Тема. Поняття про основні галузі господарства І технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку І правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Вид материалаУрок

Содержание


Основні поняття
Тип уроку
Практична робота.
V. закріплення нових знань і вмінь учню
Vi. підсумки уроку
Vii. домашнє завдання
таблиця «Креслення фартуха», навчальний манекен, зразок фартуха» Інструменти і матеріали
Основні поняття
Iii. вивчення нового матеріалу з практичним закріплення!
Iv. практична робота.
V. підсумки уроку
Vi. домашнє завдання
Організаційний момент
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
Тема. Загальні відомості про будову фігури людини. Знімання мірок для побудови креслення фартуха.

Мета: ознайомити з основними лініями фігури людини, із правилам знімання і записування мірок, їх умовними позначеннями; навчити правильно знімати і записувати мірки; виконувати технічний рисунок моделі фартуха і його опис; розвивати точність й акуратність під час знімання мірок, просторову уяву учнів.

Обладнання: манекен навчальний, зразки фартухів (роботи учнів).

Інструменти і матеріали: сантиметрова стрічка, тасьма або шнур для оперізування талії.

Основні поняття: лінії фігури людини (шиї, грудей, талії, стегон, низу, середини), мірки (довжина виробу — Дв, довжина на­грудника — Дгр, півобхват талії — Ст, півобхват стегон — Сс, відстань між високими точками грудей — Цг).

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент..... 1 хв.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ....... .............. З хв

III. Вивчення нового матеріалу . 10 хв.
  1. Загальні відомості про будову фігури людини.
  2. Правила знімання і записування мірок.
  3. Мірки для побудови креслення викрійки фартуха.

IV. Практична робота. Знімання і записування мірок для побудови креслення викрійки фартуха. «Виконання технічного рисунка фартуха..» 26 хв.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів . З хв.

VI. Підсумки уроку 1хв.

VII. Домашнє завдання 1хв.


Хід уроку


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.
  1. Що таке конструювання?
  2. Із чого починається конструювання виробу?
  3. Якою буквою позначаються мірки довжини (ширини)?
  4. Яким інструментом користуються при зніманні мірок?
  5. Які ви знаєте правила записування мірок?


ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  1. Загальні відомості про будову фігури людини.

Розповідь учителя.

Для правильного знімання мірок необхідно знати розміщення основних ліній, уявно проведених на фігурі людини через орієнтовні точки. Ми можемо уявити такі лінії незалежно від статі людини, її віку, зросту і статури.

Назвати основні лінії і продемонструвати їх на манекені їхнє розташування




а)

А) лінія шиї (позначається ЛШ);

б)

Б) лінія грудей (ЛГ);

в)

В) лінія талії (ЛТ);

г)

Г) лінія стегон (ЛС);

Д)

Д) лінія середини переду;

е).

Е) лінія низу (ЛН).

Надягнути на манекен (або на одну з учениць) фартух і запропо­нувати учням визначити, де на фартуху проходять лінії, уявно проведені через орієнтовні точки. Після цього робиться висновок, що при виго­товленні креслень викрійок одягу завжди встановлюються орієнтовні точки тіла, через які уявно проводяться необхідні лінії. За цими лінія­ми і знімають мірки. Слід ураховувати симетричність фігури людини відносно середини, тобто права і ліва половини фігури однакові. Це дає можливість будувати викрійки на праву половину фігури.

2. Правила знімання і записування мірок.
Розповідь учителя.

Конструювання будь-якого об'єкта технологічної діяльності слід починати з визначення його розмірів. Для побудови креслень швей­них виробів необхідно знати параметри людини.

Із цією метою знімають мірки. Щоб готовий виріб мав привабливий зовнішній вигляд і добре сидів на фігурі людини, слід знати і дотримуватися правил знімання і записування мірок.



Робота з підручником.

Учні опрацьовують відповідний матеріал підручника [18, с. 95], записуючи в зошит ті правила знімання і записування мірок, із якими вони знайомляться вперше

Бесіда.

Чому мірки ширини й обхвату записують у половинному розмірі?

3. Мірки для побудови креслення викрійки фартуха.
Розповідь учителя.

Для побудови креслення викрійки фартуха необхідно зняти і записати такі мірки:

а) довжина виробу (Дв);

б) довжина нагрудника (Дгр);

в) відстань між високими точками грудей (Цг),

г) півобхват стегон (Сс);

д) півобхват талії (Ст).
Продемонструвати на манекені прийоми знімання мірок, пояснюючи призначення мірок.

Бесіда.

Які мірки записуються в половинному розмірі, а які — повністю?


ІV. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Знімання і записування мірок для побудови креслення викрійки фартуха. Виконання технічного рисунка фартуха

Методичні рекомендації.

Перед початком роботи провести інструктаж. У ході виконання роботи проконтролювати дотримання правил знімання і записування мірок.


Учні працюють у парах.
  1. Зняти мірки один до одного. Результати вимірювань записати до зошитів у вигляді таблиці.

У ході роботи учні використовують інструкційну карту 6 у підручнику (18, с.98)

Назва мірки

Умовне


gjпозначення

Числове значення



Довжина виробу

Дв




Довжина нагрудника

Дгр




Відстань між високими точками грудей

Цг




Півобхват талії

Ст




Півобхват стегон

Сс





2) Виконати технічний рисунок фартуха.

3) Описати обрану модель, назвавши матеріал, особливості фасону, оздоблення, призначення.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНЮ

Бесіда.
  1. Назвіть види робочого одягу.
  2. Із якого боку фігури знімаюсь мірки?
  3. Як записують мірки довжини, ширини, обхвату?

Індивідуальне завдання.

Напишіть (на дошці) і покажіть (на манекені), як позначається і знімається мірка довжини нагрудника (півобхвату талії, півобхвату стегон).

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Знімання мірок важливий етап конструювання виробу. Від того, чи правильно зняті необхідні мірки, буде залежати загальний вигляд виробу і відповідність його фігурі конкретної людини.

Оцінити роботу учнів, заохочуючи тих, хто найбільш успіш­но і швидко виконав роботу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для практичної роботи.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6

Тема. Креслення викрійки фартуха.

Мета: ознайомити учнів із правилами побудови креслення фартуха; навчити виконувати креслення в масштабах 1 : 4 і 1 : 1; ви­ховувати акуратність і чіткість при виконанні креслярських робіт.

Обладнання: таблиця «Креслення фартуха», навчальний манекен, зразок фартуха»

Інструменти і матеріали: лінійка закрійника, олівець, лінійка, міліметровий папір.

Основні поняття: базисна форма, деталі конструкції.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент. 1хв.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Зхв.

III. Вивчення нового матеріалу з практичним закріпленням 15 хв.

Правила побудови креслення викрійки фартуха.

IV. Практична робота. Побудова креслення викрійки фартуха в масштабі 1:1.... 20 хв.

V. Підсумки уроку 5 хв.

VI. Домашнє завдання 1хв.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

1. Назвіть і запишіть на дошці мірки для побудови креслення фартуха

2. Підкресліть мірки, які записують у половинному (повному) розмірі.

3. Із якого боку фігури людини знімають мірки? Чому?

4. Для чого знімають мірку Сс (Цг, Ст, Дв, Дгр)?

5. Які вимоги висуваються до постави й одягу людини під час знімання мірок? Чому?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ З ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯ!

Правила побудови креслення викрійки фартуха.

Слово вчителя.

Перед побудовою креслення необхідно визначити, із яких деталей складається виріб, їх кількість, розміри. Спочатку будують креслення великих деталей, а потім — дрібних.

Міні-практикум.
  1. Визначте, із яких деталей складається обрана вами модель фартуха, їх кількість, розміри, розміщення.
  2. Як ви уявляєте собі базову форму вашої моделі? (Один-два учні працюють біля дошки.)

Розповідь учителя.

Побудова креслень викрійок починається з побудови базисної форми, розміри якої визначаються знятими мірками.

Базисна форма — це перетинання вертикальних і горизонтальних ліній, що визначають загальні розміри виробу щодо основних ліній фігури людини.

Пояснити послідовність побудови креслення викрійки фартуха, користуючись наведеною інструкційною картою.

Поясненні супроводжується побудовою креслення на дошці. Учні виконують креслення в масштабі 1:4 у зошитах, використовуючи стандартні мірки на 36-й розмір.

Міні-практикум.
  1. Визначте на кресленні розташування лінії грудей, лінії талії, лінії стегон, лінії низу, лінії середини виробу.
  2. Установіть відповідність між відрізком креслення і лінією фігури людини.

( ) НН1 а) ЛГ

( ) ВВ1 б) ЛТ

( ) ТТ1 в) ЛН


3) Які деталі фартуха ви бачите на кресленні? Які відсутні?

Звернути увагу учнів на те, що вузькі й довгі деталі (пояс і бретелі) можна кроїти без викрійок, тому що їхня форма дуже проста, і їх розмічають безпосередньо на тканині.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Побудова креслення викрійки фартуха в масштабі 1:1

У ході практичної роботи учні закріплюють здобуті знання, виконуючи побудову креслення викрійки фартуха за своїми мірками на міліметровому папері. При цьому вони користуються інструкційною картою.


V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Оцінити результати практичної роботи (побудова креслені викрійок фартуха}, проаналізувати типові помилки. Заохочуються учні, які самостійно і швидко виконали роботу. Їх можна залучити для перевірки креслень інших учнів.


VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати матеріали для моделювання.


Інструкційна карта «Побудова креслення викрійки фартуха»


Інструменти і матеріали: масштабна лінійка, олівець, косинець.



Буквене по­значений на кресленні то­чок і відрізків



Призначення відрізка

Формула для роз­рахунку

Розрахунок на 36-й роз­мір


Розраху­нок на свій роз­мір

Базисна форма

В

Побудувати прямий кут із вершиною в точці В










ВН

Довжина фартуха

Дгр + Дв

20 + 45 =65




ВВ1

Ширина фартуха

Сс:2 + 6

32:2 + 6 = 22




ВТ

Довжина нагрудника

Дгр

20




ВВ1Н1Н

Добудувати прямокутник










Деталі конструкції

ВВ2

Ширина нагрудника

Цг

10




ТК

Відстань від лінії талії до лінії входу в кишеню

10






КК1.

Відстань від лінії сере­дини переду до кишені

5






К1К2

Ширина кишені

12—15






КгК3 = К1К2

Глибина кишені

12—15







Т2Т3

Заокруглення боку на­грудника (по бісектрисі)

6









Дв - 45; В В1

Дгр = 20; Цг=10;

Ст = 25; Сс = 32





УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС 6

Тема. Моделювання і виготовлення лекал.

Мета: ознайомити учнів із найпростішими прийомами моделювання базової форми креслення, вимогами щодо підготовки лекал, навчити вносити зміни в базову форму викрійки, оформляти лекала; виховувати художній смак при виборі оздоблення для виробу.

Обладнання: зразки виробів різного фасону, зразки оздоблення для фартуха (тасьма, вишивка, аплікація, канти).

Інструменти і матеріали: кольорові і прості олівці, лінійка, ножиці, клей, креслення базової форми фартуха.

Основні поняття: моделювання, оздоблення виробу, лінії фасону,

лекала.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент 1хв.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів З хв.

III. Вивчення нового матеріалу з практичним закріпленням 16 хв.
  1. Поняття про моделювання викрійки.
  2. Найпростіші прийоми моделювання.
  3. Підготовка лекал до розкроювання.
  4. Розрахунок кількості тканини для фартуха.

ІV. Практична робота. Моделювання креслення базової форми і підготовка лекал до розкроювання 20 хв.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів. З хв.

VI. Підсумки уроку 1хв.

VII. Домашнє завдання 1хв.


Хід уроку
  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

Звернути увагу учнів на креслення базової форми фартуха, яке виконане на дошці.
  1. Назвіть основні лінії фартуха.
  2. Покажіть основні лінії на фартусі й манекені.
  3. Яка мірка використовувалася для розрахунку ширини сітки креслення? Наведіть формулу для розрахунку. Покажіть на кресленні відповідний відрізок.
  4. Які мірки використовуються для розрахунку довжини фарту­ха? Наведіть формулу. Покажіть відповідний відрізок на крес­ленні.
  5. Поясніть, як визначається положення кишені.


ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ З ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯМ

1. Поняття про моделювання викрійки.

Розповідь учителя.

Моделювання — творчий процес створення нового за зовнішнім виглядом швейного виробу шляхом зміни форми деталей, а також ху­дожнього оформлення виробу (вишивкою, тканиною іншого кольору, аплікацією, тасьмою, мереживом тощо). Моделюванням займаються художники - модельєри. Вони змінюють викрійки відповідно до фасону виробу.


Учитель нагадує, що на основі креслення базової форми можна делювати велику кількість фасонів фартухів, але одного розміру

Додаткова інформація.

Оздоблення фартуха може бути найрізноманітнішим: декоративна строчка, бейка, тасьма, вишивка, аплікація, мереживо та ін.

Декоративна строчка (рис. а) виконується нитками контрастного кольору по контуру дрібних деталей —-кишень, нагрудника, пояса, бретелей. Цей вид оздоблення підходить для гладкофарбованих тканин.

Бейка — смужка тканини різної ширини, що нашивається зверху і вшивається в зовнішній шов для оздоблення (рис. б).

Бейку виконують з оздоблювальної тканини. Ця тканина може бути гладкофарбованою, контрастного кольору (якщо основна тканина з малюнком) і з малюнком (якщо основна тканина гладкофарбована). Бейку з тканини без малюнка можна використовувати і на гладкофарбованих тканинах. У цьому випадку вона може бути не тільки контрастного кольору, але й у тон основної тканини. Бейку зазвичай розміщують на краях деталей.

Дуже часто для оздоблення фартухів використовують тасьму різної ширини і з різними малюнками (рис. в). Якщо тасьма широка, то її використовують одночасно для оздоблення зрізів кишень, нагрудника, низу фартуха. Вузьку тасьму можна настрочувати в будь-якому напрямку й у кілька рядів.










Дуже гарно прикрашає фартух вишивка (рис. г). Це можуть бути декоративні шви («козлик», «петельковий» тощо), розташовані на краях виробу, або великий узор на кишенях і нагруднику.

Аплікацію (рис. д) виконують зі клаптів тканини одного або декіль­кох кольорів і розміщують у різних місцях - на кишенях, нагруднику, ниж­ній частині фартуха. Вона може бути розташована й асиметрично. Сьогодні часто використовують готову термоаплікацію.

Дуже вишуканою прикрасою для фартуха є мереживо, оборки, волани (рис. е), Оборки і волани виконують з основної або оздоблювальної тка­нини, їх настрочують уздовж бретелей, випускають з-під кишень, низу виро­бу або настрочують в один або кілька рядів у будь-якому місці і напрямку.

Вибираючи оздоблення для виробу, необхідно пам'ятати, що воно має гармонійно поєднуватися з деталями виробу і відповідати його функціональ­ному призначенню. Не слід перевантажувати виріб великою кількістю оздоб­люваних елементів.