Тема. Яскраві краплини літніх канікул
Вид материала | Урок |
- Пропозиції роботи для студентів під час літніх канікул І у вільний від навчання час, 77.79kb.
- Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України Тернопільський національний технічний, 78.63kb.
- Методичні рекомендації щодо самоосвітньої діяльності учнів з української мови І літератури, 1159.66kb.
- Тема Світова валютна система, 6.39kb.
- Тема Торгівля через торговельно-посередницькі фірми, 19.15kb.
- 10-а клас 10-Бклас завдання на період додаткових канікул з 02. 02 по 03. 02. 2012 Алгебра, 5.06kb.
- Шановні учні 7-х класів!, 30.15kb.
- Курс / Правознавство / Історія держави та права зарубіжних країн Завдання для самостійної, 6.86kb.
- Музей західного та східного мистецтва, 43.6kb.
- Международный конкурс детского рисунка на лучшую открытку «Арт Город», 28.25kb.
Урок 1
Тема. Яскраві краплини літніх канікул. Твір – розповідь з елементами опису
Мета: вчити учнів складати твори – розповіді з елементами опису про пережите, побачене під час канікул, збагачувати лексичний словник, викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до родини, Вітчизни, інтерес до вивчення українcької мови.
Обладнання: малюнки, ілюстрації, фотографії, музичні твори, опора «Куб», картки для індивідуальної та самостійної роботи.
Хід уроку
1. Організація класу
1.1. Слово вчителя
Уроки творчості, натхнення уроки,
Добра і радості, і мудрості глибокої,
Усі шляхи тернисті перейти
Уроки творчості поможуть вам завжди.
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку
2.1. Створення позитивного настрою
- Розпочинаємо урок розвитку зв’язного мовлення, на якому ми будемо писати твір ... Вслухайтесь в слова цієї пісні і скажіть про що саме? ( Пісня «Канікули»)
- Правильно. Сьогодні ми будемо працювати у творчій студії «Слово». І розпочнемо роботу словами великого Кобзаря.
Ну що б, здавалося слова?
Слова та голос ... більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує ...
(Діти промовляють слова Т.Г. Шевченка разом з учителем напівголосно).
- Задумайтесь над цими рядочками. Давайте сьогодні на уроці ми оживимо свої серця і душі красою рідного українського слова. Нехай наші серця затріпочуть від того, що ми самостійно можемо словом створити красу.
2.2. Оголошення теми уроку
- Уважно подивіться на дошку і спробуйте розкодувати тему твору, якого будемо писати згодом.
ЯСКРАВІКРАПЛИНКИЛІТНІХКАНІКУЛ
(Яскраві краплинки літніх канікул)
- Як ви гадаєте, про які саме «яскраві краплинки» йдеться в нашій темі?
(Відповіді дітей).
2.3. Розгляд ілюстрацій, малюнків, фотографій, сувенірів, поробок.
- Закінчились канікули. За літо ви всі добре відпочили, засмагли, подорослішали. Як видно із вашої виставки малюнків, фотографій, ілюстрацій, сувенірів, поробок канікули ви провели чудово, по – різному.
3. Актуалізація опорних знань учнів
3.1. «Гронування»
- Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте словосполучення літні канікули?
море дощ спека ліс грім
пляж літні канікули Дністер
табір бабуся село ігри фрукти
3.2. Складання діалогів про літні канікули. Робота в парах.
- Розкажіть, будь ласка, своєму сусідові по парті, де і як ви провели літні канікули. Пам’ятайте про правила ведення діалогу.
- Що цікавого ви дізналися від свого сусіда по парті? (Відповіді учнів.)
3.3. Робота в групах. Вправа «Кути»
- Діти, ви вже почули і знаєте, хто і де відпочивав. Тому ви зараз об’єднаєтесь до якогось кута.
а) 1. Мальовниче село (місто).
2. Морський прибій.
3. Табір відпочинку.
- Прошу пригадати і розказати найцікавіші пригоди, які трапились із вами під час відпочинку.
(Спікер від кожного кута коротко розказує причини, названі в його групі та найцікавішу історію учасника кута).
б) Гра «Розминка розуму»
1 група із розрізаних стрічок складає і розтлумачує прислів’я.
* Влітку з потом, а взимку з повним ротом.
* Липень – вершина літа.
* У серпні хліборобові три роботи – косити, орати й сіяти.
2 група в певній послідовності розміщує назви літніх свят.
... День незалежності України.
... Івана Купала.
... Спаса.
... Петра і Павла.
... День Конституції України.
... Успення Присвятої Богородиці.
... Маковія.
... День захисту дітей.
... Зелені свята ( Трійця )
- Назвіть серед них державні свята.
3 група – доримовує вірш, підбираючи із довідки потрібні слова.
- Пограємо в гру «Сито». Вам потрібно «пересіяти» слова і дібрати тільки ті, які підходять за змістом.
Канікули, канікули – чудесна це ...( пора).
«Канікули, канікули» – гукала ...( дітвора).
Та сплило тепле ...( літечко),
Настав осінній ...(час)
Ми радо поспішаємо у наш веселий ... (клас).
Довідничок: урок, школа, клас, літо, парта, дітвора, дзвінок, пора, річка, літечко, ставок, час.
3.4. Поетична хвилинка
- А зараз ми помандруємо до «Кузні літературного слова». Можливо, хтось хоче прочитати вірші власні чи авторські на літню тематику.
(Читання учнями віршів авторських чи власних під супровід спокійних музичних творів).
Три літні місяці ідуть -
Це червень, липень, серпень.
Хліба і овочі ростуть
І фрукти зріють.Тепло!
В гаях пшеничний спів луна,
Водичка тепла в морі,
І навіть ніч така ясна,
Так палко сяють зорі! (В.Бутрім )
Літом ластівка літає,
Ластів’ят малих навчає:
«Не лінуйтесь ластів’ята,
Вчіться літечком літати,
Бо як літо відлітує ,
Ми за море помандруєм».
ЛІТО
Літо, літо, літо, літо!
Барвами усе розшито,
Ти несеш тепер мені
Теплі і щасливі дні.
Зацвітають квіти в полі,
Кінчились заняття в школі
І прощайте до пори,
Ручки, парти і книжки.
Буду в річці я купатись,
Із дощем в піжмурки гратись
І, як із води, рости,
Щоб у клас наступний йти!
- Які почуття виникають у вас, коли ви чуєте поетичне слово та ліричну мелодію?
4. Підготовча робота до написання твору
4.1. Слово вчителя
- Щойно ви прослухали музичні та поетичні твори, споглядали виставку малюнків, фотографій, поробок. Завдяки спілкуванню із сусідами по парті, в «кутах» ви пригадали тепле літечко, веселі канікули і, мабуть, в кожного із вас на згадку в пам’яті залишиться якась «яскрава краплинка», найкраща мить цієї чудової пори.
4.2. Розминка «Доберіть влучне слово»
- Щоб написати гарний твір, потрібно навчитися влучно добирати слова. Складемо словничок.
Мальовниче село - садок, роса, город, господарство, ліс, гриби, фрукти, овочі, річка, ставок, сіно, рибалка, соловейко, художні твори ...
Морський прибій - шум моря, хвилі, чайки, пісок, мушлі, сонечко, морозиво, аквапарк, екскурсія.
Табір відпочинку – веселі ігри, змагання, перемога, нагороди, екскурсії, парк, каруселі, вожаті, друзі.
- Молодці, діти. Ці та інші слова допоможуть вам написати твір.
Хвилинка релаксації. Метод «Міні – ермітаж» (за С. Пальчевським)
- Сядьте рівненько, подивіться на небо. Вдихніть повітря, воно наповнює легені, все ваше тіло здоров’ям. Вдих, 1– 2, затримали повітря, видих. Ще раз.
Покладіть руки одна на одну на парту, на них – голівки, заплющіть очі. Пригадайте яскраві спогади про літні канікули. (Звучить музика).
- Розплющіть очки. Підійміть голівки. Потягніться до сонечка, до блакитного неба, подивіться на нього, а тепер – один до одного. Подаруйте усмішку і побажайте подумки здоров’я і добра вашим друзям.
4.3. Стратегія «Кубування» (повторення видів текстів)
(Вчитель проводить учнів через процес «кубування», пропонуючи викласти думки усно).
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до вас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання наші перевіряє.
- Увага! Аналізуємо знання «Чарівного кубика».
- Які види текстів ви знаєте?
- Текст – опис - це ...?
- Текст – розповідь – це ...?
- Текст – міркування - це ...?
- Пригадайте будову тексту.
- Який тип тексту найбільше підходить, щоб поділитися своїми враженнями про літо? Чому?
(Текст – розповідь з елементами опису).
4.4. Робота над пам’яткою
У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору.
(Діти читають мовчки).
ПАМ’ЯТКА
1) Кожну частину тексту писати з абзацу.
2) Речення будувати невеликі.
3) Давати повні відповіді на запитання.
4) Послідовно викладати свої думки.
5) Стежити за мовою.
6) Уникати повторів слів.
7) Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.
4.5. Структурний аналіз тексту
а) Складання плану.
1. Початок канікул.
2. Від’їзд на відпочинок.
3. Найяскравіші краплини канікул.
4. Мої сподівання.
5. Усне складання твору
6. Орфографічна підготовка
Слова з орфограмами: влітку, велосипед, увечері, криниця, додому, аквапарк, змагання.
7. «Спроба власного пера». Написання твору.
- Отже, беріться до найвідповідальнішої і найцікавішої роботи – написання творів-розповідей з елементами опису «Яскраві краплини літніх канікул».
7.1. Самостійна робота учнів
7.2. Індивідуальна допомога слабким учням
8. Перевірка виконаної роботи
8.1. Самоперевірка
8.2. Зачитування 2 – 3 робіт
9. Підсумок уроку
- Діти, які ваші враження від уроку?
- Скажіть, чи справдилися ваші надії?
- Дякую вам за чудову роботу, підтримку, взаєморозуміння. Любіть нашу Вітчизну, родину, рідну мову, довкілля ...
Урок 2
Тема. Переказ тексту «Ромашки»
Мета: вчити учнів переказувати текст, використовуючи творче слово у власному мовленні, робити самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати логічні зв'язки; креативне мислення, память, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість.
Обладнання: ілюстрації, малюнки, фотографії ромашки, слова для словникової роботи, мікрофон, індивідуальні картки, «Сенкан» .
Хід уроку
1. Організація класу
Уже дзвінок нам дав сигнал,
І на урок він нас покликав.
Отож часу не витрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
- А роботи у нас сьогодні дуже багато. Тому на уроці нам необхідно:
(Девіз уроку написаний на дошці.)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
2. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Відгадування загадки
- Щоб дізнатись тему нашого уроку, спробуйте відгадати загадку.
Стоять у лузі сестрички,
Золотенькі очі, біленькі вієчки.
Від них шовком коси пломеніють,
Коли настоєм їх помиють.
А що це за лікувальні квіти,
Скажіть, будь ласка, діти? (Ромашки)
2.2. Розгляд ілюстрацій, малюнків, фото; коротка бесіда за ними.
2.3. Технологія «Робота в парах»
- Готуючись до уроку, ви відвідали бібліотеку і знайшли цікавий матеріал про цю рослину. Прошу розкажіть про них своєму сусідові.
2.4. Технологія «Павутинка»
- Розкажіть, що цікавого ви дізналися про ромашку від свого друга по парті?
20 – 25 пелюстків схожа на сонце
є дикорослі і РОМАШКА лікарська
культурні рослина
квітне
ціле літо 18 видів
2.5. Евристична бесіда про бережливе ставлення до природи, збереження дикорослих видів рослин.
- Ромашку дуже люблять у народі за поєднання простоти, невибагливості і загадкової краси. Вона обов’язкова квітка українського віночка. Усім відома традиція гадання на її пелюстках. У багатьох віршах, піснях, казках, легендах розповідається про ромашку.
3. Повідомлення теми уроку
- Уважно прослухайте текст «Ромашки» і згодом ви напишете його переказ.
3.1. Ознайомлення із текстом
РОМАШКИ
Навесні Ліда і Оля вирішили у дворі розбити клумбу. Сестри скопали грядку і засіяли її насінням ромашки.
Дівчата старанно доглядали квітник: пололи бур'ян, в спеку поливали.
Якось вранці Оля і Ліда зупинилися біля розквітлих квіток і робачили, що ромашки - дуже ніжні. Голівки їх, неначе маленькі жовті сонечка з білосніжними промінчиками. Листя - ніби прозоре зелене мереживо. В кожній квіточці - крапелька роси, а в ній блакитне небо і пухнасті хмарки пливуть. Над ними весело кружляли бджілки.
Сестрички спочатку захотіли нарвати ромашок в букет, але подумали, що зірвані квіти швидко зів'януть. Тоді не почують вони співу пташок, не побачать сонечка, бджілок і навіть їх.
Дівчата вирішили, що ромашки – чудові квіти, нехай собі ростуть. (98 слів)
3.2. Визначення теми й головної думки тексту
4. Аналіз тексту
4.1. Змістовий аналіз тексту
- Хто і де вирішив розбити клумбу?
- Як дівчата доглядали квітник?
- Що якось вранці побачили Одя і Ліда?
- З чим дівчатка порівняли голівку і листочки ромашки?
- Що відображалося в крапельці роси?
- Хто весело кружляв над квітами?
- Що спочатку захотіли зробити сестри?
- Що вирішили дівчата?
4.2. Мовний аналіз тексту
а) - Якими словами автор називає Ліду і Олю? (Дівчатка, сестрички, вони.)
- А чи не краще звучав би текст без цієї заміни?
б) - Доберіть синоніми до слів:
квітник - клумба
кружляли бджілки - літали бджілки
блакитне небо - голубе небо
спека - теплінь.
- А які слова краще вжити: використані автором чи запропоновані нами? (Авторські)
4.3. Структурний аналіз тексту
а) Складання плану тексту у вигляді запитань за опорними назвами дій
зробили, доглядали, побачили, літав, захотіли, вирішили.
ПЛАН
- Що навесні зробили Оля і Ліда?
- Як дівчата доглядали клумбу?
- Які квіти побачили вранці сестри?
- Хто літав над ромашками?
- Що захотіли зробити дівчатка?
- Яке рішення прийняли сестри?
б) Поділ тексту на абзаци.
- Назвіть зачин, кінцівку.
- Про що йдеться в основній частині?
- Скільки абзаців у тексті?
5. Усне переказування тексту
6. Орфографічна підготовка
На дошці записані слова. Деякі букви закриті картками. Після пояснення написання слів ці картки знімаються Діти ще раз перевіряють написання слів.
Слова з орфограмами:
навесні, вранці, старанно, засіяли, прозоре мереживо, зів'януть.
7. Повторне читання тексту вчителем
8. Запис переказу в зошит
8.1. Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою:
- початок абзаців;
- набір опорних слів до кожного абзацу.
9. Перевірка виконаної роботи
9.1. Самоперевірка
9.2. Слухання 3 - 4 переказів, внесення порад, коректив
10. Підсумок уроку
10.1. Складання «Сенкану».
- Іменник. 1 Ромашка.
- 2 прикметники. 2. Ніжна, чарівна.
- Порівняння. 3. Сонечко у білому віночку.
- Речення. 4. Ромашка – лікарська рослина.
- Асоціація. 5. Пухнаста хмаринка.
10.2. Гра «Мікрофон»
- Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
- Що нового дізналися?
- Чи сподобався вам урок? Чому?
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам друзі!
Додатковий матеріал
Ромашка
За легендою, ромашки – це не просто квіти, це маленькі парасольки степових гномів.
Почнеться в степу прохолодний літній дощ, заховається все живе: і комахи, і бджоли, і мурашки. Тільки добрий гномик не боїться дощу. Він зриває парасольку – ромашку та йде степом, тримаючи її над головою. Дзвінко падають краплі на квітку, збігають цівками з ніжних тремтливих пелюсток, а гном залишається сухим і веселим навіть під найсильнішим дощем.
Іще 150 років тому ромашку демонстрували глядачам як дивовижну і рідкісну з далекої Америки.
У Росії, а згодом і в Україні, вона з’явилася випадково. Зерно пшениці, засмічене насінням ромашки, засипали в мішки та повезли з Америки до Росії. У мішках виявилися дірки, у вагонах – щілини, і дрібне насіннячко цих квітів розсипалося по залізничному полотну. А невдовзі американська ромашка розсіялася вздовж колії, укривши землю м’яким, кучерявим, терпкувато – запашним килимом.
( М.Голець)
Урок 3
Тема. Складання твору на основі вражень від екскурсії «Краса осіннього парку»
Мета: знайомити учнів з осінніми змінами в природі; вчити висловлювати свої враження, використовуючи мовні засоби спілкування, збагачувати словниковий запас; розвивати вміння правильно будувати речення в монологічному і діалогічному мовленні; виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього.
Обладнання: дитячі малюнки, осінні листочки, ілюстрації картин осінньої природи
Хід уроку
- Організація класу
- Актуалізація опорних знань
- Поетична сторінка
- Поетична сторінка
Ясне сонце не гріє
Холодок повіва,
Затихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить…
Лиш ялинка зелена
Серед лісу стоїть.
(Г. Бойко)
- Якими барвами розмалювала осінь парк?
- Що вабить око в осінньому парку?
- Що навіває сум?
Хто в хустині червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчина маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчина там стала
Горобина виростала,
Ту хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
( М. Познанська)
- З ким поетеса порівнює горобину?
- В якому значенні вжито слово «хустина»?
- Що означає слово «гаптувала»?
- Доберіть синоніми до цього слова.
2.2. Бесіда
- Чи співзвучні слова віршів з тим, що ви бачили в нашому парку під час екскурсії?
- За якими деревами ви спостерігала в парку?
- Що особливого для себе відмітили?
3. Повідомлення теми і мети уроку
4. Підготовча робота до складання твору
4.1. Дібрати епітети до слова осінь (золота, чарівна, чаклунка)
4.2. Дібрати антоніми до прикметників, які характеризують осінь
Сумна - … (весела)
Тривожна - … (спокійна)
Буденна - …(святкова, урочиста)
Тепла - … (холодна)
4.3. Робота в парах (у кожної пари на парті малюнки осінніх дерев)
Завдання: описати свою рослинку, використовуючи найвлучніші солова – різні частини мови)
4.4. Створення словникової скарбнички
пожовкле шелестить тривожно
червоне тремтить урочисто
зелені стоять непокірно
кремезні танцюють весело
жовте опадають замріяно
золоті торкнулася непомітно
багряні красуються по-особливому
металевий дзвенить безшумно
пишні пливуть хороше
суха шумить казково
5. Усна побудова розповіді
6. Письмовий виклад думки
7. Зачитування написаних творів
8. Підсумок уроку
Зразок твору учня
Осінь. Вона тихо і непомітно піді йшла до нашого парку. Ми зразу відчули її прохолодний подих.
Дерева стоять в тривожні задумі. Ось кремезні дуби , мов вартові. Осінь не торкнула їх своїм пензлем, але листя дуба якось по-особливому дзвенить, як бляшане. На березах ледь пожовкли листочки. Лиш ялини стоять пишні та зелені.
Ми підійшли до нашої річечки. Вода в ній темна. А по її холодному плесу, мов золоті кораблики, пливуть кленові листочки. Над річкою схилилась горобина. Жовті листочки весело тріпотіли на вітрі, а кетяги ягід ще жовті, бо не було морозу, від якого вони червоніють.
Прощаємось з красою осіннього парку. Повертаємось до школи, під ногами шарудить килимок першого опалого листя. Хороше, урочисто, і трішечки казково.
Урок 4