Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Основні поняття
Тип уроку: комбінований.
I. організаційний момент
Ii. актуалізація опорних знань і вмінь учнів
I. домашнє завдання
Основні поняття
Тип уроку
Iі. актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Iii. вивчення нового матеріалу
2. Спеціалізовані видання про швейні й вишиті вироби.
Розповідь учителя.
IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Створення моделі виробу з використанням методу комбінування
Методичні рекомендації.
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
1) Назвіть спеціалізовані видання про швейні та вишиті вироби.
Vi. підсумки уроку
Vii. домашнє завдання
Тема. Художнє конструювання виробу.
Основні поняття
Тип уроку
...
Полное содержание
Подобный материал:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6


Тема. Поняття про основні галузі господарства і технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку і правила безпечної роботи в шкільних майстернях.

Мета: ознайомити учнів із програмою й об'єктами праці, основними галузями виробництва, із прикладами технологій, які в них застосовуються; повторити правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільних майстернях; навчити характе­ризувати основні галузі виробництва і види технологій; фор­мувати свідоме виконання правил внутрішнього розпорядку і безпечної роботи під час роботи в майстернях.


Обладнання: таблиці «Правила внутрішнього розпорядку в шкіль­них майстернях», «Правила безпечної праці в шкільних май­стернях».

Основні поняття: галузі господарства (промисловість, сільське гос­подарство, транспорт, будівництво, зв'язок); види технологій; правила внутрішнього розпорядку, безпечної роботи.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент 1 хв.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 8 хв.

III. Вивчення нового матеріалу……………… 26 хв
  1. Поняття про основні галузі господарства і технології, які в них застосовуються.
  2. Правила внутрішнього розпорядку і безпечної в шкільних майстернях (із практичним закріпленням).

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів 7 хв.

V. Підсумки уроку 1 хв.

VI. Домашнє завдання 2 хв.


Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ознайомити учнів із програмою курсу, із завданнями й об'єктами праці в 6 класі, продемонструвати зразки виробів, виготовлені учнями в попередні роки (на експозиціях у майстерні).


II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Що таке технологія?
  2. Назвіть відомі вам види технологій у побуті.
  3. Яке обладнання, інструменти, матеріали використовуються в кожному з цих видів технологічної діяльності? Яке їхнє призначення?

1. Поняття про основні галузі господарства і технології, які в них застосовуюся.

Розповідь учителя.

Господарство (економіка) — найважливіша сфера суспільного життя. У ній на основі використання різноманітних ресурсів здій­снюється виробництво, обмін, розподіл та споживання продуктів людської діяльності.

Основні галузі господарства:
  • промисловість;
  • транспорт;
  • сільське господарство;
  • будівництво;
  • зв'язок.

Мозковий штурм.

Зформулювати проблемне питання (записати на дошці) і запропонувати всім висловити ідеї, коментарі, навести фрази чи слова, пов'язані з цією проблемою.

Усі пропозиції записуються на дошці чи великому аркуші паперу в порядку їх виголошення без зауважень, коментарів чи запитань.

Коли всі присутні вважатимуть кількість поданих ідей достатньою, їх висування припиняється.

Після того, як ідеї зібрано, їх групують, аналізують, розвивають.

Вибираються ті ідеї, що допоможуть вирішенню поставленої проб­леми.

Проблемне питання. Назвіть відомі вам галузі промисловості, сільського господарства, транспорту, будівництва, зв'язку.

Евристична бесіда.

Чи можна сказати, що процеси виробництва різних товарів (машин, тканин, одягу, взуття, продуктів харчування та ін.) є технологічними? Доведіть це.

Підвести учнів до висновку про те, що в різних галузях господарства застосовуються відповідні технології. Наприклад, у промисловості основними є такі технології:

-машинобудування; - приладобудування;
-верстатобудування; -літакобудування;
-суднобудування; - виготовлення меблів (деревообробна промисловість);

- виробництво продуктів харчування (харчова промисловість);

- виробництво тканин (текстильна промисловість);

- виробництво одягу (легка промисловість);

- виробництво взуття тощо.

У сільському господарстві застосовуються такі технології:

— овочівництво, садівництво, вирощування кормових культур;

— скотарство, свинарство, вівчарство, кролівництво, птахівни­цтво, рибництво та ін.

Для галузей будівництва також характерні певні технології:
  • спорудження житлових будинків;
  • спорудження комунальних об'єктів;
  • будівництво доріг;
  • будівництво і реконструкція заводів, фабрик та інших виробни­чих споруд та ін.

У транспорті застосовуються технології:
  • експлуатація електротранспорту (трамваї, тролейбуси);
  • експлуатація автотранспорту (автобуси, таксі та ін.);
  • експлуатація залізничного транспорту;



  • експлуатація повітряного транспорту (літаки, вертольоти) тощо. У галузях зв'язку розрізняють такі технології:
  • радіозв'язок; - пошта;
  • телеграф; - телефон;
  • телебачення; - мобільний зв'язок та ін.

Слід звернути увагу учнів на те, що структура господарства по­стійно удосконалюється і змінюється, з'являються нові технології, запровадження яких приводить до виникнення нових галузей (на­приклад, поява Інтернету, мобільного зв'язку і т. ін.).

2. Правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкіль­них майстернях (із практичним закріпленням).

Бесіда.

1) Із якими інструментами та обладнанням ви працювали на уроках трудового навчання в 5 класі?

2) Пригадайте, яких правил безпечної роботи необхідно було при
цьому дотримуватися.

(До обговорення залучається максимальна кількість учнів.)

Міні-практикум. об'єднати учнів у групи (3—5 осіб), повідомити (нагадати) їм правила роботи в малих групах.

Кожна група одержує картки з правилами внутрішнього розпо­рядку і безпечної роботи в шкільних майстернях.

Завдання.
  1. При виконанні яких видів робіт необхідно дотримуватися цих правил?
  2. До яких наслідків може призвести їх недотримання? ,

Подальше спільне обговорення дозволить у короткий термін по­вторити необхідні правила.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Із метою закріплення нових знань про види технологій, які засто­совуються в господарстві, учитель може організувати роботу в групах або індивідуально, письмово або біля дошки.

Зразок дидактичних карток

Картка 1

Установіть відповідність між назвою галузі й технології.
( ) Промисловість 1) Поштові послуги

( ) Сільське господарство 2) Верстатобудування

( )Зв'язок 3) Рослинництво


Картка 2

Виберіть і підкресліть технології, які застосовуються у сфері зв'язку.

Літакобудування, поштові послуги, виготовлення меблів, вироб­ництво взуття, мобільний зв'язок, телеграф, будівництво шкіл, приладобудування, експлуатація автотранспорту, телебачення.


Картка З

Доведіть або спростуйте твердження, що процес виготовлення у швейних виробів є технологічним.


V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Будь-яка галузь народного господарства пов'язана із застосуван­ням різних технологій, оскільки виробництво тих чи інших товарів, організація роботи транспорту, зв'язку, вирощування рослин та інше є перетворюючим технологічним процесом.

I. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Повторити правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільних майстернях.

2) Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи.

УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6