Тема: розвиток зв'язного мовлення. Твір опис зовнішності людини за картиною у художньому стилі (письмово) Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Біля панно «т. г. шевченко»
Живопис — вид образотворчого мистецтва, що зображує фарбами предмети та явища реальної дійсності. Офорт
IV. Робота над твором-описом
Очі — великі, глибокі, карі, проникливі, ... Волосся
Загальне враження
Подобный материал:
Українська мова, 7 клас


Тема: РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР - ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ЗА КАРТИНОЮ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ (ПИСЬМОВО)


Мета: поглибити знання учнів про твір-опис, познайомити з особливостями опису портрета за картиною; повторити ознаки художнього стилю; формувати уміння описувати портрет у художньому стилі за картиною; збагачувати словник шко­лярів новою лексикою; виховувати любов до українського слова, чуття краси мови.

ХІД УРОКУ

І. Оголошення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель показує портрет Лесі Українки.
  • Чи можете ви описати цей портрет у художньому стилі?
  • Яких знань вам не вистачає?

II. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда:
  • Які є типи мовлення?
  • Що таке опис?
  • Які його види ви вже знаєте?
  • Які основні частини опису?
  • Чому в описі треба подати не тільки окремі ознаки, деталі, а й за­гальне враження?
  • Як ми сприймаємо художні полотна?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Прочитайте. Визначте тему і стиль тексту. Доберіть заголовок.
Український портретний живопис бере свій початок у глибині століть.

На уроці літератури ви розглядали портрети Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, виконані художниками Іваном Трушем, Миколою Жуком, Федором Панком.

Нині увага до портретного живопису особливо велика. Художники вважають своїм першочерговим обов'язком створити образ нової люди­ни -- творця, мислителя, поета.

Портрети бувають різні: індивідуальні, парні, групові; на весь зріст, поясні, погрудні,— залежно від того, скільки осіб і як вони зображені.

Твори художників-портретистів експонуються в музеях, на виставках у всіх країнах світу (Г, Неліна).

► Дайте відповіді на питання:
  • Яких художників-портретистів ви знаєте?
  • Чиї портрети вони виконували?

• Чим пояснюється велика увагу до портретного живопису?
.'• Які є портрети?

2. Прочитайте. Доповніть текст (усно) відомостями про Шевченка-художника.

Хист до малювання у Тараса Григоровича Шевченка прокинувся ще в дитинстві. Побачивши одного разу, як з-під пензля сільського дяка-маляра з'являються очі святого, малий Тарас загорівся бажанням навчитися малювати. Завдяки сумлінному навчанню і наполегливості Шевченко закінчив Академію художеств у Петербурзі, де був улюбленим учнем великого Карла Брюллова. За час навчання був тричі нагороджений срібною медаллю за успіхи з рисунка. Його картини «Циганка-ворожка»,. «Катерина», «Селянська родина» є чудовими зразками портретного живо­пису. Спадщина Шевченка — художника, гравера становить близько І200 робіт. Це олійні картини, акварелі, сепії, офорти, малюнки олівцем. 2 вересня 1860 року Рада Академії художеств присвоїла йому звання академіка гравюри (/. Крип'якевич).

► Випишіть слова-професіоналізми, що стосуються професії художника.
  1. Прочитайте. Які риси Тараса Шевченка виділив художник? За допо­могою яких деталей підкреслено його вдачу, умови життя? Визначте у тексті зачин, основну частину, кінцівку, мовні засоби їх зв'язку.

БІЛЯ ПАННО «Т. Г. ШЕВЧЕНКО»

На картині заслуженого народного художника України Федора Савича Панка зображено великого сина українського народу, геніального поета, художника і мислителя Тараса Григоровича Шевченка.

Кожного разу, коли ми заходимо до кімнати-музею, нас зустрічає мужнє, вольове, задумане обличчя Великого Кобзаря.

З ювілейного панно «Т. Г. Шевченко» на нас дивляться мудрі темно-карі очі, по-батьківськи добрі, запитливі. Зморшки на чолі свідчать про нелегке життя, великі випробування, що випали на його долю. Двадцять чотири роки він був кріпаком, десять томився в неволі, а всього прожив лише сорок сім літ. Усе своє свідоме життя він був борцем за соціальну й національну свободу рідного народу.

Художник Ф. С. Панко змалював поета в зимовому одязі: на голові в нього сива смушева шапка, на плечах кожух, з-під якого виглядає сорочка, вишивана червоними і чорними нитками. Портрет поета ви­конаний в обрамленні червоних кетягів калини, золотих соняшників, дубового листя з жолудями. Це символи України, вони підкреслюють нерозривність долі поета з долею рідної землі і народу.

Олійні фарби, якими виконано портрет, яскраві, насичені, що створює настрій урочистий, святковий. Цю картину художник Ф. Панко написав до 175-річчя з дня народження Великого Кобзаря. З того часу вона щодня гостинно зустрічає відвідувачів музею (Л. Піскорська).
  • Складіть план тексту. Усно перекажіть текст за планом.
  • Випишіть слова, що стосуються професії художника.
  1. Прочитайте поезію Євгена Плужника. Які портретні деталі Тараса Шевченка підкреслює автор?

ШЕВЧЕНКО

Коли надійдуть втома і зневір'я,

В його портрет вдивляюся тоді,—

І знову в серці відчуваю мир я

І тихий голос радісних надій.

Такий спокійний дивиться він з рами.

О, це за всіх замислене чоло,

Що, наче символ, стало над часами —

Того, що в нас нове перемогло!

І крізь обличчя, кожній хаті рідне,

Немов виразно бачу я в імлі:

Вже близько час — за нього ж день розквітне —

І на його оновленій землі,

► Поясніть розділові знаки в тексті.

5. Запишіть тлумачний словничок професіоналізмів. Придумайте з ними

речення.

Автопортрет — портрет художника, виконаний ним самим.

Гравюра — вид графіки, в якому зображення є друкованим відбитком малюнка, витравленого на спеціально виготовленій друкарській формі з дерева, металу тощо.

Графіка — вид образотворчого мистецтва, основним зображувальним засобом якого є однотонний малюнок, виконаний на папері олівцем, пером, вуглем.

Живопис — вид образотворчого мистецтва, що зображує фарбами предмети та явища реальної дійсності.

Офорт — гравюра на міді або цинку з малюнком, витравленим кис­лотами, а також друкарський відбиток з такої гравюри.

Сепія — малюнок, виконаний натуральною або синтетичною корич­невою фарбою, стійкою до світла.

IV. Робота над твором-описом

1. Розгляньте картину Т Г. Шевченка «Т. Г Шевченко. Автопортрет. 1840 р.». Дайте відповіді на запитання:
  1. Що вам відомо про Великого Кобзаря?
  2. Що ви знаєте про Шевченка-художника?
  3. Які назви його картин ви запам'ятали?
  4. У якому віці Шевченко зображує себе?
  5. Чи можна з портрета дізнатися про минуле поета?
  6. Який вираз обличчя, очей у Тараса?
  7. Як зображено елементи одягу?
  8. Які фарби використав художник, малюючи портрет?
  9. Які, на вашу думку, риси характеру молодого Т. Шевченка відтворені в автопортреті?

10. Яка портретна деталь підкреслює високий інтелект, геніальність майбутнього поета?

2. Складіть план твору-опису зовнішності людини за розглянутою кар­тиною «Т.Шевченко. Автопортрет. 1840р.».

3. Доповніть словничок:

Вік — молодий, юний, ...

Вираз обличчя — зосереджений, серйозний, одухотворений, ...

Очі — великі, глибокі, карі, проникливі, ...

Волосся — темне, чорне, темно-русе, ...

Риси вдачі — вольовий, мрійливий, ...

Вуста — міцно стиснуті, припухлі, ...

Чоло — високе, розумне, ...

Загальне враження — таємничість, романтична піднесеність, ...

7. Складіть речення з поданими висловами

Високохудожній твір мистецтва. Вартий пензля художника. Вінець творчості. Збуджує уяву. Гідний подиву. Творіння його розуму і серця. Вкарбувалися в пам'ять. Почуття прекрасного.

8. Уявіть ситуацію: Ви в музеї Т. Г. Шевченка в Каневі. Ви стоїте перед
портретом Шевченка і розповідаєте йому про сучасну Україну.


За складеним вами планом і словничком зробіть спочатку усний опис картини Т. Г. Шевченка «Т. Г. Шевченко. Автопортрет. 1840р.», а потім напишіть твір-опис картини у художньому стилі.

V. Підсумки уроку. Рефлексія
  • Над чим сьогодні працювали?
  • Що вдалося, а що не вийшло?
  • Яка допомога потрібна?

VI. Домашнє завдання

Переписати твір з чернетки в зошит для творчих робіт.