Тема. Яскраві краплини літніх канікул
Вид материала | Урок |
- Пропозиції роботи для студентів під час літніх канікул І у вільний від навчання час, 77.79kb.
- Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України Тернопільський національний технічний, 78.63kb.
- Методичні рекомендації щодо самоосвітньої діяльності учнів з української мови І літератури, 1159.66kb.
- Тема Світова валютна система, 6.39kb.
- Тема Торгівля через торговельно-посередницькі фірми, 19.15kb.
- 10-а клас 10-Бклас завдання на період додаткових канікул з 02. 02 по 03. 02. 2012 Алгебра, 5.06kb.
- Шановні учні 7-х класів!, 30.15kb.
- Курс / Правознавство / Історія держави та права зарубіжних країн Завдання для самостійної, 6.86kb.
- Музей західного та східного мистецтва, 43.6kb.
- Международный конкурс детского рисунка на лучшую открытку «Арт Город», 28.25kb.
Мета: вчитти писати перекази, збагачувати словниковий запас, використовуючи художні тексти, робити самоперевірну роботу; формувати вміння письмово передавати зміст прослуханого тексту; розвивати навички усного і писемного мовлення, пам’ять, творче мислення, увагу, уяву, спостережливість; виховувати любов до природи, інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: малюнки, ілюстрації, фото пейзажів, запис П.І.Чайковського «Пори року. Зима», слова для словникової роботи, конверти для індивідуальної роботи, опора «Джерельце».
Хід уроку
1. Організація класу
1.1. Слухання вірша
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати,
Кличе в подорож дзвінок.
1.2. Створення емоційного фону уроку
- Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом ... Щоб прочитати гасло, треба скласти його із розсипаних слів. (Слова прикріплені на магнітній дошці)
навчати, Добре, знати, хто, хоче, того.
(Добре того навчати, хто хоче все знати)
- А ви хочете все знати?
- Тож налаштуймося на урок і проведемо вислови автотренінгу.
Я – учень (учениця).
Я ходжу до школи.
Мене вчать вчитися.
Я все розумію, я все хочу знати.
- А я хочу дізнатися, який у вас настрій?
Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один одному. За виразом обличчя бачу, що у вас все гаразд, і ваш настрій можна зобразити так:
☺ (задоволення).
Я дуже хотіла б, щоб гарний настрій не залишив вас упродовж усього уроку.
2. Актуалізація пізнавальної діяльності учнів
2.1.Читання вчителем вірша на фоні музики П.І.Чайковського «Пори року. Зима».
В далекому лісі – сказали мені –
Пташка живе на високій сосні.
Часом та пташка з дупла вилітає,
Загадки загадує, пісні співає.
Треба до лісу дістатись мені.
Їхала потягом, пливла в човні,
Пішки я йшла, зрештою,
Пташку ту дивну знайшла.
Я привіталась, сказала пташині:
«Кланялись діти тобі з Буковини.
Чула, загадок багато ти знаєш.
Може ти діткам моїм загадаєш?»
Пташка подумала й каже мені:
«Дітки слухняні твої чи ні?»
«Дуже слухняні», - я їй кажу.
«Добре,- говорить, - таким розкажу».
2.2. Відгадування загадки
Ніжна зірка срібно – біла
На рукав з гори злетіла.
Я приніс її сюди –
Стала крапелька води. (Сніжинка)
3. Повідомлення теми та завдань уроку
3.1. Створення проблемної ситуації
Сніжинка запрошує нас відвідати своїх родичів у лісі й побачити там справжнє чудо.
- Як ви гадаєте, що це за родичі? (Відповіді дітей)
3.2. Складання «павутинки».
- Щоб ближче підійти до розгадки, пригадаємо все, що знаємо про сніжинку.
Срібляста 6, 8, 12 -кутної Красива







розширюється,
при охолодженні -
Твердий, рідкий, стискається
газоподібний стан
- Сьогодні на уроці ми розширимо знання про воду, її значення на землі, потребу у збереженні. Також ви самостійно напишете переказ тексту «Джерельце взимку».
4. Підготовча робота
4.1. Повідомлення «Довідкового бюро»
- Послухайте цікавинки, які підготували для вас члени «Довідкового бюро» про воду.
* Вода займає 71% від поверхні земної півкулі. Лише близько 1/4 приходиться на сушу. Вода є в океанах, річках і озерах, під землею і в грунті.
* Зовсім чистої води в природі немає. Її вдається одержати тільки в лабораторії. Така вода не смачна, в ній немає солей, потрібних живому організму. Людина і багато тварин майже на 2/3 складаються з води. А деякі рослини складаються з води приблизно на 4/5.
* Вода рік і озер, яку ми використовуємо, становить лише 0,01% всіх запасів Світового океану.
* У всьому світі через кожні 20 років подвоюється використання водних ресурсів. Україна споживає за рік 1,4 км³ води.
* Усі озера разом зайняли б площу близько 2,7 млн.км (1/8%) всієї суші. Води в них так багато, що коли б вона розлилась на земній поверхні, то вкрила б половину Євразії і всю Північну Америку рівним шаром 10м завтовшки. Озера поширені нерівномірно. Вони пом’якшують клімат суші навколо себе, роблять його менш континентальним.
* Площа, яку займають льодові масиви, складає 11% суші.
* Цілющі властивості має тала вода. Вона справляє омолоджуючий вплив на організм людей.
* Сантиметровий покрив снігу на 1 гектарі дає 30 т води.
(Доповнення вчителя про екологічний стан водних ресурсів Землі)
4.2. Розгляд виставки малюнків, фото, ілюстрацій на екологічну тематику та коротка бесіда за ними.
4.3. Поетична хвилинка
- Письменники та поети в своїх творах закликають нас берегти кришталеве багатство нашої землі.
- Пригадайте, чим закінчилося оповідання В.Сухомлинського «Камінь»?
- Послухайте і скажіть, чого вчить нас у своїх творах А.Качан?
Джерельце
Джерельце під вербою
Виблискує водою,
Прийду до нього й до ладу
Порозчищаю, обкладу.
Все дно камінням обмощу,
В пісок ні краплі не впущу.
І задзвенить, і заспіва
Вода джерельна, мов жива.
Я ж кору одколю з корчма
І з неї виріжу ковша.
Щоб не поплив у далину,
Його до стовбура припну.
Немов маленьке гусеня,
Попід вербицею щодня
Він хлюпотатись буде.
Беріть і пийте, люди!
Джерельце
Уночі під степом
Прошуміла злива.
Гомінке джерельце
В балці замулила.
Ми взяли лопату,
Шлях йому звільнили,
Ще й малу вербичку
Поруч посадили.
Виростай, вербичко,
Буйною, рясною.
Задзвени, джерельце,
Бистрою рікою.
5. Ознайомлення із текстом «Джерельце взимку»
5.1. Читання тексту вчителем
ДЖЕРЕЛЬЦЕ ВЗИМКУ
У казковій красі заснули бори та діброви. Глибокий зимовий спокій охопив природу.
Та що це? У морозяній тиші лісу чути якісь дивні звуки:то кришталевий дзвін, то тихе булькання. У глухому куточку засніженого лісу, серед острівця зелено–сріблих ялин, дзвенить незамерзле джерельце. Клубочиться хмаринка пари, а над нею на голих гілках дерев, що нахилились до води, дрімають рябчики – гріються. Такі джерела не замерзають і в люті морози. Вода пробивається через шар землі й на морозі здається теплою. Часто біля таких місць узимку збираються мешканці лісу не тільки напитися, а й погрітися. А навколо панує холод, усюди лежить білий сніг. (А.Волков, 99 слів)
5.2. Визначення теми й головної думки тексту
6. Аналіз тексту
6.1. Змістовий аналіз тексту
- Про який стан природи взимку йдеться?
- Що порушує цей спокій?
- Якою здається джерельна вода в люті морози?
- Чому збираються біля джерела мешканці лісу?
6.2. Мовний аналіз тексту
а) Пояснення лексичного значення слів та словосполучень:
бори, діброви, у казковій красі, кришталевий дзвін, клубочиться хмаринка пари, рябчики, глибокий зимовий спокій охопив природу, морзяна тиша, зелено-сріблясті ялини, вода пробивається через шар землі, панує холод.
б) Пояснення написання слів:
узимку, морозяній, булькання, зелено–сріблястих, незамерзле, джерельце, не замерзають, казковий.
в) Добір до слів синонімів:
дзюрчить
спить
мешканці
6.3. Структурний аналіз тексту
а) Складання плану тексту.
План
- Зима в лісі.
- Дивні звуки.
3. Дзвенить джерельце.
4. Джерельце зігріває усіх.
б) Актуалізація культури оформлення тексту.
7. Усне переказування тексту
8. Повторне читання тексту вчителем
9. Запис переказу в зошити
9.1. Індивідуальна допомога учням надається диференційовано.
а) Конверт із текстом «Джерельце взимку» в кожного учня на парті. Він має можливість підглянути, але при цьому втрачає 2 бали, позначивши помітку на конверті.
б) Конверт з опорними словами.
(Конверти різних кольорів).
10. Перевірка виконаної роботи
10.1. Самоперевірка
10.2. Слухання 2-3 переказів, внесення корективів
11. Підсумок уроку
11.1. Гра «Мікрофон»
- Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
- Що нового дізналися?
- Чи сподобався вам урок? Чим? Напишіть на сніжиночці і прикріпіть біля нашого струмочка.
- Всім щиро дякую за співпрацю.
Урок 10
Тема. Детальний переказ тексту з творчим завданням «Зимовий ліс»
Мета: удосконалювати навички та вміння детально переказувати текст, навички самоконтролю; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, заохочувати до творчості; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням зимових краєвидів, запис «Пори року. Січень» П.І.Чайковського, мелодії Р.Шумана, індивідуальні картки.
Хід уроку
1. Організація класу
1.1. Слово вчителя
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався?
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
Сьогодні у нас - незвичайний урок,
Сьогоднв ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну відому,
Що знов нас чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати нам було не важко.
2. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Відгадування загадки
Білі сани налетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
Білокоса, білолиця.
Рукавом своїм махає,
Сріблом все навкруг вкриває. (Зима)
2.2. Слухання музики П.Чайковського «Пори року. Січень»
- Яку пору року описав композитор?
- Що ви відчуваєте, слухаючи цю музику?
2.3. Поетична хвилинка
- Дуже багато українських поетів описували зиму. Хто хоче прочитати один із віршів на зимову тематику?
(Учні читають напам’ять вірші про зиму)
Зима
Ще недавно у віконце
Кожен день дивилось сонце,
А тепер – пора настала –
Хуртовина загуляла.
З шумом, з піснею дзвінкою
Все покрила пеленою,
Запушила снігом – пухом,-
Стало всюди пусто, глухо.
Не хвилює річка воду
Під одежею із льоду;
Ліс притих, схилив вершини,
І не чуть пісень пташиних. (Янка Купала)
Зима
Надійшли морози, ріки закували
І березам коси інеєм прибрали.
Пухова перина очі убирає,
Біла скатертина - ні кінця, ні краю.
Під серпанком білим трави і листочки,
Річка оніміла, не дзюрчать струмочки.
Омертвілі лози ледь гіллям хитають,
А в полях морози та вітри гуляють.
- А яку ви любите зиму? Тиху, морозну, сонячну, люту?
- Як ви розумієте вислів «люта зима»?
2.4. Гра «Додай прикметник»
- А зараз за допомогою вірша ви спробуєте дати відповідь на запитання: якою ще буває зима?
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... ( чудова ).
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна й ... (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і ... (білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна й ... (морозна).
А як насуне хмара сива,
Зима по – своєму ... (красива).
А вранці іній – то обнова!
Яка зима у нас ... (казкова).
Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно ... (срібна).
Зима буває вередлива,
То часом добра, то ... (сварлива).
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і ... (сумна).
2.5. Складання «павутинки»
- Діти, а зараз зима–чарівниця запрошує вас до лісу. Заплющіть очі. Уявіть себе у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Складемо «павутинку» до словосполучення «зимовий ліс».
холод кучугури снігу мороз





годівничка
для тварин лісник тишина




2.6. Робота в парах. Складання діалогів «Лісник і турист», «Зайчик і білочка», «Дятел і сорока» та ін. (2 – 3 пари інсценізують перед класом діалоги)
- Життя продовжується і в зимовому лісі. Він зачаровує нас своєю казковістю.
2.7. Прослуховування грамзапису вірша на фоні мелодії Р.Шумана
- Послухайте вірш та скажіть, які слова та словосполучення в ньому вжиті в переносному значенні.
Чудовий ліс, коли весна квітує,
Та інший він, коли прийшла зима.
Ведмідь в барлозі десь зимує,
Птахів співочих вже нема.
Дерева голі, задубілі,
Дрімають мовчки у снігу
Від інею пухнасті, білі....
Мов одежину дорогу
Накинув лісові на плечі
Зимовий добрий чародій.
Тут казка теж, живе до речі,
Ти тільки придивитись вмій.
Пеньки, як гномики застигли
В шапках високих снігових,
А ось чиїсь сліди побігли,
І, наче хтось в кущах застиг...
Метелиця вляглася спати
На снігові поміж ялин.
І будить тишу в лісі дятел,
Вітрець війнув між горобин.
І піднялася з ним завійка,
Дивись – уже й нема ніде.
Живе тут казка – чародійка
Там, за ялиною ... Чи де?
2.8. Робота з ілюстраціями
- Діти, вам подобається зимовий ліс? Чим? (Красою, тишею, казковістю)
- В чому ж казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. В лісі все мовчить. Дуже гарно...)
- Казковість зимового лісу ще в тому, що він весь час змінюється: то він стояв чорний і неприступний, то став білий і величний, мов заворожений, і дерева всі в снігу, немов загрузли і вибратись не можуть. А коли впаде іній, тоді лісу не впізнати. Він дивовижний і дуже красивий. Як тільки засвітить сонечко – іній спалахне чарівним світлом і все стане справді казковим.
3. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту «Зимовий ліс» із творчим завданням.
- Як ви розумієте значення словосполучення «детальний переказ»?
(Детальний переказ – це такий переказ, в якому передаються всі моменти, які можуть запам’ятатись. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зворотами, зміцнює пам’ять, ви робляє навички послідовного викладу)
- Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, а й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту.
3.1. Ознайомлення із текстом
Зимовий ліс
Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби у святкових пухнастих шапках, з–під яких визирвють кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитись на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо.
А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе?
Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця снігом...
Я йду до тебе, казко лісова.
Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу ...
3.2. Визначення теми і головної думки тексту
4. Аналіз тексту
4.1. Змістовий аналіз тексту
- Куди зайшов автор твору?
- Як стоять ялини? Чим вони вкриті?
- Що одягнули дуби? Що визирає з–під них?
- Де вибігають біленькі стрункі берізки?
- Для чого вони вибігають?
- Як палають червоні ягоди горобини?
- Що видно на снігу?
- Чиї ж це сліди?
- Хто, крім звірів, залишив ще сліди?
- Де живе казка?
- Хто до неї йде?
- А що ж побачив кожен з вас у лісовій хатинці, ви допишете самостійно.
4.2. Мовний аналіз тексту
1.Утворення речень та словосполучень. Робота в парах.
Ялини - вибігають подивитись на мене.
Дубки - стоять непорушні, вкриті білим снігом .
Берізки - в святкових пухнастих шапках, з–під яких визирають кучері торішнього снігу.
Червоні ягоди горобини- тихо
Слідочки - йшла
Зайчик – пробігла.
Казка – яскраво палають.
Лисичка – пташині.
У лісі - стрибнув.
2. Підбір прикметників до іменників.
Казка – зимова, лісова
Ялини – непорушні
Сніг - білий
Дуби – могутні
Шапки – святкові, пухнасті
Листя – торішнє
Берізки – біленькі. стрункі
Ягоди – червоні
Хатинка - лісова
4.3. Структурний аналіз тексту
а) Складання плану тексту.
План
- Я заходжу в зимову казку.
- Сліди на снігу.
- Лісова хатинка, де живе казка.
- Загадковість ....
- Останній пункт плану допишете самостійно, коли продумаєте кінцівку тексту.
б) Поділ тексту на абзаци.
5. Усне переказування тексту. (Без творчої частини.)
6. Орфографічна підготовка
Слова записані на дошці. Вчитель творчо підходить до повторення їх правопису.
Слова з орфограмами: святкових, з–під, визирають, червоні.
7. Повторне читання тексту вчителем
8. Запис переказу в зошит
8.1. Індивідуальна допомога слабшим учням:
- початок абзаців;
- набір опорних слів до кожного абзацу.
9. Перевірка виконаної роботи
9.1. Самоперевірка
9.2. Слухання 2 -4 творчих переказів.
10. Підсумок уроку
9.1. Гра «Римування» (Проводиться, якщо всі учні справились із переказом. Мета - збільшувати активний словник та розвивати мову)
Зимовий ліс у день погожий
На дивну казку дуже СХОЖИЙ:
Ялини в шалях білосніжних,
І не впізнать берізок НІЖНИХ.
А горобинове намисто
Горить червоно, УРОЧИСТО.
Дуби, величні і крислаті
Стоять, мов парубки ЧУБАТІ,
В снігу біленькім по коліна.
А скрізь – знайома вже КАРТИНА:
Сніжок біленький осідає,
І землю пухом ЗАСТЕЛЯЄ.
Ведмедик спить собі в барлозі,
А зайчик – той завжди в ДОРОЗІ.
Отак без хатки він зимує,
Десь під ялинкою НОЧУЄ.
А на снігу чиїсь сліди.
Куди вони ведуть? КУДИ?
Тут, мабуть, зайчик пострибав,
Як від лисиці УТІКАВ.
Вузенька стежечка до річки –
Це звірі йшли попить ВОДИЧКИ.
А сніг легкий, немов перина,
Його підніме ХУРТОВИНА
І понесе, і закружляє ...
А вітер силу НАБИРАЄ.
Летить метелиця, гуляє,
І хуга пісеньку СПІВАЄ.
В таку погоду в ліс не йди,
А краще вдома ПОСИДИ.
9.2. Гра «Завершалочка»
- Наш урок підійшов до завершення. Що нового дізналися, чого навчилися?
- Отож, яким був наш урок? Добирайте прикметники, продовжуйте мою думку.
- Дійсно, добре того вчити, хто хоче все знати. Поаплодуймо собі за хорошу роботу.
Урок 11