Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Читання і записування схем в'язання. В'язання виробу за схемою
Основні поняття
Читання і запис схем узорів
Виготовлення прихватки.
V. закріплення нових знань і вмінь учнів
Vi. підсумки уроку
Vii.домашнє завдання
Iii. актуалізація опорних знань і вмінь учнів
V. вивчення нового матеріалу
2. Нормування харчування
Рід занять
Вікові групи, роки
V. практична
Vi. закріплення
Vii. підсумки
Viii. домашнє
Подобный материал:
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17
Тема. Читання і записування схем в'язання. В'язання виробу за схемою.

Мета: ознайомити учнів із правилами читання схем для в'язання, навчити користуватися схемами узорів і в'язати за ними складні вироби, виховувати посидючість, акуратність, художній смак під час оформлення виробів.

Обладнання: зразки виробу, ілюстрації.

Інструменти і матеріали: пряжа, гачок, ножиці.

Основні поняття: схема узору, напрямок в'язання.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент……. 1хв

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 5хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу .......... 8хв

Читання і запис схем узорів.

IV. Практичні роботи. В'язання виробу за схемою…….. 34хв

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5хв;

VI. Підсумки уроку 1хв

VII. Домашнє завдання 1хв;

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Робота в групах. Об'єднати учнів у групи.

Кожна група одержує по два комплекти карток: з умовними позначеннями прийомів в'язання та із зображенням цих елементів або їх зразками. Учні мають установити відповідність між ними.

Учитель оцінює правильність і швидкість виконання завдання

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Читання і запис схем узорів.

Робота з підручником.

Учні вивчають рис 113 і 114 у підручнику [18, с 117].

Потім учитель організує обговорення.
  1. Які елементи в'язання застосовані в цих візерунках?
  2. Опишіть послідовність виконання узорів.

Міні-практикум.

Складіть схеми узорів, виконаних на попередньому уроці.

IV. ПРАКТИЧНІ РОБОТИ- В'язання виробу за схемою

Виготовлення прихватки.

Інструменти і матеріали: гачок, нитки (двох кольорів), ножиці, голка.

Послідовність виконання»

1) Виконати в'язку за схемою (15 рядів).




2 • + + + ++ + + + + + + ++ + +

++ + +.+ + + + + + + + ++• 1

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
  1. Обв'язати краї прихватки: дужками з 5 повітряних петель, закріплюючи дужки стовпчиком без накиду в кожен другий стовпчик краю прихватки.
  2. Прикрасити прихватку квітами, стебла яких виконати з лан­цюжків повітряних петель.

Інструкційна карта «В'язання квітки»

Інструменти і матеріали: гачок, нитки, ножиці.




Послідовність вико­нання

Графічне зображення

1

Скласти нитку в ко­ло, зробити кілька витків, обв'язати стовпчиками без на­киду




2

Останній стовпчик з'єднати з першим глухою петлею






3

Зв'язати ланцюжок із восьми повітря­них петель, який з'єднати з кожним третім стовпчиком







4

Кожну пелюстку обв'язати стовпчи­ками без накиду







V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Організувати обговорення виконаних практичних робіт, практичних робіт, відзначити кращі роботи учнів.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Опанувавши основні прийоми в'язання гачком, можна створювати красиві й оригінальні речі, що стануть чудовим подарунком.

VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до оцінювання навчальних досягнень за тематичним блоком «В'язання гачком».

УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6

Тема. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним блоком «В'язання гачком». Нормування харчування в сім'ї.

Мета: систематизувати й оцінити знання учнів за тематичним блоком «В'язання гачком», ознайомити з енергетичною цінністю продуктів і страв, із методикою підрахунку харчової цінності продуктів, використовуючи спеціальні таблиці, навчити визначати норми харчування людей різного віку, статури, професій, формувати розуміння впливу порушень норм харчування на організм людини, прищеплювати принципи здорового способу життя і раціонального харчування.

Обладнання: таблиці «Енергетична цінність страв», «Середньодобова потреба в енергії», зразки упаковок продуктів.

Основні поняття: калорійність, кілокалорія (ккал), кілоджоуль (кДж), норма харчування.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент. 1хв.

II. Оцінювання навчальних досягнень учнів

за тематичним блоком «В'язання гачком» ……15 хв.
  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 1 хв.
  2. Вивчення нового матеріалу 10 хв.
  1. Поняття про калорійність харчування.
  2. Нормування харчування.

V. Практична робота. Ознайомлення з таблицями норм харчування. Розрахунок енергетичної цінності продуктів... ... 16 хв.

VI. Закріплення нових знань і вмінь учнів

VII. Підсумки уроку 1 хв.

VIII. Домашнє завдання 1 хв.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ЗА ТЕМАТИЧНИМ БЛОКОМ «В'ЯЗАННЯ ГАЧКОМ»

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Розповідь учителя.

У процесі життєдіяльності людина постійно витрачає свою енергію.

Кількість енергії, яку витрачає людський організм, залежить від статі, віку, стану здоров'я, роду занять, кліматичних умов прожи­вання і багатьох інших умов. Їжа як джерело енергії повинна містити всі поживні речовини, необхідні для підтримання життя, здоров'я і працездатності (їх понад 60 найменувань).

Бесіда.

Порівняйте енергетичні витрати людей різних професій (напри­клад, сталевар і лікар), різного віку (молоді люди і люди похилого віку), у різні пори року (узимку і влітку).

Учитель підбиває підсумки обговорення і робить висновок, що кіль­кість енергії не може бути однакового для всіх людей, а залежить від багатьох умов.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поняття про калорійність харчування.

Розповідь учителя.

Кількість енергії, яку отримує і витрачає організм людини, вимірюється в спеціальних одиницях — кілокалоріях (ккал) або кілоджоулях (кДж): 1 ккал = 4Д9 кДж. Кількість калорій, одержуваних організмом із їжею, називаються калорійністю харчових продуктів.

Розраховувати калорійність їжі навчилися не так давно. Це дозволило виконати енергетичну і харчову цінність страв певного раціону харчування. Сьогодні на упаковках продуктів указується їх калорійність.

2. Нормування харчування

Розповідь учителя.

Для нормальної життєдіяльності організм людини потребує не
конкретних продуктів харчування, а необхідної кількості енергії й певних комплексів харчових речовин. Кожний із нас повинен одержувати стільки енергії, скільки витрачає її протягом дня. В Інституті харчування Академії медичних наук були розроблені спеціальні таблиці потреби в енергії для груп дорослого і дитячого населення залежно від роду занять (професії) і віку (для дітей).

Середня добова потреба в енергії для груп дорослого населення


Рід занять

Середня потреба, ккал

Особи, які займаються розумовою працею

3000

Особи, які займаються фізичною механізованою працею

3500

Особи, які займаються помірно важкою немеханізованою працею

4000

Особи, які займаються важкою фізичною працею

до 5000


Середня добова потреба в енергії для дітей


Вікові групи, роки

Середня потреба, ккал

1-3

1000

3-5

1500

5-8

1800

8-12

2000


На сьогодні дуже актуальною для всього людства є проблема зайвої ваги. Основна причина цього — неправильне харчування. Складаючи меню на день, необхідно враховувати добову потребу в енергії для різ­них членів сім'ї. При цьому страви слід підбирати за їх енергетичною цінністю, стежачи за тим, щоб їхня сумарна калорійність відповідала добовій потребі в енергії конкретної людини.

— Якими є наслідки такої невідповідності?

Учитель особливу увагу приділяє характеристиці популярної зараз їжі, що називається «швидкою їжею» (fast food).

Перелік страв на день (меню) повинен бути за можливістю більш різноманітним за складом, відповідати витратам енергії членів сім'ї. Порушення енергетичного балансу спричиняє виникнення відхилень у здоров'ї людини, призводить до порушення процесів обміну речо­вин, підвищення стомлюваності, зниження працездатності людини.


Роздатковий матеріал


«Енергетична цінність страв»


Страва

Маса, г

Калорійність, ккал

Салати, закуски

Салат із редиски й огірків зі сметаною

50

74

Салат із томатів і яблук

100

156

Салат із томатів і квасолі з майонезом

100

126

Салат із червоноголової капусти та яблук

100

171

Салат із білоголової капусти та яблук

100

79

Салат із квасолі зі сметаною

100

102

Салат із буряку

100

102

Салат із солоних огірків і квашеної капусти

100

117

Салат із цибулі з яблуками й огірками

100

88

Салат із фруктів та овочів із сиром

100

117

Салат з мочених яблук із майонезом

100

177

Салат м'ясний зі свіжими огірками

100

230

Помідори, начинені яйцями

125

163

Помідори, начинені морквою

125

83

Оселедець під маринадом

50

63

Супи

Борщ український

300

191

Капусняк із грибами

300

154

Розсольник домашній

300

265

Юшка рибна

300

206

Куліш пшоняний

300

176

Борщ холодний із квасолею

300

126

Суп із буряку холодний

300

128

Рибні страви

Риба, тушкована з овочами

75/75

184

Биточки рибні

100

419

Риба, запечена з картоплею

200/10

477

М'ясні страви

М'ясо, тушковане з овочами

250

532

М'ясо, тушковане з картоплею

325

460

Свинина, тушкована з капустою і картоплею

325

532

Голубці українські з рисом

275

361

Перець, начинений м'ясом і рисом

250

392

Кабачки, начинені м'ясом і пшоном

250

398

М'ясо, смажене М'ясні страви з циулею

75

344

Котлети

130

572

Курка з яблуками в сметані

150

252

Страви з яєць

Яєчня із салом

100

450

Яєчня з помідорами

170

306

Страви з картоплі й овочів

Картопля варена

250

370

Картопля, смажена з олією

200

310

Деруни з цибулею й олією

200

451

Оладки з кабачків

200

455

Капуста з грибами

150/20

236

Картопля молода варена

100

123

Пюре картопляне

100

117

Гарніри

Капуста тушкована

100

156

Каша розсипчаста рисова

100

145

Макаронні вироби варені

100

162

Сирні та борошняні вироби

Вареники з м'ясом .

200

343

Вареники із сиром і сметаною

230

397

Вареники з картоплею, цибулею й олією

215

345

Вареники з вишнями

200

341

Млинці з м'ясом

175

424

Млинці із сиром

175

451

Галушки із сиром запечені

230

524

Пампушки із часником

100

367

Пиріжки печені з м'ясом

80

215

Солодкі страви, напої

Ягоди зі збитими вершками

150

281

Яблука, начинені сиром

120

343

Десерт із гарбуза

100

209

Соки томатний

200

42

морквяний

200

56

Кава із цукром

200

72

Чай із цукром

200

34

Піци


Піца з овочами

300

800

Піца з грибами

300

860

Піца з куркою

300

700












V. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Ознайомлення з таблицями норм
харчування. Розрахунок енергетичної цінності продуктів

Послідовність виконання.

1) Використовуючи таблиці « Середня добова потреба в енергії для груп дорослого населення» і «Середня добова потреба в енергії для дітей», визначити добову потребу в енергії для людей певної професії (на прикладі батьків) і дітей віком 10—12 років. Скласти для них приблизне меню на день.

2) Використовуючи таблицю «Енергетична цінність страв», розрахувати енергетичну цінність страв, що входять до складу меню.

3) Порівняти отримані результати (добову потребу в енергії й енергетичну цінність страв у меню) і зробити висновок.


VI. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Назвіть прийняті одиниці вимірювання енергії.
  2. Що таке калорійність їжі?
  3. Від чого залежать енергетичні витрати людського організму?

Після бесіди доцільно обговорити результати практичної роботи, заслухавши й оцінивши висновки, зроблені учнями.


VII. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Як під час напруженої роботи, так і при відносному спокої людському організмові необхідна енергія. Джерелом цієї енергії є їжа. Отже, їжа має бути достатньо калорійною для задоволення енергетичних потреб людини. Недостатньо калорійна їжа призводить до
виснаження організму, виникнення відхилень у його функціонуванні і, як наслідок, до різних хвороб. У тих випадках, коли калорійність їжі перевищує енергетичні витрати людини, розвивається ожиріння — накопичення надлишкових жирових відкладень.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    1. Підготувати продукти для практичної роботи.
    2. Підготувати повідомлення про овочі та оформлення страв.