Тема. Яскраві краплини літніх канікул

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
5. Усне складання твору за планом
1.Організація класу
2. Мотивація навчального матеріалу. Створення позитивного настрою
2.2. Гра «Мікрофон»
2.3.Знайомство з гаслом уроку
3. Актуалізація опорних знань учнів.
3.2. Складання «Асоціативного куща»
3.3. Повідомлення теми та завдань уроку
3.4. Огляд виставки малюнків, фотографій, проектів, колажів на тему «Моя мрія»
3.5. Гра «Сонечко». Робота в парах
3.6. Поетична хвилинка
3.7. Робота над прислів’ями
Без труда нема плода.
3.8. Робота в групах. Вправа «Кути».
4. Підготовча робота до написання твору
4.2. Розминка «Доберіть влучне слово»
4.3. Структурний аналіз тексту
Орієнтовний план
4.4. Робота над пам’яткою
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6
Тема. Твір-роздум на основі прочитаного оповідання В.Сухомлинського «Співуча пір'їнка»

Мета: вчити учнів складати власні висловлювання на основі прочитаного, використовуючи мовні засоби; розвивати мовлення, збагачувати активний словник учнів; виховувати прагнення розвивати свої здібності, бажання досягати успіху.

Обладнання: ілюстрації із зображенням видатних людей України, підручник «Читанка» 4-й клас 2-а частина

Хід уроку
  1. Організація класу

Добрий день вам, любі діти!

Сьогодні поведемо мову ми

Про те, без чого неможливо в світі жити –

Про найдорожче серцю кожної людини.
  1. Актуалізація опорних знань
    1. Бесіда (на дошці портрети Т.Шевченка, К.Білокур, В.Івасюка, Ані Лорак,

Л. Каденюка, В. Кличко)
  • В чому полягає їх талант?
  • Завдяки чому вони стали відомими?
  • Як досягали вони своїх успіхів?
  • Що надихало цих людей досягати вершин?
  • Отже, в кожного з них була своя співуча пір' їнка.
  • Що за дивна пір'їнка – спитаєте ви?
    1. Прослуховування оповідання В. Сухомлинського «Співуча пір'їнка».
    2. Робота над змістом оповідання
    3. Гра «Уяви собі». Уявіть себе тим чи іншим предметом. Дайте відповіді на запитання:
  • Де ти живеш?
  • Яку роботу ти виконуєш?
  • Про що ти мрієш?
  • З ким би ти потоваришував?
  • Для чого ти живеш?
  • Яку користь приносиш?
    1. Інтерактивна гра «Знайди пару» Завдання полягає в тому, щоб за схожістю (аналогією), призначенням, станом, результатом, утворити пару.

Пісня діти

Музика любов

Картинна бокс

Квітка перемога

Пташка скрипка

Літак фарби

Космос пензлі

п'єдестал корабель

ринг політ

вірш небо

сім'я сцена
  • Пояснити утворення кожної пари.

3. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ви будете складати твір-роздум про свою співучу пір'їнку.

4. Складання плану

План
  1. Чим ти захоплюєшся?
  2. Що в тебе виходить найкраще?
  3. Чого в житті хочеш досягти?
  4. Висновок.

5. Усне складання твору за планом

6. Письмовий виклад роздумів

7. Зачитування написаних творів

8. Підсумок уроку

Будь уважний до себе й до інших, не загуби свою співучу пір'їнку!


Урок 15

Тема. Моя заповітна мрія. Твір з обґрунтуванням власної думки

Мета: вчити учнів складати твір з обґрунтуванням власної думки, удосконалювати навички зв’язного висловлювання; розвивати увагу, креативне мислення, пам’ять, уяву, спостережливість; виховувати працелюбність, бережливе ставлення до природи, любов до родини, старанність, наполегливість у здійсненні заповітної мрії.

Обладнання: предметні ілюстрації, малюнки, фотографії, проекти та колажі на тему «Моя мрія», прислів’я, матеріал до вправи «Кути», музикальні мелодії.

Хід уроку

1.Організація класу

1.1.Слухання вірша

Ось до класу всіх скликає

Голосистий наш дзвінок,

І ми радо поспішаєм

На рідної мови урок.

2. Мотивація навчального матеріалу. Створення позитивного настрою

2.1. Слово вчителя

Сьогодні у нас незвичайний урок. Це урок розвитку зв’язного мовлення, якого ви завжди чекаєте. Адже саме на таких уроках ви вчитеся бути письменниками, поетами, філософами...

2.2. Гра «Мікрофон»

Отже, щоб урок нам розпочати, треба настрій гарний взяти.

Усміхніться всім довкола:

Небу, сонцю, квітам, людям –

І тоді обов’язково

День для вас привітним буде.

Тож, посміхніться мені, подаруйте посмішку своєму сусідові по парті. А також для успіху візьмемо в нашу «учнівську скарбничку» старанність, творчість... (Учні продовжують: увагу, мислення, активність, товаристкість, працелюбність, уяву, знання).

2.3.Знайомство з гаслом уроку

Прочитаємо разом гасло нашого уроку:

По краплині ми зберемо

Вміння, старанність, знання!

Щоб урок наш став цікавим,

Щоб була праця чимала.

3. Актуалізація опорних знань учнів.

3.1.Метод «Передбачення»

Головне слово до теми зараз ви визначите самі, прочитавши зашифроване слово

МАЛ – АЛР + ІКО – КО + ЯВА – ВА (мрія)

3.2. Складання «Асоціативного куща»

- Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово мрія?


велосипед телефон м’яч котик комп’ютер







братик чи сестричка МРІЯ музична школа




здоров’я папуга море канікули футбол


3.3. Повідомлення теми та завдань уроку

- Кожний із вас мріє про щось дуже йому потрібне. Щоб досягти бажаного результату, ви долаєте певні перешкоди. Отже, зараз ви спробуєте дізнатися назву твору, якого будете писати сьогодні.

М І Я М А Н О І


Я О Р З А П Т В

(Моя заповіина мрія)

- Як ви розумієте вислів заповітна мрія?

- Також сьогодні, пишучи твір, ви маєте обгрунтувати свою думку: чому прагнете досягти здійснення саме цієї мрії.

3.4. Огляд виставки малюнків, фотографій, проектів, колажів на тему «Моя мрія»

(Коротка бесіда за їх змістом, можливий захист 1 -2 проектів, колажу...)

3.5. Гра «Сонечко». Робота в парах

- Діти, як ви гадаєте, на які 2 види ми можемо розділити наші мрії? Попрацюйте парами і зобразіть це у вигляді «сонечка». (Матеріальні і духовні).

мир спокій милосердя лялька мереживо мотоцикл




доброта Духовні ввічливість торт Матеріальні книга




здоров’є краса свобода меблі шоколад ранець


3.6. Поетична хвилинка

- Послухайте уважно вірш і скажіть, на здійснення яких мрій – духовних чи матеріальних сподівається автор?

Мрія

Куплю хатинку край села,

Маленьку і затишну.

А під вікном калину посаджу,

Нехай росте там пишно.

Прикрашу хату рушниками,

І вишию скатертину,

Щоб відчувалося завжди,

Що хата ця гостинна.

Спечу я в печі пироги,

Рум’яні, пишні,

Покличу всю свою рідню

І пригощу їх ніжно.

Нехай лунає сміх дзвінкий,

У хаті новосілля ...

А чи здійсниться мрія ця,

Я розповім пізніше ...

(А.Альонка.)

3.7. Робота над прислів’ями

- Подивіться уважно навкруги. Перед нами різні предмети: олівці, ручки, книги, парти, телевізор, магнітофон. Це теж чиїсь вже здійснені мрії. Всі ми прагнемо жити в достатку, мати гарних друзів, міцне здоров’я, багато подорожувати, віддячувати рідним за їхню любов та турботу...

- Яке із прислів’їв вибрали б ви, якби прагнули мати гарного друга.

* Без труда нема плода.

* Книга – джерело мудрості.

* Здоров’я – всьому голова.

* Справжня дружба і в вогні не горить і у воді не тоне.

* Правду кожний хвалить , та не кожний любить.

* Зробив діло – гуляй сміло.

* За рідний край життя віддай.

* Людська праця – не дурниця, розкидати не годиться.

* Людина – як криниця: чим більше дає, тим більше до неї прибуває.

- Як ви розумієте значення інших прислів’їв?

- Отже, щоб здійснилися ваші заповітні мрії мало одного бажання, потрібно докладати працю, розум, певні зусилля.

3.8. Робота в групах. Вправа «Кути».

- Діти, ви вже визначилися, про яку заповітну мрію будете писати сьогодні. Тому ви зараз об’єднаєтесь до якогось із кутів і обговорите, чому вибрали саме цей кут.

(Лунає мелодія із телепередачі «У світі тварин».)

Кути

* Домашні улюбленці.

* Іграшковий магазин.

* Книгу прочитав – на крилах політав.

* Здоров’я і щастя в кожну родину.

* Добре відпочити – дух оздоровити.

* Кулінарна книга для справжніх господарочок.

* Із спортом подружися - сили наберися.

* Лелека прилине –братика (сестричку) нашій сім’ї підкине.

* Дорога для дружби – широка.

* Моя майбутня професія.

* Ало, ми шукаємо таланти.

* Інші заповітні мрії.

4. Підготовча робота до написання твору

4.1. Слово вчителя

- Щойно ви переглядали виставку малюнків, фотографій, колажу, заслуховували проекти однокласників, спілкувалися з сусідами по парті, в «кутах», завдяки чому дізналися про заповітні мрії ваших друзів, однокласників.

4.2. Розминка «Доберіть влучне слово»

- Щоб написати гарний твір, потрібно влучно добирати слова. Складіть словничок.

(Діти самостійно записують слова. Вчитель надає допомогу індивідуально).

4.3. Структурний аналіз тексту

а) - Чим текст–міркування відрізняється від інших видів текстів?

б) Складання плану.

- Діти, ви самостійно складете план до тексту. Будьте уважними, слідкуйте за послідовністю своїх думок.

Орієнтовний план

1) Про що мрієш ти?

2) Чому саме про це ти мрієш?

3) Чи знаєш ти, як досягти своєї мрії?

4) Що ти робиш, щоб твоя мрія здійснилася?

( Можна використати з метою допомоги слабким учням ).

4.4. Робота над пам’яткою

- У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору. ( Діти читають мовчки ).

Пам’ятка

1) Кожну частину тексту писати з абзацу.

2) Речення будувати невеликі.

3) Давати повні відповіді на запитання.

4) Послідовно викладати свої думки.

5) Стежити за мовою.

6) Уникати повторів слів.

7) Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.

5.Усне складання твору

6. Написання творів

- Діти, запрошую вас здійснити зараз одну із моїх мрій – це гарно написати твір. Отже, перетворіться на маленьких письменників і беріться до справи. Бажаю вам успіху.

6.1. Індивідуальна допомога слабким учням.

7. Перевірка виконаної роботи

7.1. Самоперевірка

7.2. Слухання 2 – 3 творів

8. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Сподіваюся, що мрія, про яку ви сьогодні писали, обов’язково здійсниться. А на зміну їй прийдуть нові ще цікавіші і жаданіші. Тож мрійте, працюйте і сподівайтеся на успіх, адже в цьому і є сенс нашого життя на землі.

Небо зорями рясніє,

Таємниче і глибоке,

Всесвіт нам бентежить мрії,

Спонукаючи до дії,

Розум радує і око.

Оксамитова безодня

Так притягує до себе!

Пригадаємо сьогодні

Тих, кому мріялось постійно

Романтичних, геніальних

Винахідників сміливих,

Завдяки яким реально

В кожній хаті маєм диво.

Інтернет, зв’язок мобільний,

Телебачення, прогноз,

Спілкування з світом вільне –

Змінює життя всерйоз!

Щира шана тим землянам,

Що мрію справдили в життя

І бажаємо сьогодні

Мріять кожному сповна ...


УРОК 16

Тема. Стислий письмовий переказ оповідання В. Сухомлинського «Усмішка»

Мета: вчити учнів писати стислий переказ, використовуючи мовні засоби, збагачувати словник образними виразами, порівняннями, епітетами; розвивати мовлення учнів, сприяти розвитку пам'яті, уваги; виховувати почуття доброти, взаєморозуміння, любові до природи.

Обладнання: підручник «Читанка» 4-й клас 2-га частина, аудіозапис пісні Шаїнського «Усмішка», «словникова скарбничка», зображення дитячих облич, які виражають різні почуття.

Хід уроку

1. Організація класу

Станьте, діти, підтягніться.

До сонечка усміхніться.

Землі низько поклоніться.

За роботу всі беріться.

2. Актуалізація опорних знань

2.1. Робота за таблицею почуттів

2.2. Гра «Зрозумій мене» (робота в парах)

На партах лежать зображення дитячих личок, на яких виражено радість, здивування, сум, байдужість.
  • Доберіть слова привітання так, щоб можна було зрозуміти, який у вас настрій, ваші почуття.
  • Який настрій найлегше було відтворити?
  • Які події викликають у вас радість?

2.3. Музична пауза (учні виконують пісню «Усмішкка»)

- Про які події співається в пісні?

- Який настрій викликало виконання пісні?

3. Повідомлення теми і завдань уроку

3.1. Ознайомлення з оповіданням В. Сухомлинського «Усмішка»

- Які почуття наповнювали вас, слухаючи оповідання

- Який настрій у вас після прослуханого?

3.2. Робота над образними висловами

Грав на срібних струнах; блакитні очі; волосся, мов спіла пшениця; жовті сонечка кульбабок; пісня жайворонка тремтіла, мов той струмок, що ось-ось помре несла на зустріч усмішку; страх оволодів серцем; усмішка погасла; затьмарився спохмурнів цілий світ; серце тремтіло; світ ожив, заграв заспівав.

3.3. Словникова робота

- Дібрати синоніми до слова почимчикувала – тупала, дибала, йшла.

Барвистого – різнокольорового, райдужного.

Непривітний - похмурий, злий, насуплений.

- Пояснити правопис слів: насторожилась, задзвеніли, бджоли, джмелі, жайворонок.

3.4. Повторне читання оповідання. Визначення частин тексту

3.5. Складання плану
  1. Весняний день
  2. Опис дівчинки
  3. Зустріч з дідом
  4. Старенька бабуся
  5. Висновок

4. Усний стислий переказ тексту за планом

пам'ятка

стислий переказ – це переказ своїми словами основних подій тексту без подробиць.

5. Самостійна робота учнів

6. Зачитування переказів. Коротке редагування.

7. Підсумок уроку


Урок 17

Тема. Як не любить той край… Складання твору-міркування «Чому я люблю свою Батьківщину?»

Мета: розширювати уявлення учнів про красу і велич рідної землі; вдосконалювати навики побудови речень та їх інтонування; закріплювати вміння творити роздуми на задану тему; розвивати мовлення дітей, творче мислення, пам'ять, уяву, спостережливість; збагачувати словниковий запас; сприяти вихованню та формуванню національної свідомості, любові до Батьківщини.

Обладнання: асоціативний кущ калини, схеми речень, карта України, словникова скринька, аудіозапис пісні про Україну.

Хід уроку

1. Організація класу

- Добрий день вам, любі діти! Сьогодні ми поведемо мову…(Чути стукіт у двері)

- До нас на урок хтось завітав?

Інсценізація вірша Василя Марсюка

Рідна гора
  • Що ти робиш, равлику,

На крутій горі,

На такому дикому

Схилі- пустирі?

Ні трави, ні дерева

Поблизу нема,

Тільки кущ малесенький

сам – один дріма.


Я живу тут, хлопчику,

На крутій горі,

На такому гарному

Схилі – пустирі,

Це не кущ малесенький,

Це для мене – гай.

Тут моя хатинонька,

Тут мій рідний край!

- Чи здогадались ви про що ми будемо говорити на уроці?

- Як називається найкраща земля, де ви народились?

2. Актуалізація опорних знань

2.1. Відгадування теми сенкану

Славна, найкраща, рідна

Любіть, бережіть, шануйте.

Батьківщина, Вітчизна, держава.

(Україна)

2.2.Складання речень про Україну за схемами на основі сенкану

_______ - ~~~~ ______. (Україна незалежна держава.)

~~~~ ______ - ~~~~ у _____ ! (Рідна Україна – найкраща у світі!)

Чи можливо ====== без __________ ? (Чи можливо жити без Батьківщини?

===== і ==== ~~~~ _____! (Бережіть і любіть славну Україну!)

Які речення за метою висловлювання?

2.3. Інтонування речень різних за метою висловлювання

2.4. Поетична сторінка

Усе моє, все зветься Україна

(уривок)

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,-

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є - дорога, явори,

Усе моє, все зветься Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

Що хоч спинись і з Богом говори… Ліна Костенко

- Які почуття передає автор своїм віршем?

Рідна земля

Криниця при дорозі край села

І журавель похилений над нею.

Хоч би куди дорога завела,

Думки мої із рідною землею.

Бо тут мій дім і тут моя рідня,

І тут священні предківські могили,

Душа моя не пережила б і дня

Без тих країв,які мене зростили.

Я їх люблю, і поки буду жив,

Трудитиму і розум свій,і руки.

Щоб на землі, яку я так любив,

Жили щасливо діти і онуки. Микола Луків


- За що поет любить свій рідний край?

2.5. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

- Є слова, які народжуються для того, щоб торкнути найніжніші струни душі людської. До таких слів належить найрідніше для кожного з нас слово – Україна.

- Що для вас означає слово «Україна». Які асоціації і уявлення викликають у вас із цим словом?

(Домівка, родина, вулиця, бабуся, стежка, дідусь, поле, тато, річка, мама, синій гай, ліси, небо, сонце, дощик, сніг)

- Ми складемо «асоціативний кущ». На місці кетягів калини впишемо слова, які народилися у нас, коли ми почули слова «Україна», «Батьківщина».

Варіанти: Домівка, вулиця, стежка, поле, гай, парк, річка, двір.

Родина, мама, тато, бабуся, дідусь, Петрик, Оксанка.

Небо, сонце, вітер, дощик, сніг.

Пісня, казка, легенда, колядка, гопачок.

Соловейко, шпачок, горобчик, Мурчик, Дружок, Бусько.

Мальви, чорнобривці, жоржини, айстри.

Дитячий садок, школа, театр, церква.

2.6. Робота в групах

Завдання для 1-ї групи:

- Дібрати найбільше епітетів до слова «Батьківщина» (люба, кохана, дорога, прекрасна, рідна.)

Завдання для 2-ї групи:

- Дібрати порівняння:

Рідна, як…(мати)

Прекрасна, як…(квітка)

Єдина, як… (сонце)

Вільна,як…(птиця)

Завдання для 3-ї групи:

- Скласти вірш – буріме за опорними словами

… ненько

… серденько

… люблю

… бережу

2.7. Інтеактивна вправа «Мікрофон»

- За що ви любите свою Батьківщину?

Фізхвилинка

(Звучить аудіо запис пісні «Рідний край» у виконанні Софії Ротару)

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми складатимемо твір-міркування «Чому я люблю свою Батьківщину?»

- З яких частин складається твір-міркування?

- Твердженням у творі буде одне з речень, які ми складали за допомогою сенкану.

- У доказі ви можете використати слова, словосполучення з поетичної сторінки, «асоціативного куща», епітети і порівняння, речення, віршовані рядки, над якими ми працювали в першій частині уроку.

- У висновку ви повинні переконати читача або слухача в правильності своїх думок.

4. Самостійна робота учнів

5. Індивідуальна робота з окремими учнями

6. Зачитування написаних творів. Коригування.

Зразок твору учня

За що я люблю свою Батьківщину?

Чи можливо жити без Батьківщини?

Моя Батьківщина – славна Україна. Україна – це велика держава. Вона одна з найбільших у Європі. Мій рідний край – найкращий у світі. Навесні сади вкриваються цвітом. Влітку поля золотяться пшеницями. Восени наш парк зачаровує своєю різнобарвною палітрою. А взимку ми їдемо до бабусі в село і весело зустрічаємо зимові свята з щедрівками, колядками, розвагами. Я захоплююсь казковістю замків і фортець, подорожуючи з батьками рідною землею.

А ви коли-небудь відчували радість від побаченого? Та й ще, коли звучить рідна пісня, зрозуміла кожному мова. Ось за що я люблю свою незрівнянну Україну.

7. Підсумок уроку

7.1. Гра «Ромова по телефону»
  • Візьміть в руки телефони і розкажіть один одному, що вам сподобалось на уроці, про що дізналися, які труднощі виникали під час роботи,які враження отримали.

7.2.Слово вчителя

- Отже ви на уроці висловлювали свої почуття, використовували багатства нашої мови. Бажаю, щоб ваші душі були відкриті для добра і любові, бо саме вам творити майбутнє нашої Вітчизни.

А тепер подаруйте своїй Україні тепло своїх сердець

7.3. Під мелодію пісні учні прикріплюють на карту України зображення долоньок і сердець.


Автори: творча група у складі:

Кобевки А.П., методиста ММК,

Рудан Л.В., вчителя-методиста СПШ № 9;

Головецької М.М., вчителя ЗОШ № 42;

Дубініної Н.В., вчителя-методиста СПШ №15;

Кравчук О.Т., вчителя-методиста ЗОШ № 25;

Косован О.К., старшого вчителя СПШ № 23;

Бачинської І.Р., вчителя СПШ № 26;

Казимір Л.В., вчителя-методиста ЗОШ № 6;

Ванжури Л.В., вчителя-методиста ЗОШ № 5.