Л. В. Лохвицька кандидат педагогічних наук, доцент Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди
Вид материала | Навчально-методичний посібник |
- Рекомендації по організації профільних музеїв закладів освіти, 1417.99kb.
- Волков Л. В., доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії І методики фізичного, 17820.57kb.
- Міністерство освіти І науки україни «Переяслав – Хмельницький державний педагогічний, 554.03kb.
- Григорія Сковороди "погоджено", 176.67kb.
- Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, 11469.71kb.
- Міністерство освіти І науки україни двнз«Переяслав – Хмельницький державний педагогічний, 1277.11kb.
- Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, 2681.23kb.
- Міністерство освіти І науки україни переяслав-хмельницький державний педагогічний університет, 616.99kb.
- Дрнті 64. 35 Розробка новітніх технологій та обладнання для розволокнення натуральної, 55.17kb.
- Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України, 667.89kb.
ІІІ ТИЖДЕНЬ
Загадки про рот і язик.
- Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик).
- Крутиться, вертиться, а в ополонку не попаде. (Язик).
- Якби ти його не мав, то нічого б не сказав. (Язик).
– Лежить колода серед болота, не гниє, не іржавіє. (Язик у роті).
Заняття:
Тема: “Рот: що ж цікаве там ховається?”
Програмовий зміст. Поглибити знання дітей про рот як орган організму людини. Розповісти дошкільникам, що процеси травлення починаються в
ротовій порожнині. Дати поняття про язик – орган смаку. Ознайомити дітей з профілактикою захворювань ротової порожнини.
Словник: рот, ротова порожнина, слина, пережовувати, ковтати, язик, стоматит, смак.
Матеріал: картинка з зображенням ротової порожнини, язика, дзеркальце, лимон, сіль, цукерка, печиво.
Хід заняття:
- Роздивитися в дзеркальце, що заховано в ротику. Рот нагадує будиночок, де є підлога, на якій зручно вмостився язик, стеля – піднебіння, стіни – внутрішній бік щік, двері – зуби та губи.
- Пригостити дітей печивом і запропонувати самостійно зробити висновок: що ж відбувається в ротику, коли ми їмо.
- Розповісти, що слина змочує їжу і починає її перетравлювати вже у роті.
- Дати поняття, що язик – орган смаку, без нього ми не будемо відчувати, яку їжу їмо.
Прислів’я про язик.
- Від красних слів язик не висохне.
- Най говорить, як язик його свербить.
- Всяка сорока від свого язика страждає.
- Не спіши язиком, квапся ділом.
- Язиком діри не залатаєш.
- Язик не лопата – знає, що солодке.
Досліди, під час яких показати дітям значення зубів і язика в процесі перетравлювання їжі, допомогти їм зрозуміти роботу шлункового тракту, уявити, що відбувається в шлунку з їжею.
Обладнання. Скибки хліба, м’ясорубка, склянка води, посуд для демонстрацій.
У ході досліду довести дітям значення зубів і язика шляхом прокручування шматочків хліба через м’ясорубку і змочування їх водою. Майже так все відбувається і в шлунку.
Д/вправа “Впізнай на смак”. Діти повинні з зав’язаними очима визначити на смак, яку страву вони куштують. І сказати, який смак відчувають: гіркий, солоний, солодкий, кислий. Запропонувати їм лимон, часник, цукерку, яблуко, солоний огірок.
Бесіда “Ротик любить чистоту”.
Розповісти дітям, що існує дуже неприємна хвороба ротової порожнини – стоматит. В роті з’являються болючі ранки, піднімається висока температура, дитина не може нічого їсти. А все це відбувається тоді, коли в рот потрапляють хвороботворні мікроби з брудних рук, коли дитина бере до рота іграшки та інші предмети, якими можна подряпати шкіру в роті. Щоб не захворіти на стоматит, треба берегти рот від бруду.
С\р гра “Сім’я”.
Читання Г.Демченко “Нянька”, Л.Полтава “Хто як говорить”.
ІY ТИЖДЕНЬ
Заняття:
Тема: “Знайомство з органами травлення”.
Програмовий зміст. Познайомити дітей з органами травлення, зі шляхом, який проходить їжа в організмі людини. Вивчити назви органів травлення. Дати поняття про поживні речовини, які засвоюються організмом під час перетравлювання їжі.
Словник: ротова порожнина, стравохід, шлунок, кишковик, перетравлювання, поживні речовини.
Матеріал: ілюстрація з зображенням внутрішніх органів, олівці, аркуш паперу.
Хід заняття:
- Роздивитися ілюстрацію, на якій зображені органи травлення. Вивчити назви: ротова порожнина, стравохід, шлунок, кишковик.
- Прослідкувати шлях, який проходить їжа: після того, як ми пережували їжу, вона потрапляє через стравохід у шлунок, а потім – в кишковик.
- Через стінки кишковика поживні речовини потрапляють в кров і засвоюються організмом.
- Розповісти малюкам, що коли дитина не миє руки, то разом з їжею до організму потрапляють мікроби, які порушують роботу кишковика. Вони викликають розлад шлунка, біль у животі, пронос. Тому необхідно додержуватись правил гігієни.
Бесіда “Що відбувається в шлунку?”
Все, що ми проковтнули, потрапляє в стравохід і по ньому в шлунок. Шлунок нагадує мішечок. Всередині він порожній, тому там може поміститися багато рідини та їжі. Шлунок дорослої людини розміром з футбольний м’яч, а в дитини – менше. М’язи стінок шлунка перетирають їжу, подрібнюючи її на маленькі частинки і гарно перемішують із шлунковим соком. Коли їжа стає м’якою, як каша, вона переходить в кишковик.
Д\вправа “Що корисно, що шкідливо”.
Показати дітям картинки, на яких зображені різні ситуації: діти їдять за столом; хлопчик біжить з бутербродом по вулиці і їсть його; дівчинка зриває яблуко з дерева та їсть; дитина вночі їсть кашу; діти миють груші та їдять їх. Дошкільники повинні визначити, які дії корисні для організму, а які – шкідливі.
Валеохвилинка “Не всі мікроби вороги”.
Дати поняття малюкам, що не всі мікроби шкідливі для організму людини. Без деяких не можна обійтися. Існують мікроби довгасті, схожі на сосиски – паличкоподібні бактерії, або лактобацили, а також схожі на перлисте намисто – стрептококки. Вони сприяють скисанню молока, визріванню кислого тіста, квашенню капусти та огірків. Пиво теж робиться за допомогою мікробів. Мамі під час прання теж допомагають мікроби. Звуться вони біологічними добавками. Це вони очищають одяг від плям.
Читання П.Ребро “Як перчина Санька провчила”, І.Кульська “Ведмедик товстун”.
С/р гра “Сім’я”.
Підсумкові запитання:
- З чого складається зуб?
- Які є види зубів?
- Чому хворіють зуби?
- Як правильно чистити зуби?
- Що вміє язик?
- Чи всі мікроби вороги?
- Що відбувається у шлунку?
Розвага “Учись бути здоровим”.
Мета: Продовжувати допомагати дітям робити відкриття щодо самих себе: зуби є, навіщо вони. Вказувати на необхідність бережливого ставлення до зубів. Продовжувати формувати уявлення про догляд за порожниною рота, про продукти корисні для здоров’я та зубів, про необхідність лікування хворих зубів. Виховувати бажання щодня виконувати гігієнічні процедури.
Матеріал: свіжі яблука, три картки з зображенням продуктів корисних і небезпечних для зубів; продукти: йогурт, шоколад, цукерки, кава, морозиво, овочі; люстерка на кожну дитину, загадки, вірші, сік на кожну дитину.
(Чується жалісний плач).
Вихователь. Ой, діти, а хто це там плаче?
Діти шукають. Знаходять хлопчика, в якого перев’язана щока.
Вихователь. Хто ти? Як ти до нас потрапив?
Хлопчик. Я Ласунчик-Веселунчик. Я мандрував по світу, але зараз мені дуже погано і я вирішив перепочити.
Вихователь. А що ж з тобою трапилось?
Ласунчик-Веселунчик. У мене болить зуб.
Вихователь. А як ви гадаєте, чому в Ласунчика-Веселунчика болить зуб? ( Відповіді дітей: не їсть овочі, фрукти, не чистить зуби, їсть багато солодощів).
Вихователь. А ну, признавайся, Ласунчику-Веселунчику, ти дуже полюбляєш їсти солоденьке?
Ласунчик-Веселунчик . Так.
Вихователь. Любиш варення, цукерки? А горішки, мабуть, гризеш зубами?
Ласунчик-Веселунчик . Так.
Вихователь. А ти знаєш, що цього робити не можна? Коли розгризаєш горішки зубами, на них утворюються тріщинки, в які потрапляє їжа, яка загниває там і руйнує зуб, утворюється дірочка. І тому зуб починає боліти. Діти, розкажіть, будь ласка, Ласунчику-Веселунчику як треба доглядати за зубами, щоб вони не боліли і довго служили людині.
(Відповіді дітей: потрібно полоскати рот після їжі теплою водою, не їсти багато солодощів, не гризти твердих предметів, чистити зуби).
Вихователь. Дітки, а коли під рукою немає зубної щітки, чим можна почистити зуби? (Відповіді дітей).
Вихователь. Так, ви правильно кажете, овочі і фрукти дуже корисні для людей, особливо для дітей. Вони зміцнюють зуби, чистять їх від різних мікробів.
( Діти пригощають Ласунчика–Веселунчика і самі їдять).
Вихователь. Ласунчику-Веселунчику, ти, мабуть, не знаєш, що потрібно їсти, щоб зубки були здорові?
Ласунчик-Веселунчик. Не знаю.
Вихователь. Ми зараз покажемо тобі, які продукти корисні, а які шкідливі, від яких зуби болять.
(Діти з Ласунчиком-Веселунчиком грають в дидактичну гру “Що корисно, а що ні”. Одні діти вибирають ті продукти, які найкорисніші для зубів, а інші – шкідливі. Гра проводиться у вигляді естафети).
Ласунчик-Веселунчик. Ой, дітки, у мене перестав боліти зуб. Мені так радісно стало. Ви і вилікували мене, і навчили, як доглядати за зубами. Дякую вам. Скажіть, а для чого потрібні зуби?
(Відповіді дітей: відкушують їжу, подрібнюють її).
Вихователь. А давайте всі разом зробимо зарядку для зубів. Вона дуже корисна. Дивіться в люстерка і повторюйте за мною.
По черзі слабо і сильно стискаємо зуби.
- Закриваємо і відкриваємо рот, відводячи нижню щелепу вправо і вліво.
Ласунчик-Веселунчик. Так, я все зрозумів, але не дуже. Давайте пограємо в гру “Так чи ні”. Щоб зуби були здоровими треба:
- Побільше їсти цукерок.
- Завжди чистити зуби вранці і ввечері.
- Ні в якому разі не їсти овочі та фрукти.
- Не боятися лікувати зуби.
Молодці, гарно відповіли. А може хтось з вас знає загадки про зуби, я б дуже хотів послухати.
(Діти загадують загадки).
Ласунчик_Веселунчик. І я загадки цікаві знаю. Хто відгадає?
- Повен хлівець білих овець.
- У хлівці два рядки баранців і всі біленькі. (Зуби).
Молодці, дітки. А що це у нас тут стоїть? То це ж сік. Як ви гадаєте, сік корисно пити? Я пропоную всім попити сік, щоб наші зубки і ми самі були здорові.
КВІТЕНЬ
Тема: “СЕРЦЕ ТА КРОВ”.
Мета: Познайомити дітей з будовою серця. Дати уявлення про роль серця в житті людини. Розповісти про значення крові в життєдіяльності організму. Навчити дошкільників відчувати ритм свого серця, надавати першу допомогу при отриманні травм. Виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя.