Л. В. Лохвицька кандидат педагогічних наук, доцент Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди

Вид материалаНавчально-методичний посібник

Содержание


Ііі тиждень
Хід заняття
Читання Г.Бойко “Про великі вуха”.
Хід заняття
Звучить ніжна, тиха музика. Заходить Червона Шапочка.
Діти. А ми почули. Ч.Ш.
Діти слухають музику різної тональності, висоти, темпу, характеру і описують свої враження від почутого. Розповідають, що вони у
Ч.Ш. Ви таке бачили, ви таке чули? Вовчик-бешкетник магнітофон у лісі знайшов, мабуть, туристи забули. Вовченя.
Ч.Ш. Ми до нього всі підемо І порядок наведемо. Всі звірята.
Вовк. Ввімкни музику тихіше... Більченята.
Методичні рекомендації до теми: “ніс, органи дихання”.
Подобный материал:
1   ...   16   17   18   19   20   21   22   23   ...   26

ІІІ ТИЖДЕНЬ


Заняття:

Тема: “Будеш вуха берегти–будеш гарно чути”.

Програмовий зміст. Ознайомити дітей з правилами бережливого ставлення до органів слуху, правилами догляду за ними. Виховувати потребу дбати про чистоту вух. Розповісти дітям про деякі захворювання органів слуху. Навчити їх засобам профілактики цих захворювань.

Словник: профілактика, отит, запалення середнього вуха, сірка, промивання, лор.

Матеріал: дзеркальце лора, паличка з ватою, сюжетні картинки з зображенням процесу догляду за вухами.

Хід заняття:
  1. Д\гра “Чуємо – не чуємо”. Діти повторюють слова вихователя з відкритими вухами і з закритими ватою.
  2. Розповісти дітям про сірку, що виділяється в слуховому проході і захищає внутрішнє вухо від пилу, бруду, дрібних комах. Вона потрібна людині, але коли її накопичується дуже багато, утворюється сірна пробка, яка погіршує слух. Тому необхідно періодично чистити вуха паличкою з ватою.
  3. Дати поняття про отит – запалення середнього вуха, яким часто страждають діти. Щоб запобігти захворюванню вух, треба виконувати всі призначення лікаря під час застуди.
  4. Розповісти дошкільникам про глухоту – втрату слуху. Як глухі люди пристосовуються до життя в суспільстві.

Бесіда “Як зберегти слух?”

Для того, щоб гарно чути, необхідно додержуватись деяких правил.

1. Ніколи нічого не засовувати ні в своє вухо, ні в чуже.

2. Якщо болить вухо, необхідно одразу ж сказати про це дорослим.

3. Не можна кричати нікому в вухо.

4. Не слухати гучну музику, бо відомо, що в людей, які працюють в шумних місцях, погіршується слух.

5. Обов’язково треба дивитись на того, з ким розмовляєш. Тоді почуте буде краще зрозуміти.

Зустріч з отолариногологом.

Валеохвилинка “Як за вухами доглядати”.
  • Ніколи не слухай дуже гучну музику.
  • Щоранку, вмиваючись, мий вуха і очищай вушну раковину від сірки.
  • Під час купання стеж, щоб вода не потрапила всередину вуха.
  • Ніколи нічого не встромляй в вухо.
  • Якщо в вухо залізла комаха, слід одразу ж звернутися до лікаря.

Прислівя про вуха.
  • У вухах кури ночували.
  • В одне вухо влізе, а в друге вилізе.
  • Люди забувають, що стіни вуха мають.
  • Нагомонів по самі вуха.

Д/вправа “Що у мене в руках?” Вихователь за спинами дітей маніпулює різними предметами (аркушем паперу, склянкою з водою, дзвіночками та іншими), а дошкільники повинні назвати дані предмети.

С\р гра “Лікарня”.

Читання Г.Бойко “Про великі вуха”.




ІY ТИЖДЕНЬ

Заняття:

Тема: “Вушка люблять слухати ввічливі слова”. (Психічне здоров’я).

Програмовий зміст. Виховувати повагу до оточуючих дорослих та однолітків. Розкрити дітям зміст поняття “ввічливість”. Систематизувати правила ввічливої поведінки. Вчити дітей культурі спілкування. Вправляти дітей в аналізуванні своїх вчинків, в розумінні того, чи відповідають вони правилам ввічливості.

Словник: ввічливість, ввічлива поведінка, люб’язність, пестливий.

Матеріал: ілюстрації до творів В.Осеєвой “Три сина”, “Чарівне слово”.

Хід заняття:
  1. Спонукати дітей самостійно зробити висновок, що ввічливий той, хто завжди уважний, добрий до людей.
  2. Розіграти ситуацію “Біля входу у садок”, хто повинен ввійти першим: дорослий чи дитина?
  3. Запропонувати дітям згадати ввічливі слова: “Проходьте, будь ласка”, “Вибачте”, “Дозвольте пройти”...
  4. Д\гра “Вибери слово”. З запропонованих вихователем слів діти вибирають слова, які їм було б приємно чути завжди.
  5. Читання творів В.Осеєвой “Три сина”, “Чарівне слово”.

Приказки про ввічливість.
  • Лагідне слово ласкаве вухо любить.
  • Слово – не стріла, а глибоко ранить.

Д/вправа “Придумай пестливі слова”.

Діти діляться на дві команди і вимовляють по черзі пестливі слова. Виграє команда, яка назве більше слів.

Валеохвилинка “Як стати ввічливим?”

Для того, щоб бути ввічливою людиною, необхідно:
  • Користуватися словами ввічливого звертання: “Здрастуйте”, “До побачення”, “Будь ласка”, “Вибачте”, “Дякую”, “Дозвольте ввійти”.
  • Бути привітним з дорослими.
  • Не перебивати дорослих, не втручатися в їхню розмову.
  • В громадських місцях треба розмовляти спокійно, неголосно.
  • Товариша слухати уважно, не перебиваючи.

С\р гра “Сім’я”.

Читання Д.Лунич “Чарівні слова”, В.Багірова “Оце так навчилася”, К.Д.Ушинський “Умій почекати”, Т.Коломієць “Братик і сестричка”, В.Нестайко “Нуся”, О.Орач “Прошпетились”.


Підсумкові запитання:
  • Чим ми чуємо?
  • Як називається орган слуху у тварин?
  • Як називається зовнішня частина вуха?
  • Як, на вашу думку, треба доглядати за вухами?
  • Що треба робити, якщо у вухо потрапила комашка?
  • Чим шкідлива гучна музика, гучні голоси?
  • Чому небезпечно чистити вухо гострим предметом?

Розвага “Наші вушка люблять тишу”. (Пригоди в лісі).

Мета: Розказати дітям про значення слуху в житті людини. Дати уявлення про те, що вуха – дуже важливий орган людини. Ознайомити з правилами бережливого ставлення до своїх вух і до органів слуху оточуючих.

Обладнання: Грамзапис з музичними творами різної тональності, вата, іграшкові звірі: Сорока, Ведмідь, Зайчики, Лисичка, Вовк, Вовченятко, Більченята, магнітофон.

Звучить ніжна, тиха музика. Заходить Червона Шапочка.

Червона Шапочка. Добрий день, діти!

Діти. Добрий день.

Ч.Ш. А як ви дізналися, що я з вами привіталася?

Діти. А ми почули.

Ч.Ш. Що ж допомогло вам почути мене?

Діти. Наші вуха.

Ч.Ш. А якби в нас не було вух, ми змогли б чути? Давайте перевіримо.

(Діти закрили пальцями вуха і намагаються розмовляти один з одним. Ніхто нікого не чує).

Вихователь. Отже, ви зрозуміли, що ми чуємо за допомогою вух.

Ч.Ш. А давайте разом послухаємо музику, і ви мені розкажете, яка вона.

Діти слухають музику різної тональності, висоти, темпу, характеру і описують свої враження від почутого. Розповідають, що вони уявляли, слухаючи кожну з мелодій.

(Діти закривають очі, звучить грамзапис звуків лісу, вихователь виставляє декорації лісу).

Сорока (літає, кричить). Скре-ке-ке,скре-ке-ке, викликаю лікаря Айболита! Всі звірі похворіли, в них вушка заболіли, бо немає тиші в лісі, немає спокою.

Айболить: Я тут, я приїхав. Що трапилось в лісі? Чому захворіли звірята мої?

Ч.Ш. Ви таке бачили, ви таке чули? Вовчик-бешкетник магнітофон у лісі знайшов, мабуть, туристи забули.

Вовченя. (одягнув навушники, включив магнітофон на повну гучність, танцює, співає). Дуже музику люблю я голосну, я дуже радий знахідці. Тепер весь ліс буде слухати мою музику, мені, вовчику, не шкода.

Зайчики (склали свої вушка і сумно промовляють).

Ми зайчики-стрибайчики,

Хоч в нас і довгі вуха.

Та шум оцей і гамір цей

Не можем більше слухать.

Врятуй нас, лікарю, будь ласка,

Ми хочемо послухать казку.

Лисичка (закрила лисенятам вуха і співає).

Я лисичка, я руденька,

Дуже я чудова ненька.

Я турбуюсь за малят –

Вушка вже у них болять,

Бо не можна діточкам

Слухать шум оцей і гам.

Вовк. Я вовчик- батько, сірий бік.

Від шуму я під кущ утік.

І болить вже голова,

Не чую тихі я слова!

(Хапається за голову і присідає за кущем).

Айболить. Вилікую вас, звірятка,

І з веселим Вовченятком

Поговоримо якраз,

Щоб не дуже мучив вас.

Ч.Ш. Ми до нього всі підемо

І порядок наведемо.

Всі звірята. Оцей шум і цей гам, вже несила слухать нам.

Сядь, ти, Вовчику, послухай!

Вже болять у всіх нас вуха!

Від тих криків, танців, співів

Усі звірі похворіли.

Лисичка. Ми прийшли тобі сказати...

Зайчики. Що негоже так кричати...

Вовк. Ввімкни музику тихіше...

Більченята. Буде в лісі спокойніше...

Усі разом. Ну, а ми всі заспіваєм.

А тебе, наш Вовченятко,

З Днем Здоров’я привітаєм!


ЛЮТИЙ

Тема: “ НІС, ОРГАНИ ДИХАННЯ”.



Мета: Ознайомити дітей з внутрішньою будовою носа, його функціями. Розкрити взаємозв’язок між носом та легенями. Сприяти усвідомленому засвоєнню правил догляду за носом.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ТЕМИ: “НІС, ОРГАНИ ДИХАННЯ”.