Урок № дата клас тема: Об’єкти технологічної діяльності. Методи проектування
Вид материала | Урок |
- Тема. Методи проектування на уроках трудового навчання, 198.2kb.
- Зміст Від авторів Проектування як складова сучасного виробництва та життєдіяльності, 2422.87kb.
- Виробнича стратегія та проектування структури змін, 95.62kb.
- Формат опису модуля, 47.98kb.
- Перелік дисциплін, які виносяться, 177.67kb.
- 1: військовослужбовці та відносини між ними, 297.1kb.
- Становлення науки про проектування. Огляд досліджень в області методології проектування, 147.21kb.
- Методика організації проектно-технологічної діяльності учнів на уроках обслуговуючої, 1462.27kb.
- І в англомовних країнах. Бойко Л. А. Вчитель інформатики та профільного навчання Тридубської, 92kb.
- Перелік робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням, 97.13kb.
Мета : ознайомити учнів з енергетичними засобами, які використовуються в с/г підприємствах, класифікацією найбільш поширених тракторів як основних засобів енергетики мобільних процесів, виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати логічне мислення, моторику рухів.
^ Основні поняття: злакова с/г культура, ярова культура, озима культура, комплексна механізація, конкурентноспроможна продукція, рентабельність, економічний показник, енергоощадні технології.
Обладнання: таблиці із зображенням загального вигляду зернових культур із кореневою системою, плодами.
Структура уроку
І. Організаційний момент хв
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів хв
ІІІ. Вивчення нового матеріалу хв
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів хв
V. Практична робота………………………хв
VІ. Підсумки уроку. Домашнє завдання хв
^ Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
1. Що називають екологією довкілля?
2. Які види екологічно чистої енергії тобі відомі?
3. Які галузі має сільське господарство?
4. Яке основне завдання будь-якої галузі виробництва?
5. Яку продукцію називають екологічно чистою?
III. Вивчення нового матеріалу
- Екологічне питання сільського господарства.
Як відомо, люди живуть краще, якщо розвивається економіка держави. Це можливо тоді, коли продукція, яка виробляється підприємствами, матиме високий попит на ринку. Для цього вона повинна бути екологічно чистою, мати високу якість та низьку ціну, а підприємство - виробляти максимальну кількість цієї продукції за встановлений інтервал часу, тобто мати високі економічні показники.
У сільському господарстві цього досягають за таких умов: дотримання оптимальних строків та якісне виконання технологічних операцій; досягнення високої продуктивності сільськогосподарської техніки; зменшення енергетичних витрат; застосування комплексної механізації; використання енергоощадних технологій, альтернативних джерел енергії; зменшення забруднення навколишнього середовища; створення сприятливих умов праці тощо.
Комплексна механізація сільськогосподарського виробництва - це система організації та ведення виробничих процесів, за якої технологічні операції під час вирощування сільськогосподарських культур, збирання врожаю та закладання його на зберігання виконують за допомогою машин і механізмів у певній послідовності.
Для вибору найефективнішого (оптимального) варіанта вирощування сільськогосподарської продукції спеціаліст визначає, як раціонально це зробити на всіх стадіях виробництва, яку техніку, скільки енергії та інших ресурсів для цього необхідно. Визначається, насамперед, система сільськогосподарських машин, механізмів, знарядь, якими має бути забезпечене господарство для ефективного ведення робіт. Такий набір сільськогосподарської техніки називають оптимальним комплексом, або енергонасиченістю підприємства.
Нині в багатьох сільськогосподарських господарствах використовують альтернативні джерела енергії. Енергію вітру перетворюють в електричну за допомогою вітряних електростанцій, сонячних батарей, сконструйовані також генератори, що працюють на відходах виробництва та низької якості сировинних матеріалів. Енергію вітру перетворюють у механічну у вітряних машинах, а енергію води - у водяних. Для виконання різних сільськогосподарських робіт використовують також живу тяглову силу - коней. Проте їх використання на великих площах земель не дає змоги у визначені агротехнікою строки дотримуватись технології обробітку ґрунту та технології вирощування рослин. Тому нині основним енергетичним засобом у різних галузях господарювання є трактор.
- ^ Трактор - основна технологічна машина сільського господарства.
Трактор - це складна самохідна технологічна машина, призначена для переміщення та приведення в дію робочих органів мобільних машин і знарядь, перевезення вантажів на причепах тощо.
Як і будь-яка технологічна машина, трактор має двигун 1, передаточний механізм 2 і виконуючий орган 3.
Залежно від виду виконуваних робіт, трактори оснащують двигунами різної потужності, набором сільськогосподарських механізмів та машин для внесення добрив, висівання насіння, висаджування рослин, збирання врожаю, машинами для догляду за рослинами, заготівлі кормів тощо. З метою енергозбереження, зменшення матеріальних ресурсів на виконання різних агротехнічних прийомів трактори оснащують також набором таких знарядь, які одночасно виконують кілька агротехнічних операцій: оранку, боронування і коткування; висівання насіння, внесення добрив тощо.
Для виконання будівельних робіт трактор оснащують спеціальними механізмами, за допомогою яких виконують земляні роботи, бурять скважини, перевозять вантажі, виконують навантажувально-розвантажувальні та інші роботи.
З метою забезпечення ефективного використання тракторів на сільськогосподарських роботах їх конструкції мають бути різними, залежно від ґрунтово-кліматичних умов галузей господарства.
Трактори класифікують за такими основними ознаками: призначенням, типом ходової частини, тяговим зусиллям.
За призначенням їх поділяють на: універсально-просапні, орно-просапні, спеціалізовані та загального призначення.
Універсально-просапні трактори застосовують для висівання насіння та догляду за просапними культурами; збирання технічних, зернових культур, картоплі, овочів; оранки легких і середніх ґрунтів; культивації та боронування; виконання землерийних, транспортних і навантажувальних робіт тощо.
Орно-просапні трактори використовують для виконання всього комплексу обробітку ґрунту (оранки, культивації, сівби, збирання врожаю), а також для висівання, догляду і збирання просапних культур та виконання транспортних робіт.
Трактори загального призначення застосовують для енергоємних сільськогосподарських робіт: оранки середніх і важких ґрунтів, сівби, культивації, боронування, збирання врожаю та виконання транспортних, землерийних, будівельних, шляхових і навантажувальних робіт.
В Україні на Харківському тракторному заводі та виробничому об'єднанні «Південний машинобудівний завод» ім. О.М. Макарова сконструйовано різні за типом ходової частини колісні, гусеничні та колісно-гусеничні трактори. Для невеликих фермерських господарств сконструйовано малогабаритні трактори та мотоблоки.
Тип ходової частини. Гусеничні трактори чинять малий тиск на ґрунт, мають підвищене зчеплення ходової частини з ґрунтом та поліпшену прохідність.
Колісні трактори відрізняються порівняно невеликими витратами потужності на самопересування, підвищеними швидкостями під час виконання транспортних робіт, меншою металомісткістю.
Колісно-гусеничні трактори мають спрощений гусеничний рушій, кожний з яких складається з ведучого колеса, опорного котка та полегшеної гусениці.
Тягове зусилля залежить від двигуна. Розрізняють двигуни малої, середньої та великої потужності.
Двигуни малої потужності встановлюють на трактори, призначені для виконання малоенергоємних робіт у тваринництві, садівництві, овочівництві, для передпосівних робіт тощо.
Двигунами середньої потужності оснащені трактори, якими виконують передпосівний обробіток ґрунту, сівбу, міжрядний обробіток ґрунту, збирання просапних, технічних, овочевих культур; застосовують для оранки легких ґрунтів на малій площі; для транспортних перевезень і приведення в рух стаціонарних машин.
Двигуни великої потужності встановлюють на тракторах, призначених для виконання широкого спектра робіт у рослинництві і тваринництві. До них належать: оранка, культивація, передпосівний обробіток, внесення сипучих і рідких добрив, транспортні перевезення та приведення в рух начіпних і стаціонарних машин.
На відміну від промисловості, в сільському господарстві машини безпосередньо діють на об'єкт живої природи - рослини. Тому під час виконання технологічних процесів вони повинні створювати найкращі умови для вирощування рослин та не шкодити і не заважати їх розвитку.
Основними завданнями будь-якого господарства є не лише вирощування конкурентоспроможної продукції та отримання прибутку, а й збереження довкілля.
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів
1. Яке основне завдання сільськогосподарського підприємства?
2. До якого виду машин належить трактор?
3. Від чого залежить рентабельність сільськогосподарського підприємства?
4. Які технології називають енергоощадними?
5. Що визначає енергонасиченість машинного парку сільськогосподарського підприємства?
6. Як впливає агротехніка сільськогосподарських робіт на довкілля?
V. Практична робота
Практична робота виконується за роздатковим матеріалом.
Завдання 1. Ознайомлення з видами тракторів.
Завдання 2. Ознайомлення з причіпними механізмами тракторів.
VІ. Підсумки роботи
Домашнє завдання: Опрацювати відповідний матеріал за конспектом.
Роздатковий матеріал. 7 клас
Трактор | Основні складові трактора як машини |
1 - двигун; 2 - передаточний механізм (трансмісія); 3 - виконуючий орган (механізм відбору потужності) |
Трактори українського виробництва
| Великої потужності. Потужність 175 к. с. ХТЗ-150К Харків | | Великої потужності 175 к. с. ХТЗ-150 Гусеничний трактор Харків |
| Середньої потужності ЮМЗ – 6 Потужність 60 к. с. Дніпропетровськ | | Середньої потужності. Потужність 80 к. с. Універсально-просапні трактори ЮМЗ-8085 Дніпропетровськ |
| Малої потужності ХТЗ-1410 Потужність 14 к. с. Харків | | Мотоблок Мотор Січ МБ-4,05 Потужність 5,5 к.с. Запоріжжя |
^ Класифікація тракторів
За призначенням: універсально-просапні (висівання насіння, догляду та збирання зернових культур, овочів; оранки легких і середніх ґрунтів; культивації та боронування), орно-просапні (трактори використовують для виконання всього комплексу обробітку ґрунту: оранки, культивації, сівби, збирання врожаю), спеціалізовані (застосовують при виконанні певних видів робіт та певних вимог: садові, виноградарські, бурякові), загального призначення (застосовують для енергоємних сільськогосподарських робіт).
^ Тип ходової частини: гусеничні (чинять малий тиск на ґрунт, мають підвищене зчеплення ходової частини з ґрунтом та поліпшену прохідність), колісні (відрізняються порівняно невеликими витратами потужності на самопересування, підвищеними швидкостями під час виконання транспортних робіт, меншою металомісткістю), колісно-гусеничні трактори мають спрощений гусеничний рушій, кожний з яких складається з ведучого колеса, опорного котка та полегшеної гусениці.
^ Тягове зусилля залежить від потужності двигуна. Розрізняють двигуни малої (виконання малоенергоємних робіт у тваринництві, садівництві, овочівництві, для передпосівних робіт), середньої (виконують передпосівний обробіток ґрунту, сівбу, міжрядний обробіток ґрунту, збирання просапних, технічних, овочевих культур; застосовують для оранки легких ґрунтів на малій площі; для транспортних перевезень і приведення в рух стаціонарних машин) та великої (виконання широкого спектра робіт у рослинництві і тваринництві: оранка, культивація, передпосівний обробіток, внесення сипучих і рідких добрив, транспортні перевезення та приведення в рух начіпних і стаціонарних машин) потужності.
^ Технологічна картка на виготовлення гвинта для рызцетримача | |||
Матеріали | | ||
^ Пруток Ø12мм×50мм | |||
№ | Операція | Ескіз | Інструменти, обладнання |
1 | Вибрати заготовку Ø12мм×50мм. | | Штангенциркуль |
2 | Закріпити, обточити до Ø12мм на довжину 36мм. | | ^ ТВ-6, ключ, упорний прохідний різець, ШЦ1. |
3 | Обточити ступінь до Ø7,9мм на довжину 20мм. | | ^ ТВ-6, упорний прохідний різець. |
4 | Обточити ступінь до Ø6,5 мм на довжину 1мм, виконати фаску. | | ^ ТВ-6, прохідний прямий різець з переднім кутом 450. |
5 | Відрізати заготовку довжиною 30мм | | ^ ТВ-6, відрізний різець. |
6 | Сформувати квадратну головку 8,5мм. Зняти фаску. | | Лещата, накладні губки, драчовий та личкувальний напилки, кутник, ШЦ1. |
6 | Нарізати різьбу М8. | | Лещата, накладні губки, плашка М8, плашкотримач. |
^ Технологічна картка на виготовлення гвинта
Матеріал | | ||
^ Стальний пруток Ø15×50 | |||
№ | операції | ескіз | Інструменти та пристосування |
1 | Обточити до Ø14мм на довжину 45мм. | | ^ Прохідний упорний різець, ШЦ. |
2 | Обточити до Ø5,9мм на довжину 15мм. | | ^ Прохідний упорний різець, ШЦ. |
3 | Обточити другу ступінь до Ø7мм на довжину 21мм. | | ^ Прохідний упорний різець, ШЦ. |
4 | Зняти фаски. | | ^ Прохідний відігнутий або прямий різець. |
5 | Зняти з верстата. Нарізати різьбу М6. | | Плашка М6,вороток, лещата, губки. |
6 | Відрізати. | | ^ Лещата, губки, ножівка,ШЦ. |
7 | Заокруглити головку. Прорізати шліц. | | ^ Лещата, губки, напилки. Ножівка. |
-
Укладка
Поз.
Назва елемента
К-сть
Матеріал
Примітка
1
Стінка бічна
2
Сосна
220*110*10
2
Ручка
1
Жерсть
40*40*2
3
Кришка
1
Фанера
206*220*3
4
Днище
1
Фанера
220*220*3
5
Стінка
2
Сосна
200*60*10
6
Шуруп
20
Сталь
3*40
7
Шуруп
3
Сталь
1.5*2
1. Розроби свій варіант конструкції стінки та кришки
А Б
В Г