Л. В. Лохвицька кандидат педагогічних наук, доцент Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди
Вид материала | Навчально-методичний посібник |
СодержаниеІ тиждень Хід заняття Читання Г.Бойко “Сонечка умита”. Читання О.Будень “Маленькі помічниці”, В.Нестайко “Чому кіт вмивається після сніданку”. |
- Рекомендації по організації профільних музеїв закладів освіти, 1417.99kb.
- Волков Л. В., доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії І методики фізичного, 17820.57kb.
- Міністерство освіти І науки україни «Переяслав – Хмельницький державний педагогічний, 554.03kb.
- Григорія Сковороди "погоджено", 176.67kb.
- Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, 11469.71kb.
- Міністерство освіти І науки україни двнз«Переяслав – Хмельницький державний педагогічний, 1277.11kb.
- Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, 2681.23kb.
- Міністерство освіти І науки україни переяслав-хмельницький державний педагогічний університет, 616.99kb.
- Дрнті 64. 35 Розробка новітніх технологій та обладнання для розволокнення натуральної, 55.17kb.
- Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України, 667.89kb.
І ТИЖДЕНЬ
Спостереження за зовнішнім виглядом шкіри дитини та бабусі. Розгляд за допомогою збільшуваного скла зовнішнього вигляду шкіри дитини та бабусі. Визначити, що шкіра має непростий вигляд. У ній є маленькі дірочки – пори, волосинки і дуже багато тоненьких рисочок. Пояснити дітям, що малюнок з рисочок на пальцях людини індивідуальний. Тобто, ніколи не повторюється в різних людей. Звернути увагу, що в дитини шкіра пружна, гладенька, біла, а в старої людини – зморшкувата.
Розгляд ілюстрацій з зображенням людей з різним кольором шкіри: білою (європейці), чорною (африканці), червонуватою (індійці), жовтуватою (японці).
На заняттях: малювання – намалювати людей з різним кольором шкіри.
Заняття:
Тема: “Знайомство з будовою та захисною функцією шкіри”.
Програмовий зміст. Розширити знання про власний організм, а саме про шкіру як захисний орган тіла. Сприяти усвідомленню дитиною необхідності самопізнання, важливості дбайливого ставлення до свого тіла і тіла товаришів. Познайомити дітей з зовнішнім виглядом шкіри людей різного віку і будовою шкіри. Розповісти дітям про значення шкіри для життя людини. Вказати дітям на здатність шкіри розтягуватися, а тому не заважати нам рухатися.
Словник: шкіра, гладенька, пружна, зморшкувата, шорстка, захищає.
Матеріал: збільшуване скло, предметні картинки та ілюстрації, що стосуються шкіри, папір.
Хід заняття:
- Розповісти дітям, що шкіра вкриває все наше тіло. Вона захищає від пошкоджень внутрішні органи.
- За допомогою збільшуваного скла роздивитися шкіру на руках. Порівняти вигляд шкіри на долоні і на зовнішньому боці кисті. Запропонувати дошкільникам зробити самостійні висновки про те, чому на долонях шкіра грубіша, ніж на зовнішньому боці.
- Звернути увагу на наявність легкого волосяного покрову на шкірі. Порівняти зовнішній вигляд первісної людини і сучасної. Згадати, навіщо первісній людині потрібно було мати густий волосяний покров.
- Роздивитися рисочки на пучках пальців. Пояснити дітям, що малюнок з рисочок на пальцях у кожної людини індивідуальний.
Досліди на визначення індивідуального малюнка з рисочок на пальцях.
Запропонувати малятам акуратно нанести тонкий шар помади на пучки своїх пальців. Притиснути пальці до аркуша паперу. Уважно роздивитися за допомогою збільшуваного скла отримані відбитки і порівняти їх з відбитками товаришів. Зробити висновки, що відбитки різних людей сильно відрізняються один від одного.
Валеохвилинка “Шкіра може розтягуватись, як це зручно”.
– Повідомлення вихователя про те, що шкіра не прикріплена до кістки, вона може рухатися, розтягуватися, зсуватися, стискатися.
– Р\вправа: потягнути за мочку вуха, відтягнути шкіру на руці, надути щічки, зігнути ногу в коліні, розтягнути губи в посмішку.
С\р гра “Міліція”.
Читання Г.Бойко “Сонечка умита”.
ІІ ТИЖДЕНЬ
Заняття:
Тема: “Що вміє наша шкіра?”
Програмовий зміст. Дати поняття про терморегулювальну функцію шкіри (здатність її через пори (отвори) виділяти жир і піт, які випаровуючись, охолоджують наше тіло і не дають йому перегріватися. Познайомити дітей зі здатністю людини за допомогою дотику впізнавати предмети, а також властивістю шкіри реагувати на біль, тепло, холод. Дати поняття дітям про наявність на шкірі умовних точок, які посилають в мозок сигнали тривоги та захищають організм від опіку, переохолодження, травм.
Словник: пори, жир, піт, випаровування, перегрівання, умовні точки, реакція, мозок, сигнали, дотик.
Матеріал: збільшуване скло, дзеркало, гаряча праска, лід, голка, різні за структурою предмети.
Хід заняття:
- Згадати разом з дітьми, як виглядає людина, коли їй дуже жарко (вона пітніє, щоки червоніють), (запропонувати дітям пострибати, щоб розчервонілися щічки); коли людині дуже холодно (вона щулиться, шкіра біліє, губи синіють, пальці погано рухаються), коли людина нормально почуває себе, її шкіра має природній вигляд.
- Досліди на визначення функцій шкіри: діти з зав’язаними очима повинні визначити холодний, теплий чи гарячий предмет у них в руках: праска, лід, рука дитини.
- Проблемне запитання: “Як реагує шкіра на біль?” Закріпити відповіді дослідами: легенько вколоти, вщипнути, стукнути себе.
- Бесіда про наявність умовних точок на шкірі і необхідність їх масажування, як один із засобів загартування організму.
Бесіда “Шкіра – наша помічниця”.
Нагадати дітям, що шкіра вкриває все наше тіло і захищає його. Вона допомагає регулювати кількість води в організмі. Коли жарко – пори шкіри відкриваються, ми починаємо пітніти і втрачаємо дуже велику кількість води. В холодні дні пори закриті, і води в організмі більше. Крім цього, через пори виходять з потом деякі шкідливі речовини. За допомогою шкіри ми відчуваємо температуру повітря і знаємо, як треба одягатися, вчасно відсмикнемо руку, якщо торкнемося гарячого, гострого, холодного. Люди, які від народження не бачать, мають дуже чутливу шкіру і навіть читають за допомогою пальців.
В\вправа “Впізнай на дотик”. Дітям зав’язати очі і запропонувати, доторкнувшись до предметів різної структури, назвати, яка в них поверхня: гладка, шорстка, м’яка, тверда, мокра, суха.
Валеохвилинка “Сигнали шкіри”.
Інколи наша шкіра змінює свій колір. Ми, звичайно, бліднемо, якщо чогось лякаємось, червоніємо, коли соромимось. Волосся на шкірі піднімається, якщо нам страшно. Шкіра стає синюватого кольору, коли ми дуже замерзаємо.
Д\гра “Чарівна торбинка”.
В торбинці лежать різноманітні предмети. Дитина повинна, не дивлячись в торбинку, взяти рукою предмет і назвати його.