Урок № дата клас тема: Об’єкти технологічної діяльності. Методи проектування

Вид материалаУрок

Содержание


Основні поняття
Хід уроку
Сила струму за такого з'єднання залишається незмінною I
Тема. Ремонт побутових нагрівальних пристроїв.
Основні поняття
Очікувані результати
Хід уроку
1. Класифікація побутових нагрівальних електроприладів за їх призначен­ням.
2. Конструктивні особливості нагрівальних приладів.
3. Правила безпечної праці при користуванні побутовими нагрівальними електроприладами.
4. Технологія виявлення несправностей електроприладів та їх усунення.
Які є групи нагрівальних електричних приладів?
Тема. Вибір теми проекту. Первинний інструктаж.
Хід уроку
Які елементи виробів можна виконати на верстатах?
Орієнтовний перелік тем: ручка дверна, свічник.
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Тема. Послідовне з'єднання споживачів. Паспортні дані побутових споживачів.

Мета: ознайомити учнів з особливостями послідовного з'єднання споживачів та джерел живлення; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.

^ Основні поняття: послідовне з’єднання, почергове з’єднання, незалежне ввімкнення

Обладнання: електротехнічний конструктор, плакати з різними видами з’єднань

споживачів електричної енергії, набір електромонтажного інструменту,

електромонтажний інструмент


Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 25 хв

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Практична робота………………………45хв

VІ. Підсумки уроку 3 хв

VIІ. Домашнє завдання 2 хв

^ Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів

Фронтальне опитування.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Послідовне з'єднання споживачів.

Тобі вже відомо, що в паспорті електричного споживача записані дані електричних величин, які забезпечують його надійну роботу. Якщо, наприклад, на цоколі електричної лампи виконано напис 4,5 В - це означає, що при ввімкненні в електричне коло із зазначеною напругою її спіраль розігрівається до температури, яка викликає до­статнє (нормальне) світіння.

А як світитимуть дві або більша кількість ламп, якщо їх вивідні контакти з'єднані почергово, тобто послідовно між собою та з джере­лом електричної енергії?

Склавши електричне коло таким способом з'єднання електричних ламп, помітимо, що яскравість їх світіння зменшилась порівняно з тим, як світилась би одна з них при з'єднанні її з цим самим джерелом електричної енергії. Це зумовлено тим, що електрична енергія джерела струму, а отже, і напруга, розподілились між обома лампами, тобто Uзаг, = U1 + U2 Струм при цьому залишається незмінним: Ізагхг. За такого з'єднання напруга, що припадає на кожну елект­ричну лампу, зменшилась і її значення недостатнє для повного нагрівання спіралей ламп.

2. Послідовне з'єднання джерел живлення

А як примусити світитися обидві лампи так, як одна з них світи­лася б при її з'єднанні з одним джерелом електричної енергії? Тобі вже відомо, що за паралельного з'єднання джерел електричної енергії її запас збільшується. Таке з'єднання джерел електричної енергії може призвести до надмірного нагрівання та виходу з ладу спіралі електролампи. Отже, джерела електричної енергії необхідно з'єднати іншим способом. Це можна зробити, якщо мінусову клему одного джерела струму з'єднати з плюсовою клемою іншого, а від спільних виводів « + » і «-» здійснити з'єднання електричних ламп.

За послідовного з'єднання загальна напруга, а отже, і запас електричної енергії двох і більше послідовно з'єднаних між собою джерел електрич­ного струму, дорівнює сумі напруг кожного з них: Uзаг.=U1 + U2 +…

Тобто якщо радіоприймач чи телевізор живиться від джерела стру­му напругою 9 В, це означає, що для цього необхідно взяти шість ба­тарей з напругою на вивідних клемах 1,5 В (1,5 В • 6 = 9 В) і з'єднати «+» першого елемента з «-» другого, «+» другого з «-» третього і т. д.




^ Сила струму за такого з'єднання залишається незмінною Iзаг.=I1=I2.

Головна незручність послідовно з'єднаних споживачів та джерел електричної енергії полягає в тому, що кожен з них є елементом електричного кола. Якщо виходить з ладу один споживач або одне джерело електричної енергії, електричне коло розмикається. Ця незручність усувається при паралельному з'єднанні споживачів та джерел електричної енергії
  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів
  2. Практична робота

Монтаж на панелі розгалуженого електричного кола з паралельним з’єднанням споживачів і джерел електроенергії

VІ. Підсумки уроку

Домашнє завдання: Опрацювати відповідний матеріал за конспектом.

Накреслити електричну схему з кількома з’єднаними між собою електричними лампами та кількома джерелами електричної енергії або ж виконати розрахунок кількості електричних ламп, розрахованих, на напругу 1,5 В, які живляться від джерела струму напругою 220В.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___

^ Тема. Ремонт побутових нагрівальних пристроїв.

Мета: ознайомити учнів з електронагрівальними приладами та навчити виявляти елементарні несправності електроприладів на прикладі електричної праски ; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.

^ Основні поняття: відкритий, захищений, закритий нагрівальний елемент, технічний паспорт, інструкція, автоматичний режим роботи, електропаяльник.

Обладнання: електричні прилади, тестер, плакати, схеми.

^ Очікувані результати: знання конструктивних особливостей побутових електричних

приладів залежно від їх призначення, уміння виконувати демонтажно-монтажні роботи,

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 25 хв

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів 10 хв

V. Практична робота……………………… 35 хв

VІ. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв

^ Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів

1) Які побутові електроприлади вам відомі? Яке їх призначення?

2) Що спільного та в чому відмінність цих приладів?

3) Який вид енергії використовується в цих приладах для їх ро­боти?

III. Вивчення нового матеріалу

^ 1. Класифікація побутових нагрівальних електроприладів за їх призначен­ням.

Для полегшення праці, створення комфортних умов для відпо­чинку людиною сконструйовано безліч електричних приладів. За призначенням їх поділяють на п'ять груп: для приготування їжі (плити, жаровні, каструлі, сковороди); для створення комфортних умов (радіатори, рефлектори, конвектори, каміни); для нагріван­ня рідини (чайники, самовари, кип'ятильники); для особистої гігіє­ни та прасування (праски, фени, бігуді); нагрівальні електроінстру­менти (паяльники, випалювачі, глянсувачі, вулканізатори та інші). Основною частиною цих приладів є нагріваль­ний елемент, виготовлений з ніхромового, фехралевого або нікелево­го дроту у вигляді спіралі.

Електроприлад, у якому тепло передається безпосередньо від його спіралі до предмета, що нагрівається, називається відкритим. Якщо спіраль покривається теплоізоляційними матеріалами, прилад нази­вається захищеним. При вміщенні нагрівальної спіралі в спеціаль­ний ізоляційний корпус нагрівальний елемент називається закри­тим.

Кожен електроприлад має певне призначення, розрахований на певні умови використання, має певні електричні характеристики. Ці дані записуються в технічному паспорті, який у вигляді таблич­ки кріпиться на корпусі приладу. На ній зазначається робоча напру­га, потужність, дата випуску, завод-виготовлювач тощо. До кожного побутового електроприладу додається інструкція-паспорт, де зазна­чаються технічні характеристики, будова та принцип роботи, прави­ла безпечної експлуатації та інші дані.

Промисловість випускає велику кількість різних за конструкцією та призначенням побутових електричних приладів. Особливістю їх конструкції є наявність спеціальних пристроїв, які вмикаються в електричне коло приладу для управління електричним струмом та роботою приладу.

Прилади, які обладнані таким пристроєм, називаються регу­льованими (праска) або автоматичними, а при їх відсутності — нерегульованими (паяльник).


^ 2. Конструктивні особливості нагрівальних приладів.

Паяльник призначений для розплавляння легкоплавких сумішей (припоїв) при спаюванні (з'єднанні) елементів металевих виробів. При нагріванні спіралі тепло передається до мідного стрижня (жа­ла), за допомогою якого розплавляється припій.

Основним елементом електричної праски є терморегулятор — пристрій, що автоматично вмикає або вимикає електричний струм, коли робочий нагрівальний елемент (підошва) нагрівається до певної температури.

Терморегулятор — це біметалева пластина із двох міцно з'єднаних між собою частин, виготовлених з різних металів.

Вона кріпиться на внутрішні поверхні нагрівального елемента (пі­дошви) електропраски. Внаслідок нагрівання пластини по-різному видовжуються і набувають дугоподібної форми. У терморегуляторі електропраски біметалева пластина 2 одним кінцем торкається підо­шви електропраски. У момент ввімкнення приладу в мережу елект­ричного струму контакти 7 і 8 замкнуті. Через певний час, коли спіраль нагріє металевий корпус підошви до певної температури, бі­металева пластина згинається і електричне коло автоматично розми­кається.

Нагрівання спіралі зупиняється. Через деякий час біметалева пластина охолоджується і випрямляється. Знову змикаються кон­такти 7 і 8 і процес «нагрівання» — «охолодження» автоматично повторюється.

Необхідна температура електропраски встановлюється регуля­тором, який з'єднаний з повідковим кільцем. За його допомогою можна змінювати відстань між контактними пластинами 10, 11 та біметалевою пластиною 2. Чим більша буде така відстань, тим біль­ша температура нагрівання біметалевої пластини необхідна для її згинання (деформації) та розмикання контактів 10, 11.

На корпусі електропраски поблизу регулятора нанесена шкала з назвою тканини або інші умовні позначення, які відповідають пев­ній температурі прасування.


^ 3. Правила безпечної праці при користуванні побутовими нагрівальними електроприладами.

Перед тим як вмикати електроприлад в мережу електричного струму, необхідно впевнитись у справності його струмопровідних елементів. Для цього потрібно перевірити стан ізоляційної оболонки електричного шнура, надійність кріплення деталей штепсельної вилки, вимикача, стан нагрівального елемента. Необхідно також з'ясувати, чи не торкаються оголені струмопровідні елементи корпу­су електроприладу.

Якщо за зовнішніми ознаками не виявлено неполадок або ушкод­жень, прилад можна вмикати в електромережу.

^ 4. Технологія виявлення несправностей електроприладів та їх усунення.

Може трапитися так, що прилад не працює. Це означає, що неполадки виникли у закри­тих для огляду місцях приладу. Із метою виявлення та усунення не­поладок прилад знеструмлюють та приступають до виявлення неполадок в елементах електрич­ного кола електроприладу. Виявляють їх за допомогою електричного пробника або тестера після виконання демонтажних робіт.

Якщо виявилось, що несправний нагрівальний еле­мент, його замінюють новим. Закриті нагрівальні елементи ремон­ту не підлягають.

Перевірка справності електронагрівальних приладів здійснюєть­ся в такій послідовності:
  • Контроль справності струмопровідних жил електричного шнура.
  • Контроль справності штепсельної вилки.
  • Перевірка справності контактної колодки та контактних виводів приладу.
  • Перевірка справності нагрівального елемента.

Така послідовність є загальною і обов'язковою майже для всіх ви­падків виявлення несправностей в електричному колі.

Усі роботи необхідно виконувати уважно і ретельно при вимкну­тому з електромережі приладі.

Особливо ретельно необхідно з'єднувати струмопровідні жили проводів з контактами нагрівальних елементів. Слідкувати, щоб ого­лені частини проводів не з'єднувались між собою та з металевим кор­пусом приладу, оскільки це може призвести до короткого замикан­ня та пожежі.

Якщо під час роботи електроприладу відчувається запах диму або помітне іскріння струмопровідних елементів чи прилад не працює, його необхідно негайно вимкнути з електромережі та повідомити про це дорослих.

  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів

^ Які є групи нагрівальних електричних приладів?

Які з них є найрозповсюдженішими?

Яких вимог безпечної праці необхідно дотримуватися під час ремонту електричних приладів?

V. Практична робота

Практична робота проходить у груповій формі. Кожній групі видається нагрівальний прилад.

1. Ознайомлення (вид, назва, призначення) з нагрівальними електричними приладами. (записують у зошит)

2. Ознайомлення з паспортними даними. (записують у зошит)

3. Перевірка справності шнура праски.

4. Перевірка справності нагрівального елемента праски.

5. Перевірка справності інших елементів праски.

Ознайомлення з будовою терморегулятора праски.

VІ. Підсумки уроку

Домашнє завдання: Опрацювати відповідний матеріал за конспектом.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___

^ Тема. Вибір теми проекту. Первинний інструктаж.

Мета: ознайомити учнів з первинним інструктажем, вибрати спільну тему для проекту; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення.

Обладнання: папки з завданнями та зразками об’єктів трудової діяльності, готові вироби, інструкції з безпеки життєдіяльності.

Структура уроку

І. Організаційний момент 10 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 15 хв

ІІІ. Інструктаж з безпеки життєдіяльності 20 хв

ІV. Практична робота……………………… 35 хв

V. Підсумки уроку. Домашнє завдання 10 хв

^ Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів

Які технологічні операції вивчили в першому семестрі?

З яким технологічним обладнанням ознайомилися?

^ Які елементи виробів можна виконати на верстатах?

III. Інструктаж з безпеки життєдіяльності

Інструктаж з безпеки життєдіяльності під час роботи на токарному верстаті по деревині.

1. Загальні положення
  1. До роботи на токарному верстаті допускаються особи, що пройшли медичний огляд, відповідне навчання, інструктажі на робочому місці про безпечні і методи роботи, з охорони праці. Ці знання періодично закріплюють, перевіряють у межах навчальної програми. Проведення інструктажу з техніки безпеки оформляють у журналі.
  2. У робочій зоні можливий вплив таких шкідливих та небезпечних факторів, як рухомі частини устаткування, електричний струм.

1.3. Небезпечність у роботі: пошкодження очей стружкою що відлітає; поранення рук, тіла внаслідок поганого закріплення деталей; доторкання до деталі, яка обробляється; неправильне поводження із різцем; осколки погано склеєної деревини.

1.4. Виконуйте тільки роботу, доручену керівником, учителем.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Одягніть спецодяг, застебніть його на всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір.

2.2. Перевірте надійність кріплення захисного кожуха пасової передачі.

2.3. Перевірте надійність з'єднання захисного заземлення, занулення з корпусом верстата.
  1. Приберіть з верстата всі сторонні предмети, інструменти розкладіть у встановлені місця.
  2. Перевірте, чи немає у заготовці сучків, тріщин, обтешіть заготовку до потрібної форми, після чого надійно закріпіть її в обертових центрах на верстаті.
  3. Установіть підручник з зазором 2-3 мм від деталі і закріпіть його на висоті центрової лінії заготовки.

2.7. Перевірте справність різального інструменту і правильність його загострення.
2.3. Перевірте роботу верстата на холостому ходу.

2.9. Перед початком роботи надіньте захист та окуляри.

3. Вимоги безпеки під час роботи
  1. Підводьте різець до заготовки після того, як робочий вал досягне повної частоти обертання.
  2. Подавайте інструмент плавно, без сильного натиску.
  3. Своєчасно посувайте підручник, не допускайте збільшення зазору.
    1. Щоб уникнути травм під час роботи: не нахиляйте голову близько до верстата; не приймайте і не передавайте предметів через верстат, цю працює; не заміряйте деталь, що обробляється, під час роботи верстата; не зупиняйте верстат, гальмуючи рукою деталь; не відходьте від верстата, не вимкнувши його.

3.5. У випадку вимкнення струму у мережі негайно вимкніть верстат.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
  1. Зупиніть верстат. Покладіть у відведені місця інструменти .
  2. Приберіть з верстата стружку за допомогою щітки. Не здувайте стружку, не змітайте її руками.
  3. Здайте верстат керівнику, учителеві.
  4. Приведіть себе у порядок. Виходьте з майстерні тільки з дозволу керівника, учителя.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1 При виявленні несправності під час роботи негайно вимкніть верстат і повідомте керівника, учителя; без його дозволу до роботи не приступайте.

5.2. У випадку травми, пожежі негайно повідомте керівника, учителя.

Інструктаж з безпеки життєдіяльності під час роботи на токарному верстаті по металу.

1. Загальні положення

1.1. До роботи на токарному верстаті допускаються особи, що пройшли
медичний огляд, відповідне навчання, інструктажі на робочому місці про безпечні
методи роботи, з охорони праці. Ці знання періодично закріплюють, перевіряють у межах навчальної програми. Проведення інструктажу з охорони праці оформляють у журналі,

1.2. У робочій зоні можливий вплив таких шкідливих та небезпечних факторів, як рухомі частини устаткування, електричний струм.

1.3. Нещасні випадки під час роботи на токарному верстаті можуть трапитись при: відсутності або несправності засобів захисту; неміцного кріплення деталі, інструменту; несправності електрообладнання, зокрема, - заземлення, занулення; безладу на робочому місці.

1.4. Виконуйте тільки роботу, доручену керівником, учителем.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи
  1. Одягніть спецодяг, застебніть його на, всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір,
  2. Перевірте наявність і надійність кріплення захисних засобів, з'єднання
    захисного заземлення, занулення з корпусом верстата,
  3. Розмістіть заготовки та інструменти в певному порядку на тумбочці або спеціальному пристрої.

2.4. Міцно закріпіть різець і деталь, яку обробляєте, вийміть ключ з патрона і покладіть у встановлене місце.

2.5 Перевірте роботу верстата на холостому ходу та справність пускового механізму.

2.6. Перед початком роботи одягніть захисні окуляри.

2.7. При виявленні несправностей повідомте про них безпосереднього керівника.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Плавно підводьте різець до деталі, яку обробляєте, не допустіть збільшення перерізу стружки.

3.2. Зачищайте деталі па верстаті напилком або шкуркою, прикріпленою до жорсткої оправи.
  1. Під час роботи з центрами, перевірте, чи надійно закріплено задню
    бабку, стежте, щоб отвір у заготовці був правильним.
  2. Користуйтесь ключами, що відповідають гайкам і головкам гвинтів.

3.5. Стержень, який обробляєте, вибирайте такої довжини, щоб він не
виступав за межі верстата.

3.6. Під час роботи забороняється: нахиляти голову близько до патрона та до різального інструменту; передавати і приймати предмети через обертові частини верстата; спиратися і класти лікті на верстат; вимірювати деталі, які обробляєте змащувати їх, чистити і прибирати стружку з верстата до його повної зупинки; охолоджувати різальний інструмент або деталь, що обробляється, за допомогою ганчірки; допускати вихід з-під різця довгої стружки; зупиняти верстат, гальмувати патрон рукою; підтримувати або ловити рукою відрізану деталь; відходити від верстата, не вимкнувши його.

3.7. Перед вимиканням верстата відведіть різець від деталі, що обробляється.
3.8. У випадку вимкнення струму в мережі негайно вимкніть верстат.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
  1. Відведіть супорт і вимкніть електродвигун.
  2. Приберіть стружку з верстата, за допомогою щітки, а з пазів станини гачком. Не здувайте стружку ротом і не змітайте рукою.

4.3. Протріть і змастіть верстат. Приведіть у порядок інструмент та засоби захисту.
  1. Здайте верстат керівнику роботи, учителеві.
  2. Виходьте з майстерні, тільки з дозволу керівника, учителя,

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1 При виявленні несправності під час роботи негайно вимкніть верстат і повідомте безпосереднього учителя.

5.2. У випадку травми, пожежі негайно повідомте керівника, учителя.

ІV. Практична робота

Вибір теми проекту. Ознайомлення з папками з різними об’єктами трудової діяльності. Огляд різних виробів, які виготовлені за допомогою токарних верстатів. Обговорення з учнями.

^ Орієнтовний перелік тем: ручка дверна, свічник.

V. Підсумки роботи

Домашнє завдання: Опрацювати відповідний матеріал за конспектом. Порадитися з рідними які вироби потрібні для дому з точеними деталями. Нарисувати їх ескізи.


УРОК № __ ДАТА_____ КЛАС___