Л. В. Лохвицька кандидат педагогічних наук, доцент Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди

Вид материалаНавчально-методичний посібник

Содержание


І тиждень
Читання Я.Левич “Хто Юрасика вкусив”, О.Голуб “Хто допоможе принцесі Ласунці?”
Хід заняття
Читання В.Ладижець “Хитрий зуб”, Г.Бойко “Ой болить у мене зуб”, М.Стельмах “Чому в зайця не болять зуби?”
Подобный материал:
1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   26

І ТИЖДЕНЬ


Спостереження під час якого діти розглядають зовнішню будову зубів один в одного, а також на макеті щелепи, взятої в кабінеті протезиста. Вказати на наявність у них молочних зубів, запропонувати описати їх, акцентувавши увагу на відмінності в їх зовнішньому вигляді. Дати дітям поняття про те, що зуби мають корені, які знаходяться в яснах.

Д/гра “Де чиї зуби?” (треба співставити зображення тварин з зображенням їхніх зубів).

Прислівя про зуби.

– Не всі ті кусають, що зуби виставляють.

Заняття:

Тема: “Для чого нам потрібні зуби ?”

Програмовий зміст. Продовжувати допомагати дітям робити відкриття щодо самих себе: зуби є, які вони і навіщо потрібні? Ознайомити дітей з різними видами зубів і призначенням кожного зуба. Розвивати спостережливість, спонукаючи дітей самостійно встановлювати зв’язок між станом зубів і власним самопочуттям.

Словник: зуби, ясна, ротова порожнина, молочні зуби, різці, ікла, корінні зуби.

Матеріал: дзеркальце, малюнки з зображенням ротової порожнини і зубів, макет щелепи з зубами, малюнок хворого і здорового зуба.

Хід заняття:
  1. Запропонувати дітям роздивитися в дзеркальце свої зуби. Визначити, яку вони мають форму, колір.
  2. Розказати дітям, що в них зараз молочні зуби. Їх у дитини 20.
  3. Самостійні розповіді дітей про функції зубів.
  4. Розповісти дітям, що зуби мають неоднаковий вигляд, тому що в них різне призначення. Гострі різці знаходяться попереду і відкушують їжу. Загострені ікла по боках відривають її. А великі корінні зуби ззаду подрібнюють її.
  5. Запропонувати дітям з’їсти яблука і визначити роль кожного виду зубів у цьому процесі.
  6. Роздивитися на малюнку зображення хворого і здорового зуба. Чим вони відрізняються? Згадати, як почуває себе людина, коли в неї болить зуб.

Валеохвилинка “7 правил для здоров’я зубів”.

Сім правил для здоровя зубів”.
  • Їж найбільше сирих овочів і фруктів, нежирного м’яса, сиру, молока.
  • Не захоплюйся солодощами, особливо тими, що застряють у зубах та прилипають до них.
  • Не їж водночас холодну і гарячу їжу.
  • Не розгризай зубами горіхи, кістки, олівці та інші тверді предмети. Ними ти можеш пошкодити зубну емаль і навіть зламати зуб.
  • Ходи й сиди прямо. Неправильна постава може зашкодити твоїм зубам.
  • Щонайменше двічі на рік відвідуй зубного лікаря. Звертайся до нього при перших ознаках хвороби зубів та ясен.
  • Щодня чисть зуби пастою з фтором. Ретельно полощи рот після інших прийомів їжі.

Бесіда “З чого складається зуб”.

Зуби виконують дуже важливу роботу протягом життя, тому вони мають складну будову. Ось з чого складається зуб:
  1. Зверху – тверде покриття з емалі.
  2. Під емаллю є ще одне тверде покриття – дентин.
  3. Під дентином – м’яка тканина, в якій проходять кровоносні судини.
  4. У всіх зубів є корені, які закріплюють зуби, щоб вони не хиталися.

Розповідь “Догляд за зубною щіткою”.

Зубна щітка легко забруднюється, тому її необхідно тримати в абсолютній чистоті.
  • Після чищення зубів щітку треба промити теплою водою, ретельно очистити від залишків їжі, зубної пасти.
  • Зберігати її потрібно так, щоб вона мала змогу висохнути, наприклад, в склянці голівкою вверх.
  • Якщо щетина почала зношуватися, треба попросити батьків, щоб вони замінили щітку на нову.
  • Користуватися однією щіткою можна 3–4 місяці.
  • Необхідно користуватися тільки індивідуальною зубною щіткою.

Читання Я.Левич “Хто Юрасика вкусив”, О.Голуб “Хто допоможе принцесі Ласунці?”




ІІ ТИЖДЕНЬ


Розгляд ілюстрацій в атласі, де зображено будову зубів.

Загадки про зуби.
  • Січкарі січуть, а син Мартин перевертає тин. (Зуби і язик).
  • У хлівці два ряди баранців і всі біленьки. (Зуби).
  • Сидять курчата під припічком, що даси – все з’їдять. (Зуби).
  • Тридцять два білих брати сидять у темній в’язниці, коли в’язниця відчиняється, то брати не виходять. (Зуби).

Заняття:

Тема: “Зубки біленькі – дітки здоровенькі”.

Програмовий зміст. Вказати дітям на необхідність бережливого ставлення до зубів. Поглиблювати знання про правила догляду за зубами. Закріпити культурно-гігієнічні навички. Формувати бажання самим без нагадування дорослих дотримуватись правил гігієни.

Словник: зуби білі, здорові, пошкоджені, чорні, карієс, зубна щітка, паста.

Матеріал: дзеркальце, зубна щітка, зубна паста, вірші, загадки, пластикова склянка, білий циліндр, яблука, картки з зображенням продуктів корисних і небезпечних для зубів.

Хід заняття:
  1. Загадки про зуби. Спонукати дітей самим придумати загадки.
  2. Розглядання зубів у люстерці. Визначити, як виглядають здорові і хворі зуби. Розповісти дітям, що чорні тяточки на зубах – це і є карієс, який необхідно лікувати. Запропонувати дошкільникам порахувати, в кого скільки пломб є на зубах. Чи є діти, які мають здорові зуби?
  3. “Як треба берегти зуби?” – діти повинні з власного досвіду сформулювати відповідь.
  4. Дидактична вправа “Які бувають зуби?” (здорові, пошкоджені, жовті та ін.).
  5. Вивчити правила догляду за зубами.

Бесіда “Чому і як хворіють наші зуби?”

Існує багато причин розвитку карієсу та інших захворювань зубів та ясен у дітей.
  1. Зуб хворіє, коли руйнується тверда речовина, з якої складається його зовнішня частина.
  2. Порожнини в зубах утворюються, якщо їсти багато цукерок і пити багато солодкої газованої води.
  3. Зуби руйнуються, коли дитина їсть мало зелених овочів, свіжих фруктів, м’яса, риби, яєць, сиру, п’є мало молока.
  4. У дітей, які не чистять зуби кожного дня, частіше бувають карієс і запалення ясен.

Валеохвилинка “Як правильно чистити зуби”.
  • Сполосни щітку й витисни на неї зубну пасту.
  • Зуби треба чистити майже три хвилини.
  • Передні зуби чистити зверху – вниз.
  • Зовнішню і внутрішню поверхні зубів слід чистити рухами в напрямку від ясен по 5 разів біля кожної пари зубів.
  • Переміщуй щітку від бічних зубів до центральних.
  • Поверхні змикання зубів очищають горизонтальними і вертикальними рухами: 10 зліва-направо і 5 вперед-назад біля кожної пари зубів.
  • Зуби завжди треба чистити коловими рухами.
  • Ретельно прополощи рот. Сполосни зубну щітку.

Розповідь “Як чистили зуби в давнину”.

Розповісти дітям, що першими пристосуваннями по догляду за зубами були гілочки дерев, за допомогою яких видаляли зубний наліт. У ІІ тисячолітті до н. е. Використовувався зубний порошок, виготовлений з пемзи, з додаванням в нього винного оцту. Перша зубна щітка з’явилася на світ в 1780 році в Англії.

Екскурсія на фірму “Дантист”. Познайомити дітей з роботою лікаря-стоматолога. Запропонувати роздивитися інструменти, з якими він працює, ознайомити з їх назвами.

С/р гра “Лікарня”. Запропонувати розіграти сюжет “На прийомі в стоматолога”, щоб під час гри діти проговарювали слова: дантист, стоматолог, бормашина, бур, пломба, розчин, зубна коронка.

Читання В.Ладижець “Хитрий зуб”, Г.Бойко “Ой болить у мене зуб”, М.Стельмах “Чому в зайця не болять зуби?”