Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням

Вид материалаУрок

Содержание


Мета: 1. Повторити вивчене про текст, вчити складати текст-опис, формувати вміння послідовно висловлювати думку. 2.
Хід уроку
Так з’явився птах дятел.
Тіло ( яке?) … (чорне з білими смугами).
Полетіла пташка-мати
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
2.Виховувати пізнавальну активність, бажання вчитися. 3
Звучить музика)
Хід уроку
Нічого кращого немає
Нема такого краму, щоб купити маму.
Показати пальцями, як розбігаються павуки)
Руки мамині для мене найсвятіші в світі. ( С. Жупанин)
1 група – фонетичний розбір слова « сміється». ( [смійец:а] ) 2 група
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Складання художнього опису. Впр. 179.

Мета: 1. Повторити вивчене про текст, вчити складати текст-опис, формувати вміння послідовно висловлювати думку.

2.Виховувати почуття прекрасного.

3.Розвивати спостережливість, пізнавальну активність, мовлення учнів.

Хід уроку

І. Організація класу.

Стали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.( І. Острогляд)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.Впр.177.
  • Прочитайте відгадку.
  • Запишіть слово-відгадку, доберіть до нього споріднені слова. Розберіть за будовою ( Шпак, шпаківня, шпачиний)
  • Поставте питання до цих слів. Яка це частина мови?
  • Зробіть усний морфологічний розбір іменника за планом на с. 52 підр.
  • Хто склав загадки про інших птахів. Прочитайте.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
  1. Відгадування і аналіз загадки.
  • Хто має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає? (Дятел)
  • Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
  1. Повідомлення вчителя про тему і мету уроку.
  2. Інтерактивна вправа «Очікування».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
  1. Читання і аналіз «Легенди про дятла».

Одного разу бідний чоловік пішов на Великдень до лісу зрубати дерево. Тільки він почав рубати, як до нього підійшов старий дід і сказав: « Не рубай дерево. Іди додому. В тебе буде достатньо грошей, щоб купити дров і жити без злиднів». Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав:» Піду до того дерева, попрошу ще грошей». Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево. Тут і з’явився старий дід, він зрозумів,що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь мовив: « За твою жадібність перетворю тебе в птаха, стукай все життя по деревах».

Так з’явився птах дятел.
  1. Словникова робота.

Дятел – слово прийшло з давньої слов’янської мови, означало »той, хто довбає, видовблює», «клюйдерев».
  1. Гра «Вгадай слово за описом»

Працьовитий, енергійний, молодий, спритний, красивий, міцнодзьобий. (Дятел)
  1. Розгляд малюнка на с. 75 підр. (Впр. 179 0
  2. Робота над мовним матеріалом.

Тіло ( яке?) … (чорне з білими смугами).

Голова (Яка?) … (червона «шапочка» ).

Лоб і «щоки» (які? ) … (білі ).

«Вуса» (які?) … (чорні) .

Боки (які?) … ( жовтуваті).

Хвіст (який? ) … (пружний)

Лапи (які? ) … (сильні).

Язик (який? ) … ( довгий).
  1. Усний опис дятла.
  • Продовж речення: « Дятел – це невеликий птах, який гніздиться в дуплах дерев…»
  • Який опис – художній чи науковий – ми склали?
  • Які особливості художнього тексту? ( Порівняння, вживання прикметників, образних виразів)
  • Які особливості наукового тексту? ( Вживання наукових термінів, точність, стислість)
  1. Робота над будовою тексту.
  • Згадайте будову тексту. Чи дотримались ми її?
  • Доберіть заголовок до тексту.
  • Який це текст? Чому?
  • Складемо план опису.
  1. Дятел – лісовий лікар.
  2. Зовнішній вигляд санітара: пір’я, хвіст, дзьоб, лапи, язик.
  3. Бережіть пташок!
  1. Усний опис дятла за планом.
  2. Самостійний запис опису.

( Якщо залишиться час:
  • Яку частину мови найчастіше використовували в описі? (Прикметники, дієслова)
  • Складіть текст-розповідь »Як дятел лікує дерева? «

ІV. Руханка.

Пальчикова гра » Пташенята у гнізді»

Полетіла пташка-мати

Малюкам жуків шукати.

А малята не літають –

Із гніздечка виглядають. ( С. Лупінович)

( Усі пальці правої руки обхопити долонею. Утворити «гніздо». Ворушити пальцями правої руки)

V. Підсумок уроку.

1. Аналіз прислів’я « Де багато пташок, там нема комашок».

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Які бувають тексти?

- Який текст складали ми?

- Який це опис – художній чи науковий?

- Чим відрізняється опис науковий від опису художнього?

- Що вам вдалося?

- Що здалося важким? Чому?

- Що нового ви дізнались?

VІ. Домашнє завдання.

Впр. 179.

Урок 14

Тема: Урок-казка «Подорож до замку «Усної Мови»

Мета: 1. Узагальнити і систематизувати знання учнів про усне мовлення, вчити розрізняти і виділяти звуки у складах, словах, вдосконалювати вміння висловлювати свої думки та враження.

2.Виховувати пізнавальну активність, бажання вчитися.

3. Розвивати фонематичний слух, усне мовлення.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Подорож до замку «Усної Мови».
  • За високими горами, за синіми морями жили собі дві старі королеви, дві сестри – королева Мова та королева Лінгвістика. В країні « Гарної мови» було дуже багато незвичного. Королева Мова мала дві доньки. Як ви гадаєте. Чому саме дві?
  • Спорудила королева для них два великих замки. В замку «Усної Мови» жила старша сестра, а у замку «Писемної мови» - молодша. Як вважаєте, чому?
  • Сестри жили дуже дружно. Часто виїжджали на бали, провідували свою тітоньку королеву Лінгвістику. Лінгвістика мала аж 15 синів і жили всі вони у величезнім палаці « Мовознавство» разом зі своєю матусею. Молоді принци любили свою матір, влаштовували прийоми в її честь, запрошували родичів з різних країн. У королеви Лінгвістики був сімейний альбом, у якому вона записувала все про кожного із синів. Частенько вечорами, зібравшись біля каміна, королева читала своїм синам нотатки із альбому.

Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож країною «Гарної мови». Чи згодні ви?
  • Що нам слід взяти із собою в дорогу? ( Знання, кмітливість, активність, витримку, дружбу… )
  • Багаж готовий та й ми теж, а от немає транспорту. Я гадаю, що слід зупинитись на машині часу. ( На дошці намальована машина часу) Я думаю, саме цей вид транспорту нам і потрібен. Адже за допомогою цієї машини ми зможемо побували в минулому, сьогоденні і в майбутньому. Вмощуйтесь зручніше і поїхали. В машині є магнітофонний запис. Послухаймо його. ( - Я знаю, діти, що ви подалися у мандри в країну «Усної мови». Я – Чарівниця Мова. Розкажіть, що знаєте про мене?)
  • Діти, розкажіть один одному, що знаєте про мову.
  • Як ви думаєте, хто придворні у цьому замку? ( Звуки)
  • Управителем замку принцеса призначила Голос. Як ви думаєте, чому? ( Кожен вечір управитель робить перекличку у замку)
  • Пограємось у гру »Перекличка звуків» ( Називають голосні – тверді приголосні, м’які приголосні – тверді приголосні, дзвінкі – глухі)
  • Коли принцеса лягає спати , які звуки посилає Голос заколисувати її? (Голосні)
  • Назвіть їх і поясніть, чому саме їх? ( Легко співати, під їх спів хочеться спати)
  • Кого посилає управитель Голос на варту? ( Тверді приголосні, бо вони міцні і непоступливі.)
  • У замку є зоопарк. Які звуки, на вашу думку, доглядають за тваринами і можуть розуміти їх мову. ( Приголосні)
  • Пограємось у гру » Підбери звук» ( Вчитель називає тварину, діти – звуки, якими вона подає голос)
  • А тепер полинемо у «Чародійний сон», щоб відпочити. Повіки опускаються, оченята змикаються. Ми спокійно відпочинем, в сон чарівний ми полинем. … Пора просинатись, бо нам прийшло запрошення на …ал! ( Запис на дошці) Який звук пропущений?
  • Яке слово вийшло?
  • Дивно, але чомусь біля цього слова штовхаються два звуки[ Б] – [П]. Чому?
  • Який звук має зайняти своє місце у цьому слові?
  • Нашим вхідним квитком на бал стане транскрипція і звукова модель слова «мовлення». ( Мовлення – [мовлеинІ:а] – о - - о =: о )
  • Бал принцеса влаштувала на нашу честь. Звуки-артисти в оркестрі виконують для нас музику. Які звуки ви чуєте? ( Вчитель називає звуки, діти вказують, які вони: голосні, приголосні, тверді, м’які, дзвінкі, глухі)
  • Управитель Голос оголосив конкурс на кращий танець. Група звуків вийшла виконувати польку. ( Звучить музика) Ми ж тим часом поділимо на склади слово «полька» і дамо їм характеристику. ( Поль - ка – 1-ий склад закритий, наголошений; 2-ий – відкритий, ненаголошений)
  • Діти, під час конкурсу я відійшла та й заблукала. Тому почала чукати: «Я тут, я тут». Та до мене чомусь прибігли звуки[йа]. Чому?
  • Які ще букви позначають 2 звуки? ( Я, ю, є, Ї, щ )
  • Пограємось у гру «Відгукнись» (Вчитель називає букви, діти – звуки).
  • Діти, замок господарів невидимий, як і вони самі. Я пропоную вам подарувати їм на згадку малюнки, які ви приготували вдома і розказати про них, використовуючи усне мовлення. Яким воно повинно бути?

( Діти показують малюнки і розповідають)
  • Я сказала принцесі, що нам уже час додому. Вона ж попросила трохи затриматись, бо має для вас сюрприз. (Звучить запис: - Вони дуже дружні, завжди поруч з людиною. Одна – швидка, як птах, випустиш – не наздоженеш і потрібна кожному з нас. Друга – теж завжди з вами, мудра, все, щоб ви не зробили, пам’ятає. Що це? )

( Якщо діти не зможуть відгадати відразу, допомогти навідним питанням: « Перед тим, як щось робити, ми думаємо, то що це? )
  • Так, це наші думки. Щоб добре навчатися, ми повинні все пам’ятати. Хто наш помічник у цьому? (Пам'ять)
  • Так от яка зустріч-сюрприз. Це наші знайомі – Думка і Пам'ять. Звичайно вони продовжать з нами подорожувати. На прощання підготуймо звуковий лист. Не забудьте про правила усного мовлення. Студія звукозапису розташована на площі « Повні відповіді». ( Робота в групах )
  • Хто бажає озвучити лист, підходьте до мікрофону.
  • Жителям замку «Усної мови»! Ми дуже вдячні вам за зустріч. Спасибі! До побачення! Учні 3-ого класу!
  • Дорогі жителі замку, ми дуже задоволені зустріччю з вами. До побачення!
  • Діти, звуки почули ваш звуковий лист і вишикувались біля фонтану « Короткі відповіді». Послухайте їх. ( Звучить запис: « Дякуємо! До побачення! До зустрічі! Щасливої дороги!» )
  • Як бачите, звуки дуже дружні, тому й допомагають нам спілкуватись. Ми чуємо один одного і розмовляємо завдяки звукам. Подорож продовжимо на наступних уроках. Бажаю вам бути таким дружними і ніхто не зуміє вас подолати.

ІV. Підсумок уроку.
  • Розкажи про свої враження від подорожі.
  • Що запам’ятав найбільше?

V. Домашнє завдання.

- Запишіть свої враження від уроку-казки. Згадайте правила складання розповіді.

Урок 15

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Контроль навчальних досягнень. Письмовий переказ «Допомога матері» (Н. Павлов)

Мета: 1. Перевірити вміння писати письмовий переказ, послідовно передавати зміст, викладати події, виділяти головне, грамотно оформляти речення і текст.

2.Виховувати почуття любові до матері, бажання їй допомагати.

3. Розвивати мовлення, увагу, словниковий запас учнів.

Хід уроку

І. Організація класу.

Хто любить рідну мову –

Вживає всі слова її безпомилково.

Прошу, діти, не лінитись.

А учитись і учитись!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Слухання і аналіз декількох записів про враження з попереднього уроку.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа «очікування».

ІV. Розвиток зв’язного мовлення.
  1. Слово вчителя.

- Мама! Скільки спогадів і тепла таїть магічне слово, бо в дитинстві ми не уявляємо свого життя без матусі та й гріє нас материнська ласка до старості.

Образ матері оспіваний у музичних творах, прославлений у казках, легендах, увіковічнений у картинах, віршах. Як гарно сказав Т. Г. Шевченко:

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Найдорожча. Наймиліша. Найрідніша людина в світі для кожного з нас – це мама. В житті все починається з мами.
  1. Згадування і аналіз прислівїв про маму.

Нема такого краму, щоб купити маму.

Материн гнів, як весняний сніг: рясно впаде, та скоро розтане.

Мати одною рукою б’є, а другою гладить.

На сонці тепло, а біля матері добре.

Дитина плаче, а матері боляче.

У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.

Який кущ, така й малинка, яка мати, така й дитинка.

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
  1. Читання тексту переказу.

Допомога матері

Є у вас вірний друг, якого не може ніхто замінити. Це – мати. Її ніжність, ласка прикрашають вам життя. Жодна турбота не здається матері важкою, коли її дитині щось потрібно.

Згадайте, як часто ви бачили свою маму стомленою, але вона намагалася зробити для вас щось хороше, приємне. Кожен з вас повинен допомагати своїй матері. Адже працьовитим рукам завжди знайдеться робота. ( Н. Павлов)
  1. Бесіда за змістом прочитаного.
  • На що ви звернули увагу в першому реченні?
  • Чи вважаєте ви свою маму другом?
  • Що прикрашає вам життя?
  • Якою ви бачите свою маму найчастіше?
  • Що робить для вас мама?
  • Що ви повинні робити для своїх матерів?
  1. Визначення теми, мети оповідання, підбір заголовка.
  • Яка тема ( мета) тексту?
  • Чи можуть підійти до цього оповідання заголовки: «Вірний друг», «Мати».
  1. Робота над будовою тексту.
  • Чи можна розпочати оповідання реченням: « Моєї мами ніхто не може замінити» ?
  • Про що будемо розповідати у основній частині? У кінцівці?
  • Складемо план.

1.Вірний друг.

2.Окраса життя.

3.Турботи про дитину.
  1. Робота над мовним матеріалом.

Життя, здається, приємне, працьовиті, знайдеться, не може.
  1. Повторне читання змісту тексту.
  2. Усний переказ тексту кількома учнями.
  3. Самостійний письмовий переказ.
  4. Самоперевірка.

V. Руханка.

Гра «Гроза»

Краплі дощику упали, ( постукати 2 пальцями кожної руки по парті)

Павуків перелякали. ( Показати пальцями, як розбігаються павуки)

Дощик заспівав сильніше, ( постукати по столі всіма пальцями)

Ну, а пташки - все тихіше.( схрестити пальці обох рук і махати ними)

Дощ полив, як із відра, - ( сильніше постукати по столі)

Зникла з двору дітвора. ( побігати пальцями по столі)

В небі блискавка сіяє, (намалювати в повітрі блискавку)

Грім все небо розриває ( тарабанити кулаками, потім – поплескати у долоні)

А з-за хмари добре сонце ( руки догори, помахати ними)

Знов подивиться в віконце! ( С. Лупінович)

VІ. Підсумок уроку.
  1. Аналіз вірша.

Мамині руки

Підняли мене з колиски ніжні руки мами,

Берегли від горя-лиха днями і ночами.

Вчили на землі стояти і ходити вчили,

А коли бувало важко – додавали сили.

Працьовиті та невтомні, ласкою зігріті, -

Руки мамині для мене найсвятіші в світі. ( С. Жупанин)
  1. Рефлексія.

VІІ. Домашнє завдання.

Скласти усну розповідь « Руки моєї мами».

Урок 16

Тема: Урок-казка « Запрошення до замку «Писемної Мови».

Мета: 1. Узагальнити знання учнів про писемне мовлення, букви і звуки, речення, закріпити вміння одержані в попередній « Подорожі до замку «Усної Мови». Удосконалювати навички самостійної роботи.

2.Виховувати пізнавальну активність.

3.Розвивати словниковий запас, фонематичний слух, мовлення учнів.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Подорож до замку « Писемної Мови»
  • Продовжимо подорож. До себе в гості вас запросила молодша принцеса, котра живе у замку» Писемної мови». Вона, напевно, попросить вас згадати про подорож до її сестри Усної Мови, а також згадати вивчене протягом навчального року.

ІV. Подорож до замку «Писемної Мови».
  • Хочу сповістити вас, що принцеса вийшла заміж за принца Алфавіта, який живе у сусідньому королівстві. Принц і принцеса запросили вас відвідати їхню школу. Зверніть увагу на напис «Палац Знань». Як ви думаєте, чому вони так назвали свою школу?
  • Хто є мешканцями цієї школи? ( Букви)
  • Так, батьки-букви приводять у палац знань букви-малятка. На порозі палацу їх зустрічає вчитель Буквар. Перш, ніж розпочати урок, вчитель знайомиться з буквами. Пограймо ж і ми у гру « Назви букву» (вчитель показує букви, учні правильно називають їх ) .
  • Учнів у класі багато , тому Буквар розділив їх на 2 групи, пов’язавши червоні і сині стрічки. Хто носить червоні ( сині) стрічки? ( Червоні – голосні звуки, сині – приголосні)
  • Я теж поділю вас на 2 групи за допомогою стрічок і кожна група буде виконувати своє завдання:

1 група – фонетичний розбір слова « сміється». ( [сІмІійецІ:а] )

2 група - фонетичний розбір слова « тчеться». ([ч:ецІ:а])
  • Перший урок вчитель Буквар присвячує знайомству з буквами і звуками, які ви так добре вивчили. Він розповідає учням про алфавіт, про те, як треба поводитись з буквами, щоб правильно їх вимовляти і писати. На наступному уроці до учнів-букв приходить Зошит, який веде їх до великого залу, де вчителька танців Ручка вчитиме їх танцювати. Причому кожна буква матиме свої танцювальні рухи і соє місце у кожному окремому танці. А щоб танець цей був гарним, слід дуже старатися. Згадайте правила писемного мовлення.
  • А тепер і ми потанцюємо з буквами і запишемо каліграфічно речення.

Чому пахнуть квіти? З чого раді діти?

Бо їм сонце світить. Бо ростуть, як квіти.

Чого річка грає? Дітям добре жити –

Бо їм сонце сяє. З сонечком дружити. ( М. Познанська)
  • Пролунав дзвінок і вихователька Перерва зібрала дітей на відпочинок. Заграла музика і всі почали танцювати. Відпочинемо і ми. ( Звучить музика. Діти танцюють. )
  • А ось дзвоник кличе знову всіх на урок. (Дзвенить дзвінок)
  • Як видумаєте, хто першим повинен ввійти у клас? ( Великі букви, адже старших слід поважати)
  • Великі букви ми пишемо першими і у реченні. Для того, щоб слова стали реченням слід, щоб вони подружились. Згадайте, що називається реченням?
  • Що служить для зв’язку слів у реченні? (( Прийменники і закінчення)
  • Допоможіть словам подружитися, виконавши завдання в парах.

Залило, і, світлом, сонячне, теплом, землю, проміння.

До, комахи, і, потягнулися, тепла, й, рослини, сонця.

Біля, розквітли, буйно, садки,будинків.
  • Які це речення за метою висловлювання?
  • Перебудуйте їх так, щоб вони були спонукальними( питальними).
  • Які бувають речення за інтонацією? ( Окличні і неокличні)
  • Придумайте окличне речення.
  • Діти, ми отримали запрошення від першого міністра вченого Словника із королівства Правопису. Прочитайте його.

Дорогі діти! Від імені жителів королівства Правопису запрошую Вас завітати до нас! Вчений Словник.
  • Проаналізуйте знаки в кінці речень. ( Виділене звертання. Речення з окличною інтонацією. Розповідне неокличне речення.)
  • До якого із стилів мовлення належить цей текст? (Діловий стиль)
  • Проаналізуйте, чи правильно написане запрошення? ( Не вказана дата )
  • Що ж ідемо до королівства Правопису. ( Намальована схема) Тут ви бачите багато палаців, площ, вулиць з різними назвами. Сьогодні відвідаємо палац вченого Словника і попрацюємо з орфографічним словником. Та спочатку згадайте, які ви знаєте словники і для чого їх використовують?
  • Як розміщені слова у словнику?
  • А тепер кожна пара отримає своє завдання за алфавітом. ( Учні знаходять і виписують споріднені слова на певну букву )
  • Чому ви думаєте, що ці слова є спорідненими?
  • Що називається коренем? Як його визначити у слові?
  • Які ще частини слова ви знаєте? Як визначити їх?
  • Розберіть виписані слова за будовою.
  • Прочитайте, які ще палаци чи площі є у цьому королівстві? ( Палац Правил, Площа Знаків, Царство феї Морфології )
  • Подорож по королівстві Правопису продовжимо на наступних уроках. А зараз розкажіть, використовуючи усне мовлення, своєму другу про враження від уроку.
  • Чи хочете ви мандрувати далі?

V. Домашнє завдання.

- Випишіть з улюбленої казки по 2 речення: розповідні, спонукальні, питальні.

Урок 17