Л. В. Лохвицька кандидат педагогічних наук, доцент Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди
Вид материала | Навчально-методичний посібник |
СодержаниеІіі тиждень Читання В.Парамонова “Лікар”. Хід заняття Читання О.Орач “Бабуся нездужає”. Методичні рекомендації |
- Рекомендації по організації профільних музеїв закладів освіти, 1417.99kb.
- Волков Л. В., доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії І методики фізичного, 17820.57kb.
- Міністерство освіти І науки україни «Переяслав – Хмельницький державний педагогічний, 554.03kb.
- Григорія Сковороди "погоджено", 176.67kb.
- Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, 11469.71kb.
- Міністерство освіти І науки україни двнз«Переяслав – Хмельницький державний педагогічний, 1277.11kb.
- Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, 2681.23kb.
- Міністерство освіти І науки україни переяслав-хмельницький державний педагогічний університет, 616.99kb.
- Дрнті 64. 35 Розробка новітніх технологій та обладнання для розволокнення натуральної, 55.17kb.
- Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України, 667.89kb.
ІІІ ТИЖДЕНЬ
Розгляд плакатів з зображенням дихальної системи.
Заняття:
Тема: “Знайомство з органами дихання”.
Програмовий зміст. Познайомити дошкільників з будовою дихальної системи, з принципом роботи легень. Розповісти про роль повітря в житті людини. Пояснити дітям необхідність перебування на чистому повітрі. Закріпити навички догляду за чистотою носа.
Словник: легені, кисень, органи дихання.
Матеріал: малюнок легенів, картки–схеми фізичних вправ.
Хід заняття:
- Розповісти дітям, що для життя нам необхідне повітря, в якому міститься кисень. З повітря, яке ми вдихаємо, легені отримують кисень. Вони ж видихають вже використане повітря.
- ”Легені – трудівники”. Вони працюють дуже напружено, без зупинки все наше життя. Щоденно ми робимо двадцять три тисячі вдихів. В кожного з нас двоє легенів – праве і ліве. Вони знаходяться в грудній клітині.
- ”Рух – це життя”. Пояснити дітям, що для організму дуже корисні вправи на свіжому повітрі (в лісі, в горах). Тут повітря значно чистіше, ніж в містах.
- Р/гра “Насоси” (вправи на дихання).
- Повторити правила користування носовою хусточкою.
Досліди на визначення системи роботи легень.
Взяти губку і посудину з водою. Стиснену губку занурити у воду і відпустити. Губка набере воду – цей процес аналогічний вдиху. Потім воду відтиснути. Це – видих.
Валеохвилинка “Що вміють легені”.
- Визначити значення легень у житті живого організму (міцно стулити вуста, пальцями затиснути ніс і полічити мовчки, скільки можна перебувати в такому стані, не дихаючи).
- Визначити перевагу дихання носом (затиснувши ніс, дихати відкритим носом, потім навпаки, закрити рота і дихати носом).
- Визначити функції легень (покласти руки на груди, глибоко вдихнути повітря, щоб відчути, як розширюються груди).
Бесіда “Легені треба берегти”.
Треба з дитинства запам’ятати, що неувага до власного здоров’я веде до серйозних захворювань. Існує кілька способів зміцнити легені:
- Намагатися менше дихати забрудненим повітрям, не гуляти біля проїжджої частини.
- Частіше просити батьків, щоб вони виїздили з дітьми в парк, ліс, за місто, де повітря набагато чистіше, ніж у місті.
- Треба слухати порад батьків, як вберегтися від простуди. Менше застуд – здоровіші легені.
- Ніколи в житті не палити і не вдихати дим від цигарок.
Р\гра “Утримай сніжинку”. Діти повинні рухатися від риски до риски, утримуючи в повітрі паперову сніжинку, постійно дмухаючи на неї.
С/р гра “Лікарня”.
Читання В.Парамонова “Лікар”.
ІY ТИЖДЕНЬ
Заняття:
Тема: “Як уберегтися від грипу”.
Програмовий зміст. Розповісти дітям про грип. Роз’яснити їм шляхи, якими віруси потрапляють до організму людини. Пояснити дітям, як уберегтися від простуд і як поводитися, якщо хтось захворів на грип. Прищеплювати гігієнічні навички користування носовою хусточкою. Виховувати вміння співчувати хворим людям.
Словник: грип, епідемія, простуда, вірус, органи дихання, гігієнічні навички.
Матеріал: плакат, на якому зображені правила поведінки під час епідемії грипу.
Хід заняття:
- Розповісти дошкільникам, що грип – це хвороба, яку спричиняють віруси. З усіх інфекційних захворювань грип швидше за всіх передається від одної людини до іншої. Під час епідемії можуть одночасно захворіти мільйони людей. Існує багато видів вірусів грипу.
- Роз’яснити дітям, що багато вірусів потрапляє в наш організм через органи дихання, тому не можна дихати ротом, а тільки носом, бо в носі є захист – волосинки.
- Поява хлопчика-Чихайлика. Разом з дітьми пояснити йому, що хвороба розповсюджується через кашель і чхання, тому необхідно обов’язково закривати рот і ніс при чханні.
- Розказати дошкільникам, що для того, щоб скоріше видужати, необхідно вживати порічки, капусту, моркву, лимони, апельсини, перець, чорну горобину, які містять багато вітаміну С. Він допомагає швидко відновлювати сили.
- Д\гра “Лялька захворіла”.
Розповідь “Поведінка хворого”.
Як правило, грип у дітей проходить без особливих ускладнень, але, щоб не ризикувати, треба виконувати такі вимоги:
- Не вставати з ліжка, поки хоча б три дні не протримається нормальна температура.
- Без умовлянь приймати ліки, які призначив лікар і дає мама.
- Необхідно пити більше води, фруктових соков та іншої рідини: це допоможе вивести з організму вірус грипу та знизити температуру.
- Не боятися провітрювати кімнату, де знаходиться хворий, щоб там завжди було чисте повітря.
Валеохвилинка “Щоб не захворіти, треба так робити”.
Для того, щоб рідше хворіти, необхідно додержуватись таких правил:
- Не обіймати і не цілувати хворих;
- Відходити якомога далі від людини, яка чхає чи кашляє;
- Не переохолоджуватися. Переодягатися, якщо спітнів;
- Намагатися не перебувати на протягах.
С\р ігри “Сім’я”, “Лікарня”. Запропонувати дітям сюжети про лікування і догляд за хворими на грип і поведінку оточуючих.
Читання О.Орач “Бабуся нездужає”.
Підсумкові запитання:
- Як побудований ніс?
- Що може ніс робити?
- Для чого потрібні волосинки в носі?
- Де знаходяться легені?
- Як вберегтися від грипу?
6. Як можна нежить лікувати?
Розвага “Носик – наш помічник”.
Мета. Закріпити отримані знання про ніс, його функції. За допомогою дослідів визначити, що ніс – це: орган дихання, орган нюху, він виконує терморегуляторну, захисну, очищувальну функції. Сприяти усвідомленому засвоєнню правил догляду за носом.
Вихователь. Діти, коли я йшла в дитячий садок, то по дорозі зустріла це кумедне створіння. Воно тремтіло від холоду і плакало. Воно не схоже на нас, але розуміє нашу мову. Створіння сказало мені, що воно впало на землю з хмаринки, а до того жило на Веселці і звуть його Цікавик. Поки ми йшли в садок, він намагався вхопити мене за ніс, йому було цікаво, що це за кнопочка, і навіщо вона людям. У них немає такого носа, вони дихають по-іншому. Давайте розповімо Цікавику для чого нам носики.
1 дитина. Головне, нам носик потрібен для дихання. Давайте закриємо ніс і рот рукою і уявимо, що ми пірнули глибоко в море, де не можна дихати, і будемо сидіти так. А ти, Цікавику, порахуй, як довго ми зможемо так просидіти.
(Цікавик рахує, діти один за одним відкривають носи. Визначають переможця, який довше за всіх “просидів під водою”).
2 дитина. А ще, Цікавику, за допомогою носа ми можемо розпізнавати запахи.
Вихователь. Давайте разом пограємо в гру “Розпізнай за запахом”. Діти діляться на дві команди, виходять по черзі по 1 дитині з кожної команди. Їм зав’язують очі і пропонують за запахом визначити, що їм піднесли.
Цікавик. Ой, я теж хочу пограти. Я вам буду все приносити, а ви будете відгадувати. Мені цікаво буде дізнатися, як називаються речі, які ви нюхаєте.
(Дітям пропонують визначити за запахом апельсин, часник, борщ, квітку жасміну кімнатного, нітрофарбу, перець, шоколад, гілочку сосни).
Діти. Бачиш, Цікавику, ми все відгадали і зовсім не дивилися. Тому що нам допомагав наш носик.
Цікавик. І я хочу мати такого помічника. А на нашій Веселці немає пахощів і ми не вміємо визначати запахи.
3 дитина. А ще наш носик працює нагрівачем повітря. Ти, Цікавику, відчуваєш, яке холодне навколо повітря. А тепер підстав свою долоньку і ми подмухаємо на неї. Відчуваєш, як тепло їй стало. Усе це тому, що температура нашого тіла вища, ніж температура повітря. Повітря, що потрапляє в наші легені, не повинно бути холодним, інакше ми захворіємо. І природа потурбувалася, щоб повітря починало грітися вже в носику і до легенів доходило теплим.
Цікавик. Ой, це ж не носик, а універсальний апарат. А що ще він вміє?
Вихователь. Зараз ми, Цікавику, покажемо тобі дослід. Візьми в руки щіточку, а я насиплю на папір борошно. Тепер ти підставляй щіточку, а я здмухну на неї борошно. Дивись, який вигляд має щітка?
Цікавик. Ворсини стали білі і не пропустили борошно до дерев’яної підставочки. Вони, наче, прикордонники. А навіщо ви мені це показали?
4 дитина. А ти візьми збільшуване скло і подивись в чийсь носик. Що ти там бачиш?
Цікавик. Там так смішно. Там теж є маленька щіточка – тоненьки ворсинки. Так вони теж прикордонники? І на них теж треба дмухати борошно?
Вихователь. Ні, Цікавику, борошно на них дмухати не треба, бо в повітрі, яким ми дихаємо, вистачає пилу, бактерій і ворсинкам доводиться затримувати їх в носику, щоб вони не потрапили в легені. Ось так, носик ще й захищає нас, щоб в наш організм не потрапив бруд.
Цікавик. Як же у вас, людей, все цікаво зроблено. Така маленька кнопочка, а скільки вміє: і дихає, і нюхає, і зігріває, і захищає. Мені дуже цікаво з вами, але, подивіться у вікно. Дощик закінчився, визирнуло сонечко, і на небі з’явилася Веселка. А на ній мої рідні, друзі, вони кличуть, шукають мене! Я полетів! Прощавайте!
БЕРЕЗЕНЬ
Тема: “ЗУБИ, РОТ ТА ОРГАНИ ТРАВЛЕННЯ”.
Мета: Познайомити дошкільнят з будовою зубів та органів травлення, їх функціями, роллю в житті людини, переконати дітей в необхідності догляду за зубами і контролю за споживанням солодощів і режимом харчування.