І в англомовних країнах. Бойко Л. А. Вчитель інформатики та профільного навчання Тридубської зош і-іііст. Предмет : профільне навчання Клас 11 клас Технологічний профіль Тип урок

Вид материалаУрок
Подобный материал:
Тема Ділове листування. Вимоги до оформлення листів в Україні і в англомовних країнах.

Бойко Л.А.

Вчитель інформатики та профільного навчання Тридубської ЗОШ І-ІІІст.

Предмет : профільне навчання

Клас 11 клас

Технологічний профіль

Тип уроку: інтегрований урок (українське ділове мовлення, англійське ділове мовлення, профіль «оператор комп’ютерного набору»)

Мета: - закріплення набутих знань з правил оформлення листів та їх корегування;
  • Розвиток швидкості та якості введення інформації англійською мовою на ПК;
  • Виховання культури написання офіційних та приватних листів;
  • Підвищення грамотності, зорової пам’яті;
  • Перевірка практичних навичок розташування структурних елементів приватних та офіційних листів.

Програмний педагогічний засіб, технічне забезпечення : комп’ютери, зразки ділових паперів, картки-завдання

Діяльність учнів

Етапи уроку

Діяльність учнів

Навчальні цілі

Очікувані результати

Організація класу







Інтерес до даної теми

Мотивація навчальної діяльності

Ведення бесіди про листи

Підготовка учнів до дорослого життя

Зацікавлення вивченням даної теми

Оголошення теми та мети уроку

Слухають вчителя

Ознайомлення з темою




Перевірка знань та умінь

Закріплюють отримані знання

Вмінні працювати і оцінювати свої знання та знання члена пари

Оцінюють себе і роботу пари, вміння висловлюватись


Хід уроку

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя українського ділового мовлення

Нам пощастило: ми живемо в ХХІ сторіччі, в епоху швидкостей, невпинних змін політиці, економіці, бізнесі, техніці. Які вона ще подарує нам сюрпризи, ми навіть не можемо уявити. Але щоб встигати за всіма змінами, нам треба володіти інформацією. Чим, на ваш погляд, є інформація сьогодні?

Хто в змозі володіти самою сучасною інформацією?

І тому ви, мабуть, здогадалися, чому сьогодні урок, присвячений правилам оформлення листів, ведуть три вчителі. На одному уроці зустрінуться три предмети.

Серйозні зміни, що відбуваються в нашій країні як у сфері зовнішньополітичних відносин, так і в галузі культури, торгового та економічному розвитку, викликають підвищений інтерес до вивчення мов.

Знання мов та вміння працювати на комп’ютері виховали нині політичних діячів, бізнесменів нової формації. Ці навички потрібні для встановлення економічних, політичних, наукових та культурних зв’язків між громадянами різних країн, підтримки ділових та торгових відносин з закордонними фірмами.

Але, на жаль, темп сучасного життя, що випереджає розвиток новітніх технічних засобів зв’язку, спричинив те, що ми втратили інтерес до листування та навичок створення листів.

Незважаючи на те, що в останні десятиліття різко зросла роль сучасних технічних засобів, таких як телефон, телеграф, факс, листи використовуються як один з важливих каналів.

Офіційні листи містять ділову інформацію.

Як на Україні так і у зарубіжних країнах відпрацьований єдиний стиль оформлення листів.

Хочеться провести таку паралель: написати діловому партнеру листа – все одно, що познайомитися з дівчиною. Вам потрібно справити хороше враження і своїм зовнішнім виглядом, і манерою поведінки, особливо тоді, коли ви тільки вступаєте в контакт. У такому разі ваш лист – це ваша візитна картка. Там немає дрібниць, усе важливо: і бланк, і стиль, і оформлення, і зміст.

Але, на жаль, те, що є традиційним для цивілізованих країн, поки ще не стало нормою життя для нашої молодої держави.

Таким чином тема нашого уроку «Ділове листування. Вимоги до оформлення листів в Україні і в англомовних країнах».

Сьогодні ми будемо працювати парами і з вами будуть працювати три вчителя.

Отже, почувши тему сьогоднішнього уроку, вивчивши на попередніх уроках українського, англійського ділового мовлення тему «Ділове листування» та маючи навики машинопису, скажіть яких результатів знань ми маємо домогтися? (відповіді дітей)

Бажано, щоб супутником будь-якої справи людини був успіх. Прочитайте епіграф до нашого уроку, де сказано, що успіх – це не пункт прибуття, а вічна подорож. Тож крокуйте до успіху, очікуючи на такі результати:
  • Закріпити набуті знання правил оформлення ділових листів;
  • Дотримуватися культури написання офіційного листа;
  • Спів ставити структуру оформлення ділового англійського і українського листа;
  • Удосконалити навички практичної роботи з комп’ютером (швидкість і грамотність друкування);
  • Вчитися успішно співпрацювати на уроках в парах.

ІІ. Етап всебічної перевірки знань.

Інтелектуальна розминка: актуалізація раніше набутих знань, їх узагальнення

Вчитель профільного навчання.

Перед вами зразки двох листів з українського і англійського ділового мовлення, пропоную перечитати їх, подумати і записати на аркуші паперу, до якого типу ділових листів, на вашу думку вони належать. В кінці уроку після узагальнення вивченого матеріалу ми маємо перевірити правильність вашої відповіді. Крім того перед вами лежить таблиця з критеріями оцінювання кожного завдання і разом з нами ви оціните свої вміння і навички.

Лист-скарга

Лист-пропозиція

Вчитель українського ділового мовлення. На уроках українського і англійського ділового мовлення ми вивчали види ділових листів та їх структуру оформлення. Які ви знаєте види?

Для того щоб ви краще налаштувалися на роботу, пропоную згадати як на українській та на англійській мові основні вимоги до оформлення ділових листів.

Правила написання листа:
  1. Починай свій лист із звернення, яке є формою ввічливості.
  2. Кожну думку починай з нового абзацу.
  3. Дотримуйся відповідної лексики ділового листування.
  4. Не будь агресивним
  5. Будь конкретним, не вживай скорочень
  6. Дуже важливим є вибір завершальних речень

Таким чином ми дійшли до структури ділового листа, зараз ми спробуємо вивести схему ділового листа.

Учень. Напрошується висновок що, як український так і англійський лист має однакову структуру.

Звернення

Основна частина

Заключна частина

Вчитель профільного навчання. Повернемось до текстів з якими працювали на початку уроку. Прочитайте їх вголос. З’ясуємо до яких видів листів вони належать і чому. Оцініть себе. Правильна відповідь – 1 бал.

Практична частина.

Завдання 1. Правильно оформити структуру листа. Відповідь – 4 бали

Завдання 2. Написати і надрукувати листи з ділового українського мовлення (лист-подяку, лист-вітання, лист-прохання). Від форматуйте його якнайкраще, де можливо вставте картинку. Завдання на картках

Скласти лист-подяку місцевим підприємцям від імені вчителів та учнів школи за благодійний внесок в ремонт школи.

Скласти лист-вітання колективу школи з нагоди 50-річчя закладу від вдячного випускника.

Скласти лист-прохання від дирекції школи про проходження виробничої практики на базі місцевого господарства.

ІІІ. Підсумок

Підрахуйте одержані бали і здайте картки з таблицею оцінювання. Ваші оцінки за урок.

Повертаємось до записаного на дошці. Чи зуміли ми виконати завдання, які були поставлені на початку уроку. Ваші думки.

Ви працювали дуже старанно і продемонстрували чудові вміння писати листи. Та пам’ятайте, що практика – єдиний шлях до майстерні. Ми мали справу тільки з деякими видами листів, але багато ще треба зробити та вивчити. Все у вас виходить добре та пам’ятайте слова, які прозвучали на початку уроку: успіх – це не пункт прибуття, а вічна подорож.

Залишається тільки сподіватися, що наш урок сьогодні переконав вас у потребі володіти правилами листування, і не лише ділового.


Додаток

Картка-таблиця критеріїв оцінювання

Визначте тип листа




1 бал




Завдання№1

Швидкість друкування

Правильність оформлення


1 бал

3 бали




Завдання№2

Швидкість друкування

Форматування

Правильність оформлення


1 бал

2 бали

1 бал




Активність

3 бали




всього