Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Найпростіші прийоми моделювання.
4. Розрахунок кількості тканини для фартуха.
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
Vi. підсумки уроку
Vii. домашнє завдання
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Iv. вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
3. Лляні й бавовняні тканини, їх властивості.
Розповідь учителя.
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
Vi. підсумки уроку
Vii.домашнє завдання
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
2. Найпростіші прийоми моделювання.

Розповісти про найпростіші прийоми зміни форми деталей фартуха: лінії низу (трикутна, овальна), форми кишень (відповідно лінії низу) і нагрудника; продемонструвати їх на дошці.

Міні-практикум.

Запропонувати учням уважно розглянути обрані ними фасони фартухів і підготувати відповіді на запитання.
  1. Чи має фасон загальні і відмінні риси відповідно до базової форми?
  2. Які зміни, на ваш погляд, необхідно внести до базової форми?
  3. Які варіанти оздоблення характерні для вашої моделі? Чи доцільне таке оздоблення?

(Роботу можна провести, об'єднавши учнів у творчі групи.)

3. Підготовка лекал до розкроювання.
Розповідь учителя.

Важливу роль у процесі розкроюванні відіграє підготовка лекал. Підготовка лекал полягає в тому, що на кожній деталі вказується:

а) назва деталі;

б) верх деталі

в) напрямок нитки основи ;

г) кількість деталей (на парних деталях);

д) лінія згину тканини (на симетричних деталях);

е) величина припусків на шов і підгин.

4. Розрахунок кількості тканини для фартуха. .
Розповідь учителя.

Після підготовки лекал необхідно розрахувати кількість тканини Для пошиття конкретного виробу.

Розрахунок кількості тканини для пошиття фартуха виконується
за формулою: Дв + Дгр+5, при ширині тканини 90—100 см. Саме
таку ширину найчастіше мають бавовняні та лляні тканини, які використовуються для пошиття фартухів. Якщо тканина має асиметричний або великий малюнок, то її буде потрібно більше.

Міні-практикум.

Розрахуйте необхідну кількість тканини для пошиття фартуха
(Учні розраховують кількість тканини, використовуючи свої мірки.)

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Моделювання креслення базової форми
і підготовка лекал до розкроювання

Інструменти і матеріали: креслення базової форми фартуха, ножиці, олівці, лінійка, клей (по необхідності).

Послідовність виконання.

1) Визначити необхідні зміни, які відповідають вибраному фасону виробу.
  1. Нанести на креслення базової форми фартуха нові лінії фасону.
  2. Вирізати деталі фартуха по нових лініях.
  3. Підготувати отримані лекала до розкроювання:

а) написати назви деталей;

б) позначити верх деталі:

в) указати напрямок нитки основи;

г) на парних деталях (кишеня) указати їх кількість;

д) на симетричних деталях (фартух) указати лінію згину;

е) указати величину припусків по зрізах на шви і підгин.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Робота в парах.

Запропонувати учням, які сидять поряд, обмінятися підготовленими лекалами, перевірити і прокоментувати роботи.

Індивідуальні завдання. ,

Окремі учні одержують картки із завданнями, які виконують біля дошки

Картка 1


На кресленні фартуха нанесені лінії фасону. Намалюйте ескіз цього фартуха.


Картка 2

Розгляньте ескіз фартуха. Поясніть, як треба змінити викрійку-основу фартуха, моделюю­чи цей фасон.





VI. ПІДСУМКИ УРОКУ


Заключне слово вчителя.

Використовуючи нескладні прийоми моделювання, можна створю­вати різноманітні фасони фартухів.


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Опрацювати конспект.

2) Підібрати зразки тканин для пошиття виробу,

3) Підготувати повідомлення про бавовну і льон.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6

Тема. Конструкційні матеріали та їх вибір.

Мета: ознайомити учнів із властивостями конструкційних матеріа­лів, дати уявлення про волокна рослинного походження, про властивості тканин, що виготовляють із цих волокон, розкрити вплив властивостей конструкційних матеріалів на їх вибір для виготовлення виробів, навчити розпізнавати бавовняні і лляні тканини, підбирати тканини для пошиття фартуха; поглибити знання учнів про властивості і структуру тканин; розвивати увагу, спостережливість, аналітичні здібності.

Обладнаний: колекція «Бавовна», «Льон», зразки бавовняних і лля­них тканин, таблиця «Види волокон», «Властивості тканин».

Інструменти і матеріали: колекції тканин (бавовняні і лляні), ножи­ці, лупа, голка, сірники.

Основні поняття: шовк-сирець, льон-довгунець, насінні волокна, луб'яні волокна, звитість, сурова тканина, відбілювання, трі­пання, чесання, рівниця, типи властивостей тканин: оптичні (блиск, колорит), механічні (міцність, зминальність, драпірувальність), гігієнічні (гігроскопічність, повітропроникність, пилоємність, теплозахисні властивості), технологічні (зсідальність, обсипальність ниток, розсувність ниток у швах).

Тип уроку: комбінований.


Структура уроку

І.Організаційний момент.., 1хв

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів З хв;

III. Вивчення нового матеріалу 16 хв:
  1. Поняття про властивості тканин.
  2. Волокна рослинного походження.
  3. Лляні й бавовняні тканини, їх властивості. Розпізнавання тканин.:
  4. Вибір тканини для виготовлення виробів.

IV. Практична робота. Розпізнавання бавовняних і лляних
тканин. Вибір тканини для виготовлення фартуха
... 20 хв:

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів. З хв:

VI. Підсумки уроку 1 хв:
  1. Домашнє завдання……………………………1хв


Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда
  1. Поясніть сутність процесу прядіння.
  2. Як із пряжі одержують тканину?
  3. Як називається процес виготовлення тканини?
  4. Як називаються нитки, що йдуть уздовж і впоперек тканини
  5. Що таке пруг?
  6. За якими ознаками можна визначити в тканині нитку основи?

Індивідуальне завдання (біля дошки).

Заповніть пропуски в логічних ланцюжках.



Сировина




Прядильні фабрики















Ткацкі фабрики




Тканини



IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поняття про властивості тканин.

Розповідь учителя.

Тканини є одним із видів конструкційних матеріалів і мають певні властивості, які залежать від волокняного складу, структури, особливостей їх обробки.

Під час розповіді учитель демонструє зразки тканин і заповнює таблицю.

Зразок таблиці

Властивості тканин

Тип

Властивість

Характеристика

Оптичні

Блиск

Здатність відбивати світло




Колорит

Співвідношення кольорів

Механічні

Міцність

Здатність витримувати певне зовнішнє навантаження




Зминальність

Здатність зберігати заломи




Драпірувальність

Здатність утворювати м'які складки

Гігієнічні

Гігроскопічність

Здатність вбирати вологу




Теплозахисні влас­тивості

Здатність зберігати тепло




Повітропроникність

Здатність пропускати повітря




Пилоємність

Здатність вбирати пил, забруднюва­тися

Техноло­гічні

Зсідальність

Зменшення розмірів при замочуванні, пранні, волого-тепловій обробці




Обсипальність ниток

Випадання ниток по обрізаних краях




Розсунення ниток у швах

Зсування ниток у результаті розтягу­вання або згинання тканини


Узагальнюючи інформацію про властивості тканин, під­вести учнів до висновку про те, що в різних тканинах є домінуючими і більш вираженими певні властивості.
  1. Волокна рослинного походження.

Розповідь учителя.

Використовуючи схему «Текстильні волокна», повідомити, що сировиною для виготовлення тканин є текстильні волокна, які поділяються на натуральні й хімічні. Далі по­яснити різницю між ними

Повідомлення учнів.

Заслуховуються повідомлення учнів про бавовну і льон, які вчи­тель за необхідності доповнює, систематизує й узагальнює.

Розповідь учителя.

До текстильних волокон рослинного походження належать волокна бавовни, льону, коноплі, джуту тощо.



Текстильні матеріали



Натуральні Хімічні




Рослинного тваринного Штучні Синтетичні

походження походження

Нейлон


Бавовна Льон Вовна Шовк Віскоза Ацетат Капрон Лавсан


Найпоширенішою прядильною культурою, яку вирощують з метою одержання текстильного волокна, є бавовник — одна з найдавніших технічних рослин нашої планети. В Індії, Китаї його вирощували вже в III тис. до н. е.

Сьогодні бавовник вирощують у всіх районах із теплим сухим кліматом, великою кількістю сонячних днів у році — у Китаї, Індії, Бразилії, Казахстані, Киргизстані, Азербайджані, Вірменії, тощо.

Бавовник — рослина заввишки 70—200 см, із великими квітами. Плід бавовнику — це коробочка, у якій є насіння, покрите волокнами. На одній насінині розвивається 5—15 тис. волокон завдовжки 30—50 мм. Волокно разом з насінням називають бавовною-сирцем. Зазвичай волокна бавовнику білого кольору, тому цей цінний вид сировини називають «бі­лим золотом». Нині виведені сорти бавовнику з кольоровим волокном — коричневим, зеле­ним.

Льон — трав'яниста однолітня рослина, одна з найважливіших технічних культур . Існує близько 200 видів льону, але вирощують в основному льон-довгунець, що має у стеблах лляне волокно у вигляді пучків. Це волокно на­зивають луб'яним.

Льон-довгунець — дуже давня культура. Вва­жається, що він походить із виду льону, який в далекому минулому вирощували в гірських районах Індії, Китаю, Середземномор'я.

У X—XIII ст. льон-довгунець став основною прядильною рослиною Русі й одержав назву «російське золото»

Вирощують льон у районах із помірним кліматом. Основні посіви розташовані на території України, Білорусі, країн Балтії (Естонії, Литви), багатьох областей Росії (Вологодської, Мурманської тощо).

Бесіда.

Розповісти про властивості волокон бавовни і льону, ви­користовуючи колекції «Бавовна», «Льон». У ході обговорення скла­дається таблиця.

Властивості волокон бавовни і льону

Назва

Властивості




Колір

Блиск

Звитість

Довжи­на, мм

Товщина

Міцність

М'якість

Бавовна

Білий

Мато­вий

Звите

65

Тонке

Серед­ня

М'яке

Льон

Сірий

Різ­кий

Пряме

250— 1000

Товсте

Висока

Тверде


Продемонструвати процес горіння волокон. Учням пропонується охарактеризувати його за такими критеріями: колір полум'я, трива­лість горіння, який запах виділяється під час горіння, що залиша­ється після згоряння.

Узагальнюючи свої спостереження, учні роблять висновок щодо характеру горіння волокон рослинного походження: горять добре, яскраво-жовтим полум'ям із палахкотливими іскрами, поширюють запах згорілого паперу, після згоряння волокон залишається сірий попіл.

3. Лляні й бавовняні тканини, їх властивості.

Розпізнавання тканин. Міні-практикум.

Скласти порівняльну характеристику тканин, залучаючи учнів, які одержують зразки бавовняних і лляних тканин. У ході роботи відбувається заповнення таблиці.

Властивості бавовняних і лляних


Властивості й ознаки ви­значення виду тканини

Тканина




Бавовняна

Лляна

Блиск

Матовий

Блискучий

Гладкість

Цупкі, відчуття тепла

Гладкі, відчуття про­холоди

М'якість

М'які

Цупкі

Рівномірність ниток товщиною

Рівномірні

Нерівномірні

Розтяжність

за ниткою основи

за ниткою піткання


Слабко розтягуються

Сильно розтягуються


Не розтягуються

Слабко розтягуються


Міцність

Середня

Висока

Вид обриву нитки

Пензлик у вигляді ватки

Пензлик у вигляді прямих волокон

Зминальність

Середня

Висока

Гігроскопічність

Добре вбирає вологу

Добре вбирає вологу

Повітропроникність

Середня

Висока

Зсідальність

Дає велику зсідальність по основі

Дає сильну зсідальність

Обсипальність ниток

Слабко обсипаються

Сильно обсипаються


Бесіда.

1) Які з властивостей ви б назвали позитивними, а які - небажаними?

2) Як ці властивості слід враховувати при розрахунку кількості тканини, розкроюванні?

Розповідь учителя.

Бавовна-сирець надходить на бавовноочисні підприємства, проходить первинну обробку (відділення волокон від коробочок, гілок, сторонніх домішок, насіння, сміття). Потім її пресують у паки і відправляють на бавовнопрядильні фабрики. На фабриках волокна піддають складній обробці, яка включає такі операції: чесання, вирівнювання (отримують рівницю), прядіння — витягування і скручування волокон у суцільну нитку- пряжу. Пряжу, змотану в бобіни, відправляють на ткацькі фабрики. Тут шляхом переплетення ниток на ткацьких верстатах виготовляють сурову тканину. Для надання тканині нових властивостей її піддають спеціальній обробці: відбілюють, фарбують, наносять малюнок, обробляють хімічними речовинами тощо.

Льон також проходить первинну обробку, перш ніж стане текстильним волокном. Його висмикують із корінням, вимочують, сушать й обмолочують (тріпають) для відділення волокон від стебла.

Подальший процес обробки волокон льону подібний до процесу обробки бавовни-сирцю.

  1. Вибір тканини для виготовлення виробів.

Евристична бесіда.

Як ви вважаєте, підходять для пошиття фартуха бавовняні або лля­ні тканини? (Відповідь обґрунтуйте, користуючись таблицею «Влас­тивості бавовняних і лляних тканин».)

Розповідь учителя.

Тканини з бавовни і льону міцні, мало розтягуються, добре вбира­ють вологу і пропускають повітря, мають високу міцність, швидко сохнуть і добре прасуються.

Усе це визначає вибір таких тканин для пошиття фартуха. Вибір тканини за зовнішнім виглядом (колір, характер малюнка) залежить від призначення фартуха. Так, фартух для кулінарних робіт краще шити з бавовняних тканин гладкофарбованих або з малюнком на світ­лому фоні, фартух для прибирання — із лляної гладкофарбованої тканини або з тканини з друкованим малюнком, але більш темних кольорів. Дитячі фартухи часто шиють із тканини з тематичним ма­люнком (іграшки, звірі, будиночки тощо).

(Учитель демонструє-зразки тканин.)


IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Розпізнавання бавовняних і лляних тканин. Вибір тканини для виготовлення фартуха

Обладнання ї матеріали: зразки тканин (підготовлені учнями вдома або надані учителем).


Послідовність виконання.
  1. Розглянути зразки тканин.
  2. Вибрати зразки бавовняних і лляних тканин, використовуючи таблицю «Властивості бавовняних і лляних тканин».
  3. Підібрати тканину для пошиття фартуха.
  4. Виконати завдання на картці.

Зразок карток


Картка 1
  1. Волокна рослинного походження називаються:

а) натуральними; б) хімічними.

  1. «Білим золотом» називають:

а) льон; б) бавовну.

  1. Нитка, що проходить поперек тканини, називається ниткою:

а) основи; б) піткання.


________________________________________________________________________


Картка 2


Позначте знаком « + » правильні твердження.

( ) Лляне волокно довге і міцне.

( ) Бавовняні волокна мають матовий блиск.

( ) Волокна льону мають однакову товщину по всій довжині.

( ) Бавовняне волокно звите і пружне.

_______________________________________________________________________


Картка 3


Які властивості волокон роблять бавовняні тканини м'якими і теплими, а лляні — цупкими і холоднуватими?


_______________________________________________________________________


V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Організувати обговорення результатів практичної роботи з ґрунтуванням висновків.


VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Властивості та якість тканин залежать від властивостей волокон, із яких вони виготовлені. Чим тонші й довші волокна, тим тонші й міцніші тканини.

Бавовняні й лляні тканини мають спільні властивості: вони гігроскопічні, термостійкі, досить міцні, погано драпіруються, мають значну зсідальність. Ці тканини легко визначити на дотик за рівномірністю ниток, товщиною, м'якістю (бавовняні — м'які, теплуваті, лляні — цупкі, холоднуваті).

Вибір тканини залежить від призначення виробу, вимог, що висуваються до властивостей тканини.

VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  1. Підготуватися до оцінювання навчальних досягнень за розділ «Проектування виробів».
  2. Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи.



УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6