Рецензенти: С. Мельникова, методист хоіппо > С. Саврій, завідувачка районним методичним кабінетом

Вид материалаДокументы

Содержание


Радіограма — повідомлення, передане по радіо.
Ознайомлення із зразками документів(кожна група представляє зразок окремого документа).
Творча студія.
Подобный материал:
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17
Тема. Телеграма. Телефонограма. Факс.

Мета:
  • навчити учнів складати телеграми, телефонограми, дотримуючись орфографічних і пунктуаційних норм, правил побудови;
  • формувати вміння виявляти, виправляти помилки, допущені в документах, обґрунтовувати вживання розділових знаків і написання певних слів;
  • розвивати культуру ділового спілкування;
  • виховувати людські чесноти і високі моральні принципи.

Обладнання: зразки ділової кореспонденції.

Вивчай все не заради марнославства, а

заради практичної користі.

Г. Ліхтенберг

Хід заняття
  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань.



  • Хвилинка грамотності.

Запишіть слова, сформулюйте за прикладами правила спрощення в групах приголосних.
  1. Тижневик, проїзний, ремісник, обласний, чесний.
  2. Кістлявий, пестливий, хвастливий, шістнадцять, запястний.
  3. Студентський, контрастний, агентство, компостний, журналістський.


  1. Оголошення теми. Колективне визначення мети заняття. Мотивація.
  • «Займи позицію»
  • Чи погоджуєтесь ви з думкою Т. Ліхтенберга, що вивчати все потрібно заради практичної користі, а не заради марнославства?
  • Які міркування ви можете навести на підтвердження своєї думки?
  • Що ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?


  1. Сприйняття та засвоєння нової інформації.


  • Слово вчителя.

Основним засобом обміну інформації між державними органами, установами, службовими та приватними особами є ділова кореспонденція. Крім службових листів, до ділової кореспонденції відносять телеграму, телефонограму, радіограму, факс. Отже, ці довідково – інформаційні документи стануть предметом вивчення на сьогоднішньому занятті.
  • «Навчаючи - учусь»

Робота в групах

1 група – Повідомлення про телеграму, її різновиди, реквізити та вимоги до оформлення документа.

Телеграма — документ, який передається телеграфом, має гра­нично стислий текст, що зумовлено потребою негайного втручан­ня в певну справу, термінового інформування когось про щось.

Текст телеграм містить словесну та цифрову інформа­цію. Телеграму пишуть без абзаців, переносів, розрізнення великих і малих літер, розділових знаків (при потребі вони передаються словами), іноді без службових слів.

Залежно від призначення телеграми бувають внутріш­ні та зовнішні.

Внутрішні функціонують у межах дер­жави, їх поділяють на вищі державні, державні, термінові, звичайні. Першочергово обслуговуються державні, потім термінові, тоді звичайні телеграми.

Зовнішні теле­грами надсилають за кордон.

Розрізняють ініціативні телеграми та телегра­ми-відповіді. У телеграмах-відповідях зазначають номер і дату телеграми, на яку дають відповідь, а в кінці — вихід­ний номер.

Телеграми оформляють на бланку і заповнюють у два етапи:
  1. відправник заповнює бланк, пише текст, вказує категорію бланка;
  2. працівник відділення зв'язку фіксує дату і час при­йому, кількість слів, визначає вартість телеграми згідно з тарифом.

Реквізити телеграми:
  • герб,
  • назва міністерства,
  • вид до­кумента,
  • номер,
  • місце складання,
  • адресат,
  • текст,
  • адресант.

У разі оформлення телеграми на чистому аркуші ті реквізити, які не передаються, виокремлюються суціль­ною лінією.


2 група – Телефонограма, радіограма.

Телефонограма — термінове повідомлення, передане адресато­ві телефоном.

Використовують телефонограми для документального оформлення усних телефонних переговорів. Це один із ви­дів усної ділової кореспонденції. Повідомлення, що мі­стить розпорядження, інформацію вищих органів, фіксу­ють у спеціальній книзі (журналі). Особа, якій адресовано телефонограму, після ознайомлення з текстом ставить свій підпис, у такий спосіб підтверджуючи свою відповідаль­ність за виконання переданих розпоряджень або доведен­ня інформації до відома. На відміну від телеграми, теле­фонні повідомлення, як правило, обмежені у відстані, їх передають у межах міста, району, області.

Реквізити телефонограми:
  • назва документа,
  • номер і дата,
  • назва відправника,
  • телефон, передав (зазначають посаду, ініціали, прізвище того, хто передав),
  • назва одержу­вача, прийняв (вказують посаду, ініціали, прізвище того, що прийняв, номер телефону),
  • текст (стислий, треба уника­ти слів, що важко вимовляються, і складних зворотів, слова пишуть без скорочень, кількість слів — не більше 50),
  • під­пис службової особи — керівника установи.

На багатьох підприємствах використовують спеціальні бланки, на яких занотовують телефонограми. їх оформлю­ють на трафаретному бланкові чи аркуші А5.

Радіограма — повідомлення, передане по радіо.

Радіограма має ті ж реквізити, що і телефонограма, проте передається на далекі відстані.

Реквізити радіограми:
  • назва документа,
  • номер і дата,
  • назва відправника, передав (зазначають посаду, ініціали, прізвище того, хто передав),
  • назва одержувача, прийняв (вказують посаду, ініціали, прізвище того, хто прийняв)
  • текст (має бути стислим, треба уникати слів, що важко вимовляються, і складних зворотів, слова пишуть без ско­рочень, кількість слів — не більше 50),
  • підпис службової особи — керівника установи.



3 група – факс.

Факс — узагальнена назва різноманітних документів, які надхо­дять до організації безпосередньо за допомогою телекомунікативного зв'язку та принтера.

Пишуть факси на бланку підприємства для зовнішніх документів. Його оформлення відповідає оформленню службового листа. Факс складають в одному примірнику, який після передачі зберігається у справі. Головні вимоги до тексту — лаконічність, простота.

Реквізити факсу:
  • назва документа,
  • дата,
  • назва адреса­та — установи, яка передає факс,
  • прізвище,
  • посада особи, що підписала факс,
  • назва організації, що одержує факс,
  • текст (без скорочень).

Додаткові відомості, які автоматич­но передає апарат, — зазначення відправника (його код), дата і час передавання, номер телефаксу, з якого передано, кількість сторінок.

Відправник повинен отримати підтвердження отри­мання. Важливі документи після надіслання копіюють на звичайному папері, щоб їх можна було використовувати впродовж тривалого часу.
  • Ознайомлення із зразками документів(кожна група представляє зразок окремого документа).

1 група.

Телеграма

ТЕЛЕГРАМА

ТЕРМІНОВА

УЖГОРОД МАЛЬВІ ПЕТРЕНКОВІЙ

ТЕРМІНОВО ВІДПРАВТЕ ВІСІМСОТ ТОНН ДИЗЕЛЬНОГО ПАЛИВА

РАХУНОК ДОГОВОРУ 296 НР 27 СОЛЯРИС АРХИПЧУК

252871. Київ-871. вул. Волинська. 241. Фірма «Солярис ЛЛ-д»

Генеральний директор

(підпис) В. Б. Архипчук

22.08.08.


2 група.

Телефонограма

Науково-виробниче об'єднання «Електрон» Передав Ко­валь тел. 765 33 22

Виробниче ремонтно-експлуатаційне об'єднання «Ім­пульс» Прийняв Зоріна тел. 644 00 56

ТЕЛЕФОНОГРАМА 24.05.97 № 01-02/65 Час передаван­ня: 12 год. 15 хв.

26.05.97 о 17 годині в НВО «Електрон» проводитиметься нарада з питань упровадження нових технологій у вироб­ництво мікропроцесорів «Альфа».

Запрошуємо головного інженера Вашого об'єднання взяти участь у роботі наради.

Адреса: вул. Сирецька, 21. Довідки за телефоном: 765 21 00.

Генеральний директор (підпис) Є. С. Кришталь


3 група.

Факс.

FROM: МЕТА-СЕNТRЕ

РНONЕ N0. 0322 344512

Sер. 10 2001: 04 РМ

7 вересня 2001 року

Мета-Центр. Програма підтримки ПП «Техносвіт»
малого бізнесу Володимир Приходько

Марта Данилович вул. Рози Люксембург, 13

Володимир Яцинич Донецьк

вул. Данила Галицького, 22, тел. 3402323

Львів факс: 3402324

тел. 344512; 069 №2244 Е-mail:texnomir@skif.net

www.meta.lviv.uа

Е-mаil: meta@lviv.ua

  1. Формування практичних вмінь і навичок.
  • Теоретичний диктант з продовженням.

Продовжіть речення:
  1. Телеграма – це…
  2. Текст телеграми містить…, вона пишеться…
  3. Телеграми бувають…
  4. Телефонограми – це…
  5. Радіограма – це…
  • Відтворюючий диктант.

Заповніть формуляр – зразок телефонограми.

Телефонограма №_______від «____» ___________________ 200__р.

Від ______________ кого ____________________________________

Телефон _____________ Передав _____________________________

Кому________________________ Прийняв ______________________

год _________ хв. ___________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

_____________________(текст)_______________________________

(підпис)
  • Рольова гра. Проаналізуйте телеграми, складені матір̕ю і донькою. Відредагуйте текст телеграми та адресування, вкажіть категорію телеграми. (Учні розігрують сценку з комедії М.Куліша «Мина Мазайло»).



Р и н а. Написала?

Мати. «Курськ, Корєнний ринок, 36, Мотроні Розторгуєвій. Негайно, негайно приїзди. Подробиці листом. Сестра Лина». Я вмисне написала двічі «негайно», щоб вона, як тільки одер­жить телеграму, так щоб і їхала...

Р и н а. А подробиці листом навіщо?

Мати. Як навіщо? Щоб з них наперед довідалась, що ж таке у нас робиться...

Р и н а. Ну, то вона й ждатиме листа.

М а ти з досади прикусила язика. Тоді: — То я хотіла, щоб не пропали ті десять копійок, що на листа витратила.

Р и н а. Дай я покажу, як писати! (Вголос.) «Курськ, Корєнний» — це так, ринок можна викинути, знають і так. (Подумала.) «Мрія воскресла. Папа міняє...»

Мати. Не папа, а Мина. Телеграма од мене.

Р и н а. Не заважай! Мені ніколи!.. «Мрія воскресла. Мина міняє прізвище. Мокій збожеволів укрмови. Станеться катаст­рофа. Приїзди негайно». (До матері.) Розумієш тепер, як тре­ба писати? На, перепиши й одішли!

Мати. До Рини голосно й авторитетно: — Тьотя не одержить такої телеграми!

Рина. Цс-с...Чого?

М а т и. А того, що в ній тринадцять слів, треба скоротити. (Пауза. Аналіз документа).

Рина. Ну, що там у тебе з телеграмою? Написала?

Мати. Вже й одіслала. Домаху попросила, щоб віднесла. Тільки я скоротила...

Рина. Як же ти скоротила?

Мати. Так, як я одна тільки вмію. Вийшло коротко й деше­во. Ось копія: «Курськ, Корєнний, 36. Катастрофа. Мока українець. Приїзди. Лина. Негайно приїзди». Все...

Рина. Ха-ха! Та тьотя ніколи не одержить такої телеграми!

Мати. Не вигадуй дурниць! Це тобі досадно за тринадцять?

Рина. Та кому телеграма? Корєнному ринкові?

М ат и. Тьоті ж: Корєнний, 36. Катастро... (прикусила язика, ж позеленіла.) Ну що ж тут такого? На Корєнному ринку здогадаються, що ця телеграма до тьоті Моті.

Ри н а за копію: — Ослице! Дай я допишу!

Мати вирвала назад:-Я сама!

  1. Творча студія. Написання документів.
  • «Тимені , ятобі»

( ролі працівників телеграфного вузла виконують учні)

1 група по телефону передає термінове повідомлення – 2 та 3 групи записують.

1 група надсилає телеграму – 2 та 3 групи перевіряють правильність оформлення.

  1. Підсумок.
  • «Вільний мікрофон».
  • Чого ви навчились на сьогоднішньому занятті?
  • Чи має практичне застосування вивчене?
  • Чи справдились ваші очікування?
  1. Оцінювання діяльності учнів.