Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням

Вид материалаУрок

Содержание


Це що за малярство? Суворо спитала його Мальвіна. Ти, мабуть, довго сидів у коморі?
Не реви марно, а уважно подивись на цю клітку.
Буратіно дуже зрадів, бо він нарешті все зрозумів. ( С. Якименко)
Весна – білосніжний кінь
Весна-красна попрямувала у долину Різнобарвних снів. Там кожного року, у долині Голубих снів, на неї чекає Синій кінь.
Поскакав кінь до Синьої гори, під якою сховалося Джерело.
Посвіжішавши, звернувся кінь до Величного Лугу
Чарівниця-Весна саду радість принесла
Спасибі тобі, Промінчику. Тепер мені весело, бо поруч мої друзі.
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема: Продовження « Подорожі до замку « Писемної Мови». Урок-казка.

Мета: 1. Повторити і узагальнити вивчене про правопис слів, будову слова та частини мови. Закріплювати вміння складати діалоги.

2.Виховувати почуття прекрасного.

3.Розвивати самостійність, увагу, спостережливість.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Подорож до замку « Писемної Мови».
  • Мандруємо далі до замку «Писемної Мови». Подорож почнемо з Палацу Правил. Ви знаєте, діти, щоб перетнути вулицю, треба пам’ятати правила вуличного руху. Так от, щоб подорожувати по королівству Правопису, треба також знати правила. У Палаці Правил живе чарівниця Орфографія. Вона хоче спитати вас, які правила правопису ви знаєте?
  • А тепер запишіть слова і поясніть їх правопис.

Весна, добродійка, до побачення, зелений, просьба, легкий, з’явилися, говориться, Київ.
  • Ось ми і отримали дозвіл подорожувати далі. Думаю, слід зупинитися на Площі Знаків, де порядкує вчителька Графіка. Які розділові знаки вам відомі?
  • Розділіться на групи і розставте знаки в текстах.

1 група - Пиши охайно каліграфічно зрозуміло грамотно Пиши так щоб кожен міг прочитати і зрозуміти написане Дотримуйся культури писемного мовлення.

2 група – Володіти культурою писемного мовлення означає правильно чітко каліграфічно без помилок оформляти думки на письмі Охайний розбірливий почерк це вияв поваги до того хто читатиме написане тобою.
  • Попрацювали тепер можна і відпочити. Згадайте улюблену руханку і проведемо її.
  • Ой, доки відпочивали, я побачила вдалині якесь царство. Прочитайте, як воно називається. ( Царство феї Морфології )
  • Як ви думаєте, про що можна дізнатись там? ( Про частини мови)
  • А ось поруч річка Словотворення. Давайте спочатку зупинимось тут, адже, щоб її перетнути, слід виконати завдання.
  • Розберіть за будовою слова « білесенький, тихесенько, рівнесенька».
  • Доберіть споріднені слова до слів» літо, ліс, село» і позначте будову слова.
  • Складіть діалог «Заблукав», використовуючи карту нашої подорожі. ( Кожна група складає діалог про те, як потрапити в країну Іменника, Дієслова чи Прикметника )
  • Чи знаєте ви, як підкреслити ці частини мови у реченні?
  • Фея Морфологія вам дарує казку «Сім’я слів» ( Мама, тато, діти. Хто? Що? Що робить? Яка? Яке? )

Фея Морфологія попросила Буратіно:
  • Придумай речення і підкресли в ньому слова, які відповідають на питання ХТО? ЩО? однією лінією, ЩО РОБИТЬ? ЩО РОбИТИ? – двома, а ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? – хвилястою.
  • Це дуже просто, відповів Буратіно і написав: «Мама і тато виховують маленьких дітей». Але коли почав підкреслювати слова, то все переплутав. Довго зітхав, пригадував, розфарбував одні слова в горошок, інші – в ялинку.
  • Це що за малярство? Суворо спитала його Мальвіна. Ти, мабуть, довго сидів у коморі?

Буратіно почав голосно плакати і примовляти:
  • Бідний я, нещасний, і навіщо потрібні ті дурні питання і рисочки. Я ніколи в житті їх не запам’ятаю. Не хочу в комору, боюсь…

Тут на рев примчав Артемон і сказав:
  • Не реви марно, а уважно подивись на цю клітку.

Буратіно втупився в клітку, в якій жила сім’я папуг, прислухався і від подиву відкрив рот. Яскраво-червона мама з жовтою смужкою від голови до хвоста суворо цвірінькала:» ЩО за шум? ХТО це з довгим носом?» Блакитний тато з двома білими смужками по боках бив крилами і тривожно цвірінькав: « ЩО ж Робити? Ох, ЩО ж цей довгоносий РОБИТЬ?» А маленькі строкаті дітки з хвилястими фартушками на грудях пискляво навперебій обмірковували: « ЯКИЙ у нього смішний клюв? ЯКА в нього гарна куртка? ЯКЕ в нього патлате пір’я? ЯКЕ некрасиве цвірінькання?»

Буратіно не образився, а тут же правильно поставив питання і підкреслив усі слова. Він зрозумів: головне і перше слово «МАМА», а питання до нього ХТО? ЩО?, а оскільки в мами на грудках одна смужка – значить одна лінія. Друге слово «ТАТО». У папуги дві смужки на грудях, отже підкреслювати треба двома лініями і питання ЩО РОБИТИ?. А слова-дитинчата – це малята дуже вже цікаві і все цвірінькають: ЯКА? ЯКЕ? ЯКИЙ? ЯКІ? . У них грудки хвилясті, отже й лінії будуть хвилясті.

Буратіно дуже зрадів, бо він нарешті все зрозумів. ( С. Якименко)
  • А ви зрозуміли?
  • Коли так, то виконайте завдання феї Морфології і ви: « Перепишіть і підкресліть слова, як частини мови різними лініями».

Весна прийшла! Тепло знайшла! -

кричать дівчатка й хлопчики.

Тепляк дмухнув, крилом махнув,

по бороді лоскочеться. ( Л. Глібов)
  • Що ж подорож наша сьогодні завершується. Скажіть, що вам сподобалось?
  • А може хтось розповість, що він згадав сьогодні, відвідуючи гостинних людей?
  • Яким повинно бути писемне мовлення?

V. Домашнє завдання.

- Складіть і запишіть казку « У королівстві Іменника ( Дієслова, Прикметника) « ( на вибір)

Урок 18

Тема: Інтегрований урок (розвиток зв’язного мовлення і образотворче мистецтво) « Весна»

Мета: 1. Вчити складати розповіді, вірші, аналізувати побачене і почуте; закріпити вміння відтворювати настрій пори року у малюнку.

2.Виховувати почуття прекрасного.

3.Розвивати фантазію, вигадку, мовлення, самостійність.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Сьогодні на урок слід взяти творчість, точність, красу слова, охайність, майстерність, дружбу і взаємодопомогу. Природа і людина! Які близькі слова!Адже життя людини цілком залежить від природи. Природа не тільки годує нас, одягає, дає нам змогу працювати, вона збагачує нас, приносить радість. Я бачу радість природи у шепоті листя, пісні ластівки, а ви? ( В дзюрчанні струмка, пісні вітерця, теплоті сонця … )
  • Знайте, діти, що природа тішить тільки того. Хто вміє не просто дивитися й слухати, а вміє бачити й чути. Природа радує допитливих і кмітливих, нагороджує їх своїми дарами, умінням доторкнутися до прекрасного серцем. Я зірвала квітку і вона зів’яла. Я піймала метелика і він загинув на моїй теплій долоні. І тоді я зрозуміла, що торкнутися краси і не погубити її можна тільки серцем. Запам’ятайте такі слова: « Краса світу належить людям. Зберегти красу в душі, запам’ятати, носити в серці – це і є культура людини». Сьогодні на уроці ви зможете обгрунтувати своє ставлення до природи, до її краси, виразити свої почуття в роботах і тим довести свою культуру.

ІІІ. Повторення і узагальнення вивченого матеріалу.
  1. Читання і аналіз вірша .
  • Послухайте вірш і скажіть, що схвилювало вас.

Весна – білосніжний кінь,

В квітках золотиста грива,

І ласки неначе просить.

А грива, добра й ляклива.

Весна – то срібляста пташка

І неба веселок просинь.

Весна – найсвітліша казка

І квітів барвистих простір. (В. Росоха)

- Якою бачить весну поетеса?

- Які порівняння( образні вислови) вона вжила?

- Як бачите, поетесі таки вдалось відчути весну всім серцем.

2. Бесіда про спосіб вираження почуттів засобами мистецтва.

- Дехто з вас на уроці захоче передати свої почуття малюнком. Згадайте, як «говорять» фарби?

- Якими тонами передаємо радість, тепло, ясність? (Теплими – жовтими, червоними, оранжевими)

- Як передати грозу, що насувається, страх людини перед звіром? ( Холодними відтінками – синім, фіолетовим)

- Що відбувається, коли ми змішуємо кольори? ( З холодного тону можна утворити теплий відтінок)

3. Читання і аналіз уривка казки «Чотири доньки» ( Одночасно звучить музика Е. Гріга «Ранок» )

У матері Природи і батька Сонця було чоитри доньки. Кожного разу батьки готували їх до подорожі на Землю. Ось настала черга Голубоокої дочки йти до людей. Мат из батьком сказали їй: « Ти підеш на Землюдо полів, до замерзлих лісів доброю чарівницею. Розбудиш соне поле піснею жайворонка. Від твого погляду зруйнуються льодові темниці. Ти звільниш від оков річки і озера. Пробіжиш луками і полями, стелячи кругом пухнасті килими із зеленої трави.»

- Нахили голівку, сказала мати Природа і вдягла на голову доньки вінок із квіток медунки. Батько подарував їй новее платя із пелюсток фіалок і пролісків. Легка мантія прикрасила вбрання. На ній сиділи і виспівували своїх пісень птахи.

Зібралася донька в дорогу. І вся вона булла така тендітна, як струмочок, гарна, як пісня жайворонка, весела, добра, радісна, як батько Сонце. Помилувалися батьки донькою і відпустили її на Землю.

Весна-красна попрямувала у долину Різнобарвних снів. Там кожного року, у долині Голубих снів, на неї чекає Синій кінь.

- Нам час в дорогу, коню мрії, - сказала Весна.- Наша дорога далека, ти підживися.

Поскакав кінь до Синьої гори, під якою сховалося Джерело.

- Дозволь напитися, Синя горо?

Гора відповіла:

- Пий, Синій коню.

Тоді кінь звернувся до моря:

- Могутнє море, дозволь мені викупатись у твоїх водах ?

Море підхопило Синього коня і кинуло у свій вир.

Посвіжішавши, звернувся кінь до Величного Лугу:

- Дозволь підживитися мені перед дорогою?

- Найсмачніший корм для коня то незабудки, їж, коню.

- От тепер сідай, Веснянко, на мене. Я готовий нести тебе у країну Мрій та Надії.Адже на нс там чекають і поля, і луки, і сади, і ріки… Чекають там на нас і люди, вдивляючись у голубу далечінь неба, у синяву моря. Чекають і сподіваються.

ІV. Робота в групах. Слухання і аналіз робіт дітей.

- Ось і зустрілось з Весною поле, сад, ліс і луг та, звичайно, людина. Розкажіть чи намалюйте про це. ( Робота поділена на 4 сектори: поле, ліс, сад, луг)

* Зустріч Весни з полем.

\\\\ Прийшла весна. Поле грілося на сонечку і позіжало. Не хотілося йому прокидатися.

- Час вставати і братися за роботу, - каже йому Сонце.

- Я й саме справлюсь і без робітників, - відповіло Поле. Виросли на тому полі буряни та трава.Всі насміхалися з нього: і Сонце, і Дощ, і Вітер..

Наступної весни прокинулося поле швидше за всіх. Прийшли робітники, засіяли його пашнею. Доглядали , поливали, милувалися ним. Неначе золоте море, звилювалося воно на Сонці.

- Ось тепер ти нам довподоби, - сказало Сонце.

- Це не я, - скромно відполвіло Поле, - це праця людська зробили мене таким.

\\\\ Сонця теплі промінці

В полі землю зігрівають.

Пташечки – весни гінці,

В небі зграйками літають.

\\\\ Діти показують свої малюнки і аналізують їх.
  • Зустріч Весни з лісом.

\\\\ Весна вступила в свої права. Вона проскакала на голубому коні полем і зупинилися в лісі. Змахнула вона чарівною палочкою - і набухли на деревах клейкі бруньки. Змахнула вдруге – зазеленіла травичка. Втретє змахнула - і прокинулись та вилізли з барлогів веселі ведмежата. Ті швиденько заходились просити Весну, щоб вона розбудила бджілок, бо дуже вже їм хочеться солодкого медку. Почув їх розмову Дятел і попросив, щоб Весна розбудила комах. Йому хотілося, щоб всі хвалили його за вправну роботу у лісі. Квіти просили сонячного тепла і теплого дощику...

Уважно вислухала всіх добра Весна. І тут сталося диво: із дупла старого дуба вилетіли бджоли і полетіли збирати мід; з’явилися комахи і Дятлові вдалося показати свою вправність; весняний вітер розігнав хмари і на небі зявилося тепле, лагідне Сонце.

\\\\ Прийшла красуня_Весна,

До лісу тепло принесла.

На гілках зявились листочки,

Їх маленькі синочки.

\\\\ Діти показують свої малюнки і аналізують їх.
  • Зустріч Весни з садом.

//// Прийшла Весна-чапівниця в сад. І раптом у ньому з’явилися шпаки і оселилися в шпаківнях. Їх веселий спів зранку будить селян до роботи. Дерева з нетерпінням чекають буйного цвітіння. Прокинувся до схід Сонця- о, диво – сад зацвів, бджоли бринять, птахи співають… Заквітчана Весна, весела і щаслива, крокує садом у білому вбранні.

//// Голубий кінь Весни садом проскакав.

Плаття з квіточок він Весні подарував.

Диво-диво трапилось – у садку все відновилось:

Вся земля причепурилась і трава прокинулась.

Чарівниця-Весна саду радість принесла,

Зачепила гілочку, розтулила квіточку,

Приголубила жучка і помчала до струмка.

//// Діти показують свої малюнки і аналізують їх.
  • Зустріч Весни з лугом.

\\\\ Виглянуло яскраве Сонечко і промінець уже тут як тут. Побіг стежками, доріжками через ліси, поля, сади і річки і зустрівся з лугом.
  • Добрий день, луже,- сказав Промінець.
  • Добрий день, віснику Весни, - відповів Луг.
  • Чому ти такий сумний? – Спитав Промінець.
  • Бо на мені немає рослин і тварин.
  • Не журись, Луже. Зараз я всіх розбуджу, вмиються вони чарівною весняною водичкою і стане весело на лужку.

Промінець своїм теплом розбудив рослини і луг вкрився барвистим килимом квітів. Потім торкнувся сонних комах. Вони прокинулись і полетіли, весело помахуючи крильцями, на квіти.
  • Спасибі тобі, Промінчику. Тепер мені весело, бо поруч мої друзі.

Глянув Промінчик на свою роботу і замилувався: лужок зелений вкритий яскравими квітами, а на них різнобарв’я комах.

\\\\ Сьогодні свято - бал Весни.

На лужку зеленім

У метушні чарівній

Веселий квітів спів

\\\\ Діти показують свої малюнки і аналізують їх.

V. Руханка.

VІ. Підсумок уроку.
  • Розкажіть про враження від уроку.
  • Оцініть свою роботу в групі.



Література
  • Будна Н. О. , Головко З. Л. Говоримо, читаємо, пишемо. Зошит з розвитку зв’язного мовлення. 3клас, Тернопіль, Навчальна книга – Богдан,2002.
  • Вашуленко М.С.,Мельничайко О.І.Рідна мова. 3 клас. К.,Освіта,2003
  • Івакова І. І. Інтерактивні технології навчання у початкових класах, Тернопіль, Мандрівець, 2009
  • Іванісова О. Є. Для розумників і розумниць. Формування енциклопедичної культури в молодших школярів, Тернопіль, Харків, Основа, 2006.
  • Карнаух П. М. Цікаві завдання з української мови. 1 – 4 клас. Тернопіль, Навчальна книга – Богдан, 2003.
  • Куріпка В. І. Українська мова, нестандартні уроки, Харків, Основа, 2006.
  • Кондратюк О. Інтерактивні уроки в початковій школі, Київ, Шкільний світ, 2007.
  • Куріпка В. І. Українська мова, нестандартні уроки, Харків, Основа, 2006.
  • Кохуб О. В., Мельничайко О. І. Українська мова. Збірник текстів для переказів, Тернопіль, Навчаоьна книга – Богдан, 2007.
  • Лупінович С. М. Навчаємося залюбки! Формування мотивації до навчання в учнів молодших класів, Харків, Основа, 2009.
  • Морська Я. Ф. Групова робота на уроках в початкових класах. Тернопіль, Мальва-ОСО, 2004.
  • Одинцова Г., Кодлюк Я. Цікавинки на уроках рідної мови, Тернопіль, Підручники і посібники, 2003.
  • Римар Л. М., Бардакова Ю. Є. Дидактична мозаїка: цікаве довкілля, Харків, Основа, 2006.
  • Решетуха Т. В., Ухіна Т. Б. Фізкультхвилинки у початковій школі, Тернопіль, Мандрівець, 2007.
  • Парфьонов М. Г., М’ястківський А. П.Тлумачний словник, Ранок, Веста, 2007.
  • Провозюк Г. Г., Максимчук М. І. Цікаві заняття для малят, Тернопіль, Мальва-ОСО, 2006.
  • Савчук Л. М. Дидактичні та інтелектуальні ігри на уроках української мови, 2 -4 класи, Харків, Основа, 2009.
  • Якименко С. І. Вузлик на пам'ять, Київ, Екон, 1991.
  • Якименко с. І. Уроки-казки, Київ, Екон, 1991.