Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок
Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним бло­ком «Обробка виробів». В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мис
Тип уроку
Iі. оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичні
1. В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва
V. підсумки
Vi. домашнє
За тематичним блоком «обробка виробів»
Орнамент, що складається зі стилізованих зображень фігур людей, називається
Подобный материал:
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   17
Тема. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним бло­ком «Обробка виробів». В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва.

Мета: систематизувати й оцінити навчальні досягнення учнів за тема­тичним блоком «Обробка виробів», ознайомити з асортиментом виробів, виконаних гачком, інструментів і матеріалів для в'я­зання, із правилами безпечної роботи і санітарно-гігієнічними вимогами, навчити підбирати гачок і нитки для в'язання, вихо­вувати свідоме виконання правил безпечної роботи, художній смак, інтерес до цього різновиду рукоділля.

Обладнання: вироби, виконані гачком, або їх ілюстрації, роботи учнів, таблиця «Правила безпечної роботи», колекція ниток для в'язання, гачки різного виду.

Інструменти і матеріали: нитки для в'язання, гачки.

Основні поняття: декоративні вироби, пряжа (бавовняна, вовняна,

кордова нитка), гачок.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент ……….1хв

II. Оцінювання навчальних досягнень учнів за тематичним блоком «Обробка виробів»…………………………………….15хв

III. Вивчення нового матеріалу 16хв
  1. В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва.
  2. Інструменти і матеріали для в'язання (із практичним закріпленням).
  3. Санітарно - гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи під час в'язання.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку : 2 хв

VI. Домашнє завдання 1 хв


Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

IІ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ЗА ТЕМАТИЧНІ

БЛОКОМ «ОБРОБКА ВИРОБІВ»


III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Розповідь учителя.

В'язання це спосіб виготовлення полотна або окремого виробу шляхом згинання ниток у петлі, що переплітаються між собою.

В'язання — один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва, що існує понад трьох тисяч років. В'язані речі були зна­йдені у стародавніх похованнях Єгипту, Риму, Греції.

В одній із гробниць фараонів була знайдена дитяча в'язана шкар­петка. Великий палець був вив'язаний окремо, тому що в той час носили взуття, схоже на наше пляжне.

У V ст. в'язання набуває розвитку на Сході й приблизно у IX ст. приходить до Європи.

Особливо поширилося мистецтво в'язання у середні віки в Англії і Шотландії у зв'язку з розвитком вівчарства у цих країнах.

У ХІІІ ст. ручне в'язання стало доволі прибутковим ремеслом у кра­їнах Західної Європи, але найвищого рівня розквіту воно досягло наприкінці XVI ст.

В'язання гачкові доступно всім. За допомогою цього простого інструмента можна виготовити модний одяг, а також декоративні вироби (серветки, скатертини, гардини, шалі тощо). Тому в'язання гачком залишається модним і популярним і нині. Невичерпна кіль­кість вузлів і їх комбінацій дають можливість виявити свою творчу фантазію.

2. Інструменти і матеріали для в'язання (із практичним закріпленням).

Розповідь учителя.

Використовуючи матеріали й інструменти, наявні у швейній майстерні, а також підготовлені учнями для роботи, учитель розповідає про види ниток, гачків.

Основним матеріалом для в’язання гачком є пряжа. Для в'язання гачком підходить будь-яка пряжа, головне, щоб вона відповідала призначенню виробу.

Для декоративних виробів частіше використовують бавовняну пряжу: котушкові нитки № 10, кроше, «ромашка», ірис, а також бавовняну рибальську ліску (кордову нитку).

Для моделей літнього одягу також підходять бавовняні нитки, а для зимового одягу — шерстяні й напівшерстяні нитки з додаванням акрилу, бавовняних ниток та ін.

Гачки для в'язання виготовляють зі сталі, дерева, пластмаси завтовшки 1—8 мм, завдовжки 12-—15 см. (Учитель демонструє будову гачка, пояснює призначення його частин, демонструє прийоми роботи з ним.)

Гачки повинні бути добре відполіровані.

Кращими є сталеві гачки (не гнуться, не ламаються), а для в'язання виробів із вовни і мохеру можна користуватися дерев'яними і пластмасовими гачками.

— Як, на вашу думку, слід підбирати гачок для роботи?

Товщина гачка певним чином повинна відповідати товщині пряжі: гачок повинен бути вдвічі товщим за нитки. Таке співвідношення забезпечує оптимальну щільність в'язання.

Міні-практикум.
  1. Розгляньте підготовлені вами для роботи пряжу і гачок.
  2. Оцініть відповідність товщини гачка товщині пряжі.
  3. Для в'язання яких виробів можна використовувати пряжу?

3. Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи під час в'язання.

Бесіда.

1) Яких санітарно-гігієнічних вимог ви дотримувалися при вишиванні? Чи можна сказати, що при в'язанні слід виконувати такі ж вимоги?

2) Які правила безпечної роботи, на ваш погляд, важливі при в’язанні?

Доповнити і систематизує відповіді учнів.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Як правильно підбирати гачок для в'язання?
  2. Із запропонованих зразків пряж виберіть нитки для в'язання:

а) декоративних виробів;

б) зимового одягу;

в) літнього одягу.

3) Назвіть санітарно-гігієнічні вимоги при в'язанні й обґрунтуйте їх доцільність.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя. Вибір пряжі і гачка для в'язання залежить від призначення ви­робу. Опанувавши прості прийоми в'язання гачком, ви зможете ви­готовляти красиві вироби, які не мають аналогів.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для в'язання..

ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ

ЗА ТЕМАТИЧНИМ БЛОКОМ «ОБРОБКА ВИРОБІВ»

ВАРІАНТ І

І рівень

1. Зразок геометричного орнаменту зображений на малюнку:







А ……………….. Б ………………………..

2. Виворітний бік шва « косий хрест », виконаного в горизонтальному напрямку, має вигляд:




3. Шов «штапівка»:
а) наскрізний; б) глухий.

II рівень

4. Доповніть схему класифікації ручних швів за способом виконання.

Ручні шви







5.Закінчіть речення.


Орнамент, що складається зі спрощеного зображення рослинних елементів (квітів, листя, дерев), називається .......................................................

Орнамент, що поєднує зображення птахів, тварин тощо, на­зивається ...........................


6. Позначте знаком «+» твердження, що належать до санітарно-гі­гієнічних вимог під час вишивання.

( ) Вишивати потрібно при достатньому освітленні.

( ) Сидіти необхідно прямо, не нахиляючи низько голову.

( ) Під час вишивання потрібно використовувати наперсток.

( ) Ножиці потрібно класти зімкнутими лезами від себе.

( ) Вишивку потрібно тримати на відстані 25—30 см від очей.

( ) Не можна користуватися іржавими голками та шпильками.

III рівень

7. Знайдіть у наведеному тексті помилки та закресліть їх. Правильне
напишіть зверху.

Шов «штапівка» належить до рахункових наскрізних швів. Він однобічний, складається з вертикальних і горизонтальних стібків. У народних вишивках виконується в три прийоми: спочатку зліва направо, а потім у зворотному напрямку (справа наліво). «Штапівкою» можна вишивати ажурні геометричні орнаменти з тонких ліній.

8. За графічним зображенням визначте назву шва й опишіть технологію його виконання.



9. Схарактеризуйте таке поняття композиції при вишиванні, як
«композиційний центр».

IV рівень

10. Використовуючи символіку української народної вишивки і мотиви-символи, розробіть авторську композицію для вишивання носовичка.


ВАРІАНТ 2

І рівень

1. Зразок рослинного орнаменту зображений на малюнку:






2. Виворітній бік шва «косий хрест», виконаного у вертикальному напрямку, має вигляд:



3. Шов «косий хрест»:

а) лічильний; б) вільний.

ІІ рівень

4. Доповніть схему класифікації ручних швів за технікою виконання.

Ручні шви







5. Закінчіть речення.

Орнамент, що складається зі стилізованих зображень фігур людей, називається ...........................................................................................................................

Орнамент, що поєднує геометричні елементи (лінії, кола, крапки), називається...

……………………………………………………………………………….

6. Позначте знаком «+» твердження, що належать до правил безпечної праці під час вишивання.

( ) Кожні 40—50 хвилин роботи необхідно робити перерву на 10—15 хвилин.

( ) Голки і шпильки слід зберігати у гольнику.

( ) Вишивати потрібно при достатньому освітленні.

( ) Не можна вколювати голки в одяг.

( ) Ножиці потрібно передавати кільцями вперед, тримаю зімкнуті леза.

( ) Під час вишивання слід користуватися наперстком. III рівень

7. Знайдіть у наведеному тексті помилки і закресліть їх. Правильне напишіть зверху.

Шов «косий хрест» належить до вільних глухих швів. Він утворюється з двох діагональних перехрещених стібків. Таким швом можна вишивати в горизонтальному, вертикальному і діагональному напрямках. Якщо вишивається ряд хрестиків, то спочатку кладуть стібки справа наліво, а потім їх перекривають у зворотному напрямку. Існують інші різновиди шва «хрест»; «прямий хрест», «український хрест», «ретязь».


8. За графічним зображенням визначте назву шва й опишіть техно­логію його виконання.



9. Охарактеризуйте таке поняття композиції при вишиванні, як «ра-
порт».


IV рівень

10. Використовуючи символіку української народної вишивки і мотиви-символи, розробіть авторську композицію для вишивання рушника.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6