Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Регулятори натягу ниток. Технологія виконання накладного і настрочного швів.
Основні поняття
Тип уроку
Iii. вивчення
Несправності в роботі швейної машини, пов'язані з натягом ниток.
Виконання зразка настрочного шва
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
Vi. підсумки уроку
Vii. домашнє завдання
Тема. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним бло­ком «Види технологічних процесів. Техніка». Поняття про схему монт
Тип уроку
Організаційний момент
Iv. вивчення нового матеріалу із практичним закріплен.
V . закріплення нових знань і вмінь учнів
Vі. іпідсумки уроку
Vіі.домашнє завдання
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
Тема. Регулятори натягу ниток. Технологія виконання накладного і настрочного швів.

Мета: розширити знання учнів про будову швейної машини, озна­йомити з будовою і призначенням регуляторів натягу, видами оздоблювальних швів; навчити усувати несправності в роботі швейної машини, пов'язані з натягом ниток, виконувати на­кладний і настрочний шви; виховувати дбайливе ставлення до обладнання, акуратність і чіткість під час виконання машин­них, ручних і прасувальних робіт.

Обладнання: таблиці «Швейна машина», «Правила безпечної праці і санітарно-гігієнічні вимоги», зразки строчок і швів.

Інструменти і матеріали: швейні машини, тканина, нитки, голки, ножиці, праска, дошка для прасування.

Основні поняття: регулятор натягу верхньої нитки, регулятор натягу нижньої нитки, настрочний шов, накладний шов, туга строчка, слабка строчка, петляння.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент 1хв

П. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Зхв

III. Вивчення нового матеріалу 12хв
  1. Призначення і будова регуляторів натягу ниток.
  2. Несправності в роботі швейної машини, пов'язані з натягом ниток.
  3. Технологія виконання накладного і настрочного швів.

IV. Практичні роботи. Виконання зразків швів 25хв

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів 2хв

VI. Підсумки уроку 1хв

VII. Домашнє завдання. 1хв


Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

1) Учитель демонструє зразки машинних строчок (правильної і
правильної) і пропонує обговорити такі запитання:
  • Чи траплялися у вашій практиці випадки, коли строчка виглядала саме в такий спосіб?
  • Як ви вважаєте, у чому причина?
  • Як можна її усунути?

Учитель підводить учнів до висновку, що така строчка є результатом несправностей у роботі швейної машини, пов'язаних із невідрегульованим натягом ниток.

2) Скільки ниток беруть участь в утворенні машинного стібка?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  1. Призначення і будова регуляторів натягу ниток.

Розповідь учителя.

Машинна строчка утворюється шляхом переплетення верхньої і нижньої ниток. Машинна строчка вважається правильною, якщо переплетення ниток відбувається в середині тканин, які зшивають. Продемонструвати малюнок такої строчки на таблиці «Швейна машина» і показує зразок машинної строчки.)

Якщо ж натяг ниток не відрегульовано, утворюється неправильна строчка. Щоб строчка вийшла гарною, необхідно правильно відрегу­лювати натяг ниток. Для цього в швейних машинах є регулятори на­тягу нижньої і верхньої ниток. (Учитель розповідає про їхню будову, використовуючи таблицю «Швейна машина».)

Регулятор натягу нижньої нитки (гвинт А на рисунку) розміщений на шпульному ковпачку. Його будова доволі проста.

Більш складною є будова регулятора натягу верхньої нитки, який може бути розташований на фронтовій дошці (у швейних машинах ПМЗ) або на голівці рукава (у швейних машинах «Чайка»)

(див. рисунок).





Робота з підручником.

Учні опрацьовують відповідний матеріал підручника [19, с 78—79].
  1. Несправності в роботі швейної машини, пов'язані з натягом ниток.

Розповідь учителя.

При неправильно відрегульованому натягу ниток під час шиття на швейній машині утворюється неправильна строчка («петляння»). Натяг ниток регулюють, дотримуючись таких правил.
  1. Для посилення натягу нижньої нитки необхідно за допомогою викрутки повернути гвинт, розміщений на шпульному ковпач­ку, за годинниковою стрілкою, а для послаблення натягу — про­ти годинникової стрілки.
  2. Для посилення натягу верхньої нитки необхідно гайку регуля­тора натягу верхньої нитки повернути за годинниковою стріл­кою, а для послаблення — проти годинникової стрілки.
  3. Натяг ниток регулюють тільки при опущеній лапці (саме тоді шайби натягу притиснуті одна до одної).
  4. Натяг ниток регулюють обережно, повертаючи регулятори по­троху.
  5. Регулювання натягу ниток починають з регулятора верхньої нитки, тому що він більш доступний.


Робота в групах.

об'єднати учнів у групи і пропонувати їм виконати завдання.

1) Позначте знаком « + » зразок машинної строчки, яка петляє зверху.





2. Чим спричинено цю несправність?

3.Запропонуйте варіанти її усунення.

4.Продемонструйте свої дії.

3. Технологія виконання накладного і настрочного швів.

Бесіда.
  1. Які групи машинних швів ви знаєте?
  2. Наведіть приклади з'єднувальних і крайових швів.

Коригувати відповіді учнів і повідомити, що до групи з’єднувальних швів належать й оздоблювальні шви: накладний і настрочний.

Міні-практикум.

Розгляньте запропоновані зразки швів і дайте відповіді на запитання.

1) Що спільного в цих швах?

2) Скільки машинних строчок необхідно для виконання кожного шва?
  1. Як виконуються ці шви?
  2. Для чого їх можна застосовувати?

систематизувати відповіді учнів, використовуючи подану таблицю.


Назва шва (операції)

Призначення шва

Графічне зображення й умовне позначення

Накладний (настрочу­вання)

Наастрочування накладних кишень, кокеток, манжет




Настрочний (настрочу­вання)

З'єднування і закріплення припусків шва і складок, спрямованих в один бік






IV. ПРАКТИЧНІ РОБОТИ. Виконання зразків швів

Виконання зразка настрочного шва

Інструменти і матеріали: тканина, нитки, голка, ножиці, швейні машини, праска.

Послідовність виконання.
  1. Підготувати тканину.
  2. Скласти дві деталі лицьовим боком, з'єднавши зрізи, і заметати (рис. а).
  3. Зшити дві деталі, видалити наметку.
  4. Розкласти деталі, відігнути припуски шва на один бік, запра­сувати і заметати (рис. б).
  5. Настрочити з лицьового боку, видалити наметку і припрасувати шов (рис. в).






а б в


Виконання зразка накладного шва

Інструменти і матеріали: тканина, нитки, голка, ножиці, швейні машини, праска.

Послідовність виконання.
  1. Підготувати тканину.
  2. Підгорнути зріз однієї деталі на 1,2—1,5 см і заметати (рис а).
  3. Накласти цю деталь на іншу і наметати (рис. б).
  4. Настрочити одну деталь на іншу (рис. в),
  5. Видалити наметку і припрасувати шов.

Під час роботи контролювати дотримання учнями правил безпечної роботи, технології виконання швів.




+1,2...1,5 см

а) б) в)


V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Гра «Блеф-клуб».

Гра може проводитися в усній або письмовій формі. Учням пропонується визначити правильні й помилкові твердження, позначивши їх знаками « + та «-»

1) Якщо машинна строчка петляє зверху, необхідно посилити натяг верхньої нитки.

2) Якщо машинна строчка петляє знизу, необхідно послабити натяг нижньої нитки.
  1. Якщо машинна строчка туга, необхідно послабити натяг верхньої і нижньої ниток.
  2. Натяг ниток регулюють при опущеній лапці.
  3. Накладний шов належить до крайових швів.
  4. Настрочний шов належить до оздоблювальних швів.
  5. При виконанні накладного шва виконують ручні операції: заметування і наметування.
  6. При виконанні настрочноґо шва виконують машинні операції: зшивання і настрочування.

9) Для посилення натягу ниток необхідно повернути відповідну деталь регулятора проти годинникової стрілки.


VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Несправності в роботі швейної машини, пов'язаній з натягом ниток вважаються найпростішими. Їх можна усунути самостійно, дотримуючись нескладних правил.

Накладний і настрочний шви можна використовувати не тільки для з'єднання деталей, але й для оздоблення виробу. Виконана шовковою ниткою в тон або ниткою контрастного кольору, ця строчка прикрасить будь-який виріб.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Підготуватися до оцінювання навчальних досягнень за тематичним блоком «Види технологічних процесів. Техніка».

2) Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6


Тема. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним бло­ком «Види технологічних процесів. Техніка». Поняття про схему монтажу виробу.

Мета. систематизувати й оцінити рівень навчальних знань учнів за тематичним блоком «Види технологічних процесів. Техніка»; дати уявлення про схему монтажу виробу, навчити складати план із пошиття виробу, виховувати уміння працювати в ко­манді, розвивати аналітичні здібності.

Обладнання: зразки фартухів, ескізи, зразки швів.

Основні поняття: схема монтажу виробу, машинні шви (обшивний, упідгін, накладний).

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент......... 1 хв.

II. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним

блоком «Види технологічних процесів. Техніка» 15 хв.

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учців . 2 хв.

ІV. Вивчення нового матеріалу із практичним закріпленням ...... 24 хв.

Складання схеми монтажу фартуха.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв.

VI. Підсумки уроку 2 хв.

VII. Домашнє завдання 1 хв

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ЗА ТЕМАТИЧНИМ БЛОКОМ «ВИДИ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ. ТЕХНІКА».


ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Який вид з'єднання використовується при пошитті виробів?
  2. Чи необхідно заздалегідь уявити, у якій послідовності та у який спосіб будуть оброблені і з'єднані окремі деталі в готовий ви­ріб?

У результаті обговорення учні доходять висновку, що монтаж виро­бу необхідно здійснювати, дотримуючись певної послідовності. Така Організація процесу забезпечує відповідність зовнішнього вигляду виробу критеріям якості.


IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ІЗ ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕН.

Складання схеми монтажу фартуха.

Розповідь учителя.

Послідовність складання моделей-аналогів виробу залежить від особливостей фасону (наявність додаткових деталей), оздоблення. Так, наявність в моделі кишень, оборок, використання тасьми не тільки для оздоблення, але і для обробки деяких зрізів вносить додаткові операції в технологічну послідовність складання фартуха.

При складанні схеми монтажу виробу необхідно продумати, види швів, матеріали (нитки, оздоблювальні матеріали) будуть використані. При пошитті виробів застосовуються ручні й механічні знаряддя праці.

Бесіда.

1) Назвіть ручні й механічні знаряддя праці, які ви плануєте використовувати при пошитті фартуха.

2) У чому ви вбачаєте переваги механічних знарядь перед ручними?

пояснити послідовність складання схеми монтажу фартуха на конкретному прикладі, вибираючи одну з моделей. Результати пишіть до таблиці.

Зразок таблиці

Номер з/п


Назва операції


Спосіб обробки


1.


Обробка пояса, бретелі


Обшивний шов


2.

Обробка кишені

1) Шов упідгин із відкритим, закритим зрізом.

2) Оздоблювальна тасьма


3.

З’єднання кишені з фартухом

  1. Шов упідгин із відкритим зрізом.
  2. Накладний шов




4.

Обробка бічного зрізу нагрудника


Шов упідгин із закритим зрізом


5.



Зборка фартуха

  1. Шов упідгин із закритим зрізом.
  2. Оздоблювальна тасьма






ПРАКТИЧНА РОБОТА. Складання плану монтажу фартуха.

Об'єднати учнів у творчі групи (із подібними моделями фартухів).

Послідовність виконання.

1) Продумати послідовність пошиття виробу з огляду на особливості фасону фартуха.

2) Скласти план монтажу фартуха і заповнити таблицю.



№ з/п


Назва операції


Спосіб обробки






















V . ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

організувати обговорення результатів виконання практичної роботи, за необхідності коригуючи їх.


VІ. ІПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Планування робіт із пошиття виробу дозволяє уникнути помилок і забезпечити високу якість готового виробу.


VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи.


ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ЗА ТЕМАТИЧНИМ БЛОКОМ «ВИДИ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ. ТЕХНІКА».


ВАРІАНТ 1

І рівень

1. Розкладання деталей викрійок на тканині починають:

а) з великих деталей; б) дрібних деталей.


2). Намотування ниток на шпульку виконують за допомогою:

а) регулятора строчки;

б)моталки.


3).Для встановлення швейної машини на вільний хід використову­ють:

а) фрикційний гвинт; б) махове колесо.


II рівень


4.Намалюйте умовні позначення машинних швів напроти їх назв.


Настрочний Накладний


5. Позначте знаком «+» правильні твердження.
( ) Волосся потрібно сховати під косинку, рукави одягу застебнути.
( ) Необхідно перевірити, чи немає у виробі шпильки або голки.
( ) Можна нахилятися близько до частин машини, які рухаються й обертаються.

( ) Потрібно стежити за правильним положенням рук.

( ) Ножиці слід передавати зімкнутими лезами вперед.


6. Укажіть на схемі стрілками несправності, пов'язані із сильним натягом ниток.


Сильний натяг ниток


Поломка голки Туга строчка Обрив нитки Строчка петляє


III рівень




7. Покажіть послідовність виконання накладного шва (проставте цифри у дужках).




( ) ( ) ( )


8. Установіть відповідність між деталями регулятора натягу верхньої нитки та їх назвами (проставте цифри у дужках).





( ) Гвинтова шпилька. ( ) Гайка. ( ) Шайби натягу.

( ) Пружина натягу. ( ) Компенсаційна пружина.


9. Заповніть таблицю.

Назва деталі або з'єднання

Умовне позначення

Вал




Нерухоме з’єднання




Шарнірне з'єднання





IV рівень

10. Позначте знаком «зразок машинної строчки, що петляє зверху.

Поясніть причину й способи усунення цієї неполадки.




11. Заповніть таблицю, указавши назви ручних, машинних операцій

та операцій волого-теплової обробки, які використовуються при виконанні шва.



Назва шва



Види операцій

Ручні

Машинні

Волого-теплової обробки

Настрочний
































ВАРІАНТ 2

І рівень


1. Розкладання деталей викрійок на тканині проводять:

а) довільно;

б) з урахуванням напрямку малюнка й нитки основи.


2. Натяг верхньої нитки регулюють за допомогою:

а) шпульного ковпачка;

б) регулятора натягу верхньої нитки.


3. Нитку на шпульку намотують!

а) на вільному ходу машини;

б) на робочому ходу машини.

ІІ рівень

4. З'єднайте стрілками графічні зображення машинних швів з їх назвами.

Настрочний



Накладний


5. Позначте знаком «+» правильні твердження.


( ) Необхідно прибрати з машини сторонні речі.

( ) Виконуючи підготовчі роботи, можна не знімати йогу з педалі.

( ) Можна торкатися до паса рукою.

( ) Не тягнути і не підштовхувати тканину під лапку дід час шиття.

( ) Приколюючи викрійки на тканину, вістря шпильок направляти в один бік.
  1. Укажіть на схемі стрілками несправності, пов'язані зі слабим натягом ниток




Слабий натяг ниток



















Пропуск стібків




Слаба строчка




Обрив нитки

Строчка петляє


III рівень

7. Визначте послідовність виконання настрочного шва (проставте цифри у клітинках).






8. Установіть відповідність між деталями моталки та їх назвами (проставте цифри у клітинках).

Вісь.

Шпонка.

Рамка.

Палець.

Гумове кільці

9. Заповніть таблицю



Назва деталі або з'єднання

Умовне позначення

Вал в опорах




Рухоме з’єднання




Гвинт





IV рівень


10. Позначте знаком «+» зразок машинної строчки, що петляє знизу. Поясніть причину й способи усунення цієї неполадки.




11. Заповніть таблицю, указавши назви ручних, машинних операцій та операцій волого-теплової обробки, які використовуються при виконанні шва.



Назва шва

Види операцій




Ручні

Машинні

Вололого-теплової обробки

Накладний






























УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6