Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях
Вид материала | Урок |
- Календарно-тематичне планування, 55.08kb.
- Методика проектного навчання на уроках технічної праці в 5 класі, 1273.24kb.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку "затверджено", 330.31kb.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників тов " " I. Загальні положення, 110.51kb.
- Про Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників навчально-виховних, 208.69kb.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку тов, 241.51kb.
- Правила приймання рецепта, приготування, зберігання І відпускання лікарських форм., 574.75kb.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку Вінницького оулмг загальні положення, 69.66kb.
- Правила внутрішнього розпорядку для працівників енергодарського багатопрофільного ліцею, 129.09kb.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників Адміністрації Фрунзенського, 118.88kb.
Мета: ознайомити з видами орнаментів у вишивці, із технологією виконання шва «штапівка», навчити розпізнавати основні види орнаментів, характерні для української народної вишивки, виконувати шов «штапівка», виховувати акуратність, чіткість при виконанні практичних робіт із вишивки, дотримання правил безпечної роботи.
Обладнання: зразки швів і виробів, ілюстрації з журналів.
Інструменти і матеріали: п'яльці, нитки, голка, ножиці, тканина.
Основні поняття: види орнаментів (зооморфний, геометричний, рослинний, антропоморфний).
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
І. Організаційний момент. 1хв.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів . 5 хв.
III. Вивчення нового матеріалу із практичним закріпленням ...... 34 хв.
- Види орнаментів.
- Характеристика лічильних (хрестикових) швів.
- Технологія виконання шва «штапівка».
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів 2 хв.
V. Підсумки уроку 2 хв.
VI. Домашнє завдання 2 хв.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Робота в парах.
Учитель роздає учням картки зі зразками швів.
Учні повинні схарактеризувати шов за такими критеріями: спосіб і техніка виконання, однобічний або двобічний.
Один учень складає характеристику, інший оцінює її правильність. Потім учні міняються ролями.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ІЗ ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯМ
1. Види орнаментів.
Випереджальне завдання.
Під час розповіді вчителя записати до зошитів характерне видів орнаментів.
Розповідь учителя.
Українські вишивки здавна славилися багатством і розмаїті узорів і високою якістю виконання.
Створюючи орнаменти для вишивок, художники в усі часи зверталися до природи, навколишнього світу, при цьому вони прагнули копіювати побачене, а витворити художній образ у спрощеній стилізованій формі, зберігаючи характерні особливості.
Для української народної вишивки найбільш характерними є такі види орнаментів:
а) рослинний (складається зі спрощеного зображення рослинних елементів — квітів, листя, дерев);
б) зооморфний (поєднує зображення птахів, тварин тощо);
в) антропоморфний (складається зі стилізованих зображень фігур людей); г) геометричний (поєднує геометричні елементи).
Міні-практикум.
За запропонованими зразками виробів або ілюстраціями визначте види орнаментів.
2. Характеристика лічильних (хрестикових) швів.
Розповідь учителя.
Українська народна вишивка характеризується застосуванням великої кількості технік вишивання. Однією із найулюбленіших і найпоширеніших в Україні є техніка вишивання хрестиковими швами. У такій техніці вишивають рушники, дитячі й чоловічі сорочки, жіночі блузи, скатертини, серветки, картини, сумки, диванні подушки тощо.
Ця техніка належить до лічильних, тобто виконується на основі лічби ниток основи і утоку на тканинах полотняного переплетення, на канві. Лічильними техніками зазвичай виконують геометричні, рослинно-геометричні орнаменти, тематичні вишивки.
Вишивка «хрестом» поширена на території України з кінця XIX— початку XX ст. Ця техніка використовувалася для вишивання різних предметів інтер'єру: декоративних панно, скатертин, доріжок, накидок.
Краса хрестикових швів залежить насамперед від точності і порядку накладання стібків: усі верхні стібки повинні перекривати нижні в одному напрямку.
3. Технологія виконання шва «штапівка». Розповідь учителя.
До лічильних техніків вишивання належить і шов «штапівка». Його використовують для прикрашання серветок, рушників, постільної білизни, скатертин тощо.
Вишиваючи узори «штапівкою», необхідно уважно рахувати нитки тканини для стібків вишивки.
Шов «штапівка» — двобічній. Він складається з вертикальних і горизонтальних стібків, виконується у два прийоми: спочатку зліва направо прокладається ряд вертикальних стібків однакової висоти на однаковій відстані один від одного, а потім зворотним ходом справа наліво — ряд горизонтальних стібків.
Учитель демонструє графічне зображення шва:
ПРАКТИЧНА РОБОТА.
Виконання шва «штапівка»
інструменти і матеріали: тканина, нитки, голка, п'яльці, ножиці.
-
Номер з/п
Послідовність виконання
Графічне зображення
1
Закріпити нитку в тканині, відступивши від лівого зрізу. Виконати вертикальні стібки зліва направо, рахуючи нитки тканини
2
Виконати горизонтальні стібки у зворотньому напрямку(справа на ліво), заповнюючи проміжки
3
Виконати за малюнком шов «клітинка» (різновид шва «штапівка»)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Гра «Блеф-клуб».
Методичні рекомендації щодо проведення див. с. 56.
- «Раппорт» —це частина орнаменту, розташована в центрі;
- Рослинний орнамент містить зображення листя, квітів, де
- У геометричному орнаменті присутні зображення тварин.
- Це композиційний центр цього орнаменту. (Учитель демонструє орнамент.)
- Штапівка — шов глухий.
- Штапівка — шов вільний.
- Штапівка — шов однобічний.
- Це графічне зображення шва «штапівкам.
- При вишиванні світло повинно падати зліва.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Підводячи підсумки уроку, учитель відзначає кращі роботи, звертає увагу учнів на допущені помилки при виконанні швів.
Заключне слово вчителя.
За допомогою шва «штапівка», можна створювати ажурні геометричні орнаменти. Також можна використовувати його як доповнення до узору, виконаного в інших техніках.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати інструменти і матеріали для вишивання.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6
Тема. Переведення малюнка для вишивання на тканину. Технологія виконання шва «косий хрест».
Мета: ознайомити з особливостями переведення малюнка на тканину способом припороху, із технологією виконання шва «косий хрест», навчити виконувати «косий хрест» у горизонтальному, вертикальному і діагональному напрямкам, виховувати акуратність і точність при виконанні вишивальних робіт.
Обладнання: зразки швів, виробів, ілюстрації з журналів.
Інструменти і матеріали: п'яльці, нитки, голка, ножиці, тканина.
Основні поняття: шов «косий хрест», спосіб припороху.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
І. Організаційний момент..... 1хв.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 5 хв.
III. Вивчення нового матеріалу із практичним закріпленням….31 хв.
- Способи переведення малюнка для вишивання на тканину.
- Технологія виконання шва «косий хрест».
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв.
V. Підсумки уроку 2 хв.
VI. Домашнє завдання 1 хв.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
- Із запропонованих зразків вишивок виберіть ті, які мають рослинний (геометричний та ін.) орнамент.
- Схарактеризуйте технологію шва «штапівка».
- Намалюйте графічне зображення шва «штапівка».
- Чи є ця техніка вишивання характерною для вашого малюнка?
- Знайдіть раппорт у цьому орнаменті. ( Запропонувати зразки орнаментів.)
І. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ІЗ ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯМ
1. Способи переведення малюнка для вишивання на тканину. Розповідь учителя.
Існують кілька способів переведення малюнка для вишивання на тканину. Найбільш простим і доступним є переведення за допомогою копіювального паперу.
Професіонали-вишивальниці застосовують спосіб припороху:
1) Під кальку з малюнком узору підкладають тканину, складену в кілька шарів.
- Гострим кінцем нетовстої голки роблять проколи по контуру узору на відстані 1—1,5 мм один від одного.
- Роблять суміш із машинного масла і зубного порошку з додаванням синьки (для світлих тканин); суміш повинна мати консистенцію сметани.
- Кальку з малюнком прикладають до обраного місця на виробі і приколюють шпильками на відстані 4—5 см від краю.
- Невеликим шматочком губки суміш наносять на малюнок і втирають її.
- Переконавшись, що узор переведений повністю, кальку відколюють і приступають до вишивання.
- Технологія виконання шва «косий хрест».
Розповідь учителя.
Шов «косий хрест» є дуже поширеним і використовується при оформленні різноманітних виробів (чоловічих, жіночих, дитячих), а також для вишивання картин, панно тощо.
Цей варіант лічильної техніки дуже легкий і доступний у виконанні.
Краса виконання шва залежить від точної лічби ниток тканини і діагонального перекриття верхніх стібків.
До якості виконання цього шва висуваються певні вимоги.
- Стібки повинні мати однакову довжину.
- Верхні стібки повинні перекривати нижні в одному напрями
- Довжина стібків і товщина нитки повинні бути такими, щоб стібки повністю закривали тканину.
Графічне зображення шва «косий хрест»:
Шов «косий хрест» складається з двох діагональних перетин них стібків однакової довжини. Існує кілька варіантів виконання цього шва.
1) У горизонтальному напрямку.
На виворітному боці утворюються вертикальні стібки. Спочатку виконують стібки зліва направо, а потім перекривають їх справа на ліво (рис. а,).
2) У вертикальному напрямку.
На виворітному боці утворюються горизонтальні стібки. Спочатку виконують стібки знизу вгору, а потім — зверху вниз (рис. б).
3) По діагоналі.
На виворітному боці утворюються такі стібки. Спочатку виконують стібки по діагоналі вгору, а потім — по діагоналі зверху вниз (рис. в).
4) Кожний хрестик вишиваюсь повністю.
а
б в
ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виконання шва «косий хрест».
Учні виконують практичну роботу, користуючись інструкційною картою.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
- Закінчіть речення. Шов «косий хрест» — це лічильний, ................................. шов.
- Охарактеризуйте спосіб припороху при переведенні малюнка для вишивання на тканину.
3) Які вимоги висуваються до якості виконання шва «косий хрест»?
Індивідуальні завдання.
- Намалюйте на дошці виворітну сторону шва «косий хрест», виконаного по діагоналі (у горизонтальному, вертикальному напрямку).
- Намалюйте графічне зображення шва «косий хрест».
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Продумати композицію для вишивання вибраного виробу.
- Підготувати інструменти і матеріали для вишивання.
Інструкційна карта «Виконання шва "косий хрест"».
Інструменти і матеріали: тканина, нитки, голка, п'яльці, ножиці.
№ | Послідовність виконання | Графічне зображення |
1 | Закріпити нитку в тканині, відступивши від лівого зрізу. Виконати діагональні стібки | |
2 | Виконати діагональні стібки у зворотному напрямку | |
3 | Закріпити нитку внизу тканини. Виконати діагональні стібки знизу вгору, а потім — зверху вниз | |
4 | Закріпити нитку ліворуч на нижньому краї тканини. Виконати стібки по діагоналі знизу вгору, а потім — зверху | |
5 | Вишити композицію (за наявністю резерву часу) | |
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6
Тема. Професія — майстер народної вишивки. Оформлення виробу вишивкою.
Мета: ознайомити учнів із професією майстра народної вишивки та вимогами до неї, з поняттями композиція у вишиванні, навчити створювати нескладні композиції для вишивання і виконувати їх, виховувати поважне ставлення до народних традицій, розвивати художній смак і творчі здібності, інтерес до професії.
Обладнання: зразки швів, виробів, ілюстрації з журналів.
Інструменти і матеріали: тканина, нитки, голка, п'яльці, ножиці.
Основні поняття: композиція, композиційний центр, симетрія, раппорт.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
І. Організаційний момент............................. 1 хв.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 5 хв.
III. Вивчення нового матеріалу . 10 хв.
1. Професія— майстер народної вишивки.
2. Поняття композиції у вишиванні.
3. Оформлення готового вишитого виробу.
IV. Практична робота. Розробка композиції вишивки.
Вишивання виробу.................. 25 хв.
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів ..... З хв.
VI. Підсумки уроку.......................... 2 хв.
VII. Домашнє завдання......................... 1 хв.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Гра «Я це знаю».
Об'єднати учнів у дві команди і видати їм дидактичні комплекти: зразки швів, набори карток, на яких подано санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи під час вишивання.
Команда 1
- Із запропонованих зразків виберіть лічильні й вільні шви. Свій вибір обґрунтуйте.
- Із запропонованого набору карток виберіть ті, на яких погано санітарно-гігієнічні вимоги під час вишивання.
- Які з розглянутих швів можна застосовувати при створенні геометричних орнаментів? Свою відповідь обґрунтуйте.
________________________________________________________________________
Команда 2
- Із запропонованих зразків виберіть однобічні двобічні шви. Свій вибір обґрунтуйте,
2) Із запропонованого набору карток виберіть ті, на яких подано правила безпечної роботи під час вишивання.
3) Які з розглянутих швів можна застосовувати при створенні рослинних орнаментів? Свою відповідь обґрунтуйте.
Для оцінювання результатів гри вчитель може вибрати двох - трьох помічників із найбільш компетентних учнів.
________________________________________________________________________________
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Професія — майстер народної вишивки.
Розповідь учителя.
Вишивка — один з найулюбленіших і поширеніших видів народної творчості. Народні майстри не тільки дотримуються традицій, але й використовують сучасні сюжети. Вишиті рушники є необхідним атрибутом свят і обрядів. Вишиті картини і панно також знайшли своє місце у сучасному інтер'єрі.
Вишивання потребує особливого вміння і витонченого художнього смаку.
— Які вимоги до особистості майстра висуває ця професія?
Майстер народної вишивки повинен досконало володіти всіма техніками вишивання, правильно підбирати необхідні матеріали (нитки, тканини), кольори. При створенні композицій для вишивок кожен майстер прагне знайти нові художні рішення кольорів. Особливий талант і майстерність виявляються при створенні орнаментів з урахуванням давніх традицій певної місцевості. Для цього майстри копітко, іноді все свідоме життя збирають і вивчають перлини народної вишивки. У цьому виявляється любов до свого краю, до народної творчості. Досягти вершин цієї професії може людина, яка має такі
риси характеру, як посидючість, акуратність, уважність.
- Поняття про композицію у вишиванні.
Композиція – це побудова, структура, розміщення і взаємозв’язок складових частин художнього твору. З’єднання їх в єдине ціле. Ця побудова має бути обумовлена змістом, характером і призначенням твору.
Композиція малюнка у вишиванні залежить від призначення виробу та виду тканини.
Продемонструвати готові вироби з вишивкою, ілюстрації з журналів, звертаючи увагу учнів на відмінності в композиції вишивки для оформлення столових серветок і рушників, чоловічих сорочок і жіночий блуз, панно і диванних подушок тощо і пропонує дати відповіді на запитання.
- Чи є в запропонованих вишивках фрагмент, який повторюється кілька разів? Виділіть його.
- Схарактеризуйте розміщення вишивки на виробі (у центрі, на краї виробу, симетрично щодо центра виробу тощо).
Підвести учнів до формування визначення таких понять, як «композиція», «раппорт», «композиційний центр», «симетрія», і називає основні принципи створення композиції вишивки.
1) Деталі орнаменту мають відповідати один одному і основній темі вишивки.
- Орнамент має відповідати площі тканини для вишивки, повністю або частково повторювати її контури.
- Орнамент повинен мати композиційний центр. Він розташовується в тій частині виробу, яка привертатиме найбільшу увагу.
- Необхідно дотримуватися пропорційності — визначеного співвідношення різних елементів між собою і з виробом у цілому.
- Одним з основних понять композиції є симетрія. Це повторення певних елементів вишивки в установленому порядку. Але часто асиметричне розташування елементів узору дозволяє створювати оригінальні орнаменти.
- Необхідно створити ритм композиції —чергування однакових орнаментальних мотивів — рапорт.
Загальне враження від композиції вишивки багато в чому залежить від колірної гами ниток. Як відомо, кольори здатні викликати певні емоції: червоний (гарячий)— радість, синій (холодний) — сум тощо.
Про колір можна сказати, що він виграє «малиновим передзвоном», «усміхається», «святкує», «сумує» тощо. Тому, підбираючи кольори ниток для вишивання композиції, потрібно враховувати призначення виробу, те, яке враження він повинен справити.
Міні-практикум.
Розгляньте підготовлені вдома композиції, оцініть
3. Оформлення готового вишитого виробу. Розповідь учителя.
Будь-яка вишита річ потребує відповідного оформлення. Особливо
це стосується обробки краю готового виробу. Існують різні способи його
обробки, наприклад: рубець, китиці, зубці, підігнутий і підшитий край.
Так, для оформлення країв серветок, рушників, скатертин, панно використовують китиці або торочки, які можна зробити з ниток самого виробу або з кольоровий ниток за допомогою гачка.
Продемонструвати наведені нижче зразка оформлення країв виробу
IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Розробка композиції вишивки. Вишивання виробу
Інструменти і матеріали: нитки, тканина, голка, ножиці.
Послідовність виконання.
1) Розробити композицію вишивки, використовуючи графічні зображення швів.
- Підібрати нитки, зберігаючи колорит вишивки.
- Вишити композицію.
- За необхідності обробити краї виробу:
а) Підрівняти краї виробу.
б) На відстані 1,5—3 см від краю виробу прошити по контуру стібки шва «уперед голку» або «рядочок».
в) Підібрати колір нитки відповідно до колірної гами вишивки (у тон або контрастний колір).
г) По лініях, намічених швом «уперед голку», виконати шов «косий хрест».
д) Виріб випрати і пропрасувати.
е) Висмикнути поперечні нитки —- утворяться китиці.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Робота в парах. <
Учитель пропонує учням оцінити роботу один одного і зробити висновок про те, наскільки виконання вишивки виробу відповідає принципам композиції і правилам підбору колірної гами ниток.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя.
Вишивка на виробах має бути виконана грамотно, акуратно і відповідати композиції. Не можна допускати довишивання елемента узору нитками іншого відтінку, перекошеності або зсуву малюнка (порушення симетрії), вишивання грубою ниткою на тонкій тканині. На вишитих виробах не повинно бути підпалин тканини після волого-теплової обробки.
Доцільно продемонструвати найкращі роботи учнів.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Підготуватися до оцінювання навчальних досягнень за тематичним блоком «Обробка виробів».
- Підготувати інструменти для практичної роботи.
- Закінчити оформлення виробу, якщо це не було зроблено на уроці.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6