 135000 слів. Проте для опану-

вання мови не досить знати її словниковий склад. Як у

годиннику пружина чи якийсь інший механізм рухає

стрілки, так і мову приводить у рух граматика,

яку називають Царицею, Княгинею. Граматика — це

невидимий геніальний диригент, який без відпочинку

керує велетенським оркестром слів, змушує їх викону-

вати найрізноманітніші мелодії думки.


Таким чином, наша мова — це океан слів і грамати-

ка, мудрий господар, володар цього океану. Сила гра-

матики в тому, що вона групує нескінченну кількість

слів у певні групи, класи. Один із таких найважливіших

класів — частини мови.


Дійсно, у нашій мові нема жодного слова, яке не

належало б до певної частини мови.


Перше завдання буде таке: треба систематизувати

ваші знання про частини мови, склашпи єдину таблицю,

враховуючи правильну послідовність викладу матеріа-

лу. Які повинні бути назви граф у таблиці?


(Подаємо приблизну схему, яку діти накреслюють у

зошити):


№ з/п

ЧаЛина мови

Що означає

Питання

Член речення

Приклади


181


Вдома заповнити таблицю.


А зараз ми згадаємо, на які групи і чому діляться

всі частини мови. (Самостійні, службові, вигуки).


— Скільки в нашій мові є частин мови?


— Назвіть за порядком всі самостійні, потім служ-

бові частини мови.


(«Роздаю» очки учням, які правильно відповіли на

запитання. І так після кожного завдання).


IV. Іменник.


— Половину із словникового складу української

мови становлять іменники.


Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав — іменник?


(Д. Білоус).


Це велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю

поповнення новими словами частина мови, бо людина

завжди щось пізнане опредмечує, запозичує іншомовні

слова — також, як правило, іменники.


Хвилинка-веселинка.


— Прослухайте усмішки із шкільного життя.


Васильку, провідміняй іменник «трактор».

Трактор, тракториця, трактореня.


— Оленко, якого роду «парта»?


— Якщо Олегова — чоловічого, якщо Тетянчина — жіночого, а

якщо та, де сидять Наталка і Віталій,— то середнього.


— Як, на твою думку, Івасю, слово «штани» в однині чи в

множині?


— Верхня частина в них — однина, а нижня — множина.


— Які граматичні значення іменників ви почули в

усмішках? (Відмінювання, рід, число).


— Пригадаємо, як змінюються іменники, назви від-

мінків, питання до них.


— Які роди, числа мають іменники? Що ви можете

сказати про число іменника «штани»? Чи завжди кожен

іменник має однину і множину?


182


— Які іменники вживаються лише в однині і в мно-

жині?


(Учні разом з учителем пригадують і записують в

зошити — учитель на дошці — таку таблицю):


Іменники лише в:


однині


множині


1. їм., що означають речови-

ну:


вода, вугілля, залізо, мо-

локо.


2. Вказують на опредмечену

якість або дію: блакить,

синь, боротьба, дружба,

гостинність, краса, любов.


3. Збірні: листя, молодь, сту-

дентство.


4. Вл. назви: Десна, Дніпро,

Київ, Леся, Тарас.


1. Парні предмети: вила, во-

рота, ножиці, двері, окуля-

ри.


2. Речовини: вершки,

прянощі, консерви.


дрова,


3. Збірні: гроші, надра, хащі.


4. Назви процесів, дій, почут-

тів, емоцій: пустощі, відві-

дини, веселощі, гордощі,

прикрощі.


5. Вл. назви: Суми, Черкаси,

Альпи, Афіни, Карпати.


(У процесі складання таблиці учні самостійно наво-

дять приклади іменників, які вживаються у певному ро-

ді. При ускладненні учитель приходить на допомогу).


— Які ви ще знаєте граматичні значення іменника?

(Відміна, група). Як розрізнити їх за групами? відміна-

ми?


Ігрова хвилинка.


Для любителя кросвордів учитель дає індивіду-

альне завдання: відгадати і внести у горизонтальні клі-

тини слова:


1. Хто мовчки говорить, а всіх навчає. (Книга).


2. Звір, що жив у рукавичці, загубленій дідом у лісі.

(Жабка).


3. Установа для літнього відпочинку дітей. (Табір).


4. Дваведмеді, два ведмеді ... молотили. (Горох).


5. Головний герой роману Д. Дефо. (Крузо).


6. Продукт, з яким ви робите бутерброд до школи.

'(Масло).


183


7. В Агнії Варто є вірш про маленьку дівчинку, яка

гірко плакала, що потоне в річці м'яч. Як її звали?

(Таня).


Якщо відповіді правильні, то у виділених клітинах

зверху донизу дізнаєтесь ім'я дівчинки, з якою в ранньо-

му дитинстві часто зустрічались в телевізійному кіно-

залі.


пп


2

ш


|7Г]


4

гп


5

ш


6

ш


7


ш


А всі учні тим часом відгадують загадку, усно виз-

начають граматичні значення іменника-відгадки, роз-

бирають його як частину мови.


Живуть через воду

Два добрі сусіди,

Та в гості від роду

Не йдуть і не їдуть.


(Береги)

V. Прикметник.


— Яка частина мови завжди вживається з іменни-

ком і всі її граматичні значення залежать від імен-

ника?


— Що таке прикметник? На які групи за значенням

вони поділяються? (Учитель на дошці, учні в зошити

записують таку схему):


184


Прикметники


вказують на колір,

смак, вагу, форму,

зовнішні та внутрішні

властивості:

жовтий, легкий, со-

лодкий, великий,

стрункий, щедрий.


мають ступені порів-

няння:


вищий (солодший) і


найвищий (найсолод-


ший)


виражають відношен-

ня до матеріалу, ча-

су, числа, особи, при-

значення, національ-

ності: залізний, літній,

подвійний, жіночий,

шкільний, український.


означають

належність

кого- чого-

небудь лю-

дині, або тва-

рині: Олегів

зошит, ма-

мина сумка.


«Весела перерва».


Учитель читає усмішки, загадки. Діти визначають у

прикметниках розряди за значенням, а прикметник ма-

теринська (мова) розбирають як частину мови.


— Чому ми кажемо «материнська мова»?


— Бо мати більше говорить, ніж батько.


— Яка була погода під час канікул?


— Святкова.


Загадка: Біла криничка, жовта водичка.


Хочеш водички? Розбий криничку.

(Яйце).


VI. Числівник.


— Що ви знаєте про числівник? На які групи за

значенням вони поділяються?


1 Іт

івники

-


\

| ІЙЛЬКІСНІ |

порядкові

кількість, число скільки?

порядок при лічбі який? котрий?

185


Хвилини а-в еселинка.


Завдання: виділити з текстів усмішок числівники,

зробити 'їхній морфологічний розбір.


» * *


— Позич мені, будь-ласка, п'ятдесят копійок.


— На жаль, у мене тільки десять.


— Ну, то позич десять, а сорок будеш винен.


* * *


— Петре, назви сім хижих звірів.


— Три леви і чотири тигри.


Відгадати загадки, провідміняти усно числівники.

Які особливості відмінювання числівників сорок, де-

в'яносто, сто, на -десят, -сот?


1. Сорок п'ят і сорок п'ят. Скільки буде? (Вісімде-

сят п'ят):


2. У тридцяти двох воїнів один командир. (Зуби,

язик).


3. Сімсот воріт, а собака на хвості сидить. (Сітка).


VII. Займенник.


— Яку ви ще знаєте іменну частину мови? Чим вона

особлива? Послухайте сатиричний куплет. Які займен-

ники є у цьому тексті? Який це розряд? Які ви знаєте

інші розряди займенників?


4


особові

зворотний 1 1 с

Займенники


при-

свійні


означальні


вказівні


питаль-

ні


мій, твій, свій, наш, ваш, їхній

весь, сам, самий, всякий, кожний, інший

той, цей, такий, стільки


ВІДНОС-

НІ


НІХТО, НІЩО,


ніякий, нічий,

нікотрий, ні-

скільки


утв. від питаль-

них плюс будь,

небудь, казна,

хтозна


хто,


що,


який,


чий,


котрий,


скільки


1СО


Ігровиймомент.


Відгадати загадки, знайти займенники, визначити їх

розряд, займенники «сам», «хто», «їх» розібрати як час-

тини мови.


1. Які два займенники псують дороги? (Я-ми).


2. За допомогою яких трьох займенників можна зро-

бити руки чистими? (Ви-ми-ти).


3. Жувати не жую, а все поїдаю, все тільки їм, а з

голоду помираю. (Вогонь).


4. Біжать коні булані, на них віжки порвані, хто їх

може зупинити, на них віжки підлатати? (Хмари).


5. Сам маленький, а шуба дерев'яна. (Горіх).


VIII. Дієслово.


Диктант-завдання.


Із текстів усмішок виписати дієслова.


— Людо, що ти робиш?


— Задачу розв'язую.


— То зав'яжи її знову та трохи погуляй зі мною.


АНДРІЙКО ЗАМРІЯВСЯ


Йде урок. У класі тиша.

Учні всі старанно пишуть.

Вчитель їм слова диктує,

Та Андрійко їх не чує.

Чистий зошит у Андрія.

Ні, хлопчина не хворіє —

Він, відклавши ручку, мрів,

Ось він. в космос полетів...

Ось полює на китів...

Все він може, все уміє,

Та, на жаль, лише у мрії.

А в житті — звичайна двійка

Знов чекає на Андрійка.

%


(Учитель пропонує учням підрахувати виписані діє-

слова — їх повинно бути 16. У кого така кількість, той

записує собі п'ять очок).


187


г— Які граматичні значення має дієслово?


число: однина, множина

Дієслово


дієвідміни:

перша, друга


спосіб


| дійсний


умовний наказовий


теперішній

І


майбутній


РІД


минулий


рід


1 — я, ми; 2 — ти, ви; 3 — він, вони


Гра «Добери антонім».


До поданих дієслів дібрати антонім (усно) у нака-

зовому способі. '


Згадай (забудь), заборони (дозволь), запам'ятай

(забудь), сядьмо (встаньмо), пишайтесь (соромтесь),

погодьтесь (відмовтесь), схваліть (засудіть), посилюй

(послаблюй), заперечуй (стверджуй), засни (прокинь-

ся), нагрій (охолоди), наближайся (віддаляйся).


Морфологічний розбір кількох дієслів.


IX. Прислівник.


— Про яку самостійну частину мови ще не йшлося

на уроці? Чим прислівник відрізняється від інших са-

мостійних частин мови? Що називається прислівником?


Знайдіть прислівник в усмішці, розберіть його як

частину мови.


* * *


— Яку фразу найчастіше говорять учні на уроках?


— Не знаю...


— Правильно!


X. Поетична хвилинка.


— Послухайте уважно уривок з вірша Володимира

Сосюри «Любіть Україну». Які художні засоби викорис-

товує поет? Запишіть.


188


Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води...

в годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди!..


Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов'їну.


Визначіть і надпишіть над кожним словом, яка це

частина мови,— читаємо «ланцюжком»: один учень на-

зиває слово, визначає, яка це частина мови, потім еста-

фету переймає сусід.


— Які службові частини мови ви знаєте? Яка їхня

роль у нашій мові?


Службові частини мови


прийменник


сполучник


похідні

непохідні

сурядності


підрядності

формотворчі


І


попід,

коло


У, в, з,

під, над


І,


часу

місця


хай, нехай

бодай; б, би;


мети

причини


а, способу дії


модальні


або-або, ні-ні


— Послухайте сатиричні мініатюри-притчі. Чого во-

ни вчать нас? На які частини мови тут робиться наго-

лос? Які це сполучники?


Це так, але... Повір, але.. Забув, але.,

Завжди але, на добре чи на зле;

Рдзкоаює життя людини

На протилежні половини


Якби на носі в кожного росли гриби,

То за природу не вели б ми боротьби.


189


/ ріки чистими були б, якби

Був толк якийсь із тої боротьби.


XI. Підсумок.


— Що ми повторювали на сьогоднішньому уроці?


Діти підраховують очки, які вони отримали. Учи-

тель підводить підсумок на кращого знавця морфології,

виставляє оцінки (лише п'ятірки), вручає найактивні-

шим учням сувеніри.


XII. Домашнє завдання.


Переписати вірш Андрія Малишка, визначити всі

частини мови, вивчити напам'ять.


Буду я навчатись мови золотої


У трави-веснянки, у гори крутої,


В потічка веселого, що постане річкою,


В пагінця зеленого, що зросте смерічкю,


Буду я навчатись мови-блискавиці


В клекоті гарячім кованої криці.


В корневищі пружному ниви колоскової,


В леготі шовковому пісні колискової...


Г. К. ДМИТРЕНКО.


БІОЛОГІЯ,

ЛЕГЕНДИ, ПОВІР'Я


7 клас


Народознавство — одне з джерел активізації мисли-

тельної діяльності учнів на уроках біології. Зіставлення

наукових пояснень тих чи іших явищ і їх трактування у

фольклорі урізноманітнює урок не лише новою інформа-

цією, а й збагачує уяву, спонукає до аналізу, формує

уміння і навички самостійно робити відповідні узагаль-