Тема. Яскраві краплини літніх канікул
Вид материала | Урок |
- Пропозиції роботи для студентів під час літніх канікул І у вільний від навчання час, 77.79kb.
- Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України Тернопільський національний технічний, 78.63kb.
- Методичні рекомендації щодо самоосвітньої діяльності учнів з української мови І літератури, 1159.66kb.
- Тема Світова валютна система, 6.39kb.
- Тема Торгівля через торговельно-посередницькі фірми, 19.15kb.
- 10-а клас 10-Бклас завдання на період додаткових канікул з 02. 02 по 03. 02. 2012 Алгебра, 5.06kb.
- Шановні учні 7-х класів!, 30.15kb.
- Курс / Правознавство / Історія держави та права зарубіжних країн Завдання для самостійної, 6.86kb.
- Музей західного та східного мистецтва, 43.6kb.
- Международный конкурс детского рисунка на лучшую открытку «Арт Город», 28.25kb.
Мета: вчити учнів складати твір–опис за картиною; вдосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки; розвивати креативне мислення, усне і писемне мовлення, увагу, пам’ять, уяву, відчуття краси природи; виховувати естетичні смаки, інтерес до образотворчого мистецтва, любов до природи, почуття гордості за славетну українку.
Обладнання: репродукція картини К.Білокур «Соняшники», мікрофон, «Мобілка», картки для роботи в парах, слова для словникової роботи, план, індивідуальні картки, опора «Сенкан».
Хід уроку
1. Організація класу. Створення позитивного настрою
- 1, 2, 3, 4, 5 – прошу всіх рівненько стать!
Продзвенів уже дзвінок - починається урок!
1.1. Слухання вірша
Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову
1.2. Вправа «Мікрофон»
- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?
(Цікавим, навчальним, продуктивним, веселим, світлим, проблемним, пізнавальним...)
- А ви на уроці якими маєте бути?
(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими, самостійними ...)
- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий урок.
1.3. Знайомство з гаслом уроку.
А працювати ми будемо під гаслом:
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Гра «Дешифрувальник»
- Щоб дізнатись, про що будемо говорити на уроці, ми пограємо в гру «Дешифрувальник», де розкодуємо слово. Літери в нашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово, треба вибрати тільки одну літеру. Будьте уважними: 7 6 6 0 9 6 3 5.
1 2 3 4 5
АБВ ГГДЕ ЄЖЗИ ІЇЙ КЛМ
6 7 8 9 0
НОП РСТ УФХ ЦЧШЩ ЬЮЯ
Відповідь: 7 6 6 0 9 6 3 5
С О Н Я Ш Н И К
2.2. Технологія «Мозковий штурм»
- Що вам відомо про соняшник?
У кошику 2-3 тис. насінин СОНЯШНИК Схожий на сонце
Народний символ Технічна рослина
українців
Олія Халва
2.3. Повідомлення теми, завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми розширимо знання про соняшник. Ви познайомитесь, як зображали цю рослину поети, письменники, художники. Також ви самі створите твір–опис соняшників на основі споглядання картини К.Білокур «Соняшники».
3. Підготовча робота
3.1. Поетична хвилинка
- Діти, заплющіть на хвилинку оченята й уявіть собі таку картину:
Літо. Серпнева спека. Стоїть хатинка на пагорбі. А біля тієї хатини, пригрітий сонечком, пишається золотоголовий красень. На високому стрункому стеблі яскрава жовтогаряча квітка. Вона так і світиться, обертаючись за сонцем. Яку квітку ви уявили? (Соняшник )
- Цю рослину дуже часто можна побачити на городах і степових ланах нашої України. А поети і письменники майстерно змальовують їх і у своїх творах.
- Ви підготували вірші про яскраві квіти. Тож послухаємо ці поетичні рядки.
На сонечко я схожий
І сонце я люблю,
До сонця повертаю
Голівоньку свою.
Стою стрункий, високий,
В зелених шатах я.
І золотом убрана
Голівонька моя.
* * *
Сонях виріс на осонні
Вільно та розлого.
Одягнув чубатий сонях
Бриля золотого.
Вийшла осінь із діброви –
Сонях похилився,
Бриль за обрій вечоровий
Сонцем покотився.
Дідусем стоїть вусатим
Соняшник осінній,
Хлопчикам – горобенятам
Роздає насіння.
3.2. Спостереження за художніми засобами в прозовому творі
- А ось як про соняшник розповів В.Сухомлинський.
«На небі з'явилася ранкова зірниця. Затремтіли пелюстки. То соняшник жде сходу сонця. Він повертає до нього свою золотаву голівку, поглядає на червоне вогняне коло. Пливе сонечко по високому небу. Соняшник підставляє голівку його золотому промінню. Зайшло сонце. Стулив і соняшник золотаві пелюстки і заснув».
- Доведіть, що автор ставився до соняшника, як до живої істоти.
3.3. Розповідь про художника
- Художники також зображали на своїх полотнах «сонячну квітку».
Картину, яку ми сьогодні будемо розглядати, написала відома українська художниця Катерина Білокур. Що ми вже знаємо про неї? ( Діти пригадують з уроків читання)
Народилася К.Білокур у день святої великомучениці Катерини 7.12.1890р. в селі Богданівка на Черкащині. До школи не ходила, самотужки навчилася читати і писати. Ще зовсім маленькою дівчинкою її полонила синя квіточка. Малювати почала вуглинками з печі на крадькома взятому у матері полотні. Батьки не мали змоги оплатити навчання, і тому вчилася малювати вона сама.
Зображала К.Білокур на своїх полотнах переважно квіти. Так любила вона їх, відчувала їхню красу: «Ой, які ж ви гарні, квіточки мої, діточки, красунечки ви мої. Я на вас ніколи не надивлюся, я вами не налюбуюся». Сама ніколи не зривала квітів, бо вважала, що зірвана квітка – вже не квітка. І тому малювала вона, виходячи в поле, в садок чи з пам’яті.
3.4. Розгляд учнями репродукції картини К.Білокур «Соняшники»
- А тепер розгляньте цю картину.
- Чи сподобалась вам картина? Чим?
4. Мовленнєва підготовка до написання твору
- Щоб ви змогли точно, яскраво описати цю картину, створимо опори для написання твору.
4.1. Створення синонімічних рядів
Намалювала – зобразила, написала, створила.
Соняшник - золотоголовий красень, квітка сонця, квітка – красуня.
Стоїть - красується, пишається, світиться, підморгує, усміхається, розмовляє, дивиться.
Голівка - капелюшок, брилик, тарілочка.
Соняшок - дитина, пустунчик, хлопчак, малий.
4.2. Добір прикметників
Стебло - струнке, високе.
Сонечко - вечірнє, лагідне, тепле, яскраве.
Квітка - яскрава, золота, схожа на сонце.
Оченята - веселі, грайливі.
Усмішка - жартівлива, пустотлива.
4.3. Робота над створенням словосполучень
- Попрацюємо в парах. Утворіть словосполучення, поєднавши ліву і праву колонки.
Квіти золотого брилика
Одягнув мов тарілочка
Голівка жартівливо нахилена
Обличчя схожі на сонце
Соняшок грайливо усміхається
Підморгує турботливо шепоче
Матуся веселими оченятами
Промені останні, лагідні
4.4. Створення словника образних висловів.
- Чим відрізняється репродукція картини від справжньої картини?
- Що зображено на картині?
- На що схожі голівки квітів? ( На сонечко, тарілочки і золоті капелюшки.)
- Які стебла? (Стрункі, високі)
- Які кольори переважають у зображенні квітів? (Яскраві, жовтогарячі, золоті, теплі).
- Яка пора дня зображена? (Темне тло свідчить про настання вечора).
- Чи яскраво, добре видно квіти? ( Відчуваємо присутність вечірнього сонечко.Воно освітлює квіти).
- Менша квітка розвернена до глядача. Що помітимо на денці? (Денце схоже на обличчя. Воно усміхається і підморгує).
- Більша квітка нахилена до меншої і ніби дивиться на неї. Кого можна уявити, дивлячись на ці квіти? (Маму і синочка) Що робить «мама - квітка»? (Нашіптує щось на вушко синочку, розмовляє з ним.)
5. Складання плану майбутнього твору
- Ви послухали і подивились, як поети та художники змалювали соняшники. Ми створили опори слів, словосполучень для написання твору. Але, щоб у вас вийшов зв’язний послідовний текст, необхідно скласти план майбутнього твору.
Доповніть пункти плану потрібними за змістом словами.
План
- Соняшник – квітка ... ( сонця)
- Опис маленького ...( соняха)
- Опис великої... ( квітки)
- Соняшник вечірньої ...( пори)
6. Усне складання тексту
- Діти, коли складатимемо твір, користуйтеся словами і словосполученнми, записаними на дошці.
- Як назвемо твір? (Соняшники. Соняхи. Квітки сонця. Золотоголові красені)
- Яка назва найбільш вдала?
- Яке речення напишемо першим? Що ми бачимо перед собою? ( Перед нами дві яскраві квітки)
- На що вони схожі ? (Вони схожі на сонечко)
- Що вони тримають на високих струнких стеблах? (На високих струнких стеблах вони тримають великі голівки із золотими пелюстками)
- На що схожий маленький сонях? ( Маленький сонях схожий на хлопчика у жовтому брилику)
- Що він робить? (Він жартівливо нахилив голівку і ніби усміхається до своєї матусі)
- А що робить матуся? (А вона нахилилась і щось турботливо шепоче своєму пустунчику – хлопчику на вушко)
- Якими кольорами зображено квіти? (Квіти зображено теплими яскраво-жовтими кольорами)
- Чому соняхи, ніби світяться? (Соняхи ніби світяться у темряві. То вечірнє сонечко освітлює їх)
- Якими словами опишемо вечірні промені сонця? (То вечірнє сонечко освітлює їх останніми лагідними промінчиками)
7. Написання твору
7.1. Актуалізація орфографічної пильності
На дошці записані слова. Деякі букви закриті картками. Після пояснення слів ці картки знімаються. Діти ще раз перевіряють написання слів.
Слова з офограмами:
веселі, високі, вечірні, останні, шепоче, нахилив.
7.2. Актуалізація культури оформлення тексту
- Скільки частин відповідно до плану?
- Як запишемо кожну частину?
7.3. Диференційована робота
Слабшим учням дається картка із запитаннями.
Картка
- Що бачимо перед собою?
- На що вони схожі?
- Що вони тримають на високих струнких стеблах?
- Що це за квіти?
- На що схожий маленький соняшок?
- Що він робить?
- А що робить матуся?
- Якими кольорами зображено квіти?
- Чому соняхи ніби світяться?
8. Перевірка творів
8.1. Самоперевірка
8.2. Заслуховування 2-3 творів, внесення порад, коректив
9. Підсумок уроку
- Як називається картина, яку ми описували? Хто автор? Чи сподобалась вона вам? Чим?
9.1. Складання Сенкану
1. Іменник. 1.Соняшник.
2. 2 прикметники. 2. Високий, стрункий.
3. Порівняння. 3. Хлопчик у золотому брилі.
4. Речення. 4. Пригощає горобців.
5. Асоціація. 5. Відважний лицар.
Урок 5
Тема. Переказ тексту «Осінь за вікном казку чарівну пише»
Мета: вчити учнів переказувати текст, висловлювати свої думки в логічній послідовності, збагачувати активний словник школярів, робити самоперевірку роботи; розвивати творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати любов до природи, вміння відчувати красу рідного слова.
Обладнання: малюнки, репродукції картин, ілюстрації із осінніми пейзажами, індивідуальні картки.
Хід уроку
1. Організація класу. Створення позитивного настрою
1.1. Слухання вірша
Сьогодні у нас незвичайний урок:
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітала у клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю,
Для творчих дітей їх ніколи немає.
2. Актуалізація опорних знань учнів
- Сьогодні чекає на вас зустріч із прекрасним, казковим. Будьте пильні і спостережливі. Постарайтеся душею відчути те, що вас хвилює, і передати це якнайяскравіше усно, а потім письмово.
2.1. Відгадування загадки
У садах, гаях блукає,
Жовту одіж зодягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. ( Осінь)
2.2. «Мозковий штурм». Робота в групах
Обєднайтеся в групи і запишіть, які асоціації викликає у вас слово осінь. (За формою листочків: кленові, дубові, березові - учні обєднуються у творчі групи)
дощ мжичка золото листопад
ОСІНЬ
бабине болото
літо урожай холод
2.3. Гра «Хто швидше?» Робота в групах, складання прислів’їв із окремих слів та їх тлумачення.
* Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.
* Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів із гаю.
* Листопадовий день, що заячий хвіст.
2.4. Робота з прикметами про осінь
- Пригадайте з уроків природознавства прикмети осені.
* Якщо до середини жовтня не осипалося з беріз листя – сніг ляже пізно.
* Листя кладеться на землю долілиць – на урожай.
* Пізній листопад – до суворої і затяжної зими.
* Яка погода в листопаді, така і в квітні.
* Бурхливий листопад – на сувору зиму.
3. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та завдань уроку
3.1. Слухання музичного твору
- Казкарка-осінь завітала сьогодні на наш незвичайний урок. Ми вирушаємо в подорож у світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, живопис, поезія. Також ви напишете переказ тексту «Осінь за вікном казку чарівну пише»
Ви знаєте, що музика розповідає про природу, про наш настрій – веселий чи сумний. Скажіть, хто створює музику? (Композитор).
- Прослухайте твір П.І.Чайковського «Пори року. Осінь» (Слухання музики)
- Які картини викликала музика у вашій уяві?
- Які почуття пробудила у вас мелодія?
3.2. Розгляд малюнків, ілюстрацій, репродукцій картин про осінь
Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис. Хто малює картини? (Художники)
Осінь – ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця розфарбувала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на свій прощальний карнавал.
Погляньте довкола. Справжня казка. Вгорі бездонне синє небо. Тепле лагідне сонечко дивиться у вікно привітно і весело. А все навколо розмальоване теплими барвами. Повітря напоєне пахощами, які бувають тільки восени. Давайте підемо з вами у світлу казку осінньої пори. Погляньте на нашу виставку. Скільки тут тепла, любові і осінніх чар! Дерева яскраві, золоті, оранжеві, зелені. Якого кольору тільки тут нема!
- Який колір осінньої пори найбільше повторюється?
- Скільки відтінків жовтого?
3.3. Спостереження за художніми засобами у прозових та віршованих творах
- Про неповторну казкову красу осені можна розповісти художніми засобами та поетичними словами.
1) Легенда про Осінь
За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай усе своє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.
- Як ви розумієте значення слів «будь щедрою і люди тебе полюблять»?
2) «Виблискують у небесній сині жовтою різьбою берези, святковими у своїй красі стоять золотаво – червоні клени, переливаються бронзою осики, від фіолетово–червоних до мінливих відтінків сяють в далині ще вбрані в свої шати дерева»
(А.С.Волкова «Осінь»)
- Які слова в переносному значенні вжив автор?
3) Золота осінь
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі.
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
І від краю і до краю,
Від двора і до двора
Золотого урожаю
Знов до нас прийшла пора.
(О.Бродський)
* * *
Як же гарно, чудово, привітно,
Ніби в казці, в осіннім гаю.
Клен з берізкою золотом квітне,
Я на килимі жовтім стою.
А вітрець поміж гіллям гуляє,
По осінньому лісі іде –
Листям жовтим в повітрі кружляє
І тихенько додолу кладе.
Лист злітає у синяву неба
І співа в кучерявій сосні,
То пригорнеться ніжно до тебе,
На ліричній заграє струні.
Осінь гріється в теплім промінні,
Усміхається сонцем згори
І малює картини чарівні
Та міняє щодня кольори.
Ніби дівчина золотокоса,
Кожен день нову стрічку впліта,
По шовковій травиці йде боса
Й землю всю до грудей пригорта.
* * *
Погляньте навколо – чарівниця осінь
В коралях і в золоті стоїть!
Пожовкле листя і бездонна просинь,
І срібне павутиння ледь тремтить ...
Іскриться сонце, але вже не жарко,
Вітрець в русявих кленах шурхотить.
У жовтім листі всі алеї парку,
А золото з дерев летить собі й летить.
Дихне вітрець, і листячко зірветься,
Щоб політати в синяві небес.
А я дивлюся – і мені здається,
Що я іду у казку, в світ чудес.
4. Ознайомлення із текстом «Осінь за вікном казку чарівну пише»
- Ви послухали і подивились, як поети, художники, композитори змальовують осінь, а тепер прийшла черга попрацювати і вам. Сьогодні на уроці ми напишемо переказ тексту «Осінь за вікном казку чарівну пише». Пригадайте, що ми називаємо текстом?
Текст – це зв’язна розповідь
Про усе на світі.
Про погоду, школу, клас,
Про природу і про нас.
- То ж послухайте текст уважно, визначте його тему та мету.
4.1.Читання тексту вчителем
Осінь за вікном казку чарівну пише
Оксанка прокинулась рано. Підійшла до вікна, привідкрила фіранку і ... здивувалась. Все навкруги перетворилось на чарівну осінню казку.
Тепле лагідне сонечко дивилося у вікно привітно і весело.У високому синьому небі пливли білі хмарки. Повітря напоєне пахощами, які бувають тільки восени. А все навколо розмальоване теплими барвами.
Торкнулася невидимка своїм пензлем до дерев, кущів, трав і вони одяглися в розкішне казкове вбрання. Ось вкрився багрянцем клен. Мов свічки палахкотять білокорі берези. Пожовкло листя на ясенах, в’язах і осиках. Кораловими китицями горить горобина, красується калина. Побувала осінь і біля річки, бо золотом сяє вербове листя. Тільки ялинка так і не перевдяглася, а залишилася в своєму зеленому платтячку.У дворі палав квітник розмаїттям кольорів. За ним виднівся багряний садок.
Осінь за вікном казку чарівну пише - подумала Оксанка.
4.2. Визначення теми й головної думки тексту
5. Аналіз тексту
5.1. Змістовий аналіз тексту
- Коли прокинулась Оксанка?
- Чому вона здивувалась?
- На що перетворилось все навкруги?
- Яке було сонечко?
- Що воно робило?
- Що пливло у синьому небі?
- Якими пахощами напоєне повітря?
- Чим все було розмальоване?
- До чого доторкнулася невидимка пензлем?
- Що зробили дерева, кущі, трави?
- Чим вкрився клен?
- Як палахкотіли білокорі берези?
- На яких деревах пожовкло листя?
- Які стоять горобина та калина?
- Що робила осінь біля річки?
- У якому платті стоїть ялинка?
- Як палав квітник?
- Що за ним виднілось?
- Що подумала Оксанка?
5.2. Мовний аналіз твору
1. Добір прикметників.
Казка - осіння, чарівна.
Сонечко - лагідне.
Небо – високе, синє.
Хмарки – білі.
Барви – теплі.
Вбрання – розкішне.
Берези – білокорі.
Китицями – кораловими.
Листя – вербове.
Плаття – зелене.
Садок - багряний.
2. Робота над створенням словосполучень
- Попрацюємо в парах, поєднаємо ліву і праву колонки.
Оксанка пливли білі хмарки.
Клен пожовкло листя.
Білокорі берези кораловими китицямим.
Калина прокинулась рано.
Горобина горить мов свічки палахкотять.
На ясенах, в’язах, осиках вкрився багрянцем.
У небі красується.
3. Створення синонімічних рядів
Палахкотять – горять.
Повітря напоєне – сповнене.
Прокинулась – встала, піднялася.
Синьому небі – блакитному.
Пахощі – аромат.
Красується калина – пишається.
Плаття - сукня.
5.3. Структурний аналіз тексту
а) - А зараз ми складемо план тексту, щоб послідовно викласти його зміст.
План
- Здивування Оксанки.
- Вітання сонечка і неба.
- Розмаїття фарб відчиняє двері в казку.
- Думки Оксанки.
б) Культура оформлення тексту.
(Поділ тексту на частини)
6. Усний переказ тексту
7. Орфографічна підготовка
Осінній казковий словничок:
Фіранка, вбрання, китиця, розмаїття, високе, напоєне.
8. Повторне читання тексту вчителем
9. Запис переказу в зошит
9.1. Індивідуальна допомога учням:
- набір опорних слів до кожного абзацу.
10. Перевірка виконаної роботи
10.1. Самоперевірка
10.2. Прослуховування 2-3 переказів
11. Підсумок уроку
11.1. Рефлексія
- Чи сподобався вам урок?
- Чого навчив вас цей урок?
Писати переказ Працювати в групах
Цей урок мене
вчив
Бути спостережливим Любити природу
- Ми сьогодні говорили про осінь, слухали поезію, милувалися осінніми пейзажами. Ви прагнули передати свої враження, всі знання з теми «Осінь» та написали переказ тексту «Осінь за вікном казку чарівну пише».
Хотілося б, щоб ви завжди були уважні до природи, розповідали про спостереження, намагалися передати у словах власні почуття.
Урок 6