Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Основні поняття
Тип уроку
I. оцінювання навчальних досягнень учнів
Розповідь учителя.
Вироби і матеріали
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
Vi. підсумки уроку
Vii. домашнє завдання
Оцінювання навчальних досягнень учнів
Не можна працювати.
Перевірити відсутність у виробі
Не нахилятися низько до
Виконати підготовчі роботи, знявши..
Тема. Оздоблення виробів. Види швів для вишивання.
Тип уроку
Розповідь учителя.
2. Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи при
Розповідь учителя.
Розповідь учителя.
Класифікація швів за технікою вишивання
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   17
Тема. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним бло­ком «Ручна і механізована обробка деталей виробу. Монтаж виробу». Оцінка об'єктів і процесу технологічної діяльності.

Мета: систематизувати й оцінити рівень знань учнів за тематичним блоком «Ручна і механізована обробка деталей виробу. Мон­таж виробу», ознайомити зі способами і прийомами контролю геометричних розмірів деталей; навчити виконувати контроль розмірів швейного виробу й оцінювати якість його пошиття; ви­ховувати акуратність при виконанні ручних, машинних і пра­сувальних робіт, доброзичливість і коректність у спілкуванні, формувати розуміння необхідності дотримання технології по­шиття виробу.

Обладнання: готові вироби, картки «Оцінка якості готового виробу», лінійка, сантиметрова стрічка.

Основні поняття: якість пошиття, критерії оцінки, вимірювальні ін­струменти (лінійка, сантиметрова стрічка, рулетка, складаний метр, штангенциркуль).

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент . 1 хв.

II. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним блоком «Ручна і механізована обробка деталей виробу.
Монтаж виробу» . 15 хв.

III. Вивчення нового матеріалу 5 хв.

Способи і прийоми контролю геометричних розмірів деталей.

IV. Практична робота. Оцінювання якості готового виробу........ 17 хв.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв.

VI. Підсумки уроку 1хв.

VII. Домашнє завдання

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

I. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ

ЗА ТЕМАТИЧНИМ БЛОКОМ «РУЧНА І МЕХАНІЗОВАНА ОБРОБКА ДЕТАЛЕЙ ВИРОБУ. МОНТАЖ ВИРОБУ»

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Способи і прийоми контролю геометричних розмірів деталей.

Бесіда.
  1. Якими інструментами вам доводилося користуватися при ви­мірювані предметів?
  2. Які параметри предметів можна визначити з їх допомогою?
  3. Від чого залежить вибір інструментів?

Учні повинні дійти висновку, що вимірювальні інструменти (лі­нійка, косинець) призначені для вимірювання геометричних розмірів предметів (довжина, ширина, товщина тощо).

Розповідь учителя.

Вибір інструментів залежить від розмірів виробу, виду конструк­ційного матеріалу, із якого він виготовлений.

Вироби з металу, деревини, пластмаси зручно виміряти за допомо­гою лінійки, косинця, штангенциркуля, складаного метра, рулетки; вироби з тканини, пряжі — сантиметровою стрічкою, лінійкою.

Такі вимірювання дозволяють визначити відповідність геометричних розмірів виробу заданим параметрам. При цьому допускаються деякі відхилення від параметрів, і тоді йдеться про дійсні та номі­нальні розміри.

Бесіда.

Назвіть критерії якості готового виробу.


ІV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Оцінка якості готового виробу

Вироби і матеріали: готові вироби, сантиметрова стрічка, лінійка.

Перевірка й оцінювання якості виробів можуть бути проведені методом роботи в парах або довірені найбільш компетентним учня

Послідовність виконання.

1) Підготувати картку «Оцінка якості готового виробу» за зразком.

№ з/п

Критерії оцінювання

Зауваження

К-сть балів

1

Відповідність виробу обраному фасону







2

Якість пошиття

Обробка пояса та бретелі

Обробка кишені

З’єднання кишені з фартухом

Складання фартуха







3

Кінцева обробка виробу







4

Якість ВТО







5

Правильність виробу оздоблення








2) Обмінятися картками і готовими виробами
3) Перевірити якість виконання обробки вузлів фартуха, відзначити допущені помилки, недоліки.

4) Заповнити картку й оцінити якість роботи.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

По закінченні практичної роботи проводиться обговорення результатів. За необхідності вчитель коригує оцінки, виставлені учня»


VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Пошиття виробу - творчий процес. Так, застосовуючи додаткові
деталі (кишені), змінюючи їх форму, використовуючи оздоблювальні матеріали (тасьму, волани, аплікації), можна урізноманітнити вироби, сконструйовані за однаковим кресленням-основою.

Запропонувати учням пошити фартух для мами або бабусі..


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  1. Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи

2) Підготувати повідомлення про українську народну

ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ

ЗА ТЕМАТИЧНИМ БЛОКОМ «РУЧНА І МЕХАНІЗОВАНА ОБРОБКА ДЕТАЛЕЙ ВИРОБУ.»

ВАРІАНТ 1

I рівень

1. Прокладними стібками позначають:

а) середину симетричної деталі;

б) напрямки нитки основи в тканині.

2. Стібки тимчасового призначення потрібно видаляти:

а) після машинної обробки;

б) при остаточній обробці виробу.

3. Верхній зріз кишені обробляють швом упідгин:
а) із закритим зрізом; б) з відкритим зрізом.

II рівень

4. Підпишіть назви машинних швів.




……………………. ……………………………

5. Заповніть пропуски в правилах безпечної праці.
Не залишати праску

Не... …………..і не... ……………тканини під час шиття на швейній машині.

Не можна працювати... …………….голками і шпильками.

Потрібно стежити за ...................положенням рук пришитті на швейній машині.

Потрібно прибрати з машини... …………………речі.

Не можна брати шпильки до..............................

Перевірити відсутність у виробі................ або..........................

6. З'єднайте стрілками графічні зображення умовних знаків по догляду за одягом з їх значеннями.



Прати обережно, при температурі води не вищій за 60 °С




Прасувати обережно, при температурі не вищій за 120 °С


III рівень

7. Установіть відповідність між назвами операцій ВТО й операціями з пошиття виробу (проставте цифри дужках ).


( ) Обробка нижнього зрізу фартуха. 1) Пропрасувати.

( ) З'єднання деталей зшивним швом. 2) Розпрасувати;

( ) Остаточна обробка виробу. 3) Припрасувати.


8.Опишіть вимоги до якості обробки накладної кишені та з'єднання
її з фартухом.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

IV рівень

9. Визначте послідовність пошиття зображеної на ма­люнку моделі фартуха. Запропонуйте варіант оздоб­лення цієї моделі фартуха.



………………………………………………………………….

………………………………………………………………….

…………………………………………………………………..

…………………………………………………………………….

……………………………………………………………………..

……………………………………………………………………..

……………………………………………………………………

……………………………………………………………………..


ВАРІАНТ 2

І рівень

1. Копіювальні стібки призначені:

а) для переносу ліній з однієї деталі на іншу;

б) позначення напрямку малюнка на тканині.

2. Стібки тимчасового призначення виконують нитками:

а)контрастного кольору;

б) будь-якого кольору.

З. Бічні зрізи нижньої частини фартуха обробляють швом упідгин:

а) із закритим зарізом; б) з відкритим зрізом.


ІІ рівень

4. Підпишіть назви ручних стібків.





………………….. …………………….


5. Заповніть пропуски в правилах безпечної праці.
……………... і......................... праску сухими руками.

Не можна................... шпильки в одяг.

Не можна............................ ременя рукою.

Приколюючи викрійку до тканини,......................................... шпильок направляти в ………………………… бік.

Не нахилятися низько до........................ і................................ частин швейної машини.

Волосся сховати під ..............................., рукави одягу.................................

Виконати підготовчі роботи, знявши......................................................... із...........................................

6. З'єднайте стрілками графічні зображення умовних знаків по
догляду за одягом з їх значеннями.



Прасувати обережно, при температурі не вищій за 200 °С

Прати при температурі води 95 °С

III рівень

7. Визначте послідовність обробки кишені та з'єднання її з фартухом





8. Установіть відповідність між назвами ручних операцій і операціями з пошиття виробу (проставте цифри у дужках).

( ) Обробка верхнього зрізу кишені. 1) Приметування.

( ) З'єднання пояса з фартухом. 2) Наметування.

( ) З'єднання кишені з фартухом. 3) Заметування.


9. Опишіть вимоги до якості обробки пояса і бретелі фартуха.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


IV рівень

10. Визначте послідовність пошиття зображеної на малюнку моделі фартуха. Запропонуйте варіант оздоблення цієї моделі фартуха.




…………………………………………………………………………

………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………

………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6


Тема. Оздоблення виробів. Види швів для вишивання.

Мета: ознайомити з історією і традиціями української народної ви­шивки, дати уявлення про класифікацію швів для вишивання, навчити розрізняти шви за технікою і способом виконання, виховувати художній смак, любов до традицій українського народу, формувати інтерес до історії української вишивки.

Обладнання: зразки швів, готові вироби, ілюстрації з журналів, зраз­ки тканин для вишивання, таблиця «Правила безпечної роботи у швейних майстернях».

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку.

І. Організаційний момент. 1хв.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів . 5 хв.

III. Вивчення нового матеріалу із практичним закріпленням ...... 31 хв.
  1. Українська народна вишивка - вид декоративно прикладного мистецтва

2. Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи при вишиванні.

3. Класифікація швів для вишивання

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів . 5 хв.

V. Підсумки уроку 2 хв.

VI. Домашнє завдання 1 хв.


Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Які шви для вишивання ви освоїли в 5 класі?

2.Намалюйте графічне зображення цих швів. (Один учень працює біля дошки, інші — у зошитах.)
  1. Який вигляд має виворітний бік шва?
  2. Які інструменти і матеріали необхідні для вишивання?

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Українська народна вишивка — вид декоративно-ужиткового

мистецтва.

Повідомлення учнів.

Учні виступають із заздалегідь підготовленими повідомленнями про українську народну вишивку.


Розповідь учителя.

Вишивка — це один із найулюбленіших і найпоширеніших в Україні видів декоративно-ужиткового мистецтва. У вишивці яскраво розкривається душа українського народу, його прагнення до краси. Це давнє і вічно молоде мистецтво.

Декоративним прикрашанням одягу і предметів побуту наші предки займалися віддавна, про що свідчать археологічні знахідки, писемні пам'ятки, відомості древніх істориків.

Всесвітньо відома золота пектораль із кургану Товста Могила (IV ст. до н. е.) біля м. Орджонікідзе (Дніпропетровська обл.), срібна амфора зі скіфського кургану Чортомлик (IV ст. до н. е.) неподалік від м. Нікополь (Дніпропетровська обл.) дають можливість ознайомитися з побутом скіфів. Відомо, що святкове вбрання скіфів було щедро прикрашене золотими нашивками із зображеннями грифонів, левів, оленів, декоративними швами, аплікаціями з кольорової шкіри. Орнаментами у вигляді смуг геометричного малюнка обшивали краї комірів, подоли, рукави. Штани скіфи розшивали узорами у вигляді завитків, зиґзаґів, ромбів, спіралей.

Одяг сарматів, які прийшли на наші землі після скіфів у III ст. до н. е., також свідчить про високий рівень мистецтва вишивання. При розкопках кургану Сватова Лучка (Луганська обл.) були знайдені лишки жіночого вбрання, вишитого бісером. Одяг багатих сарматів прикрашався золотим шиттям і нашивками, а одяг бідних — звичайною кольоровою вишивкою.

Про поширення вишивання в ранньослов'янський період свідчить срібна фігурка, знайдена в Мартинівському кургані на Черкащині (IV ст. н, є.). На ній збереглися рештку сорочки з довгими рукавами, прикрашеними широкою вишивкою геометричного орнаменту.

У період становлення Київської Русі (IX ст.) вишивка стає художньою і досягає високого рівня розквіту. Про це свідчить той факт що наприкінці IX ст. сестра Володимира Мономаха Анна заснувала в Києві школу, у якій навчали вишивати золотом і сріблом.

Наприкінці XVIII — на початку XIX ст. на території України повсюдно діяли поміщицькі майстерні, у яких жінки-кріпачки вишивали одяг і різноманітні предмети побуту (скатертини, рушники, гаманці тощо). Однією з характерних рис української вишивок є яскраво виражена самобутність. У процесі історичного і культурного розвитку етнографічних регіонів (Поділля, Гуцульщини, Полтавщини, Полісся та ін.) складалася характерна, гама кольорів, орнаментальні мотиви і композиції, техніки вишивання, властиві саме цій місцевості.

2. Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи при вишиванні.

Міні-тренінг.

Учні одержують картки-інструкції із санітарно-гігієнічними вимогами і правилами безпечної праці при вишиванні, записують їх до зошитів.

Після виконання роботи учням пропонується дати відповіді на за­питання.
  1. На якій відстані від очей потрібно тримати вишивку?
  2. Чи використовується при вишиванні наперсток?
  3. Де необхідно зберігати голки і шпильки?



  1. Класифікація швів для вишивання

(із практичним закріпленням).

Розповідь учителя.

Мистецтво української народної вишивки формувалося протягом багатьох століть. До наших днів дійшли майже 100 технік (швів) ви­шивання.

За способом виконання шви поділяються на вільні та лічильні. Вільні техніки вишивання виконують за заздалегідь наміченими кон­турами узорів, а лічильні — точно рахуючи нитки тканини. Тому для виконання вільних швів можна використовувати будь-яку тканину, а для лічильних — тканину полотняного переплетення або спеці­альну тканину для вишивання (канву).

(Учитель демонструє зразки тканин.)


Міні-тренінг.


Визначте, до якої групи належать шви, вивчені вами у 5 класі, і заповніть таблицю в зошитах.



Спосіб вишивання

Приклади швів

Вільні шви




Лічильні шви

« Півхрест», «косий хрест», «прямий хрест», «болгар­ський хрест», «кривулька», «штапівка», «ретязь»



Розповідь учителя.

За технікою вишивання шви поділяються на наскрізні (ажурні) і глухі.

(Продемонструвати зразки швів або вироби з цими швами.) Глухі шви виконують на цільній поверхні тканини, а наскрізні — розміщуються в самій тканині (на смужці висмикнутих із тканини ниток). Для виконання наскрізних швів також необхідна тканина полотняного переплетення.

Міні-тренінг.

Заповніть таблицю в зошитах.


Класифікація швів за технікою вишивання

Техніка вишивання

Приклади швів

Глухі шви




Наскрізні шви

« Мережки, виколювання («солов'їні вічка»), вирізування




Розповідь учителя.

Залежно від виду лицьового і виворітного боку шви поділяються на однобічні (лицьовий і виворітний боки мають неоднаковий вигляд ) і двобічні (лицьовий і виворітний боки мають однаковий вигляд).

Міні-тренінг.

За запропонованими зразками швів визначте однобічні і двобічні шви і заповніть таблицю в зошитах.

Види швів


Однобічні

Двобічні















Оцінити правильність заповнення таблиці, аналізуючи допущені помилки.

Міні-практикум.

Можна провести роботи індивідуально або в групах.

Учні одержують зразки вишивок, вишитих виробів і виконують завдання.
  1. Розглянути запропоновані зразки.
  2. Визначити шви, використані в цьому виробі.

3) Схарактеризувати кожен шов за технікою і способом вишивання, за виглядом лицьового і виворітного боку.

4) Запропонувати ескіз виробу з використанням цього виду вишивки.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

1) Як поділяються шви за способом виконання? Наведіть приклади.

2) Як поділяються шви за технікою виконання? Наведіть приклади.
  1. У чому полягає відмінність однобічних і двобічних вишивок?
  2. Схарактеризуйте види орнаментів.
  3. Розкажіть про санітарно-гігієнічні вимоги при вишиванні. Яки­ми можуть бути наслідки недотримання цих вимог?
  4. Назвіть правила безпечної роботи при вишиванні.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель оцінює результати виконання практичного завдання, де­монструє кращі ескізи.

Заключне слово вчителя.

Розманітність технік вишивання дозволяє у виробах відобразити неповторність навколишнього світу, прикрасити предмети побуту, одяг. Вишивання розвиває творчі здібності, почуття прекрасного, дає можливість створювати красу своїми руками.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для вишиваний.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6