Опис роботи вчителя

Вид материалаКонкурс

Содержание


Тип уроку
Хід уроку
II. Основний зміст роботи.
Завжди позначає 2 звуки [ш], [ч]).
А ось вам іще одна загадка
Виконувати може вчитель або заздалегідь підготовлений ансамбль дівчат
На щастя, дитина скоро заспокоїлась і заснула.
На щастя, дитина скоро заспокоїлась і заснула.
III. Підсумок уроку.
Тільки через кохання людина стає людиною! (Шлегель).
Розробка уроку з української мови
Хід уроку
II. Актуалізація опорних знань.
IV. Робота в групах із застосуванням методів дослідження, порівняння та аналізу.
V. Творча робота в групах.
Оцінювання творчої роботи
Форма викладу
Різноманітність лексики
VI. Підсумки уроку.
VII. Евалюація із застосуванням методу „Щит”.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7
Тема: Вставні слова і звертання.

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про вставні слова (словосполучення, речення), звертання; удосконалювати вміння правильно розставляти розділові знаки при цих синтаксичних конструкціях, уміння визначати речення із звертаннями та вставними словами; розвивати особистісні моральні переконання, саооцінку та впевненість учнів у власних силах, толерантне ставлення до оточуючих; формувати гармонійні життєві компетент-ності; виховувати повагу до фольклорних та мовних традицій українського народу, пошану до культурних надбань людства.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, умінь, навичок.

Форма уроку: урок-пошук.

Обладнання: макети сердець (у формі книжки), аудіозаписи українських пісень «Києве мій», «Зіронька» (О. Пономарьов), фонограма пісні «Колискова» (на вірші А. Листопад), плакати з текстами англійською та польською мовами, плакат-ілюстрація до польськомовного завдання («Штовхай автобус»).

Клас: 8

Дата:

Хід уроку

I. Мотивація навчання школярів.

(Епіграф записано на дошці) Відкрий своє серце людям –

тобі відкриється щастя.

Платон


Слово вчителя:

- Діти, я рада знову зустрітися з вами на уроці української мови. Але сьогодні урок особливий. Ми будемо відкривати 9 незвичайних сердець. Я сподіваюсь, що наприкінці наших пошуків ми все ж таки дійдемо до справжнього щастя. Але для цього нам доведеться дружно та творчо попрацювати.

II. Основний зміст роботи.
  • Серце №1

(Відкривається перше серце, на якому написано «Краса»).

- Любі друзі, вам відомо, що краса наших уроків завжди починається з каліграфічної хвилинки.

Щ, щ (учні прописують рядок цих літер, а наступний рядок – каліграфічна вправа з елементів цих букв)

- Давайте згадаємо, яка особливість є в літері Щ стосовно звукового складу нашої мови ( Завжди позначає 2 звуки [ш], [ч]).

Серце №2

Щоб знайшовся слова смак

Баз теорії ніяк.

(Відкривається наступне серце, на якому написано «Теорія»).
  • Отже, діти, давайте пригадаємо, що називається звертанням?
  • Які бувають звертання за будовою?
  • Чим виражаються звертання?

Загадки: відгадати, які розділові знаки ставимо при звертанні?

Злита з хвостиком ця крапка,

невелика, власне, лапка.

Робить паузу, всім знайома,

Як вона зоветься?

(Кома)

Що за знак – стрункий, мов спис.

він над крапкою завис,

спонука до поклику.

Хто ж бо він?

(Знак оклику)

А ось вам іще одна загадка:

Вони для речення багато важать:

турботливо обнімуть, як дружки,

і вставлені слова, й цитату вкажуть,

Давайте ж назовем їх. Це –

(Дужки)
  • Діти, скажіть, які ми вивчили синтаксичні конструкції, що беруться в дужки?
  • Які слова називаються вставними?
  • Для чого вони існують?



  • Ось тепер, я гадаю, ви самостійно можете записати тему нашого уроку, бо ви вже зрозуміли, над якими словами ми сьогодні будемо працювати. (Запис теми в зошити).

Серце №3.
  • А ми з вами продовжуємо відкривати серця. (На третьому серці написано «Спогади»).
  • Щоб іти далі до щастя нам необхідно пригадати відомі вам пісні із звертаннями та записати рядки, у яких вони містяться.

(Якщо діти погано згадують, то ставиться запис пісень «Києве мій», «Зіронька» О. Пономарьова)

Як тебе не любити, Києве мій.

(Після запису цих рядків пригадуємо написання не з дієсловами та записуємо слова Київ та Києве у транскрипції, пояснюючи чергування голосних).

Моя ти зіронько небесная, віч-на-віч ти і я.

(Згадати повну нестягнену форму прикметників та звернути увагу на правопис прислівника).

Серце №4.
  • Молодці, гарно виконали завдання, тож можемо перегортати наші серця далі.

(На четвертому серці напис «Ім’я»).

Взагалі без імення ніхто між людей не буває.

Хто б не родився на світ

родовита людина чи проста,

Кожного з них, породивши,

іменням батьки наділяють.

Гомер

Завдання: письмово скласти речення з побажанням до сусіда по парті, використовуючи шанобливі звертання.

Вельмишановний пане!

Високоповажний...

Добродію!

Панно!


Серце №5.

Де ясніше сонце світить,

Де гарніше зорі сяють?

Де ж солодше пахнуть квіти

Як у нашім любім краю!

(Відкривається серце, на якому написано «Рідний край»).

- Діти, на уроках літератури рідного краю ми з вами знайомились з творчістю талановитої поетеси Антоніни Листопад. Тож послухаємо пісню на її слова та пограємо в гру «Упіймай звертання». Для цього треба уважно слухати пісню та виписувати з тексту пісні звертання. Отже, для вас звучить «Колискова».

( Виконувати може вчитель або заздалегідь підготовлений ансамбль дівчат).

Вже настала нічка,

Засинай, дитино,

Гой-да, гой-да, гай!

Усміхнеться доля –

Золота смерічка.

Дай, Боже, дай.


Вже на ній холоне

учорашній іній.

Гой-да, гой-да, гай!

Виростеш у вільній, доню, Україні.

Дай, Боже, дай.

Виростеш у вільній, сину, Україні.

Дай, Боже, дай.

На щастя, дитина скоро заспокоїлась і заснула.

Серце №6.

Щоб нам просуватися далі, необхідно продемонструвати свої... (Відкриваємо серце, на якому написано «Уміння») вміння.
  • Хто з вас помітив у реченні, яке пролунало одразу після виконання колискової, вставне слово?

Завдання: записати речення, зробити синтаксичний розбір.

На щастя, дитина скоро заспокоїлась і заснула.

З цієї провесни (а може й раніше) снується в твоїй пам’яті дивна мелодія материної пісні.

Серце №7
  • Діти, скажіть, без чого в колективі ніяк не можна обійтись?

(Відкриваємо серце, на якому написано «Допомога»).
  • Допоможіть, будь ласка, мені відновити речення, бо десь я загубила вставні слова.

Завдання: записати речення, додаючи вставні слова, які відповідатимуть характеристиці, поданій у дужках.
    1. ... екскурсію довелося відкласти (почуття).
    2. Парашутистові необхідно мати, ..., міцне здоров’я, ..., сміливість (порядок викладу думок).
    3. Весна, ..., днем красна (джерело повідомлення).

Серце №8
  • Діти, доберіть синоніми до слова «ввічливий». (Коли учні у своїх роздумах доходять до слова «культурний», тоді відкриваємо серце, на якому написано «Культура»).
  • Завдання: відредагувати текст.

Іду я недавно, значить, вулицею і бачу, розумієш, Сергія, як кажуть, власною персоною.

Серце №9
  • Любі друзі, ми вже з’ясували, що у справжньому колективі не можна обійтися без допомоги, а що є ще одним із найважливіших критеріїв для визначення колективу?

(Відкриваємо серце з написом «Дружба»).
  • Сьогодні ми ще більше подружимось не одне з одним, а з представниками інших народів.

Завдання: записати речення, перекласти українською мовою вирази, знайти звертання та вставні слова в різних мовах.
  • Друзья мои, конечно, жить нужно не для себя и не для других, а со всеми и для всех.
  • After a month, however, I started to feel somewhat depressed. (Через місяць, дивна річ, я став почувати себе пригніченим).
  • Pani, zapraszam na spacerek, a panów do pchania woozy. (Пані, запрошуємо вас на прогулянку, а панів – підштовхнути машину). (При перекладі з польської мови використовується плакат-ілюстрація, що є відображен-ням ситуації, описаної в реченні).

III. Підсумок уроку.

(Відкривається останнє серце, на якому намальовано троянди).
  • Дорогі друзі, нам сьогодні залишилось записати останній афоризм, який розкриває смисл кінцевої зупинки в наших пошуках щастя:

Тільки через кохання людина стає людиною! (Шлегель).
  • І я від щирого серця бажаю вам стати справжніми людьми, щасливими!

IV. Оцінювання.

V. Домашнє завдання: написати твір-мініатюру на тему: «Тільки через кохання людина стає людиною!».


РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ


УРОК №27 (8 КЛ. МОВА)

Тема. Двоскладні та односкладні речення різних типів як синтаксичні синоніми.

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про види речень за будовою; поглибити знання учнів про типи односкладних речень шляхом встановлення парадигматичних зв’язків із простими двоскладними реченнями, уміння правильно визначати типи односкладних речень, знаходити їх у текстах та використовувати в мовленні; розвивати логічне мислення, творчу уяву, комунікатині компетентності, моральні почуття, пов’язані з позитивними життєвими компетентностями; виховувати любов до рідної школи, повагу до однокласників та вчителів, пошану до культурних надбань людства.

Обладнання: роздатковий матеріал: схема-алгоритм визначення типу речення, вправи для роботи в групах, таблиця для оцінювання творчого завдання, таблиця для підбиття підсумків роботи в групах, плакат «Правила роботи в групі», таблички з написами «Грудень», «Січень», «Лютий», вирізані з паперу кольорові квіти з наклеєним двобічним «скотчем», маркери та фломастери, аркуші паперу формату А-4 за кількістю учнів у класі, 6 аркушів паперу формату А-3.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Клас: 8

Дата:

ХІД УРОКУ

I. Організаційний етап. Каліграфічна хвилинка.

(Учні прописують рядок букв Ш, ш, які пропонується записати не тільки правильно з точки зору каліграфії, а й використовуючи особисті знахідки в написанні, які не повинні в корені суперечити каліграфічним вимогам; другий рядок учні прописують каліграфічну вправу з елементів цих букв).

II. Актуалізація опорних знань.

1. Слово вчителя:
  • Діти, ми з вами вже вивчили різні види речень за будовою. Пригадайте, на які групи розподіляються всі прості речення за наявністю головних членів речення. (Двоскладні та односкладні).
  • А щоб пригадати, на які види за цією структурою поділяються односкладні речення, подивіться на плакат на дошці, де символічно зображено ці види.










  • Подумайте та скажіть, на який тип односкладних речень указує кожен із малюнків; чому таким символом зображено саме цей тип речення?

2. Робота за алгоритмом.

Проаналізувати речення за алгоритмом (усно).

Першого вересня було розпочато новий навчальний рік. (Безособове)

До школи йдуть весело та бадьоро. (Неозначено-особове)

Алгоритм

1) Чи має аналізоване речення два головних члени?

____________________________________________

↓ ↓

Так Ні

Двоскладне речення

2) Чи виражений член речення іменником у називному відмінку?

____________________________________________

↓ ↓

Так Ні

Називне речення

3) Чи виражається в реченні дія, яка відбувається без активної участі особи, незалежно від носія стану?

____________________________________________

↓ ↓

Так Ні

Безособове речення

4) Чи вказує форма дієслова – головного члена на конкретну особу?

____________________________________________

↓ ↓

Так Ні

Означено-особове речення

5) Чи означає присудок дію або стан невизначених осіб?

____________________________________________

↓ ↓

Так Ні

Неозначено-особове

6) Чи означає присудок дію, що може стосуватися будь-кого із людей?

____________________________________________

↓ ↓

Так Тип односкладного речення визначено

Узагальнено-особове речення

III. Оголошення теми та мети уроку.

- Діти, згадайте, які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.

- Сьогодні ми познайомимося з новим типом синонімів – синтаксичними. Будемо розглядати, як змінюється смисл висловлювання від його побудови та будемо порівнювати для цього двоскладні та односкладні речення.

- Щоб нам плідно попрацювати, робота буде відбуватися в групах.

(На початку уроку розставляємо парти з використанням методу «Кав’ярня» (поділяємо на три групи) і діти на першому етапі займають місця за бажанням).
  • Зараз ми сформуємо групи за назвами зимових місяців.

(Учитель підходить до кожного учня та говорить назву одного з місяців, а учень обов’язково повторює «свій» місяць; підходячи до другого учня учитель проголошує назву іншого місяця – учень повторює...)
  • Діти, будь ласка, займіть свої місця біля відповідних табличок, створивши групи.
  • Нагадую, що вам необхідно обрати Спікера (керівника групи), Секретаря, Спостерігача (тайм-кіпера), Доповідача (Доповідач протягом уроку може змінюватись за бажанням учнів).
  • Секретарям роздаються протоколи, які вони будуть вести протягом усього уроку.
  • Обов’язково, поки секретарі записують прізвища, згадайте правила поведінки при роботі в групах.

(Правила записані на плакаті біля дошки).


Протокол роботи групи «Грудень»

Прізвище, ім’я

Бажання брати участь у роботі групи

Розуміння і дотримування інструкцій

Внесення ідей, пропозицій

Здатність упевнено захищати свої погляди

1.













2.













3.













4.













5.













6.













7.













8.















+ високий;  достатній; - середній; 0 низький

Правила роботи в групі:
  1. Говоріть по черзі, а не всі одночасно.
  2. Не перебивайте того, хто говорить.
  3. Критикуйте ідеї, а не особу, що її висловила.
  4. Поважайте всі висловлені думки (точки зору).
  5. Не смійтеся, коли хтось говорить, за винятком, якщо хтось жартує.
  6. Не змінюйте тему, яку обговорюєте.
  7. Намагайтесь заохочувати до участі в обговоренні питання інших.

IV. Робота в групах із застосуванням методів дослідження, порівняння та аналізу.

Завдання 1. Прочитайте речення, визначте, які з них можна перетворити на означено-особові, і запишіть їх. З’ясуйте, чому інші речення не підлягають такому перетворенню.
  1. Ви розкажіть ваші враження від нашої школи.
  2. Петро вчиться в десятому класі.
  3. Ти виконав роботу відмінно.
  4. Я поспішаю на урок.
  5. Ми виконаємо домашнє завдання легко.
  6. Діти радіють перерві.
  7. Ми довго милувалися натюрмортом у кабінеті малювання.
  8. Ручка перестала писати.

(Після того, як учні виконали завдання та відповіли на поставлені питання, учитель звертає увагу на ті пари двоскладних та односкладних речень, які вдалося утворити).
    • Що спільного в цих реченнях?
    • Чим вони відрізняються?
    • Що можна сказати про смисл цих речень?
    • Діти, такі синтаксичні конструкції називаються синтаксичними синонімами.

Завдання 2. Порівняйте пари речень. Доведіть, що одне з них є безособовим.
  1. Пахнуть квіти на шкільному подвір’ї. – Пахне квітами на шкільному подвір’ї.
  2. Я не сплю на уроці. – Мені не спиться на уроці.
  3. Вітер пострушував у саду яблука. – Яблука в саду пострушувало вітром.

Проблемне питання: Яке з 2-х речень ближче за значенням до безособового «Мені не спиться на уроці»?

Я не сплю на уроці.

Я не можу спати на уроці.

Думку обґрунтуйте.

(Після кожного завдання учитель нагадує про необхідність робити записи в протоколах).

Завдання 3. Перепишіть безособові речення і замініть їх синтаксичними двоскладними синонімами. Підкресліть головні члени речень.
  1. На уроці фізичної культури йому треба було виконувати підтягування на жердині.
  2. Недовго їм довелося списувати.
  3. Часом їй доводилось виконувати стільки завдань з хімії, що вона дуже стомлювалась.
  4. Катерині сьогодні щастило.

Завдання 4. Перебудуйте двоскладні речення на неозначено-особові, з’ясуйте, якого значення набуває присудок у неозначено-особових реченнях.
  1. Учні пишуть у шкільній газеті про зустріч із відомою поетесою Галиною Ільєвою. (Пригадуємо разом з учнями, що ця поетеса була гостею загальношкільного фестивалю «Пісня – злет душі людської», де продемонструвала власні успішні досягнення на культурній ниві.)
  2. Учитель повідомив нас про результати контрольної роботи.
  3. Учитель фізкультури зарахував мене в секцію легкої атлетики.
  4. У кабінеті біології цікаві експонати затримали нас ще на декілька хвилин.

V. Творча робота в групах.

Скласти твір-мініатюру на тему: «Мій шкільний день».

Група «Грудень» використовує лише означено-особові речення (Наприклад: Прийшов до школи о 7.45. Довго стояв у дверях, щоб зайти...)

Група «Січен» використовує лише називні речення, наприклад: Дорога. Ожеледь. Школа...

Група «Лютий» використовує лише двоскладні речення.

(Після закінчення роботи, на яку дається до 7 хвилин, Доповідачі з кожної групи «озвучують» свої твори, які учні кожної групи маркерами записали на аркуші формату А-3, а потім прикріплюють усі роботи на одну дошку).
  • Діти, ви прослухали всі роботи, а тепер час їх оцінити. Свої оцінки знаками «+» та «–» будете заносити до підсумкової таблиці (аркуші формату А-3), але спочатку давайте визначимо критерії, за якими можна оцінити твори. (Учні пропонують свої варіанти, а в таблицю записуємо найсуттєвіші, наприклад: розкриття теми, емоційність...).
  • Нагадую, що спочатку ви повинні оцінити роботи інших груп, а наприкінці свою власну.

Оцінювання творчої роботи

Критерії

«Грудень»

«Січень»

«Лютий»

Розкриття теми










Форма викладу










Емоційність










Різноманітність лексики






















(Критерії учні вписують самостійно, але в усіх вони повинні бути однаковими)

Після наклеювання результатів оцінювання робимо висновок про те, якій групі сьогодні максимально вдалося справитись із завданням.

VI. Підсумки уроку.

Діти, сьогодні на уроці ми намагалися дослідити синтаксичні синоніми – односкладні та двоскладні речення. Тож давайте вирішимо:
  1. Що таке синтаксичні синоніми?
  2. Чи є односкладні та двоскладні речення синтаксичними синонімами?
  3. Чи всі двоскладні речення можна переконструювати на односкладні?
  4. Чи всі односкладні речення можна замінити двоскладними?
  5. Як змінюється смисл речення при заміні його синтаксичним синонімом?
  6. Чи доцільно в мовленні використовувати лише двоскладні речення? лише односкладні?
  7. Чи завжди слід виконувати синонімічну заміну?
  8. При використанні речень яких типів за будовою наше мовлення буде змістовним, емоційним, культуроносним, естетичним?

VII. Евалюація із застосуванням методу „Щит”.

- Сьогодні, діти, ми плідно попрацювали, а зараз візьміть фломастери та намалюйте ваш улюблений куточок того, про що сьогодні говорилося в кожному з наших завдань. Так, вам треба намалювати улюблений куточок школи.

(Діти протягом 2-х хвилин малюють, дуже схематично).

- Я думаю, що ви розумієте: улюблений куточок –це те місце, де вам подобається, де вам затишно, яке вас захищає. Отож візьміть свої аркуші, як щит, та повільно пройдіться по класу: може ви знайдете щити, що подібні до вашого, а може побачите незвичайний для вас улюблений куточок вашого товариша. Обговоріть, чому саме ваші друзі обрали цю частинку школи.

(Після обговорення, учні вивішують свої малюнки на вільну дошку).

- А зараз подаруйте вашу квітку вдячності тій розповіді, що втілилася в малюнку, яка вас найбільше вразила. (Діти підходять до дошки та кріплять паперові квіточки до тих малюнків, які, на їх думку, відповідають їхнім уподобанням).

VIII. Домашнє завдання. Оцінювання.

- Любі мої, робота сьогодні була дуже творчою, плідною, експресивною. Секретарі груп здають свої протоколи, за якими ваша робота в балах буде оцінена. Удома ви пригадаєте все те, про що ми сьогодні з вами говорили, та напишете твір-мініатюру на тему: «Не кажи не вмію, а кажи – навчусь». У творі обов’язково використовуйте двоскладні та односкладні речення.


Бінарний урок-реквієм (11-й клас, історія+література)