Урок № дата клас тема: Об’єкти технологічної діяльності. Методи проектування
Вид материала | Урок |
- Тема. Методи проектування на уроках трудового навчання, 198.2kb.
- Зміст Від авторів Проектування як складова сучасного виробництва та життєдіяльності, 2422.87kb.
- Виробнича стратегія та проектування структури змін, 95.62kb.
- Формат опису модуля, 47.98kb.
- Перелік дисциплін, які виносяться, 177.67kb.
- 1: військовослужбовці та відносини між ними, 297.1kb.
- Становлення науки про проектування. Огляд досліджень в області методології проектування, 147.21kb.
- Методика організації проектно-технологічної діяльності учнів на уроках обслуговуючої, 1462.27kb.
- І в англомовних країнах. Бойко Л. А. Вчитель інформатики та профільного навчання Тридубської, 92kb.
- Перелік робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням, 97.13kb.
Мета: згідно теми проекту вибрати аналог-прототип та вдосконалити його характеристики; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення.
Обладнання: папки з завданнями та зразками об’єктів трудової діяльності, готові вироби.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 15 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 60 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
Які методи використовують для конструювання та створення нових конструкцій?
Який порядок використання методу фокальних об’єктів?
^ Коли використовують метод фантазування?
ІІІ. Практична робота
Послідовність виконання роботи
- На основі інформації вибрати аналог-прототип для виробу. Вимоги для виробу: точені деталі з деревини, точені деталі з металу, деталі з металу ручної обробки, оздоблення різьбленням або розписом.
- Сформувати мікрогрупи для створення та виготовлення виробу.
- Самостійно за допомогою методу фокальних об’єктів спробувати змінити або вдосконалити виріб враховуючи вимоги до виробу.
- Адаптувати за допомогою вчителя ідею виробу до технологічних умов майстерні.
- Виконати попередні ескізи деталей та затвердити у вчителя.
ІV. Підсумки роботи
Домашнє завдання: завершити виконання завдання.
Базова модель для конструювання
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___
^ Тема. Геометричне різьблення.
Мета: вдосконалити уміння виконувати геометричне різьблення; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
Обладнання: відходи деревини, косі різці, схеми різьблення та орнаментів, роздатковий матеріал, оздоблені геометричним різьбленням вироби.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 15 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 60 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
Яка послідовність утворення тригранної виїмки?
Які недоліки можуть бути при різьбленні тригранної виїмки?
^ Яких правил безпечної роботи необхідно дотримуватися під час різьблення?
Що таке орнамент?
ІІІ. Практична робота
(учні працюють в мікрогрупах)
Інструктаж
Різьблення виконується в такій послідовності.
- Розмічання олівцем, циркулем та вимірником орнаменту чи композиції;
- Наколювання гострим різаком у вертикальному положенні променів від центра до вершин;
- Зрізування різаком в похилому положенні елементів пірамідки за волокном.
Правила безпечної роботи
- Працювати тільки добре загостреним різаком.
- Ручка повинна бути без тріщин а лезо не повинне хитатися.
- Не різати в напрямі руки та пальців. Постійно слідкувати за положенням руки, яка підтримує дощечку.
- Не відволікатися.
- При відчутній втомі руки відкласти різак гострим від себе так, щоб він не виступав за межі верстака та розім’яти руку.
Послідовність виконання роботи
- Прийоми тригранно-виїмкового різьблення. Виготовлення стрічкового орнаменту та розети. (за роздатковий матеріалом)
- Створення орнаментів та композиції для оздоблення виробу.
ІV. Підсумки уроку
Домашнє завдання: ^ Скласти декілька композицій з використанням елементів геометричного різьблення. Продумати послідовність виготовлення деталей.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___
^ Тема. Практична робота. Виготовлення виробу. Технологічна документація.
Мета: вдосконалити уміння виконувати технологічні операції; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
Обладнання: столярні та слюсарні інструменти, свердлильний верстат та комплект свердел, токарний верстат СТД 120 М, стамески до токарного верстата.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 10 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 65 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
Як правильно підібрати заготовку? (з припуском на обробку)
Як правильно розмістити контури заготовки на матеріалі? (скраю але з припуском на обробку, з максимальною економією матеріалу)
^ Які інструменти використовують для розмічання на деревині та деревинних матеріалах?
Яких правил безпечної роботи необхідно дотримуватися при роботі з розмічальними інструментами?
^ Яких правил безпечної роботи необхідно дотримуватися при роботі з різальними інструментами?
ІІІ. Практична робота
Інструктаж
- Вибирати заготовки необхідно з припуском на обробку та без вад.
- Для розмічання вибирають базові сторони, при необхідності їх обробляють та вирівнюють.
- Риски розмічання проводять один раз, щоб не збитися до якої риски обробляти.
- Обробляють з постійним контролем.
- Для токарного верстата заготовку квадратного перерізу обробляють до восьмигранника та намічають центри. Заготовка повинна бути без поздовжніх тріщин.
Правила безпечної роботи
- Працювати добре загостреним та налагодженим інструментом без видимих ознак несправності.
- Інструментами з гострими ріжучими частинами не працювати на руку, на живіт чи груди.
- Класти інструменти так, щоб вони не виступали за межі верстака та гострими частинами від себе.
- Заготовки з дерева для токарного верстата вибирають без видимих вад: поздовжніх тріщин, сучків.
- На токарному верстаті СТД 120 М працюють тільки після перевірки учителем установки заготовки, підручника, заземлення.
- Під час роботи не відволікатися.
Перелік технологічних операцій: деревина - розмічання, вирізування, видовбування, стругання, свердління, точіння деревини; метал – розмічання, вирізування, рубання, обпилювання.
ІV. Підсумки уроку
Заключний інструктаж. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: виготовлення чистового варіанту технологічної документації виготовлених деталей.
клас | Технологічна картка на виготовлення рукоятки до надфіля | ||
Матеріали | | ||
^ Деревина твердої породи 120х20 мм | |||
№ | Операція | Ескіз | Інструменти |
1 | Закріпити заготовку. | | ^ Спец пристосування 1, задній центр 2, ключ до патрона, ТВ-6. |
2 | Обточити заготовку до діаметра 18,3мм на довжину 85мм. | | ^ Прохідний різець, ШЦ1, лінійка, кронциркуль. |
3 | Проточити фасонну канавку довжиною 34мм до діаметра 14мм | | ^ Фасонний різець,ШЦ1, лінійка, кронциркуль. |
4 | Обточити ступінь під кільце на довжину 9 мм до діаметра 11,5 мм, зняти фаску 1х450. | | ^ Прохідний прямий різець, прохідний упорний різець, ШЦ1. |
5 | Заокруглити торець R4 мм при довжині заготовки 81 мм. | | ^ Фасонний різець, відрізний різець. |
6 | Відшліфувати крупно-зернистою а потім дрібнозернистою шкуркою до Ø 18мм. | | ^ Шліф матеріали з різною зернистістю. |
7 | Відрізати на довжину 81 мм. Шийка 6мм. | | Відрізний різець. Слюсарна ножівка. ШЦ1. |
8 | Просвердлити отвір Ø4 мм на довжину 40мм. | | Задня бабка, свердлильний патрон, свердло Ø4, ШЦ1. |
9 | Виготовити кільце. Одягнути його на рукоятку. Зняти припуск по довжині. | | ^ Лещата, слюсарна ножівка, ШЦ1, накладні губки, напилки. |
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___
Тема. Практична робота. Виготовлення виробу або його елементів.
Мета: вдосконалити уміння виконувати технологічні операції при обробці конструкційних матеріалів; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
Обладнання: столярні та слюсарні інструменти, свердлильний верстат та комплект
свердел, токарний верстат СТД 120 М, стамески до токарного верстата, токарно
гвинторізний верстат ТВ 6М.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 10 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 65 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
Як досягти якісної поверхні металевої деталі при обробці на ТВ 6М?
Коли використовують задню бабку на токарно-гвинторізному верстаті?
^ Якою стамескою виконують чорнове обточування деревини?
Які є способи надання точеній поверхні естетичного вигляду?
ІІІ. Практична робота ( Інструктаж)
- Обточування починають з чорнового обдирання реєром.
- Циліндричну поверхню формують мейселем.
- На базі циліндричної поверхні виконують фасонні виточки реєром або мейселем.
- Після чистового обточування поверхню шліфують крупнозернистим а потім середньозернистим та дрібнозернистим наждачним матеріалом на тканинній основі.
- На ТВ 6М спочатку виконують чорнове обточування з використанням товстої стружки (глибина різання до1,5 мм) при більшій подачі. Для чистового обточування залишають припуск 0,2 – 0,4 мм на діаметр.
- Чистове обточування виконують з малою глибиною різання та з мінімальною подачею. Для покращення якості поверхні збільшують частоту обертання шпинделя.
Правила безпечної роботи
- Перед запуском токарного верстата необхідно щоб учитель перевірив кріплення заготовки, виставлення підручника з зазором до 3 мм.
- Працювати тільки в спецодязі. Спецодяг повинен бути застібнутий або зав’язаний на всі ґудзики або зав’язки.
- Стамески подавати до заготовки плавно та міцно їх тримати.
- Користуватися всіма засобами захисту.
- Не зупиняти заготовку руками та не наближати руки та інструмент до частин що обертаються.
Перелік технологічних операцій: деревина - вирізування, стругання, свердління, точіння деревини; метал – вирізування, рубання, обпилювання, точіння, шліфування.
ІV. Підсумок уроку
Заключний інструктаж. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: виготовлення чистового варіанту технологічної документації виготовлених деталей.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___
^ Тема. Практична робота. Виготовлення виробу або його елементів.
Мета: вдосконалити уміння виконувати технологічні операції при обробці конструкційних матеріалів; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
Обладнання: столярні та слюсарні інструменти, свердлильний верстат та комплект
свердел, токарний верстат СТД 120 М, стамески до токарного верстата, токарно
гвинторізний верстат ТВ 6М.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 10 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 65 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
В якій послідовності відбувається оптимальне шліфування металевої поверхні?
Як полірують металеву поверхню?
^ Які є способи виточування конічних поверхонь на ТВ6М?
ІІІ. Практична робота
Інструктаж
- Обточування починають з чорнового обдирання реєром.
- Циліндричну поверхню формують мейселем.
- На базі циліндричної поверхні виконують фасонні виточки реєром або мейселем.
- Після чистового обточування поверхню шліфують крупнозернистим а потім середньозернистим та дрібнозернистим наждачним матеріалом на тканинній основі.
- На ТВ 6М спочатку виконують чорнове обточування з використанням товстої стружки (глибина різання до1,5 мм) при більшій подачі. Для чистового обточування залишають припуск 0,2 – 0,4 мм на діаметр.
- Чистове обточування виконують з малою глибиною різання та з мінімальною подачею. Для покращення якості поверхні збільшують частоту обертання шпинделя.
Правила безпечної роботи
- Перед запуском токарного верстата необхідно щоб учитель перевірив кріплення заготовки, виставлення підручника з зазором до 3 мм.
- Працювати тільки в спецодязі. Спецодяг повинен бути застібнутий або зав’язаний на всі ґудзики або зав’язки.
- Стамески подавати до заготовки плавно та міцно їх тримати.
- Користуватися всіма засобами захисту.
- Не зупиняти заготовку руками та не наближати руки та інструмент до частин що обертаються.
Перелік технологічних операцій: деревина - вирізування, стругання, свердління, точіння деревини; метал – вирізування, рубання, обпилювання, точіння, шліфування.
ІV. Підсумки уроку
Заключний інструктаж. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: виготовлення чистового варіанту технологічної документації виготовлених деталей.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___
^ Тема. Оздоблення виробу.
Мета: вдосконалити уміння виконувати оздоблення дерев’яних деталей; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
Обладнання: косі різаки, зразки геометричного різьблення, деталі, ТВ 6М, слюсарний інструмент.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 10 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 65 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
Яка послідовність вирізування тригранної пірамідки?
Як ще можна оздобити дерев’яні поверхні?
Як правильно зрізувати надколені елементи тригранної пірамідки?
ІІІ. Практична робота
Інструктаж
- Перед різьблення поверхню необхідно підготувати: відшліфувати.
- Нанести за допомогою розмічального інструмента контури орнаментів та композиції.
- Наколоти елементи при вертикальному положенні різака. Вершина різця ставиться в центр піраміди.
- Зрізати елементи тригранної пірамідки.
- Якщо виїмка велика та глибока, то зрізують елемент декілька разів а не весь зразу.
- Дуже мілким наждачним папером злегка відшліфувати поверхню.
Правила безпечної роботи
- Працювати в спецодязі.
- Користуватися тільки добре налагодженим інструментом.
- Не виконувати різання в напрямку грудей, живота та утримуючої руки.
- Не передавати інструмент гострою частиною вперед
- Добре утримувати або кріпити деталі в пристосуваннях.
- Не відволікатися підчас роботи.
Практична робота.
- Виконання інших деталей з деревини та металу.
- Підготовчі роботи до різьблення.
- Виконання оздоблення дерев’яних деталей геометричним різьбленням.
ІV. Підсумки уроку
Заключний інструктаж. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: виготовлення чистового варіанту технологічної документації виготовлених деталей.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___
^ Тема. Оздоблення виробу. Опорядження виробу.
Мета: закріпити навички з особливостей технологічного процесу підготовки деревини до опорядження; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
Обладнання: шліфувальні матеріали різної зернистості, полірувальна паста ГОИ,
пристосування для шліфування та полірування, інструменти для оздоблення.
Тип уроку: практичний.
Структура уроку
І. Організаційний момент 5 хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 10 хв
ІІІ. Практична робота……………………… 65 хв
ІV. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
Для чого виконують опорядження дерев’яних поверхонь?
Які матеріали використовують для опорядження?
Як найпростіше полакувати мілкі деталі?
ІІІ. Практична робота
Інструктаж
Оскільки лакування та фарбування деревини та металу супроводжується виділенням в повітря токсичних речовин, то виконувати опорядження можна тільки за наявності витяжної шафи. Оскільки в майстерні її немає, то учням заборонено виконувати опорядження.
Вам необхідно якнайкраще підготувати металеві та дерев’яні поверхні до опорядження.
Поверхні необхідно відшліфувати а металеві поверхні відшліфувати та відполірувати пастою ГОИ.
Для шліфування металевих та дерев’яних поверхонь необхідно використовувати різні шліф шкурки щоб не забруднити дерев’яну поверхню.
Для оптимізації шліфування необхідно змінювати наждаковий папір на декілька номерів зернистості в більшу сторону (на менше зерно). Наприклад, для грубого шліфування використаємо наждаковий папір з зернистістю Р80, для середнього шліфування Р120 або Р150, для чистового шліфування – Р220, Р240, для фінішного шліфування – Р320, Р360.
Правила безпечної роботи
Під час шліфування не можна близько нахиляти голову до місця шліфування оскільки зернини абразиву можуть відірватися, спружинити від волокон деревини та попасти в очі.
Після шліфування та полірування не можна брудними руками торкатися очей та слизових оболонок рота та носа.
Ні в якому разі не здувати тирсу та ошурки. Потрібно акуратно змести їх щіткою та поверхню верстака протерти вологою ганчіркою.
ІV. Підсумки роботи
Заключний інструктаж. Виставлення оцінок.
УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___