Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням

Вид материалаУрок

Содержание


Мав Сашко гарну книжку
Два дружки
Скільки тут пташок співало
Живляться синиці комахами та їх личинками,насінням дерев, ягодами. Люблять м'ясо та сало, якими їх підгодовують люди.
Не чути свисту-щебету
Я вас зараз перейму.
То навприсядки ногами, ( Присідають)
Срібні у синьому небі хмарки
Білі-білі рушники на вітах
Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна чи сварлива.
Сніжинку знайшли.
Хід уроку
Частини тексту листа
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема: Розвиток мовлення. Складання усної розповіді за малюнком і опорними словами « У бібліотеці»

Мета: 1. Ознайомити з історією виникнення паперу, книгодрукуванням, познайомити з цікавинками про бібліотеку, вчити складати розповідь за малюнком і опорними словами.

2.Виховувати потребу систематично читати книжки, берегти їх.

3. Розвивати кругозір, усне мовлення.

Хід уроку

І.Організація класу.

- Відгадайте загадку.

На базарі їх не купиш,

На дорозі не знайдеш,

І не завжди на терезах

Їм ціну ти підбереш. ( Знання)
  • Без чого немає знань? (Без книжки. )

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Книги – морська глибина:

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить.

Дивнії перли виносить. ( І. Франко)
  • Пр які «двнії перли» говорить автор?
  • Як ще у вірші сказано про книги? ( Морська глибина )
  • Сьогодні поговоримо про книги, бібліотеки, навчимося складати розповідь.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
  1. Читання і аналіз висловлення Сервантеса ( іспанський письменник).

« Ні корабель, ні коляска, ні верховий кінь, ні твої власні ноги на дадуть тобі так глибоко і так далеко проникнути в чужі країни, як це робить добра книжка»
  • Як за допомогою книжки «проникнути в чужі краї»?
  1. Робота з прислів’ями в групах.
  • Людина здавна шанобливо ставиться до книг. Народ склав багато прислів’їв і приказок про їх значення в житті людини.Декілька з них прочитайте, об’єднавши словосполучення двох колонок.

Книга вчить

Глибина у морі

Золото добувають із землі

а знання з книг.

як на світі жить.

мудрість – у книзі.

- Як ви розумієте зміст прислів’їв?

3. Хвилинка-цікавинка.

- « Книга вчить, як на світі жить» - каже народна мудрість.

Перш ніж набути сучасного вигляду, книга пройшла тривалий шлях свого розвитку.

У людини виникла потреба фіксувати свої думки, але не було в той час ані олівців, ні паперу. Тому люди писали на каменях, на стінах печер, письмо ж було малюнкове (піктографічне).

Пізніше писали на глині гострими паличками. Цеглинки з глини були важкі і незручні. Тому стали використовувати папірус. Книги з папірусу до сьогодні зберігаються у музеях світу ( найбільше у Британському музеї в Лондоні). Така книжка могла бути досить довгою ( до 40 метрів). Писати було зручно, але папірус швидко пересихав і ламався. Тому у Пергамському царстві почали використовувати для письма вичинені телячі шкіри. Оскільки першу таку книгу зробили в стародавньому місті Пергамі, то й назвали матеріал пергаменом, або пергаментом.

Слов’яни ж писали на дешевому матеріалі – на бересті. Виготовляли його з верхнього шару березової кори.

Папір, подібний до того, на якому ми пишемо, винайшов китаєць Чай Лунь у ІІ столітті нашої ери.

Спочатку книжки були рукописними і дуже розкішними. Сторінки прикрашали вишуканими малюнками, палітурки оздоблювали дорогоцінними каменями, виготовляли золоті або срібні закладки.

Початок книгодрукування в Україні пов'язаний з іменем Івана Федорова. У 1574 році у Львові вийшла перша друкована на Україні книжка» Апостол». Пізніше він надрукував і перший «Буквар».

4. Впр. 193 – в парах.

5. Творча робота. Впр. 194.

* Розгляд малюнка. Аналіз.

* Хвилинка-цікавинка.

- Де ж зберігають книги? Звичайно, у бібліотеках. Бібліотека – слово грецьке. У перекладі воно означає – книгосховище.

Перша бібліотека в нашій країні виникла в часи Київської Русі. Їїї створив Ярослав Мудрий.

Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.

Найменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній … одна книжка.

Найбільша бібліотека на Україні – Національна бібліотека України ім.. В. І. Вернадського. Заснована у 1714 році.

* Читання слів і виразів вправи. Складання з ними речень.

* Бесіда про будову тексту.

* Складання розповіді «У бібліотеці» - в групах.

ІV. Руханка.

V. Підсумок уроку.

1. Гра « Склади вірш»

Мав Сашко гарну книжку,

Кинув раз її … ( під ліжко).

Де лежала бідна книжка,

Пробігала сіра … ( мишка).

Стала мишка книжку гризти,

Стала мишка книжку … ( їсти).

Звідкись взявся їжачок,

Він був весь із … ( колючок).

Він прогнав зубасту … ( мишку) –

Врятував нещасну … ( книжку ).

Слава, слава … ( їжачкові),

Сорм же кому? ( Сашкові).

2. Читання і аналіз вірша.

Два дружки

Вели розмову два дружки:

- Я хочу лікувать книжки!

Візьму я клей, візьму папір

І стану лікарем, повір.

- Я лікар теж – тобі скажу,

Та все роблю без клею,

Я просто книжку бережу,

Дружити вмію з нею. ( І. Гребенюк)

VІ. Домашнє завдання.

Впр. 195.

Урок 6

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий переказ тексту «Синичка» за складеним планом.

Мета: 1. Удосконалювати навички учнів переказувати текст; вчити записувати переказ, використовуючи абзаци.

2.Виховувати любов до рідної природи,зокрема, до пташок, бажання їм допомагати.

3.Розвиватинавички усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Давайте усміхнемося один одному. З доброю усмішкою можна починати роботу. А урок наш незвичайний, бо до нас завітала гостя.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  • Відгадайте загадку.

Прилетіли гості.

Сіли на помості,

Без сокири, без лопати

Поробили собі хати ( Пташки)
  • Коли прилітають пташки?
  • А яка пора року зараз? (Зима)
  • Що сталося? Куди поділися птахи?
  • Чому більшість птахів відлетіла у вирій?
  • Які птахи і чому не відлетіли?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа « Очікування».
  • Сьогодні ознайомимося з життям пташок з приходом зими, навчимося переказувати текст « Синичка» і записувати його. Будьте уважні, спостережливі. Розвивайте свою увагу, пам’ять, творчість. Успіхів вам!
  • Чого очікуєте від уроку?

ІV. Вивчення нового матеріалу.
  1. В гостях у синички( розгляд ілюстрацій).
  • Яка синичка?( маленька, невеличка, вертлява, співуча, ввічлива, жовтогруда, метушлива, грудки – жовтенькі з білою смужкою, крильця і голівка – синенькі, хвостик – зелений)
  • А тепер,синичко. Розкажи, як тобі живеться?

(Іграшка) Скільки тут пташок співало,

Веселилося щодня,

Коли сонце пригрівало

І літала комашня.

Кожний кущик, кожну гілку

Обсідали залюбки,

Щоб не шкодили ніскільки

Їм зажерливі жуки.

Сили в крильцях не жаліла

Кожна пташка – ой-люлі,

І комах, і гусінь їла

На зеленому гіллі.

А тепер кругом зима –

Ні комашечки нема. (Стасюк М. )
  1. Хвилинка-цікавинка.
  • Синиця – невелика за розміром пташка. Вона має жовтувато-зелену спинку, жовтий животик з широкою чорною смугою на грудях. Верхня частина голови, боки і шия блискучо-чорні, крила сірувато-блакитні. Хвіст у неї чорний. Довжина тіла сягає 13-16 см.

Живляться синиці комахами та їх личинками,насінням дерев, ягодами. Люблять м'ясо та сало, якими їх підгодовують люди.

Синиці – корисні птахи. Цілий рік знищують вони у лісах та садах комах-шкідників.
  1. Продовження гостювання у синиці.
  • Не чути свисту-щебету

У нашому саду.

Невже звикать до шепоту

В пташиному роду?!

Давайте обміркуємо, обдумаємо все.

Ми лихо прорахуємо,

Що нам зима несе.

Мені ж оце ввижалися

Не лиш морози злі,

А й друзі, що зосталися

У птахів на землі. ( Головко З. )
  • Чим ми можемо допомогти пташкам взимку?
  1. Робота над переказом.
        • Читання тексту, його аналіз.

Синичка

Наступила красуня-зима. Земля вкрита білим снігом. Дерева в саду стоять голі.

Одного разу на яблуневій гілці Василько побачив маленьку пташку. Це була синичка.

На згадку хлопчикові прийшла дідусева розповідь про друзів саду. Серед них чи не перше місце належить синичкам. Вони однією сім’єю можуть очистити від шкідників до п’ятдесяти яблунь. Якщо в саду поселилися синички, ніяких ядохімікатів не потрібно. Синички самі збережуть сад від шкідників. (66сл.) ( З журналу)
  • Як змальована зима?
  • Чому зиму називають красунею?
  • Чому синичок називають друзями саду?
  • Доберіть до слова « друзі» синоніми. ( Товариші, приятелі, подруги)
  • Яких птахів – друзів саду ви ще знаєте7
  • Подумайте, чи підійде прислів’я « Де пташки – там гинуть комашки» до змісту цього оповідання?
        • Робота над будовою тексту.
  • Із скількох абзаців складається текст?
  • Про що розповідається в першому? Другому? Третьому?
  • За допомогою скількох речень описано зиму?
        • Складання плану.
  • Який заголовок можна дібрати до першого абзацу?
  • Про що розповідається в другому абзаці? В третьому?
  • Чи можна абзаци розглядати як окремі частини оповідання?
  • Складемо план.
  1. Красуня-зима.
  2. Синичка на гілці.
  3. Розповідь дідуся.
  4. Синички – рятівниці саду.
        • Орфографічна підготовка.
  • Слова « земля, зима» замініть так, щоб ненаголошені голосні [е,и] стали наголошеними.
  • Перевірте правопис слова «синичка» за орфографічним словником.
  • Поясніть правопис слів « сім’єю, п’ятдесят».
        • Усний переказ за планом. ( 2-3 учні)
        • Письмовий переказ.

V. Руханка.

Вчитель: - Я – Мороз, я стужу все.

І старе. І молоде!

Я вас зараз перейму.

Руки й ноги припечу!

Діти: - Ото лютий дідуган! ( Помахують пальчиком)

А ми всі підемо в тан. ( Кружляють)

То навприсядки ногами, ( Присідають)

То на вітряки руками. ( Колові рухи руками)

Станем тупати, скакати,

Дріботіти, танцювати.

І до себе – го-го-го! ( Повороти головою)

Приступити не дамо. ( Я. Морська)

VІ.Підсумок уроку.
  1. Гра « Назви птахів на « с». ( Соловей, сорока,сова, сойка, сокіл, синиця, снігур.)
  2. Бесіда.
  • Як називається переказ?
  • Чим сподобався?
  • Що нового дізнались?
  • Що можемо пообіцяти птахам?
  • Ось обіцянка поета:

Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташці у ріднім краю.

Нехай заселяють природу –

Співають для нас у гаю.

Ми – друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас. ( Стасюк М.)

VІІ. Домашнє завдання.
  • Скласти усний опис пташки ( за вибором)



Урок 7

Тема: Розвиток мовлення. Усний твір з попереднім складанням плану « Зима».

Мета: 1. Удосконалювати навички усного мовлення, вчити фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі, складати усний твір на задану тему.

2.Виховувати естетичні почуття.

3. Розвивати уяву, спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
  1. Загадка. ЇЇ аналіз.

Сніг на полях. Лід на річках.

Віхола гуляє. Коли це буває? ( Зимою)
  1. Повідомлення вчителя.
  • Наше завдання – навчитись за допомогою художнього слова передавати красу рідної природи.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
  1. Милування природою.
  • Зима – чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні і ми постараємось розказати про красу зими. Але спочатку проаналізуємо твори відомих людей.
        • Розгляд і аналіз картини Антона Шпільчака « Зима».
        • Слухання і аналіз музики П. І.Чайковського.
        • Читання і аналіз вірша Л. Первомайського» Срібні дерева»

Срібні дерева,срібне гілля,

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Срібні у синьому небі хмарки,

В срібних наметах срібні стежки.

Срібний-пресрібний ліс приберіг

Білочці срібній срібний горіх.
  • З чим поет порівнює дерева, хмари, сніг, землю?
  1. Робота над образними висловами.
  • Послухайте загадку.

Ніжна зірка сніжно-біла

На рукав згори злетіла.

Поки ніс її сюди –

Стала краплею води. (Сніжинка)
  • Яка сніжинка?
  • Чи завжди сніг білий?
  • Коли сніг буває: Він ще довго голубів –

Застиг у сонній мрії.

Ось небокрай почервонів –

І він вже рожевіє. ( Вранці)


Як тільки сутінь настає,

Ліхтарики мигають,

Він фіолетовий стає

І таємничо сяє.( Ввечері)

Спочатку він міцний і білий,

Та коли сонце припікає,

Він враз слабкішає, жовтіє,

Чорніє, тане і тікає. ( У відлигу)
  • Якого кольору може бути сніг?
  • Назвіть ознаки снігу. ( Холодний, блискучий, розсипчастий, лапатий, зірчастий, колючий, м’який, сипкий, липкий, дірчастий, пізній, іскристий, свіжий, ранній, несподіваний, глибокий, мокрий, пухнастий … )
  • Які ознаки головні? Чому?
  • Чому зиму інколи називають сивою?
  • Який колір неба взимку?
  • Отже, зима не безбарвна, вона має багато кольорів. А які звуки ми чуємо взимку?
  • Який голос у зими – тихий чи голосний? Від чого це залежить?

Безмежна тиша навкруги –

Ні голосу, ні шуму …

На все навіяли сніги

Якусь глибоку думу. ( О. Олесь)
  • Яка зима О. Олеся?
  • Але ж зима, як ви сказали, може бути і голосною. Голос її страшить. Чи чули ви, як вітер рвучко піднімає сніг, гонить його по землі? Що це починається? ( Хурделиця)
  • Доберіть синоніми. ( Віхола, завія, завірюха … )
  • Доберіть слова, які характеризують таку погоду. ( Вітер виє, стогне, плаче, співає, голосить, ридає … )
  • Якого настрою надає природі хуртовина? (Тривожного, занепокоєного, схвильованого, погрозливого, бентежного, зловісного, ворожого … )
  • Ми створюємо образ зимової краси, підкреслюючи її вдачу. Дайте характеристику зимової краси, продовживши ряд: сувора, стримана, застигла … ( запорошена, заціпеніла, велична, казкова, зачарована … )
  • Пограємось у гру »Додай свої слова»
        • Закружилися сніжинки,

Як веселі … ( пушинки, комашинки),

Наче зграї білих мух,

Як м’який холодний … (пух).
        • Все навколо ніби в … ( казці, блискавках, самоцвітах)

Може, то й для мене зокрема,

Білі-білі рушники на вітах

У саду розвішала зима?
        • Квітка блакитна, як … ( озеро чисте, очі дитини, море безкрає)

Що їй метелиці, що хуртовини?

Вітрів і снігів не боїться вона,

Знає: уже на порозі весна!
  1. Робота над будовою тексту, складання плану.
  • Згадайте, з яких частин складається текст?
  • Про що може розповідатись у кожній частині нашого тексту?
  • Складемо план.
  1. Прийшла зима.
  2. Зимова природа.
  3. Небо взимку.
  4. Люба зимонько!

4. Робота в групах. Складання розповіді «Зима».

Зима

Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у Карпати.

Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою дрімають замріяні гори.

Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться різнобарвною веселкою і стиха кружляють у вальсі.

Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна чи сварлива.

ІV. Руханка.

Діти йшли, йшли, йшли.

Сніжинку знайшли.

Присіли, помилувались

І дальше пішли. ( Повторити кілька разів)

V. Підсумок уроку.

- Що робили на уроці?

- Що сподобалось?

- Що корисного взяли з уроку?

Урок 8

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Лист.

Мета: 1. Вчити писати листи, слідкувати за послідовністю розповіді та культурою мовлення. добирати переконливі докази. Аналізувати. Робити висновки.

2.Виховувати бажання робити приємне близьким людям.

3.Розвивати зв’язне мовлення.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Заспіваємо пісню-гру «Хто сьогодні народився?» ( хоровод)

Хто сьогодні народився?

В школу хто не запізнився?

Приспів

Знаєм, знаєм, знаєм

Й того привітаєм,

Й того привітаєм.

А кому веселі діти

Принесли ці ніжні квіти?

Приспів

Й тому, кого знаєм,

Пісню заспіваєм.

Приспів

Й тому , кого знаєм,

Щастя побажаєм.

Приспів

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  • Про яке свято ця пісня?
  • У житті кожної людини бувають пам’ятні дати: загальнодержавні, особисті, релігійні. До яких свят відноситься день народження? ( Особисте)
  • Чим відрізняється особисте свято від державного? Релігійного?
  • Назвіть особисті свята родини.
  • Як вітають рідних?
  • Як привітати людину, коли її немає поруч?
  • Чи можна якось, не використовуючи телефон повідомити людину про події вашого життя? ( Поштовий лист, лист через Інтернет)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.
  1. Словникова робота. Робота в групах.
  • Знайдіть у словниках тлумачення слів « лист, листоноша, поштова скринька, Інтернет)
  1. Аналіз будови листа за таблицею.
  • Лист – це текст, і писати його треба за певними правилами. Розглянемо таблицю і запам’ятаємо, з яких частин складається лист.

ЧАСТИНИ ТЕКСТУ ЛИСТА

ПРИКЛАДИ

Звертання

Шановний Іване Петровичу!

Дорога сестричко!

Любий друже!

Початкова форма про стан листування

Отримав Ваш лист … Давно не було листа … Отримала твій лист, але відразу не відповіла, оскільки …

Основний зміст листа, повідомлення про новини

Напишу тобі, що у мене нового в школі(вдома) … Я хочу розповісти Вам …

Запитання адресату

Як ваше здоров'я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе?

Подяка

Дякую за те, що …

Прохання написати лист

Я прошу вас написати мені … Прошу тебе відповісти на лист …

Передача вітань

Передайте вітання …

Прощання

До побачення … Міцно цілую і обнімаю …

Кінцівка і підпис

Ваш онук (ваша внучка) …

Твій друг ( твоя подруга) …

Дата і місце написання

18 липня 2009 р.

Івано-франківськ
  1. Правила звертання.
  • Якщо звертаються до дорослої людини, Ви пишуть з великої букви.
  • Привітання записують на окремому рядку.
  • До прощання можна додати ще слова « з щирим вітанням, з повагою до Вас».
  1. Гра «Звертання»
  • Як звернутися до кожної людини, зображеної на малюнках?
        • Любі мої, рідні мої тату, мамо, сестричко, братику! Здрастуйте!
        • Дорогий друже, привіт!
        • Шановна Ганно Петрівно, добрий день!
  1. Робота в групах. Складання листа до однокласника з відпочинку.

V. Руханка.

Хоровод-вітання.

Візьмемося за руки, підемо на луки,

Сплетемо з ромашок віночок,

Станем у таночок.

Ой, котився віночок по лугу –

Здоров’я бажаємо другу.

Ой, котився віночок по полю –

Бажаємо щасливої долі.

VІ. Підсумок уроку.
  • Послухайте вірш.

Лист

Знов листа мені прислала мати,

Невеликий лист - на кілька слів.

Пише рідна, що навколо хати

Наш садок вишневий забілів.

Наче вчора бігав я до школи

І садив ті вишеньки малі.

А тепер гудуть над ними бджоли

І поважні пустуни-джмелі. ( В. Симоненко )
  • Що прислали мати?
  • Про які новини дізнався поет?
  • Який лист написала мати? ( Невеликий)
  • Можна написати зовсім короткий лист. Однак, важливо, щоб він був щирим і жаданим.

VІІ. Домашнє завдання.
  • Напишіть лист бабусі і розкажіть їй про урок.

Урок 9