Досвіду

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
Робота в парах (5пар)-10хв.
Виступили в ролі доповідача.(3хв.)
Зачем диатомеям панцирь?
Урок контролю, оцінки й корекції знань учнів
Тестовий контроль
Переможці районного турніру юних біологів
Цілі уроку
Тип уроку
Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальноїдіяльності.
III. Формування знань, умінь і навичок
Лабораторна робота
IV. Підбиття підсумків уроку
Ознаки реакції
Чи сподобався вам урок ? Дякую за співпрацю в проведенні урока.
Китайська мудрість
1.За метою та характером пр
Комп'ютерна презентація на уроках біології.
Подобный материал:
1   2   3   4
Тема. Різноманітність водоростей.

Лабораторна робота№11.Будова водорості.

Мета: сформувати знання про водорості їх будови, життєдіяльності і розмноження; формувати уміння роботи з мікроскопом;

Розвивати розумові здібності (пізнавальний інтерес,увагу,пам’ять) прагнення до самоосвіти, самопізнання. Виховувати почуття відповідальності за виконану роботу.


ХІД УРОКУ

1.Приваблива мета.(2хв.)

У народів півночі є мудра притча: «Якщо людині дати одну рибину, вона буде сита один день, якщо дати дві рибини, вона буде сита два дні. А якщо навчити людину ловити рибу, то вона буде сита все життя».

Так і в навчанні: наша мета –підготувати вас не до окремого уроку, «на завтра», а до самостійного життя. Важливо, щоб ви відчули потребу в знаннях, прагнули оволодіти ними.

Епіграф уроку. Який вам більше подобається?

З книгою жити - вік не тужити.

Більше знаєш - сильнішим стаєш.

ІІ. План уроку.

1.Систематичне положення.

2. Будова водорості.

3.Розмноження.

ІІІ, Вивчення нового матеріалу.(3хв.)

1.Систематика - наука про різноманіття видів живих організмів, про взаємовідносини і зв'язки між їх різними групами (таксонами). Одиниці систематики - таксономічні одиниці (таксони).

Найвищим таксоном є імперія, найнижчим - вид. Вид - основна одиниця система­тики, її основа.

Вид — група організмів, подібних за будовою і процесами життєдіяльності, які мо­жуть схрещуватися між собою і давати плідне потомство.

Система живих організмів (органічного світу) побудована у висхідному порядку («знизу вверх»).

Жива природа

Імперія

Клітинні форми життя

НадцарствоНадцарство

Прокаріоти (Доядерні) Евкаріоти

Царство Царство

Рослини Гриби


Відділ Зелені водорості




Одноклітинні Багатоклітинні Колоніальні


Хламідомонада

Хлорела

Вольвокс


Улотрикс

Спірогіра


Види водоростей

2.Будова водорості і розмноження.

Робота в парах (5пар)-10хв.

Грунтується на тому, що учень швидко та якісно засвоює знання тоді, коли відразу використовує їх на практиці або переповідає їх.

Користуючись параграфом 25 досліджуєм

1пара. Досліджуєм хламідомонаду.

2пара. Досліджуєм хлорелу.

3пара. Досліджуєм вольвокс.

4пара. Досліджуєм спірогиру

5пара. Досліджуємулотрикс.


Виступили в ролі доповідача.(3хв.)

ІУ. Лабораторна робота.(10 хв.)

У.Узагальнення знань учнів.

Ви багато дізналися про водорості. Спробуйте скласти сенкан про водорості.


Водорості

Одноклітинні, зелені.

Ростуть, розмножуються, рухаються.

Водорості – компоненти водних систем.

Автотрофи.????

2.Займи позицію.

Позиція. Я вважаю, що……………..(хламідомонада одноклітинна водорость)

Обгрунтування. Тому що хламідомонада найпростіший організм , складається з однієї клітини.

Приклад. Мал. 1. Клітина оболонка; 2 –ядро; 3-скоротливі вакуолі;

4- джгутики; 5 – вічко; 6- хроматофор; 7 – цитоплазма ; 8 – піреноїд

Висновки. Отже Х. одноклітинна водорость. Крізь оболонку Х. вбирає з води

Мінеральні речовини й вуглекислий газ,на світлі в процесі фотосинтезу утворюється крохмаль і виділяється кисень.

Але Х. може вбирати й готові органічні речовини.


ІV. Домашнє завдання.

І рівень.

Будь наполегливим і не бійся по­милитися.

Прочитати параграф 25. Дай відповіді на запитання перевірсебе.

ІІ рівень.

Прочитати параграф 25. Дай відповіді на запитання, які виділині знаком ? Поміркуй.

ІІІ рівень

Прочитати параграф 24.

(Випереджувальне навчання.) Підготувати розповідь,карту Пам’яті про один із відділів водоростей.)

Бурі водорості

Червоні водорості

Діатомові водорості.

Хто бажає на ст..109 Тема проекта. Ви зможете це легко виконати!

Спасибі Вам діти, за роботу!

Я впевнена, що, працюючи сьогодні на уроці з підручником, ти відчув радість відкриття, встановив нові грані свого «Я», довів, що ти мо­жеш і вмієш працювати самостій­но, а набуті знання допо­можуть тобі у житті.

Успіху Вам!
  • Це ваша перша спроба на­вчатися незалежно. Яке твоє вра­ження?
  • Що тобі найбільше сподо­балось?
  • Які завдання викликалитруднощі?
  • Вислови свої зауваження іпобажання
  • Приклад розповідей.

Додаток №2

Діатомові водорості

Діатомові водорості - найрозповсюдженіші на землі організми. їх близько 20 тис видів. Всі вони мікроскопічні , будучи основою фітопланктона вони дають близько половини всієї органічної маси океану. Діатомові - це майже чверть глобальної продукції живого вони кожен рік поглинають з світового океану приблизно 10 млрдтонн вуглецю та 3 млрд кремнію.

В геномі діатомових знайдено багато генів, які були позичені у різних прокаріот: ціанобактерій протеобактерій археїв. В геномі фаеодактулуму знайдено 587 таких позичених генів що складають 5,6 % від загального числа генів в геномі. Більша половина цих генів 56% також є у центричних діатоміт ці гени були позичені діатомами у прокаріот дуже давно ще до розходження еволюційних ліній центричних і пенантних діатомей. Адіатомові з'явилися 180 млн років тому в Юрському періоді інші 44% прокаріотичних генів фаеодактулум тобто 258 генів були позичені їхніми предками. Уже після розходження ліній центричних і пенантних діатомей в останні 90 млн років. Отже можна підрахувати середню швидкість запозичення: приблизно 3 гени за мільйон років.

Яку користь одержують діатомеї від бактеріальних генів? По перше це розширює їх біологічні можливості. Бактеріальні гени приймають участь в будові кремнієвого панциру, головною візитною карткою діатомей. Багатьом забезпечили їм еволюційний успіх. Діатомові водорості позичили у бактерій багато генів рецепторних і сигнальних білків за допомогою яких бактерії, а тепер і діатомові водорості сприймають сигнали з навколишнього середовища і реагують на них. Серед позичених у бактерій рецепторів є також світлочутливі білки, завдяки яким діатомові можуть реагувати на зміни освітлення. Можливо, що активний обмін генами був одним із головних причин швидкої еволюції діатомей і їх еволюційного успіху. Слід нагадати, ще один важливий момент пов'язаний з геномами діатомей. Вони разом з бурими і золотими водоростями входить в склад групи гетероконта. Вважається що гетероконти з'явилися близько 1 млн років тому в результаті симбіоза гетеротрофної еукаріотичної клітини з одноклітинною червоною водоростю. Предки гетерокондпроковтнули одноклітинну червону водорость і перетворили її у фотосинтизуючого симбіонта.


Зачем диатомеям панцирь?

Диатомовые водоросли - распространейшие на земном шаре организмы. Их около 20 тысяч видов. Все они микроскопические, обычно бурые одноклеточные существа размером 0,75-1500 микрон. Будучи основой фитопланктона, они дают около половины всей органической массы океана. Более того, диатомеи - это почти четверть глобальной продукции живого вещества; они ежегодно поглощают из Мирового океана примерно 10 млрд. т углерода и 3 млрд. т кремния.

Панцирь диатомеи состоит из двух самостоятельных половинок (створок), находящих одна на другую, как крышка на коробку. За это они и подучили свое название от греческогосПа&этоз - разделенный пополам. Стенки панциря пронизаны порами, через которые идет обмен веществ с внешней средой. Размножаются диатомеи делением, причем дочерняя клетка получает половину материнского панциря, вторая же створка вырастает заново. Скорость их размножения столь стремительна, что, если бы не было помех, они покрыли бы всю поверхность Земли менее чем за 17 суток. В одном кубометре холодных вод Арктики и Антарктики, где преимущественно держатся диатомовые водоросли, обитает около миллиарда их клеток-особей. Из поглощенного кремния (преимущественно в виде ортокремниевой кислоты) диатомеи и строят красивейшую оболочку-панцирь. Но кремний нужен не только для панциря - он используется и в жизнедеятельности этих крошечных существ.

Во время массового развития диатомовых водорослей концентрациядвуокиси кремния в природных водах падает. Поэтому-то и существуют сезонные колебания кремния в водоемах.

По химическому составу диатомеи совсем не похожи на другие водоросли. В диатомеях около 90% воды, а сухой остаток при сжигании дает золу, почти целиком состоящую из кремнезема. Иначе говоря, кремния в диатомеях куда больше, чем углерода. Именно они истинные представители земной кремниевой жизни.

Зачем же диатомовым водорослям понадобился кремниевый панцирь? Ведь другие растения, к тому же стоящие на более высокой эволюционной ступени, обходятся без него. Наверное, поначалу панцирь служил диатомовым водорослям защитой от чрезмерно высокой температуры воды древнего океана. Теперь же он спасает их от холода арктических и антарктических вод. Правда, и сейчас процветают «жаропрочные» диатомеи. Например, некоторые их виды обитают при 83-85 С в гейзерах Исландии. Кроме того, панцирь - неплохая защита от механических повреждений, но, увы, он не спасает диатомеи от поедания морскими животными - кремневыми губками и радиоляриями.

Зато кремниевый панцирь сам как бы подкармливает водоросли -он может регулировать поглощение диатомеями солей из морской воды, то есть заведует солевым питанием. А оно для диатомеи отнюдь не второстепенно. Кремний им необходим не только для панциря, но и для размножения, синтеза ДНК. Если нет кремния, синтез ДНК замедляется в десять-двадцать раз. При добавлении в воду силиката натрия немедленно начинается бурный синтез ДНК и процессы клеточного деления. При экспериментальном выращивании некоторых диатомовым {водорослей в бескремниевой среде выяснилось, что они могут построить панцирь из пектиноподобного органического вещества. Значит, у диатомеи есть некий тонкий адаптационный механизм, по-видимому, древнего происхождения, который в необходимых случаях весьма просто решает проблему» кремний или углерод». Появление такого механизма в далекие от нас эпохи могло быть одним из узловых пунктов эволюции.

Полимеразы и другие связываемые ДНК протеины образуются в тельце диатомеи лишь в присутствии кремния. Зато большинство белков, если не все остальные, могут появиться только во время кремниевого голодания. Так или иначе, но ортокремниевая кислота в обмене веществ диатомовых водорослей играет роль первой скрипки: она усиливает синтез аминокислот и белков, локализованных в хромосомах и хлоропластах, регулирует дыхании синтез хлорофилла...

Использование кремния диатомеями, по-видимому, неразрывно связано с циркуляцией калия. Во всяком случае, если в воде нет калия, а на улице ночь, поглощение Sі(ОН)4 почти совсем прекращается, а при солнечном свете замедляется более чем на треть.

Любопытно, что многие кремнийконцентрирующие организмы (диатомеи, злаки...) очень и очень чувствительны к ортогерманиевойкислоте и ее производным. Она для них столь ядовита, что полностью подавляет усвоение кремния и активность ферментов, тормозит синтез хлорофилла, белков. Скорее всего это объясняется ее сходством с кремниевой по строению, физическим и химическом свойствам.

Проект “ Екосистема космічного корабля»

Екосистема - це дім , де проживають організми, які впливають один на одного. Між ними утворюються різні взаємозв’язки, що забезпечують їхнє співіснування. Космічний корабль заселений людиною, хлорелою, дафнією, рибкою.

Незважаючи на свої малі розміри, хлорела привернула увагу сучасних учених, і не тільки ботаніків, але й конструкторів космічних кораблів, і самих космонавтів. Саме хлорела була відправлена разом з іншими рослинами і тваринами в космос із метою збагачення кабіни корабля киснем, який зелена водорість виділяє під час фотосинтезу, та забезпечення космонавтів їжею. Зробимо деякі розрахунки. Для людини потрібно 30л кисню на годину, 1л води на добу і 2кг продуктів.

Для життя однієї людини в кабіні космічного корабля достатньо однієї пробірки з водорістю обсягом 10 л. Хлорела так швидко розмножується, що в1л води утворюється до 55 г продукту в сухому вигляді.

За вмістом білка урожай водорості хлорели з 1 га дорівнює врожаю пшениці з 25 га і врожаю картоплі з 10 га.

Цікавим є і те, що врожай хлорели не містить відходів: немає коренів, соломи, листків; усе її тіло - поживний харчовий продукт.

Людина виділяє вуглекислий газ , хлорела в процесі фотосинтезу вбирає його утворює органічні речовини і виділяє кисень. Щоб харчування не було одноманітним, можна кормити хлорелою маленьких рачків дафній, а ними - рибок, які швидко ростуть. Так в екосистемі космічного корабля встановлюється ланцюг живлення.


УРОК КОНТРОЛЮ, ОЦІНКИ Й КОРЕКЦІЇ ЗНАНЬ УЧНІВ

Види навчальних знань: контрольна робота, залік, колоквіум, суспільний огляд знань.

Мета — визначення рівня оволодіння знаннями; корекція знань, умінь, навичок.

Підґрунтям навчально-пізнавальної діяльності учнів є діяльність, спрямована на виконання завдань, що посту­пово ускладнюються, за рахунок комплексного охоплення знань, застосування 'їх на різних рівнях.



Етап уроку

Зміст

Організація початку уроку

Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного об­ладнання; включення учнів у діловий ритм уроку. Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів

Мотиваціянавчальної діяльності

Підготовка до свідомого сприйняття матеріалу, стимулювання пізнаваль­ного інтересу, перетворення змісту навчання на особистісно значущий

Перевірка знання фактичного матеріалу й уміння розкривати елементарні зовнішні зв'язки в предметах і явищах

Повторення і перевірка знань фактичного матеріалу» умінь встановлюва­ти взаємозв'язки між явищами і предметами

Перевірка основних понять (законів) і вміння самостійно пояснювати їх сутність, наводити аргументи, приклади

Перевірка правил, понять, законів, уміння їх пояснювати, аргументувати

Перевірка глибини осмислення знань та їх узагальнення

Систематизація та узагальнення знань. Інструктаж для проведення роботи

Застосування знань у стандартних і змінених умовах


Проведення контрольної (перевірочної роботи)

Збирання виконаних завдань, перевірка, ана­ліз» оцінювання

Перевірка, аналіз, оцінювання, вибір кращих робіт; робота над помилка­ми, визначення типових помилок та їх усунення

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та ре­зультатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконаний



На партах немає зошитів - немає підказок!

Є лише наші знання! Є один лише надійний помічник - пам'ять! До роботи!


Тестовий контроль

1. За способом живлення водорості:

а) автотрофи; б) гетеротрофи; в) сапротрофи; г) паразити.
  1. Зелений пігменту клітинах водоростей знаходиться у:
    а) цитоплазмі; б) хлоропласті; в) ядрі.
  2. Хламідомонада — це водорість:

а) одноклітинна; б) багатоклітинна; в) колоніальна.

4. Спірогіра є водорістю:

а) одоклітинною; б) багатоклітинною; в) колоніальною.

5. Вольвокс водорість:

а) одноклітинна; б) багатоклітинна; в) колоніальна.

а) спори; б) гамети; в) зиготи.

7. Клітини статевого розмноження:

а) спори; б) гамети; в) зиготи.
  1. Внаслідок статевого розмноження утворюються:
    а) спори; б) гамети; в) зиготи.
  2. Статеві клітини утворюються:

а) у спорангіях; б) у гаметангіях; в) у зооспорангіях.

10. Запасною поживною речовиною зелених водоростей є:

а) крохмаль; б) ламінарин; в) багрянковий крохмаль.

Завдання: впишіть пропущені слова.
  1. Хламідомонада є водорістю.
  2. Вона має один чашоподібної форми.
  3. У хлоропласті знаходиться пігмент _
  4. Хламідомонада пересувається за допомогою __
  5. До світла хламідомонаду орієнтує



  1. Кількість води в клітині регулюють вакуолі.
  2. Розмножується хламідомонада і
  3. Нестатеве розмноження здійснюється
  4. Статеве розмноження здійснюється _
  5. Внаслідок злиття статевих клітин (запліднення) утворюється


4.рівень
  1. Доведіть, що одноклітинна водорість є окремим організмом.
  2. Зазначте особливості розвитку червоних водоростей, за якими вони
    відрізняються від представників інших відділів.
  3. Назвіть способи розмноження одноклітинних водоростей,
  4. Яку функцію виконує піреноїд у клітині хламідомонади?
  5. Скільки джгутиків має гамета хламідомонади?
  6. Які функції світлочутливого вічка (стигми) у хламідомонади?
  7. Для чого хламідомонаді потрібні скоротливі вакуолі?
  8. До якого відділу водоростей належить ламінарія?
  9. Чому зі збільшенням глибини кількість і різноманітність водорос­тей поступово зменшується?



Відомості про переможців ІІ етапі Всеукраїнської учнівських олімпіад з хімії та біології ( 2006- 2010)р.



Прізвище, ім я

учня.

Клас

Місце зайняте

Предмет


2006


2007


2008


2009


2010


Гриценко М.


Кудла М.


8


9



І–біологія


І – хімія.



+


+














Кудла М.


Давиденко О.


10


8


І – хімія


ІІ-біологія





+


+











Бородай Я


Давиденко О.


Кудла М.


9


9


11



І –хімія.

І–біологія


ІІІ –хімія


ІІІ – хімія









+

+


+


+








Бородай Я.


10


ІІ – біологія


ІІІ - хімія











+


+





Ракітіна С.


10



ІІІ - хімія















+



Переможці районного турніру юних біологів

Учасники фінального етапу ІХ Всеукраїнського турніру юних біологів






Додаток 3

УРОК дослідження.

Тема. Значення експериментального методу в хімії

Цілі уроку: розвивати навички й уміння розв'язувати експеримен­тальні задачі, використовувати знання про властивості речовин різних класів неорганічних сполук для визначен­ня цих речовин; показати значення експерименту в хіміч­них дослідженнях; повторити правила техніки безпеки.

Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.

Форми роботи: самостійна робота, евристична бесіда, лабораторний

експеримент.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделє­єва, таблиця розчинності, ряд активності металів.

Демонстрація: індикатори: фенолфталеїн, метиловий оранжевий, лакмус; розчини хлоридної кислоти, натрій хлориду, натрій гідроксиду, аргентум нітрату, барій хлориду, на­трій сульфату, натрій карбонату.

ХІДУРОКУ
  1. Організація класу

День добрий друзі! Ще один урок

До вас прийшов за розкладом сьогодні.

Отож озброймось зошитом й пером,

Щоб знов пірнути в цей загадковий світ природи –хімії.

  1. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної
    діяльності.


Тестова самостійна робота

Варіант І

Завдання 1. Укажіть серед запропонованих речовин формули солей:
а) К3РО4; б) Си(ОН)2;

в) Nа2 S03; г) Н2SO3.

Завдання 2. Серед наведених хімічних реакцій укажіть ті, у результаті яких можна одержати кислоту:

а) Си + Н24 б) NаС1 + Н24

в) SО3 + Н2О г) К24 + Н2СО3


Завдання 3. Із запропонованих речовин з водою взаємодіють:

а) Мg0; б) Н24;

в) KNО3; г) Р2O5.

Завдання 4. Фенолфталеїн забарвить у малиновий колір розчин:

а) СиSО4; б) Н3РО4;

в)NаОН; г) NaС1.

Завдання 5. Напишіть рівняння реакцій, що дозволяють здійснити перетворення:

ВаО ->Ва(ОН)2 ->Ва(NОз)2

Завдання 6. Обчисліть за запропонованою в завданні 5 схемою масу солі, якщо вихідний оксид був узятий кількістю речовини 0,5 моль.

Варіант II

Завдання 1. Укажіть серед запропонованих речовин формули солей:

а) А1С13; б) НС1;

в) А1(ОН)3; г) Nа2Zп02.

Завдання 2. Серед наведених хімічних реакцій укажіть ті, у результаті яких можна одержати кислоту:

а) Na2SiO3 + НС1 б) SiO2 + Н2О

в) Nа24 + Н2Sі03 г) SО2 + Н2О

Завдання 3. Із запропонованих речовин з водою взаємодіють:

а) НNО3; б) Na2О;

в) NаОН; г) SО3.

Завдання 4. Фенолфталеїн забарвить у малиновий колір розчин:

а) Nа24; б) Са(ОН)2;

в) Н23; г) КВг.

Завдання 5. Напишіть рівняння реакцій, що дозволяють здійснити перетворення:

3 -» Н24 ->Na24

Завдання 6. Обчисліть за запропонованою в завданні 5 схемою масу солі, якщо вихідний оксид був узятий кількістю речовини 1,5 моль.

III. Формування знань, умінь і навичок

Евристична бесіда

У 1666 році в англійському м. Кембридж молодий учений ІсаакНьютон кілька днів поспіль віддавався дуже дивному заняттю. Він ло­вив сонячних зайчиків на аркуш паперу. Вікно він щільно закрив став­нями та в одному зі ставень просвердлив маленьку круглу дірку. Через цей отвір уривався в чорний морок вузький пучок сонячних променів. Ньютон походжав кімнатою, підставляючи під промені долоню чи папір або пропускаючи їх аж до стінки. Невже вченому юнакові була приєм­ною ця дитяча забавка? Звичайно ж, ні. Ньютон проводив експеримент.

У його руках була трикутна скляна призма. Коли призма опинялася на шляху променів, зникав круглий білий зайчик, і замість нього з'являла­ся довга багатобарвна смуга. Хто знає, як називається ця смуга? Ньютон назвав її спектром.

Багато великих відкриттів були зроблені завдяки численним серйоз­ним експериментам учених.

Які закони хімії ми вивчали?

Закон збереження маси М. В. Ломоносова, А. Л. Лавуазьє. Лавуазьє здійснював свої дослідження у власній лабораторії, обладнаній найточ­нішими фізичними приладами — терезами, термометрами, барометра­ми, а також апаратами власної конструкції. Лавуазьє був чудовим екс­периментатором і тонким спостерігачем.

ГемфріДеві почав займатися хімією як учень аптекаря й так захо­пився цією наукою, що за короткий час опанував найбагатшими знан­нями. Його улюбленим підручником був підручник з хімії Лавуазьє. Юнак ставив сміливі експерименти, описував їх, робив такі висновки, яких не робили досвідчені вчені. І незабаром учений світ заговорив про роботу молодого хіміка.

Сьогодні ми будемо експериментаторами. Ми познайомимося з ре­акціями, що дозволяють відрізняти одні хімічні речовини від інших. Такі реакції в хімії називаються якісними реакціями.

Лабораторна робота 10. Розв'язання експериментальних задач

Повторюємо правила роботи з хімічними речовинами, основні пра­вила поведінки в хімічному кабінеті.

Дослід 1

У три пробірки без написів лаборант налив розчини: натрій хлориду, хлоридноїкислоти, натрій гідроксиду. Допоможіть недбалому лаборан­тові розібратися, в якій пробірці міститься кожна з речовин.

Які реактиви можна використати, щоб розпізнати ці речовини?

Індикатори: фенолфталеїн, лакмус, метиловий оранжевий.

Лавуазьє заповів майбутнім експериментаторам:
  • намагайтеся робити добре, а не робити багато;
  • спрощуйте досліди, наскільки це можливо;
  • ніколи не заповнюйте поспішними висновками мовчання фактів.
    Тож будемо дотримуватися порад видатного хіміка. Який індикатор

раціонально використати в цьому досліді? Той, який дозволить розпіз­нати всі три речовини. Вибираємо лакмус.

У пробірці з натрій хлоридом лакмус не змінить кольору.

У пробірці з хлоридноюкислотою змінює колір на червоний.

У пробірці з лугом колір змінюється на синій.

Завдання. Акуратно з допомогою лакмусового папірця дослідіть за пропоновані розчини та приклейте відповідні етикетки на пробірки.

Розглянемо наступні три пробірки. У кожній з них міститься сілі натрій хлорид, натрій сульфат або натрій карбонат. Щоб розпізнати і речовини, слід скористатися якісними реакціями.

Дослід 2. Якісна реакція на хлоридну кислоту та її солі Якісною реакцією на хлоридну кислоту та її солі є дія розчину аргентум(І) нітрату.

Завдання. Налийте в пробірку 1 мл натрій хлориду, додайте одну-дв
краплі аргентум(І) нітрату. Що спостерігаєте? Випадіння білого осад>
Процес описується рівнянням реакції:

NaC1 + АgNO3 АgС1 + NаNОз

білий осад

Дослід 3. Якісна реакція на сульфатну кислоту та її солі Якісна реакція на сульфатну кислоту та її ,солі — дія розчинних со­лей Барію.

Завдання. Налийте в пробірку 1 мл натрій сульфату, додайте одну-дві краплі барій нітрату. Що спостерігаєте? Випадіння білого осаду. Процес описується рівнянням реакції:

Nа24 +ВаС12 BaSO4 + 2NaCl

білий осад

Дослід 3. Якісна реакція на карбонати Якісна реакція на карбонати — дія кислот.

Завдання. Налийте в пробірку 1 мл натрій карбонату, додайте одну-дві краплі хлоридної кислоти. Що спостерігаєте? Виділення бульбашок газу. Процес описується рівнянням реакції:

Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2

IV. Підбиття підсумків уроку

З допомогою експерименту можна не лише відкривати нові зако­ни, але й визначати вже відомі речовини. За результатами експерименту

складемо таблицю.



Речовина

Якісна реакція

Ознаки реакції

Сульфати

Дія розчинних солей Барію

Білий осад ВаSО4

Хлориди

Дія аргентум нітрату

Білий осад АgС1

Карбонати

Дія кислот

Виділення газу С02

Гашене вапно

Білий осад СаСО3

Фосфати

Аргентум нітрат

Жовтий осад Аg3РО4



Чи сподобався вам урок ? Дякую за співпрацю в проведенні урока.

V. Домашнє завдання.

Влаштувати пошту. Трикутники конверти, черговий замість листоноші,розносить домашнє завдання.

І рівень.Прочитайте параграф 16. На сторінки 93- завдання. № 1-3.

ІІ рівень. Прочитайте параграф 16. На сторінки 93 завдання. №4-7.

ІІІ рівень. Прочитайте параграф 16 .На сторінки 94 завдання. №8 – 13.


Проектні технології на уроках біології .

Завдання педагога в тому, щоб підвести до дверей, дати ключ і навчити учня користуватись цим інструментом. Ніхто, крім самого учня, не зможе ввійтиу світ знання.

Н.Маслова


Суть проектної технології я бачу у функціонуванні цілісної системи дидактичних засобів (змісту, методів, прийомів тощо), що адаптує навчально-виховний процес до структурних та організаційних вимог навчального проектування. Воно, у свою чергу, передбачає системне й послідовне моделювання тренувального розв'язання проблемних ситуацій, що вимагають від учасників освітнього процесу пошукових зусиль, спрямованих на дослідження та розроблення оптимальних шляхів їх розв'язання (проектів), їх неодмінний публічний захист та аналіз підсумків упровадження.

Я чую – я забуваю.

Я слухаю - і я запам'ятовую.

Я дію - і я розумію.

Китайська мудрість

Метод проектів - комплексний метод кавчан­ня, якийдозволяєіндивідуалізуватинавчаль­нийпроцес, даєучнямзмогувиявититворчість і самостійність у планування, доборіматеріалів, їхобробці та презентації.

Першимувівпоняття «метод проектів», нау­ково описав його та спробувавкласифікуватиамериканськийпрофесор В. Кільпатрик. Вінвідокремивчотиритипишкільнихпроектів:

1.Втілення ідеї (або плану) в зовнішню формулу.

2.Отримання естетичної насолоди.

4.Подолання інтелектуальноїперепони.

5.Здобуття новихзнань та досвіду.


Проект - у буквальному значенні - це «кинутий наперед», тобто прототип якогось виду діяльності. Цей метод є чудовим дидактичним засобом активізації пізнавальної діяльності. Тема проекту завжди є чимось більшим, ніж навчальні завдання. Педагогічна література подає кілька типів проектів, що використовуються у шкільному навчанні.

1.За метою та характером проективної діяльності:
  1. Дослідницький проект, що цілком підпорядковані логіці дослідження й мають структуру,наближену або повністю відповідну науковому дослідженню (аргументація, актуальність теми,визначення проблеми, предмета й об'єкта дослідження, джерел інформації, висування гіпотез,
    означення шляхів її розв'язання, обговорення отриманих результатів).
  2. Творчі проекти, що не мають детально опрацьованої структури діяльності учасників.
    Зони лише накреслюються й розвиваються відповідно до жанру і форми кінцевого результату
    (спільна газета, твір, відеофільм, драматизація).
  3. Пригодницькі та Ігрові проекти, що також не мають чіткої структури. Вона визначаєтьсяпід час опрацювання учасниками проекту ролей, зумовлених характером і змістом проекту
    (історична особа, вигадані герої, які імітують офіційні і ділові відносини).
  4. Інформаційні проекти, що зорієнтовані на збиранні інформації, мають чітку структуру
    (мета, актуальність, метод отримання і переробки інформації, оформлення результатів та їхпрезентація).

5. Практично-організаційні, спрямовані на вироблення конкретної програми дій,методичних рекомендацій.

2. За складом учасників проективної діяльності.
  1. Індивідуальні.
  2. Колективні (парні, групові).

Учитель - скрипаль дитячих сердець: як поведе смичок, таку мелодію й почує учень. Період становлення кожного учня - велика частина життя кожного вчителя. Успіхи вихованців дають відчуття, що за спиною виростають крила, які не просто дарують упевненість, що ти можеш літати, а вимагають; ти повинна, ти зобов'язана злетіти, твій політ не належить тобі, а сотням оченят, що дивляться на тебе і бачать ідеал жіночості, материнства, розуму.



Інформаційні проекти.( метод отримання і переробкаінформації)

Комп'ютерна презентація на уроках біології.

Нині відбувається ґрунтовна перебудова освіти в Україні, що, безумовно, потребує відповідних змін і в методиці викладання біології та хімії в загальноосвітньому навчальному закладі.

Якість уроку залежить від взаємодії вчителя й учнів, педагогіки співробітництва на уроці, від особистісного підходу до навчального процесу, відбору матеріалу та інших чинників, що стимулюють навчальну діяльність. Завдання сучасного уроку, поряд з оволодінням «скелетом знань», - навчити орієнтуватися в потоках інформації та працювати з цими потоками, використовуючи різноманітні джерела, форми і методи її засвоєння. Сама лише урочна форма навчання не може забезпечити цього. Цьому мають сприяти різні форми індивідуальної роботи, самостійної та гурткової.

Ініціаторами вивчення біології по-новому,стали учні, використовуючи найсучасніші технології, зокрема комп'ютерні.

Учні 10 класу вирішили створити електронний варіант , деяких розділів з біології . На уроках, під час перевірки домашнього завдання, вони їх презентують.

Звичайно, така робота можлива тільки при тісному співробітництві учнів з вчителямибіології , інформатики.

Мета цієї роботи навчити учнів не лише опрацьовувати матеріали, а й уміти їх представляти, бо сьогодення вимагає від сучасної молоді не простого оволодіння комп'ютерною технікою, а й вміння нестандартно, творчо показати свою роботу, відстоювати свою думку та аргументувати свої дії.

Переваги такої роботи надзвичайні,аджезростає зацікавленість предметом вивчення, учні самі стають творцями, ініціаторами нових ідей, розвивають свої інтелектуальні здібності.

Комп'ютерна презентація - це авторськеучнівське бачення теми, розробка певного сценарію виконання і представлення аудиторії, яка, до речі, може бути абсолютно різною: від учнів початкової школи до вчителів. Комп'ютер дає можливість використання інформації мережі Інтернет, дозволяє ілюструвати, естетично оформляти сторінки, використовувати ефекти анімації.

Діти вчаться бути послідовними у відборі найсуттєвішої інформації. Перевага такої форми роботи полягають у наочності,виваженості та структурованості виступу. Презентація для доповідача є водночас і планом, і підказкою. Використання електроннихпрезентацій - це також можливість продемонструвати своє вміння реалізувати ідеї за допомогою програмного інструментарію роботи з інформацією.

В електронному варіанті представлені теми « Клітина - основна структурно – функціональна одиниця живих організмів.».

1.Клітинні мембрани.

2.Ядро.

3.Будова клітин прокаріот.

4.Цитозоль.

5.Немембранні органели. Клітинний центр. Рибосоми.