Міжнародныя адносіны Кіеўскай Русі X - нач. XII ст.

Дипломная работа - История

Другие дипломы по предмету История

?амі розных палітычных груповак. Архітэктура. Будаўнічае справа.

 

4.2 Выкарыстанне кампутарнай прэзентацыі на ўроках гісторыі

 

Вывучыўшы прапанаваную праграму, я прыйшла да высновы, што тэму маёй дыпломнай працы можна раскрыць на ўроку гісторыі. Правёўшы повторительно - абагульняючы ўрок. Па тэме: "Міжнародныя кантакты Русі з ужыванняў кампютэрных тэхналогій.

Мультымедыйныя прэзентацыі выкарыстоўваюцца для таго, каб выступае (навучэнец або настаўнік) змог на вялікім экране або маніторы наглядна прадэманстраваць дадатковыя матэрыялы да свайго паведамлення: відэазапіс, здымкі, чарцяжы, графікі і г.д. Гэтыя матэрыялы могуць таксама быць падмацаваныя адпаведнымі гуказапісу.

Варыянты выкарыстання Microsoft PowerPoint ў працы з навучэнцамі.

Правядзенне прэзентацый на року пры тлумачэнні матэрыялу:

загадзя створаная прэзентацыя замяняе класную дошку пры тлумачэнні новага матэрыялу для фіксацыі ўвагі навучэнцаў на якіх - небудзь ілюстрацыях, дадзеных, формулах і г.д.

Наглядная дэманстрацыя працэсу:

наглядная дэманстрацыя працэсу (пабудовы дыяграм, табліц, мадэляванне), якую немагчыма або досыць складана правесці з дапамогай плакатаў або школьнай дошкі.

Прэзентацыя па вынікам выканання індывідуальных і групавых праектаў:

падрыхтоўка вучнямі (самастойна ці ў групе) прэзентацыі для суправаджэння ўласнай дакладу;

стварэнне фотаальбомаў, як справаздач аб праведзеных групай вучняў даследаваннях у рамках дзейнасці па праекце.

Сумеснае вывучэнне крыніц і матэрыялаў:

сумеснае вывучэнне інфармацыйных крыніц і матэрыялаў ўрока (напрыклад, абмеркаванне твораў мастацтва на аснове мультымедыйных энцыклапедый, адсканаваных графічных малюнкаў або атрыманых з Інтэрнэту матэрыялаў і інш)

Карэктывы і тэставанне ведаў:

Правядзенне дадатковых заняткаў у кампутарным класе ці школьнай медыятэцы, калі адсталі або адсутнічалі навучэнцы самастойна вывучаюць матэрыял на аснове прэзентацый.

 

4.3 Распрацоўка ўрока па тэме: "Міжнародныя кантакты Русі

 

Тэма: "Міжнародныя кантакты Русі

Тып урока: урок - абагульненне з паглыбленнем ведаў і прымянення інфармацыйна - камунікацыйных тэхналогій (ІКТ).

Формы арганізацыі пазнавальнай дзейнасці навучэнцаў - франтальная, індывідуальная, групавая.

Мэты ўрока:

абагульніць і паглыбіць веды аб знешняй палітыкі Кіеўскай Русі X-XII стст.

сфармаваць паняцці тэрміна міжнародныя адносіны

сфармаваць уменні даваць разгорнутую характарыстыку асобы - складаць гістарычны партрэт;

развіваць уменні працаваць з вучэбнай літаратурай, гістарычным дакументам, вылучаць галоўнае, аналізаваць,

асэнсавана і цалкам прайграваць вывучаны матэрыял, даваць разгорнуты адказ,

Метады працы настаўніка з класам: рэпрадуктыўна-славесны, часткова-пошукавы, дыялагічны, праблемны.

Ход урока

Оргмомент.

Настаўнік пачынае ўрок з звароту ўвагі навучэнцаў на дошку, дзе напісана тэма ўрока, эпіграф і пытанне да класа: "Чаму мы не павінны забываць палітыку першых рускіх князёў?" (Вучні адказваюць на гэтае пытанне ў канцы ўрока, падчас падвядзення вынікаў).

... Ды ведаюць нашчадкі праваслаўных Зямлі роднай мінулую лёс, Сваіх князёў вялікіх памінаюць За іх працы, за славу, за дабро ...

(А.С. Пушкін)

Назавіце прадстаўніка княжацкага роду і назавіце асноўныя напрамак знешняй палітыкі. (Па меры адказаў вучняў адкрываюцца слайды).

Як называўся 1. Пісьмовы дагавор паміж Візантыяй і Руссю? (Слайд)

Чаму ў 944 г падпісваецца новы мірны дагавор? (Слайд)

Хлопцы ў вас на сталах ляжаць ўзоры пісьмовых дагавораў 911 і 944 гг. азнаёміцеся і Ахарактарызуйце дадзеныя крыніцы.

Галоўнай падзеяй у жыцці Кіеўскай Русі было прыняцце хрысціянства. Княгіня Вольга была першая хто прайшоў абрад хрышчэння.

Цяпер мы выслухаем выступу вучня (імя). Ваша задача праслухаўшы паведамленне. Адказаць на пытанне. Як выдумае, чаму княгигя Вольга звярнулася да хрысціянства (Тут неабходна даць апераджальнае заданне вучню, матэрыял для гэтага можна даць з дадзенай дыпломнай працы)

Сын Вольгі Святаслаў не стаў па прыкладзе сваёй маці прымаць чужую яму веру. У сваёй знешняй палітыкі ён вёў шмат заваявальных войнаў.

Знайдзіце на карце тэрыторыі, якія ў сваіх паходах прайшоў Святаслаў. Які лёс гэтых земляў? (Слайд карта)

Войска Святаслава ў выніку вайны з Візантыяй і сутыкненні з печанегамі пацярпела паразу, а сам Святаслаў загінуў. Ці азначае гэта, што тым самым былі перакрэсленыя папярэднічалі дасягненні знешняй палітыкі гэтага князя.? (Слайд)

Пасля смерці Святаслава да ўлады прыходзіць Уладзімір. На берагах Волгі і Камы спрадвеку насялялі балгары. На працягу часу яны зрабіліся народам грамадзянскіх і гандлёвым; мелі паведамленне, з дапамогай суднаходных рэк, з поўначчу Расіі, а праз мора Каспійскае з персамі і іншымі багатымі азіяцкімі краінамі. Уладзімір, жадаючы завалодаць Камская Балгарыю, адправіўся на судах ўніз па Волзе разам з наўгародцамі і знакамітым Дабрыню. Вялікі князь перамог Балгарыя; але мудры Дабрыня, агледзеўшы палонных, і бачачы іх у ботах, сказаў Уладзіміру: "Яны не захочуць быць нашымі даньнікамі: пойдзем лепш шукаць лапотников!". Дабрыня думаў, што людзі залішнія маюць больш прычын і сродкаў абараняцца. Уладзімір жа, паважаючы яго меркаванне, заключыў мір з балгарамі, якія ўрачыста абяцалася жыць прыязна з расейцамі.

Карамзін Н. гісторыя дзяржавы Расійскага. Кн. 1. (Слай?/p>