Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
2.Виховувати любов до мистецтва слова і любов та повагу до матері. 3.
Хто вас дуже щиро любить
Люблю тебе, матусю!
Це урок навчить мене
Обличчя – кругле … ( овальне, ніжне, веселе, засмучене, ласкаве, щасливе, гарне, миловидне … )
Очі – карі … ( великі, голубі, ніжні, усміхнені, сумні, заспані, заплакані, вдячні, мрійливі, мудрі,дивовижні, насмішкуваті, люд
Руки – ніжні … ( натруджені, ласкаві, роботящі, працьовиті … )
Схожі на стиглі вишні; подібні до весняного неба; голубі, як волошки … )
Теплі, ніжні і лагідні, як сонячні промені; немов вилиті із золота
Руки в мами працьовиті.
Можна в світі чимало зробити
3.Розвивати спостережливість, уміння порівнювати. Збагачувати словниковий запас. Хід уроку
Всіх виводить школа вас.
В білій одежині цілий рік ходила
Трава низенька-низенька
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий переказ оповідання В. Сухомлинського « Сніжинка» за планом.

Мета: 1. Навчити дітей послідовно передавати зміст, викладати події, виділяти головне, складати план.

2.Виховувати естетичні смаки та вміння бачити красу природи.

3.Розвивати увагу, спостережливість, зв’язне мовлення.

Хід уроку

І. Організація класу.

Нумо, діти, підведіться.

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.( В. Куріпта)

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  • Що таке переказ? ( Виклад своїми словами прочитаного або почутого, в якому треба коротко передати зміст тесту)
  • Яким може бути переказ? ( Усний, письмовий, стислий, детальний)
  • Що необхідно, щоб правильно передати зміст почутого? ( Увага, зосередженість, пам'ять, творчість… )

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа « Очікування».

ІV. Вивчення нового матеріалу.
  1. Підготовча робота.
  • Робота над загадкою.

Білі сани налетіли.

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає,

Сріблом все навкруг вкриває. ( Зима)
  • Слухання і аналіз запису твору П.І. Чайковського «Пори року. Зима. «
  • Якою ви уявили зиму, слухаючи музику?
  • Робота над ілюстрацією картини М. Глущенка «Зима».
  • Чи сподобалась картина?
  • Чого вона вчить? (Бачити прекрасне, любити природу… )
  • Який настрій викликає картина? ( Радісний, бо зображено сонячний день)
  • Яка погода буває взимку?
  • Чим вкрита земля, дерева, будинки?
  • Що вкриває річку?
  • Як світить і гріє сонце?
  • Чи подобається зима? Чим?
  • Робота над загадкою.
  • Щоб дізнатись, який текст будемо переказувати, відгадайте загадку.

Зірка сніжно-біла

На рукав мені злетіла.

Поки ніс її сюди,

Стала краплею води. ( Сніжинка)
  • Розкажіть все, що знаєте про сніжинки.
  1. Робота над переказом.
  • Читання тексту переказу.

Сніжинка

З неба летіла на землю сніжинка. Вона була легка, ніжна, прозора і красива.

На землі стояв хлопчик. Він бачив, як падає сніжинка, і подумав: - Ось упаде комусь під ноги і затопчуть.

Хлопчик простягнув долоню – захотів приголубити маленьку сніжинку. А вона впала на теплу , добру руку і розтанула. Хлопчик з жалем дивився на руку. На долоні блищала прозора крапелька, мов сльозинка. ( В. Сухомлинський)
  • Бесіда за змістом прочитаного.
  • Звідки летіла сніжинка?
  • Якою вона була?
  • Про що думав хлопчик?
  • Для чого хлопчик простягнув сніжинці руку?
  • Що сталося зі сніжинкою?
  • Визначення теми і мети тексту.
  • Робота над будовою тексту, складання плану.
  • На скільки частин можна поділити текст?
  • Які заголовки можна дібрати до цих частин?

1. Сніжинка.

2. Роздуми хлопчика.

3. Краплинка.

* Робота над мовним матеріалом.

Легко, долоня, приголубити, розтанула, блищала.
  • Повторне читання тексту.
  • Усний переказ за планом.
  • Самостійне складання переказу за планом і запис.

V. Руханка.

Гра «Робимо зарядку»

Розбудило сонечко нас з тобою,

Повело нас сонечко за собою.

Хлопчики й дівчатка, я і ти

Робимо зарядку – раз, 2, 3.

Ручками до сонечка потягнулись,

Весело всі сонечку усміхнулись.

Плещемо в долоні я і ти.

Прокидайтесь, соні, - раз, 2, 3.

Повернулись вліво, потім – вправо.

Хто ще так несміло робить вправи?

Більш не позіхаємо я і ти.

Весело стрибаємо – раз, 2, 3. ( М. Ясакова )

VІ. Підсумок уроку.
  1. Зачитування і аналіз кількох робіт.
  2. Бесіда.
  • Що вдалось?
  • Що сподобалось?
  • З якою роботою було важко справитись?



Урок 10

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Усне складання твору з елементами опису « Моя мама».

Мета: 1. Розширити знання учнів про текти-описи; вчити використовувати прикметникові форми для опису характерних ознак зовнішності людини; удосконалювати навички вживати прикметники в тій формі, якої вимагають зв’язані з ними іменники; збагачувати активний і пасивний словник учнів.

2.Виховувати любов до мистецтва слова і любов та повагу до матері.

3. Розвивати вміння спостерігати, виявляти істотні ознаки.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
  • Що таке текст?
  • Які є типи текстів?
  • Яке питання можна поставити до тексту-опису? ( Який?)
  • Які можуть бути тексти-описи? ( Художні, науково-популярні)
  • Як називається текст, в якому описана природа? (Пейзаж)
  • А якщо описана людина? ( Портрет)
  1. Словникова робота.

Портрет – мальоване, скульптурне або фотографічне зображення обличчя людини або групи людей.
  1. Робота над загадкою.
  • Чий портрет опишемо, дізнаєтесь відгадавши загадку?

Хто вас дуже щиро любить,

І вбирає, і голубить,

І кладе у постіль спати?

Хто для вас пісні співає,

Хто в негодах забавляє,

Гарні вам дає ляльки

І розказує казки?

Хто узяв вас за руку

І до школи на науку

Вів, щоб розуму навчити? ( Рідна матусенька)

(З. Головко)

4. Інтерактивна вправа « Сенкан»

Хто? мама

Яка? Добра, лагідна

Що робить? Голубить, пестить, дарує

Відношення дітям радість і тепло.

Узагальнення Люблю тебе, матусю!

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа « Очікування»
  • На сьогоднішньому уроці ми складемо текст-опис мами ( з елементами характеристики), використовуючи прикметники і образні вислови. Чого очікуєте від уроку запишіть на картках?

Це урок навчить мене

І

ІV. Вивчення нового матеріалу.
  1. Розгляд і аналіз репродукцій робіт Рафаеля « Сікстинська мадонна», А. Дейнеки «Мати», Леонардо да Вінчі «Мадонна Ліза».
  • Рафаель « Сікстинська мадонна»
  • У його мадонни гладке волосся, чистий овал обличчя, високий лоб. Спадаюче покривало охоплює фігуру зверху донизу єдиним плавним контуром.

Молода мати та її дитятко нескінченно зворушливі, але дуже простодушні. В обличчі і в погляді немовляти є щось недитяче – прозоре і глибоке, а в обличчі і погляді матері – дитяча чистота. Мати покірна, босонога, круглолиця,світла.
  • Розгляд інших картин.
  • А тепер розгляньте інші репродукції картин, на яких художники відтворили образ матері. Що спільного між ними?
  • Чи подобаються вони вам? Чому?
  • Як би ви назвали ці картини?
  1. Словесні портрети письменників і їх аналіз.
  • « Іде старець, увесь білий. Білий одяг, біле довге волосся, біла, як сніг, борода в нього. Легкий вітерець розвіває чуприну і бороду. У руці у нього палиця висока, з перехрестям угорі. Іде…Видно, що змучений – ледве ноги волочить… А очі в нього такі лагідні, така добрість б’є із них … « ( А. Лотоцький)
  • “ Миколка, Прокопів син, такий школярик гарненький був: сумирненький, соромливенький, млявенький , як дівчинка. Та ще й такий чорнобривенький, білолиценький, носик невеличкий, щічки круглесенькі, ще й чубок кучерявий. « ( А. Тесленко )
  • « Дівчинка була дуже гарна. Важкі золоті коси спускалися нижче пояса. Сині очі дивилися весело й довірливо. На голові – віночок з хмелю, на шиї – намисто із шипшини. Гілочки яскравої горобини багряніли на рукавах білосніжної сорочки. Жовта спідничка робила її схожою на золоту пухнасту бджілку.» (О. Донченко)
  • « Та що ж то за дівка була! Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці – як тернові ягідки, брівоньки – як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що в саду цвіте, носочок так собі пряменький, з горбочком, а губоньки – як цвіточки розцвітають, і між ними зубоньки – неначе жарнівки, як одна, на ниточці нанизані.» ( Г. Квітка-Основ’яненко)
  1. Узагальнююча бесіда.
  • Який тип тексту називається описом?
  • Яка його мета? ( Описати зовнішність людини, тобто подати її словесний портрет)
  • Які слова допомагають створити словесний портрет людини? ( Прикметники, образні вислови)
  • Чим ще відрізняється опис від інших текстів? ( В описі багато порівнянь)

4.Робота над мовним матеріалом.

* Гра «Доповни»

- Доповни ряд слів, які можна використати для опису людини.

Обличчя – кругле … ( овальне, ніжне, веселе, засмучене, ласкаве, щасливе, гарне, миловидне … )

Волосся – русяве … ( коротке, кучеряве, біляве, пряме, довге, хвилясте … )

Очі – карі … ( великі, голубі, ніжні, усміхнені, сумні, заспані, заплакані, вдячні, мрійливі, мудрі,дивовижні, насмішкуваті, людяні, … )

Ніс – кирпатий … ( прямий, з горбинкою, задиркуватий, симпатичний, класичний … )

Руки – ніжні … ( натруджені, ласкаві, роботящі, працьовиті … )

Посмішка – весела … ( загадкова, чарівна, щаслива, задоволена, замріяна … )

Поза – горда … ( зажурена, змучена, пряма, тривожна, здивована … )

Одяг – простий… ( охайний, нарядний … )
  • Гра «Скажи своє слово»
  • Скажи своє слово про маму, використовуючи образні слова і порівняння.

\\ Про очі. ( Схожі на стиглі вишні; подібні до весняного неба; голубі, як волошки … )

\\ Про усмішку. ( Схожа на сонце; радісна, як весна; ніжна, як перша весняна квітка … )

\\ Про руки. ( Теплі, ніжні і лагідні, як сонячні промені; немов вилиті із золота… )

\\ Що робить мама? ( Купає, любить, пестить, піклується, жаліє, втішає, розуміє, вислухає, порадить … )

\\ Яка мама? (Мила, добра, любляча, єдина, весела, працьовита, ласкава, дбайлива, ніжна, правдива, серйозна, спокійна, привітна, лагідна, щедра, щаслива … )

5. Робота над будовою тексту.

- З чого складається текст? ( Зачин,основна частина, кінцівка )

- Про що можна сказати в кожній із цих частин, описуючи маму?

- Складемо план.

1. Матінка рідненька.

2. Опис зовнішності: очі, ніс,губи, посмішка, волосся …

3.Спасибі, люба мамо.

6. Усне складання опису мами. Робота в групах.

Моя мама

Моя мама найкраща у світі. Вона дуже гарна.

В неї кругле, серйозне обличчя, яке,як сонечко, випромінює тепло. Щічки в неї, як стиглі яблучка. Очі в моєї матусі голубі, як волошки (чорні, схожі на вишні). Брови, як два шнурочки, чорніють на біленькому личку. Волосся довге, густе, кучеряве, спадає блискучими каштановими хвилями на плечі ( коротке, світле, блискуче, чорне з сивиною.. ). У мами рожеві пестливі уста. Погляд у неї ніжний, як перша весняна квіточка, добрий, як наша матінка-земля. Руки моєї неньки теплі і лагідні і працьовиті. Вони у неї золоті, бо завжди в роботі, яку роблять з любов’ю і знанням. Мамині руки ладні приголубити всіх дітей світу.

Якщо мами немає поруч, я скучаю за нею, немов природа за сонячним промінням, виглядаю її, як вишневий садок виглядає соловейка. Я чекаю її. Як суха земля чекає краплини води. Коли далеко моя ненько, вона сниться мені, як троянді сниться роса в спеку. Моя рідна, ласкава і дбайлива матусю, я тебе дуже люблю!

V. Руханка.

Руки в мами працьовиті.

Вони вміють все робити.

Ой, навчи й мене ти, нене,

Щоб такі були і в мене.

VІ. Підсумок уроку.
  1. Читання і аналіз вірша.

Можна в світі чимало зробити:

Перетворити зиму на літо,

Можна пізнати стежки таємничі

Та підкорити далеч космічну.

Можна характер свій подолати,

Штормом вершини казки узяти,

Можна пройти крізь пустелі і хащу…

Тільки без мами - не можна нізащо:

Все найдорожче, що є тільки з нами, -

Все починається з нашої мами! ( А. Костецький)
  1. Аналіз очікувань уроку( з використанням карток).

Урок 11

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-опис « Берізка» (Впр. 121 )

Мета: 1. Формувати вміння добирати найбільш влучні прикметники під час опису предметів, вчити складати описи. Повторити вивчений матеріал.

2. Виховувати бережне ставлення до природи, почуття любові до рідного краю.

3.Розвивати спостережливість, уміння порівнювати. Збагачувати словниковий запас.

Хід уроку

І. Організація класу.

В путь щасливу і широку

Всіх виводить школа вас.

До уроку! До уроку!

В школі дзвоник кличе вас!

Поспішіть місця зайняти,

Час урок розпочинати. ( І. Острогляд)

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
  • Які частини мови ми вивчили?
  • Чи можна назвати ці частини мови друзями? Чому? ( Так, іменник зв’язаний з прикметником, за допомогою іменника визначаємо число і рід прикметника)
  • Як ставимо питання до прикметника у таких словосполученнях? (Від іменника)
  • Чи завжди можна визначити рід прикметника? ( Ні, у множині роду немає)
  • Які закінчення має прикметник у множині? (-і)
  1. Каліграфічна хвилинка.
  • Згадайте, яким має бути писемне мовлення?
  • Перепишіть вірш.

У проміння сонця ніжних

Край веселого струмка

Білий,росяний підсніжник

Раптом блиснув з-під листка.
  1. Опитування.
  • Знайдіть і випишіть словосполучення іменників з прикметниками, вкажіть їх число і рід.
  • Доберіть синоніми до слова « струмок». ( Потік, ручай)
  1. Фонетична хвилинка.

Ручаї – 3 скл. (відкриті, закриті; наголошені,ненаголошені), 5 б. (назвати), [ручайі]- о – о = о 6 зв. ( дзвінкі, глухі).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
  1. Робота над загадкою.

В білій одежині цілий рік ходила,

Навесні зелений волос розпустила,

Кучері вмивала чистою росою

Та й розвеселяла білою красою. (Берізка)
  • Що допомогло впізнати берізку?
  1. Повідомлення вчителя.

ІV. Вивчення нового матеріалу.
  1. Розповідь вчителя.
  • Береза дуже гарне і корисне дерево. З жовтувато-білої березової деревини виробляють фанеру, лижі, меблі, котушки, посуд. З верхнього шару кори – так званої бересини – народні майстри роблять легкі ажурні кошики, сільнички, хлібниці та інші гарні речі. У давнину наші пращури використовували бересину для письма.

Цілющі властивості мають березові бруньки: їх відвар застосовують при лікуванні ангіни, грипу, бронхіту, а настій на меду рекомендують для швидкого загоєння опіків і запалень носової порожнини. Та найбільшої слави набув березовий сік. З одного дерева, висотою 15-20 м, без шкоди для нього можна добути до 20 л приємного освіжаючого напою, багатого на вітаміни. Але часто від невмілого добування соку гине багато молодих берізок. А вони могли б милувати наше око і приносити користь людям.
  1. Аналіз мовного матеріалу.
  • Слухання і аналіз оповідання « Березовий гай узимку»

Зимовий сонячний день. Земля вкрита сліпучо-сріблястим килимом. Крізь голі віти дерев видніється блакитне небо. Осяяні сонячним промінням, сумують тендітні берізки. Вони стоять, мов зачаровані, у цьому казковому царстві. Тільки вічнозелені сосни та ялини пишаються своїм розкішним гіллям.
  • Що сказано про берізки?
  • Доберіть прикметники до слова «береза».
  • Робота над загадкою

Білокора і вродлива,

Віти-коси до землі.

Де вона – й земля щаслива,

Вся в святковому вбранні. ( Береза)

Звичайно, усі відгадали березу – єдине дерево з білою корою.
  1. Лексико-стилістична робота.

Берізка (яка?) … Листочки (які? ) …

Віти (які?) .. Стовбур (який? ) …
  1. Колективна робота за завданнями вправи 121. (усно)
  2. Робота над будовою тексту, добір заголовка, складання плану.

Красуня-береза
  1. Лісова галявина.
  2. Весняна берізка. ( Зимова або літня)
  3. Дерево-краса.
  1. Робота в парах. (Завдання записане на картках, діти дописують на картці потрібні слова)

Біля мого вікна росте … берізка. Навесні вона одягає ніжне … вбрання і прикрашається сережками. Влітку дерево шумить розкішними … вітами. Восени берізка у … платті, а взимку – у білому, немов … . Красива берізка у будь-яку пору року!
  1. Робота в групах. Складання усного опису берези певної пори року( за вказівкою вчителя)

V. Руханка.

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі,

Вітер дерева колише-гойдає,

То направо, то наліво нахиляє.

То вгору, то назад, то вниз нагинає.

Птахи летять-прилітають,

А учні тихенько за партии сідають.

VІ. Підсумок уроку.
  1. Оцінка виконаної роботи .
  • Чи будуть милувати око берези, якщо ми не будемо бережливо ставитися до них?
  • Що треба зробити, щоб дерев було багато?
  1. Читання і аналіз вірша.

Від ясної краси заясніло лице,

І краса має власне начало…

Посади деревце, молоде деревце,

Щоб воно рідний край заквітчало. ( Вадим Крищенко)
  • Чому поет закликає посадити деревце?
  • Чи виконуєте ви поради поета?
  • Чому треба садити дерева ?
  • Як ви розумієте вислів О. Довженка:»Людина, яка не посадила жодного деревця, повинна платити за чисте повітря»

VІІ.Домашнє завдання.

Впр. 123.

Урок 12

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за серією малюнків. ( Впр. 147)

Мета: 1. Вчити точно вживати дієслова в усному і писемному мовленні. Склати текст-розповідь.

2.Виховувати почуття любові до праці.

3.Розвивати увагу, спостережливість.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  1. Інтерактивна гра » Так-ні»
  • Дієслова вказують на назву предметів? (Ні)
  • Дієслова відповідають на питання що робити? Що зробити? ( Так)
  • Дієслова зв’язані в реченні з прикметниками? (Ні)
  • Слова «небо, сонячний» - дієслова? ( Ні)
  • Слова «працюю, слухати» - дієслова? (Так)
  1. Гра «Поєднай слова в пари»
  • Хто що робить?

Заєць повзе

їжак співає

кінь кукурікає

зозуля ірже

горобець кує

півень стрибає
  • З якою частиною мови зв’язані дієслова?
  1. Опитування.
  • Запишіть речення. Підкресліть члени речення.

Виглянуло сонечко. Своїм косим промінням воно торкнулося дерев, дахів. З гір потекли грайливі струмочки.
  • Яким членом речення є дієслово?
  • Що називається іменником? Прикметником? Дієсловом?
  1. Фонетична хвилинка.

Своїм – 2 скл. ( охарактеризувати), 5 б. ( назвати), [свойім] - - о = о – 6 зв. ( дзвінкі, глухі)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Розвиток зв’язного мовлення. Впр. 147- інтерактивна вправа « 2 -4 – всі разом»
  1. Робота в парах.
  • Розгляд малюнків. Складання речень до малюнків.
  • Розміщення малюнків у належній послідовності.
  1. Робота в четвірках.
  • Складіть план , використовуючи малюнки. Запишіть його.
  1. Збирання торішнього листя.
  2. Спалювання сухих рослин.
  3. Скопування землі.
  4. Засівання грядки. ( Висаджування розсади. )
  1. Всі разом.
  • Лексично-стилістична робота.

Весна (яка?) …

Робота ( що робить?) кипить, …

Діти ( що роблять? ) …
  • Придумайте до малюнків словосполучення іменників з прикметниками. ( Пришкільна ділянка, суха трава … )
  • Доберіть синоніми до слова «діти».
  • Робота над будовою тексту.
  • З яких частин складається текст?
  • Про що можна розказати в зачині? Основній частині? Кінцівці?
  • Доберіть заголовок.
  • Складання усної розповіді за планом. (Декілька учнів)
  1. Запис розповіді – самостійно.

V. Руханка.

VІ. Підсумок уроку.
  1. Гра «згадай дієслова з розповіді»
  2. Рефлексія.

VІІ. Домашнє завдання.

Впр. 148

Урок 13