Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Оцінювання навчальних досягнень учнів за розділом «Проектування виробів». Види технологічних процесів. Розкроювання виробу.
Основні поняття
Організаційний момент
Iii. актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Iv. вивчення нового матеріалу з практичним закріпленням
Розповідь учителя.
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
Vi. підсумки
Vii. домашнє
«проектування виробів»
Мірки знімають
Гігієнічні властивості тканини
Робота підручником.
Розповідь учителя.
Робота з підручником.
Послідовність виконання.
V. закріпл
Vi. підсумки уроку
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
Тема. Оцінювання навчальних досягнень учнів за розділом «Проектування виробів». Види технологічних процесів. Розкроювання виробу.

Мета: систематизувати й оцінити рівень знань учнів за розділом «Проектування виробів»; ознайомити з вимогами підготовки тканини до розкроювання, правилами розкроювання, (настил тканини, раціональне розкладання лекал); навчити підготовлювати тканину до розкроювання, розкроювати виріб, вихо­вувати свідоме виконання правил безпечної роботи при роз­кроюванні, економне ставлення до використання матеріалів, формувати навички самоконтролю якості виконання роботи.

Обладнання: таблиці «Розкладання лекал на тканині», «Дефекти тканини», «Правила безпечної праці».

Інструменти і матеріали: тканина, ножиці, кравецькі шпильки, шматочок крейди або мила, олівець, лінійка, лекала.

Основні поняття: дефекти тканини, настил тканини «у згин» («у розгортку»), контур, обведення, припуск, деталі крою.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент................... 1 хв.

II. Оцінювання навчальних досягнень учнів за розділом

«Проектування виробів» 15 хв.
  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 1 хв.
  2. Вивчення нового матеріалу з практичним закріпленням 23 хв.
  1. Підготовка тканини до розкроювання.
  2. Розкроювання виробу.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів Зхв.

VI. Підсумки уроку 1 хв.

VII. Домашнє завдання 1хв.


Хід заняття

І . ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ЗА РОЗДІЛОМ

«ПРОЕКТУВАННЯ ВИРОБІВ»


III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Які інструменти необхідні при розкроювання?
  2. Які правила безпечної роботи з ними?
  3. Як правильно організовувати робоче місце під час розкрою­вання?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ З ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯМ

1. Підготовка тканини до розкроювання. Розповідь учителя.

Для якісного виконання розкроювання швейного виробу необхідно правильно підготувати обрану тканину.

Підготовка тканини до розкроювання полягає в тому, що:

а) визначають лицьовий і виворітний боки тканини;

б) визначають напрямок малюнка;

в) перевіряють якість тканини: чи немає ткацьких дефектів (пропуску або обриву ниток основи і піткання) або дефектів фарбування (плям, перекосів малюнка).

(Учитель використовує таблицю « Дефекти тканини», а також де­монструє зразки тканин із відповідними дефектами);

г) визначають напрямок нитки основи;

д) зволожують і прасують тканину (із метою запобігання зсідальності при подальшому використанні виробу).

У ході розповіді вчитель залучає учнів до обговорення таких пи­тань: ознаки визначення лицьового боку в різних тканинах (глад­кофарбованих, із малюнком), ознаки визначення напрямку нитки основи, вплив напрямку малюнка тканини на розкладання лекал.

При цьому доцільно продемонструвати зразки тканин із малюн­ком, спрямованим в один або два боки, із великим малюнком, у смуж­ку тощо.

Міні-практикум.

Підготувати тканину до розкроювання.

Учні перевіряють якість тканини, визначають лицьовий бік, напрямок нитки основи, малюнка, зволожують, прасують і складають тканину.
  1. Розкроювання виробу.

Розповідь учителя.

Розкроювання виробу — відповідальний етап, тому виконувати його потрібно дуже акуратно й уважно, дотримуючись певних вимог.

1) Тканину складають удвічі («у згин») за ниткою основи, зрівнюючи пруги й зрізи.

2) Лекала розкладають з урахуванням напрямку нитки основи, малюнка, економно, спочатку великі, потім дрібні деталі.
  1. Деталі обводять загостреним шматочком крейди (мила) або простим олівцем.
  2. Припуски на шви повинні відповідати величині припусків, яку зазначено на лекалах.
  3. Викроювати необхідно точно по лініях припусків на шви.
    Продемонструвати розкладання лекал на тканині, характеризуючи варіанти для різних моделей виробів).


ПРАКТИЧНА РОБОТА. Розкроювання виробу.

Інструменти і матеріали: тканина, лекала, лінійка, ножиці, шматочок крейди або мила, кравецькі шпильки.

Послідовність виконання.
  1. Підготувати тканину.
  2. Скласти тканину вдвічі по лінії нитки основи лицьовим боком усередину, сколоти шпильками.
  3. Вирівняти поперечний зріз тканини.
  4. Накласти лекало фартуха серединою на згин тканини, відсту­пивши від поперечного зрізу на величину припуску, зазначено­го на лекалі.
  5. Послідовно розкласти на тканині інші деталі, приколоти, пере­вірити наявність усіх деталей.
  6. Обвести лекало по контуру.
  7. Відміряти припуски на обробку зрізів фартуха і провести другу лінію, паралельну першій.
  8. Вузькі та довгі деталі (пояс, бретель) розмітити прямо на тка­нині.

9) Викроїти деталі фартуха по другій лінії.

10)Відколоти деталі викрійки і сколоти деталі крою.

Контроль правильності розкладання лекал, обведення їх крейдою, дотримання правил безпечної роботи. Підбиваючи підсумки роботи, відзначити учнів, які самостійно й успішно виконали завдання, звернути увагу на типові помилки.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

Поясніть, як враховують при розкладанні лекал:

а) дефекти тканини;

б) напрямок нитки основи та малюнка.

Назвіть лекала фартуха, які розташовують упритул до згину тканини.

Які деталі розкладають першими: великі чи дрібні?

Поясніть, навіщо лекала обводять двома лініями.

Яких правил безпечної роботи слід дотримуватися під час роз­кроювання?


VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слова вчителя.

Згадайте приказку «Сім разів відміряй, один — відріж». Під розкроювання виробу не забувайте про це правило. Помилки, допущені при розкроюванні деталей, не завжди вдається виправити, і тканина може виявитися безнадійно зіпсованою;


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи.


ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ЗА РОЗДІЛОМ

«ПРОЕКТУВАННЯ ВИРОБІВ»

ВАРІАНТ .1.

І рівень

1. Технології виготовлення швейних виробів за­стосовуються:

а) у легкій промисловості;

б) машинобудуванні.

2.Лляні тканини:
а) м'які й теплі; б) цупкі й колючі,

З.Лінію грудей позначено на малюнку цифрою:
а)1; б) 2; в) 5.





ІІ рівень

4. Підпишіть назви робочого одягу, що зображений на малюнках


1) 2)




5. Заповніть пропуски у твердженнях.
Мірки знімають................................ боку фігури ……………………………... стрічкою,
Мірки обхвату і ширини записують у
……………………….. ... розмірі
Спочатку знімають мірки.
..............., а потім .......................................


6.Доповніть схему класифікації технологічних властивостей тканини.


Технологічні властивості тканини




III рівень

7. Установіть відповідність між позначеннями мірок та їх призначенням (проставте цифри у дужках).

( ) Цг 1) Для розрахунку довжини нижньої частини фартуха.

( ) Сс 2) Для розрахунку довжини нагрудника.

( ) Дгр 3) Для розрахунку ширини нагрудника.

( ) Дв 4) Для розрахунку ширини нижньої частини фартуха.


8. Заповніть пропуски в таблиці.



Характеристика властивостей тканини

Властивості тканини

Тип властивостей тканини

Здатність вбирати вологу










Повітропроникність

Гігієнічний

Здатність витримувати навантаження










Драпіруватість






9. Охарактеризуйте моделі-аналоги фартухів, зображених на малюн­ках.




IV рівень

10. Використовуючи метод комбінування, створіть модель фартуха. Намалюйте її ескіз.





ВАРІАНТ 2

І рівень

1. Технології вирощування рослин застосовуються:

а) в авіабудуванні;

б) сільському господарстві.

2. Бавовняні тканини мають нитки:

а) рівномірної товщини;

б) нерівномірної товщини.

  1. Лінію стегон позначено на малюнку цифрою:


а) 1; б) 2; в) 5;





5. Заповніть пропуски у твердженнях.
Лінію..................... оперізують...................................

Мірки довжини і висоти записують у……………………………. розміри

Той, із кого знімають мірки, повинен бути ...................... одязі й стояти у позі, вільно опустивши………………..

6. Доповніть схему класифікації гігієнічних властивостей тканини.

Гігієнічні властивості тканини




III рівень

7. Установіть відповідність між позначеннями мірок і правилами їх знімання (проставте цифри у дужках).

( ) Дв 1) По лінії грудей між високими точками.

( ) Сс 2) Від лінії талії вгору до бажаної довжини.

( ) Цг 3) По точках сідниць, які виступають, з'єднується рівні живота.

( ) Дгр 4) Від лінії талії вниз на бажану довжину.

8. Заповніть пропуски в таблиці


Характеристика властивостей тканини

Властивість тканини

Тип властивостей тканини

Здатність зберігати тепло










Зсідальність




Здатність зберігати заломи




Механічний




Обсипальність





9. Охарактеризуйте моделі-аналогів фартухів, зображених на малюнках

а) б)





10. Використовуючи метод комбінування, створіть моделі фартуха. Намалюйте ескіз





УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6

Тема. Техніка. Поняття про механізми в машинах. Призначення і принцип роботи моталки.

Мета: ознайомити учнів із видами механізмів, із призначенням і будовою моталки, сформувати поняття про кінематичну схему, навчити читати кінематичну схему, намотувати нитку на шпульку; розширити технічний кругозір, виховувати дбайливе ставлення до устаткування, доповнити знання про будову і можливості швейної машини.

Обладнання: таблиці «Швейна машина», «Правила безпечної роботи і санітарно-гігієнічні вимоги», швейні машини.

Інструменти і матеріали: шпульки, нитки.

Основні поняття: механізм, кінематична схема, фрикційна і пасова передачі, моталка, натяжні пристрої, холостий хід.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку .

І. Організаційний момент... 1хв

П. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 2 х

III. Вивчення нового матеріалу 13хв
  1. Поняття про механізми.
  2. Поняття про кінематичну схему. Умовні позначення на кінематичних схемах.

3. Призначення і будова моталки

IV. Практична робота. Намотування ниток на шпульку 24хв

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів....:.................... З х

VI. Підсумки уроку .. 1 х

VII. Домашнє завдання 1х


Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

Запропонувати учням згадати з курсу 5 класу основні поняття, які використовуються в техніці.
  1. Що таке типові і спеціальні деталі? Наведіть приклади.
  2. Якими способами можна з'єднати деталі?

Узагальнюючи відповіді учнів, учитель робить висновок: чим біль­ше деталей бере участь у з'єднанні, тим складніший сам пристрій і операції, які він виконує.


Ш. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поняття про механізми.

Розповідь учителя.

У сучасному світі практично в усіх сферах людської діяльності ви­користовуються різні механізми.

Механізм - це пристрій для передачі руху від одних деталей до інших або для перетворення одного виду руху на інший.

Розглядаючи види механізмів, учитель використовує таку схему.



Види механізмів










Для передачі обертального руху




Для перетворення руху з одного виду на інший










Передачі: зубчаста, пасова пасова,

фрик фрик-




Механізми: рейковий, кккрикривошип-

фрикційна




кривошипно-шатунний


Коментуючи схему, наголосити на тому, що при передачі руху зменшується або збільшується частота обертання, змінюється напрямок руху. При перетворенні руху обертальний рух переходить у поступальний (рейковий механізм) або навпаки (кривошипно-ша­тунний механізм).

У механізмах розрізняють ведучу, передаточну і ведену ланки,


2. Поняття про кінематичну схему. Умовні позначення на кіне­матичних схемах.

Розповідь учителя.

З метою розуміння будови і принципу дії певного механізму ви­користовують схеми.

Схема — це рисунок, на якому за допомогою умовних позначень показані складові частини механізму і зв'язки між ними.

Схема, на якій зображені тільки ті частини механізму, що беруть
участь у передачі руху (зубчасті колеса, вали, шківи тощо), називається кінематичною. Для складання таких схем використовують певні умовні позначення.

Робота підручником.

Учні знайомляться з умовними позначеннями, які використовуються у кінематичних схемах, використовуючи табл. 3 підручника [18, с 15].
  1. Призначення і будова моталки.

Бесіда.
  1. Як підготувати швейну машину до роботи?
  2. Назвіть і покажіть пристрої, розміщені на стояку рукава.
  3. За допомогою якої деталі швейну машину встановлюють на холостий хід? Покажіть її, продемонструйте прийоми роботи з нею.

Розповідь учителя.

Кожна швейна машина має спеціальний пристрій для механічного намотування ниток на шпульку-моталку, прикріплену до стояка рука і натяжний пристрій, розміщений на платформі швейної машини.

Пояснити будову моталки, використовуючи настінну таблицю «Швейна машина».

Робота з підручником.

Учні опрацьовують відповідний текст підручника [19, с. 80]. .

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Намотування ниток на шпульку

Інструменти і матеріали: нитки, швейна машина, шпулька.

Послідовність виконання.

1) Встановити котушку ниток на котушковий стержень , розміщений на платформі машини.
  1. Пропустити нитку між шайбами натяжного пристрою .
  2. Кінець нитки вручну намотати кілька разів на шпульку.
  3. Надягти шпульку на вісь моталки так, щоб нитка була спереду.
  4. Рамку моталки відтиснути вниз і закріпити за допомогою заскочки.
  5. Встановити швейну машину на холостий хід, використовуючи фрикційний гвинт.

7) Надати руху маховому колесу і намотувати нитку на шпульку доти, поки палець заскочки автоматично не відскочить від шпульки.

Намотана нитка повинна лягати щільно і рівномірно.

У ході практичної роботи вчитель контролює дотримання учнями

правил безпечної роботи, правильність виконання намотування ниток на шпульку.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Назвіть правила безпечної роботу на швейній машині, яких ви дотримувалися при намотуванні нитки на шпульку.
  2. Чому моталкою користуються на холостому ході машини?
  3. Що може статися, якщо шпулька неправильно встановлена на вісь моталки?
  4. Яке призначення натяжного пристрою?
  5. Чи є моталка механізмом? Відповідь обґрунтуйте.
  6. Установіть відповідність між назвою механізму і його умовних позначенням.



( ) Вал
( ) Гвинт

( ) Нерухоме з'єднання деталі з валом

( ) Вал в опорах

( ) Шарнірне з'єднання

( ) Рухливе з'єднання деталі з валом

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Оцінити результати навчальної діяльності учнів.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6